K. V. P Stemt op Vrijdag 26 Juli 1946 lijst 2 no. 1: G. van Slingerland Begrootinasbeschouwingen 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Denkt aan 26 JUL11946 Stemt Nederlanders moeten Australië verlaten VRIJDAG 19 JULI 1946 Is deze aansporing nog noodig, nadat het Hoogwaardig Episcooaat 4 Mei 1946 voor alle verkiezingen, derhalve ook voor die van den Gemeenteraad, heeft doen hoo- ren: „En daar ook het staatkundig even op de zedelijke normen van .iet Christendom gebaseerd moet zijn, moeten zij het zich tot plicht rekenen slechts die personen te kiezen, waarvan zij met recht mo gen verwachten, dat zij zich op het terrein van wetgeving en be stuur zullen laten leiden door deze normen, welker naleving naar Onze overtuiging in de ge geven omstandigheden het best gewaarborgd wordt door de Ka tholieke Volkspartij. Op deze wijze zullen zij niet alleen de belangen van den godsdienst en de goede zeden, maar ook het welzijn van ons dierbaar vaderland (waaraan is toe te voegen: „en de ons dier bare Gemeente onzer inwoning") dienen." Indien alle Katholieken zich dezen wenk van het Episcopaat indachtig waren, behoefde er met aan te worden herinnerd. Doch hoe snel is na een drietal maanden het gehoorde, het gezie ne bij den door allerlei zorgen en zaken in beslag genomen mensch vergeten Het schrikbarend aantal ongeldige stemmen bij de vorige verkiezingen waargenomen, doet zelfs veronderstellen, dat het ge heugen bij velen slechts zeer kort standhoudt. In ieder geval is het de plicht van de voormannen, hun partij- genooten wakker te schudden, voor te lichten, hun niet alleen te wijzen op hun plicht, maar hen ook aan te manen om die plicht te vervullen met groote nauwkeu righeid en oplettendheid, opdat geen stem verlore ga. Doch pra ten wij niet te veel over plichten, doch iiever over rechten bij voorkeur zelfs over een voor recht. Het is toch voor ons allen, bur gers van Alkmaar, een voorrecht, dat wij na een reeks van jaren tot zwijgen gedoemd te zijn ge weest, eindelijk weer door middel van ons stemrecht onzen eigen Gemeenteraad mogen verkiezen, zelf de personen aanwijzen aan wie wij voor den tijd van vier volle jaren het Gemeentebestuur toevertrouwen: de democratie, het regeeren door ons volk zelf is herleefd. De eerste mensch, die niet gaarne wat te zeggen wil hebben moet nog geboren worden en dit zeggen uit zich in het gezin, in de zaak, in het vereemgingsleven, maar niet minder in het Staatkun dige, ditmaal in de Gemeente, en langs den weg van het stemrecht, de verkiezing. Door te stemmen door goed te stemmen, voldoen wij derhalve aan een kerngezond menschelijk streven door de natuur in ons ge legd. omdat wij daardoor meae- zeggingsschap verkrijgen in de publieke zaak. Is die publieke zaak dat waard? Ten volle, want het gaat om het bestuur van de Gemeente, waar in wij leven, wonen, ter kerke gaan, leeren, werken, wandeler, en ons ontspannen, waar wij genie ten van onze openbare bedrijven, verzorgd worden door onze amb- VOLKS-CONCERT H.O.V Dirigent Kees HartwelC Een van de meerdere verrassingen van deze belangrijken concertavond was wel de zéér groote belangstel ling. Honderden hadden zich naar de Groote Kerk begeven, om de pre- statie's van de Haarlemsche Orkest- vereeniging' te beluisteren. Met vreugde constateerden we dat de K. O. V. zich in dit deels romantisch, deels modern programma heeft over troffen. De nieuwe dirigent be- hreerscht zijn partituur volkomen en weet zijn artistieke intentie's' volko men te verwezenlijken. Reeds on_ middellijk hij de effectvolle ouver ture "Anacreon van Cherubim boeide 't verfijnd en gedisciplineerd musiceeren van het orkest. Het be kende vioolconcert van Mendelssohn werd door den concertmeester Gijs Beths voortreffelijk en muzikaal ge speeld, wanneer het niet in de kerk was, zou hrij zeker daverend applaus hebben gehad. Toen kwam net evenement van den avond met "Rapsodie Espagnole" van Maurice Ravel. Dit moderne werk waarin Ravel prachtligen climaxen bereikt werd subliem uitgevoerd. Een verfrisschend klankenbad voor de aan romantiek zoo verknochte luis teraars. Tot' besluit de onvoltooide sympho. niet van Schubert, waarin bovenal de melodie primair is, maar dan ook bijzonder vitaal. Het eerste volksconcert is dus een grandioos succes geworden en we zijn er zeker van dat ook het. vol gende een overgroote belangstelling zal trekken. We hopen dat dan ook dirigent Hartvelt weer een interes sante noviteit zal presenteeren. W. Schreurs tenaren, onze lasten medebetalen. Dit samenstel van begrippen, omvat de uitoefening van onze Godsdienst, ons gezin, ons onder wijs, onze cultuur, ónze maat schappelijke behoeften, een bil lijke verdeeling van onze lasten. En nu is het volgens de Ge meenteraad, die de verordeningen maakt, die in het belang der openbare *orde, 'zedelijkheid en gezondheid worden vereischt en die voor de huishouding der Ge meente noodzakelijk zijn. Het kan, noch mag een recht geaard burger onverschillig laten, hoe *de Gemeenteraad wordt sa mengesteld, omdaE vrijwel al zijn belangen daarbij zijn betrokken Vervullen^wij daarom op 26 Juli (vacantiegangers, gij moet beslist een dag van Uw verlof daarvoor offeren) met enthousiasme onze plicht, liever ons recht, ja ons voorrecht en stemmen wij allen op lijst 2 no 1: G. van Slingerland. Mr A. J. M L. ZILVEREN JUBILEUM Gisteren herdacht de heer C. de Groot, werkzaam aan De NoorcTerbank, den dag waarop hij voor 25 jaar bij deze instelling in dienst trad. Nadat des morgens in de St. Dominicuskerk een H Mis tot intentie van den jubilaris was opgedragen, in tegenwoordigheid van personeel en familieleden, werd de jubilaris om 12 uur cToor directie en commissarissen ten kantore gehuldigd. Zoowel van de directie als van het personeel >had hij naast woorden van waar- deerin'g en gelukwensch ge schenken in ontvangst te nemen Des middags hield' de jubilaris te zijnen huize receptie, waarvan velen gebruik maakten hem te complimenteeren RECHTZETTING In ons verslag van de lezing van Paul de Waart in ons num mer van gisteren kwam een on juistheid voor; er stond: dat het onmogelijk is op politiek terrein onze beginselen tot uitdrukking te brengen; hier had moeten staan: het is onmogelijk onze be ginselen op politiek terrein bui gen beschouwing te laten EEN EETHUISJE VOOR 1)E PATIËNTEN VAN DE LIGHALLEN De t.b.c—bestrijding; die vóór den oorlog met een zoo groot succes ge voerd werd; vraagt nu weer uw aan dacht. Door de oorlogsomstandig heden is het aantal patiënten grooter geworden dan het ooit geweest is. De Alkmaarsche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose vraagt nu uw aandacht voor het volgende: Op het terrein van de Alkmaarsche lig'hallen is een dringende behoefte aan een eethuisje; waar de patiënten hun middagmaal kunnen gebruiken. De zieken; die in de houten tenten worden verpleegd gebruiken ook hier hun maaltijden; maar wanneer het koud is of regent; is dit minder pret tig; daar dan de spijzen spoedig koud zijn en het eten dus niet zoo sma kelijk is. Voor een bedrag van 4700 gulden zou de vereeniging op het terrein een houten eethuisje; compleet met in ventaris; kunnen laten zetten. Uit de kas van de vereeniging kan men dit bedrag echter niet putten daar deze zeer zwaai belast is. Bovendien wordt de vereeniging al hoog gesub sidieerd door de gemeente; zoodat ook van deze zijde geen hulp te wach ten is. De vereeniging doet nu een beroep op den burgerzin van de Alkmaarders en neemt giften voor dit goede doel tot elk bedrag gaarne aan. De adressen waar men zijn giften kan storten zijn: allereerst het be stuur der vereeniging; de doktoren H. te Kley; Dr. E. van Gilse, en Dr. N. H. Louis*. Ook de administrateur der vereeniging; de heer Oudejans; Costerstraat 40: zal zich gaarne be lasten met het aannemen van gelden; evenals het Consultatiebureau aan de Scheteldoekshaven. Voorts zal de eigen geneesheer eventueele giften aan de vereeniging doen toekomen en ook aan de bureaux van de plaatse lijke bladen is men bereid om de gel den in ontvangst te nemen. PRIESTERWIJDING EN EERSTE H. MIS Op 28 Juli zal de Eerw. Frater Thomas (Henk Wlllers) in de Kloos terkapel van het Albertinum te Nij megen uit de handen van Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts de H. Priesterwijding ontvangen. Op Zondag il Augustus; te 9-30 uur; zal de neomist in de St. Dominicuskerk alhier zijn eerste Plechtige H. Mis opdragen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL Het tribunaal deed vanmorgen de volgende uitspraken: F.. Netten, schoenwinkelier Alk maar, interneering voor den tijd van detentie. Heaen vrij, ver beurdverklaring van zijn vermo gen tot een bedrag van f500") J L. Westrup, accountant te Alkmaar, interneering voor aen tijd van drie iaar, dus \fti 16 Mei 1948. Verbeurdverklaring van '.ijn vermogen tot een bedrag van f15.000.— en ontzetting uit het recht het beroep van accountant uit te oefenen. C. Wonder, interneering tot 1 Januari 1947, verbeurdverklaring van vermogen tot een bedrag van f2000.—. R. Femiema, monteur te Op meer, interneering voor den tijd van detentie. Heden vrij. In alle gevallen werden de be schuldigden ontzet uit rechten en ambten. URSEM JAAP DE GRAAF Van verschillende zijden blijkt be langstelling te bestaan voor het ju bileum van den expediteur Jaap de Graaf op 25 Juli a.s. Geen wonder, want hij is een populaire figuur. Dit bleek uit verschillende mededeelin- gen, die ons gewerden. Men hoopt in Ursem algemeen, dat Jaap met zijn gezin nog vele jaren in gezonds heid op Noordijk mag vertoeven en de noodigè vrachtjes voor zijn klan^ ten mag vervoeren. NIET 19 MAAR 25 Het jubileum van Jaap de Graaf is, naar ons later werd medege deeld, niet op 19. maar op 25 Tulfc HEER-HUGOWAARD LING ERIE-EXAMEN BIJ HET V.G.L.O. De leerlingen van de hoogste klas van de R.K Centrale School voor V.G.L.O. "H. Petrus Canisius" te Heerhugowaard hebben op 16 Juli jl. het examen afgelegd ter verkrijging van het lingerie-diploma van de St. Annavereeniging te 's Hertogenboseh. Het diploma kon worden uitgereikt aan: Annie Kroon, Tiny Kruyer, Corrie Rood Hd., Truus Sinnige, Ag nes Eniius, Ada Bakker. Alie Beers, Lies Blank, Toos Bleeker, Martha Borst, Annie Deken, Emma Dekker; Alie Groot, Jopie Hooiveld, Truus Mooy en Coba Mul. Twee candidaten werden afgewezen. SCHOORL BURGERLIJKE STAND Geboren: Veronica Catharina Cor nelia, dochter van Adriaan Bakker en Meinssie Breed; Nicolaas Cornelis, zoon van Pieter van Assem en Caro line Roozendaal; Maria Theresia Agatha, dochter van Jacobus Kaan dorp en Ca'harina Groot; Susan Nelly dochter van Jacob Jan Kor ver en van Aafje Stam; Bert. zoon van Lamber- tus Lakeman en Klaasje Sevenhuijsen; Hillegonda Marijke, dochter van Arie Hoogvorst en Anna van der Pijl; Anna Geertruida, dochter van Gerardus Rietveld en Cornelia Groot. Ondertrouwd: Hendrikus Lambertus Viegers (Maasbracht) en Zwaantje Elisabeth van der Kaaij. Overleden. Pieter Brammer, 77 jaar. (Vervolg.) In antwoord op een vraag, noe het staat met de verdwijning van het tonnenstelsel, wordt ge antwoord, dat nog 3900 woningen met privaat-tonnen zitten, ter wijl er in 4200 woningen closet met waterspoeling is; op 1 Jan. 1950 zullen volgens de bouwver ordening alle privaten aangeslo ten zijn op het openbaar riool. Het plan-Dudok voor de ver ruiming van het plein rondom de Groote Kerk is gereed; nage gaan wordt door Gemeentewer ken, of door het aanbrengen van eenige wijzigingen een meer economische en rendabele uit voering kan worden bevorderd Tunnelplan Het tunnelplan in den Berger- weg, in 1931 op verzoek van den raad door de Ned. Spoorwegen ontworpen, zal voorloopig nog wel een plan blijven; er was een klein plan, dat destijds f 553,500 zou kosten en een z g. groot plan, dat op f 718.500 begroot was, doch de bouwkosten zouden aan de hand van de tegenwoordige materiaalprijzen en loonen zeker verdubbeld moeten worden. Thans achten B. en W. de uit voering van dit' plan, dat des tijds reeds boven de draagkracht der gemeente ging reden waarom ook gedacht werd aan een bijdrage van andere over heidsinstanties volstrekt uit gesloten, met het oog op de ge- meentefmanciën Kaasmarkt Enkele leden vroegen naar de kosten tot instandhouding van <Je kaasmarkt en naar de mee ning van B. en W., of de kaas markt aldus behouden kan blij ven. Aan den Minister van Land bouw is door het gemeentebe stuur een subsidie van f 30.000 gevraagd voor de instandhou- dingskosten Hierop vooruitloo pend hébben B, en W. reeds voor het transport en hét oliën der kaas, de marktonkosten en verlies door indroging aan be langhebbenden een maximum subsidie van f 1500 per week toegezegd. Deze methode van in standhouding van de kaasmarkt is een proefneming, na a%>op waarvan zal afhangen of deze nroef zal worden voortgezet De kermis De kermis is verkort van 9 tot 5 dagen, omdat naar de meening van B en W aan een 9-daagsche cermis geen behoefte meer be staat De kermis zal duren van Zaterdag tot en met Donderdag, waardoor met de beste dagen begonnen wordt, hetgeen van stimuleerenden invloed zal zijn op het verdere bezoek Onderwijs Het college zal gaarne zijn in stemming betuigen met maat regelen van gerechtvaardigde onderwijsvernieuwing, waartoe het initiatief echter moet uit gaan van, onderwijskringen. Met den directeur van de Rijkslandbouwwinterschool wor den besprekingen gevoerd no pens de huisvesting van de leer lingen dezer school in het nood gebouw aan de Kuysdaelkade. In de begrooting 1946 zijn op den kapitaaldienst memoriepos- ten uitgetrokken voor den bouw van een handelsschool en een school voor voortgezet lager on derwijs, welke thans in dë school aan de Brillesteeg zijn onderge bracht; daarom verdient het aan beveling aan dit gebouw, waar aan de bestemming tot school gebouw zoo spoedig mogelijk zal worden onttrokken, zoo weinig mogelijk onderhoudskosten te besteden De Noodschouwburg' Ook de Noodschouwburg had de aandacht; gevraagd werd of B. en W., nu zij min of meer hun sanctie hebben verleend aan de totstandkoming van de Nood schouwburg en daarmee blijk hebben gegeven de ontwikkeling van dezen tak van het cultureel leven te willen bevorderen, ook hebben overwogen om tot stich ting van een Stadsschouwburg te komen. Gezien de ongunstige plaats, verwachtte de vragenstel ler niet dat de Noodschouwburg zal voldoen aan de bestaande en toekomstige behoefte. B. en W. geven toe, dat de thans gekozen oplossing een noodmaatregel is, vandaar de naam „Noodschouw burg" Over het vruchtdragende initiatief uit de bevolking heb ben B en W. zich niettemin ver heugd. De bouw van een Stads schouwburg is een oud plan, waarvan de uitvoering reeds in normale omstandigheden de financieele draagkracht van de gemeente te boven ging; thans kan ei" dus heelemaal geen sprake van zijn. Of er in de toekomst uitzicht op een Stadsschouwburg kan worden geopend zal afhan gen èn van de gemeentefinan- ciën èn van de resultaten van de Noodschouwburg. Bedrijven De concentratie van bedrijven (Gemeentewerken, Reiniging en Plantsoenen, Grondbedrijf, Bouw en Woningtoezicht, Havendienst, Gem Woningbedrijf en de Be graafplaats onder één directie) heeft volgens B en W. tot be vredigende resultaten geleid Een viertal gemeenteterrein- tjes is uitgegeven in gebruik aan jeugdvereenigingen; de gemeente bezit echter weinig terreinen, die hiervoor in aanmerking ko men; er zijn onderhandelingen gaande over beschikbaarstelling van een gedeelte van de Krocht achter de Strafgevangenis. Enkele leden vragen of er geen aanleiding is het Sportpark weer onder leiding te brengen van een technischen bedrijfsleider. Ook met het oog op de uitbreiding van het Sportpark zullen B en W. zich hierover beraden Van de 1200 geplante boomen en 20.000 struiken is door de droogte circa 3 pet. doodgegaan; met de vervanging in het vol gend voorjaar zijn geen groote kosten gemoeid. Bij verdere uitbreiding der ge meente zal de paardentractie bij de Reiniging geleidelijk door autotractie worden vervangen Huurschuld gem.woningen Op 1 April jl. bedroeg de ach terstallige huurschuld bij 174 gemeentewoningen f 874.30'- voor de noodwoningen aan de Noor derkade bedroeg de achterstand nog bovendien f 997 en f 4570 75 Sommige huurschulden dagt'ee- kenen reeds vanaf het begin der exploitatie Waarom zooveel gepension- neerden bij den Distributiedienst, luidt een andere vraag, waarop het antwoord luidt: omdat de jongelui in het particuliere be drijf zooveel meer kunnen ver dienen. (Wordt vervolgd.) Verkiezing voor den gemeenteraad op de lijsten van de N BERGEN (N.H.) DEMONSTRATIE KATH. VERKENNERS Woensdag gaf de Kath Ver kennerij, zoowel mannelijke als vrouwelijke, onder groote be langstelling een demonstratie in het Openluchttheater De bedoeling was een mdruk te geven van het kampleven en men is hierin zeker geslaagd Vermakelijk waren de rimboe- dansen, uitgevoerd door de wel pen, terwijl de reidansen door de gidsen veel aantrekkelijks boden. Interessant was het op stellen van een noodbrug, z.g. apenbrug Het gaan over een dergelijke brug vereischte nog wel eenige handigheid Veel spanning «utstond bij het' sensa- tienumme-: het elkaar passeeren op de brug. Bij het kxmmens^ei waaraan een verloting veïüori'en was, werd het publiek gevoerd langs de verschillende mooie plekjes in Bergen, o.a. de drie banken, de Franschman, de Verbrande Pan, de Uilenvanger, de Katten- berg. Ronde Kom en tenslotte de Rustende Jager Een kampvuur, waarbij ver schillende kampliedjes ten ge- hoore werden gebracht, terwijl de hopman een griezelig spook verhaal voordroeg, besloot dezen interessanten avond. Nog een woord van dank werd gesproken tot den scheidenden vaandrig Firet, die sinds de bevrijding met zijn enthousiasme den troep be zielde CONCERT Bergen's Harmonie zal Zondag a.s., dés avonds te 8 uur, concer teren in den Muziektuin. Het orogramma omvat o a Ouver ture Oberto conté de' St Boni facio van G. Verdi; Fransche Amitie, fantasie J. Martin; Silon Threats among thé Gold, arr. P Pranger, trompetsolo door G den Das; Ouverture Le Roi d'Yvetot, Ad. Adam; Fantasie uit de opera Anna Bolena, G. Donizetti; Frag menten uit Freischutz, v. Weber; afgewisseld door verschillende marschen CANBERRA, 19 Juli (ANP- Aneta). De Australische minister van marine, Norman Makin heeft, sprekend over het vertrek van het Australi sche schip Manoora uit Bris bane, medegedeeld, dat alle Netlerlandsche staatsburgers met uitzondering van hen, die in Australië permanent zijn gevestigd met inbegrip van alle burgers en alle Ne- derlandsche militaire uitrus ting, uit Australië worden ge- evacueerd. Over aantal der betrokkenen en den omvang der militaire uitrusting zijn geen officieele cijfers beschikbaar. Makin deelde verder mede, dat de „Manoora" een gering aantal Nederlandsche troepen naar Biak vervoert Het vorenstaande zou, met den tweeden maatregel, welke spoedig zal Worden geno men, neer komen op het vertrek van nagenoeg al het Neder- landsch overheidspersoneel, dat in den oorlog naar Australië is gekomen Deze tweede maatregel zou betrekking hebben op een aantal Nederland scTïe vrouwen, kinderen en overheidsfunction- narissen, alsmede op de Neder landsche voorraden. De uitvoe ring van de maatregelen staan onder de contróle van SEAC

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2