vjht V. P. De beteeken is van het gemeentebestuur Op weg naar den afgrond Stemt K.V.P. VEERTIG MILLIOEN BOLLEN DOOR DEN MOLEN? r Tegen den rooden vloed Nieuw Noordhoilandsch Dagblad 3 Autonomie bestaat slechts op papier Het is niet waar Buitenlandsche bexoek aan slagvelden en begraafplaatsen VERNIETIGING VAN DEVIEZEN! OP 26 JULI J Duivelsche internationale communistische actie Plebaan Fiibry proost' van het Haarlem$ kapittel Merkwaardig ontslag Vrijheidsstandbeeld in Engeland ZATERDAG 20 JULI 1946 ANDERMAAL zal het Nederlandsche Kiezerscorps zich vol gende week naar de stembus moeten begeven om op democratische wijze hen aan te wijzen, die zooals de eeds formule het zegt de belangen der gemeente met al hun vermogen moeten voorstaan en behartigen. Straks zullen de kiezers aan hun vertrouwensmannen uit hun naaste omge ving de opdracht geven: „Vertegenwoordig ons en leid", zoo als het geschreven staat in de Heldersche Raadszaal onder het schilderij van den helaas door Duitsche terreur omgekomen Joodschen kunstenaar L. Pinkhof. Het zal daarom voor velen nut tig zijn om aan den vooravond van deze verkiezingen een beschrijving te geven zij het in kort bestek van taak en samenstelling van het gemeentebestuur. Aan het hoofd dér gemeente staat de Raad niet dus de Bur gemeester, hoewel men deze dik- wils ten onrechte als zoodanig be titelt. Het getal leden van den Raad hangt af van het aantal in woners der gemeente. Dit getal is altijd oneven om te waken tegen het staken der stemmen Het kleinste getal is zeven (in alle gemeenten beneden 3000 zielen); het grootste getal vijf en veertig (in alle gemeenten boven de 200.000 zielen). De taak van de gemeente is die specifieke belangen van een groep te behartigen, die voortvloeien uit het tezamen wonen Tijd en omstandigheden hebben uiteraard een groote invloed op den omvang van die gemeen schappelijke belangen. In vroegere eeuwen is vooral de gemeenschap pelijke verdediging en de vorming van handels- en verkeersrecht de taak der steden geweest. Na de centralisatie van den Franschen tijd, waarin de zelfstandigheid van de gemeenten teloor ging, werd in 1848, enkele tientallen jaren na de vorming van ons Ko ninkrijk, in de Grondwet bepaald dat aan den Raad de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente wordt overgelaten. Dit is het beginsel der autonomie en het is de onsterfelijke verdien ste van Thorbecke, onze grootste staatsman uit de vorige eeuw, dat dit beginsel in zijn Gemeentewet consequent klaar en duidelijk werd uitgewerkt. Volgens de Gemeentewet moet de Raad al die verordeningen vaststellen, die de openbare orde, zedelijkheid, gezondheid en de huishouding der gemeente betref fen. Het huishoudelijk belang. Een belangrijke practische vraag is: wat behoort tof het huis houdelijk belang? Verschillende staatslieden en staatsrechtsgeleer den hebben dikwijls getracht een definitie van het begrip „ge meente-huishouding" te geven. Doch hierin is men nooit afdoende geslaagd. De moeilijkheid wordt nog vergroot doordat de Gemeen tewet bepaalt, dat de plaatselijke verordeningen niet treden in het geen van algemeen rijks- of pro vinciaal belang is. Het systeem der wet kent dus drieërlei huis houding, waarvan de juiste gren zen niet zijn bepaald. Wel'zegf de wet, dat de bepalingen van plaat selijke verordeningen in wier onderwerp door een wet, een alge- meenen maatregel van bestuur, een prov verordening of een ver ordening van een commissie of orgaan, ingevolge een gemeen schappelijke regeling tusschen ge meenten, van rechtswege ophou den te gelden. Onder „onderwerp" verstaat men dan het belang dat men wilde regelen. In de practijk dat het er bij de gemeenteraadsver kiezingen niet zoo erg op aan komt. Elke stem heeft waarde, nu nog meer dan bij de andere verkiezin gen. - Laat geen stem verloren gaan Stemt! Stemt goed geven dus de hoogere corporaties de grenzen van de huishouding der gemeente aan, waarom men het bestaan van de autonomie dan ook heeft ontkend. De autonomie bestaat slechts op papier als de centrale overheid straffeloos alles kan regelen wat zij wil Een groot gevaar voor de gemeentelijke autonomie is de huidige gebrekkige regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten. Immers, als de ge meenten door de groote tekor ten op de gemeentebegrooting als gevolg van crisis- en be zettingstijd, financieel afhan kelijk zijn van de Centrale Overheid, dan is de basis van de autonomie verdwenen. Gemeenteschemering. De autonomie der gemeente staat momenteel wéér in het mid delpunt der belangstelling van allen die met haar bestuur te ma ken hebben. Op het congres van de Vereeni- ging van Nederlandsche gemeen ten, hetwelk vorige maand te Utrecht is gehouden, heeft Prof. Mr van Poelje een rede uitge sproken over „Gemeentescheme ring", waarin hij constateerde dat de belangen van de gemeenten op een minder belangrijke plaats zijn beland dan zij verdienen en gaf hij 'n uiteenzetting van de uit breiding van de gemeenten en van de gemeentelijke inrichtingen in de laatste 50 jaar. Vroeger was de taak van de politie, armenzorg en openbare gezondheid ge meentezaak. Spr. vroeg zich af: wat is er van dit alles overgeble ven? Staan wij niet voor een ge meenteschemering? Hebben de ge meenten nog een taak bij den opbouw van ons land? De betee- kenis van de gemeentepolitie is wel erg verminderd in verhouding tot vóór 1940 Op het gebied van de Brandweer is ook groote cen tralisatie, welke wel zal gehand haafd blijven, gezien hét feit dat het centrale apparaat met een brandweerschool zal worden uit gebreid. Ook de armenzorg is aan het Rijk overgegaan en wat dé belastingheffing betreft is aan de gemeenten bijna geen bevoegdheid meer overgebleven om van de schoolgeldkwestie heelëmaal niet te spreken. Als taak voor de ge meente zag Prof. van Poelje ech ter de plaatselijke samenhang te bevorderen en betreffende de jeugdzorg zal de gemeente moeten werken aan het contact tusschen de organen, die voor de opvoeding moeten zorgen Naast het gezin is hier aan de gemeente een taak gegeven. M. P. JANSSEN (Wordt vervolgd.) Van verschillende zijden zijn aanwijzingen ontvangen, dat Ne derland in 1947 een stroom van Amerikaansche, Canadeesche en Britsche bezoekers tegemoet kan zien Deze zullen voornamelijk komen voor een bezoek aan de slagvelden en oorlogsbegraafplaat sen in ons land. In verband hier mede werd een vergadering bij eengeroepen van vertegenwoordi gers van de overheid. A.N.V.V., Horeca, vervoersondernemingen, reisbureaux enz. ter bespreking van de vraag, wat gedaan zal moeten worden om dezen stroom van bezoekers naar behooren te kunnen ontvangen en te verzor gen. Op het gebied van vervoer en logies zijn er nog al wat pro blemen op te lossen. |N DE KRINGEN der bloembol- I lenkweekers rijst steeds meer verzet tegen de onontkoombaar, schijnende dreiging, dat bijkans de helft van de bloembollen- oogst 1946 aan <Je vernietiging zal worden prijsgegeven. De opbrengst wordt dit jaar geraamd op ruim 40.000 ton, met een ruw geschatte waarde van 80 millioen gulden. Slechts de helft hiervan kan worden ge ëxporteerd. De resteerende bol len, ter waarde van vèertig mil lioen gulden, zullen moeten wor den vernietigd. Misschien dat een klein gedeelte als veevoeder kan worden gebruikt maar de rest is waardeloos Steeds meer stemmen gaan op om alsnog voor dit surplus een bestemming te zoeken. Men acht het in deze tijd onverantwoord,' dat veertig millioen aan kostbare deviezen eenvoudig aan de ver nietiging wordt prijsgegeven. De oplossing voor dit vraagstuk zou zijn: compensatie - leveringen. Men wijst in dit verband op Tsjecho-Slowakije, waarmede reeds geruimen tijd een leven dige ruilhandel op deze basis ge dreven wordt. Velen zijn ervan overtuigd, dat op deze wijze b.v. ook met Frankrijk zaken te doen zouden zijn Fransche wijnen en par fums zouden kunnen worden ge ruild voor Nederlandsche bollen. Al behooren deze zaken nu niet bepaald tot hetgeen we het aller- van Communisme en Revolutionair-socialisme hield de Katholieke Volkspartij het krachtigst stand bij de algemeene verkiezingen op 17 en 19 Mei. De KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ roept alle welgezïnden op, met haar den dam tegen dezen rooden vloed te versterken. Niet alleen om te getuigen tegen het roode gevaar, maar ook om te voorkomen, dat de ultra-radicale invloed in de gemeente raden zich uitbreidt. |N EEN SCHERP ARTIKEL waarschuwt de „Tijd" tegeo de duivelsche communistische actie, welke wij in ons land door de po litieke agitatie van de E.V.C heb ben leeren kennen! Het blad ont hult in het bijzonder het interna tionale karakter van deze actie, waarin de E.V.C. slechts een klei ne schakel is: Onze zeelieden- en havenarbei dersstakingen krijgen hun inspi ratie uit dezelfde bron als derge lijke stakingen in Engeland, Ame rika, Australië en Britsch-Indië. Die bron is de communistische wereldactie, bedoeld als gezags ondermijning in de democratische landen. Met eerlijke vakactie heeft zij volstrekt niets van doen. Zij gaat met duivelsch overleg te werk; haar eerste aanslag is ge richt op de slagaders van het in ternationale levensverkeer: de scheepvaart en de havens. Hij werd reeds tijdens den oorlog voorbereid en incidenteel ook uit gevoerd. De oorlogsomstandighe den toen de zeeman zoo'n on vervangbare bijdrage leverde tot den vrede werden uitgebuit, om de eischen der zeelieden to renhoog op te schroeven. Nu het vrede heet te zijn, moeten die eischen gerealiseerd en zelfs over troffen worden. Bereikt is. dat zelfs sommige bona-fiüe zeelieden dit nu als een eerlijk recht zien. Daarin schuilt het duivelachtige /an de communistische taktiek. Als tweede phase is geprojec teerd de staking op de spoorwe gen en in de mijnen. Steeds is de bedoeling: lamlegging der volks- voorzieningen-op-grooie-schaai Deze roept automatisch om regee- ringsingrijpen. Zoodoende worden volksbelang en overheidsgezag tegenover elkaar gesteld. Doel: verdachtmaking en verzwakking van iedere regeering die niet com munistisch is. Tenslotte de op den duur onont koombare consequentie, tenminste als de communistische actie zelve niet slaagt: dat via den afkeer te gen deze bolsjewistische agitatie de democratische volken een haat zullen ontwikkelen tegen alles wat arbeidersbeweging en vak actie is Het gevaar voor de ko mende ontwikkeling is, dat, als eenmaal vijand nummer één: het kapitalisme, verslagen is, een an dere vijand nummer één: de ar beidersbeweging, zijn plaats zal hebben ingenomen. Want het ge zonde volksinstinct zal evenmin als de terreur van het grootkapi taal de terreur van den arbeiders- dwang dulden. In Australië is het al zoo ver, dat bij een groot deel van het volk, in al zijn schakee ringen, „Labour" als de eerste ge meenschapsvijand geldt. Er is ge vaar voor wereldwijde spreiding van dit gevoel Dat mogen ook hier te lan de die arbeiders indachtig zijn, die de E.V.C. en de C.P.N. steunen, omdat ze er tijdelijk beter van denken te wórden. Tijdens de eerste prijsuitdeeling sinds den oorlog in het seminarie Hageveld, deelde Z.H. Ex. de Bisschop van Haarlem mede, dat uit Rome bericht ontvangen was, dat de H. Vadej den hoogeerw. heer F. Fiibry, plebaan van de kathedrale Ikerk in Haarlem, benoemd heeft tot proost van het Haarlems kapitel als opvolger van mgr. H. Taskin. eerst..noodig hebben: er zal on getwijfeld groote vraag naar be staan. En wat is het alternatief: destructie! Algemeen, zoo lezen wij in de „Nederlander", wordt het be treurd, dat indertijd een overeen komst met Denemarken voor de levering van vleesch op deze grondslag niet tot stand kon ko men. Denemarken wilde ruilen voor bloembollen, met bijbeta ling van een gedeelte in devie zenmaar Argentinië leverde goedkooper. Argenitnië echter vroeg volledige betaling in de viezen. De vraag is nu maar, wat tenslotte het goedkoopst, of lie ver. het voordeeligst is! Nu het exportseizoen is aange broken, zien de kweekers het ge vaar, dat de helft van hun oogst zal worden vernietigd, naderbij komen. En steeds dringender wordt hun verlangen, dat de re geering alsnog al het mogelijke zal doen, om met verschillende landen hierover tot overeenstem ming te komen. Men is ervan overtuigd, dat het onverantwoordelijk is, veertig millioen kostbare deviezen door de molen te draaien! De heer Erik Hazelhof, direc teur van den Nederlandschen Voorlichtingsdienst te Montreal in Canada, is voorloopig van zijn functie ontheven, hangende het onderzoek naar de passage uit een rede, welke de heer Hazel hof op 4 Juni jl in een hotel te Montreal voor leden van de Kiwanis Club uitsprak. In deze rede heeft de heer Hazelhof, naar bekend werd, een aantal minder vleiende opmerkingen gemaakt aan gaande persoon en karakter van den voorloopigen presi dent van de zichzelf gevormd hebbende Indonesische repu bliek Soekarno en van diens ministers of andere mede werkers. Volgens een brief van de Ned. legatie is de redevoering van den heer Hazelhof uitgesproken zon der dat er eenig overleg was ge pleegd' met een officieele Neder landsche instantie. Dientenge volge sprak de heer Hazelhof ge heel en al op eigen gezag en daardoor is hij ongelukkigerwijze de grenzen te buiten gegaan, waaraan hij zich, indien hij zich van zijn verantwoordelijkheid als officieel vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering bewust zou zijn geweest, gehou den zou hebben. Een dezer dagen werd aan den raad van het kustplaatsje Marga te in Engeland het verzoek ge wricht steun te verleenen aan plan nen tot oprichting van een vrij heidsbeeld op de kust van Dover. Dover. Het beeld zou Churchill voor moeten stellen en de passeerende schepen zouden zich kunnen oriënteeren op het gloeiende puntje van Churchill's sigaar, waarin men dag en nacht een licht wil laten branden. Het eerste der 21 Duitsche schepen welke als onderdeel van de Duitsche schadevergoeding aan Nederland zijn toegewezen, het s.s. "Spree"; is In óns land aangekomen. Een drijvende hok lost de onderdeelen van de twee laadbruggen van Thompsons Haven bedrijf te Botterdam; de eerste ge roofde laa d bruggen welke in ons land terugkeeren. Anefo/Hof P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3