BERGEN VACANTIE-OORD 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Record aantal gasten in Juni V.V.V. heeft haar taak hervat MARKTBERICHTEN WEERBERICHT Meubelprijzen MAANDAG 15 JULI 1948 Dank zij het feit, dat de weder opbouw, na de bevrijding, kracit tig het opruimen van de door de™ bezetter aangebrachte obstakels ter hand heeft genomen, prijk het bekende vacantie-oord Bergen weer nagenoeg in zijn ouden luis ter. Tijdens de bezetting werden in Bergen van de 1878 panden er 53 verwoest en 711 beschadigd. Van de 104 panden te Bergen aan Zee gingen er 46, waaronder liet groote Badhotel Nassau-Bergen verloren, zoodat daar nog heel wat hersteld moet worden. Voor den wederopbouw is een commissie, onder leiding van den archiiect Wiegert Bruin ingesteld, die reeds met de voorbereidende werkzaam heden is beginnen. Onder de ver woeste panden te Bergen aan Zee behoort ook het postkantoor, maar dezer dagen is in pension Wilnel- mina aldaar een huIppostRantoor ingesteld Zn het pand van Baron Taets van Amerongen is tijdelijk het hotel Nassau-Bergen onder gebracht, terwijl een zestal pen sions te Bergen aan Zee weer in bedrijf is gesteld en de overige vina's weer met zomergasten zijn bevolkt. Nu de tram Alkmaar Bergen aan Zee weer rijdt, is het vervoer naar de badplaats druk ker dan ooit tevoren. Voor het be treden van het duinterrein, dat van mijnen is bevrijd, worden weer wandelkaarten beschikbaar gesteld, die, evenals die voor het Provinciaal duinterrein aan bet Bureau van de V.V.V verkrijg baar zijn. Aangezien nog enkeie mijnen niet opgespoord konden worden, doet men verstandig zich niet buiten de beharde paden ie begeven. Toen in 1943 van de bevol king moest evacueeren, zag de V.V.V. zich genoodzaakt haar werk te staken. In 1945 onmiddel lijk na de bevrijding, werden de werkzaamheden hervat en bleek reeds dadelijk, dat vacantie-door- brengend Nederland het vacantie- oord Bergen. nog niet was verge ten. De voedselpositie was even wel van dien aard, dat slechts weinige pensions het aandurfden hun bedrijf weer m werking te stellen. Dit voorjaar bleek dit anders. De door de V.V.V. uitgegeven Hotel- en Pensiongids bevatte in Maart reeds de adressen van 44 Hotels en Pensions en van 107 ge meubileerde huizen, welk aac'al in Juli reeds steeg tot 66 Hotels en Pensions en 226 gemeubileerde huizen. In 1942 telde Bergen en Bergen aan Zee 126 Hotels en Pensions en 230 Gemeubileerde Huizen, die als vacantieverblijf verhuurd werden. Hieruit blijkt, dat het aantal gemeubileerde hui zen weer is bereikt, een gevolg van het feit, dat thans goede prij- •*en gemaakt worden. Voor het volgend jaar kan ver wacht worden, dat ook het aantal Hotels en Pensions weer belang rijk grooter zal zijn. aangezien verschillende panden, die voor militaire doeleinden bezet waren, inmiddels vrij zijn gekomen. Het aantal gasten, dat gedu rende de Junimaand in Bergen verbleef, was grooter dan ooit tevoren. Hoewel voor Juni en Juli geen enkel Hotel-Pension onbezet is, slaagt men er op het Bureau van de V.V.V. nog steeds in, gasten, ook voor deze maanden onder te bren gen, aangezien er zoo hier en daar nog wel een gaatje ge vonden wordt. Ook met de ge meubileerde huizen is dit het geval, aangezien er daaronder zijn, die alleen voor Juli of alleen voor Augustus ver huurd hebben Het aantal mondelinge, schriftelijke en telefonische aanvragen, dat dagelijks aan het bureau der V.V.V. wordt verwerkt, be draagt ongeveer 50. Het ledental var.' VW dat op 1 Januari 1946 tot 465 was terugge. loopen, steeg weer tot over de 600 waardoor deze voor Bergen zoo actieve vereeniging weer haar oud'e plaats in de Bergensche gemeen, schap heeft veroverd. De vermaak.gelegenlteden voor schoolfeesten "Duinvermaak" en de "Bedriegertjes" zijn weer in gebruik genomen. De prijzen in de Hotels en Pensions varieeren van 5 tot f 8.50 en lig gen overeenkomstig' de voor. schriften 40% hooger dan die var.' voor den oorlog. Die van de gemeu. bileerde huizen varieeren van 200 tot 600 per maand, als naar ge lang van de grootte en het comfort; dat er in geboden wordt. De duutre van bloemen is oor zaak dat dit jaar het jaarlijkseh Bloemencorso (lat de V.V.V. orga niseerde. nog achterwege moet blij ven, terwijl het ook nog niet zeker is of de beroemde verliehüngsavond In het geheel geres taureerde openluchtthea ter van Bergen, zullen onder auspiciën van V.V.V. dit seizoen, door het „Zuid Nederlandsch Tooneel" vier voorstel lingen worden gegeven; n.l. Zondag 14 Juli „Jo seph in Dothan" van Vondel; Zondag 28 Juli het Mysteriespel „Marie- ken van Nieumeghen"; Zondag 4 Aug.: „De Schelmenstreken van Scapin" en „Maitre Pa- thïlin" van Molière; en Zondag 18 Aug.: „Les Romanes ques" van Ed- mond Rostand. V. kan doorgaan. Wel is de V.V.V. in onderhandeling; om daarvoor de noodige lampions en kaarsen te ver krijgen? Tengevolge van de papier- schaaschte kon dit jaar de Badbode nog- niet worden uitgegeven. De beteekenis van he. vreemde lingenverkeer voor de welvaart in de gemeente wordt door het ge meentebes .uur erkend door een subsdie van 2000. Verwacht kan worden dat in de drukste veken van Juli en Augustus een 5000 gasten in de gemeen'e zul len vertoeven. ALKMAAR DIE BANDJES.... Een rijwielhersteller hier ter stede kreeg een proces-verbaai wegens het verrichten van ban- cfenreparaties tegen te hooge prijzen. NIET BIJ DEN TIJD 'n Horlogemaker verkocht hor loges zonder vergunning en ook vergat hij zijn verplichte ver- koopregisters bij te houden. Bij controle liep hij tegen de iamp en kreeg een proces-verbaal AUTOPED Bij de Kinderpolitie zijn in lichtingen te bekomen over een gevonden autoped „CUM LAUDE" Te Amsterdam is geslaagd voor het Propaedeutisch examen Theologie mej. M. J. Schenke- veld alhier en wel cum laude. VERDRONKEN Gisterochtend omstreeks 11 uur een in de Baansingel liggende kano een tochtje gaan maken. Toen zij instapten, sloeg de kano echter om, waarbij beide jongens te water raakten; geen van beiden kon zwemmen. Aan een van hen, Godijn, stak men een peddel toe, zoodat hij op het droge kon wor den gebracht. De ander, de 23- jarige J. H Bek, kwam waar schijnlijk onder de boot terecht en verdronk; wij vernamen, dat.hem nog de laatste Genademiddelen waren toegediend. HEROPENING CAFE CENTRAAL. Zaterdagmiddag is het bekende Café Centraal aan het Hofplein her opend. Voor echter de nieuwe eige naar de heer Theo Brouwer tot de heropening kon overgaan is er heel wat veranderd en ais men de nieuwe zaak door een moderne draaideur binnen komt; kan men zijn oogen haast niet gelooven zulk een ver andering en moderniseering' dit be drijf heeft ondergaan. De beschildering is geheel in lichte kleur gehouden en het moderne buf fet met de aparte neonverlichting trekt wel bijzonder de aandacht; te meer daar dit tevens tot bar is in gericht. De muziek heeft een speciale plaats gekregen en wel op een daartoe in richt halkon boven het buffet. Verder zijn aardige titjes aange bracht waar de bezoeker zich bijzon der op zijn gemak zal gevoelen. Door den Brouwer zijn kosten noch moeite gespaard om deze zaak zoo modern mogelijk in te richten maar toch weer zoo dat de sfeer behouden blijft. Wij gelooven dat hij hierin uitste kend geslaagd is MET EEN BIERGLAS IN ELKE HAND Tijdens een Zaterdagavond laat in een café aan de Laat ont stane twist trachtte de vrouw van den caféhouder de gemoede ren der ruziemakers te kalmee- ren. Een van de vechtersbazen echter, een zekere <ïe V., nam daarop in elke hand een bierglas en sloeg daarmede de vrouw en zijn tegenstander in het gezicht. Béiden werden bloedend gewond en moesten zich onder dokters behandeling stellen. ALKMAARSCHE RENNER NUMMER 1 TE DOETINCHEM De in Alkmaar welbekende motorrenner G. Dupont, is Za terdag jl de meerdere gebleken van het hem bij herhaling ach tervolgende pe'chduiveltje. Op zijn roode motorrijwiel, een 125 cc-er, eindigde hij in Eet totaal klassement op de grasbaan te Doetinchem als eerste. Deze energieke motor-enthousiast be looft dus voor de komende races te Alkmaar een serieuze candi- daat voor de eerste plaats te worden! VERHOOGING TARIEVEN GAS EN ELECTRICITEIT In de Maandag a.s. te houden gemeenteraadsvergadering ko men aan de orde voorstellen vara B. en W. om in verband met de verhooging van de kolenprijzen het gastarief met 1 cent per m3 en 't electricitettstarief met plm. i/j cent per KWU te verhoogen. LEERAAR DUITSCH GYMNASIUM Voor de benoeming van leeraar Duitseh aan het Gymnasium al hier is aanbevolen de heer J. Lie- nesch alhier. A.F. C.-NIEUWS AFC 2Egmondia 1 11 Dat was jammer en de tegengoal werd gemaakt in de laatste minuut. Alzoo blijven jullie nog in de 2de klasse. Dit na een wedstrijd, waarin de gemoederen der tegenstanders nogal eens hoog oplaaiden. Onze af spraak is reeds gemaakt; eerst trai- nen en dan De stille omgang" is door de AFC'ers keurig meegemaak. Dit is dan voor bet competitie, seizoen het laatstle AFC_Nieuws. Ondergeteekende hoopt de lezers niet te hebben verveeld, maar hoopt dat dit laatste nieuws en 't voorafgaande er toe hebben bijgedragen dat de achterblijvers nu niet langer dralen, maar zich terstond aansluiten bij de vereemging voor de oekomst dat is' RK AFC. Dat is hun plicht. Met dank voor de plaatsing door de Redacie van het NNHD teeken ik tot hel nieuwe seizoen De PPCer. URSEM BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas Jacobus, zoon van P. Dol en N. v Diepen; Antonius Jacobus Aloys'ius, zoon van G. N. Oudejans en A. M. Zuurbier; Johannes, zoon 'van L. v. Tuijl en M Hilderipg; Cor nelia Elisabeth Hendrica Maria, dochter van J. M. de Boer en J Hoedjes Ondertrouwd: Theodorus Luit jes en Antonia Lucia Maria Bak ken beicfen te Ursem. Gehuwd: Simon Bakker te Heerhugowaard en Catharina Cornelia Zoon, weduwe van P. A. Molenaar te Ursem; Klaas Sneeboer en Trijntje Jongewaard beiden te Ursem. Overleden: Klaas Meester, oud 72 jaar, weduwnaar van Trijntje Grooteman; Johannes Baas, oud 28 jaar, echtgenoot van Catha- rinab Cecilia de Git; Johannes Jacobus Maria Leeuw, oud 2 jaar; Petrus Pronk, oud 21 jaar, te Alkmaar HEILOO ONBEWAAKTE OVERWEG Zondagmorgen geraakte het driejarig zoontje van den heer D. Pepping spelenderwijze onder den trein komende van Amsterdam, op den onbewaakten overweg aan de Ewislaan. De trein stopte on middellijk en men vond het kind je tusschen de rails deerlijk ge wond aan hoofd en beentje. Het 'werd binnen gebracht bij Dr. A. Janssen en later naar het St Eli- sabethsziekenhuis te Alkmaar vervoerd. HARENKARSPEL GEMEENTERAAD S f VERKIEZING Vrijdag 26 Juli a.s is het de derde maal, dat wij 'onzen stem plicht moeten vervullen; ditmaal Betreft het de verkiezing van den gemeenteraad. De Kath. Volkspartij heeft in onze gemeente lijst 1. Dus alle katholieke kiezers en kiezeres sen stemmen dan no. 1 (Jo Dek ker) van lijst 1 Laat geen enkele stem ver loren gaan. Zieken en ouden van dagen dié per auto gehaald wenscnen te worden, kunnen dit opgeven bij de plaatselijke be sturen der afdeelingen Tuitjen- horn en Waarland der Katho lieke Volkspartij. DE GEMEENTERAAD VAN NIEUWE NIEDORP Vrijdagavond kwam Nieuwe Niedorp's gemeenteraad in vol tallige zitting, bijeen onder voor zitterschap van wnd. burge meester S H. J. Bosma. Na het vaststellen der' notulen en het aanvaarden van de di verse ingekomen stukken voor Haarlem een gelijke functie heeft aanvaard, benoemd de heer T. Oepkes, hoofd der O.L. School te Hoogwoud Hieraan was een langdurige comitézitting vooraf gegaan Dan kwam het verzoek van het U.K. Kerkbestuur van de parochie Maria Onbevlekt Ont vangen te Nieuwe Niedorp, om gelden voor het stichten van een R.K Lagere School aldaar, ter sprake B. en W. gaven hierop als prae- advies, dat van de voor deze school beschikbare leerlingen een 17-tal minder dan 4 km van de R.K. Scholen van 't Veld ver wijderd waren, zoodat zij inge volge art. 13, lid 4, der L.O.wet niet meetellen en dus het ver- eischte aantal van 50 niet bereikt wordt. Alhoewel dit art. gedurende cle bezetting echter buiten werking ge steld is, is volgens verkregen inlich tingen weder invoering binnen af_ zienbaren tijd te verwachten. Dien. tengevolge stelden B. en W. voor de gevraagde medewerking te weigeren. De heer Poolland ziet het alzoo dat de hier bedoelde kinderen dan straks geen school meer hebben wanneer de Wieringermeerschool te Nieuwe. Niedorp, gevestigd in de oude- ge meenteschool, per 1 Aug. a.s. wordt opgeheven. Niemand kan ons verplichten aldus spr. om onze kinderen naar 't Veld te zenden. Volgens voorzitter heeft ieder kind leerplicht. De heer Leegwater vreest dat de school te 't Veld deze kinderen mis schien met meer hebben wil. De heer Gaaijaard zet omstandig de geheele voorgeschiedenis uiteen en concludeert daaruit dat deze kin deren zoo zonder meer te 't Veld thuis hooren. Ze zijr destijds zonder eenige voor kennis van B. en W. van die school afgehaald en meteen op de Wierin germeerschool ondergebracht. Spr. insinueert dan dat men uitslui tend de parochie gesticht heeft om een eigen school te kunnen krijgen. Tijdens het dan volgend hevig dis puut maakt de heer Poolland de op merking dat het hier alleen tegen werking en spijkers zoeken op laag water is. Wat moeten de andere kin deren dan? Gaaijaard; Dat moeten ze maar zien misschien net als vóór den oorlog'. Volgens voorzitter is het aan den raad nu te beslissen zonder meer. Ook ai zou het stichten de gemeente financieele offers vragen, doch het ware gerechtvaardigd b.v. doordat art. 73 buiten werking bleef dan zou men het moeten toestaan. Bijzonder onderwijs is nu eenmaal gelijkgerechtigd. In stemming gebracht werd het verzoek verworpen. Vervolgens werd aan de orde ge steld een voorstel om aan het echt paar Spijker, na zijn ontslag als wees_vader en -moeder wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd een toeslag van 520. per jaar te verleenen op het pensioen, en ingeval een der echtelieden komt te overlijden dit bedrag voor de over blijvende te stellen op 350.per jaar. Dit werd zonder commentaar aanvaard. i Wanneer een gemeente boven een zeker inwoner aarttal komt, vallen de ambtenaren in een hooger sala risklasse. De gemeente Nw. Niedorp 'elde op 31 December* 1944 meer dan 2000 inwoners, zoodat de gemeente eigenlijk reeds geacht kon worden van de 4de m de 3de klasse te zijn overgegaan. Doch geschiedt dit offi cieel niet voordat het nieuwe inwo nertal in het Provinciaal blad gepu bliceerd is. In de oorlogsjaren verscheen even wel geen provinciaal blad en ook nu dient nog te worden afgewacht hoe lang dit op zich kan laten wachten. In verband hiermede stellen Ged. Staten de raad voor om officieel te hesluiten dat de gemeente tot de 3de klasse behoort. Aldus besloten. Tijdens de behandeling van de sup. pletoire begrooting" voor 1945. welke vrijwel uitsluitend administratieve wijzigingen omvatte, vroeg een der raadsleden hoe ver de restauratie van de toren en het torenuurwerk gevor derd was.- Volgens voorz. is aan de uitvoerders van het werk verzocht er nu spoed achter te zettenwant men wil het nu af hebben. Voor wijzer platen zal men de oude vierkante we derom aanbrengen, omdat deze nog heel behoorlijk zijn en goed bij den toren passen Hierna sluiting. OUDE NIEDORP WIT GELE KRUIS In de dezer dagen gehouden bestuursvergadering werd be sloten, om de gediplomeerde kraamverpleegsters mej. N. d!e Boer te 't Veld en mej. Tr. v d, Gulik te Waarland zoo' mogelijk vast aan te stellen vanwege de vereeniging, en de kosten daar van op de leden die daarvan ge bruik maken te verhalen. Een commissie, bestaande uit mej, C Tromp te Zijdewind en mevr. Keet-de Wit en mej. Z. Bakker te Waarland, zal in deze'de voor bereidende maatregelen treffen, teneinde binnenkort deze aange legenheid definitief te kunnen regelen NOORD SCHARWOUDE 15 Juli. Aangevoerd 110.000 kg. aardappelen 11.20. LANGEDIJK 15 Juli. Aangevoerd 45000 kg. roode kool 21.8026; 3000 kg gele kool 25.5030.10; 1150 kg to_ maen 6674; 75 kg. uinboonen 9; 1200 kg. waschpeen le 12.50; 2e 10; 560 bos peen 19.70; 900 bloemkool en (1 A af wijkend) 5661; idem (I afw.) 11—24; 85.400 kg. aardappelen 11.20; grove idem 12.70. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig! van Maandagavond tot Dinsdagavond: WEINIG VERANDERING! Wisselende bewolking met wind uit westelijke richtingen. Plaat),, selijk nog regenbuien; hier en daar met onweer. Zelfde tem peratuur. ZON opk. 4.38; ond. 20.53 MAAN opk. 22.31; ond. 6.23 Waarschuwing voor aardappelteelers: In het etmaal van 's avonds 13 Juli tot 's avonds 14 Juli is op de Zuid-Hollandsche eilanden en in het midden des lands de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aard appelziekte. VERVOLG VAN PAG. 1 „Dit is de overwinning waardoor wij de wereld overwin nen: Ons geloof", aldus de zeer- eerw Heer, Rector P. Visser, die tijdens de Plechtige H. Mis in den Muziektuin de predicatie hield. Evenals onze Heer, Christus, kent ook de Kerk het lijden. Maar zoo als Jezus zijn blijde en geestdrif tige momenten beleefde, zoo heeft ook de Kerk haar blijdschap en enthousiasme, die het hoogtepunt bereiken in den Emmanuel. Wij kennen de Internationale Eucha ristische Congressen, wij maakten hier in Nederland het zesde eeuw feest van Amsterdams Mirakel mede; maar ook hier in Alkmaar zijn wij, aldus rector Visser, tij een om uiting te geven aan onze vreugde en hulde En omdai het zoo moeilijk is vast te houden ean de onzichtbare werkelijkheden van ons geloof, kwam God ons door Zijn wonderen te hulp. Moge God ons dan ook de genade schen ken om dit geloof en de liefde die ons in dezen Omgang bijeen brachten, te behouden. Met groote devotie volgden de mannen, die den Muziektuin ge heel vulden, de nlechtigheden van de H. Mis. Allen communiceerden, terwijl vier geestelijken aan de half-cirkelvormige communieDank de H Communie uitreikten; voor trekkers begeleidden den cele brant en diens assistenten hierbij met een gelen parasol. De H Mis werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer Deken J Th Jacobs, terwijl Pastoor L. Bïesta en Pater W. Hevnsbtoek resp. als diaken en subdiaken as sisteerden. Met begeleiding van een strijkorkestje verzorgden de gecombineerde kerkkoren van Alkmaar onder directie van den heer Joh Kuiner de gezangen Met ingang van Maandag 22 Juli a.s. treedt de nieuwe prij- zenbeschikking 1946 in werking. In deze beschikking is er naar gestreefd de prijzen van meube len vast te leggen, waardoor er een betere controlemogelijkheid1 vo«r den consument aanwezig is. TRIBUNAAL MANNEN H9ET HET JACHTGEWEER Het Alkmaarsche Tribunaal behan- del-de gisteren in de 2e Kamer onder Presidium van Mr. Windhausen een achttal zaken; die bijna allen uit den Helder en Omstreken stamden. Er was- 'n Oostcompagnon bij, 'n NSB'er niet om_den_broode maar om-de- radio 'n NSB'er uit idealisme, 'n NSB'er om Wehrmachtswerk en 'n N SB'er op aansporing van z'n kame raads. Hoe hun motief ook luidde,, allen bekenden met spijt, dat ze er niet beter var geworden waren en dat ze inzagen "fout" geweest te zijn. Uit deze omstreken was o.a. P. Best uit den Beemster; 'n zetboer; die in Februari '42 de beginselen der Be weging had omhelsd en in '44 als hulplandwachter dienst had gedaan. Het dienstnemen bij de hulpland- wacht was volgens beklaagde in de NSB verplicht gesteld, hij had deze dienst als een aanvulling op de po litie gezien. Op den vraag van den President of beklaagde niet gevoeld had tegen de belangen van het Ne- derlandsclTe Volk te handelen, gaf B. schuchter toe, dat deze gedachte wel bij hem was opgekomen. Eerst te laat had hij zich de draagwijdte van deze stap duidelijk gerealiseerd. Mr. Leesberg Jr. wees op het feit; dat B'. slechts een negatief en goed moedig landwaehtertje was geweest en vroeg clementie. Een gelijkluidende geschiedenis was 't met J. C. List, ook uit den Beem ster. List was bovendien nog uit mensehlievende overwegingen jegens zijn in moeilijkheden verkeerende dorpsgenooten boerenleider ge weest. Gewapend had hij een dorsch- machine bewaakt om te voorkomen dat "de onderwereld" haar in brand zo steken. Hij had niet geweten wat de illegaliteit was. Overigens excu seerde hij zijn fouten met dezelfde termen als Best, hetgeen den Presi dent deed opmerken, dat dergelijke heeren in 't kamp met elkaar zouden afgesproken hebben wat ze wel en niet moesten loslatenEenige ge tuigen verklaarden nog dat L. zich als een 100 pOt. Nederlander had ge dragen. J. Hoogvorst uit Nieuwe Niedorp voormalig' onderwijzer was symp. lid van de NSB geworden om aan het werk te kunnen komen bij de Duit- sche Wehrmacht. Hij had de W.A. zangles gegeven en slooperswerk te Den Helder verricht. Uitspraken binnen 14 dagen. De uitspraak in de zaak Nettenf werd voor onbepaalden tijd aangehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2