Nieuuu HET VLEESCHRANTSOEN WORDT VERHOOGD 50 Nieuwe senatoren gekozen De Raad van Vakcentralen over loonen en prijzen Voor Alkmaar en omgeving nergem v(^gdel) Bureaux: Om clandestien slachten tegen te gaan EEN COMPROMIS AAN DE MACHTELOOSHEID Katholieken winnen één zetel door samenwerking met de A.R.. Medezeggingschap bij prijsvorming en -controle De Prinsesjes op nieuwe postzegels Ned. linoleum in Amerika Eere-promotie Prins Bernhard Rechtvaardigheid JULI 1946 Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m., minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. mm.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Daqblad Buiten God is 't ZATERDAG 13 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10978 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank Mr. W. L. Baron de Vos van Steen wijk die benoemd is tot Minister van Svaat, heeft afscheid genomen als voorzitter van de Eerste Kamer. V.l.n.r.: Minister W. Drees, Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk en Mr. G. A. H. Baron Michiels van Kes senich. A.N.P. P. Er ZIJN twee problemen, die onze regeering naast de tallooze andere moeilijk heden, heel veel hoofdbre kens opleveren, de vleesch- voorziening en de graanpo- sitie; twee problemen waar van het eerste in zekeren zin afhankelijk is van hei twee de. Vol vertrouwen heeft minister Mansholt destijds herhaaldelijk gezegd, dat het zijn streven zal zijn. voor de boeren zooveel mo gelijk belemmerende bepalingen weg te nemen. Daarbij speculeer, de hij op den goeden wil en het verantwoordelijkheidsbesef. De praktijk maakte het echter noodzakelijk dat er vele toezeg gingen moesten worden inge trokken. En de regeering zelfs wert' gedreven tot maatregelen, die gezien onze huidige positie on verantwoord zijn. Dit is thans ook het geval met de vleeschvoorziening. Na de bevrijding had men van regeeringszijde gehoopt dat het uit zou zijn met dè clandestiene slachtingen. Het werd ijdele hoop! De minister kon een be roep doen op ieders medewer king zooveel hij wilde, maar het resultaat was gelijk nul. Thans, 14 maanden na de be vrijding is de clandestiene slacht nog even erg, misschien nog er ger als tijdens de bezetting. Men kon dreigen met zeer zware straffen, het hielp alles niets. De boer (de goede uitgezonderd) le. verde maar al te graag en de consument, vooral de restau rants en hotels, accepteerden maar al te gretig. Dat. was dus, van regeerings- standpunt bezien, de tactiek der mislukking. Men tracht nu op een andere mander in dit opzicht een oplos sing te forceeren. Uil welgeïnformeerde bron vernemen wij n.l. dat het in de bedoeling ligt, met ingang van 1 September a.s. het vleeschrantsoen te verhoogen tot 300 gram per persoon en per week en voor de restau rants en hotels, broodjeswin kels enz. een bijzondere re geling te treffen. Met deskundige hulp zijn wij dat gaan becijferen. Daarbij kwam vast te staan, dat wil men inderdaad het rantsoen brengen op 300 gram per persoon en per week, men zal moeten kunnen beschikken over 104.000 ton vleesch. Wanneer Nederland nu in het geheel niet zwart zou slachten, dan zou men uit den binnenlandschen veestapel voor dit doel 74.000 ton kunnen put ten. Dat is derhalve het meest gunstige geval. Maar zelfs blijkt, dat altijd nog een slordige 30.000 ton zal moeten worden geïmpor teerd. En daar komt de moeilijk heid. „Import kost deviezen" is langzamerhand het eentonige deuntje der regeeringsvoedselpo- Iitiek geworden. Toch heeft men blijkbaar de overtuiging, dat dit opweegt te gen de uiteindelijke resultaten. Men is van regeerinszijde blijk baar van meening, da door deze rantsoenverhooging het zeker niet meer noodig is, zich buiten de distributie om van vleesch te voorzien. De regeering heeft daarmee een compromis gesloten met haar machteloosheid. Wel dreigt men met de zwaar. ste straffen wanneer na invoe ring dezer rantsoenverhooging alsnog clandestiene slachtingen worden geconstateerd. Maar evenzeer wijst de regee ring met den vinger naar de zwakte van haar controle-appa- raaj door op te merken, dat slechts steekproefsgewijze con trole zal geschieden. Maar wie het treft is er^slecht aan toe. omdat er voorbeelden gesteld moeten worden. Een andere oplossing van het probleem schijnt uitgesloten. Men kan onzen veestapel zelf niet uitbreiden, want op de interna tionale voedselconferentie te Que bec is een internationale af spraak gemaakt en daaraan moeten wij ons houden. Dat is de afspraak, ons tevreden te stellen met een bepaald kwan tum granen, ook voedergranen. De regeering doet daarnaast haar uiterste best met het vee voeder zou economisch mogelijk om te springen. Vandaar de drastische beperkingen der huis. slachtingen. Maar desondanks is het uitgesloten, onzen vee stapel voor de slacht uit te brei den. Toch zal de regeering haar uierste best blijven doen, de boe ren zooveel mogelijk uit het keurslijf der hinderende bepa lingen te houden. Of dat zal kun. nen is een vraag, waarvan de oplossing in handen der boeren ligt. Resumeerend komt het derhal ve hierop neer. dat de regeering ondank1- het feit, dat zulks eigen lijk niet verantwoordt is, ge dwongen wordt het vleeschrant soen te verhoogen, om de kiem van het kwaad de clandestie ne slachtingen uit te snijden. Daarom kan men niet erg ver-' heugd zijn over deze rantsoen verhooging. Het is maar te hoopen, dat men deze tactiek niet op andere artikelen zal gaan toepassen, want dat is struisvogelpolitiek die ons in dubbele beteekenis duur te staan kan komen. P. S. PROVINCIALE STATEN hebbengisteren de leden van de Eerste Kamer gekozen. Volgens de officieuze uitslagen van den Verkiezingsdienst van het A.N.P. is het resultaat daarvan nog een kleine verrassing. De berekening op grond van de uitslagen der Provinciale Statenverkiezing was, dat de K.V.P. weer 16 zetels zou bezetten en de C.P.N. 5; de K.V.P. heeft er echter één meer gekregen, nl. 7 en de Communisten 1 minder, n.l. 4. De samenstelling van de Eerste Kamer is nu als volgt: Katholieke Volkspartij 17 (16); Partij van den Arbeid 14 (14); Anti-Revolutionairen 7 (7); Christ. Historische Unie 5 (6); Partij van de Vrijhed 3 (3); Communisten 4 (0); N.S.B. 0 (4). De winst van de Katholieken is te danken aan het feit, dat in de groep Zuid-Holland 2 A.R. gestemd hebben op de lijst van de K.V.P., daardoor kreeg de C.P.N. geen rest zetel toegewezen In Noord-Holland hebben 3 K.V.P.,'ers ge stemd op de A.R., waardoor de laatste 1 restzetel toegewezen kreeg, die anders aan de Communisten gekomen zou zijn. Hadden dus èn in Zuid-Holland èn in Noord-Holland alle partijen op hun eigen lijsten gestemd, dan zouden de Com munisten twee zetels meer hebben gehad en de K.V.P. en A.R. ieder één minder Alvorens den verderen uitslag mede te deelen, geven wij eerst eenige bijzonderheden over de wijze, waarop dteze verkiezing geschiedt. Daartoe zijn de pro vincies in vier groepen verdeeld, welke elk een afzonderlijk geheel vormen. Groep I omvat de pro vincies Noordbrabant, Zeeland, Utrecht en Limburg, welke 13 leden der Eerste Kamer aanwij zen Groep II bestaat uit de pro vincies Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe, welke eveneens 13 Senatoren kiezen. Groep III wordt gevormd door de. provincies Noordholland en Friesland, terwijl Groep IV en kel bestaat uit de provincie Zuid holland. De Groepen III en IV kiezen elk 12 leden der Eerste Kamer, De léden der Staten komen provinciesgewijze bijeen tot het uitbrengen van hun stem. Elke stem heeft een voor elke provin cie verschillende stemwaarde. Het aantal op een lijst uitge brachte stemmen wordt in elke provincie vermenigvuldigd met het voor die provincie geldend stemcijfer De producten van de tot eenzelfde groep behoorende provincie worden samengeteld en het totaal vormt voor de Bereke ning van den uitslag het getal, dat gelijk staat met het totaal aantal uitgebrachte geldige stem men bij een Tweede Kamerver kiezing, Het totaal wordt ge- De Raad van Vakcentralen, bestaande uit Ned. Verbond van Vakvereenigingen,' Ned Katho- liekg Arbeidersbeweging en Christelijk Nationaal Vakver bond, heeft aan de Stichting van den Arbeid haar standpunt me degedeeld inzake de in overwe ging zijnde herziening van de richtlijnen voor de IcTdnvaststel- ling. Zij meent, dat de thans be staande spanningen tusschen prijzen en loonen opgeheven moeten worden door; a. het treffen van maatrege len tot opvoering van de ar beidsproductiviteit, daar alleen verhoogde productie aan de onbevredigde vraag naar goe deren kan voldoen; b. medezeggenschap van de vakbeweging als vertegen woordigster van het consumen tenbelang bij de prijsvorming, aangezien naar haar meening daarmede te weinig rekening wordt gehouden; c. inschakeling van de vak beweging eveneens als verte genwoordigster van het consu mentenbelang bij de prijscon trole teneinde mét meer kracht den zwarten handel te bestrij den; d prijsverlaging van con sumptieve en verbruiksgoede- ren. hetgeen mogelijk wordt bij verhoogde arbeidsproductivi teit en scherpere prijsvaststel ling; e, opvoering van de uitkee- ringen van de thans géldende kinderbijslagregeling ter tege moetkoming aan de nooden van de groote gezinnen; f, waar noodig verdergaande loonsverhooging; g verbetering en bespoedi ging van de loonprocedure bij Goudzoekers 1946. Met spanning wordt iederen avond door de arbeiders van den zandzuiger "Sliedrecht IX"; welke op den Nieuwen Waterweg aan het werk is, bij het schoonmaken der bakken het bezinksel nagezocht; in de hoop dat er zich goudstaven in zullen bevindeh. Zooals men weet, werden tot dusver reeds 10 goudstaven uit de in Mei 1940 verongelukte loods boot naar boven gehaald, v. Rhijn P. ,deeld door het aantal te verdee- len Eerste Kamerzetels in de be trokken groep en dat quotient is de kiesdeeler. Bij de laatste verkiezing van leden der Eerste Kamer op 27 Mei 1937 werden gekozen; 16 leden der Kath, Volkspartij 14 leden der Partij'van den Arbeid (12 soc.-dem. en 2 vrijz.-dem.), 7 Anti-Rev.,'6 Christ, fïist., 3 leden der Partij van de Vrijheid en 4 leden der NS B het college van rijksbemidde laars. Te verwachten is, dat de Stich ting van den Arbeid over enkele weken gereed zal zijn met het formuleeren van de maatregelen, welke volgens haar door de re geering op korten termijn zullen moeten worden getroffen. Ten behoeve van het hulp behoevende kind en ten bate van de tuberculosebestrijding zullen postzegels, waarop de beeltenissen der jonge prin sesjes voorkomen, met een toeslag boven de frankeer- waarde verkocht worden. Deze zegels zullen tot 31 December 1947 geldig zijn. Met de ..Westerdam" is een kleine zending Nederlandsch linoleum aangevoerd. Ameri- kaansche handelaren hebben verklaard, dat zij daarvoor groote belangstelling hebben aangezien de onderlaag voor 100 procent uit jute bestaat, en het vlot door de verbrui kers wordt afgenomen. Op Dinsdag 16 Juli a.s. wordt door Hilversum 2 de eerepromotie van Prins Bern hard tot doctor in de rechten aan de Universiteit te Utrecht uitgezonden. De reportage, die door Radio Nederland en de omroepvereengingen is voor bereid. zal duren van 14 u. 30 tot 16 uur. £R wordt veel gesproken over „rechtvaardigheid"Alle politieke partijen hebben de rechtvaardigheid in haar vaan del geschreven. Zoo zouden we kunnen vergeten, dat er twee soorten rechtvaardigheid zijn: die van de wereld en die van Christus. De eene berust op paragraphen en op het zwaard, de ander op de Blijde Boodschap en op liet Kruis. Morgen zal Christus ons in Zijn evangelie het onderscheid duidelijk voor oogen stellen. De eene rechtvaardigheid zegt: Gij zult niet dooden" en vol gens haar norm kan ieder, die een ander niet doodmaakt, zeggen: ik ben rechtvaardig! Christus' rechtvaardigheid zegt echter: ook al hebt gij iemand niet van het leven beroofd, maar ge hoont of tart of trei tert hem, scheldt hem uit voor „raca" („idioot") of „gek", dan zijt ge reeds een moordenaar! Op uw innerlijke gesteltenis k»mt het aan! „Als uw recht vaardigheid niet overvloediger is dan die der schriftgeleerden en farizeeërs, zult gij het Ko ninkrijk der Hemelen niet bin nengaan". Christelijke recht vaardigheid is: liefde. Onder zoeken wij nogmaals ons ge weten, alvorens morgen ons offer naar het altaar te bren gen MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1