Nieuw Indisch vraagstuk beheerscht het komende staatsbeleid STORMACHTIGE ZITTING DER GROOTE-VIER Belgische regeering afgetreden Soekarno op den voorgrond! Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Het Duitsche probleem weer aan de orde Motie van vertrouwen door parlement verworpen Russen waarschuwen tegen sabotage Een ei voor de rijpere jeugd VREDESCONFERENTIE OP 29 JULI A.S. GEOPEND 21 Staten uitgenoodigd Heden antwoord van dr. van Moofc Niet te vergelijken Hoofdredacteur: h. n. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand, inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum I 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum I 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.i in alle edities 30 ct No ordhollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 10 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10975 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank BIJ ALLE VERSCHIL van meening, niet het minst in de oppositie, was deze opinie wel algemeen: dat het Indi sche vraagstuk, zooals prof. Romme het uitdrukte „het allesbeheerschende punt is in het komende staatsbeleid". Over het algemeen hebben de diverse sprekers zich nogal op de vlakte gehouden, toen de Tweede Kamer Dinsdagmid dag met de bespreking van de regeeringsverklaring begon. Dit is niet te verwonderen, bij de algemeenheid, die ook de eerste verklaringen van het nieuwe kabinet karakteriseerde. Men weet nog niet precies wat men aan elkaar heeft en hoopt, dat op 23 Juli a.s., als de Koningin weer een troonrede uitspreekt, meer bijzonderheden bekend zullen worden, terwijl men ook vertrouwt, dat minister dr. Beel, die heden, Woens dagmiddag de sprekers zal beantwoorden, hier en daar nog wel een tipje van den sluier zal oplichten. Laat ons trachten, uit het debat de hoofdpunten naar voren te brengen. De Indische kwestie. Volgens den katholieken woordvoerder, prof Romme, dient de regeering ernaar te streven, dat de oplossing gevonden wordt in vredelievend heid en ordelievendheid. In be langrijke deelen van Indië is het met de orde nog slecht gesteld! Die orde dient dan ook hersteld te worden. Dat is onze primaire nationale verplichting. De beer Romme hoopt, dat de Rijkscon ferentie spoedig zal worden ge houden. Het aanbod, door haar voorgangster gedaan aan Indië, mag deze regeering niet annulee- ren, dat zou de zaak van kwaad tot erger maken Maar wel dient zij er voor te zorgen, dat de rijks conferentie geheel vrij is in haar beslissingen. „Wat Indië betreft zal de regeering den noodigen armslag moeten hebben.", zei de heerv. d. Goes van Naters, van de Partij van den Arbeid. Maar slaat die arm naar links of naar rechts? De regeering heef' in Indië een roeping, zei de heer v d. Goes, die nieuwe bestuurs vormen in den overgangstijd noo- dig vond. De heer Schouten was de eerste, die het woord voerde namens de oppositie. "Hij vreest, dat hef beleid van het oude Ka binet wordt voortgezet en betreurt de voornemens omtrent de benoe ming v an de heeren Schermerhorn en Logeman op sleutelposten van het Indische beleid. (De heer Romme vond deze uitlatingen constitutioneel bedenkelijk.) Ook de heer Tilanus zou het betreuren als de heer Schermerhorn naar Indië zou gaan. En de heer Bie- rema (PvdV) zou gaarne verne men, dat in Indië rust en orde zullen worden hersteld. De heer Wagenaar ging tot het andere uiterste over en zag in het aan gekondigde beleid over Indië geen sprake van een voortzetting van het beleid, dat tot nog toe gevolgd is. Het is een complete oorlogs verklaring aan het Indonesische volk en de vraag is, 'wie dat volk op de Rijksconferentie zullen ver tegenwoordigen. Er is verder veel gezegd over den grondslag van het nieuwe Kabinet. Het is parlementair, maar heeft, meent de heer Schou ten, te veel overleg gepleegd met de fracties. De A.R. zullen gaarne gouvernementeel zijn, maar of ze dat zullen kunnen, hangt van de regeering af.' De heer Schou'en had, evenals de C.H. en de Vrij heidspartij, een 'nationaal kabinet verlangd en de heer Wagenaar vond dat er ook communisten in hadden moeten zitten.... De heer Romme verlangde ver der een actieve buitenlandsche politiek en wilde den diplomatie- ken dienst voor breedere lagen van de bevolking ontsluiten. Wat het welvaartsplan betreft, moeten de richtlijnen, die men gaat geven geen schotten zijn, die van licht en lucht afsluiten Aan de zelf werkzaamheid van individu en groep moet de noodige bewegings vrijheid gelaten worden. Met andere sprekers meende ook prof. Romme. dat er in de verklaring iets gezegd had moe ten worden over de politieke de linquenten; „dit kankergezwel dient zoo spoedig mogelijk te wor den uitgesneden", merkte de heer Bierema terecht op. Prof Romme hoopte verder, dat groote aan dacht besteed zal worden aan het optrekken tegen concentratie van het kapitaalbezit. De toegang tot de stoffelijke goederen dient zoo gelijk mogelijk voor ieder te zijn. Het gaat spr. te ver, om van een nieuw bestand te spreken; beter kon men zeggen dat gezamenlijk een taak wordt aanvaard De beide groote fracties zullen gaarne medewerking van de an dere fracties aanvaarden, uitge zonderd die der communisten, om dat ieder vertrouwen ontbreekt, dat eenige samenwerking met hen mogelijk is. De heer v. d. 'Goes van Naters noemde dit Kabinet overigens het resultaat van onbevredigende ver kiezingen. Het Nederlandsche volk heeft zijn politiek evenwicht nog niet gevonden De fractie heeft geen overleg gepleegd over het program, maar over de basis van samenwerking! Spr. vond het jammer, dat Schermerhorn en Logeman niet meer in het kabinet zitten en betreurde het ook, dat Minister Vos niet meer recht streeks in het economisch beleid is ingeschakeld. De heer Tilanus kon niet nalaten op te merken, dat een der steunpilaren van het kabinet van weinig solide struc tuur is. Hij drong erop aan, spoe dig een Minister van Marine te benoemen. Nog een punt trok de aandacht, nl. dat de heer v. d. Goes door tastend optreden vroeg ten aan zien van den Hoogen Raad, die nog steeds niet voldoende gezui verd wordt geacht. Dezelfde spre ker meende, dat de Minister- President het Departement van Binnenlandsche Zaken niet moet beheeren, maar zijn handen vol heeft aan het algemeene beleid. De heer Wagenaar had verder last van spoken. Hij zag Kort en- horst en Romme aan de touwtjes trekken en zei dat de reactie de leiding had van het nieuwe Ka binet. Ds. Zandt zag geen enkele reden aanwezig om te veronder stellen waarom dit Kabinet het vertrouwen van het volk zou heb ben! Gisterenmiddag werd het beleid van den Belgischen Minister van Justitie heftig in den Senaat aan gevallen. De socialist Vermeylen verklaarde dat zijn fractie haar houding ten opzichte van den Minister van Justitie geheel moest herzien. Ook de Christe lijke Volkspartij was het niet met de houding van den minister eens. Het feit dat de Minister-Presi dent verklaarde, dat de geheele regeering zich achter den Minister van Justitie, Glabbeke, schaarde, vermocht geen verandering in de meening der meeste afgevaardig den te brengen. De heeren Mer- tens, Dierckx en Glineur dienden daarop een motie van vertrouwen in die met 79 tegen 78 stemmen werd verworpen Er waren voorts nog drie onthoudingen. Nadat de regeering de voor haar zoo ongunstigen uitslag had ver nomen, verlieten de ministers on- middelijk de vergaderzaal, waar na de zitting van het parlement werd opgeheven. Kort daarop heeft zich de minister-president Van Acker naar den Prins-Regent begeven en hem het ontslag van het geheele Kabinet aangeboden. De Prins-Regent willigde het ont slag in en verzocht den heer Van Naar aanleiding van de ont eigening van de Duitsche eigen dommen in de Russische zone heeft generaal majoor Zinef, plaatsvervangend bevelhebber van de Russische troepen in Oos tenrijk verklaard, dat indien de Oostenrijksche regeering poogde de uitvoering van het bevel te dwarsboomen dit tot gevolg zcu hebben, dat de economische po sitie van Oostenrijk nog slechter zou worden. Op 11 Juni zal een bon worden bekend gemaakt, waarop personen geboren in de jaren 1926 t/m 1931 een el zullen kunnen koopen. Acker nog de loopende zaken te willen regelen. Men heeft den liberalen Minis ter Van Glabbeke verweten dat hij niet streng genoeg, tegen de groote collaborateurs is opgetre den Voorts is de meening geuit dat het Parlement de daden der ministers moest kunnen controlee ren en dat men bij voorkomende moeilijkheden, waarin de Grond wet niet voorziet overleg dient te plegen met het Parlement. De minister heeft zich niet vol doende tegen de heftige en vaak rechtvaardige critiek op zijn be leid kunnen verdedigen. Voor het eerst sinds Mei werd in de vergadering der Groote Vier weer de plannen betreffen de Duitschland besproken. Molo- tof deed een geweldige aanval op het Amerikaansche plan dat voor 25 jaar voorziet in het toe zicht op Duitsohland. Hij wensch- te een plan voor minstens 40 jaar en achtte de voorziening van Byrnes onvoldoende. Voorts acht te hij geen voldoende waarborg aanwezig voor het voorkomen van een wederkeeren van het Nazi-dom. Molotof beschuldigde er de westelijke mogendheden van -dat zij de overeenkomst van Potsdam niet geheel in hun zones ten uitvoer gebracht hadden. Ook de herstelbetalingen zouden niet aan de 'verwachtingen hebben be antwoord. Byrnes zeide het verdrag met Duitschland wel tot 40 iaar te willen uitbreiden en verdedigde zich verder tegen de beschuldi gingen van Rusland. Een en an der was volgens hem bedoeld als een regeling geldend na de be zetting van Duitschland door de geallieerden. De Duitsche strijdkrachten zullen geheel ontbonden worden, ook de Gestapo valt daaronder. Frankrijk's standpunt ten aan zien van Duitschland blijft on gewijzigd. Gisterenmorgen werden de offi- ciëele uitnoodigingen voor de eind dezer maand te openen vre desconferentie vanuit Frankrijk aan de betreffende landen toege stuurd. Daarin werden 21 staten uitgenoodigd de conferentie bij te wonen teneinde de vredesverdra gen met Italië, Roemenië, Fin land, Bulgarije en Hongarije vast te stellen. Teneinde het werk der afgevaardigden te vergemakkelij ken zal aan de ambassadeurs der confereerende landen voorstellen worden overhandigd betreffende de organisatie der conferentie. De deelnemende landen zullen ieder een ontwerp van de vredesverdra gen ontvangen SJAHRIR verklaarde bij zijn terugkeer uit het hoofdkwartier van Soekarno, dat hij heden. Woensdag, de reactie van van Mook op de tegenvoorstellen verwacht te hooren. Sjahrir zal de besprekingen met de Nederlanders voortzetten, niet als minister-president, maar voor verantwoordelijkheid van Soe karno! Verder heeft Sjahrir verklaard, dat het tegenwoordige kabinet opgehouden heeft te bestaan. Hij verwacht, dat Soekarno een republikein mogelijk Sjahrir zelf zal aanwijzen om een nieuw kabinet te vor men, waarna de nieuwe mi nister-president (niet Soekarno) dit zal formeeren. Het Indonesisch Nationaal Comité heeft zijn bekrachti ging verleend aan den door het Indonesische kabinet ge troffen noodmaatregel, waar bij de volledige macht in han den van „president" Soekarno wordt gelegd, tot den tijd, dat kabinet en regeering weer normaal hun functies kunnen hervatten. Tot dien tijd zal de president persoonlijk jegens ?™a door ve"Kggeve/s b*gceft r „T v J J Sjahrir zich na zijn aankomst per het Nationaal Comité verant- vUegHBIg naar het viiegveiikantoor. woordelijk zijn. a.n.p. Het ligt in het voornemen het voorzitterschap om de drie dagen, door een der vier groote mogend heden te laten waarnemen. De Franschen zullen als gastheeten de conferentie in het Luxembourg openen. Er zullen verscheidene sub-commissies tijdens de confe renties benoemd worden. Ambte naren van de Fransche staat zul len het administratief secretariaat waarnemen terwijl het secreta riaat voor het werk der conferen tie door de groote vier en vier kleinere staten zal worden be heerd. Aan den raad zal worden voorgesteld beslissingen betref fende de organisatie met meerder heid van stemmen aan te nemen en voor alle andere kwesties twee derde der stemmen te eischen Ook de overwonnen staten zul len gelegenheid krijgen hun. standpunt ter kennis van de con ferentie te brengen. Duurt de yredesconferentie zoo lang? De ministers der groote vier hebben tot den secretaris-gene raal het verzoek gericht om in verband met de vredesconferentie te Parijs de algemeene vergade ring der Vereenigde Volkeren die op 3 September te New-York zou worden gehouden uit te stellen De opbouw op Walcheren. De weke. lijksche markt te Middelburg begint zij het in bescheiden mate, weer te herleven. Een overzicht van de Markt. Op den achtergrond heti be. schadigde stadhuis. A.H.F. P. "IK ben van meening", zei Sint Paulus in het epistel van Zondag, „dat het lijden van dezen tijd niet te verge lijken is met de toekomstige glorie, die in ons geopenbaard zal worden!" Dit woord moes ten wij, Christenen, als een kostbare lijfspreuk met ons meedragen. Voor niet-christe- nen heeft het geen zin, omdat voor hen „de toekomstige glorie" een bakersprookje is. Doch dat beteekent tevens, dat het woord voor ons slechts kracht heeft, wanneer die toe komstige glorie een werkelijk heid voor ons is, waarin wij ons dagelijks verdiepen, waar van wij ons, naar de mate van onze zwakheid, telkens weer voorstellingen maken. Juist wanneer wij de zaken somber inzien. Met deze vergelijking gewapend, gingen de helden der Christelijke Kerk op de pijnbank liggen MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1