Nieuw Tegengestelde meeningen te Malino 's Werelds grootste sluis hersteld Uitlevering oorlogsmisdadigers mogelijk Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Olie De Oranjestoomt op naar een gelukkig Amsterdam Verklaring yan rechter Jackson STRUYE kabinetsformateur Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal: f 1.20 per maand; Inclusief Incasso. Advertentle-prlJs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; In alle edities 26 et p. num.; minimum 4. Fam. ber. 20 et p. m.m.1 In alle edities 30 et Noordhollandsch Dacrblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 19 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10982 ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80: tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank "TUSSCHEN HET PUIN van het afgebroken IJmuiden speelt de jeugd onbekommerd, als ware er niets gebeurd. Maar de vreemdeling, die van het station af de geteisterde stad inloopt, bespeurt hier de bittere werkelijkheid van eenige jaren bezetting. Een onafgebroken hoop puin op de scheiding van land en zee. Het is de „normale" tragiek van een stukje Atlantik-wal. De bezetter maakte ontzaggelijk veel brokken en sloeg wonden in een Holland, dat tintelde van leven. Nu liggen de brokken beton met kwistige hand gestrooid tusschen de tankversperringen op een hellend woestijnvierkant. MISSCHIEN is het toeval, mis schien ook symbolisch, dat juist OP deze plek het bewijs ligt, dat het vaderland wèl gewond maar niet gestorven is. Want naast dit Pompei is een meester werk, dat in weinige oogenblik- ken in grnizel was geslagen, vol ledig hersteld. De vernielde Noor- dersluis, als de grootste sluis ter wereld een nationale trots, kon gistermiddag haar eerste vaartuig weer schutten en sloeg daarmee voor onze Amsterdamsche wereld haven een mijlpaal op den weg naar herstel. Dat juist het vlaggeschip „Oranje", versch uit Indië komend en belast met duizenden repa trianten, die eer te beurt viel, was een bijkomstigheid, die de feest vreugde bij de heropening van de Noordersluis niet weinig ver hoogde. Om kwart over drie voeren wij op de „F. C. v. Wijck" vanaf de Zuidersluis de havenmond tege moet. En toen ons vaartuig door den elleboog was gekropen, lag tusschen twee roode havenlichten het troetelkind van de Maatschap pij „Nederland", de „Oranje" als een zwaan met ingetrokken hals op het blauwgeribap waterkleed. Een zwaan dan in een Zondags kleedje; want het dikbuikige vaar tuig was voor deze gelegenheid rij kelijk gepavoiseerd. Daarop was blijkbaar gerekend, want ook onze schuit, de sleepbooten en de be groetende vaartuigen gingen schuil achter bonte vlaggetjes. En toen de „v. Wijck" bijdraaide en van hieruit de vele genoodig- den een driewerf hoera wierpen over de verschansing van de Oost- injevaarder, volgde door de hon derden repatrianten een spontane beantwoording van het welkom op vaderlandschen bodem. Op zulke momenten wordt men een oogenblik stil, ook al heeft men geen vrienden of familie aan boord, omdat men inziet, dat na jaren scheiding een weerzien bijzonder teer moet zijn. Weerzien kan dankbare vreugde brengen, maar ook dichtgetrokken wonden opnieuw openscheuren. Eerst als men van onzen liliput uit op den grooten walvisch be kenden heeft ontdekt, breekt de spanning en volgt luide begroeiing over en weer. Eindelijk dan, als de „Oranje" 's werelds grootste sluis is ingema- noeuvreerd en de schare der dui zenden vanaf de sluismuren onaf gebroken wuift en begroet, de mu ziek het Wilhelmus heeft ingezet en de deuren zich sluiten, voelen duizenden zich weer thuis, in vei lige vaderlandsche armen. Dan eerst realiseert men zich, wat een gigantisch werk Neder- landsche ingenieurs hier zestien jaren geleden hebben' geschapen en thans in nieuwe glorie hehben gezet. Dan ook breekt voorgoed een orkaan los van toejuichingen. Het dek van de „Oranje" is op eens zwart; door de tropenzon ge- bruinden benutten elke plaats, om familie aan de wal te begroeten; de bemanning hangt uit de pa trijspoorten en op den „daktuin" van den wolkenkrabber, vlhk naast de metersdikke pijp, zwaaien verpleegsters in spierwitte uni form naar de halsrijkende menig te. De sluis gaat weer open. Veel te lang duurt het wachten op de aantrekkende sleepbooten. Dan schuiven twee groote armen meters water weg en drijft da „Oranje" de hoofdstad tegemoet. Op de „v, Wijck" legde de di recteur-generaal van den Rijks waterstaat- deze wederindienst- stelling vast met een uiteenzet ting van het herstelwerk. Op 29 April 1930 werd de sluis door H. M. de Koningin feestelijk in bedrijf gesteld. Sindsdien bezit ons land de grootste schutsluis ter wereld. Thans na ruim zestien jaren, laat zich nog niet aanzien, dat zij spoedig te klein zal zijn. De toenmalige hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, J. A. Ringers, onze tegenwoordige minister van Openbare werken, heeft eer van zijn werk gehad. Onder zijn mede werkers bevond zich de jeugdige ingenieur J. P Josephus Jitta, die thans als hoofdingenieur in het herstelwerk zulk een belangrijk aandeel had. Er is door honderden handen hard gewerkt aan het herstel. Toen de „Oranje" Batavia voor de thuisreis verliet, was het werk nog in vollen gang. Een week ge leden stond de deurkas nog droog, moest de deur nog worden ge plaatst en de bewegingswerktui gen aangebracht. Daarom meende de directeur-generaal geen pluim te mogen onthouden aan de harde werkers, die dit resultaat wisten te bereiken. Als daarmee de officieele we- derindienstneming is voltrokken, keert ons vaartuig met de genoo- digden, w.o. vele autoriteiten het vlaggeschip den xug toe. Op den achtergrond ligt tus schen wazige rookpluimen een ge lukkig Amsterdam. Gelukkig, omdat het weer vol waardig is voor de groote vaart. P S. De groote sluis, fle Noordersluis te IJmuiden, is weer in dienst gesteld. Het eerste schip, dat geschut werd was het m.s. "Oranje", dat in zes jaar vooi de geallieerden als hospi taaischip te hebben dienst gedaan voor het eerst zijn huishaven weer kon bereiken. De "Oranje" vaart de sluis binnen. Stevens P. Nadat op de zitting van Woensdag de vertegenwoordi ger van Zuid-Celebes, Nadja- tnoedin, aan het eind van zijn betoog een resolutie had voor gesteld, volgens welke Indo nesia en Nederland twee on afhankelijke naties moeten worden, vereenigd in een bondgenootschap, waarvan de duur moet worden bepaald door de rijksconferentie, ver klaarde een vroeger lid van den Volksraad, Soekawati, vertegenwoordiger van Bali, zich tegen volledige autono mie. Indien wij thans reeds de volle dige onafhankelijkheid zoutten verkrijgen, zoodat er, anders ge zegd, een zwak Indonesië builen het rijksverband zou oe.staan dan zou Indonesië in werkelijkheid een speelbal worden van ie groote mogendheden, die op zoj'ri mo ment lang geloerd hebben, ver klaarde Soekawati. Hij gaf de voorkeur aan een groote mate van autonomie, doch binnen het rijksverband op basis van gelijk deelgenootschap, totdat Indonesië sterk genoeg zou zijn om op eigen beenen te staan In afwachting van een oplossing voor Java en Sumatra weaschte Soe kawati, dat de huidige conferen tie zou blijven func'.ioneeren als een „tijdelijke volksvertegenwoor diging". die later zou worden aangevuld. Hij toonde zich eveneens een voorstander van het benosmen van Indonesische ministers, die ver antwoordelijk zouden zijn aan de volksvertegenwoordiging. Neder land zou dan dezen departemen talen hoofden van advies dienen. Saleh Achmed, de vertegenwoor diger van het eiland Banka, zeide dat op het eiland de door de repu bliek gepropageerde vrijheidsidea len er toch veel aanhangers hadden gevonden. Achmed verklaarde dat hij de gelegenheid tot overleg' op de conferentie van Malino geboden, wenschte aan te grijpen om autono mie voor Banka te eischen. De vertegenwoordiger van de Chi_ neescbe bevolking op Billiton dr, Liem Tjae Lo betoogde dat in ver gelijking' met de Nederlandsche groep de Chineezen te weinig zetels hadden gekregen. Sultan Iskandar Mohamad Djabir van Ternate juich te de politiek van dr. van Mook toe. De kaatste spreker was R. J. Mete_ kohy, vertegenwoordiger van de Zuidelijke Molukken. HET PROCES te Neurenberg tegen de voornaamste oorlogs misdadigers van het Nazi-rijk zal spoedig ten einde zijn en men vraagt zich af of nu de mogelijk heid bestaat dat sommigen der beklaagden nog zullen worden uitgeleverd aan die landen, die nog een speciale rekening met hen hebben te vereffenen. Zulks is inderdaad theoretisch mogelijk krachtens de Londensche overeen komst van 8 Aug. 1945. Hoewel de veroordeelden aan sprakelijk worden gesteld voor alle oorlogsmisdaden in Europa bedreven, zijn er toch onder hen verschillenden wier naam met een bepaald land zijn verbonden. Voor Nederland en Oostenrijk is dat b.v. Seyss-Inquart, die echter ook in Polen en Tsjecho-Slowakije nog iets heeft goed te maken. Oosten rijk heeft voorts nog belangstel ling voor Kaltenbrunner, Schi-ach en Von Papen. Theoretisch is het mogelijk dat het gerecht de inter nationale misdadigers nog verwijst naar een nationaal gerecht. Uit Weenen en Praag zijn berichten gekomen dat men, indien het von- Tegenwerking van de Socialitsen De Prins-Regent van België heeft gisteren den heer Struye van de Chr Volkspartij ontvan gen en hem verzocht een regee ring te willen vormen. De heer Slruye heeft verzocht de op dracht in beraad te mogen hou den. Tevoren was Van Acker aangeboden een regeering te vormen waarvoor deze echter had bedankt. Het Bureau van de Belgische socialistische partij heeft Donderdagochtend zijn vroe gere beslissing bevestigd, volgens welke alles in het werk moet worden gesteld om zonder verwijl de regee ring van links opnieuw te vormen. Na zijn bezoek aan den Prins- Regent verklaarde Van Acker, dat hi.i het aanbod om een regee ring te vormen van de hand had gewezen, omdat zijn partij hem niet toeliet een regeering te vor men zooals hij haar zou wen- schen. Van Acker is van meening dat een beroep moet worden ge daan op alle mensehen van goe den wil en op al de krachten van het land. Het werk van herstel moet worden voltooid. Ook Struye heeft gewezen op de moeilijkheden, die zijn ont staan door de beslissing van de Belgische socialistische parlij. Hij hoopte, dat ais Zaterdagmorgen de Algemeene Raad bijeen zou komen, alsnog de samenwerking tot stand zou kunnen komen. Serviesgoed voor Indiëgangers Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat zij, die naar Indonesië vertrekken, bij de plaatseliike distributiedien sten aanvragen voor servies goed en metalen keukengerei kunnen indienen. Textiel voor Tie! De Amerikaansche stad Rich land. die eenigen tijd geleden het geteisterde Tiel adopteer de. zond een lading goederen, voornamelijk textiel, naar de ze plaats af. nis van Neurenberg te mild is uit levering zal vragen. De verdedi ger van Seyss, Dr. Steinbauer. is het daarmede niet eens en pro beert zijn cliënt op alle mogelijke manieren voor zoo iets te vrijwa ren, Rechter Jackson verklaarde echter uitdrukkelijk dat wanneer het de beschuldigden zou gelukken te Neurenberg hun gerechte straf te ontgaan, zij zeker aan de bond- genooten worden uitgeleverd. Men heeft echter den indruk dat het wel bij theorie zal blijven daar een uitlevering wel overbodig zal zijn omdat de zwaarste straffen zullen worden geëischt. „De richtlijn die alleen redding kan brengen" EEN ARTIKEL over „Gemeen telijk bestuur" besluit Prof. Romme in de „Volkskrant" aldus: „Sedert den 17en Mei is er staatkundig zoo een en ander gebeurd. De Kath Volks partij is, naar de krachten naar bij de stembus gegeven en naar de omstandigheden waarin de uitslag haar heeft geplaatst, doelbewust aan het werk gegaan, om datgene verwezenlijkt te krijgen, wat zij in den verkiezingsstrijd! in 's lands belang als doelwit had gesteld. De gemeente- - raadsverkiezingen moeten ook een antwoord zijn op dit staatkundig gebeuren. Een antwoord dat ons sterker maakt. Want van onze kracht hangt zoo ontzaglijk veel af voor onze mogelijk heid, de ontwikkeling voor uit te stuwen in de richting, die alleen redding brengen kan, de richting van concrete voldoening aan de zedelijke normen van 't christendom." Verkiezing van Daladier geldig verklaard De Fransche constitueerende vergadering heeft vanmorgen vroeg de verkiezing van Dala dier tot lid van de Fransche As semblee geldig verklaard.- Nieuwe voorzitter van de Eerste Kamer Naar het „Vrije Volk" meldt zal prof mr. R. Kranenburg, vrijzin nig-democratisch lid van den Par tij van de Arbeid, benoemd wor den tot voorzitter van den Eerste Kamer. Weer fraude op Distributie-kantoor Te Breda zijn drie distributie ambtenaren gearresteerd in ver band met gepleegde fraudes met suikerbonnen Men hield enve loppen met opplakvellen achter en verkocht deze. Op deze wijze zijn 1600 kg suiker en 430 kg boter verdwenen. HONGARIJE ONDER SOVJET-DRUK Amerika en Engeland heb ben bii de Sovietregeering ge protesteerd tegen het ontslag van den Hongaarschen vice- premier en van 3 afgevaardig den van de partii der kleine boeren. De maatregelen der Soviets beteekenen een onge- oorlqofde inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden van het land. Het pro test gaat ook tegen het feit, dat men Engeland niet heeft gekend in deze maatregelen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1