Nieuw PARIJSCHE CONFERENTIE BEGINT HEDEN KRUITHUIS VLIEGT DE LUCHT IN V SCHADUWEN Minister Bevin komt niet Amsterdammers beleven weer angstige uren Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Economisch herstel of Veiligheid? Attlee vervangt Bevin Nederlander verongeluk! HET HAD NOG ERGER KUNNEN ZIJN I2aalsle nieuws Bidaul! over internatio nale samenwerking „NOOIT MEER" Hoofdredacteur: H. N, Smits; rayon-redacteur Pr. Otten; binnenland P. Sigon. i Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.i minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.1 minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollandsch Dagblad Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 29 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10990 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank De vredesconferentie, die vandaag in Parijs begint, staat voor een moeilijke taak. Er komen ontwerp-verdragen aan de orde, waarover nauwelijks over eenstemming bestaat. De Groote Vier zijn het over eenige alge- meene bepalingen betreffende Italië en de as-satellieten wél eens, maar over een heel groot deel ook niet. En terwijl men reeds doende was voorbereidingen te treffen voor de publicatie van de punten van overeenstemming, kwam Rusland dat wei eens meer roet in het eten schijnt te gooien met den eisch, om ook de punten, waar de Groote Vier het niet eens over zijn, publiek te maken Dit mag niet bevorderlijk zijn voor de hoop op een betere wereld van den anderen kant is het misschien maar beter dat we de grauwe werkelijkheid zien. En die is, dat de conferentie, die he den te Parijs begint, nauwelijks den naam van Vredesconferen tie verdient! Het lijkt meer op een algemeene vergadering der N.V. tot voortzetting van den faillieten boedel der Europeesche Staten. En administreeren van verdragen die bepalingen bevatten omtrent datgene, wat Italië en de as-satel lieten wel en niet mogen. Bepa lingen, die het oorlogspotentiëel van die landen inderdaad voor geruimen tijd aantasten, maar daarmee den vrede niet maken. De vrede zooiets zei Minister Byrnes 'ook, toen hij uit Washing ton naar Parijs vertrok moet komen uit de harten van de men- schen. Bovendien is het optreden van verschillende partners, bijzon der de brutale houding van 'Rus land, heelemaal niet geschikt om den grondslag te leggen voor den wereldvrede, maar wel, om het oorlogspotentieel van verslagen landen te verplaatsen naar over winnende landen. Dit blijkt niet alleen uit de laatste berichten van Amerika^nsche zijde, volgens welke Rusland bezig is de beslui ten van Potsdam aan zijn laars te lappen en de Duitsche oorlogs industrie in zijn zone te laten werken voor de Russische bewa pening! De Parijsche conferentie komt bijeen onder den schaduw van tal van onopgeloste problemen, die dringend opheldering behoeven, maar op deze eerste conferentie niet of nauwelijks ter sprake ko men. Dan zijn er ook nog het probleem Amerika met de atoom bom en vooral het probleem Duitschland! „Duitschland vormt nog steeds een voortdurende be dreiging voor Frankrijk" heeft minister Bidault verklaard. En nu de illusie, dat dit o«de zeer in Europa na de ineenstorting van Duitschland zou zijn opgeruimd, vervlogen is, moeten wij helaas zeggen, dat Duitschland niet al leen voor Frankrijk een bedrei ging vormt! Volgens een Italiaansch blad zou het Vaticaan er bij de Parij sche conferentie op aandringen de beginselen van gerechtigheid en naastenliefde niet uit het oog te verliezen bij het vaststellen van de „verdragen", die om de over wonnen landen zullen worden aangelegd Maar wie alleen maar Polen, Hongarije en Joego-Slavië neemt, en weet, welke machten daar de lakens uitdeelen, die ziet, dat een der sterkste krachten in de Groote Vier van gerechtigheid en liefde nog ver..verwijderd is. En tochin de schaduwen van de problemen, die het licht op de Parijsche conferentie ver duisteren, blijft de christelijke wereld voor den triomf van liefde en gerechtigheid in de wereld bid den! ONDERSCHEIDING VOOR AD MIRAAL H. KEN1 HEWITT H M. de Koningin heeft den thans in Nederland vcrtoevenden bevelhebber van de Amerikaan- sche zeestrijdkrachten in Europa, Admiraal H. Kert Hewitt, be noemd tot Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau. LI ET PALAIS DE LUXEMBOURG te Parijs is de plaats, waar de verte genwoordigers van 21 landen, waaron der Nederland, vandaag zullen beginnen met mede te beraadslagen over de Vre desverdragen met Italië, Bulgarije, Hon garije, Roemenië en Finland. Het meest- sensationeele nieuws is tot nog toe, dat Minister Bevin, die overwerkt is, niet aan de besprekingen zal deelnemen. Men zal zyn markante figuur en zijn mar kante opmerkingen missen. Minister Bidault zou hedenmiddag de openings rede houden. Minister Bevin die de conferentie niet bijwoont De conferentie heeft een advi- j seerend karakter. De verdragen zijn ontworpen door de Groote Vier, Amerika, Rusland, Engeland en Frankrijk, en worden door deze ook vastgesteld. De aigemeene verwachting is dat er weinig van beteekenis aan de ontwerpen ver anderd zal worden. Volgens de laatste berichten zal de pubhcatie van de ontwerpen Dinsdagmorgen geschieden. Velen zullen in gedachten te ruggaan naar de dagen vm 1919, toen er ook een Vredesconferentie plaats had, nl. die te Versailles. Daar was practisch alleen het Vredesverdrag met Duitschland aan de orde, terwijl na het Duit sche vraagstuk als de voornaam ste schaduw over de Conferentie valt, zonder dat het officieel ler sprake komt. Volgens velen ging het befaamde Verdrag van Ver sailles het monument van eco nomisch onverstand tegenover Duitschland nog lang niet ver ge noeg, volgens anderen is het veel te ver gegaan. Zeker is het, dat in dit verdrag een enorme propagan- dastof was opgestapeld voor ue ideologie en de methoden van het nationaal-socialisme. En zeker is ook. dat velen in de wereld voor al Duitschland weer vreezen. Bleek dit uit een rede van minister Bi dault, het kwam ook tot uiting in een belangrijke re de van gene raal de Gaulie. Deze sprak te Barleduc. Hij raakte de kern van het inter nationale pro bleem aan, door op te merken, dat Europa verzwakt uit den strijd te voorschijn is gekomen, terwnl Amerika en Rusland tegenover el kaar staan als de eenig overgeble ven twee groote mogendheden! Zij hebben enorme voorraden aan materiaal en menschen. Tusseben deze machten kan Europa een factor van evenwicht vormen. AUSTRALIë zal op de confe. rentie te Parijs pleiten voor de rechten van de kleine naties en staat op het standpunt, dat het economisch herstel van de voornaamste landen belangrijker is dan het vaststellen van gren zen. ITALIë verlangt de doeltref fende verdediging van d- Tta- liaansche rechten en een tot stand brengen van een rechtvaar digen en duurzamen vrede in het belang van de internationale sa menwerking. DE OOSTENRIJKSCHE socia listische partij heeft een op roep geridht tot geestverwanlen over de geheele wereld, waarin zij zegt dat Oostenrijk dat bij het uitbreken van den oorlog zelfs niet bestond, slechter behandeld zijde van Hitler en Mussolini wordt dan de staten die aan de aan den oorlog hebben deelgeno men". DE GAULLE raakt de kern van het probleem aan: Europa vorme een even wicht tusschen Amerika en Rusland In dit verband pleitte de Gaulle voor nauwe samenwerking tus schen Frankrijk en Engeland, en betreurde het dat het Roer- vraagstuk deze twee landen ver deeld houdt. Tegen een economi sche eenheid van Duitschland heeft de Gaulle echter geen be zwaar. Hij wilde verschillende af zonderlijke Duitsche provincies of landen. Voor het Oosten ziet hij als '<*rens de Oder, voor het Wes ten de Rijn.Het Roer-gebied moet z. i. onder internationaal be heer komen. Komt er geen eens gezind Europa dan ziet de Gaulle de toekomst in verband met de gespannen verhouding tusschen Amerika en Rusland somber in. QE BRITSCHE MINISTER van buiienlandsche zaken Bevin kan wegens een lichte onge steldheid (hij is overwerkt) niet naar Parijs gaan. De eerste minister, Attlee, zal de Britsche delegatie voor de vredesconfe rentie in zijn plaats leiden. Dr. Wurfbaini, cte Nederland- sche consul-generaal te Kaap stad is bij het beklimmen van den Tafelberg verongelukt. Hij maakte een val van 4.50 meter en werd door neerstortend ge steente gedood. Minister Bidault die de conferentie heden opent 2 ONDAGMIDDAG omstreeks half zes is een kruitmagazijn gelegen aan den Noorderweg in den Grooten IJpolder te Amsterdam, vermoedelijk tengevolge van broeiing van het kruit, in de lucht gevlogen. Er ontstond een enorme rookzuil in noordelijke richting, die door de geheele stad zichtbaar werd. Hoewel zeer velen op wonderbaarlijke wijze aan den dood zijn ontsnapt, heeft deze geweldige explosie toch nog enkele slachtoffers geëischt. Ook gingen een boerderij en drie woningen in de vlammen op. Het kruithuis werd als op slagplaats gebruikt voor Duitsche munitie, die vergaard wordt uit de in de duinen gelegen bunkers. Vier militaire wachten, die zich bij het in de lucht gevlogen kruithuis bevonden op het mo ment d'er ontplofifng, zijn als door een wonder aan den dood ontsnapt. Er waren vier munitie opslagplaatsen in het kruithuis. De munitie werd er verzameld, teneinde ze van hieruit naar schepen in het Noordzeekanaal te vervoeren, die de gevaarlijke lading op zee overboord zetten. Het sorteeren der munitie ge schiedde meestentijds met behulp van S.S.-arbeidskrachten. Een in de nabijheid gelegen boerderij brandde geheel af. Drie dagloonershuizen werden met den grond gelijk gemaakt. Ver schillende inwoners zijn er ech ter zonder kleerscheuren afge komen, van anderen is nog niets bekend. Naar een ooggetuige ver klaarde, was de omgeving van 't kruithuis in een ware hel herschapen Projectielen werden bij de ontploffingen in alle richtingen wegge- slingerd. Op wonderbaarlijke wijze zijn de vier, hij het kruithuis op wacht staande militairen, aan den dood ontsnapt. Bij den eer sten slag der hevige explosie, die door het in de lucht vliegen van de opgestapelde munitie werd veroorzaakt, werden de drie sol daten, P. Hurkmans, Tepe en Burggreeve, allen uit Haarlem, tezamen met hun wachtcomman dant, den eveneens in Haarlem woonachtigen heer Biesbrouck, van den grond gelicht en als veertjes door de lucht geslin- §erd. Een viertal meters verder éïandden zij weer op den be ganen grond en wel aan de an dere zijde van een twee meter breeden sloot, waarover de enor me luchtdruk hen had heenge slagen. Verdoofd van schrik en van den slag. maar wonder bo ven wonder slechts licht gewond, aarzelden de mannen, met groote tegenwoordigheid van geest, geen moment "dekking te zoeken in het water van de sloot. Gelijk tijdig weergalmde daarop de Spaak heeft gisterenavond in een vergadering verklaard, dat zijn taak bemoeilijkt wordt door enkele communistische eischen. Hij pleitte voor samenwerking met de Chr. Valkspartij en deed een beroep op Van Acker om tot de regeering toe te treden. To Hasselt heeft gisteren een groo te demonsratie plaats gehad ten gunste van den terugkeer van Koning Leopold. IN EEN TOESPRAAK tot de voormalige verzetsbeweging te St Etienne bij Lyon verklaarde de Fransche minister van buiten-, landsche zaken en premier, Bi dault, dat de pogingen om tot in ternationale samenwerking te komen meer van ganscher harte zullen moeten geschieden om suc ces te hebben. Frankrijk, aldus Bidault, heeft op de aanstaande Vredesconferentie niets anders te vragen dan de meest elementaire garanties voor zijn eigen veilig heid. Er moet een eind gemaakt worden aan de onzekerheid die thans in dit opzicht nog steeds be staat. Duitschland vormt nog steeds een voortdurende bedrei ging voor Frankrijk. „Duitschland is een realiteit, en niet langer het zwarte vacuum, zooals het de rest van Europa twee jaar geleden toescheen. Het is noodzakelijk er bij voortduring op te wijzen dat Berlijn wederom op zijn oude plaats opgebouwd zal worden, en dat het oo ermij de- lijk de hoofdstad zal blijven van hetgeen de dwaasheid of wijsheid der geallieerden vat; Duitschland overlaat." Byrnes de Amerikaansche Minister van Buiienlandsche Zaken, heeft voor zjjn ver trek naar de Vredesconfe rentie te Parijs een toespraak gehouden, waarin hij de be lofte deed, dat „de Veree- nigde Staten nooit meer zul len terugkeeren tot een iso lationistische politiek". Byrnes verklaarde voorts, dat de Ver. Staten de vastbeslo ten meening zijn toegedaan dat de vredesconferentie te Parijs het begin en niet het einde van de krachtsinspanningen voor het op bouwen van den vrede moet zijn. Byrnes zeide overtuigd te zijn, „dat wij na maanden van on afgebroken inspanning op den weg terug naar den vrede zijn". Hij zeide voorts, dat naar zijn meening het vermijden van een nieuwen oorlog voornamelijk af_ hangt van de snelheid, waarmee de gevaarlijke bronnen van wrij ving. die de nasleep van den vongen oorlog zijn, kunnen worden weggenomen. Byrnes gaf de waarschuwing, dat „In een wereld, waarin lan den angstvallig hun souvereini- teit bewaken" er "geen „ideale werkwijze voor het tot stand brengen van den vrede" is. INDIë tweede zware slag, die zoo mo gelijk nog heviger was dan de eerste De brokstukken en de projectielen vlogen de mannen om het hoofd, die er in het water echter weinig hinder van onder vonden. Toen de ergste ontplof fingen voorbij waren, verwijder den de mannen zich zoo snel mogelijk van de gevaarlijke plaats. Onderweg ^waarschuwden zij verscheidene bewoners van boerderijen voor de nog komende ontploffingen. Velen van hen wisten in hun besluiteloosheid niets beters te doen dan achter een hooiberg te kruipen. Na in het Binnengasthuis verbonden te zijn, konden alle vier de wachten huiswaarts keeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1