Alkmoarsche straatnamen Lichte gevallen voor 't tribunaal Gemeenteraad H. Hugowaard Mipuw Noordhollandsch Dagblad Waar het op aan komt DONDERDAG 18 JULI 1946 7 Bepaald staatsgevaarlijk zag 't 70 jaar oude echtpaar W. de Lan gen en diens sfokdoove vrouw, destijds wonende Heiligland 16, thans gedetineerd in resp. Roch dale en Westerweg, er niet uit. Terwijl elders SS-mannen in vrijheid worden gesteld, wordt hier zoo'n zielig oud stelletje voor het Tribunaal berecht, na reeds 14 maanden kampleven Geheel onschuldig was het echtpaar ech ter niet; het had in den oorlog een week-inkomen van 9.49 en liet zich verleiden door propa ganda van de NSB, die de ouden van dagen een onbezorgden ouden dag beloofde. De man en de' vrouw werden reeds in 1935 NSB-er; de man was blokleider, colporteerde met Vova en verrichtte, daartoe aangewezen door het GAB wacht dienst, in dienst van Gemeente werken. bij pakhuizen, waar Duit- sche goederen werden bewaard, waardoor het echtpaar zijn armza lig inkomen iets kon vergrooten. De vrouw stond terecht, behalve voor het lidmaatschap van de n.s.b., voor het uitsteken van de n.s.b.-vlag op wijlen Mussert z'n verjaardag en voor het feft: dat zij een Duitscher de kleeren had afgeborsteld. Wat men al niet tegenkomt in een dagvaarding. Bovendien bleek nog. dat zij den Duitscher slechts even een kleer borstel geleend had. Ook zou zij het meisje Roemer aangezet heb ben naar Duitschland te gaan, doch dit kwam niet vast te staan; de vrouw zei, dat ZÜ zelfs pogin gen gedaan had, het meisje van haar aanstaand vertrek naar D. af te brengen, hetgeen het kind in het kamp zelf in bijzijn van ande re gedetineerden had verklaard. Mr A. J. Leesberg achtte niet al het ten laste gelegde bewezen; van het vrijwillig wachtdienst verrichten was de strafbaarheid althans niet bewezen. PI. wees op de onbetrouwbaarheid van som mige getuigenverklaringen en processenverbaal, die in de hitte van de eerste Meidagen van '45 werden gegeyen en opgemaakt; vooral, waar buren-oneenigheid in het spel is, zooals in dit geval, is voorzichtigheid geboden. De beide beschuldigden zijn oud, arm, alles kwijt, doch kunnen straks bij hun kinderen in komen wonen Zij ffiebben het nationaal- socialisme afgezworen en vervul len weer hun kerkelijke plichten. PI. vraagt clementie, en refereert zich gaarne aan de uitspraak van het Tribunaal. Voorts stond terecht de 44-jari- ge Jac Chr. Polderman, uit Lim- men destijds te IJmuïden, we gens lidmaatschap n.s.b. en N A.F.; op de papierfabriek van Van Gelder had hij als sociaal veorman gefungeerd. Ook hij ver wachtte van de msi verbetering van den economiscnen toestand. Hij was echter al een jaar of drie geleden tot andere gedachten ge komen; pro-Duitsch was hij nooit geweest en wilde weer graag aan den slag Tegenover enkele min- der-gunstige verklaringen van zijn vroegere Directie las de President weer andere verklaringen voor, die in zijn voordeel pleitten. Ook het volgende geval kan een broddkwestie genoemd worden. P. M. Thijssen had 18 jaar in Duitschland gewoond, waar hij uit Nederland, sche ouders was geboren. Zijn vader die 25 jaar in DuitscMand had g'e_ woond, werd in de Meidagen van '40 ten onrechte opgepakt, mishan. deld en in een kamp gestopt, hetgeen hij, zich zoo aantrok, dat hijf kort daarna overleed. De zoon hoewel niet Duitsch o£ nationaal-socialistisch: gezind, liet zich door de propaganda van de NSB verleiden en dacht dat de NSB de wereld wel beter zou ma. ken. Hij werd in Juni '40 lid. Zijn vrouw was ziek en om voor zijn ge zin te kunnen zorgen, ging' hij bij de Duitschere werken, eerst als monteur later als bakker, aanvankelijk fi guurlijk, later letterlijk om den broode. Hij leefde voor zijn werk en zijn gezin, nationaal socialistische propaganda pleegde hij nimmer. Mr. Leesberg vond het geen zwaar geval en zei dat als men alle arbei ders die voor loon gewerkt hadden voor de B schers voor het Tribu naal zou brengen dat dit Instituut nog vele jaren zou moeten werken. En ge'"k had hij. Met het oog op de ge_ 7' omstandigheden (vrouw en twee kmdeTen staan, op het punt in het, ziekenhuis opgenomen te worden) drong pleiter aan op een spoedige oplossing. Mr. J. P. Windhausen, die de zit ting op sympathieke wijze leidde, be paalde in alle gevallen de uitspraak op over 14 dagen of eerder. Eén tandarts voor zesduizend' man „In Amerika is er op de 2500 menschen één tandarts en men beklaagt zich daar, dat er niet ge noeg tandartsen zijn. Bij ons in Nederland moeten 6000 inwoners het met één tandarts doen. Hier mede is dus duidelijk, dat de tand heelkundige verzorging van Ne derland veel te wenschen over laat", aldus bleek uit een toe spraak bij de ontvangst van A ne- rikaansche tandartsen, die raar ons land zijn gekomen, om hun collega's in te lichten over den stand der Amerikaansche tand heelkundige wetenschap. Departement- van Openbare Werken Voor het. tijdperk, dat de minister van openbare wer ken en wederopbouw in ver band met ziin reis buitens lands afwezig zal ziin, zal het beheer van ziin departement worden waargenomen door den minister van verkeer, ir. H. Vos. Onder voorzitterschap van den Heer Burgemeester B J. F. Sut- man-Meijer kwam de noodge- meenteraad van Heerhugowaard op 16 Juli bijeen Subsidies Een verzoek van het uitvoerend comité van den R.K. Sportdag, ge houden 30 Juni j.l., om een prijs beschikbaar te kunnen stellen voor de beste prestatie van dien dag, tot een maximum bedrag van f25. Aldus besloten De landbouwtenioonstellmgs- commissie te Alkmaar ontving op haar verzoek t.b.v. de op 25 Sept. a,s, te houden land- en tuinbouw tentoonstelling een subsidie van f25. Van het bestuur van de R.K. Meisjesschool in de parochie van den H. Dionysius was een verzoek binnengekomen om een voorschot, op de gemeentelijke vergoeding ingevolge art. 101 der l.o. wet. Gezien de school geopend is op 1 Mei 1946 werd dit bedrag vastge steld op 2/3 x 167 x f12.83. Aan het organisatie-comité van „Mariken van Nfmwegen" werd ingevolge verzoek een subsidie verleend ten bedrage van de ver schuldigde verm belasting. Het nadeelig saldo van dit openlucht spel ten bedrage van ongeveer f2000 was Voor een groot deel te danken aan het slechte weer. Bericht van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Noordhollandsch Noorderkwartier om voor de a.s verkiezing een gevolmachtigde voor de gemeente aan. te wijzen. Met 9 stemmen en 2 op den heer A. Quant werd gekozen burge meester Sutman Meyer. De woningnood Een voorstel van B. en W. om overeenkomstig de zienswijze van Gedepu'eerde Stalen de verlen ging van de ontruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde wo ningen met het oog op de woning nood, voorhands achterwege te laten, werd aangenomen. Naar aanleiding van de monde linge mededeeling van den inspec teur der volkshuisvesting, in te stemmen met het plan tot het bouwen van 12 woningen in deze gemeente in het jaar 1946, werd besloten hiervan 8 in het centrum te plaatsen, 2 in Noord en 2 op 't Kruis. Er zullen 2 types wonin gen gebouwd worden voor groote en kleine gezinnen. Mededeelingen De raad Werd medegedeeld dat B. en W. besloten hadden over te gaan lot; 1. verkoop van de woning H 35 met bijbehoorende grond aan G, P. Sprenkeling voor een bedrag van f3900; 2. aankoop van het perc. bouw land sectie H 926 aan het Kabel pad, van S Dekkers, voor een be drag van f2000.hoofdzakelijk bestemd voor de bouw van wo ningen; 3. verkoop van het gedeelte ringvaari, liggende onder de ge meente Oterleek aan de provincie Noord-Holland, voor een bedrag van f1835.bedoeld voor verbe tering van de vaart. Bruggenherstel De raad stemde tee in een voor stel van B. en W., om, ten behoe ve van het herstel der bruggen in de kerkpaden te Veenhuizen in onderhoud bij de gemeente een crediet toe te staan van f 233 Met 8 stemmen voor den heer H. J. M. van Herpen, hoofdcom mies ter secretarie Leidschenöam, tegen 3 stemmen voor den heer G T. A. Speeker, wnd. secretaris, al hier, werd eerstgenoemde tot se cretaris der gemeente benoemd. ATHLETIIEKDAG K.N.T.A.K. TE SPIERDIJK Zondag 21 Juli a.s., wordt door de Katholieke Noorder Turn- en Athleliekkring in samenwerking met de afdeeling St. George te Spierdijk den eersten athletiek- dag na de bevrijding georgani- serde. Deze dag kan met den op 30 Juli j.l. te Heerhugowaard gehouden Kringsportdag be schouwd worden als de grond slag voor den opbouw van de katholieke sportbeweging in ons district. 's Middags vanaf één uur worden de 12 nummers van het programma afgewerkt w.o. men de 1500 meter-loop aantreft, die door bekende loopers zal wor den afgelegd. Deze dag verdient een groote belangstelling uit de omgeving. COMMISSARISSEN VAN POLITIE BENOEMD De heer H. J. Teseling is met in gang van 1 Augustus 1946 benoemd tot commissaris van gemeentepolitie te Ede. De heer Tesehng, die sinds 1931 bij de politie te 's Gravenhage werkzaam is, is thans hoofdinspec teur van politie en chef van een der recherche-afdeehngen. De heer E. HV Tenckinck, sinds vele jaren commissaris van politie te Haarlem is thans benoemd tot hoofd commissaris der gemeente politie in deze gemeente, met ingang van 1 Juli 1946. voorts zijn in deze ge meente de beeren J. Fontyne, thans commissaris van politie te Middel burg en W. J. Gorter thans commis saris van politie te Hoorn, benoemd tot. commissaris van gemeentepolitie. De heer C. M. V. Veen, thans commissaris van politie te Hengelo, is met ingang van 1 Augustus 1946 benoemd tot commissaris van politie te Hilversum. De heer K. Rypma, thans inspec teur voor de luchtbescherming in N. Holland en Utrecht, te Haarlem en belast met de afwikkeling van luehtbescheTmirvgeaangelegenheden in zijn ressort Is met ingang van i Aug. 1946 benoemd tot commissaris van gemeentepolitie te Den Helder. Tijdschriften Het Katholiek Cultureel Tijd schrift dat spoedig na de bevrij ding van het zuiden des lands uitkwam en anderhalf jaar lang voorlichting heeft gegeven zal zijn taak als zoodanig binnen kort beëindigen. Op 1 Augustus zal het laatste nummer in den ouden vorm verschijnen. Inplaats van om de veertien dagen, wil men in September eens per maand uitkomen met een geheel anderen inhoud. Het ligt in de bedoeling weer tot het niveau van Studiën terug te keeren. Daartoe zal ook de hoofdredactie gewijzigd worden. De distributie van aardappelen In tegenstelling tot de geruch ten, dat binnenkort de handel in consumptie-aardappelen zal wor den vrijgegeven, ceelt de afdee ling Vóórlichting van het mi- nisterie van Landbouw, Visscne- rij en Voedselvoorziening me de, da' er momenteel geen sprake ka» zijn van een opheffing van den gecèntraliseerden aardappel- handel Het vrijlaten van den handel in aardappelen, waarmee een opheffing van de distributierege. ling gepaard zou moeten gaan, zou het in de hand' houden van de prijzen ten zeerste bemoeilij ken. Figuren uit het verzet Vim 'r. heel andere genre zijn de per soonsnamen aan straten gegeven en lang niet altijd' naar de waarde welke zij door hun werk voor ons hebben. Natuurlijk zullen door d"e 8 October. vereemgiiTgv allereerst worden uitge beeld de namen van hen, die in 1573 medewerkten, elk op zijn wijze, aan de bevrijding van Alkmaar en is daarvoor geschikt de Cabeljoustraat. Jacob Cabeliau; heer van Mulhem behoorde tot de Watergeuzen, die den Briel voor den Prins v. Oranje veroverden. Als hopman, werkte hij in Enkhuizen, nam het kasteel van Medemblik en kreeg Hoorn in han den. Tijdens de belegering van Haarlem werd hij met zijn volk naar Alkmaar gezonden, maar niet toege laten. Wel kreeg hij van de stad op 1 Januari graan en geld. Hij had zich in Eg'mondbinnen verschanst en na den val van HaaFÏem werd de stad vermaand hem als Gouverneur met zijn, vendel in te nemen, wat pas 16 Juli geschiedde. Vanaf het beUg op 21 Augustus toonde hij zich een moedig man, die ondanks zijn ziekte de bevolking steeds aanvuurde. Op den bangsten dag, 18 September, was hij bij de Frieschepoort om de menschen moed In te spreken. De bevrijding heeft hij niet l^ng overleefd, want 22 Februari 1574 overleed hij op het Hoogc^uis aan de Langstraat. Een andere figuur uit dien tijd was Ehrk Duyvel. Dirk Claesz. Duyvel stamde uit een oud Amsterdamseh geslacht en werd omstreeks 1540 ge boren. In 1567 moest hij om zijn her vormde godsdienst uitwijken en ging naar Dantzig Met een opdracht van den Prins ging hij in 1569 naar En_ geland. Hij was een der eersten die van den Prins een kaperbrief kreeg en liet zich in het nemer van sche pen niet onbetuigd. Op 1 April is hij bij den Briel. 5 Juli 1572 werd hij ge_ vonnisd met verbanningen verbeurd verklaring van zijn goederen. Nu ging hij als kapitein bij den landmacht over en in 1573 vocht hij tijdens het be'eg van Alkmaar dap per mee. 18 September werd hij vrij gesproken van een tegen hem inge brachte beschuldiging als zou hij de stad hebben willen verlaten. 24 April 1578 is hij commissaris van monstering te Amsterdam voor de Staten van Holland. 20 Sept. 1579 benoemt de Staten Generaal hem tot monsterheer-generaal en krijgs. commissaris over alle troepen van den Staat. Duyvel overleed vermoedelijk te Alfen op 23 Dec. 1599. Een andere figuur was Maarten Pieterszoon van der Mey, stadstim merman, die op zich nam een schrij ven van het stadsbestuur aan Sonoy, over te, brengen. Na veel moeite en angst bereikte hij Schagen, waar Sonoy zich bevond en deelde deze ook mondeling de noodzakelijkheid van het openen der zeesluizen mede. Door dezen maatregel zouden de Spanjaarden wel moeten verdwijnen. Sonoy vond het goed, maar de te genstand van de heeren Staten in Hoorn was groot. v. d. Mey verde digde ook daar zijn stad en trok vandaar naar Delft, om den Prins te bewegen het gewenschte bevel tot het doorsteken van dijken en het opzetten der sluizen te geven. Had hij den brief aan Sonoy in een pols stok geborgen, de brieven aan het stadsbestuur raakte hij bij een po ging om in. de stad te komen, kwijt. Deze vielen de Spanjaarden in- han den,- die, door den inhoud gewaar schuwd, spoedig wegtrokken. Voor reiskosten ontving v. d. Mey op 20 Dec. 1573; twintig gulden. Een andere belangrijke figuur was de uit het in Alkmaar bekende ge slacht voortgesproten,Floris van Tey_ lingen. Voor onze stad was hij wel de meest bekende en vermoedelijk een der rijksten, want hij werd in 1558 aangeslagen voor een vijfde deel van de 1000 ponden, welke voor oorlog voering aan den koning moesten wor den geleend, v. Teylingen was ach tereenvolgens Schepen op 33 jarigen leeftijd; thesaurier in 1546 en bur_ gemeester voor het eerst in 1554. In deze laatste functie was hij de man, die op 18 Juli 1573 de beslis sing nam om het Prinsenvolk in te laten; na in de betreffende verga dering over dit punt te hebben ver klaard; met den prins en de burgers te willen leven en s-terven. Den lsten September was hij het weer; die met Cabeliau, kapitein Steen wijk en Burgemeester v. Hou ten wist te voorkomen, dat de stad zou worden ontvlucht. In 1581 werd hij met nog 2 ande ren uit zijn ambten ontslagen. Hij had in verband met zijn leeftijd ge weigerd nog weer eens Burgemeester te orden en dreigde de stad te zul len verlaten, als men hem weer bur gemeester maakte. Hij overleed te Alkmaar op 15 Februari 1585 en was toen 75 jaar. In het nummer van 29 April wer den de namen van andere burge meesters genoemd, die voor zoover iets naders over hen bekend is, nog wel nader zullen worden beschreven. VEILINGOVERZICHT „KENNE- MERLAND" BEVERWIJK Dë aigeloopen week is het aard- beienseizoen weer gesloten. De prijzen zijn de geheel e campagne uitstekend geweest, en hebben dan ook heel wat van de vorstschade goed gemaakt. Dit neemt evenwel niet weg dat er een groot percen tage van de aardbeienkweekers een slecht seizoen achter den rug hebben Heden liepen de prijzen nog al uiteen door het groote ver schil van kwaliteit. Sla en waspeen werd deze week in groote kwantums aangeboden. Naar sla was veel vraag, en ging dan ook voor goede prijzen van de hand. De handel in waspeen was s;ug te noemen, het grootste gedeelte kon de minimumprijs niet opbrengen en werd in groote par tijen naar Duitschland verzonden. Ook van tuinboonen was er een flinke aanvoer, ook dit product kon veelal de minimumprijs niet opbrengen, ofschoon het vandaag iets beter ging. De opbrengsten van postelein waren ook al niet hoog te noemen. De aanvoer van bloemkool heeft niet veel meer te beteekenen, voor goede kwaliteit werden be hoorlijke prijzen besteed. Doperwten blijven duur Voor peulen werden nog steeds enorme prijzen genoteerd. Komkommers en tomaten zijn schaars en gingen dan ook vlot voor goede prijzen van de hand. Het aanbod van dubb. en snijboonen is nog germg en duur. Frambozen en zwarte bessen alsmede kruis en roode bessen gingen voor goede prijzen van de hand. I/V den hemel wordt geen hoek gehouden van de he- dragen die wij aan de armen gei^n. Wie honderdduizend oumen wegschonk staat er daardoor nop niet honderddui zend maal heter voor de.n den pene die slechts één pulden af stond/ De enpelen noteeren slechts de innerlijke prooiheid van het offer dat wij aan per soonlijk bezitspenoepen hebben pebracht en slechts in zoover re dit uit innerlijke liefde drang (dus niet onder druk, uit „standsbesefmet tepen- zin enz.) peschiedde! Dat Vin- centius van Paulo. wiens feest we morgen vieren, voor vondelingen. verwaarloosde kinderenpevallen vrouwen galeislaven. zieke pelgrims krankzinnipen en bedelaars zorpde. stempelt hem tot een proot^ sociaal werkerdat hij dit alles met volkomen opoffe- rinp van zichzelf en omreden dat Christus al deze onmaat schappelijke lieden oneindig liefheeft, deedeerst dat maakt hem tot een heilige! Dat er vijftig millioen franken door zijn handen gingen, klinkt geweldig; doch dat hij daarbij zelf nederig, zacht moedig en arm bleef, dat is pas geweldig! Onze Vincen- txanen mogen dit ernstig over- wegen! Doch ook allen die ti tels voeren als ziekenverpleeg ster, sociaal werkster of ambtenaar van maatschappe lijk hulpbetoon MARCUS QjAtbifkutienieuuM OFFICTEELE BONNENLIJST voor de tweede helft van de 8ste periode '46 (21 Juiï tra 3 Aug.). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kooperf van: BON KAARTEN KA. KB, KC 608 440 t.m. 444 brood 800 gr. brood 445 brood 400 gr. brood 448 boter enz 125 gr boter 449 boter enz 250 gr' marg 458, boter enz. 100 gr' vet 459 suiker 400 gr ruwe suiker 450 algemeen 100 gr. zelf rijzend bakmeel of bloem 451 algemeen 200 gr kaas 452 algemeen 250 gr jam, stroop, enz. 453 algemeen 50 gr. thee B 84 reserve 1600 gr brood C 84 reserve 800 grj brood B 85 reserve 100 grkaas BONKAARTEN LA, LB, 'LC 608 397 vleesch 100 gr, vleesch 398 vleesch 400 gr! vleesch A 70 melk 2 liter melk B 70, C 70 melk 3Vz liter melk BONKAARTEN KD. KE 608 940, 941 brood 800 gr. brood 948 boter enz. 250 gr. boter 949 boter enz' 125 gr', marg. 959 suiker 400 gr.' ruwe suiker 950 algemeen 100 gr zelf rijzend bakmeel of bloem 951 algemeen 100 gr. kaas 952 algemeen 250 gr', jam,' stroop, enz D 84 reserve 800 gr brooct E 84 reserve 500 gr', rijst, kindermeel of kinderbiscuits BONKAARTEN! LD, LE 608 897, 898 vleesch 100 gr vleesch D 70, E 70 melk 6 liter melk TABAKSKAARTEN enz. T 39 2 rants, tabaksart V 39, V 40 100 gr, chocoladé en/of suikerwerken X 39 2 rants, tabaksart. X 40 100 gr' chocolade en/of suikerwerken Het aardappelrantsoen voor de week van 21 t. m. 27 Juli zal afzon, derlijk worden bekend gemaakt. De bonnen voor melk zijn geldig t. m. Zatei-dag 27 Juli a.s. Voor de week van 28 Juli t.m. 3 Aug. zul len voor tabak, melk en aardappe len nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 459 en 959 is. voor zoover voorradig ook geraffi neerde suiker verkrijgbaar. Men moet er evenwel rekening mee hou den dat de suiker niet onmiddellijk bij den handel verkrijgbaar zal zijn in verband met de bevoorrading'. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoadat men in totaal 500 gram per veertien daigen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 19 Juli a.s. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen vooi* vleesch en melk, waar op eerst met ingang van Maandag 22 Juli a.s. mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeterr' aldaar de bonnen "307 en 897 vleesch" wor den ingeleverd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7