RADIO Eeuwfeest der Vincentianen HONDERDEN kwamen in de blaren-afdeeiing VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad Pontificale Hoogmis opgedragen door den Kardinaal Oppositie in Hongarije Ned. troepen uit Southampton naar Indië Nieuw record in de mijnen ONDERSCHEIDING VOOR H.M. DE KONINGIN De Vierdaagsche KOMEN DE 40.000 NIET VRIJ? TWEEDE KAMER HET EINDE VAN DE ILLEGALITEIT Slijkhuis en de Ruyter winnen te Praag 1946 VRIJDAG 26 JULI 1946 DE ST. VINCENTIUSVEREENIGING in Nederland heeft gis teren op grootsche en, voor de tweeduizend confrères, onvergetelijke wijze, de herdenking van haar honderdsten verjaardag uitgeluid. Hoe enthousiast zij ook waren, die de feestvergadering in grootschen stijl, die 's middags in de concertzaal van het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, bijwoonden, tóch culmineerde het feest in de ochtenduren in het rijkversierde gebouw van O. L. Vrouw Onbevlekte Ont vangenis aan de Elandstraat te Den Haag. Het kardinaalsrood dat vanaf de overkoepeling langs de gebrandschilderde ra men rimpelde, verkondigde hen die het nog niet wisten, dat nie mand minder dan onze Prins der Kerk, kardinaal de Jong, de pontificale Hoogmis opdroeg en was mogelijk tevens bedoeld als een verwelkoming voor 's kardi naals eerste officieele bezoek aan de Residentie. Het priesterkoor, waar tal van kerkelijke eii wereldlijke autori teiten hadden plaats genomen, was een bont mozaïk van paars en rood, van zilver en goud. Daar zetelden o.m. de Pause lijke Internuntius, mgr. P. Giob- b'e. hei voltallige Episcopaat, meerdere Vicarissen-generaal, minister-president dr. Beel, prof. Aalberse, en mr. van Schaik. De bisschop van ons diocees, mgr. J. Huibers. sprak na het Evangelie de feestrede uit, waar bij hij de Christusgedachte: „Hebt elkander lief. zooals ik U heb liefgehad", ontwikkelde en toepaste op den chaos van onzen tijd. Z. Hoogw. wees er op, dat in de doelstelling van de St. Vin- centiusvereeniging de verwezen lijking ligt van het eenige red middel voor onzen tijd, de liefde. De St. Vincentiusvereeniging vangt zoovelen. op, die door god. looze stelsels ten onder dreigen te gaan. Dat bewijst ook nu weer de Stichting voor een instituut voor moeilijke kinderen dat als feestgeschenk de vereeniging is aangebqden. „Het is zaak, dat de vereeni ging vasthoudt aan haar oude beginselen, doch deze aanpast aan de eischen van dezen tijd" aldus de bisschop. Zóó zal zij een zegen blijven voor de Vincentianen zelf en voor heel Katholiek Ne derland. Spontane ovatie. Bij het versterven der orgel klanken rra afloop van het H. PROGRAMMA HILVERSUM I (301.5 M.): KRO 7.00 Oohtendigyirm. en Morgengebed; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk, den dag; 9.50 Voor de ouders; 10.10 Kamermuziek; 10.45 Vertelling door Ben van Kest; 11.00 "De Zonne_ bloem; 11.45 Familieber. uit Indië; 12.05 Amsterd. Pol.corps; 12.30 Lunchconcert; 13.00 Voor de Nederl. Strijdkr.; 13.30 Les Joyeux Bohe_ miens; 13.45 De tooneelkijker; 14.00 Char lie Barnet and his Orchestra; 14.15 Engelsche les; 14.45 Gram.; 15.00 Kinder uur; 16.00 Vraaggesprek over publiekrechtel. bedrijfsorganisatie 16.30 "De schoonheid van ons Gre_ goriaansch"; 17.00 KRO.Kiosk; 17.15 Voordracht; 17.45 Sportpraatje; 18.00 Klaas van Beeck; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Voor de Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.20 Klaas van Beeck (vervolg); 19.45 Depart, uitzending'; 20.00 Nieuws; 20.08 Licht_ baken; 20.30 Pianoduo; 20.40 Pa Pin kelman (hoo; l-spel); 21.00 Vervoïg pianoduo; 21.15 Vaudeville_orkesi; 21.45 Reportage elf steden zeiltocht; 22.00 Nieuws; 22.15 Avondgebed; 22.35 Ensemble Mauna Kora Hawaiians; 22.45 't Volkshoogeschoolwerk; 23.00 Vervolg Mauna Kora,; 23.15 Gram. HILVERSUM H (415.5 M.): VARA 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en gram. 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 10.00 VPRO Morgenwijding; 10.20 Viool- en piano_recital; 10.50 Voordracht; 11.05 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 12.00 Stafmuziek Amsterd. Politie; 12.35 Valeriuskwintet; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble Jan Cordu- wener; 13.45 FelJx de Nobel piano; 14.15 Sportpraatje; 14.30 Radio_Phil_ harmonisch orkest; 15.15 Boekbe spreking'; 15.30 The Ramblers; 16.15 Studenten onder de bezetting; 16.30 Men vraagt en en wij draaien; 17.00 Reportage; 17.30 Elfsteden week; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Eddy Walls; 18-45 Lezing S. Kleerekooper; 19.00 Hbllandsch trio; 19.30 VPRO Bijbelver-telling; 20.00 Nieuws; 20.05 Dolf v. d. Linden en zijn orkest; 20.40 Politiek weekoverzicht; 20.55 ABC- Gabaret; 22.00 The Central Band of the Royal Air Force; 22.30 Jan Cor_ duwener; 23.00 Nieuws; 23.15 "De Speellieden"; 23.40 Gram. Offer, toen de Kardinaal en de bisschoppen zich in auto's naar de Pauselijke Internuntius bega ven, volgde door Het reikhal zende publiek buiten het Gods huis een spontane ovatie De Haagsche politie zag op een gegeven moment geen kans meer, het opdringende volk in toom te houden. Het cordon werd verbro ken en den Kerkprins gewerd een spontane huldiging. P. S. Sulyok, voormalig afgevaar digde van de conservatieve partij van kleine boeren in Hongarije, heeft verklaard, dat hij en veer tien andere voormalige afgevaar digden, die op verzoek van gene raal Sviridof uit de partij gezet zijn. een oppositie-partij hadden gevormd, de, „Hongaarsche vrij heidspartij" geheeten. Een 400-tal Nederlandsche manschapgen is aan boord van de „Kola Baroe" van de Rotter damsche Lloyd uit Southampton naar Ned. Indië vertrokken. Amerikaansch vlootbezoek aan Nederland. In de Amsterdam- sche haven en in de Rotterdamsche haven zijn eenige Ameri- kaansche oorlogsschepen aangekomen. De kruiser „Little Rock" passeert de Hembrug. (A.H.F. P.) Voor de eerste maal hebben de Limburgsche mijnen niet voor één dag, maar voor de geheele week een record-prestaiie gele verd. De gemiddelde productie per 8-urigen werkdag klom tot boven de 30.000 ton. De prestatie per ondergrond- schen dienst steeg van 1562 tot 1585 kilogram. Tijdens de buitengewone zitting der klasse van schoone kunsten der koninklijke academie van België, ter gelegenheid van haar 100 jarig bestaan, werd Konin gin Wilhelmina gekozen tot bui tengewoon lid der afdeeling schilderkunst. EEN HEVIG nachtelijk on weer, dat tot in den mor gen voortduurde, maakte den derden dag van de Vier daagsche weinig belovend. Toch trokken om half zes dé eerste 55-ers er op uit en toen het weer tegen zevenen opklaarde, waren reeds weer de meeste wandelaars de poort uit. Om half acht was iedereen op route. Er verschenen hedenmorgen 67 deelnemers niet op het appèl, zoodat de tocht door de Betuwe door totaal 3836 wandelaars werd ondernomen. Alle buitenlanders waren weer van de partij. Onder de 67 achterblijvers waren er 45 van de 55 km-wandelaars, 6"" 50- ers, 15 40-ers en 1 30-er Van de 800 dames bleven slechts 6 weg. De meeste militaire groepen eri politiegroepen, waaronder de dappere Amsterdammers met in specteur Blanken, trokken vol ledig uit De Nederlandsche Ma rine en de Nederlandsche Lucht strijdkrachten telden elk een uit valler. Over het algemeen had de af koeling van den nacht de moei lijkheden van het zware Betuwe- parcours aanmerkelijk verlicht. De meeste wegen waren beklin- kerd, zoodat de meeste deelne mers weinig last ondervpnden van de klei. Er werd dezen dag wederom in een snel tempo ge marcheerd, en velen waren voor tienen reeds in Eist. dat zijn gas ten een hartelijke ontvangst be reidde De burgemeester van Eist de heer Kleijn, ontving de auto riteiten en de pers op het ge meentehuis en beloofde in de toekomst van Eist een even pret tig rustpunt te maken als thans Wychen, Groesbeek en Cuyk reeds zijn. Ook in Valburg, waar een Roodè Kruis-post was inge richt, waren de bewoners en thousiast en werd den wande laars fruit aangeboden. De route langs de Waal over Oosterhout en Lent werd in een frisch tempo afgelegd. Er heerschte de beste stemming en ook de jongere wandelaars en wandelaarsters, van wie velen voor de eerste maal de Vier daagsche meemaken, toonden een bewonderenswaardig uit houdingsvermogen, een veelbe lovend teeken voor de verdere ontwikkeling van de Vierdaag- sche Ook dit jaar is de medische dienst, onder leiding van dr. D. A. Avenarius weer uitstekend verzorgd. Acht me dici, twaalf marcheerders, acht mas seuses en vijftig' Roode Kruis solda ten uit Enschede en Nijmegen verlee_ nen hier spontane medewerking. Honderden komen in de blarenaf- deeling en bij de masseuses terecht; om weer fit gemaakt te worden voor den volgenden dag. Zij, die evenwel te vermoeid geoordeeld worden om den tocht te vervolgen, wordt ver boden hieraan verder deel* te nemen. Voor de voedselvoorziening' wordt een stad als Nijmegen dikwijls voor moei lijke vraagstukken gesteld. De dames van _U.V.V. maken zich hierbij zeer verdienstelijk voor de honderden wandelaars die in kampen zijn on dergebracht. Om eenig blijk te geven van de moeilijkheden welke hier moeten worden overwonnen, diene, dat de dames van U.V.V. eiken dag 7300 boierhammen moeten klaarma ken en warme maaltijden voor hon derdtallen heeren deelnemers berei den. De stemming in Nijmegen zelf is opperbest. Nijmegen is weer vier daagsche stad en bereidt zich voor de feestelijke finale van morgen, de tocht naar Grave, Gennep en Cuyk, Muziekcorpsen trekken door de stad, er zijn concerten in de Vereeniging; openbare dansgelegenheden enz. Als vriendelijke attentie zal het op den tocht naar Grave, Gennep en Cuyk langs de NEBO worden gemar cheerd, waar honderden militairen worden verpleegd. De prijsbeheersching in Amerika De Amerikaansche Senaat heeft de herziene wet op de prijs beheersching na lange discussies met 53 tegen 26 stemmen aange nomen. President Truman ver klaarde op een persconferentie mtt nadruk, dat hij de prijsbe- beerschingswet „met tegenzin" had geteekend'. Volgens deze wet zullen de maxima van huren en prij zen, die (ot 30 Juni golden, auto matisch weer worden ingesteld, doch niet die voor vleesch, gevo gelte. zuivelproducten, graan, la- bak, petroleum en enkele ande re producten. Het dagelijksch bestuur van de Stichting toezicht politieke de'in- quenten voelt zich genoodzaakt, gezien de verantwoordelijkheaen, welke de door den minister-pre sident aangekondigde massale in- vrijheidsstelling op de stichting legt, en lettende op hare ervarin gen van het afgeloopen jaar in deze materie, het navolgende mede te deelen: Onder de bestaande verhoudin gen kan van een invrijheidsteiimg van 40.000 politieke delinquenten voor 1 October geen sprake zijn. De Stichting heeft aantden mi nister van Justitie plannen voor gelegd, bij aanvaarding waa^ an het aantal gedetineerde-politieke delinquenten op korten termijn op verantwoorde wijze teruggebracht kan worden tot dat van de waar lijk zware gevallen De ordelijke terugkeer van een zoo groot aantal personen in een korte spanne tijds. is onder de huidige omstandigheden volstrekt uitgesloten, tenzij tot zeer ver gaande tegemoetkomingen op so ciaal gebied zonder eenig uitstel en in zeer snel tempo wordt over gegaan. In de Donderdagmiddag ge houden vergadering van de Tweede Kamer heeft de griffier, mr. Schepel, voorlezing gedaan van het Kon. Besluit, waarbij als voorzitter der Tweede Kamer wordt benoemd mr. Van Schaik. De Voorzitter dankte H.M. de Koninging voor de benoeming en de leden voor de voordracht. Hij aanvaardde daarmede het voor zitterschap. Vervolgens werden o.a. dé afdeelingen getrokken. De Grogte Advies-Commissie der Illegaliteit heeft in overwe ging genomen, dat met de nieuwe volksvertegenwoordiging haar taak als geëindigd kan worden beschouwd en derhalve besloten d'e commissie te ontbinden In 't Amstel-Hotel te Amster dam werd de slotzitting gehou den, die door de aanwezigheid van Prins Bernhard, minister president Beel, minister Drees en oud-premier Schermerhorn een officieel en plechtig verloop had. De voorzitter, dr Brutel de la Rivière, herdacht de gevallen leden en gaf een kort overzicht van de verrichte werkzaamhe den tijdens en na de bezetting. Spreker bracht de teleurstelling in herinnering, welke werd on dervonden toen bleek, dat niet alles is gegaan zooals men het zich gewenscht had Voorts deel de hij mede, dat de GAC een rapport over haar activiteit zal uitbrengen. Dr. Beel betoogde, dat hij met belangstelling kennis van bedoeld rapport zou nemen en wees er op, dat in een jaar tijd niet een beter land en volk kunnen ont staan. Verheugend is het, dat de Kroon weer normale raadgevers heeft" en beschikt over een vrije pers, waarvan binnenkort de moeilijkheden hopelijk kunnen verlicht worden. De daadkracht van de nieuwe generatie spreekt volgens dr. Beel uit de Troon rede. Ook de idealen van het verzet zullen in de nieuwe regee ring blijven voortleven Prof. Schermerhorn vond de liquidatie van het verzet iets pijnlijks, al zullen er misschien zijn, die in de GAC een symbool van een hinderlijk element zien De GAC verdwijnt en de men- schen van het verzet moeten een normalen weg gaan bewandelen Op de persoonlijke daad zal hei in de toekomst aankomen, aldus de oud-premier. Hierna sloot dr Brutel de la Rivière de plechtige slotzitting en maakte daarmede een eind aan de GAC, die een zoo belang rijke taak in een zeer moeilijke periode op zich heeft genomen. PASSAGIERSLIJST SLOTER- DIJK De passagierslijst van het m.s. Sloterdijk ligt op onze Bureaux voor een ieder ter inzage Woensdagavond vonden te Praag internationale atletiek wedstrijden plaats, waaraan naast een Amerikaansche ploeg ook de beide Nederlandsche pro minenten Frits de Ruyter en Wim Slijkhuis deelnamen. De Ruyter won de 880 yards in dén tijd van 1 min. 56.2 sec. Slijkhuis vestigde een 'nieuw Nederlandsch record op de 3000 meter, waarop hij thans een tijd noteerde van 8 min. 27 sec. Hij verbeterde hiermede zijn op 14 Juli te Amsterdam gevestigde record met 1.4 ces. De 100 eri 200' meter waren beide voor den Amerikaan Ewel- len in resp. den tijd van 10.7 sec. en 21.3 sec. Op het polsstokhoogspringen won de Tsjech Boehm met een sprong van 4,16 meter, hetgeen een nieuw Tsjechisch record be- teekent 2. lederen dag ging Jan de straat op, om bij zijn klan ten kapotte schoenen op te halen, of schoenen die liij had gerepareerd, terug te brengen. Met de kinderen was Jan goed bevriend en meer dan eens liet hij zich verleiden om een spelletje mee te doen. Jan drukte altijd vier keer op de bel. Dan wisten de menschen binnen dat hij er was en dan konden ze de schoenen die gemaakt moes ten worden, bij elkaar zoe ken. Ze deden het altijd met plezier, want iedereen mocht den vroolijken Jan graag. Daarom kwam het heele ge zin naar voren om Jan de schoenen te brengen. Me neer, mevrouw, de dienst bode en de kinderen. Dik wijls kreeg Jan een sigaar of een kop koffie en dan ging hij welgemoed een deuntje fluitend naar den volgenden klant.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3