:e RADIO Arie van Vliet kampioen IN Eindspurt van Wooderson werd Slijkhuis te machtig r in een matigen wedstrijd wal Nieuw Noordhollandsch Dagblad Boebi Trep en Jippie Jee zegevieren JULI 1946 "huizen; J. de B. Kolkman; pene; P. Ros; Vinkelaar en berlingen. |van Engelen js. pe Hoop; N. fc; A. J. Ko_ J. Meijer; [teveel; J\ G. Jurman; E. C. J v. Twuijver; (1; P. Wijker; f. G. Dekker; er; p. v. Ee_ fl Glorie; P. pn; P. Mooij; P. Nobel; C. J. Tak; fcrden 4 leer_ I ontving een van Duin; J. A. van van Woesifc |js. Haakman; J. Willers. de Jonge; D. ooij; M. D. lom; J. Bos; P. C. W. M. verdijk; T. Zwart. fden 2 leerl. IRWOUDE examen te de (James Ivoor costu- Hemke en euse Allen levakschool dollandsche strand, (verkeer en |al geldver- aale banen Noordwijk plaats wor- h directeur jijnland van ederopbouw er eer van $ch in deze |n en weer gelegen- iDaarvar is 'tuigd De (rug, maar geweest is. In eens be- gmiddag de restaurant e woorden :r mr C. eid op, dat e tot stand :re spreker, dat de ge mocht ge- orheen de idplaatsen. 'liet komen ir hij had dwijk aan ijn als van glans der de sfeer ikener en de natuur, er een eer lorknippen strand zoo weer her- ïuziek die de, belnof- ers onder- Noordwij- P. S. i. Afstand rijder M m, tijd rrits van Leeuwen Edelman, and 2020 'erij vol- >rijzenbe- 0 m. T, 760 m, :e Norton, serie Jim I; 4e serie er J Ham Hanover, 0 m; Jim Geersen, rijder J. MAANDAG 22 JULI 194S BELANGRIJK ATHLETIEKTOURNOOI IN LONDEN Nederland sloeg een goed figuur Nederland mag tevreden zijn met de prestaties der Nederland sche Athletiekploeg die op White City Stadium gedurende de wee- daagsche wedstrijden om de A.A.A kampioenschappen, vijf ti tels, twee tweede prijzen en een derde prijs verwierven. Kwalita tief een succes, dat tot de massa spreekt én ongetwijfeld de groote afvaardiging naar Londen gerecht vaardigd heeft Kwalitatief is ech ter dit succes niet zoo hoog aan te slaan, aangezien de vijf kam pioenstitels voornamelijk behaald zrln op Engelsche athleten die op de betrokken nummers nimmer hebben uitgeblonken. Uit de pres taties der Nederlandsche athleten is komen vast te staan, dat Ne derland op dit moment zwak is in sprinters, op de 880 yards, een uiterst nuttig athleet bezit in de Ruyter en het voorrecht geniet een athleet te kunnen afvaardigen, die huizenhoog boven allen uitsteekt, namelijk Slijkhuis. De wedstrij den waarin de Ruyter en vooral Slijkhuis betrokken waren, lever den dan ook de belangrijkste oogenblikken van den dag, niet alleen uit Nederlandsch, maar ook uit internationaal oogpunt bezien. Heel athletieklievend Enge land zat gespannen te wach ten op den strijd op de drie mijl tusschen Wooderson cd Slijkhuis en niet ten onrechte, want hier ontmoetten elkaar rivalen, die uiterst weinig voor elkaar onderdeden. Woo derson. de tien jaar oudere, athleet met groote ervaring tegen de 22-jarige Slijkhuis, die ondanks zijn jeugd reeds op grootsche prestaties kon terugzien. Het was eerst wat vreemd te zien, hoe Wooderson, die zich se dert kort geheel op de langere af stand heeft ingesteld, de leiding nam, reeds even voordat de mijl was geloopen in een tijd van 4 min. 40.6 sec De Engelschrnan leek in minder gunstige positie, maar in feite trok hij zoo hard aan Slijkhuis, dat de Nederlander in onzekerheid bleef verkeeren, welk moment hij diende te kiezen om het initiatief over te nemen PROGRAMMA DINSDAG 23 JULI HILVERSUM 1 (301.5 M.): KRO 7.00 Nieuws en oebtendgymn.; 7.30 Mor_ geng'ebed en gram.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.45 Lichtbaken; 10.10 Gram.; 10.45 Littt. causerie; 11.00 Hartvelt- kwartet; 11.30 Causerie Pater T. v. Kampen; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.05 Piano_recital; 12.30 Lunchconcert; 12.40 Nieuws; 12.45 Opening Staten. Gen er aal met Troon rede H.M. de Koningin; 13.30 Vervolg lunchconcert; 13.45 Causerie Pater Dr. B. Zuure; 14.00 Gram. "La Ar gentina"; 15.00 Orgelconcert; 15.15 Vraaggesprek met dr. H. v. Rooy ofm 15.30 Ned. Kamerkoor; 16.00 Zieken- halfuur: 16.30 Muzikale causerie; 16.55 Viool- en pianorecital; 17.30 Tony Schrifferstein; 17.45 Het Rijk Overzee; 18.00 Klaas van Beek; 18.15 Rede A. Broersma; 18.30 Progr. Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.18 Klaas van Beek; 19.30 Prog'r. voor de werkende jeugd; 19.45 Causerie van wege het Min. van Oorlog; 20.00 Nieuws; 20.08 Toespraak Pater A. B'esse1 ;ng; 20.15 Radio Philharm. Ork.; 20.45 Filmk war tier; 21.00 Vervolg concert; 21.40 "Ouders het gaat om uk kind"; 22.00 Nieuws; 22.15 Avond gebed; 22.30 "De actualiteit van het Christendom"; 22.40 Plet van Dijk; 22.50 Reportage zeiltocht; 23.00 Ver volg' Piet van Dijk; 23.20 Gram. HILVERSUM H (415.5 M._: AVRO 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Reportage; 8.25 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.50 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Jetty Cantor; 11.00 Voordracht; 11.15 Vervolg Jetty Cantor; 11.30 Piano-recital; 12.00 Ork. Malando; 12.30 Ons Platteland; 12.40 Nieuws; 12.45 Opening St. Generaal en Troonrede H.M. de Koningin; 13.30 Vaudevill-eoTke^t.; 14.00 Met naald en schaar; 14.20 Gram.; 15.00 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Jeanne d'Arc au Bucher; 16.30 Kinderverhaal 16.45 Gram.; 17.00 Paul Godwin; 17.30 Renova-septet; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.25 César Frank-cyclus; 19.15 Stichting oorlogsgetroffenen; 19.30 Musette-orkest; 20.00 Nieuws; 20.05 Dinsdagavondtrein; 21.15 Pierre Palla; 21.35 Declamatie; 22.00 "Con tact"; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Vervolg "Contact"; 23.00 Nieuws; 23.15 The Sky masters; 23.45 Gram. Alle Londensche Zon dagsbladen zijn opgeto gen over den grooten strijd tusschen Wooder son en Slijkhuis over de drie mijl op White City Stadion tijdens de A.A.A.- kampioenschappen. Het meerendeel der bladen beschrijft de race als „de beste die hier in jaren geloopen is". Intusschen was de twee mtjl in 9 min 23.4 sec. afgelegd en het veld uiteengetrokken terwijl »r in 'feite slechts twee loopers waren overgebleven: Wooderson en Slijk huis, dicht achter elkaar. De twee en een kwart mijl werd in 10 min. 33 sec. en de twee en een halve mijl in 11 min 45.4 sec. afgelegd. Toen gebeurde het onvermijdelijke, maarop het verkeerde moment: Slijkhuis nam in de eerste bocht van de laatste ronde de leiding; verkeerd om succes- te kunnen behalen tegen een Wooderson wiens eindspurt te recht door al zijn concurrenten ge vreesd wordt. Onder groot enöiousiasme van het contingent Nederfandsche militairen op White City poogde Slijkhuis de leiding te handhaven, maar Wooder son zette nu zijn befaamde eindspurt in en reeds lang voordat de eind streep bereikt werd was Slijkhuis ge slagen. Een wreede ontgoocheling voor allen die met zekerheid op een Nederlandsche overwinning gerekend hadden. Maar toen later de tijden be kend gemaakt werdeh, kon Neder land weer fier het hoofd omhoog steken; want beide athleten hadden den besten tijd die ooit hier gemaakt was, verbeterd'. Wooderson met 13 min. 53.2 sec. en Slijkhuis met 13 min. 54.2 sec. waarmede hij zijn recordtijd van 14 min; 9.5 sec. welken hij op 7 Juli te Rotterdam noteerde; weder om verbeterde. De Ruyter was niet in goede con ditie. Hij had den geheelen morgen op bed gelegen omdat hij zich niet wel gevoelde. Dat hij niettemin onder dergelijke omstandigheden nog zoo veel heeft kunnen presteeren in de mijlrace; bewijst welk een goed ath leet hij is. Zijn tegenstanders waren alle En gel sch en; maar op dit nummer zegt dat juist heel veel. He Eng'elsche pu bliek hoopte een waardig opvolger van Wooderson den titel te zien win_ nen; maan het heeft heel weinig ge scheeld of een niet geheel fit Neder, lander had dit "voorkomen. Maar ook De Ruyter maakte een fout welke hem de zege deed kosten. Hij viel Wilson; den uiteindelijken winnaar: in de laatste bocht aan; geen reke ning houdende met den daaropvol- genden korten afstand tot de finish. Want toen zijn aanval faalde en Wil son de leiding' hernam; moest de Ruyter buiten hem om de eindspurt probeeren in te zetten. Daarvoor bleek de afstand te kort. Hij wierp zich op het laatste moment nog gelijk met Wilson over de eindstreep. De «tijdopnemers noteerden inderdaad een gelijken tijd 4 min. 17.4 sec.. maar de jury van aankomst schenk Wijson den eersten prijs; hetgeen den K.N.A.U.-voorzitter kolonel Paul en ten zeerste ontstelde, aangezien hij, zooals hij ons verklaarde; in staat was acher de finjsh te cbserveeren dat in elk geval een dead heat was geloopen, zoo niet een voordeel door de Ruyter behaald was. De heer Pau_ len aanvaardde echter soorMef de beslissing der juvy. De vier Nederlandsche kampi oenen zijn Brasser (discuswerpen) Lutkeveld (speerwerpen) Lamo- ree (polshoog) en Houtzager fko- gelslir veren) terwijl de Bruyn zijn titel kogelstooten behield. Onze eenige derde prijs was voor de Bruyn in discuswerpen. Onze sprinters speelden, ook al bereikten er eenige een eindstrijd geen rol in de finales. Als merk waardigheid zij hier nog vermeld, dat de Marathon wedstrijd eerst in den eindsprint werd beslist Atoomonderzoek/voor vredesdoelein laboratorium der Universiteit in gen voor de vervaardiging van de resultaat van hun eindelooze navoj iiltra_mic/roscopisclie metingen ontw is metingen te verrichten tot een punt met behulp van instrumenten, ren en meten. Ranlall Lenz, een der met het bewerken van uranium. den. Geleeiden van het me.allurgisch Chicago, waar de eerste onderzoekin- atoombom plaats vonden, hebben als schingen een nieuwe techniek voor ikkeld, waardoor men thans in slaat billioenste gedeeKe van een spelden, die het ongeziene wegen, analysee. geleerden der universiteit, bezig Ass. Press P. 50 K. M. zonder gangmaking In een wedstrijd die tenge volge van den angst der lan ge - afstand - specialisten om voor elkaar het „vuile werk" te doen, den sprinters meer kansen bood dan het geval had behooren te zijn, heeft Arie van Vliet na een formidabelen eindspurt het kampioenschap van Nederland voor beroeps- renners gewonnen over de 50 kilometer zonder gangmaking. Dii was het nogal verrassend slot van een vrij bloedeloos gedoe, dat ditmaal stellig geen propagan da beteekende voor deze soort wedstrijden. Van de 49 renners die deelnamen, waren aan het einde nog nagenoeg allen in de baan. Wel een bewijs dat er heel wat ontbrak aan felheid, initiatief en durf. Enkele uitlooppogingen, in het begin van den strijd onder nomen, verdienden ternauwernood dien naam, zoo schuchter en wei nig doortastend waren zij En dat, terwijl er in het peleton maar een enkeling was die zin had in een serieuze achtervolging. Eerst toen bijna de helft van de te rijden 50 km. was afgelegd kwam er eenig leven in de brouwerij. Dat was, toen Ooms en Lus, een voorsprong van 150 meter konden nemen en dit tweetal, versterkt door Reuter de Korver en de Best, hard zwoe gend voor een onwillig blijvend peleton uit, dien voorsprong zagen aangroeien tot plus minus een hal ve baan Indien Peters er niet was geweest zou de kopgroep er mis schien in zijn geslaagd het pele ton in te halen maar de Haar lemmer blééftrekken, sporadisch afgelost door Schulte en Lakeman. Toen er nog 16 ronden waren te rijden sprongen Derksen, van der Voort en Middelkamp er tusschen uit. Hun uitlooppoging slaagde weliswaar niet, maar wel was het resultaat ervan, dat 9 ronden voor het einde van den wedstrijd de kopgroep, waaruit Ooms was ver dwenen en die lang niet gemak kelijk meer draaide, werd inge- loopen. Het begon er op te lijken, dat de beslissing zou vallen in een sprint En inderdaad bleek dit het geval, hoewel Schulte nog even probeerde er alleen vandoor te gaan. De laatste ronde leverde het interessantste schouwspel van den heelen strijd op. Van Vliet die voortdurend óf .in het midden öf aan de staart van het peleton had gereden een voor hem begrij pelijke tactiek zag in deze laatste ronde kans, mét Derksen alle „stayers" voorbij te komen en op de laatste 50 meter nog at te rekenen met Remkes en Peters, Deze zag zijn harde werken be loond met een uiterst een-olie derde plaats Voor het <le volgendeweek te rijden kampioenschap sprint plaatsten zich zonder moeite van Vliet en Derksen bij de beroeps renners en Bijster en Hijzelen- doorn bij de amateurs. De kwartfinales van het kam pioenschap achtervolging werden gemakkelijk gewonnen door Schul te, Peters en Evers. Alleen Mid delkamp die zich eveneens voor de halve finale plaatste moest geducht vechten met de Korver, die slechts werd geslagen door de grooïere sprintcapaciteiten van Middelkamp. De Italiaan Bartali heef» de Ronde van Zwitserland, nadat hij ook in de laatste etappe als eerste eindigde, gewonnen Ook in het landenklassement bezet Italië de eerste plaats. ZEILEN Friezen superieur op de Kaag Wind en zon en een reeks van spannende races hebben den Kaagzondag tot een volslagen succes gemaakt. Er was zeer groote publieke belangstelling aan den wal, zoowel als op het water en veruit de meeste inte resse was daarbij geconcentreerd op den eersten kamp van den Holland.Friesland wedstrijd voor regenbogen, waarin ter weerszijden door^ jachten werd gestart. Deichmann nam voor Holland den kop, doch al op het tweede rak werd hij teruggedrongen om verder geen leidende rol te ver vullen. Winnaar werd de Hol land-zeiler Bergsma, maar niet minder dan drie Friezen volgden hem dicht op de hielen en dat leverde dezen zooveel punten op, dat zij na deze eerste race met 29—26, 1 p. de leiding heb ben gekregen. In den nationalen wedstrijd der regenbogen gingen niet min der dan 24 schepen van start. Aanvaringen en protesten kon den daardoor niet uitblijven en tal van jachten liepen averij op. Opnieuw waren de Friezen supe rieur, zoodat een eerste en twee_ de prijs hen ten deel vielen, dank zij fraaie overwinningen van Vrolijk en Hendriks, welke laatste Zaterdag als eerste door de lijn ging en dus een ernstige greep doet naar den hoofdprijs. Bij de sharpies zegevierde Dudok van Heel al voor den tweeden keer, terwijl Zuider- baan (Sneek) in de Valk-klasse met een le en een 2e plaats on getwijfeld favoriet is. Buitenge woon goed werk deed ook Daan Kagchelland in de klasse der Olympiajollen, waar hij Zaterdag zoowel als gisteren te triomphee_ ren wist. Athletiek. nationale B kampioen schappen - heeren Onder groote belangstelling hadden te 's-Gravenhage de na tionale b-kampioenschappen voor heeren plaats. De deelneming aan deze wedstrijden was buitenge woon groot waasdoor het noodig was de verschillende nummers in vele series af te werken. Lammers van A.V. '45 leverde een der beste prestaties van de zen middag. Hij won zoowel de 100 ais de 200 M., waardoor hij zich van de b-kampioenstitels op beide nummers verzekerde Zijn tijden waren resp 11,5 sec, en 23.5 sec. De 5000 M. Werd ge- jwonnen door Jordans van Haar lem, die er tezamen met zijn clubgenoot Hagingius ongeveer 4 ronden voor het einde tusschen uittrok. Hij wist op dezen even wel, toen nog ca 2 ronden geloo pen moesten worden, een voor sprong van ca. 30 meter te nemen en dezen tot het einde te behou den. Hij won in den tijd van 16 min 22.2 sec Tennis Australiërs te Noordwijk Onder ongekend groote belang stelling uit alle deelen van het land werden Zaterdag en Zondag te Noordwijk wedstrijden gespeeld met deelneming van Australische spelers. Van Swol was niet in zijn besten vorm en daardoor kreeg Harper zijn revanche voor Wim bledon met 61, 36, 61. De Wimbledon-finalist Brown had reeds van Swol geslagen met 63, 61 Zijn merkwaardige dubbelhandige forehand had meer dan eens succes. Wilton verloor in een goede partij van Pails met 86, 62. In het dubbelspel zegevierden de Australiërs Brown en Harper met 62, 63, 36, 97 over Rinkel en van Swol. Rinkel was meer dan eens de meest brilliante speler van het veld. De voornaamste partij, die tus schen de beide Australiërs Brown en Pails. bracht een teleurstelling daar Pails niet fit werd. Hij moest bij 6—1, 32 voor Brown opge ven. De laatste had bij vlagen schitterend spel gegeven. Het heeren-dubbeispel waarin Brown voor Pails inviel, had tenslotte tot resultaat dat Brown en Rinkel langer noodig hadden om van Harper en Wilton te winnen dan vermoed was: 75. 46, 46, 6—4, 6—3. FINALES N H KAMPIOEN SCHAPPEN Zaterdagmiddag werden te Alkmaar de finales gespeeld van de Noord-Hollandsche tennis kampioenschappen. De belang stelling hiervoor van spelers, pu bliek en bonds-officials was heel matig. Het verdient wel aanbe veling dat wat meer en tijdige bekendheid wordt gegeven aan finales van wedstrijden waarvoor voorgaande week-ends belang stelling genoeg bleek te zijn. De uitslagen waren; Dames enkelspel; finale: Mej. de Wit slaat mej Koppen 63 6—1. Gemengd dubbelspel: halve finale: mej. Koppen en Deetman slaan mej. de Wit en Stumpel 6—4 6—4; finale: de heer en mevr. Schuurman slaan mej Koppen en Deetman 46 63 61, Heeren dubbelspel finale: Buis kool en Stumpel slaan de gebr. Van Leyden t—6 63 63. Heeren enkelspel finale: D v. Leyden slaat Deetman 64 60. Herdenking luchtlanding Arnhem Ter gelegenheid van de tweede herdenking van. den strijd om Arnhem zullen leden van de eerste Britsche luchtlandings divisie die deel hebben uitge maakt van de Airborne troepen en in 1944 hebben gevochten rond de stad in September een bezoek aan Arnhem brengen met hun familieleden. Men verwacht ruim 200 personen. 113. Boebi Trep en Jippie Jee zouden nog een poosje in Nederland gaan werken. Want ze hadden immers van hun generaal een opdracht gekregen. Die opdracht moest nog worden uitgevoerd, nl. het maken van films over de bezet ting en over de vreeselijke dingen, die er toen waren gebeurd. Want ook later zou men moeten weten, hoe Dolf en zijn bende de wereld hadden geknecht en hoe de menschen hadden gele den door één persoon. Zoo kwamen ze bij het huis van Her melijn, waar hun avonturen waren begonnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3