Nieuuu SEYSS-INQUART Gemeenten krijgen meer geld IC® V® IP® DOODSTRAF de redder van Nederland Niet alleen negatief tegen den verrader Boogaard Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: HULP IN DE HUISHOUDING Hij volgde slechts orders van hoogerhand EEiBESGHElO Laatste nieuws KATHOLIEKE JONGERENBEWEGING Congres in het bisdom Haarlem NOODMAATREGEL VAN DE REGEERING Stemt Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Stgon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; ln alle edities 26 et. p. m-m.; minimum I 4.—. Fam. ber. 20 ct p. m.m.: in alle edities 30 ct Noordhoüandsch Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 20 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10983 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80: tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank Van alle kanten is men in actie,om een oplossing te vin den voor het schier-onoplos- bare vraagstuk van de hulp in de huishouding. Volgens mededeeling in het orgaan van den Katholieken Bond voor het Gezin, dat deze maand voor het eerst weer verschenen is, onder de strijd vaardige leiding van dr. Jos. de Boer, heeft een half mil- lioen gezinnen huishoudelijke hulp noodig. Er zijn krachten genoeg be schikbaar, maar de meisjes gaan niet meer in de huishou ding. Toch moet er een op lossing komen, want de be staande toestand is onhoud baar. Ook opden Katholieken Westfrieschen Landdag, waar meer practische punten zijn aangeroerd wij denken aan de kermis en aan het dans- vraagstuk heeft dr. Boer een kernachtig pleidooi ge houden voor de dringendheid der oplossing van dit vraag stuk. Er moet zeker allereerst ge zocht worden in de richting, die de andere spreker op den Landdag, pater Winkel O.P., aangaf, gul. door de practische toepassing van de naasten liefde. Het is een jammerlijke er varing, dat een tekort op dit punt maatregelen van de overheid noodig dreigt te ma ken. Met meer en minder suc ces tracht men hier en daar ook in ons gewest aan deze beschamende consequentie te ontkomen. Zoo heeft men in den Haag een krachtige poging gedaan tot 'n soort vrijwillige dienst neming te komen, vooruitloo pénd op een wettelijke rege ling, die men nog niet veel kans van slagen geeft. Men weet, dat men bijzon der in de provincie Limburg studie van deze kwestie ge maakt heeft. Een speciale commissie is na grondig over leg tot de conclusie gekomen, dat een of andere vorm van dienstplicht voor meisjes in de huishouding zeer gewenscht is. Deze conclusies werden neergelegd in een ontwerp besluit, inhoudende de ver plichting van ieder meisje, dat een werkkring wil ver krijgen, een opleiding wil ge nieten of een examen wil doen, om tevoren een jaar in de huishouding te werken. Arbeidsvoorwaarden en loonen voor hethuishoudelijk werk moeten wettelijk geregeld kunnen worden. Blijkens het standpunt van mi nister Drees is er op een wette lijke regeling voorloopig niet veel kans. Hoe staat het echter met deze zaak, onder de nieuwe par lementaire verhoudingen? Van de KVP verwachten wij, dat zij met, kracht achter deze zaak zal staan en al haar invloed zal aan wenden, om den Partij van den Arbeid op dit punt tot betere ge dachten te brengen. Maar in elk geval juichen wij het toe, dat men gelijk op en kele plaatsen in ons gewest en nu, krachtig georganiseerd, in Den Haag, een vrijwillige dienstne ming voor meisjes wil organisee- ren, en haar te werk stellen op vast omschreven arbeidsvoor waarden Een en ander zal dan \X/ELL1CHT zal op het grootste waterbouwkundig werk, dat ooit gemaakt werd: de afsluitdijk der Zuiderzee, onaf hankelijk van de uitspraak van dit gerecht, eens geschreven worden: „Door Seyss-Inquart voor vernietiging gered", aldus sprak gisteren Dr. Steinbauer, in een pleidooi van vier uur, dat wel het knapste is, dat tot nog toe werd uitgesproken. Hoofdpunt van de verdediging was de houding van de vroe gere Rijkscommissaris tijdens de laatste maanden van den oorlog. „Wanneer de aanklagers de verwoestingen en inundaties in Nederland niet ter sprake hadden gebracht, zou ik deze aangelegenheid voor het ge recht gebracht hebben, daar iuist deze zaak den aange klaagde in een ander, voor hem zeer gunstig licht stelt", aldus betoogde de verdediger. Toen de Canadeezen naar het Noorden doorbraken, keerde Seyss-Inquart vanuit Gronin gen naar Den Haag terug met de uitdrukkelijke bedoeling Nederland te redden voor een vernietigingspolitiek van Ber- liin. Hii herhaalde de bewe ring van ziin cliënt, dat deze tesamen met Speer en Doenitz ons land gered heeft van de tactiek der „verbrande aarde", die in Berliinsche hoofden tot idee fixe geworden was. De verdediger van Christi ansen had hem medegedeeld, dat Himmler zoover gegaan was om speciale troepen te zenden, die vernielingen in den rug van het Duitsche le ger hadden moeten uitvoeren. Dit alles werd volgens Stein bauer door het ingrijpen van Seyss-Inquart verhinderd, die zich zijn verantwoordelijkheid ten volle bewust was. Nadat hij een overzicht had ge geven van de geheele aanklacht en den rijkscommissaris ten aanzien van alle Duitsche misdaden tegen over Nederland als de matigende factor had voórgesteld, riep Stein bauer uit: „ik vraag u: Is een man, die midden in een strijd op leven en dood van de natie, aan het hoofd van het bestuur in een vij andelijk land gesteld wordt en steeds weer tracht excessen te voorkomen of te verminderen, een mensch, die men daarom als on- menschelijk en willekeurig des poot en oorlogsmisdadiger kan aanduiden?" Italië gaat gebukt onder uitge breide stakingen tengevolge waarvan het. Vrijdag zonder krant zat en het verkeer op de wegen stil ligt. Het brood in Enge land gaat Zondag op den bon. Maarschalk Zjoekof, een der groo- te Russische veldheeren uit den oorlog, is benoemd tot garnizoens commandant. Er wordt hard gewerkt aan de nationalisatie van de industrie in Oostenrijk. Op 27 en 28 Juli a.s. gaat de N.K.J.B. in het Haarlem'sche Dio cees haar eerste Congres houden. Ongeveer zeshonderd leiders van K.A.J., K.J.M.V. en L.T.J.-afdee- lingen zullen den inhoud en de methodiek van het nieuwe jaar program: „Recht en liefde in de samenleving" grondig bespreken. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op Zondagmorgen zullen de plan nen van het komende jaar worden aangeboden aan den Haarlemscnen Bisschop, Mgr. J. P Huibers. Wij vragen uw gebed, opdat onder Gods Zegen dit Congres rijke vruchten moge afwerpen. In afwachting van de voor stellen, welke de commissie, die eenigen tijd' geleden is ingesteld, om maatregelen te beramen tot herstel van de financieele zelf standigheid van de gemeenten en provinciën, te zijner tijd zal indienen, is- de regeering voor nemens, bij wijze van noodmaat regel, eenige verbetering le bren- De West)_Indische delegatie is door dijk ontvangen. H.K.H. Prinses temidden der gasten. het Prinselijk Paar ten paleize Soest. Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard A.N.P. P. zoo geschieden, dat het den tcets van de Overheidscontrole kan doorstaan. Er is nu een actie gaande, om de meisjes te bewegen, zich 'voor het volbrengen van dit dienstjaar beschikbaar te stellen. Wij hopen, dat dit punt op meer plaatsen ter hand genomen zal worden Het gaat hier om leniging van een dringenden nood! Zeer terecht laat, men het niet alleen bij een „zakelijken" oproep. Het gaat er om, „een jaar de maatschappij te dienen" als hulp in de huishouding. Het gaat om een sociaal belang, niet om hulp voor luxe mevrouwtjes, die zelf den h-rien dag tennissen en de andere helft van den dag aan het strand liggen! Het gaat ook om het bijbrengen van meer waardeering. bij de jonge meisjes en haar ouders, voor het huishoudelijk beroep en bij de werkgeefster en haar gezin voor werk en persoon van de hulp in de huishouding. Een jaar werken in de huishou ding, een mooie taak voor ieder meisje, zoo luidt de titel van een eenvoudig brochuurtje. dat, de Haagsche Bond Voor Het Gezin verspreidt. Daarin wordt vooral op moreele gronden over dit werk gepleit. Dit lijkt ons de juiste weg- Wij hopen, dat onze samenleving nog voldoende christelijk is, om de naastenliefde practisch in toepas sing te brengen ten bate van het gezonde gezin, zonder dat de sterke arm van de wet noodig is, om de Overheid weer te laten aanvullen wat de liefde te kort schiet! gen in dén noodtoestand, welke met betrekking tot de gemeenie- financiën is ontstaan. Onde:r het noodige voorbehoud is een rijksuilkeering in uitzicht gesteld, wegens het verlies var- opbrengsten van diverse belas tingen ten gevolge van oorlogs handelingen. evacuaties en inun daties, voor d'e laren 1914 tot en met 1946 en vermoedelijk ook voor 1947. Voor dit doel is op de rij'ksbegrooting voor 1946 reke ning gehouden met een uitgaaf van tien millioen gulden, terwijl, wegens bijdrage aan dé gemeen ten met eigen politie voor dit jaar een ui'gaaf is voorzien van 20 millioen. In voorbereiding is een wets ontwerp, waarbij bekrachtigd wordt, dat de vennootschaps. en ondernemingsbelasting van de openbare bedrijven niet zijn en worden geheven. Het ligt in de bedoeling niettemin een storting in het gemeentefonds te doen plaats hebben, gelijk aan de ge raamde opbrengst van de ven nootschapsbelasting van de ge- meenlelijke bedrijven, welke f20 millioen bec'Aoeg. Voorts is ingediend een wets ontwerp waarbij bepaald wordt, d'at de landbouwbedrijven in het vervolg ook onder de onderne- mingsbelasting zullen vallen. Volgens globale schatting zal maar ook positief kunnen de gemeen ten medewerken aan de bescherming en verdediging van de openbare zedelijk heid. Zij kunnen dat. Of zij het ook zullen hangt er van af, of de gemeentebesturen de moreele normen, welke hier gelden, willen doorvoeren. Van de vertegen woordigers van de K.V.P. weet ge zeker dat zij op dit gebied actief zullen zijn. daarom op 26 JULI de lijsten van de dit een opbrengstvermeerdering voor het gemeentefonds beteeke- nen van f 20 millioen per jaar. Deze maatregel kan reeds aan stonds een belangrijke bijdrage leveren tot herstel van de finan cieele zelfstandigheid van een groot aantal plattelandsgemeen ten. Voor steun in de kosten der gemeentehuishouding wordt op de begrooting voor 1946 f 85 mil lioen uitgetrokken, welk bedrag ongeveer het dubbele is van de voorafgaande jaren. Van de gemeenten, welke op steun z;in aangewezen, wordt verlangd, dat alle belastingen, tot het heffen waarvan zij d-oor de wet bevoegd zijn verklaard, ook daadwerkelijk zullen worden toegepast. Voorgesteld wordf de heffingspercentages der straatbe lasting te bepalen op 6, onder scheidenlijk 3 pet van de kadas trale opbrengst resp. van de ge bouwde en ongebouwde eigen dommen en de heffing der ver makelijkheidsbelasting te stellen op ten minste 20pct. van de bfu- to-opbrengst der entreegelden. Tenslotte acht de regeering het in het algemeen noodzakelijk, dal in het kader der hondenbelasting voor luxe honden ten minste f 10 en voor bedrijfshonden f 2.50 be lasting wordt geheven. aan gedacht en het leven van vele menschen door zijn lafhar tig gedrag in dë waagschaal ge steld. De uren die aan deze zaak voor de rechtbank werden be steed hadden volgens den aan klager wel nuttiger gebruikt •kunnen worden, het vonnis stond toch reeds vast. Overvol was de rechtszaal toen gisterenmiddag legen den S.S.-er Boogaard door den advo caat-fiscaal Mr. Gelinck den doodstraf werd geëischt. Er is welhaast in de geheele geschie denis der illegaliteit geen derge lijk tragisch gebeuren bekend. Tijdens de bewogen rechtszit ting kwam duidelijk naar voren welk een Judasrol deze bewaker gespeeld had, die elders in dit nummer uitvoeriger wordt ver hoord. Het was wel erg tragisch om le vernemen dat de geheele over val door den S.D.-er Viebahn werd geregeld waardoor de Am- sterdamsohe K.P.-ers in dg voor hen opgestelde val liepen. Op de vraag van den president waarom Boogaard d'at gjjes eigenlijk ge daan heeft kon verdachte geen antwoord geven. Hij had nergens De verdediger trachtte nog verzachtende omstandigheden aan te voeren en vroeg uitein delijk om een onderzoek naar verdachte's geestvermogens. Het zal echter niet baten. Over een week zal het Hof uitspraak doen. De ambassadeur van de Sovjet- Unie in Washington, Nikalai No» vikov, is. naar A. P meldt, plot seling naar Moskou vertrokken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1