Nieuuu EEN PROGRAM VAN CHRISTELIJK SOCIALE POLITIEK GOEDE VOORUITZICHTEN Voor Alkmaar en omgeving nergens v($^del) Bureaux: Nieuw kabinet snijdt tal van problemen aan Belangrijke mededeelingen over ingrijpende hervormingen RECHTVAARDIGE VERDEELING VAN DE STOFFEUJKEWELVAART Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand. Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; In alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. No ordhollandsch Dagblad Buiten God is 't DINSDAG 23 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10985 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank H.M. de Koningin heeft hedenmiddag de zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende Troonrede: HET VERTROUWEN van mijn volk heeft u geroepen; om in de komende vier jaren; mede te beslissen over het wel en wee van ons vaderland. Dit stemt mij lot voldoening. Uw verkie zing toch strekt mij ten teeken van een terugkeer tot normale grondwettelijke vormen en sta biele staatkundige verhoudingen. Te meer verheug ik mij hier over omdat thans eerst recht alle krachten gericht kunnen worden op het eene doel: het leggen van een deugdelijken grondslag voor den geleidelijken wederopbouw van onze geeste lijke en stoffelijke volkswelvaart. Tot mijn groote vreugde mocht ik mede uit eigen aanschou wing vaststellen, dal wij in gestagen tred reeds menige schrede op den weg naar dit groote doel hebben gezet en dat wij, wat de krachlsinspanning betreft om het te bereiken geenszins de minsten zijn in den kring der door den oorlog ge troffen volkeren. Nochtans wachten ons nog vele en grooie moeilijkheden, welke ik zoowel u als mijn geheele volk in ernstige en voortdurende overweging aanbeveel. Deze moeilijkheden zullen slechts overwonnen kunnen worden, in dien ieder onzer zich met geest drift wijdt aan den gemeen- schappelij.ken arbeid, die uitsluL tend in slaat zal zijn voor de breede lagen van ons volk den weg tot welvaart te banen. In de ontwikkeling der ge beurtenissen in Oost-Indië valt verbetering aan le wijzen. In belangrijke deelen der bui tengewesten is reeds in eersten aanleg overgegaan tot de vesti ging van een nieuwe rechtsorde, steunend op de beginselen, die iri mijn rede.^an 7 December 1942 werden neergelegd. Met verte genwoordigers der bevolking uit die buitengewesten, waar he geallieerde opperbevel de ver- anwoordelijkheid voor de be stuursvoering heeft overgedragen wordt thans beraadslaagd over dé vervulling, langs loyalen en vreedzamen weg, van de natio nale verlangens. Op Java en Sumatra echter ontbreken nog voldoende voor waarden voor zulk een overleg. Ik vertrouw, dat deze voorwaar, den mede dank zij verdere besprekingen spoedig aanwe zig zullen zijn. Het geallieerde opperbevel in deze gebieden; en in den' Riouw- Archipel, neeft zijn taak nog niet voltooid. Nog altijd lijden daar tot onze bezorgdneid velen uit alle bevolkingsgroepen onder d'e gevolgen van den oorlog. De verdere liquidatie van de Japansche invasie en de terug keer van orde en rust met name op Java en Sumatra, zijn noodzakelijke voorwaarden, wil Nederland' zich ten volle kunnen wijden aan zijn roeping, om te zamen met de Indonesi sche volken ook voor hen bin nen het Koninkrijk een eigen staatsverband op te bouwen, waarin die volken vrij hun eigen kracht kunnen ontplooien en door middel waarvan zij zich een eigen plaats in de rij der Ver- eenigde Volken zullen kunnen verwerven. In dit Indonesisch staatsverband zullen uiteraard' de rechten en belangen van alle bevolkingsgroepen en van min derheden dienen te worden be schermd en behartigd. Ten einde voor den overgangs_ tijd in het bijzonder de uitoefe ning van de laak van het opper bestuur ten aanzien van Oost- Indië beter tot haar recht te doen komen en ook daar de Rijksconferentie voor te berei den, zal onverwijld een ontwerp van wet tot instelling van een commissie-generaal aange past aan de eischen van den hui- digen tijd aan u worden voor gelegd. In afwachting van het herstel van het economisch leven zullen de groote moeilijkheden waarvoor Oost-Indië zich op het gebied van geld- en handelsver keer gesteld ziet, slechts met steun van Nederland 'en door nauwe samenwerking van beide deelen van het Koninkrijk, uiler. aard' op voet van gelijkheid, over wonnen kunnen worden. Diep getroffen ben ik door de plichtsbetrachting en zelfbeheer- sching. waarmede intusschen zoowei burgers als militairen ginds onder zoo moeilijke om standigheden voortgaan, hun taak te vervullen. Ook in West-Ind'ië leeft een drang naar vernieuwing der staatsinstellingen. Wat reeds zonder grondwets wijziging ter bevrediging daar van kan geschieden, zal ten spoedigste worden bevorderd, op dat Suriname en de Nederland- sche Antillen zullen kunnen be ginnen met op nieuwen voet eigen leven, deelgenootschap in het Koninkrijk en in het bijzon, der hun taak in hun eigen om geving ter hand te nemen. Nederland', dat zich in het verleden voortdurend tot taak heeft gesteld in de internationale samenleving der volkeren bij te dragen tot den opbouw van een vreedzame Internationale wereldorde, zal ook thans naar vermogen krachtig samenwerken met al die landen, die eveneens den wederopbouw en de bevestiging van vrede en veiligheid willen dienen op grondslag van recht en rechtvaardigheid. In de organen van de veree- nigd'e naties en met name in den Veiligheidsraad, zoomede in de commissie voor de beheersching der atoomenergie, streeft de re- 'geering naar bevordering van; goede internationale verhoudin gen op den grondslag van het Handvest, met het doel den in ternationalen vrede en veiligheid te bevestigen en de vrijmaking van het in het atoom sluimerend' geweld te doen strekken tot heil, in stede van tot rampspoed der menschheid. Onzerzijds wordt een spoedige totstandkoming van de definitie ve vredesregelingen gewenscht, ten einde de wereld de gelegen heid te bieden, door vreedzamen arbeid tot herstel te geraken. Het besef, wederkeerig be- i staandte bij de Nederlandsche zoowel als bij de Belgische re geering, dat ten aanzien van een aantal internationale vraagstuk ken haar respectievelijke be langen gestadig meer samenloo- pen, draagt er toe bij de nauwe samenwerking met onze zuider buren te versterken. De ontwikkeling van onze be trekkingen met de mogendheden, waarmede de vriendschappelijke re.aties niet zijn verbroken ge weest. blij© aanleiding geven -ot voldoening. Nederland stelt zich voor aan spraken te doen gelden op grens, verbetering van beperkten om vang langs zijn oostgrenzen. Ónze strijdkrachten. Mede als een bijdrage tot de vestiging van een sterke inter nationale rechtsorde zal worden voortgegaan met den wederop bouw zoowel van onze marine als van onze landmacht. In beide deelen onzer strijdmacht zal bij zondere aandacht worden ge schonken aan de tucht, het mo reel, de geestelijke verzorging en de sociale bemoeiingen ten dienste van het personeel en zijn gezinnen. Voorstellen tot wijzi ging van de dienstpichtwet 'en van de bevorderingswetten voor het beroeps- en reservepersoneef onzer landmacht zullen u gorden aangeboden. Zoowel aan onze landmacht als aan onje marine, in het bijzonder aan djt gedeel te, 'hetwelk tijdens deh oorlog reeds jaren uit het vaderland afwezig was, worden hooge eischen gesteld. Met erkentelijk heid maak ik gewag van de groote plichtsbetrachting en of fervaardigheid dezer mannen. In ernstig onderzoeok zal worden genomen de vraag op welke wijze ontduiking van het bepaalde in art. 263 van het Burgerlijk Wetboek kan worden tegengegaan. Maatregelen ter voorkoming van lichtvaardige echtscheidingen zullen worden voorbereid. Maatrege len zullen worden voorbereid ten be hoeve van een meer doeltreffende be strijding van de openbare onzedelijk heid. Ten aanzien van het onderwijs zal gestreefd worden naar het wegnemen van belemmeringen die de vernieu wing van het onderwijs in den weg staan en naar het aanvullen van de op dit gebied bestaande tekorten. Ontwerpen van wet, vastleggende het kader waarbinnen zich d'e vernieu wing van het onderwijs zal kunnen voltrekken, zullen in overweging ge nomen worden. Voorstellen tot ver betering van de financieele verhou ding ten aanzien van het bijzonder hooger oderwijs' zullen U op korten termijn bereiken. De regeering zal sterken steun ver. leenen aan de jeugdbeweging met inachtneming van zelfstandigheid der levensrichting en erkenning van de rechten der ouders. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de bestrijding van de verwildering der jeugd. DE TROONREDE, die zeer uitvoerig en gedetailleerd is, opent goede vooruitzichten voor de actieve christelijk-so- ciale politiek, waarvoor de Katholieke Volkspartij den verkiezingsstrijd gevoerd heeft. Zij bevestigt den uitstekenden indruk van de plannen van het kabinet-Beel, welke wij reeds uit de eerdere Regee- ringsverklaring hadden opge daan. Teekenend is, na een korte inleiding, dat de breede be schouwing over de Overzee- sche staatsdeelen voorop staat. En tot blijdschap stemt het, dat de Regeering in de ontwikkeling der gebeurtenis sen aldaar verbetering ziet. Zij vertrouwt, dat ook op Java en Sumatra spoedig voldoen de voorwaarden voor een overleg, als nu te Malino wordt gevoerd, aanwezig, zul len zijn. De Regeering betuigt nog eens haar geloof in de eenheid van het Rijksverband naast medewerking aan den opbouw van het eigen staats verband, opdat de Indonesi sche volken een eigen plaats in de rij der Vereenigde Vol keren zullen kunnen innemen. Op Indië volgt onze plaats in internationaal verband. Wij betuigen onze liefde voor vre de en veiligheid, en ons ver trouwen in internationale sa menwerking, die we zullen steunen, ook door het opbou wen van een vloot en land macht, waarbij alle aandacht geschonken zal worden aan sociale en moreele belangen. Dan volgt een rijtje ter ver wezenlijking van speciale geeste lijke wenschen van het katho lieke program: maatregelen te gen echtscheidingen, meer doel treffende bestrijding van de openbare onzedelijkheid, deug delijke onderwijsvernieuwing, verbetering van de financieele verhouding voor het bijzonder hooger onderwijs, steun aan de jeugdbeweging en bestrijding van de verwildering onder de jeugd Er komt een nationaal omroep bestel op publiekrechtelijken grondslag, met erkenning van de verschillende levensbeschouwin gen. Het streven naar opvoering van de nationale productie staat voorop om te komen tot herstel van de stoffelijke welvaart. Acti viteit betoont de regeeririg ten aanzien van de ontwikkeling van het gezonde middenstandsbedrijf er komt beschefming tegen d^ onredelijke concurrentie van het grootbedrijf, enz. De regeering maakt ernst met haar actieve welvaartspolitiek, met medewer king van een op wettelijke basis staand adviseerend planbureau. Een redelijke belooning voor den land- en tuinbouw zal in acht genomen worden bij het streven naar verlaging van den kostprijs. Hst land- en tuinbouwonderwijs zal moeten worden uitgebreid. De wederopbouw zal niet kracht worden voortgezet. Een financieele regeling voorden bouw van woningen door parti culieren is vrijwel gereed! Tal van wettelijke maatregelen worden voorgesteld, zooals een regeling van het vervoer langs den weg e.d. Als de Regeer.ng alles, wat zij aankondigt, of als wenschelijk in uitzicht stelt, vol voert in de komende vier jaar, dan doet ze knap werk Van de groote dingen noemen wij, in de chronologische volgorde van het langademige staatsstuk zelf, de ordening: hier genoemd verschuiving van overneidsbe- moeiïng naar publiekrechtelijke organen. De voorbereiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie zal met spoed worden voort gezet Er komt een sociaal-econo mische raad en socialisatie zal worden overwogen van de open bare nutsbedrijven, die nog niet in gemeenschapsbezit zijn. En de mijnen? „Socialisatie zal worden bevorderd, zoodra uit een onder zoek gebleken is, dat het algemeen belang zulk ingrijpen vordert.' Groote zorg zal worden besteed aan de rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart; er komt scherp toezicht op de prij zen, de kinderbijslag zal worden verhoogd, een voorloopige oplos sing worden gevonden voor ver betering van de hulp voor ouden van dagen en tal van andere so ciale maatregelen. En nadat deze en tal van andere hoopvolle vooruitzichten geopend zijn in dit overvloedige staatsstuk, volgtonder in den zak de re kening: „grooie zorg boezemt mij de toestand van 's lands financiën in", zegt de Koningin in de Troon rede. Gelukkig volgt op de mede- deeling, dat in het belang van de voortzetting van de financieele hulp uit het buitenland niets mag worden nagelaten, wat de van ouds erkende credietwaardigheid van Nederland zal kunnen ver sterken, niet de aankondiging van een „van ouds bekende aan passingspolitiek", maar de meer constructieve en hoopgevende ver klaring, dat eerste voorwaarde voor de versterking van ons cre- diet is: eendrachtige voortzetting van de herstelpolitiek. Overigens worden verschillende financieele maatregelen aangekondigd, even als de instelling van een Staats commissie voor Grondwetsherzie ning. Moge ook het slot van de Troon rede in vervulling gaan: dat God wijsheid en kracht moge geven tot zegen van ons Koninkrijk en zijn toekomst!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1