Nieuuu Pauselijke waarschuwing tegen nationalisatie Vereen. Staten van Indonesië Op den ijzeren weg van Brabant naar Holland Bolivia's president vermoord JULI 1946 Iers Mig: :ers elen Wit 7 uur ifrale 1946 Voor Alkmaar en omgeving Bureaux EN TEGEN CONTACT MET DE DWALINC COMMUNISTISCH OFFENSIEF IN CHINA Verkiezingen in Turkije Democraten winnen te Istanboel JavaSumatra, Borneo en de Groote Oost De Moerdijkbrug naar oude glorie Revolutie maakt nog meer slachtoffers Gedoopt ien 20" rises wij ïgen 234S 215 lien zal Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso. Advertentie-prijs; per editie 13 ct. p. m.m.; minimum I 2.50; in alle edities '26 ct p. m-m.; minimum 1 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 22 JULI 194S 41e JAARGANG - NUMMER 10984 Bh ALKMAAR: Langestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Nederland herstelt zijn bruggen. Een boag van de voetbrug over den Moerdijk, welke afkomstig was van de spoorbrugis weer op zijn oude plaatt; teruggebracht1. Tegelijkertijd werd een nieuwe overspanning, wel_ ke door de fa. Penn en Bauduin ver vaardigd was, in de verkeersbrug ingevaren. A.N P. P. Z.H. Paus Pius XII heeft in 'n brief aan de Fransche Kath. Studieconferentie wel ke te Straatsburg gehouden zal worden, geschreven, dat de christelijke sociale idealen bedreigd worden door „tota litaire strekkingen'' op alle gebieden. Een christen moet er voor waken, wanneer hij contact on derhoudt met hen, die in dwa ling verkeeren, daardoor niet in gevaar te worden gebracht. Dat contact zal er van zelf komen, wanneer zij, die het voorrecht hebben de waarheid te kennen, daarvan een eerlijk en beschei den gebruik maken, tegenover hen die de waarheid zoeken. Op deze wijze alleen zullen de be ginselen van vrijheid, gelijkheid en broederschap, door de moder ne democratie aangeprezen, ver wezenlijkt worden. Z.H. keerde zich ook tegen elk totalitair systeem, dat door de kerk, die de persoonlijke rech ten van den mensch verdedigt, wordt afgewezen. De Paus behandelt vervolgens de kwestie van nationalisatie van economische ondernemingen en zegt daarover: „Zelfs daar, waar nationalisatie gerechtvaar digd is, bestaat het risico, dat daardoor de nadruk gelegd wordt op het mechanische aspect van het leven en daarom is het voor deel er van voor de gemeenschap zeer twijfelachtig. Naar onze meening zal het systeem van associaties of coöperatieve groe- peeringen op alle gebied van de nationale economie veel meer Volgens verklaringen van de Chineesche regeering hebben communistische troepen ter sterkte van 120.000 man een grootscheepsch offensief ingezet in Kiangsoe ten noorden van Nanking. Hun doel zou zijn ter rein te winnen teneinde met succes een aanval op Nanking en Shanghai in te kunnen zetten. De communisten zouden voorts een beroep hebben gedaan op generaal Marshall, den Ameri- kaanschen gezant voor China om het offensief teigen te houden en bemiddelend op te treden. Vol gens de communisten staan 14 legers der Kwominlang met tanks en vliegtuigen gereed den strijd met hen in de van Japan- neezen bevrijde gebieden aan te binden. ten voordeel strekken van het doel, waarop ge uw streven richt en van de welvaart der onder nemingen zelve. De Paus zegt ten laatste, dat de corporatieve organisatie van het economisch leven gunstig schijnt voor de christelijke leer stellingen betreffende de per soonlijkheid van den mtnsch, de arbeidsgemeenschap en den par ticulieren eigendom. VOOR DE EERSTE MAAL in de geschiedenis van Turkije is het Turksche volk Zondag ter stembus getogen om bij algemeen kiesrecht en geheime stemming een nationale vergadering te kie zen. Tot "u toe was de Re- publikeinsche Volkspartij in Turkije de eenige wettige partij. Thans zijn er vijf op positiepartijen in het veld, waarvan de Democratische partij verreweg de sterkste is. Leider van deze partij is de vroegere premier jelal Bayar, die voor de 465 te vervullen zetels 273 Candida- ten heeft gesteld. Alle Turksche burgers boven de 22 jaar zijn stemgerechtigd. Het kan als zeker worden aangenomen, dat de Republi- keinsche Volkspartij, opgericht door Kemal Ataturk, den stich ter van het moderne Turkije, met een flinke meerderheid haar po sitie zal handhaven. Men gelooft, dat de oppositie 125 tot 150 zetels zal behalen, ofschoon het moei lijk is voorspellingen te doen, aangezien de situatie een geheel nieuwe is. De eerste officieele resultaten toonen te Istanboel een succes voor de democraten. TIJDENS de bijeenkomst te Malino van Zondag heeft dr. van Mook een samenvat ting gegeven van het stand punt, dat door het meerendeel der afgevaardigden wordt ge huldigd. Hij stelde voor om Indonesië voortaan „de Ver- eenigde Staten van Indonesië" te noemen, terwijl de samen stellende deelen zouden wor den aangeduid als „staten", die weer zouden bestaan uit „autonome gebieden". Dr. van Mook legde er den nadruk op. dat de meerder heid zich eens had verklaard met de verdeeling van het ge heel in 4 staten, t.w. Java, Sumatra, Borneo en de Groote Oost, waarvan de laatste twee op de conferentie zijn verte genwoordigd. Uit Turksche oppositiekringen wordt gemeld, (Jat te Adana een lid van de Democratische Partij (oppositie) is doodgestoken. De zelfde kringen te Ankara bewe ren, dat eenige leden van de De mocratische Partij in enkele districien van Anatolië tijdens de verkiezingen zijn „geterrori seerd". OPNIEUW is Zaterdag j.l. een reuzenstap gedaan op den weg naar herstel van de zoo belangrijke verbinding Noord-Zuid. Nog slechts vier weken, om juister te zijn op 24 Augustus, zal het verkeer weer de Moerdijkbrug benut ten als ware er nimmer iets gebeurd. Het grauwe water van het Hol- landsch Diep klotst om de mas sieve pijlers van den Moerdijk brug, de brug, die de roem der Delftsche ingenieurs tot in alle hoeken der aarde uitdroeg De inktzwarte nacht, die ons slaperig heeft gemaakt in een schokkende autobus door het sluimerende Brabantsche land, heeft plaats ge maakt voor de ijzig-kille ochtend nevel. Op den drempel van nacht en morgen is het reeds bedrijvig tus- schen de pijlers, zoeken de sleep- booten eikaars warmte. Elevator- bakken drukken de zuidelijke spoorbrugboog op hun bonkige schouders en geven bij opkomend getij de zware last een zetje ne- melwaarts. Langzaam stijgt in weinige uren het stalen geraamte, komt los van zijn steunpunten. Ongeloofelijk handig manoeuvreert men met het gevaarte, dat niet minder dan 721 ton weegt, alsof hei de speelgoed constructie van een mecarodoos betreft. Ingenieurs van Waterstaat en Spoorwegen houden toezicht, we ten dat het goed zal gaan. „Het heeft niets te beteekencn", zeg gen zij. Rustig-zelfverzekerd zien zij toe als Europa's sterkste bok, de „Ajax", met de imposante last in de richting van de spoorbrug drijft Straks zal de overspanning weer haar oude en /er'rouwde plaats innemen. Tegelijker'ij d schuift een even groot gevaarte naar de ontstane leemte. Het is de nieuwe boog voor de verkeers brug. Het is alles zoo simpel, speelsch bijna Maar als wij in een bootje verschillende malen onder de brug doordraaien en opzien naar het langwerpige metalen vischnet bo ven ons, dan eerst ondergaan wij de imposante impressie van een gigantisch stuk ingenieurswerk; dan eerst begrijpt men, dat de blokkendoos toch niet zo kinder lijk-eenvoudig is als op den eer sten aanblik. NOG GEEN vijf volle uren heef^ dit stuivertje wisselen ge duurd. Klokslag tien uur loeien de sirenes om het hardst in meer dere toonaarden. De verbinding Noord-Zuid 4s weer hersteld Het slapende land aan beide oevers heeft er weinig van ge merkt. Eerst bij het ontwaken zag men, dat de beide bruggen wéér een beetje dichter waren bij hun uiterlijk aanzien van vóór de ca tastrophe. Een K.L.M.-vliegtuig cirkelde boven het kunstwerk en legde de gebeurtenis vast op de gevoelige plaat. Het was alsof het de taaie werkers op de constructies toe riep: „Goed zoo! Jullie doen het net zoo best als wij in de lucht!" Nóg twee van zulke manoeuvres zullen in de komende weken vol gen. En op 24 Augustus a.s. zal de spoorbrug zijn als vroeger. Noord en Zuid zullen dan weer dicht bij elkaar liggen Er is moed, energie en volhar ding noodig voor dit herstelwerk. Wie deze stunt- der techniek heeft aanschouwd, moet in blijheid erkennen, dat Nederland on danks het feit, dat de schijn vaak tegen is van deze drie eigen schappen een groote voorraad heeft. Op deze wijze is herstel een kwestie van heel korten tijd. P S. Volgens berichten van de Amerikaansche radio is de Boliviaansche regeering omver geworpen door een revolutio naire volksbeweging en presi dent Villaroel gedood. Andere berichten uit New York zeggen, dat de president niet is gedood, maar met zijn echtgenoote naar Buenos Aires is gevlucht. Sommige berichten zijn met dit alles in strijd en luiden, dat de opstandige beweging onderdrukt is en aan honderd personen het leven gekost heeft. Dr. José Antonil Arze, hoofd van de Boliviaansche revolutio naire partij, verklaarde, dat er een volksbeweging bestaat welke niet onderdrukt kan worden en die zich richt tegen hetgeen hij de nazi-regeering van president Vil laroel noemt. Arze bevindt zich in ballingschap in Chili. Radio La Paz meldt, dat als voorloopig opvolger van president Villaroel optreedt luitenant-kolo nel Georges Chavez. Nader wordt nog gemeld, dat een nieuw Boliviaansch kabinet, bestaande uit jonge legerofficie ren, is beëedigd, nadat de studen tenopstand werd onderdrukt De spoorwegarbeiers hadden met sta king gedreigd en geëischt, dat alle leden van de nationalistische par tij uit de regeering werden ver wijderd. TOCH VERMOORD Volgens hedenmorgen te vArgentinië ontvangen bericht werd president Villarroel bij een aanval op het paleis van den president gedood. Tijdens den door een gewapende ben de uitgevoerden aanval zouden bijna alle bewoners van het paleis zijn gedood. Volgens een bericht uit Washington, dat zich beroept op een uitlating van officieele personen van het Amerikaansche departe ment van buitenlandsche za ken, toonen van het departe ment te La Paz ontvangen be richten aan, dat de 37-jarige president Villaroel is opgehan gen en verschillende ministers zijn gedood. De Kleine Soenda-eilanden die nog afzonderlijk overleg met dr. van Mook hebben gepleegd, heb ben er tenslotte in toegestemd, hun voorstel, dat ieder hunner een afzonderlijke staat zou worden, te laten vallen en „autonome gebie den" van den „Staat der Groo:e Oost" te worden. Met dit land zijn zijn zij thans economisch en oök anderszins verbonden. Op de conferentie werd verder besloten een laatste gemeenschap pelijke conferentie voor Borneo en de Groote Oost bijeen te roepen om voor die gebieden een consti tutie te maken Zij zou zich te vens bezighouden met verdere verbeteringen in het kiesstelsel van de afgevaardigden, die hoofd zakelijk gericht zijn op eenvor migheid van verkiezing in alle ge- biedsdeelen. Deze verbeteringen dienen zoo spoedig mogelijk te worden voorbereid. De vertegenwoordigers van den Riouw-archipel. Banka en Billi- ton verklaarden dat de band van deze eilanden met Sumatra zoo hecht is, dat zij er den voorkeur aan geven, zich niet bij den „Staat Borneo" aan te sluiten, doch in een afzonderlijke organisatie te blijven, totdat met Sumatra over eenstemming is bereikt. De vertegenwoordiger van Bali, de heer Soekawati, verklaarde voorkeur te hebben voor een zelf standig Indonesië binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden, zooals 'n meerderheid voorstaat. Hij wees er op, dat er ook t.a.v. de federa tieve structuur van Indonesië overeenstemming bestaat, terwijl hij als derde punt van overeen stemming noemde den wensch, dat het verlangen naar zelfbes'uur spoedig zou worden bevredigd In dit verband verwees hij naar een motie, die naar aanleiding van een vroeger gedaan voorstel was aan genomen. In zijn antwoord verklaarde dr. van Mook, dat hij het met den laatsten spreker volkomen eens was. doch wel was hij van mee ning, dat, nu de vertegenwoo-di- gingen der verschillende deelen voor de huidige conferentie niet op denzelfden grondslag waren samengesteld en een aantal groe pen thans nog niet vertegenwoor digd was, hef raadzaam zou zijn om de komende „uiteindelijke con- stitueerende vergadering" een „voorloopige vertegenwoordiging van de bevolkingsgroepen" te noe men. In dit verband legde dr. van Mook er dan nadruk op, dat voor Java en Sumatra zetels dienden te worden gereserveerd. IN DE KRANT lees ik, dat er een sehip gedoopt is. En wel: met een flesch jenever. Terwijl 't zeekasteel te water gleed, werd de flesch ertegen stuk geslagen, het "geestrijk" vocht droop er langs en daar mee had het schip officieel zijn naam ontvangen. Dat is zoo ongeveer het eenige wat den modernen mensch van het Doopsel is bijgebleven: dat er vocht aan te pas komt en dat er een naam uit overblijft. In het oppervlakkig spraakge bruik van vele moderne kran tenschrijvers verliezen de hei ligste begrippen hun inhoud. Wie weet wat het Doopsel werkelijk is: samengroei met den verrezen Christus, dood van den ouden en geboorte van den nieuwen, heiligen, mensch, (Epistel van gisteren die zal er zich voor hoeden, een tewaterlating met jenever- penging daarmee te vergelij ken. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1