RADIO De godsdienst in het herstel lende nieuwe land bloeit op De internationale zwem wedstrijden Geen reden tot wantrouwen jeoens Nederland Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 m£?e Binnenlandsch nieuws De Nederlandsche zwemsters winnen op alle fronten Opnieuw bedankt Rede van Dr. van Mook Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren MAANDAG 15 JULI 1946 Weer een H. Mis in de Wieringermeer XV/AAR VERLEDEN JAAR nog de golven de daken der huizen en schuren beukten en al wat weerstand bood onder mijnde tot vormelooze hopen puin, werd Zondagmorgen hei eerste H. Offer opgedragen. Wel zijn de kerken onbruikbaar van die van Mïddenmeer en Wieringerwerf is haast niets meer over dan een enkele toren door de gastvrije toestem ming van den Gereformeerden Eerkeraad werd het echter mogelijk de H.H. Missen in zijn kerk te Slootdorp te lezen. Dat de Wieringermeersche Katholieken hierover verheugd waren, is begrijpelijk. Van heinde en verre waren talloozen opgekomen met alle mogelijke voertuigen, auto's, motorfietsen, rijwielen, land- bouwtractoren en met paarden aangespannen landbouwwagens, een bonte verscheidenheid van alles wat maar gaan kon. De altijd opgewekte Pastoor Langendijk en zijn onvermoei bare Kapelaan beleefden van daag een gloriedag. Na de H Mis zag men hen dan ook met glun dere gezichten de handen druk ken van alle oude bekenden. Het kerkinterieur was wel zeer eenvoudig, doch het ging alle maal prachtig. Voor den katheder, waarboven nog de opengeslagen Bijbel lag, was een eenvoudige tafel ge plaatst, welke met een wit kleed, enkele brandende kaarsen, een Misboek en H. Mis-benoodigd- heden alsmede 2 veldbouquetten in een klein doch bruikbaar Al taar was gemetamorfoseerd. Een klein kruisje er boven, een wij waterbakje bij den ingang en de plechtigheid kon beginnen Het kerkkoortje o.l.v. den heer J G. Wolfs voerde de wisselen de gezangen van de Gregoriaan- sche Volksmis uit, daarbij ge assisteerd door mej Zegger. die op het harmonium begeleidde Onder de werkelijk aangrij pende plechtigheid, sprak Pas toor Langendijk, naast het altaar staande, zijn parochianen toe. Hij gaf in hartelijke bewóon- dingen uiting aan zijn overgroore blijdschap thans weer voor het eerst op Wieringermeerbodem de H. Mis te mogen opdragen.- Dit is een geweldig ding. Wij danken den Gereformeerden Kerkeraad voor zijn gastvrijheid. Onze harten zijn vervuld van groote vreugde, nu na alles wat is gepasseerd, langzamerhand alles weer in zijn oude doen komt. Nu kunnen we onze schou ders ér weer onder zetten om te bouwen. De parochianen van de Wieringermeer waren verspreid over 70 parochies, doch hier is het land waar ze thuis hooren, waar hun kinderen geboren wer den. hier was het land, dat hen dierbaar was. Al woont ge in noodwoningen, ge zi.jt weer thuis. Toén we bij feesten in 't oude land- heimwee hadden naar onze eigen kerken, waar onze kleinen gedoopt werden, hebben we naar datgene verlangd wat nu stap PROGRAMMA Dinsdag 16 Juli HILVERSUM 1 (301.5 M.) KRO 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws, en gram.; 9.45 Herhaling Lichtbaken? 11.30 Pater Bon. ter Ellen; 11.45 fa_ milieber. uit Indië; 12.05 gram.; 12.30 Klaas van B'eek; 13.00 Nieuws; 33.20 Continental Kwintet; 13.45 Pater Frans Luts; 14.00 Concert; 15.00 Voor de vrouw; 16.00 Radio Ziekenbezoek; 17.00 Kamermuziek; 17.45 Het Rijk Overzee; 18.00 Muziek voor den maal_ tijd; 18.15 Katholiek Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Ensemble Ormenda; 19.30 Voor de arbeidersjeugd; 19.45 Dep. spreken 20.00 Nieuws; 20.08 Pater Anion Bes_ seling'; 20.15 Radio Philharmonisch orkest; 21.15 Luisterspel; 21.45 Radio Kwintet; 22.00 Nieuws; 22.15 Avond_ gebed; 22.30 Ensemble Splendora; 22 45 Filmkwartier; 23.00 Ensemble Juan Petro; 23.15 gram. HILVERSUM H (415.5 M) AVRO 7.00 Nieuws, gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwij_ ding; 10.36 piano met zang; 11.30 En semble Jetty Cantor; 12.00 Omroep orkest; 12.30 Voor het platteland'; Mr. A. F. Kamp over Texel; 12.40 Omroep_orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Louis Levy en zijn orkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Uitzending van de Eere-promotie van Prins Bernhard aan de Universiteit van Utrecht: 16.30 Kindertijd; 16.45 gram. 16.50 concert; 17.30 gTam.; 18.00 Nieuws; 18.15 Lyra Trio; 18.45 cau serie; 19.15 vraaggesprek; 19.30 con cert; 20.00 Nieuws; 20.05 gevarieerd programma; 21.00 Reporage; 21.20 Pierre Palla: 21.35 Contact; 22.15 Buitenl overzicht; 22.30 De Kwintet- spelers; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.30 Piet van Dijk met zijn dans- orkest. voor stap werkelijkheid zal wor den Wij vragen uw aller gebed dat de onderlinge liefde verstevigen Tenslotte betuigde hij zijn er kentelijkheid voor alles wat ka pelaan Dekker in den vreemde voor de parochie had weten te doen. Na de H Mis, toen wij den op getogen Bastoor feliciteerden, vertelde hij, staande temidden van zijn parochianen, ons van de onmiddelijke plannen. De houten noodwoning welke naast de R.K. kerk te Slootdorp wordt opge trokken, zal half September tot tehuis dïenen^kunnen Eind No vember zal de kerk gereed ko men. Te Middenineer gaan we een kapel bouwen die we met dan ook een tijdelijke oplossing gezocht worden en als het kan zullen we daar op den feestdag van Maria Hemelvaart, 15 Aug., de eerste H. Mis opdragen. Het contactmiddel „de Paro- chiebrief" zal binnenkort voor 't laatst uitkomen. Voortaan is dit dan „Sursum C'orda" en niet te vergeten de kerkelijke bijeen komst. Veeï is er nog stuln onnoeme lijk veel valt er in de Meer te doen. maar zij herrijst en de geestelijke herrijzenis, is wel de verheugendste van alles. Rest °ns nog te vermelden dat de kerk te Wieringerwaard in gebruik blijft. De geestelijkheid van Schagen zal daarvan voor taan de verzorging op zich nemen Ter gelegenheid van het 13de lustrum der U.S.R. „Triton" wer den op het Amsterdam-Rijnkanaal internationale roeiwenstrijden gehouden Het hoofdnummer vier rremsgieken zonder stuurman werd gewonnen door „Triton". Op den achtergrond de boot der jury, aan boord waarvan II. K. II. Prinses Juliana en Z K. H. Prins Bern hard het verloop van de wedstrij den volgden. H. M. de Koningin ontving de gezanten van Turkije en van Ve nezuela voor de aanbieding der geloofsbrieven en de tweede Cu- raeaosche commissie (voorziiter dr. de la. Try Ellis). Ruim 3000 Haagsche schoolkinderen demon streerden tot dank voor da hulp en bijstand van de Vereen. Vol keren in de rampspoedige periode, die Nederland beleefde. Tol zijn oude liefde terugkeerend, is oud- minister van Schaick weer opge treden als directeur van de A.K.U. Van alle cultures in Neder - landseh Indië heeft die der kinine de minste schade opgeloopen. De eerste groep van ruim 450 mid delbare scholieren is in Engeland aangekomen voor een 14-daagsch verblijf in Surrey. Na rum dertig jaren te hebben bestaan, heeft de Nederlandsche Werk loosheidsraad onlangs beslot an zich zelf op te heffen. Een groep Amerikaansche en Engelsehe trekkers helpt bij het herstel van de jeugdherbergen te Bergen op Zoom en Arnhem. Zij hebben zelf materiaal, gereedschappen en voedsel meegebracht. Als op volger van Pater E. Otten O.P is benoemd tot algemeen adviseur van „Sobfiëtas" de zeereerw. hooggel. heer C. van Bijck, pro fessor te St. Michielsgestel. Ook de tweede dag van de in ternationale zwemwedstrijden in Pesie's bad werden door goed weer begunstigd; de belangstelling was iets beter, doch niet bevredi gend. Wat de prestaties betreft, de Nederlandsche dames wisten in a lie wedstrijdnummers haar Zweedsche collega's te verslaan; van de heeren wisten Kees Ho ving en R. Sindorff resp in de 100 m. en de 400 m. borstcrawl hun Zweedsche collega Lundin voor te blijven. In de 3 x 100 m. wisselslag estafette, moesten zij echter in de Zweden hun meerde ren erkennen. Deze internationale ontmoetin gen hebben wel bewezen, dat Ne derland volgende jaren met de dames behoorlijk voor den dag kan komen, doch wat de heeren be treft, ons team, zoowel in kwali teit als in kwantiteit nog danig op zal moeien voeren, willen wij met succes aan de internationale -wed strijden van de komende jaren deelnemen. De uitslagen waren: Heeren: 100 M. borstcrawl; 1. K. Hoving (Ned.) 1 min. 2 sec.; 2. M. Lundin (Zw.) 1 min. 2.3 sec.; 3. H. Johans son (Z.) 1 min. 4.9 sec.; 4. A. Boxem (Ned.) 1 min. 5.7 sec. 200 M. schoolslag; L J. Rothmann (Zw.) 2 min. 50.8 sec.; 2. R. Helligren (Zw.) 2 min. 5L4 sec.; 3. A. Slikker (Ned.) 2 mm. 57.4 sec.; 4. A. v. d. Griendt (Ned.) 3 min. 12.4 sec. 100 M. nigslag: 1. B. Persson (Zw.) 1.14.4; 2. K'. O. Medin (Zw.); 3. C. Rol (Ned.) 1.18.7; 4, H. J. de Groot (Ned.) 1.19.2. 400 M. borstcrawl: 1. R. J. Sind_ •dorff (Ned.) 5.23; 2. M. Lunden (Zw.) 5X4.5; 3. R. v. Daatselaar (Ned.) 5.28.2. Dames; 100 M. borstcrawl: 1. Th. Snoeks (Ned.) 1.14.6; 2. I, Fredin (Zw.) 1.14.7 3. G. Thitlholm (Zw.) 1.14.9; 4. B. Groenendijk (Ned.) 1.15.2. 200 M. schoolslag'; 1. J. de Groot (Ned.) 3.10.1; 2. Fernlund (Zw.) 3.11.2 3. A. de Groot (Ned.) 312.5; 4. H. Fröberg (Zw.) 3.16.7. 100 M. rugslag 1. G. Galliard (Ned.) 1.21.2; 2. A. Wagemaker (Ned.) 1.27.2 3. A. May Asp (Zw.) 1.27.4; 4 K. Akerherg (Zw.) 128.2. 400 M. borstcrawl: 1. I. Schumacher (Ned.) 5.55.1; 2. E. Larson (Zw.) 5.56.5 3. B. Wahltwist (Zw.) 62. 3 x 100 M. wisselslag estafette hee ren: 1. Zweden met B. Persson; I Rotharan en M. Linden; in 3 min. 36.2 2. Nederland' met H. J. de Groot; A. Slikker en K. Hoving in 3 min. 42.3. De tweede ploeg van Zweden werd gediskw. weg'ens te vroeg starten; ■tijd 3 min. 43.9. 3 x 100 M. wisselslag dames: 1 Ne derland met G. Galliard, J. de Groot en B. Groenendijk in 4 min 5.6 sec. 2. Zweden met K. Aberberg; M. Fern lund en X Freddin in 4 min. 9.1 sea D'e tweede ploeg van Zweden eindig de als derde ver achter de twee an deren in den tijd van 4 min. 24.5 sea De polowedstrijd DAW—Denemar ken eindigde in een 101 overwinning voor Denemarken dat aan de Alk. maarsche ploeg geen partij had. Met de rust was de stand 41 REISVERBOD NAAR HET BUITENLAND? Volgens buitenlandsche radio berichten zou met ingang van 15 Juli a.s. 'n reisverbod in Neder land worden uitgevaardigd voor reizen naar Zwitserland. België en F-rankriik. Er was hierom trent nog geen bevestiging te krijgen. Naar wy vernemen hebben de heeren Mr. Witteman en Bouman opnieuw bedankt voor hun benoeming tot lid van de Ged. Staten van Nrd. Holland, nu de fractie van de Partij van den Arbeid op- Zeepbonnert verlengd De geldigheidsduur van de voor huishoudzeep of toiletzeep aangewezen bonnen 430 en 930 Algemeen is verlengd tot en met 20 Juli a.s. Oude schoenenbonnen De schoenenbonnen van het oude model (dit zijn de bonnen uitgereikt vóór 1 Juli 1946) blij ven- tol en met 27 Juli a.s. gel dig. UITSLAGEN KNVB KAMPIOENSCHAPPEN N AC—Heeren veen 21 NECAjas 16 LimburgiaHaarlem 23 Promotiecompetitie Naar de le klasse Afd. I: AFC—'t Gooi 2—4 II; UnitasExcelsior 11 III; LaborRiftersbleek 22 VitessePEC 30 IV; RBCHelmondia 50 V; LSCEmmen 13 LAGERE AFD. District I Naar de 2e klasse a. HRCZaandijk 22 SDWAlcmaria 32 b. A. WeerbaarKenn. 10 LeercamBFC 21 Naar de 3e klasse a. ZaanlandiaWatervogels 10 b. AssendelftOr. Zw. 21 IVVJ H. Kwartier 21 Naar de res. 2e klasse a. OSV III—Velsen II 0—3 Helder II—OSV II 1—1 b. Rapiditas II—HRC II 4—0 Kenn. II—DWS IV 2-4 Competitie Afd.; I, 3g kl DTS—TYBB 2—3 Besl.wedstr. Alc -terr. „Conflicten vonden grond in japansche tyronnie" Volgens het republikeinsche persbureau Antara zal het toe komstige Indonesische „kabi net" de politiek van Sjahrir voortzetten. De onderhandelin gen met Nederland vallen on der. „buitenlandsch" beleid. Op dit gebied wil Indonesië komen tot een spoedige en eervolle overeenkomst met de Nederlanders; het wil de deur voor een ieder open zetten en wenscht als een vrije natie in een wereld van vrije naties te leven. Te Makassar heeft Dr. van Mook bij de machtsovername een rede gehouden, waarin hij zei, dat hij de verantwoor delijkheid slechts zou aan vaarden gezamenlijk met de Indonesiërs. De conferentie te Malino zal zijn eerste stap naar een wijder perspectief beteekenen. Uit de groote lijn van wat wij hieè zul len bereiken zal blijken, dat het koloniale tijdperk werkelijk tot het verleden behoort en dat het nog steeds bestaande wantrou wen jegens de bedoeling van de Nederlanders om Indonesië te helpen bij de evolutie van een vrij gemeenebest ongegrond is. Zooals in de verschillende ver klaringen is neergelegd, doelt de Nederlandsche politiek op de vorming van een zichzelf bestu rend Indonesië zoo SDoedig mo gelijk en met alle beschikbare middelen, ten einde het in staat te stellen om een c\ m plaats te kiezen in de fami der volke ren en als drager van die ver plichtingen, die elk land ter we reld op zich moet nemen, zich een weg in de toekomst te "kiezen. Dr. Van Mook wees er op, dat de gebeurtenissen tijdens de be zetting daarna leidden tot talrijke conflicten tusschen de bevol kingsgroepen en de Indonesiërs, waardoor begrijpelijkerwijze al lerlei hartstochten werden opge wekt Indien wij er ons rekenschap van geven d,at dit zijn cïïepsten oorsprong in d'e Japansche tyran- nie vindt en dat dit een over winning van de Japansche poli tiek beteekent. kan het niet moeilijk zijn terug te keeren tot menschelijke verhoudingen en misdadigers te onderscheiden van anderen, die of door daar tegenover staande reacties uit den kolonialen tijd of door te heftig nationalisme over de scheef zijn gegaan. Het snelst zullen vrijheid en veiligheid hersteld worden, wan neer zij, die door geweld en inti midatie meeningen trachten op te dringen of een doel nastreven de overheid tegenover zich vin den Politieke vrijheid kan niet samengaan niet kidnappen en terreur 107. De mannen werden direct allemaal aan het werk ge zet en de troepen maakten de dynamietgaten klaar, waarmee de deur tot springen zou worden gebracht. Na een uurtje hard werken was het klaar. Een druk op de knop en de stalen deur vloog in stukken uit elkaar. Hadden ze daar maar eer der aan gedacht. De ingang kwam te voorschijn en Jippie nieuw geweigerd heeft, naast gilde maar steeds „Boebi", „Boebi". Er kwam echter geen een communist, ook een prot antwoord. Daarop renden ze naar binnen, de revolvers voor christelijk man tot Gedepu- uit, om alles wat er in den weg kwam neer te paffen. Je kon teerde te kiezen. immers niet weten, wat die kerels nog van plan waren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3