Nieuw K. V. F. Bikini in 'n hel herschapen Warmte overviel de loopers HEVIGE STRIJD IN CHINA Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: VOOR DE LAATSTE RONDE Afoom bom proef no. 2 NANKING BEDREIGD Buitenlandsch nieuws (2aalsle titeuws De tweede dag der Vierdaagsche De atoombom STEMT 26 JULI Beieren wordt' gedenazificeer d Evacuatie op Java gestaakt Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Pr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, Inclusief Incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50: In alle edities 26 ct p. m.m.; minimum t 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; In alle edities 30 ct NoonUiollandsch Daqblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) DONDERDAG 25 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10987 ALKMAAR: Langestraat 42A m tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank DE BEL LUIDT voor de laatste ronde. Morgen hebben, in meer dari duizend gemeenten van ons land, de verkiezingen voor de gemeenteraden plaats. Het is de laatste ronde van een strijd in drie coursen, in twee waarvan over het geneele land gerekend, de Katholieke Volks partij als eerste werd geplaatst. Het is nu aan allen, katholie ken en niet-katholieken, die de vaan der Katholieke Volkspartij volgen, om te zorgen, dat die partij ook in deze laatste ronde als nummer één wordt geklas seerd, zoodat ze in het totale electorale klassement als num mer één word't geplaatst Na wat we de laatste weken direct en indirect over de betee- kenis van deze verkiezingen heb- oen gezegd, behoeft daar niet veel aan te worden toegevoegd. Het gaat morgen met over kleine dingen, hoe belangrijk die voorts voor iedere gemeente op zich in bijzonder plaatselijk ver band ook'kunnen zijn. Het gaat niet alléén over het beheer van een ziekenhuis of een gasfabriek, over het bouwen van een woning meer of minder, over het aanleggen van een straat links of rechts, om een cent meer of minder voor den gemeente werkman, of over het sluiten van een geldleening bij deze of bij gene bank. Ook het leiden en besturen is een zaak van beginselen die zelfs bij de meeste zaken, hierboven genoemd, te pas kunnen komen. Het gemeentebestuur is een zaak van politiek, wil men liever, van staatkunde, en dit beteekent, dat het gaat om het beheer van een gemeenschap, om de verzorging van het algemeen welzijn. En daarbij moet noodwendig worden uitgegaan van bepaalde, vastomschreven richtlijnen, prin cipes. beginselen, die houvast vinden in en ten grondslag lig gen aan de beschouwing, die ieder mensch van de wereld en van het leven heeft. Wij staan op het standpunt, dat daarbij noodwendig uitgegaan moet worden van de erkenning van de wet van God, aan Wien alle eer en lof toekomt, die Hem ook in en door het bestuur van1 de gemeente moet worden ge geven Ook in dezen tijd van geeste lijken en mateneelen nood op het gebied van heel het maat schappelijk leven, in d'e Troon rede zoo sterk benadrukt, moet van deze erkenning worden uit gegaan, Het is om die reden, dat de Katholieke Volkspartij ook aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoet. Zij wil door haar ver tegenwoordigers in het algemeen en dagelij ksch bestuur voor die overtuiging pleiten, die norm aangeven en helpen doorvoeren. Zij is er daarbij van overtuigd, dat vele niet-katholieken deze, principes de gemeenschaps normen van het christendom erkennen en bij haar het meest veilig weten. Want bij dit alles moet dit nog worden bedacht: in den grond' der zaak stemt men niet op per sonen, maar op partijen. Men stemt allereerst op de principes van een bepaalde partij, hoezeer men in bepaalde gevallen zekere personen ook meer of minder sympathiek kan en mag vinden. Bij een verantwoorde keuze kan en mag dit den doorslag niet geven Wij willen samenwerken met anderen,-niet opgaan in an deren en onszelf blijven. Wij kiezen voor de principieele poli tiek van een partij in dit geval van de Katholieke Volkspartij. Een andere niet, welke dan paradeeren, ónze beginselen, dat zijn de beginselen van de Katho lieke Volkspartij, niet veilig achten. Wij hebben onze eigen princi pieele politiek: ons beginsel be proefd. ons program vooruitstre vend, ook in de gemeentepolitiek. Tengevolge van een bomaanslag werd het „Koning David- hotel" te Jeruzalem, de zetel van het Britsche hoofdkwartier in Palestina, zwaar beschadigd. Een groot aantal menschen kwam hierbij om het leven. Het verwoeste gedeelte van het hotel. - (Planet News P.) Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag de atoom- bomproef in verband met de weersomstandigheden uit te stellen is gisteravond de atoombom precies op tijd onder water tot ontploffing gebracht. Onmiddelijk na de ontploffing kon men over de Amerikaansche radio een ontzettend lawaai hoo- ren. Volgens ooggetuigen steeg een' vijf kilometer hooge water kolom ten hemel en groote stoom en stofwolken ontnamen het ge zicht op de 85 proefschepen. Het vliegtuigmoederschip Saratoga maakt volgens Admiraal Blandy slagzij en zal vermoedelijk zin ken. de New York helt eveneens over. Deskundigen zijn van mee ning dat zes a zeven uur na de explosie gevolgen zullen zijn waar te nemen. Tien van de 85 schepen zijn nog drijvende. Een ooggetuige die in 'n vlieg tuig in de nabijheid van de ont ploffing vloog verklaarde dat de lagune van Bikini in een hel van vlammen rook en stoom was her schapen. De hooge waterkolom lostte zich op in nevel. Het slag schip Arkansas van 26.000 ton werd tot zinken gebracht. Er is volgens Blandy, die tot op drie kilometer van de plaats de ontploffing was genaderd, geen reden om aan het succes Felle gevechten, waarbij tanks en vliegtuigen van beide zijden in den strijd worden geworpen, zijn tusschen de regeeringstroe- pen en de communisten in de onmiddellijke nabijheid van Nan king uitgebroken. De oorlogsschepen, welke kort geleden door Amerika aan China zijn afgestaan, worden momen teel gebruikt om de hoofdstad Nanking tegen een dreigenden aanval der Chineesche commu nisten te beschermen. Door Ame rika geleverde bommenwerpers stijgen geregeld op om de vijan delijke troepenconcentraties te bestoken. Volgens de Chineesche regee ring zouden de communisten duizenden soldaten en veel op de Japanners buitgemaakte wa penen naar het tooneel van den strijd, in het noorden van Nan king gelegen, voeren De communisten verklaren, dat de toestand voor hen zeer critiek is. ondanks het feit, dat zij be schikken over ruim 100 vliegtui gen en bewapende patrouille schepen; zij verloren meer dan 3000 man. De regeeringspartij in Turkije won bij de verkiezingen 395 ze tels, de democraten 66 en de on- afhankelijken 4. Noorwegen eischt 20 milliard kronen als schadevergoeding van Duitsch- land. De UNRRA -zal tegen het einde van dit jaar worden opgeheven. Dr. Weizmann, de leider der 'Zionisten, zal in Lon den een openbare vergadering toespreken. De CVP in Bel gië zal een krachtige oppositie voeren en desnoods de regeering laten vallen Bernard Shaw komt Vrijdag in het televisie program der BBC. Koning Leopold van België zal door een speciale commissie het volk over zijn houding sinds 1936 inlich ten. Ierland wil lid worden van de Vereenigde Naties En daarom volgen wij als één man ook in de laatste ronde de Katholieke Volkspartij, opdat de successen 'van 17 en 29 Mei, op 26 Juli tot een overtuigende zege worden voltooid! De regeeringstroepen zijn in het offensief, nebben het com munistische front ten noorden van de rivier de Jangtse in de provincie Kiangsoe doorbroken en rukten 45 km op. De aanval is over een front van 200 km in gezet. Vijf en twintig plaatsen werden veroverd. Ook in Mand- sjoerije zijn de regeeringstroe pen in den aanval. Amerikaansche oorlogsschepen z«n de Nieuwe Waterweg bin nengevaren voor een bezoek aan Rotterdam. De Tweede Ka merleden Dr. Kortenhorst en Kupers zullen deel uitmaken van de Nederl. delegatie ter Vredes conferentie. Vijf a zes Rus sen zullen deelnemen aan het Schaaktournooi te Groningen. OFSCHOON het parcours, door 't land van Maas en Waal naar Druten en Wychen niet het zwaarst is, heeft de tweede dag van de Vierdaagsche door het on verwacht warme weer een zware inspanning voor de deelnemers beteekend. Reeds in de morgen uren waren veel achterblijvers, zoodat de 'indruk werd gewekt, dat op veel uitvallers moest wor den gerekend, vooral met het oog op de vele nieuwelingen, welke den tocht meemaken. In de loop van den dag bleek echter, dal ook de jongeren voldoende waren ge traind om de proeve van dezen dag in den gloeiend heeten zon te kunnen doorstaan. Hoewel men verwachtte dat 20 a 30 pCt. zou den uitvallen, bleek dit aantal bij de sluiting slechts 36 te bedragen. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat de reactie zich eerst heden zai doen gelden. Immers ook Dinsdag was het aantal uitvallers bij ae latere sluiting der loketten slechts 8, gisteren lieten 64 deelnemers verstek gaan, zoodat er 's morgens 3939 wandelaars aan den start verschenen In totaal zijn er tot op heden 108 deelnemers uitge vallen. In een onderhoud met den lei der. den héér D. P. van Wagenin- gen uit Rotterdam bleek ons, dat de voorbereiding en physiek der deelnemers veel beter is, dan aan vankelijk werd verwacht. Men is er zeker van, dat het aantal deel nemers nog veel grooter zou zijn geweest, indien niet gebrek aan schoeisel en sokken een belemme ring hadden gevoapd. De .huisvesting Dij de burgerij, waar ongeveer 3000 personen zijn ondergebracht, blijkt goed te vol doen. Over het algemeen is men zeer tevreden en men hoopt in de toekomst met deze kunnen voortgaan. regeling te Wat de gemeenteraadsverkie zingen en de marsch betreft werd aan den deelnemers, die hun stem in een andere plaats moeten uit brengen toegestaan na dé gewone marschroute nog 10 Km, extra te loopen op een en denzelfden dag, mits dit medisch is verantwoord. Vrijdag kunnen de deelnemers dari vroeger naar huis gaan. Vandaag zal de tocht dwars door de Betuwe voeren, hetgeen vooral voor de jongeren een zwaar parcours beteekent. Men verwacht op dezen tocht dan ook veel uit vallers. De dag in Wychen was als van ouds. Het was echter een teleur stelling voor de deelnemers, dat het officieus aangekondigd ko ninklijk bezoek uitbleef. van de proef te twijfelen Persoonlijke ongevallen' heb ben zich met voorgedaan Men hoopt spoedig nadere gegevens over de proef te kunnen mede- deelen Sir John Anderson, cTie tijdens den oorlog een leidende rol heeft gespeeld bij de ontwikkeling van de atoombom, heeft ver klaard, dat door de chemische en biologische wetenschappen nog erger wapens dan de atoom bom zijn uitgevonden, brengt vernietiging door splitsing, ook al valt hij onder water. De K. V. P. vereenigt de ener gie ten bate van de gemeenschap, en zij werkt boven- grondsch Het Amerikaansche militaire bestuur in Beieren heeft een officieele verklaring uitgegeven, welke luidt: ,,De denazificatie- maatregelen, die tot nog toe door de Duitsche autoriteiten in Beie ren zijn genomen, zijn in sommi ge opzichten volkomen onvol doende gebleken. Dit geldt voor namelijk voor den "dienst der openbare gezondheid, welke door het militair bestuur aan een grondig onderzoek is onderwor pen." De Indonesiërs hebben de eva cuatie der geïnierneerden uit het binnenland van Java ge slaakt. Een Britsch officier ver klaarde dat het Rapwi-vliegtuig gisteren niet naar Soerakarta is gevlogen omd'at van de Indone siërs bericht was ontvangen dat 'het vervoer £er geïnterneerden wegens transportmoeilijkheden was stopgezet. Een tweede tyericht meldde, dat de evacuatie vol nader order" was stopgezet. Het Britsche hoofdkwarier heeft de zaak in onderzoek. Een belangrijke aanwinst voor het landbouwbedrijf ls de aardappelrooi. machine, uitgevonden door den heer Harthoorn (rechts) en vervaardigd door den landbouwsmid Huitema te Halfweg. Voor aan de machine; welke door een tractor wordt gedre ven; .bevindt zich een ploeg; die den grond los maakt. Daarachter komen de grepen; welke de aardappelen ppscheppen en naar de zakken trans porteeren. Zij is een der eerste land. bouwwerktuigen welke op kogella gers loopt en wordt door twee man bediend. A.N.P. P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1