Nieuuu HONDERDDUIZENDEN ZOEKEN EEN WONING EEN TIENJARENPLAN VOOR DE KONINKLIJKE MARINE Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: I DOORBRAAK NAAR RECHTS? Eerste stap naar verbetering gezet Zoon von Mussolini ontsnapt Laatste nieuv/s Pogingen om Mihailo witsj te redden Kief in hooger beroep Het gebruik van onze vloot in Indië Verklaring van Prof. Schermerhorn Contra prof. Cerretson De Ver. Staten en Rusland Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Daqblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 17 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10994 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank 4 01 ÜD OP VERGADERINGEN van de Partij van den Arbeid spre ken propagandisten gaarne over de doorbraak naar rechts. Wat wij den laatsten tijd hier en daar te zien krijgen, bevestigt echter meer de meenrng van ds. Bus- kes, die constateerde, dat de P, vt d A. bij de afgeloopen ver kiezingen'verzuimd had te den ken aan de duizenden arbeiders die links staan, met het gevolg, dat zoovelen op de Communisten hebben gestemd en dus meer van een doorbraak naar links kan worden gesproken, met alle onaangename gevolgen van dien. Wij hebben die gevolgen ge zien in de Staten van Noordhol land. Niet alleen bij de verkie zing van de leden van de Gede puteerde Staten, maar ook bij de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. Voor zoover er hier en daar nog eenigszins van een „doorbraak" naar rechts gesproken kon worden, zooals in Noordholland, waarmede men dan bedoelt, dat een aantal Ka tholieken op de Partij van den Arbeid hebben gestemd, en twee Katholieken voor de fractie van de P v. d. A gekozen zijn, is het feitelijke resultaat geweest, dat de K.V.P. daardoor haar twintig ste zetel in de Noordhollandscne Staten niet behaalde; daardoor kon de K.V.P. niet op eigen kracht dien winstzetel aan onze Katholieke Eerste Kamer fractie bezorgen, maar moest zij dat doen met medewerking van de Anti Revolutionairen Men heeft daar critiek op uit geoefend en gemompeld van koe handel en coalitie, omdat de stukken zoo lagen, dat enkele katholieke stemmen in Noord hólland ertoe konden bijdragen, in Noordholland een A.rt. in de Eerste Kamer te kiezen inpiaats van een communist, terwijl in Zuidholland eenige A.R. stem men op de Katholieke 'iijst voor een katholieken senaatszetel zorgden, die anders naar de Com munisten gegaan zou zijn. De Partij van den Arbeid stond zich in de verkiezingsdagen er nog al eens op voor, dat zij het hechtste bolwerk zou vormen tegen het Communisme. De prac- tijk heeft nu anders uitgewezen. Het is de juiste tactiex van com munistenwering en niet in het minst van coalitieherstel van de K.V.P. geweest, die heeft weten te voorkomen, dat in d'en Senaat zes communisten hun in trede zouden doen. Met vier is het al erg genoeg. Die vier zijn echter niet aan de K.V.P. te danken. Wij stellen met voldoe ning vast dat blijkens uitlatingen van leiders van de Partij van den Arbeid jhr. v. d Goes van Naters, Vorrink e.a. de "hoog ste Partijleiding düidelijk-genoeg afwijzend staat tegenover mede werking met de Communisten Maar als het er op aan komt, iri de practijk den verderflijken in vloed van het Communisme te rug te dringen, dan blijkt men in de lagere regionen van de Partij van den Arbeid niet scherp ge noeg te staan. Dan blijkt bok, dat de onver biddelijke afwijzing van het com munistische gevaar eerder te ver wachten is van de Katholieke Volkspartij. Geen gemeenschap met. de Communisten, die altijd nog de vertegenwoordigers zijn van wereldgevaar nummer éen. En het feit, dat wij in de regee- ringspolitiek samen met de P v d A. het communisme hebben afgewezen, mag en kan en zal voor ons geen reden zijn, ter- wille van die samenwerking in Provinciaal of stedelijk verband dit communistische gevaar min der zwaar te tillen. Waar wij in lager verband geen medewerking van de P v. d. A. zouden kunnen krijgen aanvaar den wij die medewerking van anderen gaarne. Van het stand punt, jjgeen gemeenschap met de Communisten" w'ijken wij geen haarbreed af Het verwijt, van lonken naar de coalitie nemen wij dan maar op den koop toe. Maar wij zijn overtuigd, dat het Katholieke Volk in al zijn gele- De eere .promotie van Z. K. H. Utrecht. De promotor, prof. dr. H. M. jongen eere_doct)or de cappa. Prins Bernhard in de Domkerk te H. A. van der Valk, omhangt den Anefo/Herschel P. Gisterenavond hield de Direc teur-Generaal voor de volkshuis vesting een radiorede waa-aan wij het volgende ontleenen: Honderdduizenden Nederland- sche gezinnen zoeken naar een eigen woning en het aantal slecht gehuisveste landgenooten wordt op 1 millioen geschat. Voor den oorlog waren er ook wel slechte woningtoestanden maar er werden jaarlijks 40.000 woningen ge bouwd. In de oorlogsjaren is nau welijks een vierde van dit cijfer behaald terwijl er veeL werd ver nield. De achterstand is momen teel catastrophaal. De regeering heeft begrip voor het feit dat deze toestand fnuikend is voor het volkswelzijn en neemt daarom maatregelen om aan deze toestand zdo snel mogelijk een einde te maken. Toch zal het wel tien jaar du ren alvorens men tot normale wo ningtoestanden zal zijn terugge keerd. In deze jaren zal men 70.000 huizen per jaar moeten bouwen doch er is minder mate riaal en minder geschoolde ar beidskracht dan voorheen. Het bouwplan 1946 is een eerste stap in de goede richting. Het beoogt o.a. ook scholing en herscholing van de arbeiders to; bouwvak arbeiders. Het voorziet in den bouw van 10.000 nieuwe wonin gen en het herstel van 350.000 beschadigde. Reeds meer dan zes duizend huizen zijn in aanbouw en iedere maand komen daar een 1500 bij. Financieele hulp bij den woningbouw van overheidswege Volgens de Giornale d'Italia is Viltorio Mussolini, zoon van den voormaligen Duce, die zich in Noord-Italië verborgen heeft ge houden, ontsnapt naar Spanje. dingen uit deze ervaringen van de laatste week leeren zal, dat de K.V.P. haar principe van afwij zing van het Communisme con sequent trouw blijft! is onontbeerlijk en een huurver- hooging zal in de toekomst onver mijdelijk zijn. Daaruit zal de re geering een fonds vormen ten behoeve van de woningen die nog in aanbouw zijn. Al is het mis schien niet zoo direct merkbaar, ook op dit terrein van den weder opbouw wordt hard gewerkt en worden groote resultaten bereikt. 9000 Poolsche Joden hebben ide Tsjechische grens overschreden teneinde Unrra-bampen in de Amerikaansche zóne yan het be zette Duitschland te bereiken. De staking op de olievelden van de Anglo-Iranian Oil Cie hebben tot ongeregeldheden geleid, 17 personen werden gedood en 150 gewond. Na besprekingen met de Rijksbemiddelaars is het con. flict in de Meelindustrie voorko men. Radio-Rome meldt, dat in de Italiaansche steden Turijn, Mantua, Perugia, Palermo en Milaan algemeene stakingen zijn uitgebroken. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het presidium van de nationale vergadering van Joego-Slavië het beroep van generaal Michailowitsj afgewezen heeft. Naar men ver wachtte zou hij heden, Woensdag ochtend vroeg terechtgesteld wor den. Ex-koning Peter van Joego slavië te Londen heeft telegram men gestuurd aan Koning George van Engeland, President Truman en Bidault. De Britsche eerste Minister Attlee en de Amerikaan sche Minister van Buitenlandsche Zaken, Byrnes, ontvingen tele grammen van de Joego-Slavische nationale commissie te Londen, welke voornamelijk bestaat uit vroegere leden van de Koninklijke Joegoslavische regeering. In al deze telegrammen werd verzocht om interventie ten einde het leven van generaal Mihailowitsj te red den. Het Italiaansche nieuwsbu reau Ansa meldt, dat honderden Servische sympathiseerenden met generaal Mihailowitsj door de Bulgaarsche politie zijn gearres teerd. Hulprechercheur C. F. Kief, die wegens vrijheidsberooving van het Nationaal Frontlid Jansen is veroordeeld tot een voorwaardelijke hechtenisstraf voor den tijd van 3 mnd. met een proeftijd van 1 jaar, is in hooger beroep gegaan. Wanneer plannen voor uitbreiding van onze vloot zullen worden aangenomen, beteekent dit, dat onze marine binnen tien jaar over een vloot zal beschikken bestaande uit drie smaldeelen, die ieder zijn samengesteld uit 2 kruiserseen vliegkampschip, 8 torpedoboot jagers, een reparatie-voorraad- schip en een snelle tanker. De materieel-reserve zal dan moeten bestaan uit 2 kruisers (onbemand), 1 vliegkampschip (onbemand), 6 torpedobootjagers (bemand) en 6 torpedoboot- jagers (onbemand). Het totale plan, inclusief de materieel- reserve, omvat dus de aanschaffing van 8 kruisers, 4 vlieg kampschepen (light fleet carriers), 36 torpedobootjagers, 3 reparatie-voorraadschepen en 3 snelle tankers. Het uitbreidingsplan heeft al leen betrekking op de zeegaande vloot, dus niet op de andere onderdeelen, zooals de marine luchtvaartdienst, de onderzee dienst. de mijnendienst, de es corte- en patrouillevaartuigen, het korps mariniers enz. Ook de walinrichtingen en de etablisse menten der marine worden hier niet genoemd Duikbooten wer den in het plan niet opgenomen, omdat de duikbootbouw in een periode van experiment ver keert en men dus gevaar loopt duikbooten te bouwen, die reeds verouderd zijn wanneer ze van stapel loopen. De grenzen van dit „vlootplan der bescheiden mogelijkheden" zooals overste Kroese het noemde waren mede bepaald door financieele overwegingen, door het feit, dat Nederland een arm land is ge worden, Het ligt in de bedoeling Dit werd medegedeeld door overste Kroese van d'en marine staf, die aan boord van de „Karei Doorman" het vlootplan van de Koninklijke Marine bekend maakte. In dit plan wordt om schreven wat onze vloot noodig heeft om aan bescheiden inter nationale eischen te kunnen vol doen. Nederland zal dan over een macht beschikken, die op doel treffende wijze zijn taak zal kun nen vervullen. Die taak zai be staan uit het vertragen van den vijandelijken aanval, m.a.w men zal tijd moeten winnen voor ons zelf en onze bondgenooten, waardoor de laatsten gelegen heid krijgen „op toeren te ko men. Daarnaast heeft de marine in oorlogstijd ook een locale op gave: het openhouden van de vaarwegen naar de havens en cle bescherming van de koopvaardij vloot. In een vergadering van de Partij van den Arbeid, giste renavond te Delft gehouden, legde prof. Schermerhorn de volgende verklaring af: Destijds pbliceerde prof. Ger- retson, dat weliswaar het ka binet verklaarde niet met Soe- karno te zullen spreken, doch dat door het departement van overzeesche gebiedsdeelen bui ten voorkennis van het kabi net blijkbaar toch een tele gram naar van Mook zou zijn gestuurd, waarbij hij wel ge machtigd zou zijn met Soekar- no in contact te treden. „Nader hieromtrent door mij", aldus prof. Schermer horn, „onder getuigen ge hoord, heeft de heer Gerret- son het bewijs voor dit tele gram niet kunnen producee- ren." Tijdens een redevoering over de vredesonderhandelingen te Parijs bracht senator Vanden- berg de verhouding tusschen de Ver. Staten en Sovjet-Rusland naar voren. Senator Vandenberg noemde de vergadering van de Big Fóur het „staan of vallen" van de kan sen tot het bereiken van den vre de. Hij achtte het mogelijk, dat met „geduld, eerlijk spel, vast houdendheid en uithoudingsver mogen" gemeenschappelijken grond voor het oostelijk commu nisme en westersche democratie te vinden zou zijn. Senator Vandenberg voorspelde dat er overeenstemming zal ko men. Wellicht, zoo zeid'e hij, is één jaar niet genoeg om een oor log van vijf jaar te liquideeren. Aan het einde van zijn rede ver oordeelde hij de „wettige moord op Michailowisj". de bestaande vlooteenheden wel ke verouderd zijn of opraken, te vervangen door nieuwe een heden naar gelang deze gereed komen. Er is overigens in onze vloot niet veel dat gebruikt kan worden in het nieuwe vlootplan We bezitten niet anders dan van de 36 noodig geachte torpe dobootjagers. Wat is momenteel de taak van onze marine in Nederlandsch Indië? Hoewel thans ter zee mili taire maatregelen genomen moe ten worden tegen de verzetsbe weging, wordt geen economische oorlog gevoerd De vrachtvaart, mits zich houdende aan de regels en voorschriften van cfe Ned. Indische regeering, wordt geheei vrijgelaten. De militaire actie heeft hier een vierledige taak le. Er moet worden belet dat opstandige strijdkrachten zich naar onder Nederlandsch gezag staande gebieden begeven. 2e De invoer van wapens in het opstandige gebied moet wor den bestreden. 3e. De marine assisteert bij het vervoer en de landing der troe pen. 4é. Zij bestrijdt den zeeroof en de acties der terroristen. Voorts verleent de marine haar medewerking bij het toe passen van politiemaatregelen tot wering van: het overtreden der in- en uitvoerverboden, van douanerechten en de deviezen- bepalingen of het vervoer van gestolen goederen Zoo verricnt de marine in onze overzeesche gebiedsdeelen be langrijk werk, waarvan de be- teekenis niet mag worden onder schat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1