De Gedeputeerden crisis in Noordholland 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad HET HERSTEL VAN DE WIERINGERMEER De West-Indiërs vertrekken De Nederlandsche vertegenwoordigers op de Vredesconferentie KLOMPEN Derde soorf vrij Het a/gemeen welzijn KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ VJ DE ZOMERTIJD LANDWACHTERS VEROORDEELD WETENSCHAPPELIJKE HULP DER GEALLIEERDEN De Nationale.Omroep Prof. Schrieke krijgt 20 jaar f 40.000 geëischt van „Ochtendpost" Examens koopvaardij DE KAAGWEEK TREFT MOOI ZEILWEER DONDERDAG 25 JULI 1946 In het openluchttheater „De Zandkuil" te Lochem werd het tooneelspel „Maria van Ampsen" door ruim 200 medewer kenden opgevoerd. Een der scènes, de dans om den Pinkster- kroon. (Hartgerink P.) DE TIJD wijdt Iwee artikelen aan de crisis der Gedepu teerde Staten van Noord-Holland waarover wij reeds verschillen de malen het onze hebben ge zegd. Dit blad spreekt over de „oude liefde" van socialistische partijgangers voor communis ten, die uit de gebeurtenissen in Noord-Holland blijkt en noemt de heele geschiedenis van de zijde van de Partij van den Arbeid een lesje, dat wij niet mogen vergeten. Weinig democratisch immers maakte de Parlij van den Arbeid misbruik van haar macht om wel een communist te helpen verkiezen, maar te weigeren het college van Ged. Staten zóó sa men te stellen, dat het een af spiegeling is van de samenstel ling der Provinciale Staten. Bo vendien geeft het blad dit motief van de PvdA weer: in een voor uitstrevend college, dat wij wen1- schen, hoort de AR-partij, die niet vooruitstrevend is, niet thuis. De KVP zei daartegenover ook: met één A.R. en dan een man als Mr. Bruch verliest 't college van G.S. zijn vooruitstrevend ka rakter nog niet, wanneer er verder 2 PvdA, 2 KVP en 1 Communist in dit college zit. Het zwakke punt in de houding van den PvdA blijft, dat zij voor zich zelf drie zetels opeischte, terwijl men persé een communist wilde, tegen de meening van de Partijleiding in. Verder maakt ook de „Tijd" melding van het gerucht, dat de PvdA haar twee katholieke leden in de Staten tot Gedeputeerden zou willen kie zen, htegeen weinig democratisch, vlakweg „katholieke camouflage" zou zijn; het blad noemt het een „trucje" dat de verhouding in de Staten zeer zou verscherpen. Overigens is „de Tijd" van oor deel dat de Kath. Statenfractie haar meening nu voldoende dui delijk heeft doen blijken en thans wel kan overgaan tot het aan vaarden van één of twee zetels, omdat het niet in het algemeen belang van de Provincie is, dat er een college van Ged. Staten regeert, samengesteld uit 4 PvdA en 2 communisten. Dit zou zijn: „een aanfluiting van de fei telijke verhoudingen in de Sta ten „die den weerzin van de Provinciale bevolking zou op wekken". Dit is inderdaad „een ander oogpunt" waaruil men de zaak zou kunnen bezien. Wij kunnen er nog niet toe besluiten, cit advies van „de Tijd" te vol gen. De bezwaren, aan de een zijdige samenstelling van hel college verbonden, willen wij niet onderschatten. Maar deze waren beide keeren, dat de ge kozen Katholieke Gedeputeerden bedankten, ook aanwezig en be kend en in het volle bewustzijn van die bezwaren, hebben de Ihr. Witteman en Bouman be dankt. Wat is er in de situatie feitelijk veranderd? Wij gelooven graag, dat de heeren van de PvdA zich in het college van G. S.,. alleen met de communis ten, onprettig zouden gevoelen en dat de dan ontstane situatie in de provincie weerzin zal wekken, maar de veranwoordelijkheid daarvoor moet gedragen worden waar zij ligt: bij de PvdA. Wij gevoelen voor samenwerking met de Parlij v. d. Arbeid, maar als deze wederzijds zoo slecht be antwoord wordt, dat met de wenschen van de KVP, in dit ge val in de Provinciale Staten, doo weinig rekening wordt gehouden, dan voelen wij er niets voor, om de PvdA uit de impasse te red den, waarin zij zichzelf gebracht heeft. Men kan wel een beroep doen op de gouvernementeele instincten van de KVP om het algemeen welzijn van het gewest te redden, waar de PvdA dit uit eigen belang met voeten trad, maar dit zal op den duur toch niet worden gewaardeerd. Wij zijn vooralsnog van oordeel, dat de PvdA zich in dit gewest in de positie bevindt van den man, die zeker lichaamsdeel brandt, en op de blaren moet zitten.... als hij tenminste zitten wil. Wij zien nergens een titel voor de KVP, om in dit geval voor de PvdA de kastanjes uit het vuur Ie halen. Wij zijn benieuwd wat de Statenfractie van de KVP be slissen zal. "S Aan J. Bakker, aannemer te Zaandam werd door de commis sie Wederopbouw Wieringer- meer gegund de gedeeltelijke heropbouw van 19 boerderijen voor f 130.954,als laagste in schrijver bij de vorige week ge houden openbare aanbesteding. De op cenzelfden dag aanbe- steede betimmering voor rieten daken op acht boerderijen werd eveneens gegund aan, den laag- sten inschrijver, aannemer Moes te Niekerk voor f21.933, Vooruitzichten der Mid denstanders. De oogst, in de Wieringermeer belooft goed te worden. Met ver trouwen in de toekomst keerden en keeren de pachters terug naar hun bedrijven, waarvan de kos ten dit jaar door Landbouwher- stel worden gedragen en naar hun huizen die als staatseigen dom door het rijk zullen worden herbouwd. De arbeiders krijgen nog in 1946 de hun toegezegde 316 wo ningen en totdat deze klaar zijn genieten zij gratis vervoer naar hun werk. De middenstand daarentegen, die destijds op eigen initiatief het risico van een zakenleven in een gebied, dat nog in het stadium van kolonisatie verkeerde, op zich nam kan slechts een scha deregeling tegemoetzien, die ge lijk is aan die voor het heele land en als onbevredigend be schouwd wordt. Ook de huidige voorschotregeling maakt even- tueelen opbouw tot een z.eer on- gewissen stap. Hoewel deze ondernemende zakenlieden den moed niet laten zakken en op alle manieren hun afzetgebied trachten te behou. den, wordt de polder thans be stormd door winkeliers en on dernemers uit de randgemeen ten, die zonder schade door den oorlog heengekomen zijn en met betere outillage en grootere cre- dielwaardigheid den concurren tiestrijd wel moeten winnen. De uitgifte van erfpachtsgron. den is weliswaar beperkt tot de oude middenstanders maar het ontbreekt hen aan dé noodige middelen tot wederopbouw hun ner panden. De beide West-Indische dele gaties zullen Maandag a.s. per KLM-vliegtuig naar de West ver trekken. De reis .gaat via Schot land, New Foundland en New- York. De Nederlandsche delegatie, die Nederland op de Vredescon ferentie te Parijs zal vertegen woordigen zal onder meer uit de volgende personen bestaan: De minister van buitenlandsche zaken. mr. W. Baron Van Boet- zelaer van Oosterhout; jhr. mr. A. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, ambassadeur te Parijs; mr. E. Star Bussmann, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs; Prof. mr. dr. J. Francois, raadsadviseur aan het ministerie van buitenland sche zaken; mr. A. van Troos. tenburg de Bruyn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter, hoofd der afdeeling econo mische zaken van het ministerie van buitenlandsche zaken; Kolo nel A. van der Kroon, militair attaché te Parijs; mr. E. Lief- tinck, hoofd van de afdeeling buitenlandsch betalingsverkeer van hef ministerie van financiën en mr. M. Voorbeytel, persatta ché van de Nederlandsche am- basade te ParVs. De leden der Nederlandsche delegatie zullen deels Zaterdag, deels Zondag a.s. naar Parijs vertrekken. Met ingang van 15 Juli is het afleveren en in ontvangst nemen van derde soort klompen vrij. van de gemeente omvat de zedelijke, sociale, economi sche en financieele belangen van de burgerij. UW BE LANGEN zijn er ten nauwste bij betrok ken. ZORGT voor goede afgevaardig den. Stemt de lijst van de In het verslag over het wets ontwerp „afwijking van de wet van 23 Juli 1908 (Staatsblad no. 236) tot invoering van een wet- telijken lijd" werd er vrij alge meen voldoening over uitgespro ken, dat de oude zomertijd niet terugkeert. Men zag hierin een verbetering voor het platteland, omdat in het verleden in vele landelijke gemeenten de oude tijd werd gehandhaafd, en daardoor het verschil met den officieelen tijd tot. allerlei moeilijkheden aanleiding gaf. Gevraagd werd of er geen industrieele belangen zijn, die een terugkeer tot de oude regeling wenschelijk zouden maken? Opgemerkt werd, dat het aan. beveling zou verdienen deze materie internationaal te rege len, zoodat ook in andere West- Europeesche landen des winters en des zomers denzelfden tijd zou gelden. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft 7 landwachters tot rijkswerkinrichtingstraffen veroor deeld. Zes van hen hebben destijds deelgenomen aan een huiszoekin® die bij de familie Knook te Purmer werd verricht. De 54-jarige landwachter E. van Zanten uit Purmerend kreeg 3 jaar; de 34_jarige H. Mey uit Monnikendam 3 jaar; de 25_jarige D. Stevens uit Monnikendam 4 jaar en de 42-jari.ge C. de Boer uit Edam 3 jaar; allen met aftrek van voorarrest. De 24_ jarige landwachter P. Blakborn uit Broek in Waterland werd tot 2 jaar en 8 maanden veroordeeld, de 48_ jarige R. Zijp uit Edam tot 3 jaar. Tegen den landwachter J. Slegt uit Landsmeer, die bewakingsdiensten had verricht bij de spoorlijn Amers foortZwolle,, luidde het vonnis 3 jaar met aftrek van voorarrest. Alle veroordeelden werden ontzet uit de beide kiesrechten en alle open bare ambten voor den tijd van het leven. Tijdens de bezetting zijn vele bibliotheken of van hun kostbaar ste werken beroofd of door oor logsgeweld zoo geteisterd, dal praciisch het geheele boekenbezit verloren is geraakt Tot de eerste groep behoorden de bibliotheek van de Rijks-Universiteit van Lei den en de openbare Bibliotheken van Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen, Utrecht en Eindhoven. Onder de zwaar geteisterde be- hooren de boekerijen van Roer mond, Apeldoorn, Tiel en Venlo. Na de bevrijding werden pogin gen in het werk gesteld in de be hoefte aan boeken te voorzien, hetgeen niet gemakkelijk was door de deviezen-bepalingen en het feit dat men niet van de uit gaven in andere landen op de hoogte was. Dr. Brummel, de di recteur van de Koninklijke Bi bliotheek, bracht toen met eenige medewerkers bezoeken aan Ame rika. Engeland en andere landen en mocht zich verheugen in een spontaan aangeboden hulp. Leiden ontving 6000 boeken uit Zwitser land en de in Engeland opge richte Help Holland Council stuurde 14000 populaire werken naar ons land die over verschil lende leeszalen werden verdeeld. Ook wetenschappelijke werken, waaronder vele van zeer groote waarde, werden naar ons land af gezonden. Reeds werden resp. 1500 en 4200 werken ontvangen. In Amerika werd door de Rockefeller foundation een groot bedrag geschonken voor den aan koop van tijdschriften voor Neder land en later nog eens een bedrag voor boeken. Ook daarvan zijn er reeds vele gearriveerd en door gezonden naar de geteisterde boe kerijen. Zoo worden met de hulp van buiten onze zwaar getroffen bi bliotheken weer hersteld, hetgeen zeker zal bijdragen tot de geeste lijke verheffing van ons volk Het comité „Nationale Om roep" te Amsterdam heeft een telegrafisch request tot den mi nister van. onderwijs, kunsten en wetenschappen gericht, waar in het comité „met meesten aan drang" verzoekt een definitieve of tijdelijke oplossing van het radiovraagstuk te bevorderen, waarbij aan het verlangen-, dat in alle lagen van onze bevolking naar een Nationalen Omroep leeft, recht wordt gedaan. Het request constateert „op grond van onweerlegbare feiten", dat de omroepvereenigingen ernstig afbreuk hebben gedaan aan de, zich op het Koninklijk Besluit van 16 September 1944 basee- rende overgangsregeling, „ken nelijk ten einde den terugkeer van een verouderde omroepcon- stellatie in de hand te werken". De Bijzondere Raad van Cas satie heeft het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra_ venhage, waarbij Frof. Schrie ke, tijdens de bezetting secreta ris generaal van justitie, vercor. deeld- werd' tot den doodstraf, veranderd in 20 jaar gevange nisstraf. Het hoofd der P.R.A. te Am sterdam, Mr. Engels, heeft de uitgevers en hoofdredacteur van dé „Ochtendpost" voor de recht bank gedaagd in verband met de in genoemd blad gepubliceerde beweringen omtrent zijn persoon. In September a.s. zullen exa mens worden gehouden voor scheepsradiotelegraiisl en -radio telefonist. Verzoeken om tot die examens te worden toegelaten moeten voor 24 Aug. a.s. zijn ingediend bij den voorzitter van de exa mencommissie, Oude Seheve- ningscheweg 6. te 's-Gravenhage. Prachtig zeilweer heeft de Kaagweek begunstigd op den laatsten dag. Spanning was er daarbij in vele klassen, omdat de beslissing moest vallen voor de hoofdprijzen. Helaas ontbrak die factor in den strijd der Regen bogen van Holland- en Friesland'. Bergsma voerde het peleton aan. maar op dezen Hollander volg den al spoedig niet minder dan vier Friezen: Vrolijk, Van der Zijpp, Van der Wey en Couperns (Hendriks raakte achterop door het breken van een schoot) en dat was ruim voldoende voor een sprekende overwinning. De eenzijdige kamp leverde de Frie zen 33 punten tegen Holland1 slechts 22.1 punt, zgodat zij met 11.9 punt in ce meerderheid zijn gebleven. Van de 11 maal hebben de Friezen nu 8 maal gewonnen in den kampwedstrijd voor Regen bogen. Straks bij dé Sneek-week in Augustus zullen de Hollanders trachten revanche te nemen. Ook de openrace der Regenbogen had 'n vrij tam verloop. Vrolijk had al spoedig de leiding en hij won onbedreigd. Na afloop werd hij echter uitgesloten als gevolg van een protest van Deichmann. Tweede en uiteindelijk dus win naar werd de Fries Van der Zijpp. Hij heeft zich evenwel op het laatste kruisvak tot het uiterste moeten verdedigen te gen den aanval van Bergsma, die met weinig meer dan een scheepslengte op de derde plaats is geëindigd. Als vijfde kwam Hendriks binnen en zooals wij al voor speld' hadden verwierf deze stuurman van de Hennie, die eenmaal le .tweemaal 2e en ten slotte 5e is geworden den wissel, prijs het zilveren regenboogjacht, In de groote groep der Shar pies verloor Nanta op onver wachte wijze zijn prachtige kans op den hoofdprijs, doordat zijn Mustang op het eiland' in het veld der voortstuivende draken terecht kwam. Een aanraking volgde, het zeil van dé Mustang scheurde en Nanta, die in> deze tweede ronde aan den kop lag, zag zich gedwongen den strijd' te staken. Dudok van Heel die tweede lag, won nu onbedreigd en sleepte daarmede tevens dén wisselprijs in de wacht. De Goedewind van Vollebregt heeft zich onbetwist de beste der Draken getoond, terwijl de over winning van Van Buren in d'e klasse der Valken een verras- sing moest worden genoemd. De wedstrijden voor de Kaagweek zijn begonnen. De „Regen bogen" in den strijd. Winnaar werd de heer Hendriks, Sneek v. d. Reyken P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4