ONS BEGINSEL: OOK OP POLITIEK TERREIN Begrootingsbeschouwing^n m Nieuw Noordhcllandsch Dagblad Stemrecht is stemplicht ook in de vacantie! HET OU-DE AMBACHT LEEFT NOG Kunsf „Ad maiorem Dei gloriam" F DONDERDAG 18 JULI 1946 HOEWEL er een dalende belangstelling valt te con- stateeren van de 'tweede Ka merverkiezingen oo de Stat.-n en de Gemeenteraadsverkie zing, heeft deze laatste toch niet het minst recht op onze politieke belangstelling. Daar om, aldus Paul de Waart in zijn, gisteravond voor de Alkmaarsche K.V.P. gehouden propagandarede moet ik waarschuwen voor onder waardeering van de verkiezin gen van 26 Juli a.s. Daarnaast waarschuwde spr voor split sing, welke waarschuwing voor Alkmaar gelukkig over bodig was. Hadden bij de Tweede Kamer verkiezingen de eenmanspartijtjes geen kans. bij de Statenverkiezin gen wareii er vooral in Bra bant en Limburg al meer kleinere groepen en in den tijd van voor bereiding van de gemeenteraads verkiezingen is die neiging nog meer merkbaar. Op alle gebieden, ook op dat van de gemeentepoli tiek hebben wij rekening te hou den met onze levensbeschouwing, afgestemd op het algemeen be lang. Al zijn wij krachtens ons beginsel niet verplicht een staat kundige eenheid te vormen, wij zijn wèl verplicht ons beginsel uit te dragen, ook op politiek gebied: niet in het belang van de K.V.P1, maar in het landsbelang. Men kan de geschiedenis, met negeeren; er is ook nog een tradi tie. En als wij even denken aan de burgemeestersbenoeming in Arnhem en aan de Gedepuieer- den-kwestie in Noord-Holland, moeten wij ervaren, dat er nog verschil is in theorie en praktijk; dergelijke risico's kunnen wij niet nemen. Al ligt het accent meer op het programma- dan op het beginsel, beiden blijven nu nauw verbon den Het ging bij de emancipatie om de gelijkstelling; maar die is nog niet bereikt voor middelbaar en hooger onderwijs. Ook de anti these is er nog en het is onmoge lijk op politiek terrein, bij prakti sche politieke kwesties onze le vensbeschouwing tot uitdrukking te brengen. Wie geen levensbe schouwing op politiek gebied er op nahoudt, doet dat ook niet op ge bied van radio, pers, onderwijs, huwelijkswetgeving volkshuisves ting enz. Als het gaat om een betere we reld of de ondergang, dan is, zoo wel op nationaal als op interna tionaal gebied het Christendom d e oplossing Het is geen toevallig verschijnsel, dat ook in andere landen de Christelijke democraten zich aaneensloten; en al zijn die groepeeringen ook niet strikt con- ALKMAAR DE TEXTIELKOORTS RECTIFICATIE Tengevolge van een onjuiste correctie in ons artikel van gis teren over de textielkoorts in de stad, werd' de indruk gewekt, als zou Dij de fa. Droge in de Lange- straat een partij textiel ter waarde van f 15(J.000, in beslag genomen zijn. Wie het artikel echter met de noodige aandacht gelezen heeft, zal begrepen heb ben. dat deze f 150.000 niet be trekking had1 op de fa. Dróge, doch op de partijen textiel, die bij de fa. Engeln in beslag ge nomen waren. Voorts vernamen wij, dat hetgeen bij de fa Dröge in beslag was genomen, slechts een waarde had van een paar duizend gulden (dus niet van f 7000) en dat deze voorraad in de boeken was veranuvoord, ter wijl er regelmatig van aan de klanten werd verkocht, hetgeen natuurlijk een veel gunstfger licht op de zaak werpt. Wij ma ken gaarne van deze rectificatie melding. TRAMTREINEN BERGEN—BERGEN AAN ZEE Met ingang van 22 Juli zal de dienst op het baanvak Alkmaar- Bergen aan Zee worden uitge breid met een vijftal tramtreinen BergenBergen aan Zee vice- versa. Bovendien zullen alle tramtrei nen met ingang van genoemdën datum, facultatief stoppen aan de halte de Franschman fessioneel (omdat men daar nog niet zoover is als wij) daarom zijn zij nog niet beter. Wie pro-katho liek is, is anti-communistisch; niet anti de communisten, want daar zijn, evenals destijds bij de ns.b. tal van „brood-communisten" on der, die evenmin als wij commu nistisch in hun hart zijn. Ons beginsel dienen wij ook toe te passen in de gemeentepolitiek; en dan is het plaatselijk program bijkomstig Tenslotte wees de heer De Waart er nog op, dat stemrecht ook stemplicht beteekent en dat men om zijn vacantie die plicht niet mag verwaarloozen. Willen wij het Roode gevaar een halt toe roepen, dan dienen wij in de grootst mogelijke getale op 26 Juli naar de stembus te gaan, niet voor de K.V.P., maar voor: God, Koningin en Vaderland! Een dankbaar applaus beloonde Paul de Waart voor zijn vlotte rede. De bijeenkomst, die door „St. Caecilia" werd opgeluisterd met een paar pittige marschen, werd geopend met het Wilhelmus en gesloten met het Strijdlied van de K.V.P. De voorzitter, de heer D. Woldendorp vroeg de aanwe zigen den avond van 24 Juli te reserveeren voor de laatste propagandavergadering, waar op St Caecilia om 7 uur van het Waagplein vertrekt met muziek naar het Gulden Vlies, waar de candidaten Van Slin gerland, Andriesma en Lees berg een laatste opwekkend woord tot onze kiezers zullen spreken. Wij vertrouwen, dat de jongeren dien avond meer belangstelling zullen toonen dan gisteravond. Het is eigenlijk 'n beetje onfat_ soenlijk om bij andere menschen door het raam naar binnen te kijkend Maar aan den* Nieuwlandersin.gel _voor nummer 14 blijft dikwijls den voor» bij ganger staan; dien niet zoomaar steelsgewijs; maar welbewust en openlijk door het raam de voorkamer binnenziet. Is er iets bijzonders te zien? Wij maakten een praatje met den bijna 78_jarigen heer A. Kaldenbach, die hier woont. De heer K'aldenbach is meubelmaker geweest en orgelbou» bij de firma Pels. En zoo geviel het dat hij 'n jaar of 14 geleden een op dracht uit te voeren kreeg in Den Bosoh. 's Zondags in de kathedraal, zittend tegenover het altaar van St. Leonardus van Vechel, werd hij ge pakt door de wonder_mooie baldakijn boven het beeld van den Heilige. Die baldakijn heeft hem nooit meer los gelaten. Hij toog' aan het bestudeeren van de Kunstgeschiedenis en in het bijzonder van de Gothische construc tie. Na eenige jaren studeeren op dien leeftijd! was hij de Gothische techniek voldoende machtig om aan den arbeid te gaan. En in de afge_ loopen jaren groeiden in het atelier achter zijn woning in een arbeid van duizenden uren de werkstukken. Drie ervan sieren reeds de St. Laurentius- kerk en de laatst voltooide baldakijn, een werkstuk van 4000 uur, staat thans in de voorkamer te wachten op zijn uiteindelijke bestemming. Verscheidene architecten en experts zijn in de kleine woning aan de Neuwlandersingel komen kijken. De een taxeerde het kunstwerk op 5000, de ander op 8000 gulden. Maar even als de Middeleeuwsohe kunstenaars werk de heer Kaldenbach slechts "ad maioren Dei gloriam", en het motief van zijn werk is dankbaarheid. Dank baarheid jegens God, Die hem gedu rende de 50 jaren van zijn huwelijk zoo bijzonder in zijn gezin heeft be schermd. Wij zagen in het atelier de ku busjes en de blokjes, waaruit de bloemen en kruisbloemen worden ge sneden. Wü bedachten, dat één bal dakijn 900 van deze bloemetjes telt. Wij bezagen van alle zijden de St. Josephbaldakijn, rank en slank in verzorgde en liefdevol afgewerkte hoogte van 3.68 m. en de uiterst ver zorgde lijnen en vormen. Wij voelden 't enthousiasme, waarmee deze kunste naar zijn geschenken aan den eere diens der Kerk beschouwt. En we waanden ons in den vèr ver leden tijd, waarin de Meesters op de steigers van de kathedralen bun hoogste prestatie gaven, niet omdat die des te beter betaald werd, maar om den Keer met stoffelijke midde len* zoo volmaakt mogelijk te eeren en te dienejgt JUBILEUM BIJ RINGERS Op de feestelijk versierde park zaal in het fabriekscomplex der firma Ringers te Alkmaar vond gisteren. Dinsdag, een feestelijke bijeenkomst, plaats. Achttien ju bilarissen, waarbij één vertegen woordiger, 3 van het kantoor en 14 uit de fabaiek, die meer dan 25 jaar bij de firma werkzaam wa ren, werden hier gehuldigd. Het waren ere heeren: A L. Dubei, A. v. d. Gaag, J. H. ©obsens, N. \an Bezooyen, E K. Vellinga, J. K. Vellinga, W. A Punt, J. A. W. Cools, M Paulisse, J. v. d. Heuvel, M, J, Wijnstekers, W, K, van Gent, H. Koot, D. de Jong, C. de Ruiter, P. H. Okhuyzen, W. Buurmeester, L. Gerla. De heer K. Ringers heette allen welkom. In zijn toespraak bracht hij naar voren dat in den oorlog' deze jubilea niet konden worden herdacht omdat ons bedrijf in een zeer ongun stige positie verkeerde en er toen allerminst reden voor de onderneming was om feeöt te vieren. De heer Rin gers somde de bijzondere verdiensten van elk der jubileerenden op. Gaarne ha<Lde directie, zooals gebruikelijk; eenjgouden horloge tèn geschenke gegeven doch nu dit door de omstan digheden niet mogelijk is, ontving elk een enveloppe met inhoud. Namens de vertegenwoordigers richtte de heer F. H. Bijl het v^oord tot den heer Dubel, vertegenwoordi ger voor Rotterdam en omstreken; waarna de heer Blokker namens het geheele personeel jeg'ens de jubilaris sen zijn gevoelens vertolkte en elk dezer heeren een bloemstuk aanbood. De heer Th. A. Ringers, hierna het woord verkrijgende, deelde mede' dat hij zich volkomen aansloot bij hetgeen door zijn broer, den heer H. Ringers, gezegd was. Hij meende echter voor een der jubilarissen, den heer Gerla, een uitzondering te moeten maken, want bij den overval doo^, de Duit- schers in Maart 1945 is hij het geweest die door zijn moedig optreden hem het ieven heeft gered, omdat zich in onze fabriek veel materiaal bevond en onderduikers waren ondergebracht Wanneer dit ontdekt was geworden zou dit voor de fabriek en ook voor den spreker noodlottig zijn geweest. Namens de jubilarissen spraken de heeren v. d. Gaag, E. Vellinga en Dubél een woord van dank. Hierna werd het talrijke personeel in de gelegenheid gesteld de jubila rissen te feliciteeren en na aanbieding van ververschingen bleef mem nog een tijd gezellig bijeen. Aan de dames van de jubilarissen werd door de directie nog een doos fijne bonbons overhandigd. MEDEDEELING VOOR GEëVACUEERDEN, OORLOGS SLACHTOFFERS EN GERE- PATRIEERDEN Aan alle geëvadueerclen, oor logsslachtoffers en gerepatrieer- den, die wekelijks een uilkeering ontvangen van het. Districtsbu reau voor de Verzorging van Oorogsslachtoffers te Alkmaar, wordt medegedeeld, dat de uit betalingen voorloopjg nog ge schieden in perceel Langestraat 104 en NIET op Huize Voorhout. STALINGRAD De film „Stalingrad" die deze week in de Harmonie draait en door dè z.g. Centrale Commissie boven de 14 jaar toegelaten ver klaard was, is door de Katholieke Filmkeuring toelaatbaar ver klaard boven 18 jaar. SPREEKUUR WETHOUDERS In verband met de behandeling der gemeentebegrooting in den gemeenteraad, zullen de wet houders op Maandag as geen spreekuur houden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells G F. M., zoon van Franciscus A Nij pels en M. A. C. Rupert; Anna T. M., dochter van Gerardus W Buren en A T M. Bots; Rudolf B. F,, zoon van Koelof Schuyt en C E. Hoek; Jacqueline C„ dochter van Johannes C. Wassing en M. G. van Riel; Wilhelmus, zoon van Wilhelmus Buter en 'M. de Moei. Gehuwd: Wilhelmus J. P P. Boersen en Johanna P. Stubbe; Willebrordus H Rietveld en Agatha M. Klijn; Petrus J. J. Hut en Hel ene Thumfahrt; Jaco bus C. de Boer en Maria Bakker; Johannes M. Grondsma en Jo hanna J Bla'auw; Johannes Ver schoor en Klasina G van Aar- denne HEERHUGOWAARD AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Het comité, dat voorheen den autotocht voor de ouden van dagen organiseerde, is ook weer tot nieuw leven gekomen. Onder handelingen zijn aangeknoopt met een autóbusonderneming, terwijl tevens particuliere auto bezitters zullen worden aange zocht om medewerking, teneinde de oudjes, die den 68-jarigen leeftijd hebben bereikt, begin September een prettigen uit gaansdag te bezorgen. BERGEN AAN ZEE WEER 'N MANèGE De liefhebbers van rijsport kunnen te Bergen aan Zee weer terecht. Was hef vroeger cte heer De Jager die aldaar een manége Aan het verslag van het onder zoek in de afdeelingen van de gemeentebegrooting voor 1946 door den raad, ontleenen wij het volgende: Algemeen beleid Sommige leden vroegen, waar om B. en W juist vóór net op treden van den tijdelijken raad' Belangrijke beslissingen hebben genomen, zooals de benoeming van den directeui>van het C'entr Ziekenhuis en den GGD en het contract inzake de Noodschouw- burg e.d. Het college voert hier tegen 'aan, dat het sluiten van het huurcontract inzake de Nood- schouwburg tot de bevoegdheid van B. en W. behoort, terwijl in andere gevallen van spoed- eischende beslissingen gesproken kan worden. Lof werd gebracht aan het col lege voor de betoonde activiteit, speciaal wat betreft de oprui mingswerkzaamheden Enkele raadsleden zouden gaarne een overzicht willen zien van de door het NSB-gemeentebestuur tij dens de bezetting gedane on nutte en oneconomische uitgaven waarvan zij terugvordering in 'overweging geven. Het college verklaarde zich bereid» een der gelijk overzicht te zullen over leggen. In antwoord op een vraag over de plannen tot stichting van industrieterreinen, zeggen B en W., dat hiervoor in aanmerking komen de terreinen tusschen Noorderkade, Friescheweg en Spoorlijn en dat tusschen Tromp straat en Zeglis. In het algemeen zijn deze terreinen nog niet in bouwrijpen toestand; de in 1945 ingestelde commissie, die een onderzoek instelt naar de moge lijkheden die het industrieter rein- in „Noord" biedt, is nog niet met haar arbeid gereed De kansvop vestiging van de Fokkerfabrieken te Alkmaar, waarnaar enkele leden vroegen, naar aanleiding van een bericht, dat wij destijds publiceerden, is gering; B. en W. blijven in de zen echter diligent. Alvorens stappen te doen in zake grenswijziging, wenschen B. en W. het rapport af te wach ten van de door het Prov Be stuur ingestelde commissie-fêr Veen, welke dit vraagstuk van alle kanten bestudeert. Wanneer er van de zijde- der cuitureele organisaties aandrang mocht komen tot oprictiting van 'een Alkmaarsche Gemeenschap, zullen B. en W. daaraan gaarne medewerking vérleenen. Financieel beleid Verschillende leden dringen aan-op stappen bij de regeering voor een betere fmancieele ver houding tuSschen Rijk en Ge meente; anderen willen, ondanks den financieel minder gunstigen toestand van de gemeente, 't we- deropbouwwerk krachtig voort zetten; B en W. wijzen er op, dat voor onderhoudswerken niet meer uitgetrokken is dan het exploiteerde, thans steil de heer Schouten de liefhebbers van een rijtoer weer in de gelegenheid' van deze gezonde sport Ie genie ten. Voor hen die nog niet be dreven zijn in de ruitersport is een piqueur aanwezig. Men zie de advertentie in dit nummer. WARMENHUIZEN NAAI-EXAMEN Bij het op 8, 9 en 10 Juli ge houden examen aan de Maria- Naaischool te Warmenhuizen slaagden voor costumière de dames T Bleeker S. Boekei, R. Jongejan, A Kraakman, A. Kruyer, A. Mooy, L. Nannes, T. de Nijs, J. Hoogenboom, S. Roo- zendaal, A Spaans, E. Stam, N, Strooper. T. Tesselaar, E. Tesse- laar en M. Zoon. Voor linnennaaien: M. Bruin, M Duin, C. Duineveld, T.' Kraak man, J. Mulder, T. Roozendaal, B Roozendaal en C. Stoop. WIERINGERMEER FLEVO—POLITIE DET. 1—6 Dinsdagavond werd op 't sport terrein te Middenmeer een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tusschen de plaatselijke voetbalvereeniging „Flevo" en 't alhier gestationeerde detache ment van de Rijkspolitie, 't Was een zeer goed gespeelde wed strijd; door beter spel waren de politiemannen steeds in den aanval, maar 't Flevo-backstel wist van geen wijken, maar niet temin kon niet worden verhin derd dat 't doel zesmaal werd doorboord. 10 minuten voor 't einde wist. Flevo de eer nog te redden, wat een gejuich van de toeschouwers ontlokte. Een volgende keer beter Flevo! strikt noodige. Is het verantwoord, zoo vroe gen enkele leden, voor den aan leg van een woonwagenkamp een zoo groot bedrag op de begroo ting uit te trekken, terwijl er andere nooden zijn, die dringend 'voorziening behoeven. B. en W. wijzen er op, dat werkverruiming en hot vrijmaken van het hui dige woonwagenpark voor indus trieterrein den doorslag gaven bq dit object. Openbare veiligheid De benoeming van een Com missaris van Politie kan spoedig verwacht worden, aldus B en W. Wat de uitbreiding van het politiecorps betreft, waardoor da kosten voor de gemeente geste gen zijn tot f 237.000, merken B. en W. op, dat de werkzaam heden der politie belangrijk zijn uitgebreid; de omvang van het corps is aan Ry'ksvoorschriften gebonden; bij ministerieele be schikking is de sterkte bepaald op 81 man. B en W. achten deze uitbreiding noodzakelijk, hoewel de daaraan verbonden kosten zeer hoog zijn. Volksgezondheid Nu van particuliere zijde een inrichting voor kraamverpleging wordt geopend in Huize „Ros made", Kennemerpark 3, achten B. en W. het niet noodig, zooals enkele leden vroegen, van ge meentewege een gebouw hier voor beschikbaar te stellen De instelling van een mèdisch- paedhgogiseh instituut van par ticulier e zijde is in voorbereiding; in hoeverre de gemeente daarbij zal worden betrokken, staat nog niet, vast Een voorstel tot invoering van schooltandverzorging is in voor bereiding Wat de' Volkshuisvesting betreft, wordt het woningtekort in Alkmaar geschat op 2000 wo ningen. Het bureau Woningdis tributie heeft 1117 geheele en 317 gedeeltelijke woningen toege wezen. (Wordt vervolgd.) URSEM UIT HET BAVO-KAMP St. Bavo I' speelt Zaterdag avond om 7 uur haar tweede pro motiewedstrijd tegen MOC I Jongens nu niet denken: we heb ben het Zondag gewonnen dus nu hebben we een zacht kostje. Geeft in dezen wedstrijd wat jé geven kunt en dan zal het aan spanning niet ontbreken. Op verzoek van den trainer bericht ik jullie dat hij alle spe lers om 6.30 in de kleedkamer verwacht. Jongens, laat het pu bliek nog eenmaal genieten en dan sluiten wij het seizoen met de beste wenschen voor Zater dag 3E GRAAF IN HET ZILVER Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat Jaap de Graaf te Ursém een expeditiebedrijf begon, eerst met de kettenwagen, later is dat veranderd in een auto. 25 Jaar heeft Jaap voor Ursem en omgeving' talrijke vrachten vervoerd en hebben we hem langs den weg kunnen vinden met groen ten, vee, verhuizing, menschen enz. Tijdens de Duitsehe bezetting heeft Jaap het zwaar te verduren gehad om zijn wagen te behouden. Ondanks al les heeft hij nooit voor de Weermacht of een andere Duitsehe instantie ge reden. Toen zijn wagen dan tenslotte onder de stroohoop was beland, ging hij weer met de kettenwagen om zijn klanten van dienst te kunnen zijn. BEEMSTER HET HUISHOUDONDERWIJS Aan de meisjes van het 7e en 8e leerjaar. Well den Jisperweg. Reeds maanden te voren werk ten de meisjes met groom lust en ijver om zoodoende op 't eind van den schooltijd haar werken bekroond te zullen zien met di ploma koken en huishoudkunde Haar moeite is dan ook niet tevergeefs geweest. De meisjes levérden keurig werk. 't Was werkelijk een genot die jonge meisjes bezig te zien in dat mooie ruime en lichte huis- houdlokaal van de O.L.Vr van Lourdesschool. Ieder haar eigen gerechten bereidend met intense zorg en toewijding. De resultaten van het eerste examen waren dan ook buiten verwachting Wij wenschen het huishoud- onderwijs, dat zoo geheel in de lijn ligt van de vernieuwing, met name de O.L. rouw van Lour desschool, eên stijgend succes toe

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2