Nieuuu 1947 EZHHSBÖia© zal het moeilijkste jaar worden DE ONDERHANDELINGEN Een speciale conferentie over Duitschland Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: DE DERDE RONDE Over zeven jaar weer het levenspeil van 1939? Minister vos sprak op het Sjahrir over De samenstelling van het Indonesische parlement De uitkeering aan onderwijzers Molotof blijft opposant KINDERBIJSLAG EN OUDERDOMSPENSIOEN Irak wil zitting in vredesconferentie Eerst verzoenen JULI 1946 Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m-m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandscli Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 12 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10977 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDERWest straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank QP 26 JULI worden de ver- kiezingen voor den ge meenteraad gehouden in de ruim duizend gemeenten van ons land. Het is niet onjuist, in de gegeven omstandigheden aan deze verkiezingen een meer algemeen karakter toe te kennen dan op zichzelf met deze verkiezingen het geval is. Het is nog nooit gebeurd in ons land, dat drie verkiezin gen, voor Kamer, Staten en Raad, zoo kort achter elkan der plaats hadden. Ook heb ben verkiezingen, welke dan ook, nog nooit plaats gehad in een zoo ernstig tijdsgewricht als wij thans beleven. Het spreekt haast vanzelf, dat ieder der verkiezingen op zich, en alle drie in gezamen lijk onderling verband, in de ze omstandigheden een meer algemeen karakter krijgen. Dit blijkt dan ook uit de wijze, waarop verschillende partijen de prapaganda voe ren. Men kan nu verschillen de aspecten van dat alge- meene karakter belichten. De een ziet er in een voortzetting van de twee vorige electorale veldslagen, de ander wijst op het herstel van de democra tie, dat blijkt uit deze na ze ven jaar te houden communa le verkiezingen, de derde ziet de verkiezingen in het bijzon der in het kader van de prin- cipieele beteekenis van ver kiezingen, dat ook hier aan wezig is. Voor vandaag een enkel woord over de verkiezingen als de derde ronde in de stem busuitspraak, welke thans van ons volk gevraagd wordt. Die derde ronde moet be vestigen, wat de vorige heb ben te zien gegeven. Het spreekt welhaast vanzelf, dat meer dan anders nu vergelij kingen worden gemaakt met vorige uitslagen ,die ons als resultaat een christelijk-voor- uitstrevend bewind hebben opgeleverd. In het bijzonder van com munistische zijde heeft men de raadsverkiezingen in dit algemeene kader gezet. Daar hoopt men erop, dat ook deze derde ronde zal aantoonen, dat een groot deel van ons volk zijn vertrouwen stelt, zooal niet in het communisme, dan toch in de communisti sche partij. Hier zouden wij den communistischen stem mers de waarheid van de woorden van minister Beel willen voorhouden, toen hij in de Tweede Kamer eergisteren zeide: met de Communisten kunnen wij niet samenwer ken; zij hebben een opvatting van de hooge waarde van de menschelijke persoonlijkheid, de vrijheid en van de betee kenis der algemeene zedelijke normen, welke de onze niet is. Zeer duidelijk en krachtig heeft niet alleen de Minister president, maar men kan zeg gen onze Regeering als zoo danig, stelling genomen tegen het Communisme, waarmede wij geen gemeenschap kunnen onderhouden. En niet alleen Nederlandsche troepen in Indonesië paraat. De commandant van de Ne. derlandsche troepen in Sarpong heeft heft bevel gekregen, om een pa trouille uit te sturen, welke in den omtrek moet opereeren en trachten moet, burgers uit de handep, van extremisten tie bevrijden. Anefo P. congres van den Algemeenen Ned. Metaalbewerkersbond over de 'economische moeilijkheden van Nederland, Als internationale factoren, die daarop invloed hebben, noemde hij Indonesië, Düitsch- land, de deviezen, het internatio nale goederentekort, de spannin gen op de arbeidsmarkt in de Vereenigde Staten Het wegvallen van Duitsch- land' uit het economisch verkeer treft vooral Nederland, omdat wij zoowel voor import als ex port voor ruim 20 pet, van Duitschland afhankelijk waren. In het bijzonder noemde ir. Vos het uitvallen van het zeer drukke scheepvaartverkeer met onze Oosterburen, Wel kan door het stichten van' nieuwe industrieën onze behoefte aan Duitsche pro ducten worden verminderd, doch het bestaan van een volk met een laag levenspeil aan onze grenzen moet een uiterst nadee- ligen invloed op onze economie uitoefenen. Op deze factoren kan ons kleine land geen invloed uit oefenen Als de oplossing van het Duitsche probleem zonder al te groote spanningen gevonden kan worden, zal het herstel ech ter met rasse schreden voort gang kunnen vinden. Bij het bespreken van de fac toren van nationalen aard weid de minister Vos uit over het woningprobleem. Om spanningen op de arbeidsmarkt na de uitvoe ring van het bouwplaru-te ver mijden, wil de regeering niet meer arbeiders bij het bouwbe drijf inschakelen. Als" nadeel voelt men de noodzakelijke be legging van kapitaal in goederen van langen levensduur, die be legging in industrieën voor consumptiegoederen verhindert, maar het woningvraagstuk is zoo urgent, dat aan dit bezwaar naar het oordeel van den minister voorbijgegaan moet worden. Mi nister Vos deelde nog mede, dat de bouw van 8000 woningen is aanbesteed t De financieele positie van ons land is nog zeer zorgelijk. Het verschil tusschen in- en uitvoer dat over 1946 ruim IV2 milliard gulden bedraagt, kan bestreden worden uit leeningen en het ge bruiken van de tijdens den oor log geacumuléërde dividenden in het buitenland. Deze bronnen bestaan voor 1947 niet. Het medelijden voor Nederland zal wij zullen onze eigen agrarische verdwenen zijn en afhankelijk zijn van grootere productie in en verbruiksproducten en van de goodwill, gewekt door het zeer snelle herstel van 011s land. Daar naast moet onze export vergroot worden en deze rust weer op een grootere kolenproductie 1947 zal voor Nederland waarschijnlijk het moeilijkste jaar zijn, waarin een zoo klein mogejijk verschil moet bestaan tusschen im- en ex port en dit verschil zal ge dekt moeten worden met credieten en desnoods met onzp buitenlandsclie beleg gingen. De komende vredesconferen tie kan dé internationale span ningen misschien wegnemen en constructief werk op economisch gebied mogelijk maken, zoodat wij in Nederland over 6 a 7 jaar een gemiddeld levenspeil kun nen bereiken op de hoogte van 1939, mits er een betere verdee- ling der goederen komt en de werkloosheid in toom kan wor den gehouden. „LIET IS THANS weer de beurt van de Nederlan ders". Zoo verklaarde Sjah rir tijdens een onderhoud met een correspondent van Antara. Sjahrir vervolgde met de woorden: „De Indo nesische regeering heeft haar tegenvoorstellen aan de Ne derlanders toegezonden. De voortzetting van de onder handelingen hangt thans ge heel van de Nederlanders af." Sjahrir zeide. dat het Indone sische kabinet, sinds Soekarno de geheele bestuursmacht aan zich had getrokken, weer zijn oorspronkelijk karakter naar Amerikaansch model had' aange nomen, waarbij de ministers aan den president persoonlijk verant woordelijk zijn. De president is op zijn beurt weer verantwoor delijk aan het Centrale Nationale Comité, het tijdelijke Indonesi sche parlement bestaande uit 200 leden. 100 leden van dit comité ne men zitting krachtens plaatse lijke verkiezingen; 60 leden wor den aangewezen door de verschil lende politieke partijen; de ove rige leden worden benoemd door den president. Deze 200 leden komen uit alle deelen van den Indonesischen Archipel, hetgeen binnen de grenzen van het huidige, tijde- Van de zijde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen vernemen wij, dat een ontwerp algemeene maatre gel van bestuur betreffende een uilkeering aan onderwijzers het ministerie heeft verlaten, maar o.m. nog den Raad van State moet passeeren. Deze uitkeering praejudicieert in geen enkel op zicht op de voorgenomen herzie ning van de onderwijzerssalaris- sen. Het is niet juist, aldus het ministerie, dat professor-Van der Leeuw een regeling neeft achtergelaten, die minister Gie- len slechts zou hebben te teeke nen. De Raad van ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier te Parijs heeft besloten, zoo spoedig mogelijk na het sluiten van de alge meene vergadering der Veree nigde Naties in September, op een nader te bepalen plaats en tjjd een speciale conferentie over het Duitsche vraagstuk te beleggen. Dit op voorstel van Molotof. Tijdens de bijeenkomst van gis teren, zoo meldt Reuter nader, zeide Byrnes dat hij voorstander was van het oprichten van cen trale administratieve bureaux voor Duitschland. Hij wilde het Saqrgebied buiten de bevoegd heden van deze bureaux laten vallen. Dit gebied zou onder Fransche jurisdictie blijven, totdat de uiteindelijke Westelijke gren zen van Duitschland zouden zijn vastgesteld Een voorstel van Ernest Bevin, die de economische barrières tus schen de Duitsche bezettingszones wenscht op te heffen, waardoor uitwisseling van surplusgoederen tusschen de zones mogelijk zou worden, werd door Molotof botweg afgewezen. Deze verklaarde, dat het voorstel van Bevin in strijd was met de voorwaarden van de overeenkomst van Potsdam. Molotof weigerde eveneens in te stemmen met de bepa ling, dat de voorgestelde com missie van onderzoek naar ontwapening en demobilisatie in alle bezettingszones van Duitschland gerechtigd zou zijn ook industriëele inrich tingen en fabrieken te inspee- teeren. In verband met zijn wensch tot oprichten van centrale bureaux' in Duitschland zeide Byrnes, dat hij begon met het voorstel aan ieder der vier bezettende mogendheden om het door hen bes'uurde gebied in Duitschland als economisch ge heel aan te sluiten bij de Ameri- kaansche zone. lijke systeem van verkiezingen en benoemingen, een behoorlijke evenredige vertegenwoordiging van alle deelen en klassen der bevolking waarborgt. Een bericht, volgens hetwelk de heer A .C. de Bruijn te Ber gen op Zoom zou hebben ge zegd, dat de kinderbijslag zou worden verhoogd van f 2,40 tot f 3,van het eerste kind af, is, naar wij vernemen, niet juist. De heer De Bruijn schijnt alleen da mededeeling te hebben gedaan dat in den Raad der Vakcentrales plannen bestaan om een derge lijk voorstel te do-en. Bij de regeering bestaan, naar de Maasbode voorts verneemt, op het oogenblik geen plannen om den kindertoeslag per week :e verhoogen. Wel wordt overwogen den kindertoeslag bij he! eerste kind te doen ingaan, maar hierover moeten nog ver schillende besprekingen ge voerd worden. Juist blijkt te zijn de mededee ling van den heer De Bruijn op dezelfde bijeenkomst gedaan, dat in de Stichting van den Arbeid tusschen werkgevers en werkne mers overeenstemming bereikl is over verhooging van het wette lijk ouderdomspensioen. Naar wij vernemen is men ten dezen tot overeenstemming gekomen op een bedrag van f 9,per week. In een memorandum aan de Britsche ambassade en de Sovjet- russische en Amerikaansche le gatie te Bagdad heeft de Iraak- sche regeering gevraagd om een zetel in de Vredesconferentie, on der verwijzing naar de door Irak tijdens dén oorlog aan de geal lieerden verstrekten hulp. JEDERE Zondag is een feest dag, omdat wij dan in het bijzonder Christus' Opstan ding, iedere Vrijdag is een onthoudingsdag omdat wij dan in het bijzonder Christus' Kruisdood door de viering van het Heilig Offer gedenken. Zoo is de Vrijdag van ouds her: voorbereiding op den Zondag en zou het aanbeve ling verdienen, indien wij ons dan inderdaad reeds eenige minuten met de a.s. Zondags mis zouden bezig houden. Van daag b.v. zouden we het Evangelie van Zondag al vast eens kunnen lezen. Dan zou den we dit vernemen: „Als gij uw offer naar het altaar brengt en ge u daar herinnert, dat uw broeder iets tegen u heeft: laat uw offer dan lig gen en ga u eerst met uw broeder verzoenen; en kom dan terug om uw offer te brengen". Hierover iederen Vrijdag een kort gewetenson derzoek instellen en dan even tueel den Zaterdag gebruiken om de zaak in orde te maken.. Dan komen we Zondags als christenen met zuivere han den en niet als farizeeërs met ons offer naar het altaar. MARCUS A >F

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1