De laatste ronde van den nood-gemeenteraad Breedvoerige beschouwingen over de gemeente-begrooting 2 Nieuw Noordhollondsch Dagblad Buitenlandsch nieuws Marktberichten DINSDAG 23 JULI 1946 DINSDJ5 De raad kwam gisterenmiddag bijeen, onder voorzitterschap van den loco-hurgemeester G. van Slingerland, ter behandeling van de gemeentebegrooting over '46; vooraf kwamen enkele andere punten in behandeling. Bij ope ning van den raad waren afwer zig de heeren v. d. Borden, Asjes en Vlotman met bericht van ver hindering; voorts waren de hee ren Bak en v. d Bogaerde af wezig. Benoemingen Aan mej. E, v. d. Veen werd eervol ontslag verleend als onder wijzeres aan de ïesselschade- school (wegens huwelijk), zulks met ingang van door B en W. nader te bepalen datum, Benoemd werden; tot'tijdelijk leeraar-Duitsch aan het Gymna sium de heer J. Ph. Lienesch; tot onderwijzer aan dé School voor Voortgezet Lager Onderwijs B. Brouwer te Eindhoven; tot tijd, leeraar-Aardrijkskunde aan dé Handelsschool de heer Th. van Huystee te Heemstede; tot regent van het Centraal Ziekenhuis (tot ultimo December 1947) mr D. Breebaart te Schagerbrug. Tariefsverhooging De voorstellen tot verhooging van de electriciteitstarieven met ca. V2 een per KWU en van het ga'starief met 1 cent per M3, werden zonder discussie aange nomen. Leening Centr. Ziekenhuis Aan de orde was hierna een voorstel tot garandeering van een leening (en de rentebetaling daarvan) van f 125,000 door- Regenten van het Centraal Zie kenhuis. De heer Wagenaar (r.k.) vindt dat de raad wel wat laat hierin is gekend; de betrokken barak (f 75.000) staat er bijna reeds; hij vraagt voorts of vernieuwing van de Röntgeninstall. (f 28.000) wel noodig is; ook vraagt hij of het niet gewenscht is, dat de raad in het college van Regenten vertegenwoordigd is. De heer Sietsma (arb sluit zich hierbij aan en maakt ook bezwaren van financieelen aard. De voorzitter kan het er mee eens zijn. dat dit voorstel eerder in den raad had moeten komen; ook had men eerder kunnen spreken van den benoodigden inventaris Wat de vernieuwin gen betreft, zoowel de ketels als de Röntgeninstallatie zijn afge schreven en behoeven dringend vernieuwing; d'ie Röntgeninstal latie bedruipt zich wel en kost de gemeente zoodoende practiseh geen geld. Spr. dringt niettemin aan op aanneming van het voor stel. De heer Wagenaar vraagt het college, bij Regenten er op aan te dringen, dat extra uitgaven eerder ter kennis van den raad komen. De voorzitter zegt nog, dat de raad' niet in het college van Re genten vertegenwoordigd is, het geen overeenkomstig de destijds door den raad vastgestelde ver ordening is. Daar kan dus niet direct verandering in komen AJgemeene beschouwingen. Ter inleiding van de behandeling' der Begrooting 1946 opende de heer Sietsma de algemeene beschou wingen. Hij betoogt dat de wijze van samenstelling van den noodraad zijn instemming niet heeft en hij betreurt het, dat de oude Raadsleden niet in de gelegenheid werden gesteld hun zetels weer in te nemen, zooals dat met de Tweede Kamer het geval was. Intusschen staan wij voor nieuwe verkiezingen en hij wenscht alle par tijen alle succes toe. Hij releveert de groote verdiensten van het vroeger College; bestaande uit wijlen V. Keysper; Mr. De Groot en den heer v. Slingerland en vraagt den voorzitter waarom Mr. de Groot niet in het College is teruggekeerd. Voorts vraagt spr. waarom sanctie werd verleend aan de benoeming van de Rochdaleschool met passeering van een op wachtgeld gesteld oud- hoofd. Waarom is het advies niet gevraagd van den Raad in zake het contract met het Comité voor de Noodschouw'- burg; waarom hebben B. en W. goed keuring verleend aan de verloting; waarvoor als hoofdprijs ameublemen ten, die in de noodgebieden zoo hard noodig zijn. Spr. is dankbaar voor de pogingen tot in standhouding van de kaasmarkt en vraagt pogingen voor weer in dienststelling der kleu terscholen; weik bedrag is reeds aan scholen-herstel uitgegeven en wat betaalt het Rijk hieraan mee? Spr. vraagt tijdig' plannen te maken ter voorkoming van werkloosheid in de toekomst en kreeg gaarne inlich tingen over de voorbereiding van het bouwrijp maken van het terrein in den polder Huiswaard. Hij geeft B. en W. in overweging overleg te plegen met de Middenstandsorgani satie inzake het Middenstandscrediet en de oprichting van een "Alkmaar- sche Gemeenschap" onder oogen te zien. Den financieelen toestand der ge meente noemt spr. onrustbarend; het politiecorps acht spr.'s fractie te om vangrijk voor een stad als Alkmaar. Spr. bespreekt het groote woningte kort en vraagt of B. en W. zich den minder, geschikten toestand van dub_ belbewoning bewust zijn; zulks met het oog op de hieraan verbonden moreele gevaren. Ook vraagt spr. naar maatregelen tot vermindering van de huurschuld der gemeentewo ningen. De heer N Andriesma (r.k constateert, dat er in tegenstel ling met vroeger jaren niet veel aanleiding is om tegen het col lege ten strijde te trekken. Wij hebben nu een college op' den meest-breeden grondslag; van daar dat er geen oppositie en strijd is. Spr, zou ook niet weten, tegen welke' fractie hij van leer moest gaan trekken. Tot dusver is zelfs de verkiezing'sactie vreed zaam verloopen. Dankbaar is spr. voor het spoedig herstel van het stadsschoon en van de kaas markt en vraagt B en W. bij eventueele kwesties commissies van advies uit de burgerij in te schakelen, zooals bij de pogingen tot herstel van de kaasmarkt. Spr. vraagt of van hoogerhand de salarisverhoeging van de wet houders reeds is goedgekeurd; zoo niet, dan zou spr den raad in overweging willen geven, daarpp aan te dringen. De wet- houderstaak neemt in omvang toe en deze salarisverhooging is dan ook heel gemotiveerd. De oprichting van een Alkmaarsche Gemeenschap zou de saamhoo- righeid der burgerij bevorderen en spr. zou dat d'an ook toejui chen Spr is den heer Sietsma dank baar voor diens woorden van waardeering voor het werk van wijlen wethouder Keijsper Ko mende tot het financieel beleid, geeft spr. als zijn meening dat vermindering der uitgaven haast niet mogelijk is; het besturen van de gemeente is op d'ezg wijze niet mogelijk. De woningnood heeft den burgemeester een on gewone macht in handen gege ven, bij het toewijzen van woon ruimte', Het rechtsgevoel van de burgerij zou meer bevredigd worden, als eerst eens wat van de grootste woningen, waarin 1 of 2 menschen wonen, voor dub- belbewoning werden aangewe zen. Kan voorts aan de vestiging op dit oogenblik niet wat meer paal en perk gesteld' worden; zijn er soms te veel evacué's achter gebleven? Waar komt het tekort van 2000 vandaan? Zij, die als evacué van elders kwamen, moe ten met milde hand weer naar hun vroegere woonplaats wor den teruggestuurd. Kon de verkorting van de ker mis niet uitgesteld worden tot dat de nieuwe raad' er over had kunnen meespreken? Wat riu gebeurd is, was niet elegant en niet in het gemeentebelang De kermis is van groote economische waarde voor een groot gedeelte van den middenstand- de moti veering van B. en tot ver korting van dé kermis is vrij simplistisch; spr, gelooft, dat er na zes kermislooze jaren eerder meer dan minder behoefte aan is. Bovendien heeft de prak tijk geleerd, dat de laatste Zater dag en Zondag meer publiek trokken dan de eerste kermis dagen. De raad heeft hier wel niets in te vertellen, maar bij d'e begrooting-1947 denkt spr. er op terug te komen Voorts vindt spr., dat B en W. ook wel bij de regeering nadden kunnen aandringen op salaris verhooging van de onderwijzers. Hij betreurt het afwijzend voor stel van B. en W. inzake f 250 subsidie aan het Alkmaarsch Drankweercomité en zag dit sub sidie gaarne nog toegekend De heer Rucnti (CPN) vindt in den noodraad geen juiste weergave van de Alkmaarsche bevolking; hij hoopt, dat dit met den nieuwen raad beter het ge val zal zijn. Zonder herstel van de autonomie der /gemeente, is de raad te veel ondergeschikt aan de regeering. Er zal aange drongen moeten worden op meer en beteren woningbouw. Spreker hoopt, dat er straks een burge meester komt, die hier gezien den uitslag der verkiezingen het best op zijn plaats zal zijn Het financieel tekort van de ge meente zal het rijk moeten dra gen, evenals de schadekosten tengevolge van de bezetting. Bij nieuwen woningbouw zou spr gemeenschappelijke tuinen willen. Bij d'ubbelbewoning moet ook gekeken worden naar de beter-gesitueerden, die tot dus ver hun aandeel niet hadden in den woningnood. Na tal van sociale wenschen 'te hebben ken baar gemgakt, dringt spr. aan op spoedige opheffing van het ton nenstelsel, dat op d'en duur tot bezuiniging zal leiden; invoering van gestandariseerde vuilnis emmers acht spr. een eisch van hygiëne. Tenslotte vraagt hij naar de resultaten van om- en herscholing van arbeiders, B en W. da brengend voor hetgeen zij' in uezen reeds gedaan heb ben. De heer Groot (PvdV) dringt aan op bezuiniging van gemeen telijke uitgaven, waar nrogelijk. De heer v. <1. Öever (a.r.) sluit .zich aan bij de hulde aan B. en W. voor het gevoerde beleid" en meent, dat sommige subsidies wel minder kunnen; o.a de f 1000 aan de HOV en Leeszaal f 3570; kan de Leeszaal de con tributies niet verhoogen? Het subsidie aan het Borgstellings fonds kan z.i ook wel wat min der. Het politiecorps is z.i. te omvangrijk De Rger Vleugel (r.k.) gaat in op het betoog van dén heer Sietsma over den nopdraad; de stemming en samenwerking in raad en commissie was altijd heel goed en spreker zegt daar gaarne dank voor. Hij vraagt voorts strenger toezicht van de kinderpolitie in danslokaliteiten en bioscopen, waar kin-deren ko men, die er niet thuis hooren; kan de gemeente de bepalingen niet verscherpen, b.v. wat de leeftijdsgrens voor bioscoopbe zoek betreft, opdat de jeugd nog meer beschermd wordt tegen den slechten invloed van be paalde films De heer Feringa (arb.) wijst op d'en financieelen en m'oreelen achteruitgang na dén oorlog en de toenemende verwildering; kinderen plukken de bloemen uit onze tuinen en volwassen dames gaan met de schaar naar het Nassauplein om de rozen te plukken. Onderwijs en opvoeding vra gen onze aandacht en spr. brengt hulde aan B. en W., omd'at zij het onderwijs zoo gauw hebben hersteld Spr. bepleit het inslaan van nieuwe didactische wegen bij het onderwijs. Het staat voor spr. vast dat de vernieuwing van het onderwijs elr komt; een schooltuin is van groot be lang, waar de jeugd eerbied krijgt voor wat groeit en bloeit. Spr. zag graag' dat B. en W. het initiatief niet over).eten aan onderwijskringen. Er is te weinig contact tussehen school en huis. Spr. vraagt meer aandacht van B. en W. voor de jeugd buiten schoolverband. Ook spr. heeft het teleurgesteld dat B. en W. -geen adhaesie betuigden aan het adres van het A.N.O.V. tot de regeerin.g' om verhooging der onder wijzerssalarissen. Het is- nog niet te laat om cT.t alsnog te -doen. Spr. vraagt B. en W. zoo mogelijk wat meer sfeer te brengen in de school aan de Brille- steeg en bepleit tenslotte een betere tandverzorging op de scholen. De heer Wagenaar (r.k.) brengt hulde aan B. en W. voor de spoed waarmee zij de M.v.A. den Raad aanboden. Spr. vraagt of bij Gemeen tewei-ken wel met gepaste zuinigheid wordt gewerkt; is het niet wensche_ lijk hier een bedrijfseconoom aan te stellen? Spr. bepleit beschikbaarstel ling van terreinen en lokaliteiten voor de jeugdvereenigingen, ook al kost het de gemeente wat geld; spr. aeht dit vraagstuk urgent. Spr. is niet voor het subsidie aan het Alk. maarsch Drankweercomité. De heer Co erts (Arb.) bespreekt het lang uitblijven van de benoeming van een C.v.P. Het zal Alkmaar ge noegen doen als de heer Rijpma, die voortgekomen uit de illegaliteit, en sinds de bevrijding wnd. Cv.P., als zoodanig' benoemd zal worden. Spr. vra: gt het College zich met Rijk en Provincie in verbinding te dtelleu voor de uitvoering van de plannen voor een tunnel in den E'er. gerweg. Voorts ligt bet z.i. op de taak van Maatschappelijk Hulpbetoon meer aandacht te schenken aan den geestelijken nood van de ondersteun den, b.v door aanstelling van meer sociale verzorgsters, desnoods met vrijwilligers uit de burgerij. Wat de bedrijven betreft zal gestreefd moe ten worden naar meerdere rentabili teit en meer inkomsten voor de ge meente. Spr. vraagt zich af of de concen tratie der bedrijven die op een on gunstig tijdstip werd ingevoerd; ge handhaafd kan.blijven en dring'; aan op vermindering van het aantal ar beidscontractanten door meer aan stelling van vast personeel. Het terrein aan de Krocht is niet op de juiste wijze in gebruik gege ven aan een jeugdvereeniging. Spr. vraagt bij verandering' van den be drijfsvorm van het Sportpark iemand aan te stellen die zoowel op bedrijfs. als op sportgebied ter zake kundig ïs. Is zoo vraagt hij voorts het Plantsoenbedriif wet topzwaar wat personeel betreft? Is het personeel wel genoeg geschoold? Wat de Reini ging betreft dient het College bij de aanstelling van nieuw personeel reke ning te hquden met de omschakeling van paardentractie in autotractie. Spr. vraagt het college overleg te plegen met de Won m gb o u w ver een. in zake plannen voor nieuwbouw. Wat de kermis betreft vraagt spr. toezicht op de prijzen die gevraagd worden door verschillende exploi tanten. De heer Holsmuller (P.v.d.Vr.) be cijfert het begrootingstekort op ruim f2.147.000 en vraagt welke maatre gelen B. en W. denken te nemen om d'it tekort weg te werken; in hoe verre kan een Rijksbijdrage hierin verwacht worden? Bezuiniging blijft dringend geweqscht. Wat is gedaan Voor het gereedmaken van industrie terreinen? D'e gemeente heeft in het verleden te weinig gedaan voor de bevordering van den bouw van mid_ denstandswoningen m open bebou wing en villabouw, waardoor vele ingezetenen elders gingen wonen. Spr. betreurt ook de bekorting van de kermis en geeft in overweging de kermis te vervroegen. Het Centraal- Ziekenhuis-tekort moet verminderd worden door tariefverhoog'ing waar tegen z.i. geen bezvdar zal worden gemaakt. Voor het Handelsonderwijs wordt te weinig reclame gevoerd; spr. betreurt de opheffing van de openbare opleidingsschool waardoor aan den wens;h van vele ouders te kort is gedaan. Spr. verwacht in den nieuwen Raad nieuwe voorstellen in dezen. De heer Bakker (Arb.) betwijfelt of de minder-gesitueerden gebruik zullen kunnen maken van de parti culiere kraaminrichting in het Ken- nemerpark en het komt spr. wel ge_ wenscht voor dat B'. en W. alsnog aandacht hieraan schenken. (Wordt vervi'gd) STATIONSCHEF 40 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN H'eden is het 40 jaar geleden dat de heer J. Zoetbrood, stationschef te Alkmaar, in dienst trad bij de Ned. Spoorwegen. Hoewel de heer Zoet brood nog pas 6 weken te Alkmaar gestationneerd is, werd hem heden morgen een huldiging bereid in de wachtkamer op het le perron. Namens de directie van de N.S. sprak de heer De Steenwinkel den jubilaris, die in gezelschap van zijn echtgenoote en kinderen temidden der bloemen had plaats genomen, toe; waarbij hij de tact en de energie van den heer Zoetbrood ten zeerste roem de. Hij overhandigde den jubilaris de gebruikelijke oorkonde en enve loppe met inhoud. Uit het verdere personeel dat de wachtkamer geheel vulde, spraken nog de heeren Klisters en v. d. Heij den woorden van gelukwensch terwijl ook cie Spoorweg_Ontspanningsver_ eeniging niet achterbleef om den jubilaris in de bloemetjes te zetten. Zeer getroffen door de warme be langstelling' dankte de chef iederen spreker persoonlijk en het personeel in het algemeen, waarna men' nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef. CIRCUS SALTARINO KOMT! Het circus Saltarino, dat ver leden jaar zoo gunstig door pers en publiek werd ontvangen, zal mei een geheel nieuw programma Alkmaar bezoeken. Voor het eerst na den oorlog is de directie er in geslaagd groote internationale at tracties aan haai^ onderneming te verbinden. De openingsvoorstelling zal plaats hebben op het Canada plein op Vrijdag 26 Juli a.s. des avonds 8 uur. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST Gisteren vierde in de St. Anna- straat alhier het echtpaar IJ. Dijk stra en A. Dijkstra-Romijii zijn 50-jarig huwelijksfeest. De heele St. Annastraat was in vlaggetooi gestoken en op nummer 39 was het natuurlijk groot feest Nadat des morgens in de St. Laurentius- kerk door den Hoogeerw. Heer Deken Th. Jacobs een plechtige H Mis van. dankbaarheid was op gedragen, verzamelden kinderen en kleinkinderen zich ten huize van het gouden echtpaar, dat ge ducht in de bloemen was gezet. De buurtbewoners leefden ten volle mee en ook van de scheeps timmerwerf ,,'t Hondsbosch" waar de heer Dijkstra zijn leven lang gewerkt heeft, was een fraai bloemstuk binnen gekomen. Der traditie getrouw bracht St. Cae- cilia "s avonds een serenade LIMMEN /AANRIJDING Gistermorgen omstreeks 9 uur kwam op den Kennemerstraatweg alhier nabij den Vischweg een met Duitsche krijgsgevangenen geladen truck in aanrijding met een auto, die uit tegenovergestelde richting na derde; op hetzelfde oogenblik pas seerde nog een andere luxe wagen, die eveneens in de aanrijding werd betrokken. De truck kreeg eeö schrammetje', de beide andere wa gens liepen in elkaar vast en werden vrij ernstig beschadigd. AKERSLOOT GEMEENTERAADS VERKIEZING Degenen die voor de gemeente raadsverkiezing van een auto ge bruik wenschen te maken door ziekte of andere omstandigheden, gelieven dit vóór a.s. Donderdag even op te geven bij den secreta ris van de K.V.P, G A van Vliet, manufacturenzaak te Akersloot. WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De B'llt; geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond WARMER! Geen regen van beteekenis. op de meeste plaatsen zonneschijn. Wind uit zuidelijke richting. ZON opk. 4.49; ond. 20.43 MAAN opk. 0.47; ond. 16.58 KERMIS De kermis zal dit jaar gehouden worden op den eersten Zondag in Augustus. URSEM JUBILEUM JAAP DE GRAAF Op 25 Juli 1921 werd de vracht- dienst opgericht door twee broers van 16 en 13 jaar; zij werd be gonnen met ket en wagen. In 1925 voortgezet met 'n flinke wagen en twee paarden, en in 1928 werd de dienst uitgevoerd met een auto, terwijl nu reeds door vlijt en ver trouwen de derde auto in gebruik is. Moge het Jaap gegeven zijn om in lengte van dagen de ingezete nen van Ursem en omgeving met zijn vrachfdienst van dienst te zijn. Finland zal Petsamo volgens de vredesverdragen af moeten slaan. De graanoogst in Amerika zal dit jaar buitengewoon goed zijn. Nog steeds worden vliegende rakketbommen waargenomen bo ven Scandinavië De milit. po litie heeft in Beieren vier com munistische leiders gearresteerd. De nieuwe Boliviaansche -e- geering beheerscht de toestand volkomen. Op de marinewer ven te Singapore zijn stakingen uitgebroken. Indonesische landings poging afgeslagen Zondag hebben Indonesische troepen in motorbooten een po ging gedaan te landen op het hoofdeiland van de Karimoen- eilanden (ongeveer 100 K.M. van Singapore). Zij zijn door het kleine Nederlandsche garnizoen afgeslagen. Aan de Nederland sche zijde was een gewonde; de Indonesiërs verloren 10 dooden en meerdere gevangenen. KAREL DOORMAN VERTREKT 8 AUGUSTUS Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" zal 8 Augustus' uit Nederland vertrekken en 10 Augustus te Portsmouth aanko men, teneinde daar voorraden in te nemen. Tegen eiiKÏ Augustus zal het schip naar Clyde varen, waar het vliegtuigen aan boord zal nemen. Het vertrek naar Nederlandsch Indië is bepaald op 1 September 1946 AVENirORN EN O.; 22 Juli. Vroege aardappelen: Groote Schot, sche 10.— aanv. 112475 KG. ALKMAAR. Veemarkten 2022 Juli. 15 paarden f 4001600; 40 vette koeien (Centrale); 13 pinken (Centrale); 1 graskalf; 109 nuchtere slachtkalveren (Centrale); 40 oude kippen 5.128 jonge hennen f 6—12 per stuk; 63 konijnen f 0.25_ 10.per stuk. ZWAAG 22 Juli; Aardappelen i0; spitskool 10.80; postelein 5—12; bieten 5.50—10.70; röode kool 812.30; sla. boonen 69—1.050; snijboonen 41—91; tuinboonen 8.50—9.10; doperwten 7.30 peulen 33—79; wasohpeen 8.50—11.10; bospeen 1325; rabarber 4; andijvie 15—20; sla 8—11.30; bloemkool 21—52; komkommers 16—32; bosselderie 2.00 —2.90; perziken 13—93; frambozen 60 1.75; witte pruimen 66; witte bes. sen 98106; roode bessen 91110; Prolefic 114134; kruisbessen 72127 meloenen 70—210; Jonathan 2.50; Yel. low 50104; haantjesperen 6790. WARMENHUIZEN 23 Juli. 55-500 kg aardappelen 9.80; 2600 kg roode kool 7.607.70; 600 kg witte kool 8.10; 17500 kg tuinboonen 8.50. LANGENDIJK 23 Juli. 99.300 kg rooae kool 8—10.40; 3000 kg gele kool 24.9026.20; 2700 kg wasohpeen I 11; II 8.50; 250 kg bieten 15.90; 1700 kg tomaten 5863; 260 kg' tuinboonen 9.00; 80 kg snijboonen 43—71; 60 kg slaboonen 77—100; 160 krop sla 3.10; 245 kg sjalotten 6.60; 40 bos uien 16.80 420 stuks bloemkool Ia afw. 32; I afw. 17; 81500 kg aardappelen 9.80. NOORD.SCHARWOUDE 23 Juli. 73000 kg aardappelen 9.80; 350 kg waschpeen 11; 80 kg prüncesseboonen 9096; 105 kg snijboonen 60; 900 kg kroten 12.60; 2000 kg roode kool 9.20 —9.60; 42000 kg witte kool 9.80—12.80; 1500 kg tuinboonen 8.50; 300 stuks bloemkool I afw. 25; 150 st. II afw. 11.00. GROOTEBROEK 22 Juli. 3750 baal aardappelen 5.00; 455 st. bloemkool 254; 40 kg stamboonen 72121; 30430 kg roode kool 89.20; 175 kg tuinboonen 8-50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2