RADIO Prins Bernhard gepromoveerd tot eeredoctor e Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Wereldlijk verzet geëerd De bijzondere rechtspleging DE VEILIGHEIDSRAAD Mr. Von Kleffens voorzitter De vlasbouw in België NOG DIT JAAR HUIZEN IN DE WIER1NGER- MEER Vele verbef-eringen worden aangebracht Wonderbare redding van Belgische toeristen De prijs der Spoorweg abonnementen SJAHRIR KABINETS FORMATEUR Nieuwe Tweede Kamer leden Dof gebeurt in Duitschland Duitsch schip in Rotterdamsche haven NOG 32000 GIJZELAARS OP JAVA DE DEELNEMING AAN DE VIERDAAGSCHE Christendom en humanisme Niet schelden DE KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING ITALIë MAG BEZWAREN INDIENEN De Noordersluis te IJmuiden Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren WOENSDAG 17 JULI 1946 yOOR DE TWEEDE MAAL was Utrecht gisterenmiddag getuige van een grootsche gebeurtenis, die met gulden letteren in de geschiedenis van ons volk zal geschreven staan. Voor de tweede maal werd het verzet van ons volk tegen den overweldiger op waardige wijze geëerd. van die van. den Prins, doch niet gèscheiden De Prins heeft de edelste tradities van het huis Oranje voortgezet. Vooral het feit, dat de Prins erin is geslaagd het gewapende verzet tot een eenheid te herleiden is zijn groot ste verdienste geweest, hetgeen reeds eerder door H. M. de Ko ningin en GeneraalEisenhower is erkend. Aan 't slot van zijn toespraak constateerde Prof. v. d. Valk mei vreugde dat de Prins 'ook nu in vredestijd belang stelt in de noo- lk Vond de eerste maal het gees telijk verzet, verpersoonlijkt in Kardinaal de Jong en Ds. Grave- meyer, hare belooning in de eerepromoties van deze twee eminente figuren van het Neder- landsch Kerkelijk leven, deze keer werd het wereldlijk verzet, waarvan Z K. H. Prins Bern hard ongetwijfeld de personifi catie is, beloond met de benoe ming tot eeredoctor in de rechts wetenschappen van den Prins, die in de jaren dat hij tusschen ons leefde, zich een groote plaats heeft weten te verwerven in de harten der Nederlanders. De onvergetelijke plechtigheid, die in de oude universiteit van de Domstad plaats had werd bij gewoond door H. M. de Konin gin, Kardinaal de Jong, de Mi nister-president, de minister van O., K. en W., alsmede vele ver tegenwoordigers uit universitai re en regeeringskringen, kerkge nootschappen en een aantal gas ten van den Prins. Prof. Boeke, rector-magnificus der Utrechtsche Universiteit hield een rede waarin hij allereerst de hooge gasten verwelkomde en vervolgens het doel der eerepro motie uiteenzette. De plechtig heid staat, aldus prof Boeke, in 't teeken van den strijd die ons Volk betoonde en waarin de Prins zoo'n groot voorbeeld is ge weest voor allen in en buiten het Rijk. Spreker behandelde uitvoe rig de geschiedenis der Utr. uni versiteit vanaf de stichtingsplan- nen in 1470, die pas in 1636 wer kelijkheid werden, tot aan de verheffing tot rijksuniversiteit in 1815. Ook toen had ons land een zwaren oorlog achter den rug. Spreker was er trotsch op dat Utrechtsche studenten met ande ren onder leiding van den Prins aan het verzet deel hadden ge nomen Door de promotie wil de Universiteit dat verzet eeren en uiting geven aan de waardeering voor den Prins die een der bes ten van ons volk is. Na de rede van Prof. Boeke kweet de promotor Prof. v. d. Valk zich van zijn taak door het promotieformulier voor te lezen en den nieuwen doctor den cappa om te hangen waarna hij, zooals ebruikelijk, een korte toespraak _iield. Hij herinnerde aan het geestelijk verzet van Kardinaal de Jong en Ds. Gravemeyer en zeide, dat de vorm waarin deze streden wel onderscheiden was Hedenavond te 19.15 uur zal mr. J. van der Berg over Hil versum 2' een radiopraatje hou den over het werk van het direc toraat-generaal voor de bijzon dere rechtspleging. PROGRAMMA Donderdag 18 Juli HILVERSUM I (301.5 M) KRO 7.00 Uieuws, gym. en morgengebed!; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 NCRV gram.; 10.15 Morgendienst; 11.00 KRO Radio ziekenbezoek; 11.45 familieber. uit Indië; 12.05 Kamerorkest; 12.45 KLaas van B'eeck; 13.00 Nieuws; 13.15 The Blue Serenaders; 13.45 causerie; 14.00 NCRV orkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Piano-kwartet; 16.OO Bijbellezing 17.00 Fluitrecital; 17.30 Ensemble -Gre_ gor Bouwinsky; 18.15 Vacantie_tips; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.20 Met band en plaat; 19.25 De vaart der volken; 19.45 Reg. Voorlichtingsdienst; 20.00 Nieuws; 20.08 Marinierskapel; 21.00 Causerie over den landbouw; 21.20 Mannen_ zang; 22.00 Nieuws; 22.15 Het actueel geluid; 22.30 gram.; 22.45 avoncT_ overdenking; 23.00 gram. HILVERSUM II (415.5 M) AVRO 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwijding 12.00 Orkest Malando; 12.35 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.30 Het Aeolian Sextet; 14.00 Grepen uit de Wereld- literatuur; 14.20 Oude Kamermuziek; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.20 Confetti; 16.15 actueel filmprogram ma; 17.00 AVRO_kaleidoscoop; 17.50 Het Rijk Overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 The Skymasters; 18.45 Sportpraatje; 19.15 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.15 Kurhaus.concert; 21.30 Hoorspel; 22.00 Metropole.orkest; 22a25 Nijverheids onderwijs voor meisjes; 22.40 Het Harpkwmtet; 23.00 Nieuws; 23.15 gram den van ons vol] Met een door den promotor uitgesproken zegenwensch was het einde der promotie gekomen Volgens de letter begint het voorzitterschap van den Nederl. afgevaardigde Van Kleffens in den Veiligheidsraad vandaag, maar daar er deze week geen bijeenkomsten zullen plaats hebben, zal de Mexicaansche af gevaardigde Nagera het voorzit terschap vermoedelijk op 24 Juli a.s. aan Van Kleffens overdra gen. Gedurende de periode dat Van Kleffens president van den Veiligheidsraad zal zijn. komt deze bijeen in het Henry Hudson Hotel (Manhattan). De eerste zaak, die in behandeling komt, is de klacht van Siam tegen Frankrijk. Er heerscht momenteel in Bel gië een tekort aan stroovlas. De uitvoer van Nederland en Frank rijk is absoluut onvoldoende. Indien de Belgische import niet vergroot kan worden zal België het volgende jaar 50.000 ha. moeten bepjanten. 's Werelds grootste vliegtuig, de te Long Beach in Californie. De is, is aan de romp bevestigd. De waaromheen een stellage gebouwd is; zullen noodig zijn, om hei! gevaarte, krijgen. Hughes vliegboot, is thans in aanbouw vleugel, welke bijna 100 meter lang werkzaamheden aan t s aartgedeelte zijn in vollen gang Acht motoren wanneer dit gereed is, de lucht in te Associated Press P. DRIEHONDERD zestien wo ningen, verdeeld over de dorpen Wieringerwerf, Sloot- dorp en Middenmeer zullen naar het stichtingsbestuur van het woningbouwbureau de Wierin- germeer mededeelt nog dit jaar worden gebouwd. De materiaal- aanvoer is dermate bevredigend, dat men nu reeds deze toezeg ging kon doen. Om de uitvoering der werkzaamheden zooveel mo gelijk te bespoedigen zullen de nieuwe woningen op de funda menten der door het water ver nielde worden opgetrokken. Dat neemt echter niet weg dat er ve le veranderingen in den bouw zullen worden aangebracht. Men heeft terdege rekening gehou den met verlangens der bewo ners en zoo zullen de meeste huizen een verdieping er bij krij gen waar de slaapgelegenheden zijn ondergebracht. De ruimte op den beganen grond zal beter worden verdeeld en ook de keu kens zullen ruimer worden. In elke woning komt voorts nog 'n douche-ruimte. Men zal bet eerst beginnen- met den opbouw van het nieuwe hoofddorp, Wieringerwerf waar momenteel nog geen enkel huis staat. De huurders der nieuwe wo ningen zullen in de gelegenheid worden gesteld' na verloop van tijd eigenaar te worden. Het Parijsche blad' „La Croix" geeft een beschrijving van een wonderbare redding van Belgi sche toeristen nabij Cauterets bij de Spaansche grens. Zij bevon den zich in een taxi, welke door het onklaar worden van het stuur den berm opreed, doch nog juist voor den afgrond tot staan gebracht kon worden. Men moest de hulp van militairen in roepen om het voertuig weer op d enweg te krijgen. De inzitten den, die allen ongedeerd waren, zijn daarop naar het nabijgele gen LLourdes vertrokken om de H. Maagd dank te brengen voor hun wonderbare redding. Het bericht omtrent de weder invoering van algemeene abon nementskaarten bij de Ned. Spoorwegen gaf aanleiding 'ot protest. Dit geldt wel voorname lijk de verhoogiijg van den prijs. Deze bedroeg voor een abonne ment ie klasse voor den oorlog f 30,in de tweede en volgende maanden. Deze prijs had volgens de internationale statistieken, welke aangeven hoeveel kilome ters een houder van een abonne mentskaart pleegt af te leggen, toen al f 44,moeten bedragen en was dus veel te laag, zoo iaat men ons van de zijde der Spoor wegdirectie weten. Bij de huidige verhooging is men derhalve uit gegaan van laatstgenoemd bedrag en heeft men daarop de prijsver- booging van 50 procent toege past. Hel is dus niet juist den nieuwen prijs te vergelijken met dien van f 30,en daaruit ie concludeeren dat de prijs met meer dan 100 procent verhoogd zou zijn. Na zijn terugkeer te Batavia heeft Sjahrir medegedeeld, dat hij opqieuw opdracht heeft ont vangen een kabinet te formee- ren. De namen van de leden van dit kabinet zullen wellicht bin nen twee dagen worden bekend gemaakt. Bij besluit van den voorzit ter van het Centraal Stembu reau zijn benoemd verklaard tot leden der Tweede Kamer: vacature mr. P. Lieftinck: J. C. Deering te Voorburg; vaca ture B. A. A. Engelbertink: J. J. W. IJsselmuiden te Arn hem; vacature ir. H. Vos: Jm. B. Vlam te Hengelo (O.); va cature prof. dr. G. van der Leeuw: A. Vondeling, Leeuw arden; vacature W. Drees: G J. N. M. Ruygers te Rijswijk; vacature mr. J. H. van Maar- seveen: H. H. van der Zanden te Eersel. Te Dortmund heeft een me nigte van 150 Duitschers een door twee politieagenten ge arresteerden zwarthandelaar ontzet. De zware handel en anti-Britsche manifestaties ne men toe. Verleden week is te Gelsenkirchen een grootsch opgezette overval op een zwar te markt gehouden. Persfoto grafen, die te Essen foto's van de ruïnes maakten, werden door een woedende menigte met flesschen en steenen be kogeld. Het eerste Duitsche schip, dat na de bevrijding Rotter dam bezoekt, is Dinsdagmid dag om 1 uur de Nieuwe Wa terweg binnengevaren en op- gestoomd naar de Waalhaven, waar het aan pier 6 ligplaats heeft genomen. Het is het s.s. Spree, dat de onderdeelen te rugbrengt van twee volledige laadbruggen, die door de be zettingstroepen in 1944 wer den geroofd van het opslag terrein van Thomsens haven bedrijf aan de Maashaven. Het Fransche persbureau AFP deell mede dat volgens betrouw bare inlichtingen het aantal Eu ropeanen en Indo-Europeanen, die coor de Indonesirs als gijze laars in het binnenland van Ja va worden vastgehouden op 32 duizend moet worden geschal. Het schijnt, dat de Indonesische autoriteilen niet in staat zijn om deze gevangenen te bevrijden. Zij worden namelijk bewaak door locale strijdkrachten, die het ge zag van de centrale Indonesi sche regeering ito" *eeds niet er. kennen, aldus AFP. Het aantal deelnemers aan de 4-daagsche afstandsmarschen be draagt reeds meer dan 4000, w.o. ongeveer 800 dames. Eiken dag melden zich nieuwe militaire groepen. Uit het buitenland ka men 3 Denen, 17 Fransclien en waarschijnlijk eenige Belgen. Of de Engelschen dit jaar zullen uit komen staat nog niet vast. De technische leiding berust bij het driemanschap: de heeren Van Wageningen, Yleveld en Dr. Avenarus. Van 12-17 Aug. zal op het ge meenschapsoord Drakenburgh te Baarn een volkshoogeschool W.eek worden gehouden over Christendom en humanisme. Tal van bekende katholieken zullen inleidingen houden, wel licht ook de befaamde Fran sche wijsgeer Jacques Mari- tain. HR1STUSwoorden, die ons Zondag in het Evan gelie zijn Doorgelezen, zijn zoo klemmend en worden door hen die zich Zijn volgelingen noemen, zoo kalm veronacht zaamd. dat het van belang is, ze van alle kanten te overwe gen. Zwaarder dan den oud- testamentischen joden een bloedige doodslag, kan den christen een scheldwoord als „raca". d.i. holle mensch. leeg hoofd. oeestelijk-minderwaar- dioe idioot", worden aange rekend en zoo grievend kan het scheldwoord zijn dat de hoogste straf (na „het gerecht" en ..de Hooge Raad": het hel- sche vuur") er aan beant woordt. zooals „More" dat als Hebreeuwsch woord „Godver- latene"„Godver getene" be- teekent. Wij spreken geen He breeuwsch en daarom komen woorden als „raca" en „more" niet over onze lippen. Des te royaler zijn velen met kwalifi caties als „schoft", „ellende ling". „beest", „gek" en dql. Wie naar Jesus' woorden over „raca" en „more" geluisterd heeft, zal voortaan niet zoo licht meer over zulk aescheld denken! MARCUS Het ledental van de tot de Ned. Kath. Arbeidersbeweging behool rende vakbonden bedroeg op 10 Juni j.I. 210.441, da! is 120 pet. van het laatste bekende cijfer na de gewelddadige opheffing. Hierin zijn niet begrepen de leden die uitsluitend lid zijn van de diocesane bonden. Het Italiaansche nieuwbureau Ansa heeft gemeld, dat de Ita liaansche regeering van de thans verdaagde conferentie van vier ministers van builenlandsche zaken een officieele uitnoodiging heeft ontvangen, om haar op merkingen omtrent de internatio nalisatie van Triëst in te dienen. De herstelwerkzaamheden aan de Noordersluis te IJmui den maken goeden voortgang. Het drooggelegde gedeelte staat inmiddels weer onder water, de sluisdeur is weer op zijn plaats gebracht en op het oogenblik is men bezig de lie ren, welke tijdelijk als bewe gingsinstallatie dienst zullen doen, op te stellen. De arbei ders hebben hard gewerkt en hebben er menig uurtje over werk voor over gehad om tij dig gereed te zijn om het vlag- geschip van Amsterdam, het m.s. „Oranje" op 18 Juli a.s. gelegenheid te geven zijn thuishaven aan te doen. 109. Al de menschen hoorden natuurlijk het bericht van den dood van Dolf en de wonderlijke redding van Boebi, die zulk een heldenstuk had geleverd. De wereld vierde haar bevrij dingsfeest zoo uitgelaten, als er in geen jaren feest meer was geweest. Boebi en Jippie werden overal verwelkomd als de groote helden, die de wereld en de menschen hadden bevrijd van een overmachtigen vijand. Groote standbeelden werden in de f eestoptochten meegedragen en iedereen voelde, dat nu de vrede eindelijk was teruggekomen. Het televisie-apparaat zou immers zorgen, dat er niets meer kon gebeuren

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3