Nieuuu Tweeduizend Vincentianen in het Kurhaus Grensmoeilijkheden in Europa Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: EEN HOOGGESTEMDE FEESTREDE VAN MGR. FERON Een beroep op de katholieke jongeren Een rapport over Bikini Oorlogsschepen hebben afgedaan DE PALESTIJNSCHE KWESTIE Een ronde tafel conferentie Lijst G 4 van het Roode Kruis Bevin den wanhoop nabij Curacaosche ploeg vertrokken I2aalsle nieutos Maximumprijzen voor fruit „Heer! Heer!" Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso. Advertentle-prtJs: per editie 13 et. p. m.m.-, minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct NoortUiollandsch Dagblad Buiten God is '1 nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 26 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10988 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: öraafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank IN DE EXTRA-OPGEDOFTE CONCERTZAAL van het welhaast historische Kurhaus te Scheveningen, waar vóór den oorlog zoo menig internationaal orkest zijn klanken vanaf het terras over de groen-blauwe golven langs onze kust deed deinen, vulde thans een ander internationaal ensemble, de rijen; een ensemble, dat er een eer in stelde de gevoelige snaren der liefdadigheid en hulp in moeilijkheden te beroeren, de St. Vincentius-vereeniging. TOEN OMSTREEKS half vier de Kardinaal en Bisschoppen hun intrede deden, volgde een ontroerende begroeting door de honderden Vincentiusconfrères. Eerst klonk het Wilhelmus van de zaal uit naar buiten over de hoofden van duizenden badgasten op de 'Boulevard; toen, ter eere van den aanwezigen president van den Algemeenen Raad, uit Parijs, het Fransche volkslied. Mr. H. Morshuis, de president van den Hoofdraad begroette van af het podium de aanwezigen uit Nederland en van ver over onze grenzen, zelfs van Engeland en Ierland. Spr. richtte zich ook in het Fransch en Engelsch met een bijzonder woord tot deze buiten- landsche confrères. Het verblijdde spr. te mogen constateeren, dat de St. Vincen- tiusvereeniging zich steeds in de volle sympathie van Katholiek Nederland mocht verheugen en hij uitte zijn welgemeende dank voor de medewerking altoos ondervon den. Een bijzonder prettige taak was het voor den president, te kunnen mededeelen, dat vóór enkele dagen de acte is ge passeerd van de in het leven geroepen stichting voor moei lijke kinderen. Een bedrag van 80.000 gulden, bijeenge bracht door de leden zelf kon ter beschikking van deze Stichting gesteld worden. Tot slot deed spr. een beroep op de confrères zich steeds te blijven stellen op den grondslag waarop de vereeniging is gegrondvest en als kern der werkzaamheden te blijven zien het huisbezoek, de persoonlijke offerzin en de geest van christelijke naastenliefde met als einddoel, den mensch tot bete re christenen te maken voor de uitbreiding van Gods Rijk op ciciirds De Prinses leeft mede Onder luid applaus las spr. een telegram voor van H. K. H. Prin ses Juliana, waarin deze Haar hartelijke gelukwenschen tot uiting bracht ZHExc. Mgr. Paulo Giobbe, Inter, nuntius van Z.H. den Paus reikte hierna aan verschillende leden pau selijke onderscheidingen uit. Mr. Morshuis ontving het commandeurs kruis in de orde van den H. Grego- rius den Groote, de heeren Mr. H). Teilegen en Kuttschrüter 'het ridder kruis in die orde. Een vijftal leden werd het "Pro Ecclesia" overhandigd. Herdenkingsrede Mgr. Féron. De Vicaris-Generaal van het Bis dom Roermond, de Hoogeerw. Heer Mgr. Dr. F. Féron, heeft vervolgens in een hooggestemde herdenkingsrede het werk van de Vincentianen ge schilderd en verschillende facettien van het werkterrein voor de toekomst belicht. H?ij .sprak over de chaotische wereld van nu. In de aardsehe wereld staat de mensch als koning, ook de arme, ook de rijke, zelfs de politieke delin quent. Er woedt een titanenstrijd tus_ schen hemel en aarde-, tusschen goed en kwaad, tusschen God en mensch. In dien strijd ligt de arme als een speelbalals een slachtoffer van kapitalisme en liberalisme. Daarin dreigt hij ten onder te gaan. De Bisschop van Roermond heeft er onlangs op gewezen dat de katho lieken ih jarenlangen strijd gezege vierd hebben gezegevierd op meer dere terreinen. Zullen wij dan thans in de verwording van onze daigen ondergaan? Dat mag niet. Juist voor moeilijke tijden staan daar de St. Vincentianen. Zij verlie zen zichzelf om zichzelf te vinden. Zij zoeken de armen, de behoeftigen, om te helpen. Dat is de zuiverste vorm van chris tendom, van apostolaat. "Geloof mij"; zoo zeide Mgr. Féron, "heel Nederland zal ver steld zijn van de kracht van het katholicisme, als wij goed zijn voor alle armen." (Applaus) Eenjdringend beroep deed spr. op de jongeren, het werk van St. Vincentius voort te zetten. "Dan" zoo zeide hij, "vreezen wij voor Nederland niets." Maar als de liefde weg is, als de arme niets and"ers kan doen dan op_ standig worden, is het gedaan-met onze wereld. Als de katholieken zwoegen in den geest van St. Vincentius, is ons land gered. Kennelijk doelend op het pro bleem der politieke delinquenten zei mgr. Feron: Nederland weest nu toch Roomsch; Nederland, vergeeft en vergeet! In een korte toespraak, spran kelend van origineel-Fransche vi taliteit en met een meesleepend gebaar heeft daarop de president van den Algemeenen Raad te Pa rijs, prof. dr. J. ZeiJlcr, de Nederlandsche conferenties ge-, lukgewenscht en gewezen op de' kenmerkende sfeer vooral van de Nederlandsche af deeling. Onder een stormachtig applaus betrad daarna minister-president Beel het podium en sprak bij ver rassing en onaangekondigd eenige woorden van gelukwensch. Teekenend voor zijn persoon was zijn uitspraak, waaruit de geest der Vincentianen sprak: de echte staatsman moet vooral met hartstocht werken zoolang er nog één vrouw is die honger lijdt en één kind, dat schreit van de kou. (appl.J „Ik ben er mij van bewust, dat de liefde voor den verdrukten, waardoor ik mij als staatsman laat leiden, in de St. Vincentius- vereeniging verwezenlijkt ligt De minister-president eindigde met te zeggen: „Als al het goede door de St. Vincentiusvereeniging gedaan, tot haar terugkeert, zal een onsterfelijk leven haar deel worden." Kardinaal de Jong heeft daarna de aanwezigen den zegen gescnon- ken. Het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest, „Cantate Domino" en vooral Jo Vincent zorgden voor een passende muzikale en vocale omlijsting. Het eeuwfeest der St. Vincen- tiusvereeniging is thans uitge vierd. Haar werk zal echter in deze tweede eeuw minstens even energiek worden voortgezet. En daarvan zal onze maatschappij, zooals voorheen, de mooiste vruch ten plukken. P. S. Naar Reuter meldt zijn ten gevolge van de explosie der atoombom bij Bikini elf schepen gezonken. De strek king der van Bikini verzon den telegrammen is: „Dit is de meest doodelijke en grandiooze bom van allemaal Het ziet er naar uit, dat de dagen van onze hedendaag- sche oorlogsschepen geteld zijn". William Laurence, een corres pondent van de „New York Ti mes", een van de weinige men- schen, die alle vijf atoombom men heeft zien explodeeren zei de dat deze explosie hem verre weg de machtigste leek van alle. De seismograaf van de sterren wacht te Adelaide, 4800 km. ten Zuidwesten van Bikini gelegen, heeft ongeveer 16 minuten na de explosie een afwijking geregi streerd, waarvan de grafiek ver schilde van de gebruikelijke aardbevingscurven. Men gelooft dat deze reactie van de tweede atoombomproef afkomstig is. Reuter meldt dat de Saratoga, het 27.000 ton metende Ameri- kaansche vliegtuigmoederschip thans gezonken is. Volgens radio-New York zal bij eén volgende proefne ming in het komende jaar een atoombom op groote diepte in den Oceaan tot ont ploffing gebfacht worden. Namens de Britsche regeering zijn uitnood'igingen verzonden aan vijf Arabische landen en be langhebbende partijen in Pales tina, zoowel Arabieren als Jo den om deel te nemen aan een ronde tafel-conferentie over de Palestijnsche kwestie, welke in Londen zal worden gehouden. Er is nog geen datum vastgesteld voor de opening van de confe rentie. Men verwacht echter, dat zij beëindigd zal zijn, voordat de aigemeene vergadering der V. N. op 27 September bijeenkomt Lijst G 4 vermeldende de na men van geïnterneerden op Ja va, die geëvacueerd zijn naar geallieerd gebied, li^t op onze bureaux voor een ieder ter in zage. De aanklager Jackson is heden met zijn slotrede te Neurenberg begonnen. De Britsche minister van bui- tenlandsche zaken. Bevin, heeft gisteren in het Lagerhuis geant woord op het debat over de toe komst van Zuid-Tyrol. Vele le den van het Lagerhuis hadden geprotesteerd tegen de beslissing dat Tyrol onder Italiaansch be heer zou blijven. Bevin zeide: „Naar mijn meening behoort een anschluss van dit gebied niet naar het Noorden, doch naar het Zuiden te geschieden, zoodat de economische handels- en dou_ GEEN AUDIëNTIE Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag 31 Juli géén audiëntie verleenen Het officieele elftal van Cura cao, dat gedurende de maand Augustus een tournée door Ne derland zal maken, is Dinsdag avond met de Boissevain naar Nederland vertrokken. De receptie in de Kurzaal te Den Haag ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van St. Vincentius. V.l.n.r.: Z.H. Exc: "Mgr. Huibers, de Pauselijk Internuntius Mgr. Giobbe, Z. Em. Kardinaal de Jong, Minister-President Dr. Beel, Mgr. Lemmens, Prof. Aalberse, Mgr. Hopmans, Minister Drees (nog even zicht baar), Mgr. Mutsaers en de voorzitter der Tweede Kamer, Mr. van Schaick. (Meyer P.) aneunie van Oostenrijk zich aan sluit bij Italië en de zuidelijke landen". „Wat, aldus Bevin. ver hinderde de Italianen en Oosten- 'rijkers gezamenlijk gebruik te maken van gemeenschappelijke openbare nutsbedrijven zoodat de opgewekte electricitëit in dit gebied gezamenlijk gebruikt zal kunnen worden? Ik doe hun bei den dit voorstel". De inwoners van Tyrol, aldus Bevin, hebben het recht gehoord te worden op de Parijsche vre desconferentie. Ten aanzien van de grens moeilijkheden zeide Bevin, dat 't streven om £uropa te verdeelen in veie onafhanke lijke staten hem werkelijk tot wanhoop brengen bij zijn pogingen om in Europa een redelijke economische orde ning tot stand te brengen. Wij wisten zelfs niet of wel licht ook Oostelijk Oosten rijk afgesneden zou worden. De situatie is op het oogen- blik zeer delicaat, en de gang van zaken maakt dat men zich afvraagt wat het uiteindelijke fait-accOmpii zal zijn. Bevin geloofde niet de Italia nen hard behandeld le hebben en indien Zuid-Duitschland en Oostenrijk en de staten die daar in de nabijheid liggen er toe ge bracht zouden kunnen worden zich le richten naar een haven der Vereenigde Naties als Triest, zag hij in de toekomst groote moeilijkheden voor een econo mische eenwording in dat gebied. Sprekende over de vele millioe. nen in Europa die in onzekerheid over de toekomst leven zei Be vin: „Er bestaat niet zooveel verschil tusschen deze Europee- sche rassen als er beslaat tus schen Engelschen, Schotten, menschen uit Wales en Ieren. Deze methoden om rassen tegen over elkaar te stellen is een der verschrikkingen die zich in de laatste twintig jaren ontwikkeld hebben". De Regeering wil de Sticht/eg, weike aan den mijnwerker gele genheid gaf bepaalde artikelen te koopen, welke nog niet algemeen beschikbaar zijn, opheffen De sit-downstaking op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam is geëindigd. De Italiaansrhe constitueerende vergadering heeft een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 388 tegen 100 stemmen. Bij een textielfirma te Haarlem is een belangrijke partij achtergehouden textielstoffen in beslag genomen. Hoewel de socialisten in België de katholieke voorwaarden onaan nemelijk achten, zal Spaak toch nieuwe besprekingen voeren met de leiders der C.V.P. In de tweede helft van Augustus zullen voor appeien, peren en pruimen maximum prijzen gelden, die in verband met de gewijzigde omstandig heden hooger zullen liggen dan het vorige jaar. Tevens zal dan een distributieregeling voor dit en eventueel ander fruit worden ingevoerd. Daar, zooals bekend, de handel in groenten vrij is, levert deze' aparie distributie vele moeilijk heden op. Aanvankelijk is aan ook dezen zomer de handel in fruit vrijgelaten, ook, omdat zacht fruit t aardbeien, kersen, enz al heel weinig geschikt is voor een regelmatige distributie. Het v: ij- laten van dezen handel heelt evenwel geleid tot de vorming van zulke hooge prijzen, dat de gemid delde consument zich het kooi en van fruit niet of slechts spora disch kan veroorloven, Teneu.de aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken is de regee ring er toe over moeten gaan re gelend op te treden. De prijzen voor den consument zijn nog n,et vastgesteld. Deze prijzen ligger, in elk geval beneden het niveau, dat op het oogenblik op de vrije markt geldt. Het publiek zal er reker.ing mede moeten houden, dat de urijs, welken 'de teler voor zijn product ontvangt, hooger is dan het vorige jaar, hetgeen uiteraard in den consumentenprijs is verdiscon teerd Deze stijging is een ge/oig van de hoogere kosten, weike thans aan de teelt verbonden zijn, o.a. voor loonen en materiaal „MIET IEDER die tot Mij zegt: „Heer! Heer!" zal in het hemelrijk binnengaan; maar die den wil doet van Mijn Vader die in den hemel is, die zal het hemelrijk bin nengaan." Deze waarschuwing in het evangelie van a.s. Zon-- dag is vooral tot ons gericht, die wèl ons Paschen houden en Zondags de Mis niet ver zuimen en in katholieke ver- eenigingen zijn enz., indien wij mochten meenen, dat al leen deze vervulling van gods dienstige plichten genoeg zou zijn. Wij moeten echter in ge heel onzen handel en wandel den wil van den Vader doen en waar Jesus in het bijzonder op doelde, zal ons duidelijk worden wanneer wij ons her inneren dat deze tekst tot het slotgedeelte van de Bergrede behoort. „Alles wat ge ver langt, dat de menschen aan u zullen doen, doet dat ook aan hen" gaat er aan vooraf en „Oordeelt niet, opdat ge niet geoordeeld zult worden", „Ver zamelt u geen schatten op aarde", „Bemint uw vijanden" en nog een en ander MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1