Sportuitwisseling met Bath ryggegraat 7 „Dan zijt gij pro den Führer" Feest onzer Opstanding Aardoppelboneien HOE HOORT HET? Marktberichten ZATERDAG 20 JULI 1946 Nieuw Noordhollandsch Dagblad QE PLANNEN voor de sport- uitwisseling met Bath be- ainnen vasten vorm aan te nemen. In een gistermiddag gehouden persconferentie deed het Sportcomité "Alkmaar" enkele mededeélingen hierover Zaterdag 24 Augustus zullen de gasten uit Bath. 30 a 35 man. w.o. een voetbal- en een polo-team in Alkmaar arrivee- ren. Vanaf Amsterdam zijn zij de gast van het Sportcomité. Zaterdagmiddag zal om 4 uur op het Sportpark een voetbal wedstrijd gespeeld worden tusschen het Bath-elftal en 'n elftal uit de Alkmaarsche clubs, dat ook in de return match in Bath zal uitkomen. Maandagavond zal in de Over dekte een polowecTstrijd worden gespeeld, gevolgd door enkele individueele nummers. Voorts bestaat het plan, ofh tïe gasten Zondag 25 Aug, te laten uitko men tegen Ajax, Volewijckers of een anderen lsten klasser, doch er moeten nog enkele moeilijk heden worden overwonnen, al vorens deze wedstrijd kan door gaan. Verder zullen de gasten enkele uitstapjes maken in de omgeving, terwijl zij tijdens hun verblijf in Alkmaar bij diverse inwoners zullen worden ondergebracht. Aan <Je uitzending naar Bath, zullen behalve voetballers en zwemmers ook turners deelne men; deze, ongeveer 45 in getal, zullen 5 September naar Bath vertrekken en vanaf Londen de gast zijn van Bath, waar zij even eens 5 dagen zullen verblijven; behalve zwem- en voetbalwed strijden staan turndemonstraties op het programma In Bath nl* wordt de gymnastiek nagenoeg niet beoefend, zoodat het hier slechts een demonstratie van Alkmaarsche zij<ïe geldt. Het ligt in de bedoeling, dat volgend jaar de Alkmaarsche hockey-spelers en tennisspelers naar Bath zullen gaan. De gasten uit Bath zullen ver moedelijk hier ook nog een cri- quet-demonstratie geven. Een Sportdag Om de onkosten van ontvangst en uitzending te kunnen bestrij den organiseert het Alkmaarsche Sportcomité Zaterdag 27 Juli een sportmiddag op het Sport park, aanvang half S; eindte plm. 6 uur. Het programma van dezen MINDER KAAS, MEER KIJKERS! De opzet was, dat er wekelijks circa 50.000 kg. zou worden aan gevoerd; tot dusver schommelde de aanvoer echter om de 25.000 kg. en gisteren was het nog min der; circa 18.000 k. werd er aan gevoerd. Deze daling in den aan voer vindt grootendeels zijn oor zaak in het feit dat er de laatste weken minder kaas gemaakt wordt; een groot gedeelte van de melk wordt nl. voor de consump tie naar de groote steden en an dere consumptiegebieden vervoerd De prijzen waren evenals vorige' week tamelijk hoog, n.l. f 60,50 per 50 kg. Dit is ook een van de re denen, dat de beurs niet erg op neemt; de markt betaalt goed uit en via de markt schijnt gr ook nog wel eens een partijtje kaas ver kocht te worden, dat niet op de markt is aangevoerd en ook niet ter beurze wordt aangeboden. Van ae beurs is vrijwel nog geen ge bruik gemaakt; men acht de lo kaliteit minder aangenaam, ter wijl de aanvoerders, die bij hun product op de markt moeten blij ven, geen gelegenheid hebben ook nog naar de beurs te gaan. Uit aanvoerderskrinen verze kerde men ons, dat, indien er geen maatregelen genomen zouden z.jn tot instandhouding van de kaasmarkt, er zeker ook. deze zo mermaanden geen aanvoer ge weest zou zijn. En dat zou jam mer geweest zijn, want vooral op een dag als gisteren was er weer een ongewoon groot bezoek van vacantiegangers en touris'on Te gen elf en twaalf uur stonden er duizenden op en rond de Bath- brug en op andere punten om de Waag, om het spel van de be faamde ruitertjes gade te slaan, 't Is maar een kinderkijkspel, maar toch trekt deze attractie telkens weer de belangstelling van de ouderen evenzoo. Ook voor de beklimming van den Waagtoren was weer veel liefhebberij; het carillon speelde heel den morgen vaderlandsche deuntjes en zoo was het weer,' ondanks den geringen aanvoer een ouderwetsche, zomer- sche kaasmarktdag. sportmiddag is als volgt samen gesteld: Massademonstratie der serie Vrede en Vrijheid van het K N. G. V. Dit zijn de Vrije oefenin gen d'ie op 2e Pinksterdag in Arnhem zijn uitgevoerd met 12000 gymnasten gelijk. Ze worden hier uitgevoerd door de vereenigingen aangeslo ten bij de Turnkring Alkmaar en Omstreken met pl.m. 600 gym nasten Athletiek. Een Olympische Estafette voor de aangesloten voetbalver; 100 Meter dames waarbij clp beste Alkmaarsche krachten; Tennisdemonstraties op baan 6 van het tennispark; Toe- stelturnen door de Alkmaarsche Keurturnploegen; Boksen en Worstelen; Een Hand'balwedstrijd tusschen 2 eerste klasse clubs. Dit inpiaats van de voetbalwed strijd die wegens gesloten sei zoen niet mag plaats hebben en waarvoor het comité van de K.N.V.B geen verbodsontheffing kón bekomen. FILANTHROPISCHE RUIL Dezer dagen gebeurde het, dat een persoon zijn allesbehalve nieuw rijwiel met antiplof neer zette voor den winkel van Kloos ter Kiebert en daar binnen ging. Toen hij weer buiten kwam bemerkte hij', dat 't oude karre tje was verdwenen. Tot zijn ver bazing was er echter een zoo goed als nieuwe fiets met goede banden voor in de plaats gezet. Het rijwiel bleek bij navraag aan niemand toe te behooren, zoodat de man, na aangifte bij de re cherche te hebben gedaan er verheugd op weg kon rijden. Voorwaar een zeldzaam feit! CENTRAAL ZIEKENHUIS In de Maandag te houden Raads. vergadering komt aan de orde een voorstel van B. en W. ter goedkeu ring van een geldleening van 125.000 door het Centraal Ziekenhuis en "tot garandeering van de rentebetaling en aflossing van deze leening', waarvan het bedrag benoodigd is voor den bouw van een nood-ziekenbarak 75.000.voor den inventaris van deze barak 20.000), voor de ver nieuwing van de Röntgeninstallatie 28.000.en voor het vernieuwen van twee lage druk stoomketels 6740—). POLITIE-EIFTAL BIJNA KAMPIOEN In den gisteravond gespeelden wedstrijd van het politie-elftal te gen de RASA (Rijksambtenaren) welke een zeer spannend verloop had en voor de groote schare be langstellenden zeer fraai was om te zien, behaalde de politie met 31 de overwinning. APSV behoeft nu a.s. Vrijdag avond tegen de Spoorwegen slechts gelijk te spelen om het kampioenschap van de Zomer avond-competitie te behalen. De stand is n.l. als volgt; APSV 5 5 0 0 10 Spoorwegen 5 4 4 1 8 RASA* 5 10 4 2 Reiniging 5 0 0 5 0 HEERHUGOWAARD DE NIEUWE SECRETARIS Tot secretaris van deze ge meente is door den gemeenteraad benoemd de heer H. J. M. van Herpen, hoofdcommies ter secre tarie der gemeente Leidschen- dam (11.000 inwoners) De nieuwbenoemde gemeente secretaris is 37 jaar oud. Van 1926 tot 1929 was hij werkzaam ter secretarie van Hedikhuizen en daarna ter secre tarie van de gemeenten Stomp- wijk en Veur, welke gemeenten in 1938 werden samengevoegd tot de gemeente Leidschendam. De heer van Herpen is in het bezit van het diploma gemeente administratie I, het diploma ge meenteadministratie II, 1ste ge deelte en van de acte Staatsin richting M.O., terwijl hij voorts de volledige 'opleiding voor ge- meentefinanciën doorliep ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag 21 Juli; dr. Swart LANGEDIJK OM DEN VIERDEN ZETEL Bij de a s. gemeenteraadsver kiezing staat de 4de zete! van de KVP op het spel; daarom roept het bestuur van d'e KVP, afd. Langedijk, alle kiezers op om toch vooral hun stemplicht te vervullen en te stemmen op no 1 van lijst 2: Jac. Weel. Ouden van dagen en zieken zullen worden gehaald en zij, die buiten de gemeente vertoeven, worden verzocht Vrijdag toch vooral naar den Langendijk te komen, om hun stemplicht te vervullen; er mag geen stem verloren gaan; want één stem kan oorzaak zijn, dat d'e 4de zetel de KVP ontgaat. B. DE KOOPHANDEL De vereeniging'van handelaren in Groenten en Fruit „De Koop handel" kwam dezer dagen bij een ter bespreking van de ophef fing van de 1/10 pet. korting bij contante betaling aan de veilin gen, welke korting door de vei lingen onlangs ongedaan werd gejnaakt. Hierover was ontstem ming gerezen in handelaarskrin gen. Namens de veilingen wa ren' aanwezig de heeren S. de Boer (LGC) en Dekker (War- menhuizen), die toegaven, dat de opheffing niet geheel juist was; zij zegden toe deze aangelegen heid op de veilingvergaderingen te bespreken, waarmee De Koop handel accoord! ging. BENOEMD Tot bode van het Wit-Gele Kruis wëra benoemd de heer J, Stoop Pz., Noord-Scharwoude. AKERSLOOT GESLAAGD Onze plaatsgenoote T. v. d. lest, behaalde Maandag in Alkmaar het Diploma Mulo. HARENKARSPEL GEMEENTERAAD Onder leiding va» Burg. Nolet kwam de raad Donderdagavond bijeen. Aan den heer J Warten- horst werd op verzoek eervol ontslag verleend als gemeente opzichter. Tot tijdelijk gemeente opzichter op arbeidscontract werd benoemd de heer P. Dek ker te Tuitjenhorn op een 'salaris van f275.p'-r jaar met een toelage van i3d,Aan het co mité tot oprichting van een Chr. Kleuterschool werd een subsidie van 50 gulden verleend met dien verstande, dat dit bedrag de eerste maal met 50 gulden zal worden verhoogd ind'ien de ge meente St. Maarten ook bereid is voor eerste inrichting een ex tra bedrag te geven. Het uurloon van de leden der vrijwillige brandweer wordt vastgesteld op f2.50 voor hét eerste uur en f 1.75 voor de volgende uren. Bij 'de rondvraag nam de voorzitter af scheid' van den heer Blokdijk, die hoogstwaarschijnlijk niet meer in den raad zal terugkeeren en dankt hem namens de gemeente voor de diensten in de algeloopen jaren in de functie van Wethou der aan d'e gemeente bewezen De heer Paarlberg bepleitte het in het leven roepen van een vuil nisophaaldienst. De noodzake lijkheid wordt wel ingezien maar er zijn tal van moeilijkheden aan verbonden Het punt zal onder de oogen worden gezien. De heer Molenaar zou de malariabestrij ding weer ter hand willen ne men. Voorzitter zal een onder zoek in deze instellen. De lieer Dekker die niet meer in den raad zal terugkeeren bracht dank voor de aangename samenwer king. Ook de heer Joh. Dekker brengt den heer Blokdijk dank voor de steun en samenwerking van hem ontvangen in de afge- ioopen jaren. De heer Blokdijk dankt voor het genoten ver trouwen in hem gesteld en zegt dat het hem leed doet dat hij niet meer zal terugkeeren. Hij is er echter van overtuigd dat hij steeds de belangen der ge meente naar beste weten heeft behartigd. SCHAGERBRUG HARDDRAVERIJ- VEKEENIGING Donderdagavond hield de Hard draverij vereeniging „Voorwaarts" alhier een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer G. Visser Na er op gewezen 'e hebben dat voor het eerst sinds het ui'.breken van den oorlog weer een algemeene ledenvergadering kon worden gehouden, cfeelde de voorzitter mede dat het kargeld f 308.bedroeg. De kosten voor de te houden draverij werden ge raamd op f 1650,—, de ontvangsten op f 1150,Om het verschil tus schen in- en uitgaven te dekken werd na uitvoerige discussie be sloten een loterij te organiseeren, waarvoor 3000 loten zullen wor den uitgegeven a f 0.50. De ver lotingscommissie bes'aat uit de heeren P. Woudstra. P Molenaar, P. Waiboer, J. W Meyer en Ph. Stöve. De harddraverij zal worden gehouden op 17 September a.s., waarvoor prijzen van f 500, f 200, f 100 en f 50 worden uitgeloofd. Alvqrens de zitting van bet Alkmaarsche Tribunaal gisteren een aanvang nam, werden eenige uitspraken gedaan. Hark Doorn uit Alkmaar en niet F. X. Netten, zooals gisteren abu sievelijk werd vermeld kreeg een interneering gelijk aan den door hem in detentie doorge- brachten tijd, met een verbeurd verklaring van f 5000. De uit spraak in de zaak-Netten werd aangehouden. A. Maijer uit de Beemster, lid der NSB en hulp- Landwacht. zal na een internee ring van 20 maanden in vrijheid worden gesteld met een proeftijd van 3 jaar, terwijl uit zijn ver mogen een bedrag van f 2000 word't verbeurd verklaard De ex-burgemeester van Zijpe lid van de NSB, had zich te ver antwoorden voor dit lidmaat schap. Ook had J. K. Nieuwen- huis in een redevoering gespro ken van „Zegt ge pro-Nederland te zijn, dan zijt ge pro-Europa; zijt Se pro-Europa, dan zijt ge pro-den Führer". Op 11 October 1944 had hij aan Duitschers, die bij wijze van repressaille 4 wo ningen in brand wilden steken, den gemeente-ambtenaar Kees man meegegeven, om den weg te wijzen De president, mr. J P. Wind- hausen, nam het den beklaagde Voor het Tribunaal zeer kwalijk, dat hij het aanwij zen van de 4 woningen voor de brandstichting niet zelf op zich had gen'omen, daardoor den ge meente-ambtenaar een pijnlijk zielsconflict sparende. Mr. dr C. Berkhouwer achtte burgemees ter Nieuwenhuis een man, die had kunnen zeggen: „Let op mijn daden, maar met op mijn woor den", en merkte op, dat de on dergedoken burgemeesters het gemakkelijker hadden gehad dan hun opvolgers Waarop men na tuurlijk weer zou kunnen vragen wat de opvolgers wel bezielde om in dat geval op te volgen. Een ongeloofelijke ezer-' was volgens den verdediger, A. C. Brugmans te Alkmaar, die symp. lid der NSB, lid Tech. Noodhulp en ar'_ beider voor de OT geweest. Brug mans had "ea- niet bij nagedacht". Inmiddels heeft hij nu tijd genoeg gehad om na te denken, zoodat pl. in vrijheddsstellmg voor dezen zwakken broeder vroeg. Ook G. P. Bonigto uit den Schermer had den omvang van zijn daden niet ingezien, maar ver klaarde in Sept. '44 tot andere ge dachten te zijn gekomen. Van Jo denvervolging en arbeidersdeportatie naar Duitschland had hij nooit ge hoord! De NSB'er A. P. J. Schoen maker uit Alkmaar had meegedaan aan het schilderwerk voor de V_ actie. Overigens was hij zoo kwaad niet, hetgeen Dr. H. J. M. Hofstee, 'voormalig voogd over S. bevestigd. Wij zijn benieuwd, welk licht geval nu eindelijk eens komt bekennen, dat hij of zij het was, die in „1942 fraaiigheden als: "Een Jood en een luis zijn de pest in je huis" op het stedelijke plaveisel heeft gekalkt. "De landwacht is misbruikt" ver telde P. C. Bakker uit den Beemster die zelf een hulplid van deze "goed- Nederlandsche" instelling was ge weest. En vele dingen kon hij goed praten, maar waarom hij na een overval op zijn woning naar de Duit- sche politie was geloopen, daar had Bakker geen verklaring voor „Op dat soort viezigheid ga ik niet in" zei H, v. Daatselaar, NSB-er, lid NAF, sociale voorman, buurt- schapshoofd NVD, leider Vreugde en Arbeid en lezer van Vova, toen hem een verklaring werd voorgelezen, waarin hij geheeten werd betrokken te zijn geweest bij alle corrupte zaken en NVD- goederen te hebben verdonkere maand. Daarvóór ontkende V. D. reeds pertinent aan de Duitsche autoriteiten een rapport te heb ben geschreven, waardoor de fa. Krom in groote moeilijkheden geraakte met het verstrekken van Ausweise. Beklaagde ont kende steevast geweten te heb ben, dat NVD en NAF. iets te maken hadden met de NSB, hoe wel op het aanstelformulier van buurtschapshoofd de verwant schap met dé Nazi-organisaties werd'aangeduid. Bij het aanhoo- ren van deze opmerking begon v. D. reeds weer met: „Dat is toch niet goed, edelachtbare", toen mr. Windhausen hem toe voegde: „U is zelf ook niet goed; u draait er maar steeds omheen!" En mr de Groot, die de verdedi ging voerde, moest eveneens er kennen, dat zijn taak juist zoo dubbel zwaar was, omdat de ver dachte niet voor de waarheid uitkwam. Pl. vroeg voor deze slappe figuur, die zelfs nog on derduikers mitsgaders den direc teur van de Alkmaarsche Was- scherij heeft gedekt, een inter neering, niet langer dan den tijd Van detentie. ET DOOPSEL was ons groote Paschen, want toen zijn wij zooals Sint Paulus ons morgen zal toe roepen met den verrezen Christus samengegroeid Terwijl echter Christus na Zijn Opstanding „niet meer sterft en de dood geen macht meer over Hem heeft" is de onsterfelijkheid die ons in het Doopsel geschonken wordt nog niet definitief doch voor waardelijk. Voor ons bestaat nog de mogelijkheid om ons van Christus los te scheuren en ons weer aan de macht van den dood te onderwerpen: door de zonde namelijk. Nu is de Zondag het blijde feest van onze Opstanding in het Doopsel. Kunnen wij dit feest werkelijk vieren, wan neer we in zonde verkeeren, dus geen verrezenen meer zijn, niet langer met Christus zijn „samengegroeid"? Neen. Daarom behooren wij nimmer den Zondag in staat van zon de in te gaan. Daarom is het gebruik, iederen Zaterdag avond te biechten, zoo sterk aan te raden. Slechts wanneer wij van zonden gereinigd zijn, kunnen wij naar de Zondags mis gaan als naar het Feest- Offer onzer Opstanding, als naar ons eigen wekelijksch Paaschfeest. MARCUS Gedurende de week van 21 tot en me! 27 Juli zijn op de bonnen 393 „aardappelen" 3 ki logram aardappelen en op de bonnen 893 „aardappelen" 1 kilo gram aardappelen verkrijgbaar. Van 21 Juli tot en met 3 Aug. zijn op bon B 86 reserve 2 kilo gram verkrijgbaar. Bij deelne ming aan maaltijden van de Cen trale Keuken moeten aldaar de bonnen 33 „aardappelen" worden Weet U hoe het hoort? Volg onze degelijke schr. cursus Beleefd- heidsleer. 10 geïll. lessen f 10,— of 3 x f 3,50. Stuur cursusgeld per brief of postw. of vraagt prospect. NHD 20. Nationale Volks Universiteit, IJsclubweg 20. Den Haag Middenstandsdipl., Hoogere Alg. Ontw., Auto- en Molortechniek. (Advertentie.) WARMENHUIZEN 20 Juli Aard_ appelen aangevoerd 137.000 kig. 10.20; 2400 kg. roode kool 9.20; 1000 kg. waschpeen le soort 12.50; 2e soort 10.3200 kg. tuinboonen 9. NOORD.SCHARWOUDE' 20 Juli. 247.000 kg aardappelen 10.20; 500 kg' waspeen 12.50; 70 kg snijboonen 74.—; 350 kg kroten 12.80; 2800 kg rootfe kool 11.4012.70; afwijkende 3.60; 14.500 kg witte kool 10.80—15.30; 500 stuks bloemkool I afwijkend 12.—; 10.000 kg tuinboonen 9- LANGEDIJK. 128.000 kg roode kool 8.00—14.10; 3000 kg gele kool 27.9034.10; 3000 kg" waspeen I 12.50; idem II 10.900 kg tuinboonen 9. 120 kg snijboonen 72—81; 70 kg sla- boon en 99—149; 140 kg tomaten 84. 800 st. bloemkool Ia afwijkend 53. idem I afwijkend 12—17; 50 bos uien 16.80: 180.400 kg aardappelen 10.20. AVENRORN 19 Juli. Aardappelen: Gr. Schotsche 10.40 aanv. 176.475 kg. GROOTEBROEK 17 Juli. "De Tuinbouw". 300 stuks1 bloemkool 30.0045.9400 kilo roode kool 16.80- 20.10; 2800 kilo Savoye kool 8.509.90; 1020 kilo peen 12.50; 90 bos peen 16.00- 18.20; 750 kilo tuinboonen 9.25 kilo kroten 8.3200 balen aardappelen grove 12.30; groote 10.80. 19 Juli. 2500 st. bloemkool 1551; i30 kg slaboonen 96148; 600 kg kroten 77.20; 6200 kg roode kool 1218; 4000 kg Savoye kool 11.60 11.70; 1200 kg peen 1012.50; 154 bos peen 1517; 1400 kg tuinboonen 9. 8200 baal aardappelen 10.40. ZWAAG 19 Juli. Bangert en O. Aardappelen 10.40; spitkool 1112; postelèin 516; bieten 1114.30; roode kool 7.8014.20; slaboonen 1.371.68; snijboonen 83140; tuinboonen S—11; peulen 7081; tomaten 79113; augur ken 17; waschpeen 10—12.50; bospeen p. 100 bos 1221; rabarber 17; an dijvie per 100 st. 717; sla 6.4010.90 bloemkool 2857; komkommers U_31 bosseld. A 1112.30; perziken 1089; aardbeien 1.703.10; frambozen 1,59- 2.31; witte pruimen 63; witte bessen 1.10—1.42; roode bessen 1.081.30; prolefic 1.441.66; kruisbessen 601.42 kersen 1.88; meloenen i,202.20; Yellow 831.49: Haantjesperen 99-1.26

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7