Nieuw ma* u a$ De Groote Vier weer bijeen Er wordt zeer veel gecomplotteerd in Indië De klap van Minister Mansholt Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: DE SOCIALE KANT VAN HET WONINGPROBLEEM Duitsche economie onder de loupe Extra sigaren of kerftabak! 3 Augustus! Weer bon voor 500 grom witte suikerf Laatste nieuws Een uitkeering voor de onderwijzers In Augustus weer koffie Heilige ontevredenheid Hoofdredacteur! H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 11.20 per naand. Inclusief Incasso. Advertentle-prljs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4.—. Earn. ber. 20 ot. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 11 JULI 1946 41e JAARGANG NUMMER 10976 ALKMAARLangestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank BIJ DE VOLKSHUISVESTING gaat het niet alleen om het Scheppen van woonruimte. Niet iftinder belangrijk is de sociale kant van het vraagstuk, waarbij o a woninghygiëne, opvoeden tot góed wonen, het gezinsleven en zorg voor eerbaar gezinsleven een belangrijke rol spelen. Om dit te bereiken, is samenwerking noodig met „denkende, deskun dige en belanghebbende" verte genwoordigers uit de bevolking en daarom wordt een Raad voor de Volkshuisvesting geïnstal leerd, die nader bij de wet ge regeld zal worden, maar thans reeds voorloopig is samenge steld Een voórloopige Raad is dóór minister Ringers geïnstal leerd en in'de rede, waarmee dat geschiedde, heeft de minister op beschouwde den Raad als „het nationale volkshuisvestingsge weten". De minister deelde mede, dat een algeheèle herziening van de Woningwet gal worden onder komen; een noodhërziéning is in bèwerking „Hét kan niet worden toege staan", zei minister Ringers, „dat lagere organen het rijksbeleid hinderen of doorkruisen Het rijk zal; met eerbiediging van dé zelfstandigheid der gemeente, meer armslag moeten hebben, om aan den heerschenden wo ningnood zoo snel en zoo effi ciënt mogelijk een einde te maken Klinkt dat als een dreiging tegen gemeentelijke bemoeiing? Het zou te betreden zijn! De gemeentelijke ïftVloed op de op lossing van $en woningnood kan in d'e gegeven omstandigheden, zeg de eerste vijf jaren, niet zoo grpot zijn Daarom is het ook Onjuist, dat in de propaganda vöör dè gemeenteraadsverkiezin gen van bepaalde zijde de bé- téekenis van 'de gemeentelijke rol op het gebied der volkshuis vesting nogal wordt overschat De gemeente heeft theoretisch op dit gebied zoneter twijfel een taak. Daarin werd voorheen, voofal Onder liberaal bewind, tekort geschoten Toen t om gelden wilde votóeren voor woningbouw Daèrmee«komt men er nu niet Er is gebrek aan matérialen en aan arbeidskrachten De tfifde gebiedéh gaan in zoo mate vóór bij de rest van het land, dat de beschikbare krach ten en materialen beschikbaar moeten blijven voor éêh enkele instantie, die alles overziet. Het thans voor te stellen, als of van de gemeente zooveel kan worden verwacht, is een mis kenning van de ware verhoudin gen, Hoe die zijn daaraan herinnert ons de installatie van den Raad voor de Volkshuisves ting. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat een gemeentebestuur niets zpyi kunnen doen op dit gebied Natuurlijk kan een vooruitstre- vend gemeentebestuur nog wel wat bereiken en hoe meer inzicht dit heeft in de sociale nooden, lioe dringender hef bij de be trokken overheidsinstanties de gemeentelijke belangen op dit punt behartigen kan. En van een actieve gezinspoli tiek is één actieve wonmgpolitiek nog altijd een actueel onderdeel Het zal wel geen betoog behoe ven, dat een sociaal vooruitstre vende, op erkenning van het ge zonde gezin berustende woning- politiek het veiligst is bij de ver tegenwoordigers van de Kath Volkspartij. Dit dient men te bedenken, als we op 26 Juli voor de derde maal ter stembus gaan ook al is het eerlijk, in den gegeven hooodtoestand den invloed van de gemeentebesturen op de volks1 Huisvesting niet te overschatten. De stichting van den Raad voor de Volkshuisvesting, die verder aan de gezamenlijke ini- Van Geelkerken^ tweede van links» eens plaatsvervanger van Mussert, werd door onzen fotograaf "gesnapt?» in de Utirechtsche straften-, toen hij onder sterke bewaking naar een ander kamp werd overgebracht). DE BRITSCHE minister van buitenlandsche zaken Bevïn heeft gisteren een lange opsomming ge geven van de Engelsche inzichten over de Duitsche problemen, vooral wat be treft de economische vraagstukken. Hij stond er op Duitschland als een economische eenheid te beschouwen eif stond een gelijke behandeling van de westelijke en oostelijke gebieden voor. Volgens Bidault is men het in groote trekken eens met het standpunt van Rusland. Men wil algeheele ontwapening, vernie tiging van het Nazidom, vesti ging van de democratie en her stelbetalingen aan de landen die door "den oorlog schade hebben geleden Bidault zette vervolgens het Fransche standpunt uiteen. Frankrijk wil allereerst de nieu we grenzen van Duitschland vaststellen. Vervolgens de poli tiek van de bezettende mogend heden bepalen en een statuut vóór dén nieuwen Duitschen staat ontwerpen. De Franschen bestrijden de beslissingen be treffende de oostelijke grenzen niet Het lot van Duitschland dient echter spoedig definitief geregeld te worden. Bevin steunde de plannen van de Vereenigde Staten en merkte op, dat de Sowj et-Unie gefaald had bij. het uitvoeren van de economische bepalingen van de overeenkomst van Potsdam. Hij had weinig aandacht voor een Duitsóhe federatie. Molotof wees de plannen voor tiatieven die ru*nte moge laten, welke mogelijk is, verdient in algemeenen zin zeker toejuiching en waardeering. Bon T 38 van de tabaks- kaart geeft recht op twee rant soenen tabaksartikelen, terwijl bovendien als extra rantsoen op dezen bon gekocht kunnen v/orden twee rantsoenen siga ren van 18 cent of minder per stuk of een pakje kerftabak van 40 gram. In totaal zijn dus op dezen bon vier rantsoenen verkrijgbaar. een speciale commissie ter be studeering van Duitsche vraag stukken van de hand. De Rus was stérk vóprstandef van een centrale Duitsche regeering en bracht naar voren, dat zijn land de scheiding van het Ruhrgeblea van Duitschland niet goed zou keuren. Rusland is ook geen voorstander van een Duitschland zonder industrie Aan het einde dér zitting wer den drie voorstellen ter bestu deering aangenomen, nl. dat van Bevip om althans voorloopig Duitschland als een economisch? eenheid te beschouwen, het plan van Molotof om een ontwape- nings- en demobilisatie-commis sie te benoemen en Bidault's plan om de steenkool-kwestie nader te bespreken. Op de volgende vergadering zullên nog eenige voorstellen van Bevin betreffende het overschot der binnenlandsche hulpbronnen en d'en export besproken wor den. SJAHRIR, die aan een corres pondent van Aneta mededeelde aat hij tot Minister var. Buiten landsche Zaken is benoemd, heeft in een interview een en ander verteld over de pogingen, om het Soekarno-bewind omver te wer pen. Sjahrir verbleef na zijn bevrij ding in Soekarno's woning tijdens de tweede fase van den staats greep toen de samenzweerders deze woning waren binnengedron gen. Sjahrir arriveerde, toen Soe- karno een ultimatum, aan hem zelf gericht, aan het lezen was. De geheele presidentsmacht zou in handen wórden gelegd van den Opperbevelhebber der T.R.I., Soe- dirman. De geheele affaire had nog geen twintig minuten geduurd want daarna arriveerden de lijf wacht van Soekarno en het ge wapend escorte van Sjahrir, die de geheele bende arresteerden. Het bleek toen, dat verscheidenen van deze toekomstige Candida ten voor het „superkabinet" handgra-, naten in hun zakken droegen Sjahrir beschreef deze scene als |^E PRODUCTIE voor geraffi- neerde suiker is weer zóó ver op dreef, dat, boewei aanvanke lijk de normale suikerdistributie weer op 16 Augustus zou begin nen, reeds per 3 Augustus een bon kan worden aangewezen, waarna weer een regelmatige voorziening zal kunnen plaats hebben. De aanvoer van ruwe suiker is momenteel dermate bevredi gend', dat niet alleen op 3 Augus tus het rantsoen geraffineerde suiker van de kinderen tot en met 4 jaar weer op 500 gram gebracht kan worden, maar ook aan de oudere leeftijdsgroepen voorloopig eenzelfde rantsoen van 500 gram kan worden verstrekt. DE KLAP, die minister Mansholt toediende aan een redacteur van de Nwe Langendijker Cri die wel wat lichtvaardig met den goeden naam van deze Excellentie omsprong, brengt de gemoederen nogal in beweging. De betrokken scribent zou voornemens zijn, een aanklacht wegens eenvoudige mis handeling in te dienen, en minis ter Mansholt heeft een aanklacht wegens smaad ingediend, met eisch tot volle dige het.oe- ping van de ge publiceerde in sinuaties. Dit laatste is nu in zooverre geschied, dat de Nw L. Crt. in haar num mer van heden een en ander mededeelt op grond van ge gevens, die de betrokken journa list van W. thans inplaats van vöör de publicatie! is gaan in winnen, o.a. bij den waarnemend voedselcommissaris van Noordhol land, den heer Joh. de Veer. Daar uit blijkt, dat de heer Mansholt in 1941 op verzoez -van Wierin- genneerboeren als tolk is opge treden bij de voormonstermgen van paarden te Zwaag. Hij zou dit later nog eens doen, doch nad zoo zeer van zijn antipathie tegen de Duitschers laten blijken, dat het maar beter was, dat hij niet meer op het appèl verscheen.... Of dit „volledige herroeping van de insinuaties" is, zal ook de minister moeten beoordeelen, te meer, daar de schr. in de Langen dijker Crt. zijn zegsman een rechercheur van de P.R.A. te Ak- maar in de gelegenheid stelt, zoo hij dit noodig oordeelt, alsnog zijn zienswijze over deze zaak kenbaar te maken. En die man had het van een ander. Het was werkelijk de kwestie van het klok je en de klepel, maar de Langen dijker scribent is te laat tot de conclusie gekomen, dat men eerst naar den klepel moet zoeken, al vorens geruchten over een hoog staand medemensch aan de groote klok te hangen! Rusland heeft zijn veto uit gesproken tegen een voorstel om Canada toe te laten tot de commissie voor de atoom energie. Er is een handgra naat gevonden in de werkka mer van Sjahrir. De groote partij van de Islam pleit voor afbreken van de onderhande lingen tusschen Indonesië en Nederland. In de metaal industrie is een nieuwe C.A.O. tot stand gekomen, die 15 Juli a.s. in werking treedt. Hei Amerikaansche departement van Landbouw verwacht dit jaar recordoogsten van mais en tarwe! een complot van een kleine kliek „dat zeer veel gelijkenis had met een staatsgreep van een Mexi- caanschen generaal" en verklaar de dat er in het bijzonder in mili taire kringen zeer veel werd ge complotteerd en dat de onderhan delingen met de Nederlanders verkeerd waren uitgelegd. In de Tweede Kamer heeft minister dr. Beel gisteren ook medegedeeld, dat de onder wijzers, in afwachting van de verbetering der salarissen, een uitkeering ineens zullen ontvangen. Naar wij verne men, zal dit neerkomen op een verbetering der salaris sen met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1946. Men geeft aan het departement blijkbaar aan deze uitkeering den naam van nood-uitkee- ring. Zij zal varieeren van 180 tot 450 gulden, ongeacht de toelage voor gehuwden en den kindertoeslag. Volgens 'n mededeeling in het „Vr. Volk" zou de uitkeering nog vóór de vacantie geschieden. In de eerste helft van Aug. zal weer koffie verstrekt kun nen worden. De staking in de Veemen is opgeheven en de werkzaamheden zijn weer zoo ver op gang gekomen, dat, behoudens onvoorziene om standigheden, over enkele we ken weer een bon voor koffie zal kunnen worden aangewe zen. JTR bestaat een verderfelijk soort tevredenheid, de tevredenheid met zichzelf; ik ben wel niet volmaakt, maar er zijn er heel wat die minder oppassend zijn dan ik, we kunnen niet allemaal hei lig zijn enz. Deze gezapigheid is onchristelijk. De Christen heeft Christus voor oogen als voorbeeld ter volledige navol ging: zoolang zijn leven nog van dat van Christus afwijkt fvan de uiterlijke omstandig heden is hier natuurlijk geen sprake, doch van geestesge steldheid en gedragslijn) zoo lang is de christen ontevreden met zichzelf. Volmaakt zijn is geen buitengewone roeping voor priesters en kloosterzus ters, maar algemeene chris tenplicht; ook tot mij en tot u heeft Christus gezegd: „weest volmaakt!" Iedere christelijkheid, die niet op deze roos mikt telkens op nieuw, hoe vaak ook ernaast!) is christendom-op-'n-hoopje. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1