Nieuw K. V. P. EEN RESOLUTIE TE MALINO r De Vredesconferentie te Parijs Denkt aan 26 JULI 1946 De Belgische kabinetscrisis MICHAILOWITSJ GEFUSILLEERD Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: GEEN IJDELE BELOFTEN Wetgevende vergadering gewenscht Stemt GERRETSON CONTRA SCHERMERHORN Laatste nieuws Nederland heeft weinig in te brengen De Schrijver bedankt TWEE VLOOTAALMOE- ZENIERS GEDOOD Amsterdam gaat vooruit Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2,50; in alle edities 26 et. p. m-m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.: in alle edities 30 ct NoortUiollandsch Dagblad J Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 18 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10S81 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; teL K2230 SCHAGEN: -Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De COMMUNISTEN maken propaganda voor de gemeen teraadsverkiezingen op hun wij ze. Dat is de onze niet Zij belo ven de menschen gouden ber gen, net als in Hongarije, dat onder Russischen invloed staat maar desondanks een anti-com munistische regeering heeft en economisch nu-zoo in de knel is gekomen, dat er op de zetma chine geen nullen genoeg zijn. om het getal aan te geven, dat op de waardelooze Hongaarsche bankbiljetten staat. Een weerga- looze inflatie sleurt het land naar den economischen afgrond en naar den geestelijken chaos De Communisten gaven op een groote propagand'ameeting in den Haag eenige staaltjes van dema gogie ten beste. De Regeering, de Partij van Sen Arbeid, de reactie van Romme e d. kregen allemaal een beurt. Het is eigenlijk wel eens leuk om dat gebral te lezen: bijv. over de titanenstrijd van de stoere zeelieden en havenarbeiders, die door de erkende vakvereenigin- gen waren verraden, en die stand hielden ondanks den honger- zweep van Drees en de Rauter- methoden van de Regeering. De Partij van den Arbeid kreeg te hooren, dat ze geen stap durft te verzetten, of ze moet het eerst aan Engeland vragen een beetje minder coquetteeren met Labour zou inderdaad geen kwaad kunnen en de socialis tische ministers zijn „hulpinstru menten -van de reactie, en hun roode maskers zullen straks wel afvallen. Wat dat laatste betreft zouden wij inderdaad het demasqué van het nette communisme in Neder land vreezen, als het opnieuw bij de komende verkiezingen zou blijken, werkelijk in het Neder- landsche volk geworteld te zijn. Wij vreezen dan de.Rauter- methoden van Polen, Hongarije, TsjechorSlowakije, Roemenië, Bulgarije, Joego-Slavië enz. enz., allemaal landen, waar het 'op d'e Haagsche vergadering verheer lijkte communisme de lakens uit deelt, openlijk of bedekt! Wat de sprekers daar op ma terieel gebied allemaal niet be loofden. grenst aan het ongeloo- felijke. Het doet de meest-yoor- uitstrevende program-politicus blozen Maar met ijdele beloften, dik wijls op terreinen bovendien, waar de gemeenten niets of wei nig te zeggen hebben, is geen mensch gebaat. „Hooge loonen, lage prijzen", is een slagwoord van de Communisten, dat in de gegeven omstandigheden geen uitkomst brengt. Wat wij moeten hebben is een rechtvaardiger verdeeling Met leuzen is geen mensch gebaat Wij wijzen in dit verband op de klare taal van Andriessen in het laatste num mer van de Opmarsch: Inzet van ons streven moet zijn, zoo recht vaardig mogelijk te verdeelen, wat er te verdeelen -alt. Vast, staat dat de maatschappelijke „koek" van 1946 kleiner is dan die van 1939, en dat er dus nu minder te verdeelen valt, doch de verdeeling op zichzelf zal' rechtvaardiger moeten zijn." De leuze van de Communisten is niet voor verwezenlijking vat baar. Wie haar propageert, be drijft demagogie, dat is volks bedrog. dat is onverantwoorde lijk. Dat „zelfs" van de Partij van Romme, de K.V P. op het gebied van de rechtvaardiger verdeeling radicale maatregelen zijn te verwachten, is overigens duidelijk gebleken uit de rede voering van Romme in de Twee de Kamer. Dat waren geen ijdele beloften, maar dat was klare taal van een partij-leider, die verantwoordelijkheid draagt. Daarover leest men elders in dit blad nog een en ander! Foppie, die acht dagen geleden het levenslicht aanschouwde, voelt zich nog wat onwennig in de weide achter het paleis Soestdijlc. Hij waagt zich nog niet ver uit de buurt van zijn moeder „Peggy", die kennelijk trotsch is op haar telg, maar toch met eenig wantrouwen de belangstelling der prinsesjes gadeslaat. Ze hoeft echter niet bang te zijn, want Beatrix, Irene en Margriet zijn opgetogen over hun nieuwen speel makker en zij zullen er zeker goede maatjes mee worden. WOENSDAG hebben de In donesische afgevaardigden te Malino, onder voorzitter schap van Dr. van Mook, een aanvang gemaakt met de be sprekingen betreffende den politieken status van de bui tengewesten gedurende de overgangsperiode. Ieder op eigen wijze betoogden de eer ste vijf Indonesische afgevaar digden, dat het stichten van een federatie niet uitgesteld moest worden. In breede trekken gaven zij aan, dat zij het eens waren met de Neder- landsche voorstellen van een gemeenebest binnen het kader van het koninkrijk. De sprekers wezen er verder op, dat de gebieden, die tot dusver nog niet aan de zijde van de fe deratieve gedachten staan, dit op een later tijdstip wel zouden doen Een aantal afgevaardigden heeft op de contactvergadering van Woensdagmorgen, de volgende re solutie aangenomen: „In afwachting van den uitein delijken politieken status van In donesië, welken wij zoo spoedig mogelijk in zijn definitieven vorm tegemoet willen zien, is het onze wensch, dat z°° spoedig mogelijk een wetgevende vergadering van het volk tot stand komt, terwijl de huidige conferentie beschouwd moet worden als een fundament, aan te vullen met vertegenwoor digers van die gebieden, die daar aan nog geen deel hebben." Ver. Staten van Indonesië. De zesde spreker was Nadja- moedin, de 39-jarige vertegen woordiger van Zuid-Celebes, die, tot voor kort weinig tot samen- Verkiezing voor den gemeenteraad op de lijsten van de werking genegen, zijn houding in den aanvang van dit jaar heeft gewijzigd Hij stelde voor de „Vereenigde Staten van Indone sia", die een federatieve slaat zou den vormen van autonome, souve- reine staten. Volgens zijn plan zou dan deze federatieve staat een bilateraal verdrag met Nederland sluiten, onmiddellijk nadat de nieuwe staat zou zijn erkend. De Neder landers in Indonesia zouden ten overstaan van den federatieven staat en de organen daarvan eer. adviseerende positie hebben Nadjamoedih verklaarde zich tegen een gemeenebest of een do minion, welke staatsvorm hij „in moderne tijden niet meer passend" achtte Nadjamoedin voegde aan zijn betoog toe, dat „de politieke toekomst van de Groote Oost niet bepaald moet worden door de wenschen van hen, die op het oogenblik vooraanstaande figuren zijn in republikeinsche kringen." Naar aanleiding van de ver klaring van prof. Schermerhorn te Delft afgelegd, deelt prof. Ger_ retson het volgende mede: Prof. Schermerhorn's verklaring is ten eenenmale onjuist. Nergens heb ik gepubliceerd dat „het depar tement van overzeesche gebieds- deelen" een telegram als bedoeld zou hebben verzonden en nog nooit heeft prof. Schermerhorn mij verzocht het bewijs voor „dit" telegram te produceren. Het werkelijk verhandelde in een met den heer Schermerhorn in diens particuliere kwaliteit ge voerd gesprek zal ik als voor dagbladpolemiek te lang. indien en zoover noodig in een weekblad' publiceeren. Het door de Duitschers ver knoeide prinselijk jacht is her steld en gaat Zaterdag proef varen. Bij een aanval op een Nederlandsch convooi bij Buitenzorg zijn vier Nederland- sche soldaten gedood. Zwitserland heeft reeds tien duizend Nederlandsche kinde ren opgenomen. Bidault acht de gevraagde loonsver- hooging van 25 uitgesloten en is niet bereid verder te gaan dan 15 MET betrekking tot hetgeen Nederland op de a.s. vre desconferentie te Parijs te doen zal staan, heeft het ANP zich te bevoegder plaatse op de hoogte gesteld van de ge zichtspunten, welke het deel nemen aan deze conferentie voor Nederland opent. Men verzekerde, dat onze taak ter vredesconferentie een zeer be perkte is. Het vraagstuk, waarbij Ne derland in het bijzonder ge ïnteresseerd is, namelijk Duitschland. komt immers in het geheel niet ter sprake Hiermede vervallen dus ook daarmede verband houdende kwesties als annexatie en grens correcties. Aan de orde komt slechts het opstellen van een ad vies aan de vier groote mogend heden over de concept-vredesver dragen met Finland, Roemenië, Bulgarije, Italië en Hongarije. Van al deze landen is Italië het eenige, waarmede Nederland in oorlog was. Met de andere landen waren alleen de diplomatieke be trekkingen verbroken of onder broken Daarom zullen wij voor- loopig in de eerste plaats volstaan met deelneming aan de besprekin gen over het vredesverdrag met Italië. Aangezien wij niet aan P-alië grenzen, hebben wij met dat land rechtstreeks geen groote dingen te regelen. In hoofdzaak en dit geldt ten aanzien van alle andere landen ook zijn wij geïnteres seerd bij een bevredigende rege ling, die voor een aantal jaren de stabiliteit van Europa verzekert. In December 1945 verscheen in Moskou een verklaring van de Ministers van Buitenlandsche Za ken volgens welke alleen die lan- De Prins-Regent van België heeft den heer de Schrijver, voorzitter van de Christelijke Volkspartij, verzocht, zich met de formatie van een kabinet te willen belasten. De heer de Schrijver heeft om persoonlijke redenen de opdracht van de hand gewezen en verzocht, dat de heer Struye als kabinets formateur zou optreden. De heer Struye is voorzitter van de senaats-fractie der Christe lijke Volkspartij. Na een tweede maal Struye te hebben ontvangen, heeft de Prins'Regent van België Woensdagavond van Acker laten ontbieden. den, welke in oorlog geweest zijn met een bepaald land over de regeling mogen meebeslissen Dit geldt evengoed voor de groote vier. Bij voorbeeld zullen Amerika en Frankrijk niets te zeggen heb ben in het vredesverdrag met Fin land, omdat zij met dit land niet m oorlog zijn geweest. Het Ministerie van 'Oorlog heeft aangewezen als zijn vertegenwoor digers ter a.s vredesconferentie te Parijs Kolonel A. G. J, M F. van der Kroon, militair attaché te Parijs en Majoor Th E. E. H. Mathon, van den Generalen Staf. Michailowitsj en acht van zijn volgelingen zijn gefusilleerd. Bij de executie waren behalve het executiepeleton uitsluitend mili taire en andere autoriteiten te genwoordig. VOETBAL Haarlem landskampioen HaarlemHeerenveen 20 AjaxNAC 42 Haarlem Ajax N.A.C. Heerenv. N.E.C. De stand: 9 7 1 1 15 21—18 9 6 0 3 12 3015 9 4 0 5 Limburgia 8 14—17 5 8 20—25 5 5 19—26 6 4 16—19 V-- Onlangs is bij kilometerpaal 19 op den weg van Makassar naar Malino een jeep met aanhang wagen in aanrijding met een. autobus gekomen. De jeep sloeg om, waardoor twee van de drie inzittenden op slag werden ge dood. De derde inzitlende werd doodelijk gewond en is later overleden. De slachtoffers van hef onge luk zijn: Pastoor J. J. Bruno, hoofd-aalmoezenier; pastoor J. Meuwisse, bestemd voor vloot- aalmoezenier te Makassar en B. Oosterhof, matroos tweede klas se, zeemilicien, die de jeep be stuurde. Uit officieele bron wordt ver nomen dat wederom is besloten dal de NederJandsche troepen in de gebieden ten zuiden van Ba tavia niet door Britsche en Br.- Indische troepen zullen worden vervangen, zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Met ingang van 18 Augustus zal, zij het dan voorloopig nog op beperkte schaal, op Zondag wederom door het tram- en autobusbedrijf een dienstrege ling worden onderhouden. "Haarlem" landskampioen 1946. Door een 'i0 overwinning op den fca Haarlem gespeelden wedstrijd tegen "Heerenveen" behaalde de Haarlem, sche club het voetbalkampioenschap van Nederland. De kampioensploeg* St A.H.F. Pj,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1