r Hervorming kon ons deze devotie niet ontnemen Ik heb er niet bij nagedacht" Nieuw Noordhollandsch Dagblad J Wat beteekent dat? DONDERDAG 11 JULI 1946 Katholieke Middenstand ter bedevaart Van de Noordhollandsche tot de Zuidhollandsche eilanden w.a- ren de leden van den R.K. Mid denstandsbond in het bisdom, met hunne huisgenooten gisteren naar Maria's heiligdom getrokken het genadeoord van O L. Vrouw ter Nood. Prachtig zomerweer begun stigde het verblijf op het ideale bedevaartsterrein, dat toch al zoo rijk is aan natuurschoon, waardoor vooral de stedeling in een rustige en sfeervolle omgeving even her ademen kan, om de gejaagdheid van het stadsleven en de vele be- slommeringenyvan het zakenleven een dagje te vergeten. Nadat des morgens een stille H. Mis was opgedragen, bijge woond door nabijwonende leden, arriveerden uit alle hoeken van het bisdom de mannen en v.ou- wen, met hun zonen en dochters, zoodat de Plechtige Hoogmis, op gedragen door den Bondsadviseur Rector J. Th. Kraakman, geassis teerd door Dr. J. Holthuizen en Kapelaan Broers, door circa 1200 pelgrims werd bijgewoond. Rector Kraakman na het ge bed gevraagd te hebben voor den plotseling(overleden voorzitter van de afd. 't Zand wees op het ver band tusschen Runxputte als Ma ria's genade-oord en de plaats, waar St. Willibrord zijn prediking begon. Willibrordus, was een Ma- riavereerder en ging ons daarin voor en sinds eeuwen komen de geslachten van heinde en verre naar de plaats, waar St. Willibrord preekte en later een van de vele Maria-oorden ontstond, waaraan Holland voor de hervorming even rijk was als Vlaanderen en Bra bant. Wat de hervorming hier ook vernielde, de devotie tot O L. Vrouw ter Nood bleef groeien in de harten der menschen. In den loop der eeuwen waren het vooral de middenstanders, die hun hui zen en schuren beschikbaar stel den voor O. L,. Heer op zolder en door him finantieele bijdragen de uitoefening van den godsdienst, waaraan dikwijls groote boeten verbonden waren, mogelijk hebben gemaakt. In navolging van hen, dienen de middenstanders van thans door vasthoudendheid en offerbereidheid hun geloof uit te dragen in de wereld als mannen van den daad De kracht daar: e komen zij vandaag vragen bij Maria ter Nood. Bij den kruisberg werd de groepsgewijze gehouden kruisweg oefening even onderbroken voor een korte toespraak van Dr Holt huizen, die de bekeerlingen van Golgotha, Dismas, De Hojfoman, Nicodemus en Joseph van Arima thea ten voorbeeld stelde aan de kruisbergbezoekers van dezen dag, die hij aanspoorde tot navolging van deze getuigen van het Lij densdrama. die voor hun geloof uit durfden komen, zich niet lie'en Walgelijk? De Nw. Schager schrijft een paar woorden naar aanleiding van een stukje, dat wij over namen uit de Leidsche Crt. Naar aanleiding daarvan mer ken wij het volgende op 1. Wij gaan niet voor Ar nold Meyer door het vuur. 2. Volgens de behandeling van de rechtszaak in den Bosch is komen vast te staan, dat Ar nold Meyer geen landverrader is. 3. De schrijver van het ci taat is geen lid van Nationaal Front. 4. Er wordt noch „ove rigens" noch feitelijk eenig verband gelegd tusschen Scher- merhorn en Soekarno. 5. Ove rigens en feitelijk staat vast, dat de Regeering, die niet met Soekarno onderhandelen zou, dit feitelijk toch deed. 6. Fei telijk staat voorts vast, dat zeer velen in den lande cri- tiek hebben op de houding van het kabinet-Schermer- horn tejfen Soekarno aangeno men. 7. Er zit niets walgelijks in, dit in een ironisch stukje nog eens te laten uitkomen. 8. Schermerhorn kan daar best tegen. 9. Het is „walgelijk", iedereen, die niet met bepaal de lieden in aanbidding voor S"h neervalt, uit te scheilden. leiden door menschelijk opzicht en met het vuur van apostolische mannen hun geloof durfden te belijden. Het was de eerste bedevaart van den Diocesanen Haarlemsehen Middenstand en het was een wapenschouw van de oudere kern en de jongeren, die voornemens zijn de geest van vernieuwing vaardig te doen worden in hun organisatie. Aldus sprak de Bondsvoorzitter v. d Brule, die daarna nog het bestaansrecht en de bestaansnoodzaak van den R.K. Middenstandsorganisatie be klemtoonde, de leden opwekkend, het werk niet alleen aan leiding en kern over te laten, doch door het opvolgen van de richtsnoeren van de leiding mede te werken aan de cultureele verheffing van den middenstand. Tenslotte hoopte hij, dat deze bedevaart naar O L. Vrouw ter Nood een schoone traditie zou worden in het belang van R.K. Middenstand en Kerk. Tijdens de plechtige processie in den middag had de plechtige op dracht plaats van den Bond aan het H. Hart ALKMAAR TWEE VOLKSCONCERTEN DOOR DE HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING In verband met de omstandig heden was het de H.O.V. sinds Augustus 1944 niet mogelijk, in Alkmaar concerten te geven. Thans zal de H.O.V., dank zij de bijzondere medewerking van de Kerkvoogdij der Ned Herv. Gemeente te Alkmaar, twee concerten kunnen geven in de Groote of St. Laurenskerk. Het eerste' concert zal plaats vinden op Woensdag 17 Juli a.s., 's -avonds te 20 uur, onder leiding van Kees Hartvelt. Het programma, dat zal wor den uitgevoerd', is ais volgt: Ouverture „Anacreon" van L. Cherubini; Rhapsodie Espagnolê van M. Ravel; het Vioolconcert van F. Mendeissohn-Barthomy, dat de concertmeester der HOV, Gijs Beths, zal voordragen en tot slot de Symphonic No. 8 in b kl. terts („onvoltooide") van Franz Schubert. Toegangsbewijzen en program ma's zijn in voorverkoop ver krijgbaar bij den Muziekhandel Klooster Kiebert Het tweede concert zal plaats hebben op Woensdag 21 Augus tus a.s. Het concert zal te 21.45 uur zijn beëindigd. DE ZWEMWEDSTRIJDEN IN PESIE'S BAD Teneinde de zakenlieden in de gelegenheid te stellen de zwem wedstrijden in Pesie's Bad tijdig te bezoeken, zullen deze a.s. Za terdag niet om 6, doch om 7 uur beginnen. Men verzoekt ons er voorts op te wijzen, dat er entreeprijzen zijn voor iedere beurs De Nederlandsche waterpolo- ploeg, die in Zweden en Amster dam resp. met 10 en 32 ver loor, en die de geheele week niet meer tegen het Zweedsche team is uitgekomen, krijgt Zatèrdag de laatste gelegenheid revanche te nemen; de verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen. Voorts is te Amsterdam gebleken, dat d'e Zweedsche en Deensche schoonspringers eikaar niet veel ontloopen. zoodat ons ook op dit punt iets bijzonders te wachten staat. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de program ma's van de wedstrijden. Vrij dagmorgen om 9 uur en Zater dagmiddag om half 5 zullen de buitenlandsche zwemmers offi cieel ten stadhuize worden ont vangen GESLAAGD Gisteren slaagde onze stadge noot A. L. W. Kempen voor liet doctoraal examen in de wis- en natuurkunde aan de Gem. Uni versiteit te Amsterdam De heer C. Eager te Heiloo slaagde aan de Gem Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen in de rechten. Te Delft slaagde voor het can- didaatsexamen werktuigkundig ingenieur de heer J. A P. Rood huizen alhier. VOOR DE HONDEN LIEFHEBBERS Gaarne vestigen wij de aan dacht op de in dit nummer voor komende advertentie van de Ned. Collieclub, die een club match organiseert in den Sted. Muziektuin op Zaterdag a.s. Een boekje open over Hotel Proot Iedere van uci Tribunaal toont opnieuw met welk een gren- zelooze oppervlakkigheid en on- nadenkendneid zij, die ihans de kampen bevolken, zich tijdens de bezetting in NSB en SS hebben geworpen. Bijna allen verklaren de overtuiging te hebben gehad, dat ,,'t goed was" en dat zij er niet voldoende bij hebben nage dacht. Zij meenen wellicht zich daarmede voor een deel te kunnen .vrijpleiten van hun schuld door '„desbewusien steun aan den vij and", maar vergeten blijkbaar, dat er ook nog zooiets bestaat als schuldige onwetendheid. Het Tribunaal deed vóór den aanvang der middagzitting uit spraak in de zaak contra Gerrit Smit, die lid was geweest van de NSB en functies had vervuld in de mantelorganisaties der Bewe ging Hem werd een interneering opgelegd samenvallend met den tijdsduur van het voorarrest, ter wijl een bedrag van 560.be nevens een radiotoestel werd ver beurd verklaard. Ook zal Gerrit teen ambten meer mogen beklee- en en voorloopig wel niet aan de verkiezingen deelnemen. Twee verpleegsters uit Bergen, W. C Bok en J. Bouma, stonden terecht, omda: zij lid waren ge weest van de N.S.B. en in Duitschland waren gaan werken bij het Duitsche Roode Kruis, dat zij als een internationale instel ling hadden beschouwd, Mej. Bou ma had zelfs nog voor de Ameri kanen gewerkt en zich bij dezen zooveel achting verworven, dat men haar met alle service per vliegtuig naar Parijs repatrieerde. Daar ontdekte de Sureté echter een vergeten foto'tje van wijlen den Führer in haar taschje en Jo hanna liep tegen de lamp! Ze zat nu in haar 13de kamp. Ook goede Nederlanders aan het rad van avontuur. De magazijnbediende, W. J. Cie- raad, was af en toe lid geweest van de N.S.B. en had zich bijzon der beijverd voor Winterhulp; Cieraad, die volgens Mr. Berk- fiouwer geen sieraad van het Ne derlandsche Volk was geweest, had in Winterhulp aanvankelijk echter niets kwaads gezien en werd in die overtuiging nog ge sterkt door een schrijven van Bur gemeester F. H. van Kinschot, die op 25 November 1940 de stadge- nooten op het hart deukte de eer ste collecte van Winterhulp te doen slagen'door een flinke bij drage ie schenken. Pleiter achtte C. reeds zwaar genoeg gestraft door zijn 14 maanden internee ring. Bijzonder onsmakelijk was de zaak tegen mej. M. A. A. J. Proot, begunstigend lid van de o zoo cultureele!'Germaansche SS, van den Ned.-Duitsche Cultuur gemeenschap, tolk aan de Feld- fendarmerie en tevens beschul- igd van zeer vertrouwelijken omgang met Duitsche militaire en burgerlijke personen. Zij had de Hitlergroet gebracht aan Duitsche officieren en had, voordat zij bij een bruiloft met Rauter kennis maakte, nooit van dezen sinjeur gehoord. De President liet haar een brief zien, sluitend met de cultureel - gemeenschappelijke groet: „Dein Brüderlein, Heinz." en sprak zijn strenge afkeuring uit over hetgeen tijdens de bezet ting in Hotel Proot gebeurde. Toen ook de heer G. J. Stokreef, lid van het Tribunaal haar er scherp op attent maakte, dat deze praktij ken toch in geenen deele overeen te brengen waren met haar katho lieke beginselen, barstte de be klaagde in tranen uit. Mr. Smal wees het Tribunaal op het feit, dat men hier te maken heeft met een jonge vrouw, die 't erg vond dat de Duitschers het land binnen rukten, maar die zich tenslotte meer door haar vrouwe lijk gevoel dan door haar verstand heeft laten leiden. In verband met haar eerlijke bekentenis en de goede daden, die zij voor slacht offers van de razzia's heeft kun nen doen, vroeg pl. een. internee ring, vallende over den'tijdsduur, die zij in voorarrest heeft doorge bracht. De zitting van dezen dag werd besloten met het in de Raadska mer behandelen van de instructie tegen Mr. W. A. Ubbens, waar over t.z.t. de uitspraak zal worden bekend gemaakt. SPES PATRIAE Een grossier in automateriaal hier ter stede deed aangifte van vermissing van een groot aantal auto-onderdeelen ter waarde van duizend gulden. Tijdens het politie-onderzoek' bleek, dat de daders zich aan de achterzijde van het perceel toegang hadden verschaft en dat de diefstal tus schen Zaterdag en Maandag jj. was gepleegd De daders bleken' te zijn twee jongens van resp. 7 en 9 jaar oud, geholpen door een meisje van 6 jaar. De kinderen hadden alles verstopt in de strui ken van een plantsoen. Alle ont vreemde voorwerpen werden weergevonden en aan den eige naar teruggegeven. De kinderen zijn in het bijzijn van bun ouders ernstig onderhanden genomen. TEXTIEL IN BESLAG GENOMEN Bij de fa. Engelen alhier is een partij vooroorlogsche textiel in beslag genomen, ter waarde van circa f60.000, welke t.z.t. op nor male wijze in de distributie zal worden gebracht. RAADSVERGADERING Het ligt in de bedoeling van den loco-burgemeester een raadsver gadering te beleggen tegen Maan dag 22 Juli a.s 's middags te 1 u. Zoo noodig voort te zetten op Dinsdag 23 Juli. o.m. ter behan deling van de gemeentebegrooting 1946. «0 JAAR KAPPER Den I4den Juli herdenkt de heer P. Noem, de bekende kapper aan het Stationsplein, den dag, waarop hij zich voor 40 jaar in Alkmaar als kapper vestigde. Bescheiden begonnen in de Drui_ venlaan, volgde reeds na een jaar uitbreiding der zaak door ver plaatsing naar de Snaarmanslaan, hoek Stuartstraat. Gedurende 'al van jaren heeft de heer Noom daar een drukbezochte kapperszaak gedreven. Tot, nu onge veer 12 jaar geleden de heer Noom naar het Stationsplein trok en daar de Bekende, modern ingerichte kap perssalon annex sigarenmagazijn opende. Het zal den heer Noom, die zich als een* prima vakman heef doen ken nen een door zijn gemoedelijke voor komendheid zeer gezien is, op dezen voor hem en zijn familie zoo gedenk- waardigen dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hans, zoon van Cornelis T. Abraham en C. Admiraal: Cornelis zoon van Willem Roos en A. C Cor_ nelisse; Adrisna J.; dochter van Johannes van der Veer en M. A. de Winter; Wilfrida; dochter van Wil lem A. Jonker en Marie Konijn; Daniël N.zoon van Nicolaa^ Klerk en G. Jimmink; Gerardus F. R-, zoon van Hendrik N Cevat en Hendrika Wes ra; Jacobus J.; zoon van Jacobus J. Scheltinas en R. Damen. Gehuwd: Dirk de Waard en Hen drika Zwart; Hermanus A. J. ten Haaf en Anna Schouten: Thomas J. Bakker en Aleida H. Nieuwenhuis; Wilhelmus van Kampen en Jannetje van Dam; Willem Klêymeer en Corn. D. Har enberg; Johan T, Kleverlaan en Neeltje Glas. Overleden: Arend Essen, 24 jaar; Poppe T Wijnsma, 5 weken. 'T ZAND IN MEMORIAM Tot groote ontsteltenis van het geheele dorp deed vanmorgen het bericht de ronde dat onze plaatsgenoot de heer C. J. de Wit na een verblijf van één dag in het St Elisabeth ziekenhuis plotseling was overleden. Hier mee verliezen we in 't Zand! een zeer actief lid en bestuurslid van vele vereenigingen. Zoo was de heer De Wit lijst aanvoerder voor de lijst van de K.V.P. voor den gemeenteraad van Zijpe, afgevaardigde voor den Rijks- en Statenkieskring, bestuurslid van het R.K Zang koor St. Caecilia, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeniging etc. Gedurende lange jaren was hij voorzitter van de R.K.V.V Geel-Zwart. Al deze vereenigingen zullen de stuwkracht en activiteit van den heer De Wit slechts noode missen en het is ongetwijfeld een plicht van dankbaarheid van alle leden van bovengenoemde ver eenigingen God te smeken om zijn zielerust, en kracht en sterkte te vragen voor zijn ach terblijvende vrouw en zijn jonge groote gezin. Hij ruste in vrede WARMENHUIZEN KATHOLIEKE MIDDENSTANDS HANDELSAVONDSCHOOL Voc het Middenstandsdiploma slaagden de volgende cursis;en: de dames Tr. Beemsterboer; Gre Blok ker; A. Dekker Jac.d.; A. Dekker Jnd. en de heeren H. Dekker Jnz.; H. Dek ker Jacz.; H. Hooyber.g; G, Kemper; Jn. Kraakman; H. Rol; C. de Nijs Mz. en C. Muileboom. Voor het schriftelijk examen slaag den allen. Slechts één cursist werd voor 't mondeling afgewezen. Een groot succes voor de leeraren! WIERINGERMF.ER WEER EEN H. MIS IN HET NIEUWE LAND Zondag a.s. 14 Juli zal wederom de H. Mis worden opgedragen in de Wieringermeer en wel te Sloot- dorp Voorloopig mogen de Katho- Landskampioenschap Uitslagen 10 Juli Haarlem-Limburgia 21 AjaxN.E.C. 41 Heerenv.N.A.C. 32 Standenlijst Haarlem 7 5 1 1 11 1616 Ajax 7 4 0 3 8 20—12 Heerenv. 7 4 0 3 8 1921 NAC 7 3 0 4 6 10—12 NEC 7 2 1 4 5 18—20 LimburgSa 7 2 0 5 4 1416 WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: IETS WARMER! In den nanacht en vroegen ochtend eenlge mist of wolken velden. Daarna zonnig weer met iets hoogere temperatuur dan vandaag. Weinig wind. ZON opk. 4.33; ond. 20.57 MAAN opk. 19.52; ond. 2.38 lieken gebruik maken van de in- tusschen herstelde Gereformeerde Kerk. De Hoogmis zaï zijn te 7.30 uur en daarna volgt nog een stille H. Mis om 10.45 uur BATAVIA, 11 Juli (ANP- Aneta). Er is thans bekend gemaakt, dat alle mannelijke geïnterneerden te Malang tus schen de 10 en 60 jaar, op bevel van de T.R.I., te Soera- karta gevangen gehouden zul len worden. Drie kinderen tijdens repatrieering verongelukt Op de Tsisidane heeft zich een tragisch ongeval voorgedaan. Een drietal kinderen, de broertjes de Haan en het jongetje Pullie wa ren in het vuur van hun spel in een kist gekropen die op een der dekken stond. Door onverklaar bare oorzaak is het deksel dicht gevallen en zijn de kinderen in de kist gestikt. Men vond de ar me kleinen ruim een uur later. Waarschuwing van leider der Fransche Katholieken Maurice Schumann, de lei der der Fransche vooruitstre vende katholieken, heeft in zijn blad .„l'Aube" gewaar schuwd tegen een te slappe houding tegenover Duitsch land. Hij zeide dat men niet 'mocht vergeten, wat het Hit- ler-Duitschland Europa had aangedaan en wees erop, dat in de Duitsche concentratie kampen meer menschen wa ren gedood dan dat er tijdens den geheelen oorlog Duitschers waren gesneuveld. Kardinaal Von Preysing tegen afschaffing bijzondere school De bisschop van Berlijn die steeds, ook tijdens den oorlog op de bres heeft gestaan voor de be langen zijner geloovigen, heeft een scherp protest ingediend te gen de afschaffing der katholieke schofen in Berlijn. De kerkvorst spoorde de ouders der kinderen aan hun rechten te laten gelden en een onderwijs voor hun kin deren te eischen dat overeen kwam met de katholieke begin selen. Men diende minstens be hoorlijk godsdienstonderricht te eischen. WESTFRIEZENDAC TE ENKHUIZEN De 21e Westfriezendag, geor ganiseerd door het Historisch Genootschap „Oud West-Fries land" wordt, dit jaar gehouden te Enkhuizen op Woensdag 7 Aug. a.s. De algemeene vergadering zal 's morgens half tien plaats vin den in „De Doele" en worden opgeluisterd door voordracht in Enkhuizer dialect door den heer Jan Kofman, Om half één volgt een boot tocht op het IJsselmeer met een der salonbooten van de Rederij Koppe N.V. Daarna zal gelegen heid bestaan om een en gnder te zien van Oud-Enkhuizen onder leiding van d= gelijknamige ver- eeniging.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2