s K.V.P. HEEFT KANS OP Tl EN ZETELS Nieuw Noordhollandsch Dagblad Fr kunnen 400 Katholieke stemmen meer uitgebracht worden EEN STERKE K. V. P. IS 'N ALGEMEEN BELANG Wie zijn de jongeren? Uw stembiljet heeft alleen waarde, als gij EEN HOKJE rood maakt? voor den naam van G. v. Slingerland v._ VERKIEZINGS- DIENST CAFé CENTRAL, Hstitrtavond MUZIEK Lezers schrijven: Binnenlandsch nieuws Schoenenbon voor Augustus Welke opleiding is gewensohf? 1 DONDERDAG 25 JULI 1946 EVENALS de P.v.d.A. en de Pret.-ChristelijUen hield ook de K.V.P gisteravond een laatste appèl voor de verkie zingen van morgen. Gelukkig bestond er voor de vergade ring meer belangstelling dan voor den muzikalen optocht van Waagpfein naar Gulden Vlies, al moet ook ditmaal ge constateerd worden, dat het jongerenelement niet het sterkst vertegenwoordigd was; later op den avond werd dit iets beter. Na een'inleidend woord van den heer D. Woldendorp sprak Mr. A. J M. Leesberg over de politiek in hei algemeen. Hij begon met de verwachting uit te spreken, dat de K.V.P het' a,s. Vrijdag in Alk maar zal brengen tot ongeveer 40 pCt. van het aantal uitgebrach te stemmen, zoodat er zelfs kans is op 10 zetels, wanneer we met een overschotzetel wat gelukkig zijn Spr. betoogde hoe de democratie voltooid werd cToor het algemeen kiesrecht in 1917 en het vrou\venkies_ recht in 1922 en dat het vanzelispre_ kend is dat iedere burger die prijs stelt op deze democratie een belang rijk deel van zijn leven aan de staat kunde wijdt, met zore zi.in afgevaar digden uitkiest en met volle toewij» diing van zijn stemplicht gebruik maakt. Als leden van de gemeenschap zijn wij dat zelfs verplicht. Het is vooral de plicht van de jon geren om zich op clit gebied te ont wikkelen door belangstelling in het werk der ouderen doch vooral door zelfetudde en een gedegen vorming tot staatsburger, waardoor onder scheidingsvermogen wordt gekweekt en afdwaling naar verkeerde stelsels wordt voorkomen. Wij mogen ons ge lukkig prijzen, aldus spr., dat na de algemeene aarzeling' na den oorlog tenslotte de traditie en de historie, de samenstelling van ons volk, de studie van geleerden en practici en de wijze wenken van onze kerkelijke overheden ons ertoe brachten met overtuiging te constateeren dat al leen een krachtig samengaan van de katholieke bevolkingsgroep de waar borg' kon bdeden voor een goed poli tiek beleid. En de kiezefs hebben hun voorman nen trouw gevolgd ook de jonge ren zonder wie wij niet de grootste partij in Nederland zouden zijn. De geliefde theorie van de vleugels bleek bij ons niet op te gaan. Na 21 jaren hebben we weer een zuiver parle mentaire regeering. Het beleid, in de Troonrede aangegeven, zal worden voortgezet in de gemeenten. Of ook hier de K.V.P. haar samengaan met de P.v.d.A. zal voortzetten, zal afhangen van den nitslag der verkiezing en overgelaten dienen te worden aan de gekozenen. Zaak is, dat enze partij zoo sterk mogelijk uit de bus komt, niet uit heerschzucht of machtswellust, maar omdat, zooals Gese ling eens zei >>en groot aan tal katholieke vertegenwoordi gers strekt tot he* algemeen belang; de katholieke beginse len immers bieden een waar borg voor een rechtvaardig, beginselvast, vooruitstrevend en democratisch beleid; (Applaus) Reeds 16 jaar geleden Rcomsch-Reode sa menwerking. De heer N Andriesma richtte zien speciaal tot de Jongeren en begon met te wijzen op het mis verstand omtrent het begrip jon geren. Het zit 'm niet, aldus spr., in den leeftijd, maar veel meer in de geestesgesteldheid. De ouderen zweren bij wat geweest is en dur ven geen risico te nemen; de ion- geren durven te breken met het voorbije; zij zien er niet tegenop een huis te sloopen, zelfs al is het een „heilig huisje" en het schijn baar onmogelijke streven zij na. Tot de politieke jongeren behoo- ren zij, die beseffen, dat de poli- dek van de laatste 10 vooroorlog- iche jaren hopeloos dood liep op bet conservatisme van de coalitie. (Applaus) Minister Beel vormde thans een Roomsch-rood kabinet. Maar reeds 16 jaar geleden kwam hier in Alkmaar mede dank zij sprekers mede werking een roomsch-rcode samenwerking in den Raad tut stand, nadat de z.g. elftal- politiek oek hier hopeloos was vastgeloopen en de vooruit strevende politiek had tegen gehouden. Dat was in de da gen dat men nog sprak over Nolens' „uiterste noodzaak" De heer Andriesma besprak vervol, gens het jongerenversohijnsel van de Christofoorgroep die in tweeën uit eenviel; het eene deel bestond uit idealisten die wii niet moeten ver guizen doch met wie wij eerder me delijden moeten voelen in de Partij van den Arbeid die in de praktijk toch wel anders blijkt te zijn dan de theorie deed vermoeden. Mochten er hier, aldus spr., van die idealisten zijn dan wil spr. hen opwekken zich aan te sluiten bij die tweede ..groen van Christofoor, die onze ideeën wil uitdragen in de KVP en medewerken aan haar vernieuwing en verjonging. Over drie jaar. Ga aan politiek doen, aldus spr. en stelt u beschikbaar voor .be stuursfuncties. Deze raadsperiode duurt nog maar 3 jaar en over 3 jaar zullen de jongeren de open. vallende plaatsen van de ouderen in moeten nemen; wij ouderen moeten op tijd weggaan en wij zullen dit doen op voorwaarde dat er opvolgers klaar staan. Deze zullen als bij de sport uit de re serve moeten voortkomen, want ook in den Raad komt het aan op techniek en tactiek. De jongeren doen goed vandaag reeds te star ten door de slappelingen in hun omgeving te begeesteren. Voorts vraagt spr. de jongeren belang stelling te toonen voor bet werk der ouderen, ben daarbij behulp zaam te zijn, te activeeren en te stimuleeren. Dan zal wanneer over 3 jaar wederom verkiezings actie wordt gevoerd, gewezen kunnen worden niet alleen op ons beproefde beginsel en ons voor uitstrevend program, maar ook op ONZE DADEN! (Applaus) K.V.P.: Volkspartij bij uitnemendheid. De derde spreker, onze lijstaan voerder, Weihouder G. van Slin gerland, besteeg hierna onder luid applaus het spreekgestoelte om hei slotwoord te spreken. De K.V.P., aldus spr., is de „volks partij bij uitnemendheid en zal dit altijd blijven omdat de bescher ming van de economisch zwakke ren altijd tot haar werkzaamheid zal blijven behooren, zonder daar bij de belangen van de andere groepen of het algemeen welzijn uit het ©>g te verliezen. De KVP zal voor "geen hervormende maat regelen terugdeinzen; in dien zin, dat het algemeen welzijn het uit gangspunt èn het sluitstuk van ons srrêven is bij onze practische politiek. Eenzijdige politiek begeeren wij niet en daarom Iaveeren wij nceh naar de eene noch naar de andere zijde; van onze eigen beginselen wijken wij geen duimbreed af. Wij stem men op de lijst van de K.V.I en op geen andere. Een anti revolutionaire lijst is even goed contrabande als een an dere lijst van onze tegenstan ders. De Partij van den Ar beid komt vanzelfsprekend cok niet in aanmerking; men spreekt wel van een doorbraak naar rechts, maar een feit is, dat onze Partij gewonner heeft, de P.v.d.A. een poovei figuur geslagen heeft en de doorbraak waarover de beer Kirpenstein sprak, grandioos is mislukt. Uw stembiljet heeft alleen waarde voor de E.V.P als gij het eerste hokje rood maakt van LIJST 2 Zij, die ons bij de vorige verkiezingen hebben ge assisteerd op de stem- bureaux, en dit ook mor gen weer willen doen, worden verzocht zich morgen in den loop van den dag te melden op ons bureau. REDACTIE N.N.H. DAGBLAD V Herinnerende aan de houding van 200.000 leden van ffet Katholiek Werk_ liedenverbond op 25 Juli 1941, toen zij als één man en 't eerst uit hun orga_ nisatie wegliepen omdat zij weiger» den zich te onderwerpen aan de lei_ ding van een. nationaal-socialist; meende spr. te mogen verwachten dat deze houding van de katholieke arbeiders ons een waarborg' is, dat zij zich ook nu weer principieele katho» lieken zullen toonen door te stemmen op de katholieke lijst. Er mag geen stem verloren gaan! Er kunnen in Alkmaar naar schat ting neg 'n 400tal katholieke stemmen meer uitgebracht wor. den; ditmaal mag geen enkele katholieke stem verloren gaan. De komende jaren zullen in het teeken staan van herstel; we moeten ook rekening' houden met een begroo» tingstekort van rui-m één millioen en het ziet er niet naar uit clat wij on» der de gegeven omstandigheden op eenigszins uitgebreide schaal wonin. gen zullen kunnen bouwen zooals de Partij v. d. Arbeid m haar propa» gandablaadje belooft. We kunnen slechts eisc'hen kenbaar maken zooals ook B'. en W. hebben gedaan in den aanbiedingsbrief voor de begrooting. De gemeente gaat moeilijke ja ren tegemoet; wij zullen echter onze verantwoordelijkheid niet ontloopen. Integendeel! Wij zul len alles doen wat er toe kan lei den om onze stad door de moei_ lijk heden van den tijd heen te helpen. Tegenover de niet onbedenke lijke suggestie van sommigen; dat men zich over de verkiezing voor den gemeenteraad niet zoo druk behoefde te maken, is het zaak meer dan ooit met ernst zich met deze verkiezing bezi# te houden. Elke niet_ of verkeerd uitge brachte stem brengt voordeel aan de tegenpartij en doet schade aan de katholieke zaak. Elke katho_ liek heeft den plicht zich naar best vermogen van zijn taak als vol.gerechtigd staatsburger te kwijten en mede te werken aan een zoo goed mogelijke samen, stelling van den gemeenteraad. Er zijn er die vreezen voor de toenemende invloed van de katholieken, die groeit on danks alles en groeien blijft! Men zou zoo graag zien een greoten afval in de Katholieke Volkspartij, maar dat genoe gen zullen de dames en heeren die dat wenschen, niet bele ven. Wij zullen Vrijdag a.s. weer eens laten zien, dat wij de grootste partij In Alkmaar vormen. De geweldige vooruitgang van de Communistische Partij ook in Alkmaar moet ons tot na denken stemmen. Ik ben echter niet van meening, aldus spr., dat deze winst voor een belangrijk deel mede gekomen is uit het ka tholieke kiezerscorps Spr. waarschuwt tenslotte tegen vergissingen bij het invullen van het stembiljet. Het aantal ongel dige en blanco-stemmen was bij de vorige verkiezingen ontstel lend groot en spr. kan zich niet voorstellen, dat al die ongeldige stemmen bewust ongeldig wer den gemaakt Het mag den ka tholieken kiezer niet onversch;llig zijn, hoe hij morgen zal handelen met zijn stalenkaart van 5 partij en. Wij roepen U thans op, a7dus besloot spr., het erfgoed der va deren te verdedigen en te toonen, -"at wij waardige volgelingen ?ijn van Schaepman Nolens, Ru ijs en Geseling. Wii stemmen op lijst 2 van de K.V.P. HOFPLEIN Tonny Willemsen piano. Co Sieuwerls, viool. PROPAGANDA: FEEST VAN DEN ARBEID Vrijdagavond krijgen de propa gandisten voor de politieke partij eindelijk vacarxtie. Welverdiend. Een nieuwe z„ak vraagt nu de aandacht. Op 15 Augustus wordt in den Muziektuin een groof-sch feest van den arbeid gevi'erd In het Zuiden des lands is men daar meer mee vertrouwd. Hier is het iets nieuws en daarom moet de propaganda-trom weer geroerd worden. Vrijdagavond 8 uur wor den dus jonge mannen en vrouwen verwacht voor. een korte bespre king in Café Haring, Oudegracht. POSTDUIVEN VEREENIGING ALCM. VICTRÏX Zondag 21 Juli hield bovengen, vereen, een course vanaf St. Kath'. Wavre (België) De uitslag is als volgt, met> tijd van aankomst: I. Godschalk Noome 11 u. 44; 2. N Ypma 11.2.14; 3. dezelfde 11,3; 4, Jb, Dingerdis 11,4,35; 5, H; Sou wens 11,13,55; 6. C. de Waard II,7,31; 7. N, Ypma 11,7,19; 8. Godschalk Noome 11,8; 9. N. Yp ma 11,10,17; 10 dezelfde 11,10,59; 11. Dingerdis Meijer 11,11,57; 12. Jb. Dingerdis 11,12,50; 13 N. Yp- m 11,13. Zij nog vermeld dat de Beker beschikbaar gesteld door fam. Caarls (wijlen den heer H J. Caarls) gewonnen is met de le prijs door de heeren Godschalk H. L. O. De opkomst voor de oefenavon den der H.L.O. is zeer gering, niettegenstaande het kleine aan tal deelnemers (sters) is het Co mité toch besloten, door te gaan, temeer daar de H.L.O. gesteund wordt door de sportieve houding van den heer Baasbonk leeraar M.O. Gymnastiek die de training op zich nam. Het doel der H.L.O is niet het kweeken van uitblinkers, maar in het bijzonder den leden een pret tige ontspanning te geven, na ge dane dagtaak, wat iedereen phy- siek zeer ten goede komt. De H.L.O. is een vereeniging, waarbij de deelnemers alle takken van sport zooals wandelen, fietsen, zwemmen, lichte athletiek enz. kunnen beoefenen. Elk lid wordt ingedeeld volgens een bepaalde leeftijdsgroep en moet voor het H.L.O diploma, hetwelk in Sep tember afgenomen wordt, een ge middelde prestatie hebben bereikt. De H.L.O. heeft iedere Maan dag- en Vrijdagavond van 7.30 u. tot 9.00 uur training op het athle- tiekveldje van het Gem. Sport park. Voor iedereen die een ge zonde sportieve ontspanning zoekt, is de H.L.O. ten zeerste aan te bevelen. TEXTIELKOORTS IN DE STAD Het in beslag nemen van textiel» goederen bij diverse firma's beeft heel wat stof doen opwaaien. Onver» antwoordelijk en niet_terzake»kundlg krantengeschrijf hebben deze onver» kwikkelijke geschiedenis in een ge» heel éénzijdig daglicht gesteld. Ze» ker; bij een zo nijpend tekort aan textiel doet deze zaak voor den niet» ingewijde en zoo dringend om tex» tiel verlegen zittenden "man of the street" a_sociaal aan en in zekere mate heeft hij gelijk. Maar weet hij wel iets af van de bergen van moei» lijkheden waarvoor de textielwinke» lier zich geplaatst ziet Er is wel een geheele pagina der krant mede te vul» len; als al deze door ambtenarij ge» schapen toestanden aan den cliënt moester! worden voorgelegd, maar in het Nieuw Noordhollandsch Dagblad van Woensdag 17 Juli jl. geeft men Wijk de moeilijkheden, die de win» keiier hans heeft beter te kunnen en te willen begrijpen dan welke andere krant ook. Wie zijn echter die schreeuwende menschen om vuurpeletons en regee» ringsverkooplokalen la Sovjet-Rus» land!)? Hebben zij wel ooit voor vijf cent besteed in de zaak waarover zij nu moord en brand roepen? Zij zul len zeker tegenwerpen: "Ket gaat niet om ons persoonlijk, maar om het gemeenschapsbelang". Hm. Neen geachte schrijvers, gij kunt het den winkelier niet geheel ten kwade duiden, dat deze zijn goede renvoorraad niet voor een appel en een ei van de hand wil doen om daarvoor een kwantum van ongeveer 1/3 van hetgeen hij met veel werk en zorg verkocht heeft in mindere kwa liteit terug te ontvangen. De winke lier heeft oo-k geleerd uiterst voor zichtig te zrjn in zijn beoordeeling: "Wat is een cliënt?" Herinner u de jaren van vóór den oorlog, toen de etalages bij den tex» tielwinkelier prijkten met wit katoen a 3llt cent per el. Wie trok zich er iets van aan dat hier per el IV2 cent moest worden bijgelegd? Nu zijn de goederen het Alkmaarsche publiek onthouden en dat is a-soci^al. De jaren vóór den oorlog ging het Alkmaarsche publiek met de "wilde bussen" voor 0.60 naar Amsterdam, om daar bet in Alkmaar verdiende geld aan textiel en andere artikelen te besteden. Wie dacht toen aan de Alkmaarsche middenstand? Behoorde die toen ook niet tot bet Alkmaarsche publiek? Dat geld, 111 Alkmaar ver diend, werd aan den Alkmaarschen middenstand onthouden. Maar och; wat had men ermee te maken? Ja, maar nu is er nood! Zeker, u heeft voor i00 pet. gelijk. Maar tóén was er ook nood. Of weet men niet meer van den "noodlijdenden mid denstand"9 Achter de groote ruiten BERICHT AAN CORRES PONDENTEN Onze correspondenten worden verzocht ons den plaatselijken verkiezingsuitslag Vrijdag avond of Zaterdagmorgen vóór 10 uur telefonisch door te geven onder nr. 2 0 4 7 (K 2200). DE REDACTIE werd vaak meer armoede geleden dan toen in het kleinste huisje. En nu; nu de middenstand met huivering denkt aan dat wat weer komen kan en begrijpelijk zijn maatregelen neemt nu maakt mede de tot in het onein dige doorgevoerde ambtenarij het onmogelijk dat èn publiek èn win_ keiier door een vrijen verkoop gebaat zijn. Geen zwarte, cioeh redelijke prijzen. Geef den winkelier zijn eigen goed terug. Laat het hem verkoopen; desnoods onder goede contröle, maar maak het hem niet onmogelijk te leven zooals vóór den oorlog. Ver kooplokalen der regeering a la Sovjet. Rusland zou geen" gelukkige keuze zijn voor een chrïstelijken staat. Laat men seherp op de prijzen letten; doch iaat den winkelier verkoopen! Middenstander. In Tiel wordt de eerste nieuwe winkel gebouwd. 'n Landbou wer te Schaesb'erg (L.) schoot een 19-j"arigen jongen neer, die fruit uit zijn boomgaard stal Jo Vincent zal in October in Engeland optreden begeleid door Theo v. d. Pas. De internatio nale school voor wijsbegeerte te Amersfoort hervat de cursussen Hedennacht woedde van half twee tot twee uur een noodweer boven Eindhoven van ongekende hevigheid, waardoor veel schade werd aangericht. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in den loop van de maand Augustus 1946 voor een schoenenbon in aanmerking komen zij, wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 8, voor zoover zij sedert in Januari 1945 nog geen bon voor schoenen of be roepsschoenen hebben ont vangen. De plaatselijke distributie diensten zullen na 1 Augustus a.s. bekend maken, op welke dagen men de bonnen kan afhalen. Deze vraag wordt ons herhaal delijk gesteld. In T HOOGE HUYS ziet men het liefst jongelui met een eind. diploma van de Gem. Middelba re Handelsschool te Alkmaar of van een dergelijke school in een andere plaats. Deze opleiding heeft de voorkeur. Zeer velen, die leiding-gevende plaatsen in 'T HOOGE HUYS bezetten, heb ben deze opleiding genoten. Evenwel ook een eind-diploma MULO of HBS econ. afdeeling is van groote beteekenis. Maar zeifs kan een flinke jongen met alleen lager onderwijs, mits hij dit aanvult door de Handels avondschool en avond-cursussen een goede positie bereiken. De voirbeelden zijn er onder het personeel van 'T HOOGE HUYS. Daarom is het ook niet ver standig om een jongen met wien het op school maar niet wil ge lukken, te blijven dwingen zijn eind-diploma te halen. Hoe be langrijk dit laatste ook is, als het tijd en moeite verspillen wordt, dan kan het een opluchtende op. lossing zijn een plaats in de prac- tijk te zoeken, waar gelegenheid beslaat op te leiden naar aanleg. Over het plaatsen van jong personeel kunt U den bedrijfs leider altijd spreken op Zaterdag tusschen 9 en 12 uuur in 'T HOO GE HUYS. (Advertentie) De

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2