Nieuut Buitengewesten onder Nederlandsch bestuur Groote Amerikaansche leening aan Engeland Het Mirakel van Alkmaar gevierd EssaaasaO Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: DEZELFDE GRONDSLAG Gemeentepolitiek is geen Door Senaat goedgekeurd Indrukwekkende Omgang in de ochtendschemering Britten verlaten groote gebieden Het startverbod der Constellations Verzetsheld geëerd Goede suiker vooruitzichten Wonder in Amerika? Hef biechtpunt Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs I 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand: inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m-m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Buiten God is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 15 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10979 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.V, 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank rijkspolitiek, maar, zeker in dezen tijd, moet gemeentepoli tiek principieel op denzelfden grondslag als de rijkspolitiek ge voerd worden. Principieel op denzelfden grondslag, dat isprincipieel, a w z op de basis van geeste lijke beginselen. In het algemeen is het verschii tusschen de „groote" politiek, die van het Parlement, en die van de Provinciale Staten cn den gemeenteraad meer gra dueel. Bij het naderen van den ver kiezingsdag voor de gemeente raden, op 26 Juli, is het nuttig te overwegen, dat gemeentepoli tiek op denzelfden algemeenen grondslag staat, Er is te meer aanleiding, dit in herinnering te brengen, nu de bijzondere om standigheden, waaronder deze .verkiezingen plaats hebben, er de oorzaak van zijn, dat geen enkele partij zich beroepen Kan op een meer of minder gelukkige politieke practijk van een afge- loopen periode Er is nl. na den oorlog geen gemeentepolitiek meer gevoerd en wat de noodgemeenteraden ons eenige maanden te zien ge geven hebben, kan bezwaarlijk op de politieke partijen worden verhaald', die dikwijls aan de samenstelling van deze colleges part noch deel hadden. Dit heeft een ongedacht voor deel: zij komen er nu gemakke lijker toe. ook de gemeentepoli tiek in het groot te zien. In haar werkelijke principieele 'beteeke- nis, zooals de Kath. Volkspartij die propageert; Die beginselen zijn dezelfde ais die, welke de gunstige stembusuitslag het aan de KVP mogelijk maakte, deze met medewerking van de PvdA voor het komende re- geeringsbeleid in den lande aan te voeren Die grondslag is christelijk en Vooruitstrevend. In de Regee- ringsverklaringheeft dr. Beel niet alleen gezegd, dat het kabi net een vooruitstrevend karakter draagt, maar óók, dat »de ge dachte, dat een oplossing voor de geestelijke moeilijkheden, waarmede ons volk te kampen heeft, slechts kan worden ge vonden, wanneer men uitgaat van de zedelijke beginselen, die aan onze beschaving ten grond slag liggen en zonder welke geen goed geordend gemeenschaps leven mogelijk is". En aan d'eze belangwekkende verklaring, die men in vroegere soortgelijke staatsstukken vruch teloos zal zoeken, wordt ter nadere aanduiding toegevoegd, dat het nieuwe kabinet voorts uitgaat van „de erkenning, dat 't christendom voor zeer groote groepen van ons volk de bron is, waaruit zij haar geestelijke krachten putten en welks zede lijke normen d'oor vele aanhan gers van andere dan christelijke overtuiging eveneens worden aanvaard. En dan nog dit: op dezen grondslag zoo zegt de regee ring uitdrukkelijk stelt zij zich voor, te streven naar versterking van een sociaal-economische er kenning van de hooge waarde van het gezin. Die grondslag, dat is het christendom Dit christen dom is weer door de regeering officieel erkend als grondslag van het staatsbestuur! Het is niet hoovaardig, vast te stellen, dat dit in de eerste plaats te danken is aan de wijze, waar op de KVP bij de kabinetsfor matie haar invloed kon doen gelden op grond van den gun- stigen verkiezingsuitslag, dien zij wist te bereiken! Waarbij wij dè medewerking van de PvdA dankbaar constateeren. Katholiek Nederland heeft nu de taak, op 26 Juli a.s, tot uit drukking te brengen', dat het wenscht, dat ook ae gemeente politiek in de komende zware jaren op denzelfden grondslag christelijk èn vooruitstrevend word'e gevoerd. Dit bereikt Katholiek Nederland men De Nederlandsche Spoorwegen gaan gestadig door met den op bouw van haar bedrijf. Boven rtaande foto geeft het moment weer, waarop de eerste boog van de spoorbrug bij Zaltbommel op haar pijlers wordt gelegd, een nieuwe faze in de werkzaam heden voor de verbinding Noord- Zuid. De Amerikaansche leenïng aan Engeland, groot 3.750.000.000 dollar, is Zaterdagavond na een langdurig en heilig debat, waarbii vele amendementen op de voorwaarden werden in gediend, in den Amerikaanschen Senaat om acht minuten over elf met 219 tegen 15 stemmen goedgekeurd. Aan «Je goedkeuring van de Amerikaansche leening aan En geland is een debat van vier avonden vooraf gcgcan. Vooral Zaterdagavond heeft de oppositie zich geweerd' om door middel van alle mogelijke argumenten en amendementen de leening on mogelijk dan wel onaanvaard baar voor Groot-Brittannië te maken. Aan het begin van den avond sprak de voorzitter van de bank en geldcommissie, Jesse Wolcott: Wij zullen er vandaag voor de komende jaren over beslissen, of er tusschen dë invloedssferen van de Ver. Staten en Engeland een coalitie zal bestaan, of dat er een van de Britsche-Sowjets- sferen zal komen. Jullie, die zich naar maken of het geld wel zal worden terug betaalt, konden beter verder kijken dan je neus lang is, rond zien naar wat er in de wereld gebeurt, vervolgens met je ge weten te rade gaan en dan je zelf af te vragen, waarom we deze overeenkomst niet zouden kunnen sluiten. Van de zijde der oppositie kwam echter een aantal amen dementen los. De aartsvijand van de leening, Emanuel Cellar, trachtte op gronden van het Britsche optreden in Palestina en de immigratiekwestie dë lee ning onmogelijk te maken. Hij leed echter een nederlaag. De leening is tot 1951 rente loos. Nadien zal gedurende, vijf tig jaar twee procent rente wor den betaald, terwijl ieder jaar een-vijftigste deel van het ge leende bedrag zal worden terug betaald. Indien Engeland m eenig jaar zijn dollarbalans on voldoende acht, kan dë renté vervallen. De voornaamste voorwaarden voor Engeland zijn, dat dit land voor het einde van 1951 bij geen ander land' een leening mag sluiten tegen voor- deeliger voorwaarden dan de onderhavige; zich aan zal sluiten denke aan de belangwekkende uitspraak van de Hoogwaardige Bisschoppen! het best, door te stemmen op de lijsten van de Katholieke Volkspartij. Zonder aanzien despersoons, nu de strijd om de personen bij de candidaatstelling is beslist, Hej gaat nu, meer dan ooit, om den grondslag in de politiek, om de principieele richtlijnen, om de geestelijke beginselen, ook in de gemeentepolitiek! bij het bevorderen van 'n hand vest om imperialistische prefe renties te elimineeren en om het verleende crediet niet te ge bruiken om geblokkeerde ster- lingschulden te regelen. Voorts moet binnen een jaar de „dollar- pool" waarbij verdiende dollars binnen het sterlingblok worden geblokkeerd, worden opgeheven, zoodat landen als Voor-Inöië, Zuid-Afrika, Egypte of Australië weer met dollars zullen kunnen doen, wat zij willen. QE SLAPENDE STAD heeft het nauwelijks gemerkt. Het was een manifestatie, doch een viering van God3 Glorie in Zijn wonderteekenen, die in stille meditatie en eerbetoon in de binnenstad en een plechtig opgedragen Offer in den Alk maarder Hout verliep. En ongedacht groot was de deelname van stad en platteland. Naar schatting waren het vijf duizend mannen (plus één vrouw) die den Stillen Omgang meemaak ten. Alle leeftijden en standen waren vertegenwoordigd; arbei ders, boeren en middenstanders uit Alkmaar, Hoorn, de Zaan streek en uit de dorpen in de om geving en de kop van Nooiahol- land waren te voet, per fiets en per autobus naar de stad van St. Laurens gekomen. Slechts de z.g betere stand liet op een enkele uitzondering na zooals gebrui kelijk verstek gaan. Om 5 uur precies zette de rnaf- zienbare rij, die op Choorstraat en Ritsevoort stond opgesteld zich in beweging. In volmaakte orde pas seer deh de duizenden de Groote Kerk, waar het zwijgen werd in gezet. De route liep langs Ko ningsweg, Koningsstraat H -ultil, Langestraat naar de Steénenbrug, waar de Reliquie ten huize van den heer S. Keesom ter veieering stond uitgesteld. Van de Steenen- brug ging het via Verdronkenoord Kapelsteeg, Laat, Payglop en Lan gestraat naar de Groote Kerk, vanwaar de lange rij zich uit strekte tot den Muriektuin. En terwijl de zon opging en zachte tinten tooverde op hej bruin en groen van den Waagto- ren, terwijl de eerste vogels hun schuchter geluid deden hooren, klonk de stap der mannen als een vaag geritsel en soms ais een ge sloten cadans langs de gevels van SINDS hedennacht 12 uur staan de groote Oost, Bor neo, Banka en Billiton niet meer onder de controle van de Geallieerden. Officieel werd medegedeeld dat deze gebieden weer door de Neder landsche autoriteiten bestuurd zullen worden en dat Neder landsche troepen verantwoor delijk zijn gesteld voor de rust én orde. De Britsche en Britsch-Indische troepen zullen uit het geheele Ned. Indische grondgebied, uit gezonderd Java, Sumatra en de Riouw-archipel worden terugge trokken. „Zij hebben hun mili taire taak volvoerd" heet het. Het startverbod der Lockheed- vliegtuigen geldt niet voor nieu we KLM-toestellen. daar deze niet zijn voorzien van motoren met carburators. H.M. de Koningin heeft aan dén 20-jarigen Gerard Tieman te Amsterdam het Verzetskruis toegekend. Toen hij 17 jaar was, vervaardigde hij explosieve stof fen voor de sabotage. Bij een van de proefnemingen werd Tie man zwaar gewond. Hij verloor zijn gezichtsvermogen en een van zijn handen en vertoeft thans in het blindeninstituut te Bussem. Dr. v. Mook is reeds Zondag middag per vliegtuig naar Makas sar vertrokken in gezelschap van den Gouvernements-secretaris en talrijke andere autoriteiten Ten huize van den Gouverneur, waar een receptie werd gehouden, is vandaag te 10 uur de overname van het bestuur over de genoemde gebieden officieel bekend gemaakt Direct daarop vertrok de Lt- Gouverneur-Generaal van Mook met zijn begeleiders naar Malino. De Indonesische republikeinsche regeering is het met de bestuurs- overname echter niet eens en heeft aan Generaal Mansergh een formeel protest overhandigd. Men ziet in deze kringen niet gaarne de Britsch-Indische en Britsche troepen voor de Neder landers, plaats maken. De directeur van de suiker fabriek „Dïnteloord" heeft zich tegenover de „Tijd" optimis tisch uitgelaten over onze suikerpositie voor het komen de jaar. En in een onderhoud met een onzer medewerkers verklaarde de directeur van de Verenigde Vorstenlandsche Cultuur Maatschappij, dat er op Java een enorme suiker- oogst is. de binnenstad Biddend voor de hoofdintentie van dezen Omgang: „Rust en Vrede in Indië", biddend ook voor de afzonderlijke inten ties op Paardenmarkt, Steenen- brug en bij de Kapelkerk: Zegen over onze Regeering, Behoud van 't geloof tegen het Communisme en Bekeering onzer dwalende me deburgers, schreden zij voor in de rust van den zomerochtend Volgens berichten uit Ame rika zou zich in San Angelo, de geboorteplaats van de kort geleden heilig verklaar de eerste Amerikaansche hei lige, de eerw. moeder Cabrini, een wonderbare gebeurtenis hebben afgespeeld. Tijdens een processie, waarin de re lieken van de nieuwe Heilige werden rondgedragen, zou 'n blind geworden kind het ge zicht teruggekregen hebben. Zooals gebruikelijk wordt in kerkelijke kringen groote re serve in acht genomen en zal het geval terdege onderzocht worden alvorens men een uitspraak doet. QAT DE ERNSTIGE zonden tegen het zesde en het negende gebod gebiecht moe ten worden, dat weet een ieder. Maar vele biechtelingen schijnen te meenen, dat dit eigenlijk het gewichtige punt is, waar de biecht om draait. Als zij al andere zonden aan den priester belijden, dan ge schiedt dit vaak als gold het minder belangrijke bijzaken! Tech is het tweede gebod van Christus, dat gelijk is aan het eerste en dat met dit eerste de geheele christelijke zedeleer om,vat: „Bemin uw naasten gelijk uzelf!" Daarom moest ons gewetensonderzoek voor de biecht dan ook voor een belangrijk gedeelte aan onze zonden legen dit gebod be steed worden. Want volgens de oude Wet weliswaar gold: „Gij zult niet dooden; wie ech ter doodslaat, zal schuldig zijn voor het gerecht". „Maar Ik" (Christus) zeg u, dat ieder die tegen zijn broeder toornt, voor het gerecht zal schuldig zijn. Wie echter tegen zijn broeder zal zeggen: „idioot", zal schul dig zijn voor den Hoogen Raad. Wie echter zal zeggen: „Godverlatene!"zal schuldig zijn aan het eeuwig vuur". liet is dus ernstig genoeg. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1