DETROONREDE J Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 NAAR AUSTRALIë PROTEST TEGEN TITO Herboren Binnenlandsch nieuws DINSDAG 23 JULI 1946 (Vervolg van nag. 1) Het ligt in het voornemen om; den Radioraad gehoord, een wettelijke basis te ontwerpen voor een nationaal omroepbestel op publiekrechtelijke leest, waajrbij de verschillende le_ vensbeschouwingen, in organisch ver_ band opgenomen; voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zul_ len verkrijgen over zendtijd. Ten aanzien van de stoffelijke welvaart staat voorop het streven naaf opvoering vair de nationale productie Het herstel en de uitbouw van den handel en de nijverheid in al hun geledingen zal met kracht worden bevorderd Met het oog hierop zal aan de totstandkoming van een wettelijke regeling voor een adviseerend planbureau met spoed worden voortgewerkt. In het bijzonder op de industrieele ontwikkeling van ons land, als belangrijk middel om de moeilijk heden, uit de wijzigingen in de economische wereldstructuur voortvloeiend, te boven te komen, zal de aandacht der regeering zijn gevestigd! De regeering is voornemens om ter bevordering van de ontwikke ling van een gezond midden- standsbedrijf voortgang te maken met de bestaande vormen van het verleenen van crediet. alsmede den middenstand, waar noodig, tegen onredelijke concurrentie van de zijde van het grootbedrijf te beschermen. Ter bevordering van den dringend noodzakelijken ex port, zoowel van industrieele als van agrarische producten. zullen de economische betrekkingen met andere mogendheden worden voortgezet en uitgebreid Een doeltreffende voorlichting dien aangaande zal, zooveel mogelijk te zamen met het bedrijfsleven, wor den bevorderd. Bij de ten aanzien van den landbouw te nemen maatregelen zal er naar worden gestreefd aan het econo misch verantwoorde kleine bele ren- en tuindersbedrijf een zoo danig inkomstenpeil te waarbor gen, dat voor het gezin een be hoorlijk bestaan verzekerd is. Met inachtneming van een re delijke belooning voor diegenen, die in land- en tuinbouw werk zaam zijn, zal de aandacht bij voortduring gericht moeten blijven op verlaging van den kostprijs van onze land- en tuinbouwproducten. Daarnaast is bevordering van de kwaliteitsverbetering een eerste vereischte Het land- en tuinbouwonderwijs zullen moeten worden uitgebreid, terwijl het landbouwkundig on derzoek zich tot nieuwe gebieden zal dienen uit te strekken. Bij zondere aandacht zal worden ge schonken aan de opleiding van landarbeiders. Het herstel van het geschonden landbouwbedrijf zal met kracht worden voortgezet. Eerlang zal een ontwerp van wet, in het bij zonder het herstel van Walcheren regelende, bij de Staten-Gemraal worden ingediend Ruilverkave- WOENSDAG 24 JULI HILVERSUM I (301.5 M.): NCRV 7.00 Nieuws; ochtendgymn. en gram.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Zangrecital; 9.50 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Vioolrecital; 11.30 Gram.; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.00 NCRV-koor; 12.30 NCRV kleinorkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Reportage; 13.40 Vervolg NCRV- kleinorkest; 14.00 Gram.; 14.15 AU Round Sextet; 15.00 Kamerorkest; 16.00 Postzegelpraatje; 16.15 Meisjes koor; 16.45 Voor jon,gians en meisjes; 17.30 Praatje Ned. Volksherstel; 17.35 Orgelspel; 18.CO Gram., 18.15 Vacan. tietips; 18.30 Progr. Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Land- en Tuin. bouwpraatje; 19.30 Engelsche les; 20.00 Nieuws; 20.08 Vacantie-uitzen- ding; 21.00 Onze bruggen in en na den. oorlog; 21.20 Collegium Musicorum; 22.00 Nieuws; 22.15 Rede voorzitter Chr. Nat.-Vakverbond; 22.30 Gram.; 22.45 Avondoverdenking*; 23.00 Avond concert (Gram.). HILVERSUM II (415.5 M.): VARA 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en gram. 8.50 Voor de huisvrouw1; 9.00 Kamer orkest; 9.30 Waterstanden en pol.ber. 9.50 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Zang-recital; 11.00 Gram.; 1P.45 Voordracht; 12.00 Orgelspel; 12.35 Ensemble Cantare; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville-orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.15 Domstad- strijkkwartet; 15.00 Voor de jeugd; 15.45 Continental-kwintet; 16.15 Voor de jeugd, 17.15 Accordeon-orkest; 17.45 Het Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 Benedict Silberman; 18.30 Het Javaansch fascisme; 19.00 Vervolg Benedict Silberman,; 1915 Departe mentale uitzending; 19.30 VPRO Do_ miné's in unform; 20.00 Nieuws; 20.05 VARA "Amerika en Canada"; 20.15 Residentie_orkest; 21.00 Uitz. Partij van den Arbeid; 22.15 Gram.; 22.45 Geestelijk causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Pianoduo; 23.25 Dansmuziek. lingen en herontginningen zullen een meer rationeel grondgebruik mogelijk moeten maken, terwijl voorbereidingen zullen worden getroffen voor verdere landaan winning en nieuwe inpolderingen. Bij deze maatregelen zal aan de aankleeding van het landschap bijzondere aandacht worden ge schonken. Regelen van wet ten aanzien van verkoop en doelmatige ver pachting van gronden zullen wor den voorbereid. Op het gebied van de visscrerij zal het inslaan van nieuwe wegen krachtig worden bevorderd, ter wijl aan het visscherijonderzoek bijzondere aandacht zal worden gegeven Ten behoeve van de bin- nenvisscherij wordt een wette lijke regeling voorbereid, waarbij met de belangen van alle daarbij betrokkenen rekening zal worden gehouden. Met kracht zal ook de wederopbouw worden voortgezet, met name ook va'n gebouwen van geeste lijke en cultureele beteekenis, welker groote waarde niet uit het oog zal worden verloren, en van bedrijfsgebouwen. Het bou wen van nieuwe woningen zal, zoodra de aanvoer van materia len dit mogelijk maakt ten sterkste worden bevorderd. En kele wijzigingen in de Woning wet zijn in verband hiermede voorbereid Een financieele re geling voor den bouw van wo ningen door particulieren is vrij wel gereed De bemoeiingen tot herstel van het spoorwegverkeer en ons zwaargehavende autopark zullen worden voortgezet. Voorts zal de productie van banden worden bevorderd. Aan de verlieerswetgeving en de bevordering van de veiligheid van het verkeer wordt bijzon dere aandacht besteed. Een regeling van het goederen vervoer langs den weg wordt voorbereid. Alle krachten wor den er op gericht, opdat de plaats, welke aan ons land in het luchtverkeer op grond van ge schiedenis, ligging en praestatie- mogelijkheden toekomt, binnen zoo kort mogelijken tijd weer wordt ingenomen. De reeds getroffen maatrege len tot herstel van de door den oorlog deerlijk getroffen koop vaardijvloot zullen met kracht worden voortgezet Een wettelijke regeling^ voor de pensionneering van zeelieden is in voorbereiding. Ordening Zooveel doenlijk zal mede 'ter verstekkin®' van de saamlrooriglieids- gedachte en het verantwoordelijk heidsgevoel der bedrijfsgenooten worden gestreefd naar een verschui ving der overheidsbemoeiing naar publiekrechtelijke bedrijfsorganen. De regeering' zal met spoed de voor bereiding voortzetten van een wets voorstel op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie; waarbij aan ge_ rechtvaardigde verlangens van het bedrijfsleven alle aandacht zal wor den geschonken. Als top_orgaan van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie zal de in stelling van een sociaal_economischen raad worden voorbereid. Regelingen zullen moeten worden getroffen op dat alle bedrijfsgenooten èn in de bedrijfstakken via de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie; èn in de af zonderlijke ondernemingen in het overleg niet enkel over sociale maar ook over economische vraagstukken worden betrokken. Voor zoover ech ter de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie geen genoegzame waarbor gen biedt voor gezonde sociaal-eco nomische verhoudingen in eenig be drijf of voor een juiste behartiging van het consumentenbelang, zal so cialisatie worden overwogen van de nog niet in gemeenschapsbezit zijnde openbare nutsbedrijven alsmede van die bedrijven van monopolistisch ka rakter waarvan na onderzoek socia lisatie om redenen van algemeen be lang geboden en doelmatig blijkt. De socialisatie van het mijnwezen zal worden bevorderd zoodra een op korten termijn in te stellen commissie het algemeen belang zoodanig ingrij- van onderzoek heeft bevestigd dat pen vergt. Een wettelijke basis zal worden voorbereid voor een bijzon der toezicht op het kartel- en con cernwezen. Groote zorg zal worden be steed aan een rechtvaardige verdeeling van de stoffelijke welvaart. Scherp toezicht op de prijzen zal er voor waken, dat iedere ver- hooging der productie zooveel mogelijk ten goede komt aan een vermindering der nog steeds be staande spanning tusschen loonen en prijzen. Ter verlichting van de moeilijkheden van hen, wier behoeften het grootst zijn, zal een verbetering van den kinder bijslag worden voorgesteld. Men verplichte wachtgeldregeling en werkloosheidsverzekering zullen worden voorbereid. Terwijl voortgewerkt wordt aan een al- gemeene herziening der sociale verzekering als onderdeel van het streven naar grooter be staanszekerheid, zal spoedig een Tweehonderd Nederlandsche kinderen, die een vacantie van twee weken bij Engelsche familie's doorbrengen, waren de gasten van den burgemeester van Wimbledon, vrederechter C. W. Black. De burgemeester onthaalt zijn jeugdige gasten op een kopje thee. Ass. Press P. voorloopige voorziening ten gun ste van ouden van dagen aan u worden voorgelegd. Een wets ontwerp zal worden ingediend tot herziening van de bepalingen, rakende de beëindiging van ar beidsovereenkomsten, zulks met de bedoeling nersonen, die reeds geruimen t"d bij denzelfden werkgever in loondienst zijn, meerdere bestaanszekerheid' te verschaffen Op korten termijn zal een commissariaat onderzoek worden ingesteld naar de moge lijkheid om de Armenwet in dien zin te verruimen, dat zij een breedere basis biedt voor de maatschappelijke voorziening en hulpverleening. De verbetering der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid zal met kracht worden bevor derd. In samenwerking met de deskundigen en de organisaties, op dat gebied werkzaam, wordt een op wettelijke basis steunende coördinatie der gezondheidszorg voorbereid, Groote zorg boezemt mij de toestand van 's lands financiën in. Bij voortduring staan deze nog onder den invloed van de oorlogsramp en den nasleep van dien. De voorzieningen op bur gerlijk en militair gebied, welke hierdoor noodzakelijk zijn gewor den, leggen een schier ondraag- lijken last op de volkshuishou dingen der betrokken gebieds- deelen. Zonder krachtige hulp van buiten is de taak, die het Kijk vervullen kan, aan zeer enge grenzen gebonden Met dank baarheid mag ik gewagen van de financieele hulp, cTTh tot dus ver door het buitenland wordt verleend. Mede in het belang van een voortzetting daarvan mag niets worden nagelaten, wat de van ouds erkende crediet- waardigheid van Nederland zal kunnen versterken. Eerste voor waarde daartoe is èen eendrach tige voortzetting van de herstel- politiek. Ook bij het betrachten der uiterste soberheid zullen aan de overheidsfinanciën zware eischen blijven gesteld om chaotische toestanden te kunnen voorko men, in staat te zijn de overzee- sche gebiedsdeelen hulp te bie den, het herstel te bevorderen zoowel op materieel als op cul tureel gebied en verbetering te kunnen brengen in het lot van die bevolkingsgroepen wel ke in zorglijke omstandigheden verkeeren. Handhaving van het monetaire evenwicht bij een internationaal verantwoord niveau van loonen en prijzen zal bij voortduring de aandacht vragen Met inachtneming van den eisch van rechtsherstel en onder waarbor ging van de belapgen van. den fiscus zal het geld- en kapitaalverkeer zoo spoedig mogelijk een passende vrij heid hea-krijgen. Het uitoefenen van toezicht op de investeeringen zal voorshands echter onvermijdelijk zijn om een zoo doeltreffend mogelijk ge bruik van het kapitaal te verzekeren. Hierbij zullen met name de Neder landsche Bank waarvan de eigendom van particuliere in publieke handen dient over te gaan en de Herstelbank een belangrijke rol hebben te ver vullen. De vermindering' van den druk der blrmenlandsche Staatsschuld zal de bijzondere aandacht vereischen waar toe naast de reeds aanhangige vermo_ gensaanwasbelasting een heffing in eens van de vermogens zal worden voorgesteld. Ook een conversie van de binnenlandsche staatsleening'en zal aan dit doel worden dienstbaar ge maakt. De regeling van de bijdragen in de materieele oorlogsschade en van de aanvullende credietfinanciering bij de wet kan op korten termijn worden tegemoet gezien. Grondwet De voorstellen tot wijziging van art. 192 en van Hoofdstuk XIII der Grondwet zullen U ter behan deling in tweede lezing bereiken. De instelling eener staatscommis sie tot herziening van de Grond wet kan spoedig worden tegemoet gezien Het vraagstuk der administra tieve rechtspraak zal door een staatscommissie opnieuw onder de oogen worden gezien. Met kracht zal worden gestreefd naar inkrimping van het' over heidsapparaat; in het bijzonder zal daarbij aandacht worden geschon ken aan de rijksbureaux. In afwachting van het rapport der onderwerpelijke commissie zullen partiëele verbeteringen in de gemeentefinanciën worden voorgesteld. Een betere coördina tie tusschen de dragers van het gezag en de politie zal worden be vorderd. Naar een oplossing van de ver schillende problemen, die samen hangen met de vervolging der po litieke delinquenten, wordt met voortvarendheid gestreefd. De zuivering van het overheids personeel, alsmede van de pers, zal nog vöör het einde van dit jaar worden voltooid, terwijl een snelle afwerking van de zuivering van het bedrijfsleven eveneens zal worden nagestreefd. De regeering zal een juistere regeling van de positie der amb tenaren o.m. door herziening van stelsel en normen van het bezol digingsbesluit bevorderen. Een sa larisverbetering voor de onderwij zers is in voorbereiding. Een reor ganisatie van het georganiseerd overleg is voorgenomen Ik ben mij bewust dat de nauw gezette behandeling van al deze voorstellen overvloedig in aan tal, omdat de taak der overheid in dezen tijd zoo diep ingrijpt in vele levensterreinen veel van Uw werkkracht en van Uw toe wijding zal vergen. Met de bede, dat God U hiertoe wijsheid en kracht moge schenken tot zegen van ons Koninkrijk en deszelfs toekomst, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene- raal geopend. De Australische minister voor immigratie en voorlichting heeft medegedeeld, dat tegen het einde van dit jaar immigratiebureaux in Nederland en in de Scandina vische landen zullen worden op gericht. De Australische gezant in Ne derland zal binnenkort de bespre kingen in Nederland over het im- migratievraagstuk hervatten. De voornaamste moeilijkheden zijn gelegen in de kwes'ie van trans port. Voor het eerst heeft Tito in het openbaar ervaren dat men het, met zijn dictatuur niet in al le kringen eens is, In de natio nale vergadering heeft de leider der linksche boeren felle critiek doen hooren op de wets-ontwer. pen betreffende de gerechtelijke vervolging en de ambtenaren- regeling. Toch heeft het niet ge baat en werden de wetten aan genomen. Het is echter wel tee kenend voor de situatie in Joego slavië dat zelfs de linkschen een protest laten hooren. TUSSCHEN de familie-aan kondigingen in een katho liek dagblad troffen wij een annonce aan met den aanhef: „Herboren:" De bedoeling bleek een humoristische, want er onder volgde de naam van een bekenden katholieken boekhandel (een van de beste!) die zijn vernieuwing en ver huizing naar een nieuw adres als een „hergeboorte" wensch- te aan te kondigen, voorts de datum van „hergeboorte" enz. Aan de onschuldige bedoelin gen van den opsteller dezer advertentie valt evenmin te twijfelen als aan die van den journalist die van een tewater- gelaten schip een doopeling maaktemaar toch is ook dit soort humor in een Katholieke krant een bijdrage tot verdere vervlakking van verheven be grippen, tot verdere ontwaar ding van woorden die ons sa crosanct, hoog heilig moeten zijn. Want „herboren" moge naar de letter eenvoudig „op nieuw geboren" beteekenen, voor ons, Katholieke christe nen, heeft het een allerheiligste beteekenis gekregen, ons Zon dag in het Epistel door Sint Paulus opnieuw ontvouwd. MARCUS PROGRAMMA INTERLAND WEDSTRIJDEN Seizoen 1946—1947 1946: 27 November: Engeland Nederland 1947: Nederland Zwitserland Nederland België België Nederland 26 Mei: Frankrijk Nederland Zaterdag arriveerden een aantal door de Duitschers „gevorderde" brandweerauto's in Den Haag. De Holland-Amerika lijn heeft twee nieuwe schepen besteld in Engeland. Nederland zal oor 50 000 dollar aan landbouwzaden aan Duitschland leveren. Groepjes Zwitsersche vacanus- gangers zullen o.a. Noord-Holland bezoeken Prins Bernhard zai morgen te 's Gravenhage een groep luchtverkenners inspectee- ren. LANGEDIJKER VEILINGOVERZICHT De aanvoer van vroege aardappe len is nog steeds vrij 'groot. Deze week werden aan den Noorder mark (bond alleen bijna 100 wagons aangevoerd. Broek op Langedijk bleef hier wat beneden, maar hier is de campagne ook eerder ingezet. Be gonnen werd deze week met een vastgestelden prijs van f jl.20 per 100 kg. Zaterdag was deze prijs nog f 10.20 per 100 kg. Alle aangevoerde aardappelen werden verladen voor export naar Duitschland. Roode kool wordt voornamelijk in Broek op Langendijk aangevoerd. De laatste dagen van de week bedroeg de aanvoer zelfs ]0 tot 12 wagons. In No or d _S chatf w oude worden slechts enkele* partijtjes aangeboden. De prijs wel-ke in het begin van de week f 18.tot f 22.per 100 kg, bedroeg liep terug. Zaterdag maakte* men van f 8.— tot f 14.— per i00 kg. Gele kool wordt nog' weinig aan geboden. De prijs schommelt rond f 30.per 100 kg. Witte kool begint langzamerhand te komen. Zaterdag waren er te N— Scharwoude ruim 4'.2 wagbn. Ook voor dit product wordt een goede prijs betaald n'l. f 10.80 tot f 15.30 per 100 kg. Voor tuinboonen is geen vraag uit het binnenland. Alle aangevoerde partijen gaan voor export tegen den vastgestelde prijs van f 9.per 100 kg. Waspeen I bracht f 12.50 per 100 kg op of draaide door en werd dan voor denzelfden prijs afgenomen voor ex port. Voor Waspeen II is de prijs f 10.per 100 kg'. Deze week werden ook de eerste partijen uit den aard der zaak zeer kleine hoeveelheden slaboonen en snijboonen aangevoerd. De slaboonen «golden van 99.— tot 150.per KG en de snijboonen 72.— tot 80.— per 100 KG. Bloemkool wordt aan de Langedij- ker veilingen ook in zeer geringe hoeveelheden aangevoerd; terwijl de kwaliteit meestal afwijkend Is. De prijzen bedroegen: voor IA rond 50.— per 100 stuks; I van f 12.— tot 30.— per 100 st. II werd voor het binnenland niet afgenomen zoodat deze kwaliteit voor export in aanmerking' kwam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3