PRINS BERNHARD SPREEKT TE UTRECHT Vrije tijd" een der problemen in de kampen In vijf minuten rond de aardbol stemt K.V.P. Nieuw NoordHollandsch Dagblad zijn eerepromotie Bij Waarschuwing tegen HEROPVOEDINIG moedeloosheid Het buitenland is verbluft Russen naar hef wereldschaaktournooi „HELDHAFTIGHEID"! OVEREENKOMST TUSSCHEN DEN H. STOEL EN SPANJE '4 DONDERDAG 18 JULI 1946 Op het Pikmeer bij Grouw wordt de watersportweek gehouden. Een kijkje tijdens het zeilfestjjn. Ane£o/Haenr Noman P. N' A ZIJN PROMOTIE tot eeredoctor van de Universiteit van Utrecht, welke gisterenmiddag plaats had, heeft Z. K. H. Prins Bernhard een lange rede uitgesproken, waarin hij den Senaat der Universiteit dank bracht voor de verleende onder scheiding. De Prins stelde er prijs op te verklaren, dat alle vormen van verzet gelijke aanspraak kunnen maken op de erkentelijkheid van het geheele volk. JOURNALISTEN hebben een be zoek gebracht aan eenige be- warings- en intèrneeringskam- pen, met name aan Vught, Ave goor en Wezep. Beugelen (.(onder Staphorst), Westerbork en het jeugdkamp Hemrik in Friesland. De bezoekers konden zich vrij be wegen. Zij spraken met op hun verzoek aangewezen gedetineer den, maar ook met andere poli tieke delinquenten, die zich in hun kampgedeelfe vrij bewogen. Zoowel van den kant van de kampleiding als van de zijde der gedetineerden in alle kampen werd met nadruk gewag gemaakt van het feit, dat het gemis aan bladen en periodieken, van ac- tueele lectuur in het algemeen, zeer sterk wordt gevoeld en' als een minder juiste kampmaa'tregel wordt beschouwd. Om zich van het al of niet juist zijn van deze klacht te kunnen overtuigen, dient men zich den normalen gang van zaken in een kamp voor te stellen. Diegenen van de gedeiineerden, die tot werken in staat zijn,, en voor wie er arbeidsmogelijkheden zijn, komen na hun dagtaak in het kamp terug, wanneer zij „bui tenshuis" werken, of, zij gaan, in dien zij binnen de omheining van he+ prikkeldraad arbeid verrich ten, naar hun barak. Na 't avond eten is er in de meeste kampen voor de gedetineerden „vrije tijd" tot het avondappèl. De werkzaamheden van den Prins waren van militairen aard en hoewel hij zijn tijd grooten- deels aan het werk der Binnen- landsche Strijdkrachten moest be steden wil dat toch geenszins zeg gen dat Z.K.H. geen waardeering had voor de prestaties van de' illegale pers, kleinere verzetsgroe pen en de weerstand die in alle beroepen werd geboden. Sprekende over het werk der binnenlandsche strijders zeide de Prins dat hij steeds met dankbaar heid zal terugdenken aan de goede verstandhouding en de volgzaamheid die hij van alle commandanten en troepen heeft mogen ondervinden. De taak der B.S is met goed gevolg volbracht. Voorts sprak de Prins nog over de waardeering die het gewapen de verzet genoot bij het Gealli eerd Opperbevel, vooral van Ge neraal Eisenhower, hetgeen tot uiting kwam in het groote aantal onderscheidingen die aan Neder landers zijn uitgereikt. De Inlich tingendienst. bleek het betrouw baarst te werken van alle bezette landen. Geen afbrekende eritiek. Met betrekking tot den toe stand na den oorlog waarschuwde de Prins tegen de zich hier en daar openbarende moedeloosheid en vooral tegen de nationale on deugd, het gekanker, dat soms uit schijnt te groeien tot een epide mie. In dezen tijd van wederop bouw is afbrekende critielt niet op zijn plaats, ook de oud-illega len moeten dat beseffen. De mo- reele ontreddering is groot en het zal jaren kosten tot een herstel, ook materieel, zal zijn bereikt. Laten wij het gekanker uitstel len tot betere tijden, dan kunnen wij het ons misschien weer ver oorloven, aldus spreker. Wij mo gen niet ondankbaar zijn want we zijn reeds veel verder met den opbouw dan in andere landen. Spreker herinnerde nog aan de bezielende woorden die de groote staatsman Churchill tot de stu denten sprak en betreurde he dat die rede niet in druk is versche nen, opdat de geheele Nederland- sche jeugd er kennis van zou kun nen nemen. Persoonlijk woord tot de studenten. Z. K. H. bracht nog in een per. soonlijk woord tot de studenten hul de aan het stuclentenverzet en herin nerde eraan dat een student uit Utrecht voorzitter was van de raad van Negen, waarin vertegenwoordi gers van alle universiteiten. "Ons Volk" en het 'Oranje Bulletin" waren producten van studenten-initiatiet. Studenten werkten mede aan de spionnage.groep "Albrecnt" en de uitgeverij "de Bezige Bij", aan hulp aan Joden en Onderduikers. De Prins besloot met de volgende woorden zijn met aandacht gevolgde rede: "Studenten; ik wensch u allen het beste me in uw streven naar hechtere samenwerking en naar die per begrip voor elkaar. Wat g'ij thans tracht op te bouwen, kan van on schatbare waarde zijn voor uw ge heele verdere leven, doch niet min der voor ons vaderland. Grijpt de kansen, die u hier worden geboden. Werkt aan u zeli, opdat gij meer kunt zijn voor uw naasten. Weest nimmer voldaan met het bereikte, doch houdt steeds het oog'gericht op het meerdere en hoogere, in getrouw heid aan den geest van uw makkers die voor de zaak van de vrijheid hun leven gaven. Tracht dan tezamen met God's hulp een betere toekomst voor te bereiden voor ons aller innig ge liefde Nederland." Nadat de Prins zijn rede had uit gesproken zong een studentenkoor enkele liederen. Tot slot werd door alle aanwezigen het "Wilhelmus" ge zongen. e H. M. de Koningin, de jonge doc tor en zijn paranimfen, jhr. P. Th. Six en mr. Willem van Tets, prinses Juliana, alsmede de andere gasten begaven zich vervolgens via de oude kloosterg'ang naar de aula, waar de gelukw'enschen werden aangeboden. H. M. de Koningin verliet even hierna met gevolg de Domstad, ter wijl de receptie werd voortgezet. Na mens het Universiteitsfonds werd den prins een album aangeboden. Daarna begaf Z. K. H. zich naar de sociëteit van de Utreehtsche stu denten op het St. Janskerkhof, ter wijl prinses Juliana de sociëteit van de vrouwelijke studenten bezocht. De bessencampagne in de Bangert, een van Nccrlands rijkste fruitstreken is in vollen gang. Jong en oud helpt bij het plukken der smakelijke vruchten. Anefa/Eedijs P. IN HET HART van Amster dam, op het Leidsche Plein nog wel, staat, tusschen oudere gevels, een modern gebouw, het passagekantoor van de K.L.M. In een sfeer van vele jaren her, bruiseht hier ais scherp contrast de dynamiek van het moderne leven. „No. 1" staat er heel simpel op de post van de deur, waarachter een. verre wereld ligt. Een verre wereld, inderdaad! Want direct over den drempel wandelt de aspirant-vlieger via Eindhoven en Maastricht de grens over endan zijn er opeens geen grenzen meer. Van een ijzig- lange file wordt telkens één „pa tiënt" afgeknepen. De een boekt voor Parijs, een ander voor Praag. Voor ons staat iemand, die dringend naar Napels moet. Maar hij wil den zelfden dag weer te- ru zijn in Amsterdam. Men ver wondert zich er niet eens meer over, dat dat nog kan ook. Wij kunen ons nog levendig voorstellen dat wij vijf en twin tig jaar geleden een schoolreisje meemaakten en de onderwijzer in Rotterdam niet wist of wij een overzetje naar Katenburg of naar Waalhaven zouden nemen. En hier reis je in gedachten, in vijf minuten heel de wijde wereld rond, voel je het jachtende leven van fourthy secondstreet en de heete bakoven die Calcutta is Hier wuiven de palmen en glimmen de sinaasappelen, hier denkt men slechts in duizenden kilometers. Een jeugdig baliebeambte snort met de wijsvinger langs lange cij- fertabellen. „Hij" vindt Cairo een snoepreisje en Batavia niet meer de moeite waard. Een snoepreisje. Een statig geüniformeerde por tier verhoogt het internationaal cachet Zoo om de vijf minuten, rolt voor het gebouw de K.L.M.- bus voor, die je naar Schiphol moet brengen. Dan bast de por tier: Passagiers voor Londen, Pa rijs, Malmó, Zurich en Cairo, in- stappennnnnn! En even later zit een tanige Chineesch naast een deftigen Lord, en een houtmagnaat uit Zweden naast een stierenvechter. Mis schien zijn zij over een paar uur allen weer waar zij zijn moeten. De baliebeambten_ van „buiten land" meeten hun Nederlandsch wel vergeten. Ze denken in het Fransch en Spaansch, in het En- gelsch en Italiaansch. Als ze op hun penhouder knabbelen moeten zij soms wel gelooven, dat ze een banaan verorberen. Hoeveel kilometers wij afleggen mijnheer? Elke maand, met onze binnen landsche lijnen een afstand van vier en een halve maal de aard bol. En op de buitenlandsche lij nen? Daarvoor komen wij nullen te kort! Drie en twintig duizend passa giers drijven zoo elke maand in een K.L.M.-vogel op de grijze wolken en vinden niets ongewoons meer aan „gewone" reisjes. En dat alles veertien maanden na de bevrijding. Het buitenland is verbluft, maar directeur Plesman vindt het heel gewoon. P. S. Hei secretariaat van het we reldschaaktournooi te Groningen heeft van den JTederlandschen ambassadeur te Moskou bericht ontvangen, dat er nog geen defi nitieve beslissing is genomen be treffende de aan Rusland gerich te uitnoodiging om deel te nemen aan de internationale schaakwed strijden te Groningen. Wel heeft men toegezegd de namen der deelnemers direct na de keuze bekend te zullen maken. In de Moskousche bladen heeft reeds een bericht gestaan over de wed strijden met vermelding dat zes Sowjetspelers zijn uilgenoodigd. Dien tijd kan de gedetineerde; wanneer hij aan de beurt is, besteden aan het schrijven van den maande- lij'ksehen brief aan zijn vrouw of aan familie. Maar daar het formaat van de toegelaten brieven niet bijzonder groot is (de helft van een briefbloc_ velletje) blijft er tijd over, waarin de gedetineerde met zijn lotgenooten kan praten (maar ook daaraan komt na ruim een jaar detentie; langzamer hand een einde). Bij gebrek aan lectuur de boeken uit de kampbibliotheek uitgezonderd, doch er zijn niet zoo veel boeken dat elke gedetineerde er een zou kunnen lezen en gebrek aan praatstof, komt het gesprek dan spoedig op "de" factoren in het leven van de gedetineerden: "Hoe zou de vrouw het maken?"; "Hoe staat het met huis, Inboedel en geld?"; "Waar om zitten we hier zoolang zonder dat we berecht (c.q. verhoord) worden?"; Hoe zal het straks gaan als we de straf er op hebben zitten en we weer In de maatschappij .terug moeten?"; Waarom krijgen we zoo weinig eten.' Dat zijn enkele van de vragen iumderf6 gedelineerden z5ch bezig Aanleiding tot het stellen ervan -is de ooodelijke verveling na afloop van bet werk, omdat er geen lectuur be schikbaar mag worden gesteld welke betrekking heeft op de dingen van den dag. Een enkele keer komt er, ondanks het verbod; wel eens een courant het kamp binnen, maar van den inhoud ervan kan niet iedereen kennis nemen. Al deze factoren vormen bronnen van ontevredenheid, onzekerheid en ongedurigheid. Men hoopt dan ook aan beide kanten, dat het binnenkort toegestaan wordt bladen in de kampen te lezen. Zal daardoor dan een groote verbetering met betrekking tot de geestelijke en moreele verzorging zijn ingetreden, er blijven nog ge- nog problemen over! De her-opvoeding. Nauw samenhangend met de toestanden en de stemming is het probleem der her-opvoeding. Dat dit inderdaad een probleem is, bleek uit de meening van alle kampcommandanten, die wij spra ken. Zij verklaarden, stuk voor stuk, niet aan het slagen van de her-opvoeding te gelooven Ook de geestelijke en sociale verzor gers waren over het algemeen die meening toegedaan. In diepgaande besprekingen me-, de leiding van de afdeeling gees telijke en sociale verzorging van i het Directoraat-Generaal aan het einde van eiken excursiedag, werd de meening geuit, dat de her-op voeding van gedetineerden alleen zou slagen, indien de gedetineer den, na hun straf, door de vrije maatschappij zouden worden op genomen. De praktijk heeft uit gewezen. dat men de gestraften niet opneemt. Men acht van den kant van het Directoraat-Generaal deze hou ding niet juist, omdat de gedeti neerden dan in zekeren zin nog maals gestraft worden. Men is voorts van meening, dat men de ontslagen gedetineerden weer in het leven moet opnemen, omdat men vreest, dat, wanneer dit niet gebeurt, zich een groep ontevre denen en verbitterden vormt, wel ke in de maatschappij niet bruik baar is Er wordt bij de sociale en geestelijke verzorging dan ook aan gewerkt, om de gedetineerden voor te bereiden op een te laten aanpassen aan het leven buiten de kampen. Men hoopt, dat de vak- vereenigingen zich met het weder in de maatschappij opnemen van de gedetineerden ernstig zullen bezighouden. Dit probleem krijgt H ET IS TOCH NIKS meer met die gemeente raden hooren we soms. Maar bedenk wel, dat er voor een actief gemeen tebestuur altijd nog ge noeg te doen is. Zorg voor een actief gemeen tebestuur door uw stem op 26 Juli. Doe meer - Op het N.V.V.-eongres heeft de vertegenwoordiger van de fa-, brieksarbeiders, Rippen, betoogd, dat er geen sprake is geweest van heldhaftigheid bij de confes. sioneele bonden (kalholieke en protestantsche) omdat zij niet in het Woudenberg-NV V wilden. De man is maar bijsler slecht op de hoogte. Of hij moet de heldhaf tigheid alleen zoeken in brallende woorden, geschudde vuisten, he vige haatvloeken en bravour- stukjes. Er is een stille heldhaf tigheid, die uiterlijk niet opvalt en die het aureool vam het dap pere niet zichtbaar draagt. Maar die juist daarom veel geweldiger is schrijft „de Kaleidescoop" in de Leidsche Crt., omdatzij de stuwing mist van het applaus en de aanmoediging der anderen. Het was juist de stille heldhaf tigheid van onze katholieke ar beiders, die door hun weigeren om onder het juk van Wouden berg door te gaan zichzelf van alle hulp en steun beroofden en heel hut} gezin in groote en zwa re nooden zagen komen. Het is deze stille heldhaftig heid die onze katholieke voor vaderen bezaten, die wij in den oorlog hebben bewaard en die wij, bij God, ook voor de toe komst niet hopen te missen. Tusschen Spanje en den Hei ligen Stoel is een overeen komst geteekend, waarbij de aanstelling van geestelijken in Spanje wordt geregeld. Bis schoppen vallen niet onder de ze overeenkomst, die in geen enkel opzicht een concordaat is. Te Madrid wordt officieel verklaard, dat de regeling een einde maakt aan den abnor- malen toestand in Spanje ten gevolge van de politiek van de republikeinsche regeering. nog een anderen kant, omdat, zoo als de minister-president toeval ligerwijze ten tijde van de pers excursies bekend maakte, nog voor den winter eenige tiendui zenden z.g. „lichte gevallen" voor waardelijk in vrijheid gesteld zul len worden. Een predikant in een der kam pen drukte het ongeveer zoo uit: „Er bestaan ten aanzien van de politieke delinquenten maar twee mogelijkheden; of men neemt ze, na veroordeeling, in de maat schappij op, of men schiete ze ter stond allemaal dood" De spuitorens bij Kornwerderzand aan den Frieschen kant van den afsluitdijk, welke door de Duitschers kort voor hun. capitulatie zonder eenige noodzaak werden opgeblazen; waardoor de spuideuren; welke die nen om bi) hoogen waterstand in het IJselmeer het overtollige water bij eb in de Waddenzee te doen afvloeien; bulten werking werden gesteld; zijn thans weer zoo goed ais hersteld. Een overzicht van de laatste werkzaam heden. Zoodra ere machines weer ge plaatst zijn zal ook de spul-inrichting weer ten volle kunnen werken. A.N.P. P. Punt spelen v gewone dat vaali in vaste daardoor uitoefent loop var Punt kampioe automat: overging waarbij hun best aan dier een eind missie vc uit de 4( doen dej lingen De m.s. Son gen op ieder ter

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4