Waarom men N.S.B/er werd... Nieuw NoordhoHondsch Dagblad 7 Tribunaal Landwacht in den Beemster niet gehaat! STEMT 26 Juli no 2 van lijst 4: J. E. J. KRAMER Rijwielpadver. „Noord-Kennemerland heeft groote plannen Puntenwaardeering textielgoederen Laatste verdedigers van Neurenberg WEERBERICHT Gromyko tegen atoom plan van Amerika De meubelprijxen QiiibMktfienieuwJ DONDERDAG 25 JULI 1946 DE MOTIEVEN die de politieke delinquenten opgeven voor hun lidmaatschap van de N.S B., zijn velerlei. De een wilde graag z'n radio houden, de andere had in het systeem, dat tensloi'e in den Dierentuin van Berlijn ge^ smoord werd, een socraal-politiek- economische wereldher vorming gezien, 'n derde was in volle Ger- maansche gloed geraakt bij het aanhooren van de hoempa-mu- ziek van het Oberkommando en allemaal hadden ze „er niet bij nagedacht". De verklaringen van gisteren maakten hierop wederom geen uitzondering. Nadat in de ochtend zitting tegen K. C. Hopman en K. de Hart invrijheidsstelling binnen 1 a 2 dagen was uitgesproken met ontzetting uit de kiesrechten, kwam de secretarie-ambtenaar C. W. v. Zijll-Langhout uit Wierin- gerwerf voor het hekje, die lid van de N.S.B, en kring-vormings- en propagandaleider was geweest. Volgens getuigenverklaringen was v. Z'. L een fanatiek N.S,B,-er ge weest, „Ze hebben me overschat" zei de beschuldigde prompt, doch Mr. Windhausen meende dat v Z. L. thans geneigd was zijn daden te onderschatten. Hij zag trouwens nu wel in, dat voor betere sociale toestanden geen rassentheorie en vrijheidsinperking van noode was. Ook werd hem kwalijk genomen, dat hij brieven onderteekend had, waarin onder strafbedreiging werk voor de Wehrmacht ver plicht werd gesteld; waarop de beschuldigde insinueerde, dat er ook wel dergelijke briefjes te vin den waren, onderteekend door den heer Nap, gemeentesecretaris De verdediger twijfelde aan het fana tisme van zijn cliënt en verzocht een zoo beperkt mogelijke ïnter- neering. Krijn Parkvliet uit den Burg, N.S.B.-er, W,A,-man en NAF- leider te Den Burg, was lid ge weest van den hulpdienst voor de Landwacht en had als zoodanig gewapend dienst gedaan; naar hij zei slechts om de schapendiefstal len de kop in te drukken. Sinds hij echter een Duitscher betrapt had was de aardigheid er voor hem af! C A v. d. Hert was tot de fu sie met de NSB in 1941 lid ge weest van de NSNAP en had om krijgsgevangenschap te ont gaan dienst genomen bij de Oostcompagnie. Als bewaker had hij te Rowno vuurwapenen ge dragen, maar omdat hij briefjes de gevangenis in- en uitsmokkel- de„ sloten de Duitschers hem zelf 4^ maand op. G. J. de Haas, in strumentmaker tè Den Helder, had niet gedacht de belangen van het Nederlandsche volk te schaden door zijn lidmaatschap van het NAF. Hij bestreed in het proces verbaal de juistheid van een pas sage, waarin hij verklaard zou hebben lid geweest te zijn van de N.S.B. Hij en zijn echtgenoote hadden toegestemd in de toetre ding van hun zoontje tot - de Jeugdstorm, omdat in het pro gramma van dit instituut ge vraagd werd: „Alles over te heb ben voor het Vaderland". De Pre sident achtte het waarschijnlijk, dat de samenstellers van dit pro gram het Vaderland van „Volk en Vaderland" bedoeld hadden. Slechte toestanden in den land bouw hadden C. L. Duijzer uit Wieringerwaard tot de N.S.B, ge bracht, Verder had hij niet nage dacht, ook niet toen hij in Mei 1940 als Nederlandsch militair den Duitscher zag binnenrukken. Om voor zijn gezin te zorgen had hij in W.A. verband bij Duitsche or ganisaties in Frankrijk gewerkt. Eenzelfde gebrek aan doordacht heid van handelen had nu tot zijn groote spijt H J. Best uit Schel linkhout te betreuren, die als N.S.B,-er en NSKK-man in Frankrijk, België en Rusland ge werkt had. ?n Uniform had hij gedragen om met gestolen Urlaub- scheine Belgische shag te smok kelen, Uit Rusland had hij de bee- nen genomen; om op te snijen had hij in een café'tje ooit ver teld er gevochten te hebben maar dat was beslist nooit 't ge val geweest! 't Was een lange lijst, die J. W. Lookman, leeraar aan de -Am bachtsschool te Den Helder, ten laste werd gelegd. Lid van de NSB was hij geworden om het so ciale programma van die bewe ging en omdat hij het als een plicht beschouwde zich aan te melden. Toen L. naar de betrek king van directeur van de Am bachtsschool te Heerlen sollici teerde, had hij een brief aan Mar- chant et d' Ansembourg geschre ven met het verzoek te zijnen gunste in te grijpen bij de benoe ming.' En uit de omvangrijke sta pel documenten kwam een dank betuiging te voorschijn, door Goebbels uit naam van den Führer verleend voor het inleveren van winterkleeding voor de fronten! Nadat eenige getuigen a déchar ge 'n goed woordje hadden ge daan en Mr. Windhausen nog had vastgesteld, dat de beschuldigde zich eens voor de Nederlandsche zoo heet 't nu eenmaal SS had gemeld, had Mr. A. J. M. Leesberg de moeilijke taak Look man te verdedigen. Pleiter vroeg een breede houding tegenover het schrijven van den beschuldigde aan den Commissaris der provin cie Limburg en verzocht oog te hebben voor L.'s toekomst. Jan Bier uit den Beemster, NSB-er, hulplandwachter en lia van den dorpsboerenraad be schouwde de Hulplandwachi ook al als een hulppolitie-instelling. Volgens zijn overtuiging was de landwacht heelemaal niet gehaat in den Beemster. Dit deed den President met verwondering vra gen of de Landwacht dan zeer gezien was in den Beemster. Een beetje verlegen antwoordde daar op J'an Bier: „Dat kan ik nu niet direct zeggenHij kon niet begrijpen, dat hij ongunstig be kend stond en verklaard?:^ ..Wat voor kwaad ik in de wereld ge daan heb dat weet ik niet. In alle zaken binnen 14 dagen uitspraak. NOORD _SCHARWOUDE NOORD.ERMARKTBOND 'n Contract voor verkoop pootaardappelen. Tuinderspensioen Het bestuur van de Veilingvereeni- ging "De Noordermarktbond'* verga derde Dinsdagavond. De voorzitter, de heer J. Kliffen, releveerde den gang van zaken aan de veiling. De angst voor de vrije markt is niet uitgekomen. Alle groen ten worden voor behoorlijke prijzen afgenomen behalve waspeen en tuin- boonen, welke geen koopers voor het binnenland kunnen vinden. Deze pro ducten worden voor de minimum prijzen geëxporteerd. De aardappel- campagne is nog' niet geheel achter den ru>g. Men kan tot nu toe met voldoening op de campagne terugzien. De omzet over de maand Juni be droeg 61.707.12. Voor den verkoop van pootaardappelen is 'n contract opgemaakt. Het contract moet nog worden goedgekeurd door de Vak groep van den handel. Het besluit van de Vakgroep dient dus eerst te wor den afgewacht. In tuinderskringen is men zeer in genomen met 'n contract, omdat de verkoopers hierdoor meer zekerheid krijgen. Pensioen. Ingekomen was 'n verslag van de commissie ter bestudeering van de mogelijkheid van pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders. Om aan deze pensioenverzekering deel te ne men zal men 2 pet. moeten betalen van den veilingomzet met een mini mum van 60*.per jaar. Besloten werd om den heer Th oma van den Accountantsdienst uit te' noodigen om '.n openbare^ vergadering een en ander te behandelen. Van de NAR was 'n schrijven ont vangen waarin werd medegedeeld, dat de rooidata voor de goedgekeurde pootaardappelen, *n verband" met de gezondheid van het gewas, niet kon worden verlaat. Er zal een inventarisatie worden gehouden betreffende de winterpro- ducten. Deze inventarisatie is van groot belang in verband met onder handelingen over de export. In verband met in de naaste toe komst te verwachten onderhoudskos ten werd besloten om de z.g. oude goot af te breken en met het vrij komende materiaal de veilinggoot dicht te maken. Deze oude goot wordt niet meer gebruikt en zal ook in de toekomst niet meer in gebruik worden genomen. Voor de te Alkmaar te houden tuin bouwtentoonstelling op 25 September werd 'n subsidie van 25.verstrekt. Door den "Noordermarktbond'' is besloten om deel te nemen aan de Tuinbouwtentoonstelling te Schagen. Deze tentoonstelling zal worden ge houden van 16 tot 20 Sept. a.s. De voorzitter deed 'n beroep op de leden om hun allerbeste producten voor deze tentoonstelling af te staan. Besproken werd nog de prijs van de grove vroege aardappelen, welke op zusterveilingen 1.50 boven den dagprijs goldei# De veilingleider deelde mede dat hij voor deze veiling ook 'n aanbod had gehad om grove aardappelen te leveren voor 1.50 meer dan de dag prijs. Dan moesten echter worden aangevoerd 50 ton grove aardappelen. Daar de veilingleider niet voor dit kwantum kon instaan, ging dit bui tenkansje de neus van onze tuinders voorbij. Hoe staat 't op de drie veilingen waar de grove f 1.50 duurder waren? Hebben zij aan hun verplichtingen voldaan? WARMENHUIZEN'T VELD ATHLETIEKVER. D.S.V. Bij de groote atletiekwedstrijden te Den Haag op Zondag 21 Juli jl. om het kampioenschap B-klasse Ne derland neeft de vereeniging D.S.V. wederom bewezen over goede athleten te beschikken. Op de jOO M. wist onze athleet P. Pastoor het tot de demi finale te brengen wat een heel goede prestatie mag worden genoemd. Op de 1500 M. werd W. Groén kampioen van Nederland in den schitterenden tijd van 4 min. 17.2 sec. Groen, die eerst voor het tweede jaar aan wed strijden deelneemt en 19 jaar oud is, zal in de toekomst wellicht tot nog grootere prestaties in staat blijken te zijn. Ondanks de stevige wind welke recht op de baan stond; verbeterde hij zijn eigen record met niet minder dan 12 seconden. Poficiat Wim namens je vereeni ging D.S.V. en haar supporters. Wij wenschen je bij de kampioenswed strijden, welke op 3 Augustus te Am sterdam zullen worden gehouden, nog veel succes. BROEK OP LANGENDIJK AFSCHEID DOKTER W. VERDONK Naar wij vernemen zal dokter Ver donk begin Augustus e.k. Broek op Langendijk verlaten omdat hij zijn dokterspraktijk heeft overgedragen. De heer Verdonk zal zich als rustend arts te Soest vestigen. Op initiatief van Burgemeester H. Schelhaas heeft zich te Broek op Lan gendijk een comité gevormd om dok ter Verdonk namens de bevolking bij zijn afscheid hulde te brengen voor al hetgeen hij als arts in een lange reeks van jaren voor zijn patiënten heeft gedaan. Dit comité bestaat uit de volgende personen: Voorzitter: C. Oijevaar; te BURGERBRUG BAN IS UW STEM GELDIG Bestuur R.K. Volkspartij Afd Burgerburg L-* Nu, na de bevrijding, het auto verkeer dermate is toegenomen, dat het gebruik van de verkeers wegen cfoor wielrijders groote gevaren gaat opleveren, is de rijkspolitie er toe overgegaan, daar, waar langs die wegen rij wielpaden zijn aangelegd, wiel rijders. die niet van deze rijwiel paden gebruik maken, eenvou dig op den bon te zetten. Desondanks maken nog tal 'van wielrijders van de hoofdverkeers wegen gebruik. De Rijwielpadvereeniging Nrd Kennemerland, voorzitter H. L. Taets van Amerongen te Bergen, secretaris J. van Keeken te Cas- tricum, heeft zich, om te bevor deren, dat dit euvel kan worden gekeerd, met een adres tot de gemeentebesturen van Bergen, Castricum, Limmen en Schoorl. alsmede tot den Rijkswaterstaat gewend, waarin op den deco rabelen staat, waarm die rijwiel paden verkeeren, wordt gewe zen en waarin wordt aangedron gen tot een spoedige verbetering daarvan over te gaan De Rijwielpadvereeniging Nrd Kennemerland, die in 1927 zelf standig het rijwielpad van Ber gen naar Bergen aan Zee tot stand heeft georacht, met steun van de gemeente Heiloo en de Provincie het rijwielpad van Heiloo naar Egmond stichtte en den stoot gaf tot het tot stand komen van het door Schoorl ge maakte rijwielpad van de grens van Bergen naar Camperduin heeft ter bevordering van het rijwieltoerisme, grootsche plan nen ontworpen en wel voor een rijwielpad van Limmen naar Akersloot, van de Franschman te Bergen naar Duinvermaak en vandaar achter het landgoed De Zandhoeve een rijwielpad, dat aansluiting geeft op het rijwiel pad in Schoorl. Voorts bestaan plannen, om den door de Duit schers aangelegden weg van het Woud naar Bergen aan Zee in een zoodanigen staat te brengen, dat deze weg, die een prachtig duingebied voor het toerisme ontsluit, zonder gevaar voor de rijwielbanden bereden kan wor den. Ook bestaat het plan om de door de Duitschers in het Staats- boschbeheer te Schoorl aange legde wegen naar Bergen aan Zee door te trekken. Vanzelfsprekend zullen deze plannen niet zonder steun van de betreffende overheid tot stand kunnen worden gebracht. Na tuurlijk zal die steun des te eer der worden verkregen, wanneer het wielrijdend publiek blijk geeft de totstandkoming er van op prijs te stellen, door als lid van de Rijwielpadvereeniging Noord! Kennemerland toe te tre den, hetgeen slechts een contri butie van f 1,per jaar vordert Men kan zich als lid opgeven bij de volgende bestuursleden: J. v. Keeken te Castricum, P. Holtes te Heiloo, J. W Kockx te Eg- mond aan Zee, S G. L. S. Baron van Fridagh te Schoorl, H L. Baron Taets van Amerongen, mr. M. Moens en "D A Klomp te Bergen leden: Mevr. H. Pastoor; Mevr. J. P. den Hartigfi; Mevr. Wed. P. C. Bak ker; Jn. Stins; P. v. d. Molen; H. Pasterkamp; P. Kamp en W. de Groot. Eén der eerstvolgende dagen zal aan de inwoners van Broek op Lan gendijk een Inteekenlijst worden aan geboden. Het is nl. de bedoeling om dokter Verdohk een blijvend herinne ringsgeschenk aan te bieden. LANGENDIJKER GROENTEN CENTRALE Het bestuur van de L.G.C. kwant Dinsdagmiddag bijeen op de gewone plaats. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz deelde mede dat er 'n in ventarisatie zal worden gehouden van de te velde staande winterproducten. In verband met de exportmogelijk- he'id de besprekingen zijn al in vergevorderden staat is deze in ventarisatie van groot belang'. De omzet over de maand Juni had i 329.819.02 bedragen (vorig jaar 161.836.58). De aanvoer van vroege aardappelen is beperkt. Deze week mogen aan de L.G.C. 66 wagons wor den» aangevoerd. Van het Bedrijisschap was 'n cir culaire ontvangen, waarin werd medegedeeld dat fruit (appelenpe renpruimen)-in distributie gebracht wordt. 'n Subsidie van 25.werd gege ven aan de te houden tentoonstelling te Alkmaar, terwijl aan Ned, Volks herstel voor het stadje Sluis 250. werd gegeven. Het stagneert aan de vellingen wat den aanvoer van roode kool betreft. De prijs is g'edrukt. De voorzitter adviseerde om den aanvoer van roode kool te beperken, waardoor de prijs blijft gehandhaafd. De heer H. Glas was van oordeel dat men in Den Haag te weinig re kening houdt met den groven tuin bouw.' De voorzitter adviseerde de tuin ders om voorzichtig te zijn met h'et uit de hand verkoopen van pootaard appelen. Ten slotte kwam teT sprake de pensioenregeling voor de tuinders. De mogelijkheid zal worden geopend om de pensioenrege ling collectief uit te voeren in eigen beheer. De voorzitter vond dat de tuinders dit met beide handen moesten accep teeren. Ook de oudere tuinders zullen in de pensioenregeling worden opge nomen. D'e vergadering' was eenstemmig van oordeel dat nu de regeering de algeheele pensioneering van de arbei ders ter hand neemt de tuinders niet achter kunnen blijven en ook voor 'n pensioenregeling moeten zorgen. URSEM UIT HET BAVO-KAMP Zoo zal dan eindelijk de laatste promotiewedstrijd tegen M.O.C. gespeeld worden. Jongens, jullie hebben een zware competitie ach ter den rug, maar je weet dat wij er op vertrouwen, dat ook deze laatste wedstrijd tot een goed ein de gebracht zal worden. En als het zoover is dat ook deze gewon nen is. ja, dan hebben jullie wel iets verdiend dunkt me. Dan gaan de schoenen voor een poosje aan den kapstok endan gaan we probeeren of we ons terrein niet een beetje kunnen vlak krijgen. Wij hebben ons best gedaan om naar een noodterrein om te zien, maar tot nog toe met weinig re sultaat. Als er iemand is die iets weet, laat hij dan even bij mij aanwippen. Als er leden of sup porters zijn, die zich willen laten abonneeren op het sportblad, la ten zij zich even bij mij opgeven. St. Bavo I hou je taai en tot Zaterdagavond. Ter aanvulling van de op 2 Mei j.l. gepubliceerde lijst van op punten gewaardeerde textielgoederen wordt Het volgende bekend gemaakt: Bovenkleeding resp. voor groep I (mannen vrouwen 15 jaar en ouder en groep II (jongens en meisjes 415 jaar): Tweedeelige costuums hebben dezelfde puntenwaardeering als drie- deelige costuums nl. groep I 60 pt. en groep II 35 pt.; fingertips (kort model 3/4 dames jasje) groep I 15; groep II 10 pt.; waard eer ing' als polo jasje of z.ig. lak jassen alsmede transparant regen jassen (plastics e.d.; geen cellophaan) zijn gewaardeerd als kunstzijden re genjassen, nl. groep I 12 pt. en groep II 7 pt. Goederen voor de huishouding: Voor huishoudgoed aan het stuk; lakengoed e.d. zijn evenals de andere stoffen 5 punten per M2 noodig. De waardeering voor badstof bedraagt echter 6 punten per M2. Voor normale sloopen, waarvoor tot dusverre 10 punten per stuk ver- eischt waren, is de waardeering ver laagd tot 6 punten per stuk. Verder volgen hier nog enkele ar tikelen welke van distributie zijn vrijgesteld: boorden en manchetten voor verpleegsters, kleutermutsen baby- en kleuterhoedjes, jongens- machinaws (schapenvacht met lede ren rug'). De laatste verdedigers die het woord voerden hebben nog vele uren gewijd aan Neurath en Fritsche. Neuraths verdediger kwam na een beloog van 150 bladzijden tot de conclusie, dat geen enkele van de acties, die Neurath zijn ten laste gelegd, misdadig zijn in den zin van het handvest van het tribunaal. Alles wat Neurath deed, deed hij juist met de te gengestelde bedoeling als de aanklagers veronderstellen, aldus zijn verdediger. Fritsche zou moeten worden vrijgesproken daar hij volkomen onBeian^rijk was en niet eens iets te vertellen had over de po- lilieke tendenz van het nieuws, dat hij commentarieerde. Alleen Hess' verdediger Seidl moet morgen nog een nieuwe po ging doen om zijn enkele weken geleden mislukt pleidooi te hou den en daarna zal de Ameri- kaansche chief prosecutor Ro bert H. Jackson de eersie der vier redevoeringen houden, waarmee de behandeling van in- dividueele aanklachten wordt af. gesloten. Na Jackson zullen acn- tereenvolgens de Britsche, Fran- sche en Russische hoofdaankla gers spreken. Weersverwachting medegedeeld door het K.N-M.l, te De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: TIJDELIJK WEER WARMER! In den nacht plaatselijk mist banken; morgen tijdelijk zonnig met sterke stijging van tempe ratuur en later op den dag weer kans op onweer. Veranderlijke wind. ZON opk. 4.51; ond. 20.40 MAAN opk. 2.05; ond. 19.32 De Sovjet-Unie verwerpt vol gens verklaringen van Gromyko de Amerikaansche plannen voor controle op de atoomenergie. De afgevaardigde verklaarde dat het plan afbreuk zou doen aan de verantwoordelijkheid en eensgezindheid der Veiligheids raad. De commissie, die zich uit den groothandel, kleinhandel en het ambacht in het meubileerings- bedrijf gevormd heeft, deelt ons het volgende mede: De lezers van een bericht over „nieuwe meubelprijzen", dat een dezer dagen in de pers verscheen kunnen zoo gemakkelijk daaruit een verkeerde conclusie trekken. Allereerst moet namelijk wor den opgemerkt, dat met ingang van 22 Juli nog practisch geen enkel meubel zal zijn voorzien van den firmanaam en d'e prijs klasse, waarvoor de fabrikant moet zorg dragen. Eerst de nieu we meubelen, die door den fabri kant zullen worden afgeleverd, zullen dit stempel verkrijgen, terwijl de meubelen, die bij den winkelier in voorraad zijn, zoo spoedig mogelijk door den fabri kant van een stempel zullen wor den voorzien. Dit „zoo spoedig mogelijk" kan eeni'ge maanden duren Bovendien kan uit het pers bericht zoo gemakkelijk de con clusie getrokken worden, dat de gepubliceerde prijzen maximum prijzen van de gereede meubelen zijn. Vergeten moet o.a. niet wor'den, dat het hier nog onge stoffeerde meubelen betreft. AANVULLING BONNENLIJST voor de tweede helft van de„8ste periode 1946 (21 Juli tot en met 3 Augustus). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KB 608 Reserve B 87 1 ei BONKAARTEN LA, LB, LC 608 A 71 melk 2 liter melk B 71, C 71 melk 3JA> liter melk 394 aardappelen 3 kg aardap. BONKAARTEN LD, LE 608 D 71, E 71 melk 6 liter melk 894 aardappelen I kg aardap. TABAKSKAARTEN T 40 2 rants tabaksartikelen Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 26 Juli worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maand'ag 29 Juli mag worden gekocht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7