Eens was het: alle negen Nu: het tiental vol FILMS VAN DE WEEK GESLOTEN Begrootingsbeschouwingen Ab. Hoes Nieuw Noordhollandsch Dagblad Prijsbeheersching en nog wat FINALES N.H. kampioenschappen Klasse-tarieven bij huwelijken blijven gehandhaafd ONREDELIJK PUBLIEK GROOTE BELOONING BROCHE Aui i. ZATERDAG 20 JULI 194S Er is wel eenig verschil tusschen de gemeenteraads verkiezingen van '39 en daar vóór en die van 1946. De zaak ligt n.l. zóó, gelijk een vroegere wethouder in den Raad zoo dikwijls placht te zeggen. Voorheen kon men wijzen op de prachtige activiteit van de Katholieke raadsfractie in de afloopende periode. Haar woorden, haar daden vooral, waren propaganda op zichzelf. En nu? Ja, wij hebben drie kwart jaar een bestuurs lichaam gehad, „Nóódraad" geheeten, met heel veel na druk op „Nood". Niet alleen, dat bij K.B. erg veel bevoegd heden aan dezen Noodraad onttrokken waren, maar ook de centraliseerende geest in Den Haag maakte, dat er van de autonomie der noodlijden de gemeenten en welke is dat heden ten da»e niet? weinig of niets overbleef. Zoo kan de huidige Kath lieke fractie, afgezien van het feit, dat zij is samengesteld zonder verantwoordelijkheid van de Kath. Volkspartij, die toen nog in wordinf was, me. naar buiten treden met een staat van dienst, die er zijn mag. Daar komt nog iets bij. De meesf-geëigenaë gelegen heid om eens goed van leer te trekken en daardoor ook iets te bereiken, is de mondelinge be handeling van de begrooting. En nu wil het geval, dat door aller lei omstandigheden deze behan deling eerst enkele dagen voor de verkiezingen plaats vindt En wat voor een begrooting! Een sombere reeks van tekor ten, van wissels op toekomstige rijkshulp en verzuchtingen van: afwachten tot het beter wordt. Maak daar nu maar eens pro paganda mee! M.H.; saneering van den finan.- cieelen toestand van het Cen traal Ziekenhuis; en niet te vergeten de geleidelijke ge lijkstelling bij alle soorten onder wijs Daaraan ontbreekt nog wel het een en ander. Deze reeks zou nog wei met een halve kolom zijn aan te vul len. maar dit alleen is al genoeg, om de conclusie te wettigen: de katholieke fractie meet zoo sterk mogelijk worden. In 1939 streden wij onder de leuze: alle negen. En het is toen gelukt ook. Waar om zouden wij nu, terwijl het aantal raadszetels 2 grooter is geworden, aarzelen om als doel te stellen: het tiental vol! Dat is heusch niet. zoo onmogelijk als het lijkt, mits.... alle katho lieken tot den laatsten man en vrouw hun plicht doen en stem men op NUMMER 1 VAN LIJST 2. N A. Er schijnt nogal verschil van meening te bestaan tusschen de Prijsbeheersching en de winke liers, bij wlen door dit instituut goederen in beslag genomen zijn; evenals de firma Droge kwam ons nu de fa. Engeln vertellen, dat de taxatie door de Prijsbe- OPENSTELLING POSTKANTOOR De Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Alkmaar brengt ter algemeene kennis dat met ingang van Maandag, 22 Juli 1946 het kantoor op werkdagen voor den postdienst zal zijn open gesteld om 8,30 uur, behalve voor spaarbankaangelegenheden en pasmuntzaken. Voor deze beide dienstonderdeelen blijft de open stelling van de loketten op 9 uur vastgesteld Naar wij eerst gisterenmiddag vernamen, worden de vijf fina les en één halve finale van de Noordholland'sche tenniskampi oenschappen hedenmiddag vanaf 2 uur te Alkmaar gespeeld. GESLAAGDE CANDIDATEN VAN DE ST. JOSEPH ULO Voor het diploma Mulo B slaagden: J. v. Kleef te Zd.Scha*woude; G. Lmssen en J. N. Stuifbergen te Heiloo L. Kühne en J. Smorenberg te Alk» maar. Afgewezen 1 eandidaat. Voor het diploma Mulo A slaagden: Th. Bakker te Schoorldam; P. B'eem- ster boer te Warmenhuizen; C. v" d. Beng, A. Breed en B. Geels te Alk maar; A. Groen te H.Hugowaard; J. Beemster, P. Groot, J. v. Halem, W. Hoeben en J. Kofstee te Alkmaar; J. Houtenbos, C. Kaandorp, Fr. Proost, J. Thomas en N. Koning te Bergen; J. Jansen, S. Jonker, C. Koopman, B. v. Mastrigt; J. Mentink C. Moerel, A. Ooyevaar, J. Popma, P. Smit, H. Smorenberg, R. Sta ver man, J. Wester en A. Zonneveld te Alkmaar; A. Laan, J. Thoolen en J. Verver te Keiloo; J. Meyering te Oudorp; B. Wit te Schoorldam; J. Smit te Anna Paulowna en P. Twisk te Egmond aan den Hoef. Afgewezen 3 candidaten. Voor het Middenstandsdiploma slaagden: J. v. Kleef te Zd.-Schar - woude; G. Linssen en J. N. Stuifber gen te Heiloo; L. Kühne en J. Smo renberg te Alkmaar. Afgew. 1 cand. goderen bij haar in beslag geno men schatte op f 150.000,veel ie hoog is. De partij had volgens de boeken een inkoopwaarde van 1' 25,000.w.o. ook nog voor een duizend gulden na-oorlogsch goed, dal en passant ook maar meege nomen werd, alles zonder eenig bewijs van inbeslagname. Voorts vertelde ons een der iirmanlen van Engeln, dat de voorraad vooroorlogsch goed aan vankelijk nog grooter was, doch dat er i eeds 14 van de partij aan het publiek verkocht was; de rest van de partij zou aenzelfden weg zijn opgegaan. De inbeslagname geschiedde bovendien niet wegens prijsopdrijving, doch wegens niet- opgeven voor de inventarisatie aan de Distex. Intusschen heeft de Prijsbeheer sching ook in Castricum bij een winkelier een partij textiel in be- slag genomen. Dat de Prijsbeheer- Gelukkig echter is onze positie sching in al deze gevallen de noo- stevig genoeg, om het te kunnen dige tips gekregen heeft van in stellen zonder daverende succes- siders lig; voor de hand. sen van de laatste maanden. Wij APOTHEKEN kunnen immers altijd wijzen op De nacht- en Zondagsdienst hetgeen onze voorgangers deden, der apotheken wordt in de week. die geleid werden door dezelfde ingaande 21 Juli, waargenomen beproefde beginselen. B.v. op het door dr H Hartong van Ark, VICTORIA-THEATER De Blauwe Sluier, de Lumina- film, welke deze week in het Victoria-Theater wordt vertoond, geeft wel op aangrijpende wijze weer het leven van die vrouwen, die hun leven geheel in dienst gesteld hebben van het kind. Een oorlogsweduwe, die ook nog haar kind moet missen, neemt het besluit zich geheel te wijden aan de verzorging van kinderen Zij treedt in dienst als gouver- heersching, die de waarde van de |nante, maar moet dan al spoedig dat de aan haar zorg door vriend en tegenstander zoo hoog gewaardeerde jarenlange beleid van onzen wethouder van Slingerland; op zooveel maat regelen ook, mede op katholiek initiatief genomen in het belang van Alkmaar's economisch leven; op de erkening houdende met de mogelijkheden goede zor gen voor gemeentepersoneel en behoeftige stadgenooten En als wij nu ook eens naar de toekomst kijken. Wat een berg werk iigt er klaar voor een_sterke katholieke fractie; al dadelijk bij de samenstelling van een nieuw college in September. Weet u nog wat de heer v d. Goes v. Naters, leider van de EvdA, schreef voor de laatste Kamerverkiezingen? Dat, wie het sterkst uit den eiectoralen strijd kwam, het meest te zeggen zou hebben bij d'e Kabinetsformatie Geldt dit, mutatis mutandis, ook niet voor de samenstelling van het college van B. en W,? De conclusie ligt voor de hand: zorgt gij, dat de katholieke frac tie de sterkste in den raad wordt. Daarnaast is nog zooveel wat noodig een beurt moet hebben: salarissen van het gemeenteper soneel, waarbij de kindertoesla gen extra in het oog gehouden moeten worden, betere uitkee- ring voor ondersteunden door Vanaf ZATERDAG 20 JULI tot MAANDAG 29 JULI is onze zaak WEGENS VACANTIE Coupeur AMSTERDAM ALKMAAR (Advertentie) Langestraat 1. ervaren, toevertrouwde kinderen en waar. van zij en de kinderen weder- keerig van haar gaan houd'en, weer van haar weg gaan. Een film met wel zeer scherpe contrasten en welke niet nalaat indruk op den toeschouwer te maken Vooraf binnen- en buiten- landsch nieuws, met o.a. opna men van den voetbalwedstrijd, welke Haarlem het kampioen schap bezorgde. Harmonie Stalingrad was een eindpunt en 'n beginpunt; bet eind van de roem van de Duhscbe Wehrmadht, bet began van de zegepraal'der geallieerden, in bet bijzonder van de dapper _strij_ den de Russen. De Russen verdedig den hun vaderland tegen den mee_ doog'enloozen"8 overweldiger en zij streden met het élan en de liefde, waarmee alleen hij kan strijden, die zijn vaderland verdedigt, de Duit- schers waren de indringers in bet land; waardoor de eeuwige Wolga stroomt en de aanvankelijke over macht aan materiaal kon bun niet de overwinning brengen, omdat zij niet bezield war en met die geestdrift, die de Russen in hun strijd sterkte. Scalmgrad, eens een prachtige stad van het verjongde Rusland, werd in dien oorlogswinter een inferno van 'sneeuw en ijs, van staal en vuur; van dood en verwoesting, van hon ger en ellende, van puin en bloed. Driemaal honderdduizend Duitschers werden ingezet om Stalingrad te be_ legerer, 91.000 werden er van krijgs gevangene gemaakt, de overigen sneuvelden in de witte bel van de bevroren Russische steppen. D'e film Stalingrad, een aaneenschakeling van opnamen van Russische oorlogs_film_ operateurs en van buitgemaakte Duitsche opnamen, geeft een aan grijpend, realistisch beeld van den gruwel der oorlcgS'verwoesting, van den waanzin van deze massale men_ schen_ en materiaal-vernietiging. Een documentair filmprogramma, dat men moet gaan zien. In het omvangrijk bijprogramma o.a. interessante opnamen van het atoombom-experiment bij Bikini en van de uitwerking ervan op de vloot, de daar aan de verwoesting werd prijsgegeven. Cinema Storm over Bengalen is een film, die speelt m het mysterieuse Britsch Indië, waar opstandige stammen een overval beramen op cïe B'ritsehe troepen. De film boeit, behalve door het natuurschoon van Bengalen door het spannende verloop van den strijd tusschen de twee partijen, waarhij menig robbertje van man tot man gevochten wordt. Het bijprogramma bevat o.m. een filmpje over de radiografische hulp van de Engelsche kuststations aan de visschersschepen. AB.T Hef 2e gedeelte van de serie film „Het Duivelspaard" is een voortzetting van 'n reeks schiet- partijen en spannende avonturen Na veel tegenwerking en ge meene listen weet Roberts ech ter de bandietenbende stuk voor stuk te ontmaskeren, waarna dus alles in orde komt Treffend is het spel van Fran kie Darrot Vooraf ging interessant wereld- nieuws en een aardig muziek filmpje. OPHEFFING van de klasse tarieven bij het sluiten van huwelijken de onderscheiding hierin bestaat uitsluitend in de zaal, waar een huwelijk voltrok ken wordt zou leiden tot ver mindering van inkomsten voor de gemeente: reden, waarom B. en W. er niet voor zijn; een hiertoe in bezettingstijd ondernomen po ging werd ook door het toenmalig provinciaal gezag om financieele redenen afgewezen. Of de raadsverslagen e.d. in het vervolg weer gedrukt in plaats van gestencild kunnen worden, zullen B. en. W. onder oogen zien. De post van officieele ontvang sten is, o.m. in verband met de verhouding tot de stad Bath met f 1000,verhoogd. Enkele leden zouden het maken van het stenografisch raadsver- slag aan een stadgenoot wdien ondragen, hetgeen B en W. ten sterkste ontraden; thans doet een kamerstenograaf dit werk, die uiteraard geschoold is in het open baar bestuur. Enkele leden vonden de post onderhoud Politiebureau f 6050) wel wat hoog; oorzaak hiervan is gedeeltelijk de stijging der mate- riaalprijzen en loonen. Is het aanschaffen van een eigen auto voor de politie wel ge motiveerd, werd er door andere leden gevraagd; waarop het ant woord bevestigend luidde en wel om meerdere redenen. Alkmaar is ook t.a.v. de politie centrumge meente én voor de recherche is een auto onmisbaar; het bespaart tijd en geld en er kan met meer effect gewerkt worden bij het opsporen van rïjwieldieven e.d. De auto, die de politie than? in gebruik heeft, heeft niets gekost, daar verondersteld wo.rdt, dat deze uit zuiver Duitsch bezit afkomstig is. Zijn ar, zoo vraagt een ander lid, voldoende voorwaarden gesteld bij den verhuur van Iret zomerbad voor het rein houden van bet water? De tt.V. Alkm. Overdekte heeft een zui veringsinstallatie van f 19.000.-^ aan gebracht; voor beide zweminrichtin gen is vergunning verleend, waaraan voorwaarden voor 't reinhouden van het water, in overleg met de Inspec tie voor de Volksgezondheid zijn ge steld. De pachtprijs van den Muziektuin, die vorig jaar 200.bedroeg, is voor het jaar 1 Oct. 19451 Oct. 1946 op I 75;0.— gebracht, zulks in over leg niet de Prijsbeheersclring; ver dere verhooging achten B. en W. niet mogelij k. Het onderhoud van de Rijkskweek school, dat volgens enkele leden te wenschen overlaat, berust niet bij de gemeente, doch bij het Rijk. Het aanta. leerlingen dat de laat ste zes jaren terugliep van 118, 114; 109, 100, 93 tot 80 is inderdaad niet boog: het ontbreken van een eigen gebouw is hier zeker van invloed. Verwacht wordt dat het leerlingental de komende» jaren zal toenemen. Het tarief voor huur van de aula van het Gymnasium bedraagt voor cultureele avonden voor het eerste uur 4.50; voor het 2e uur 2.50; voor amusementsavonden resp. 6.— ;en 4.50; voor avonden door school- vereemgingen resp. 2.50 voor cul tureele en I 6.voor amusements avonden. Verhoog'ing van het subsidie aan het R.K. Lyceum, thans 4860.ach ten B. en W. met het oog op de ge- meentefinanclën' thans niet mogelijk hoewel zij het aanvankelijk subsidie van f 6000.niet als overdadig be schouwen. Aan de Haarl. Orkestver. zal 1000 subsidie gegeven worden, onder voorwaarde dat per jaar- 7 concerten hier ter stede zullen worden gegeven. Op verzoek van enkele leden zal aan buitengemeenten gevraagd wor den de bijdrage voor het Centraal Ziekenhuis te verminderen, waarbij aanstelling van een bedrijfseconoom onder de oogen zal worden gezien. De kostprijs over 1945 per verpleeg- dag bedroeg gemiddeld 5.16, het geen neerkomt op circa 5.per verpleegdag in de 3e en 6.— in de overige klassen. De subsidie aan Maatschappelijk Hulpbetoon, aanvankelijk gesteld op f 428.600, is in de aanvullende be grooting verhoogd met 75.000.—, wegens de door de tiidsomstandlg1- heden noodzakelijk geworden ver hooging der steunnormen, en wel voor ondersteuning in geld met 55.000.voor verpleging in gé- stichten met 4000.voor verple ging in ziekenhuizen met f 10 000 en voor versterkende middelen met 12.000. De vermakelijkheidsbelasting van het Sportpark bedroeg in 1944: Alc_ maria Vietrix f 1309.13; Harddrave rijen 12.083.38; Windhondenrennen I 265.17; totaal 13.657.68; in 1945: Alemaria Vietrix f 1696.58; Harddra verijen 7 589.80; concours hippique f 1.890.—; totaal 11.176.68; 1ste half. laar 1946: Alcmana Vietrix 2 040.39; Harddraverijen 5.348.72; diverse wedsrijden t 329.31; totaal 7.718.42. Het nadeelig saldo van de Slachthuis-Exploitatie kon i.v.m. de wijziging der tarieven ver minderd worden met f21.850 tot f12.150. In verband met het groote te kort van het bedrijf der Gemeen tereiniging, zijn B. en W bereid een verhooging der tonnenbeias- ting in overweging te nemen. B. en W. stellen den Raad voor aan de Landbouwtentoonstelling op 25 September van de samen werkende landbouworganisaties een subsidie' van f500 te verlee- nen, behoudens goedkeuring van hoogere instanties; voorts om af wijzend té beschikken op het ver zoek om subsidie van het Alkm. Drankweercomité van f250. Ons commentaar op de inbe slagneming van textielgoede- ren door ambtenaren van de Prijsbeheersching heeft nogal eenige reactie verwekt; ont vingen wij uit den kring van onze lezers tal van blijken van instemming, van de zijde der winkeliers was de waardee ring niet zoo algemeen. Het is nl. gebleken, dat het publiek te spoedig geneigd is tot ge neraliseeren en nu maar denkt dat alle winkeliers in textiel met oude voorraden zitten, zonder hiermee voor den dag te komen. Ook schijnt de mee ning post te hebben gevat, dat een zaak, waar eenige extra verkoopdagen werden gehou den. oude voorraden ging ver- koopen. Hetgeen onjuist is; een groote zaak hier ter stede had reeds maanden tevoren een deze week gehouden uit verkoop voorbereid, door al- lerwege in den lande wat tex tiel in te koopen. En als dan onjkt, dat de be schikbare hoeveelheid, textiel verre van toereikend is, om aan de groote vraag van het publiek te voldoen, dan wordt zulks den winkelier kwalijk genomen. Het publiek begint zich onredelijk te gedragen, zóó zelfs, dat schade werd toegebracht aan glazen toon bankvitrines enz. Ook kwam het voor, dat men ergens een winkel binnenstapte en vroeg naar arti kelen ui: oude .voorraden, die er niet waren. Het spreekt 'vanzelf, dat dit voor de betrokken winke liers verre van aangenaam is. Wij geven derhalve het publiek in overweging wat redelijker te zijn in zijn eischen. Uit ingekomen brieven bleek ons ook, dat sommige winkeliers den verkoop voorbehouden voor de z.g. vaste klanten; dit lijkt ons ook onjuist, onder de gegeven omstandigheden. Hoevele stadge nooten zijn er niet die reeds vijf of zes jaar in de stad wonen, zon der ooit in de gelegenheid te zijn geweest, hun linnenkast aan te vullen, omdat er nooit iets te koo pen viel. Zij zullen toch ook' eens een leverancier moeten zoeken, doch stooten vaak hun neus ais zij ten antwoord krijgen, dat zij geen vaste klant zijn. Daarom komt ons het systeem van bevoordeeling van vaste klanten onder de ge geven omstandigheden eveneens onredelijk voor. EXTRA-TREIN NAAR TEGELEN Er heeft zich een comité ge vormd voor de organisatie van een extra-trein naar Tegelen voor een bezoek aan de Passiespelen al daar. Het ligt in de bedoeling op een Zaterdag in de tweede belft van Augustus of op een Zondag in de eerste helft van September naar Tegelen te gaan; de kosten voor de reis en een eerste rangs- kaart bij de Passiespelen zullen f 17,30 bedragen, althans bij vol doende deelname. Zij, die aan deze reis willen deelnemen, kunnen zich reeds nu opgeven bij den heer R. Scheltin- ga, Nieuwesloot 99 en aan het bu reau van ons blad. Ook personen van buiten Alkmaar kunnen deze reis meemaken en bij voldoende deelname uit Heiloo en Castricum zal de extra trein daar even stop pen voor de deelnemers uit die plaatsen. Nadre bijzonderheden volgen later. BURGERLIJKE STAND Geboren: Paulus C. M., zoon van Adrianus J. J, van der Drift en M C. W. Lindénhoff. Ondertrouwd: Hendrik Heinis en Geertje Knijpstra; Petrus Groen en Maria E. M. Roskam; Leonardus A. van Koolwijk en Trijntje C. M. de Vet; Wilhelmus Houtenbos en Geertruida C Koopman; Jan F. Nauman eri Neeltje de Boer; Johannes C. Bom en Cathariria M. Erkamp; Harry Schmidt en Grietje Win kel; Jan Hoegen en Agatha A. Landman; Willem J. de Haan eri Trijntje Phaff; Gerrit Visser en Petronella M de Moei; Cornelis Nierop en Dientje Elings; Petrus J. van den Berg en Christina G, Pronk; Adrianus W. Kaandorp en Alida J. Jonker; Coenraad J. van der Kaaij en Cornelia A. Ruiter. voor terugbezorgen van verloren in Bergen of Alkmaar. Pension DE WILG. Breeiaan 78, Bergen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2