Nieuuu E. C. 46 eld VAN MOOK OPENT DE MALI NO-CONFERENTIE Blokkade der Australische communisten doorbroken omzeil- ce Lim- et 3-2. imaar aar Juli ernaar Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: EEN SLECHTE BEURT Record in de Rotierdamsche haven De meening van Indonesiërs Sjahrir weer kabinetsformateur? Drie Nederlandsche schepen uit Brisbane ontsnapt Michailowitsj krijgt den kogel Toediening tonsuur HET CENTRAAL DISTRIBUTIEKANTOOR Directeur ontslagen Nieuwe conferentie onder Britsche leiding? Toorn verdringen? FLI 1946 ix maakte van. In de ich geducht iterstand te sterdamsche tv voortcTu- jax. Inmid- achtereen- oeren. ag een zeer op Lim- haald. De zich door leid, waar- mperatuur L8 minuten Dalen, die plaats ver- lesitie den :eld kreeg, dr. van len van dit bij het Haarlem, de hervat- Koning ge hoofd, dat 1 met de jia schudde an zich af, in den /ten volko- pelen. Vis- nuten met *en keurig lijken voet. n' het beste :rkten zich Haarlem- tegenspel consequent steem werd ndien was m-doel in zoodat de jn talrijke hadden, te rn de Graaf riem scocr- or van Da- punt. ,ngen voor Eslandsmar- iraagt meer iber zullen n weer ge- :vangen brieken. >S, A- ng gewone bij de aatst fl.— rt en er R. maar 6 uur |OP bij Ukmaar Hoofdredacteur: H. N. Smits; ray on-reet acteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 11.20 peT maand. Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 ct p. m.m.1 minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; In alle edities 30 ct. Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DINSDAG 16 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10980 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank IN MEER DAN EEN OPZICHT heeft de Partij van den Arbeid in de Provinciale Staten hard nekkig in de boosheid een slechte beurt gemaakt, door op nieuw te weigeren, naast twee katholieken, twee democratische socialisten en een communist, ook een christelijk protestantsch man tot lid van Gedeputeerde Staten van onze provincie te kiezen Het gevolg van deze starre houding dreigt nu toch te wor den, dat het, dagelijksch bestuur van de provincie zal komen te bestaan uit PvdA en Communis ten. De beide Katholieken heb ben, consequent, weer voor de eer bedankt, en thans zal er niets anders opzitten, dan dat de PvdA het met de Communisten alleen opknapt. Deze gang van zaken is zeer zeker te betreuren, maar de ver antwoordelijkheid moet maar gedragen worden, waar ze ligt. Daarom is het goed, de zaak nog even juist te stellen. Uit inlich tingen uit betrouwbare bron is, tegen de suggesties van anderen in, bevestigd, dat de Katholieken niet alleen geweigerd hebben, in het college van Ged. Staten zit ting te nemen, omd'at er een communist in gekozen was, maar omdat die communist gekozen werd zonder dat verder bij de samenstelling van het college rekening gehouden werd met de evenredigheid De Partij van den Arbeid staat klaarblijkelijk op het standpunt, dat de Communisten vertegen woordigd moeten zijn in G.S., omdat zij een deel van de pro vincie vertegenwoordigen. Maar dan is een protestantsch-christe- lijke fractie van 11 leden ook nogal een belangrijk deel van de provincie! En met de wenschen van den katholieken partner PvdA en KVP hebben ook in de Staten, evenals in 'S lands ver gaderzaal, de meerderheid! zou men voor de continuïteit van het beleid wel een beetje reke ning mogen houden. De Katho lieken wenschen niet samen te werken met communisten. Zij stemmen om principieele rede nen niet op communisten Zij zijn natuurlijk bereid rekening tc houden met de opvatting van de PvdA, die d'e Communisten wel een lid in G.S. wilden geven. Daarom wilden 'zij desnoods wei deel uitmaken van het college van G.S., als er een communist deel van uitmaakte, maar dan in een college van breede samen stelling Dat ziet er nogal democratisch uit. Maar de PvdA wilde dien kant niet uit. Ook al omdat men met alle geweld vasthield aan zijn drie PvdA-zetels. En mis schien nog wel om andere rede nen, die wij overigens niet ver nemen, omdat een openlijke mo tiveering van de houding van de democratisch-socialistische Sta tenfractie nog achterwege is ge bleven. Intusschen dringt de commu nistische invloed in het publieke leven verder door, waarbij ons het, meest verdriet de houding van de twee katholieke leden van de Statenfractie van de Par tij van den Arbeid, die nu voor de consequenties zitten, dat zij in het dagelijksch bestuur van ons gewest moeten samenwer ken met de mannen, die deze normen niet erkennen. Wat heb ben zij de Bisschoppen voor op! gelijk gehad, die zeiden, dat de erkenning van deze nor men het meest-veilig is bij de -vertegenwoordigers van de KVP Het is in deze dagen nuttig oni te onthouden! De Rotterdamsche haven heeft in de afgeloopen week een recordcijfer geboekt. Er liepen n.l. 105 schepen van zee uit binnen, het grootste aantal in een week sinds de bevrijding. De verbinding NoordZuid hersteld. De spoorbrug over de Oude Maas tie Dordrecht is onder groofce belang stelling officieel geopend. De eerste feestelijk versierde trein passeert de brug. A.N.P. P. 4» DE MALINO-CONFERENTIE is gisteren geopend. Dr. van Mook heeft hierbij een rede gehouden, waarin hij zeide, dat, hoe grooter de thans verkregen overeenstemming is, des te spoediger zal het tijdperk van voorbereiding zijn beëindigd. Wij zijn nu eenmaal aan het bouwen van een waarlijk groote federatie met tientallen millioenen inwoners; het is beter, dat wij deze federatie niet versnipperen tot een onpractisch aan tal kleinere deelen, daar een te kleine autonome eenheid de kracht en het menschenmateriaal mist om haar eigen zaken te kunnen behartigen. te welkom, indien zij de politie ke ontwikkeling van hun land zoeken te bereiken langs den de- mocratischen weg van beraad slaging en overreding. Republikeinsche stemmen over de conferentie. Het Indonesische persbureau Antara zegt, dat cfe conferentie een enorme zwendel is. bedoeld om de wereld te overtuigen van Nederlands liefde voor de demo cratie. De Merdeka kenschetst de con ferentie als lojjter misleiding, waarop echter niemand in zal gaan. Hoe, vraagt het blad zich af, kan men beweren, dat zulk een conferentie op democratische onderhandelingen berust? Indo nesische autoriteiten in Neder- landschen dienst zijn gekozen om een Quislingrol te spelen, ter wijl de bevolking van de buiten gewesten met succes den mond' wordt gesnoerd door de Neder- landsehe bajonet en, de beslis-j singen, op deze conferentie ge-" nomen, zullen van Borneo tot d'e Molufcken door de Indonesiërs worden afgewezen, omdat de landverraders in Nederlandschen dienst niemand vertegenwoordi gen behalve de Nederlandsche koloniale regeering. N VOOR HET EERST in de geschiedenis van den Archipel zijn verte genwoordigers van alle deelen van Ned. Indië, met uitzondering van Ja va en Sumatra, vandaag te Malino in vergadering bijeen ten einde den re- geeringsvorm, waaron der tientallen millioenen Indonesiërs geestelijken en materieelen vooruit gang zullen zoeken, te bespreken. De regeering heeft bij het op bouwwerk drie belangrijke doel einden voor oogen: Herstel van de bevolking en herstel van die noodzakelijke ma. terieele en geestelijke goederen, welke door den vijand zijn aan getast, verwoest of geschonden. De vorming, en wel op groote schaal en zoo spoedig mogelijk, van krachten uit alle deelen der autochthone bevolking, die aan stonds de volle verantwoordelijk heid, om het land te regeerén, kunnen dragen en een economi sche en cultureele ontwikkeling van dien aard, dat zij deze ge westen in staat zal kunnen stel len hun eigen grondslag voor arbeid en welvaart te vinden. Hoe de nieuwe organisatie van Indonesië ook moge worden, een ruime mate van locale en gewes telijke autonomie is noodzakelijk. Er moet een keus worden gedaan tusschen een eenheidsstaat of een federatie-systeem. De meening van de Nederlandsche regeering. dat een f ederatie d'e voorkeur verdient, berust op het inzicht, dat er gevaar bestaat, dat een eenheidsstaat zou kunnen leiden tot overheersching in zekere deelen van Indonesië, hetgeen zou kunnen uitloopen op onder linge tweedracht. De vertegenwoordiging in Ma- lino is onder de huidige uiterst moeilijke omstandigheden de best mogelijke, hoewel zij nog geen compleet beeld geeft van d'e ver tegenwoordigde gebieden. Dat sommige groepen hebben beslo ten geen afgevaardigden te zen den, is hum eigen keuze. Ook de republikeinen zijn hier van har- Siahrir zal zich morgen naar Djokjakarta begeven. Men verwacht, dat hij van Soekar- no weer het verzoek zal krij gen een kabinet te vormen, waarin hij zelf eerste minister en minister v. buitenlandsche zaken zal zijn. Men verwacht, dat het nieuwe kabinet over het algemeen gelijk zal zijn aan het laatste kabinet Siah rir. Wel zullen de drie minis ters Soewandi, Mohamed Sja- fei en Djamaloedin Rasat ver vangen worden. Eenige ingrij pende portefeuillewisselingen worden ook nog verwacht. De Nederl. Spoorwegen moe ten in verband met tekort aan karton tijdelijk retour- kaarties derde klas afgeven van rood-paarse kleur. Deze maatregel is gisteren inge gaan. DRIE NEDERLANDSCHE SCHEPEN, de „Both", de „Van Out- hoorn" en de „Bontekoe", zijn heden. Dinsdagmorgen, in alle stilte, zonder dat de vakvereenigingsleiding er iets van wist, uit de haven van Brisbane weggevaren en hebben op eigen kracht de zee bereikt. Dit zijn de eerste schepen, die de blokkade, welke de onder communistische leiding staande vakvereeniging van havenarbeiders reeds sinds September van het vorige jaar toepast, hebben doorbroken. Kapitein Stokker van de ..Van Outhoorn" deelde mede, dat hij Brisbane verliet zon der één ons steenkool in de bunkers! De ketels werden gestookt met hout, dat men voorzichtig in de omgeving van Brisbane en in andere deelen van het land had bij eenvergaard. „Wij varen naar Java en op zee zullen wij ko len krijgen", zei de kapitein nog. Men neemt aan. dat de schepen een ontmoeting zul len hebben met een lichter, die in Svdnev kolen heeft in genomen ter voorbereiding van den hedenmorgen geda- nen zet. Het is evenwel niet bekend, hoe de lichter is ge laden. Generaal Michailowitsj is tot den dood door den kogel veroor deeld. Ook werd hij veroordeeld tot verlies van politieke en an dere rechten en confiscatie van zijn bezittingen Behalve Michai lowitsj zijn nog 10 anderen tot den kogel, het verlies van poli tieke en andere rechten en con fiscatie van hun bezittingen ver oordeeld. De beschuldiging tegen Gene raal Michailowitsj luidden: de oprichting 'van de Tsjetnik-gue- rilla-organisatie, genaamd het „Joegoslavische binnenlandsche leger", voorts: gebruik van deze organisatie om den Joegoslavi- schen vrijheidsstrijd te belemme ren, het plegen van tallooze oor logsmisdaden, het persoonlijk aanvoeren dea Tsjetniks tegen de, partisanen. collaboratie met Duit- schers en Italianen sinds 1941, samenwerking met de Servische nationaal-socialistische regeering Nedich en ten slotte, wat hem wel het zwaarst zal zijn aange rekend; gewelddad'ii en andere maatregelen tot uitroeiing van de communisten. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden. Dins dag 16 Juli, in de kapel van het Philosophicum te War mond de Tonsuui toegediend aan de volgende Eerw. Hee- ren: W. J. Appelman. A. M. Coebergh ,-an den Braak: G. J. van Dijk. A \an Duin. H. A. J. Dürr. J. van den Haak, H. van 't Hart A. P. Harding, J. F. M. Herreviin, P. A. M Hoog mbosch. F J. de Jong, M. J. de Jong W. de Klerk, F. A. M. Kolb. W. F. van der Koov. F. A. J. M. Kuvlaars, J. S. van der Laan. J. C. M. Lübbers, J. van der Meer, N. Reus. W. J. de Rijk. J. G. J. van Schie. C. J. Schut, W. G A. Straathof. J. G. van Veen, A. W. Voorbii. J. A. I. Wesse- ling. A. Th. Winnubst, J. Th. van der Zalm; allen studenten van het Philosophicum. De minister van Economi sche Zaken heeft ingevolge het Zuiveringsbesluit 1945 en gezien het advies van de com missie in bedoeld besluit, aan den heer S. de Hoo ontslag als drecteur van het Centraal Distributiekantoor verleend. Verschillende overwegingen hebben geleid tot de conclusie, dat de heer De Hoo in zeer ernstige mate is te kort ge schoten in het betrachten van de juiste houding in verband met de bezetting. Frederick Kuh, correspon dent van de Chicago Sun, meldt zijn blad uit Londen, dat de Britsche regeering, om een einde te maken aan de huidige impase, overweegt Nederlandsche en Indonesi sche leiders uit te noodigen voor een nieuwe vredescon ferentie onder voorzitter schap van lord Killeam, en waarschijnlijk aan boord van een schip in de Nederl.-Indi- sche wateren. „KAAAR Ik zeg u: wie vei*- toornd is op zijn broeder, zal schuldig zijn voor het ge recht." D.w.z. in het tijdperk van het Nieuw Verbond zal iemand die werkelijk toornt tegen zijn medemensch, dus om hem pijnlijk te treffen (innerlijk te kwetsen, onbloe dig te doodendezelfde schuld op zich hebben geladen als in het Oude Verbond de bloedige doodslagpleger! Beteekent dit dat wij onze opwellingen van toorn, wanneer er iets slechts gebeurt, moeten „verdringen", wegslikken? Dat wij als het ware ongevoelig en ijskoud daarbij moeten blijven? Geens zins! Doch onze toorn werpe zich geheel op het kwaad dat iemand verricht en op den Boozen Vijand die er de aan stichter van is. Onze natuur lijke neiging om onze toorn in eerste instantie op den mensch te richten die het kwaad dpet, moet echter volkomen over wonnen worden door onze bo vennatuurlijke liefde voor alle menschen, ook voor die kwaad doen. Daardoor zal ons gevoel jegens den betrokken mensch van toorn in medelijden en welwillende hulpvaardigheid overgaan. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1