Diocesaan Jongeren-Con^es De Aikmaarsche Bedevaart 2 Een forsch program Vo9- *Siad ett o mtrek EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van Pater W. Lantman Pelgrimage in zakformaat Benoeming Bisdom Haarlem Marktberichten Nieuw Noordhollandsch Dagblad X/ANUIT alle hoeken van ons uitgestrekt Diocees kwamen ze Zaterdagmiddag in het oude St. Josephsgezellenge- bouw aan de Stadhouderskade samengestroomd, jonge man nen uit alle rangen en standen, ferme forsche Kajotters, flinke zakenlieden in den dop en de stoere, gebruinde jonge Land en Tuinbouwers. Zij vormden tesamen de Katholieke Jonge ren Beweging, die in Amsterdam bijeenkwam om een Dioce saan Congres te houden, waarvan wy hier eenige indruk ken willen weergeven. Klokslag vijf uur, de jongeren zijn zooals wij ondervonden met alles punctueel op tijd, werd het congres met een welkomstwoord door den voorzitter, den heer Ge orge de Vos, geopend die uiteen- sette hoe men er toe gekomen was iit congres te organiseeren en wat men er van verwachtte. Dr. W. Dijsselbloem uit Oegst- geest hield een rede over het nieuwe jaarprogramma dat met een paar woorden is samen te vatten, „Recht en Liefde in de maatschappij" Uitvoerig ging spreker in op zijn onderwerp en lichtte door een aantal niet mis te verstane voorbeelden toe hoe er werkelijk in onze samenleving nogal eens gezondigd wordt tegen de liefde en de rechtvaardigheid. Het kan anders en het moet an ders. Dr. Dijsselbloem gaf vervol gens eenige algemeene richtlijnen volgens welke het prachtige pro gramma van de Ned. Kath. Jon geren Beweging verwezenlijk' kan worden. Voor alles moet er een begin gemaakt worden in het ge zin, dan in de werkgemeenschap, in de zaak, op fabriek en kantoor om uiteindelijk het idee in de Staatsgemeenschap door te voeren. Recht en Liefde, het moet steeds en overal worden doorgevoerd Spreker vestigde er nog even de aandacht op dat zijn woorden liet zonder meer door de jongens moesten worden aangenomen mgar dat zij .er over dienden na te denken. Met een opwekking aan allen om zich in te spannen, het congres te doen slagen beslont dr. Dijsselbloem zijn interessante in leiding. Uit volle borst zongen de jongens onder de bezielende lei ding van Simon Klein eenige lie deren waarna men naar de eet zaal toog met het doel de meege brachte mondvoorraad te linui- deeren Een uur later zate- de afzon derlijke groepen druk te conferee- ren en bespraken in eigen tring de in den vooravond gestelde nro- blemen. Het was typisch dat er direct een heel andere stemming viel te constateeren dan op de ge meenschappelijke vergadering. Hier was ieder weer in zijn eigen omgeving De Land- en Tuinbou wers konden moeilijk tot een be sluit komen en ook de Midden standers gingen niet over een nachi ijs. Bij de Kajotters ging het wel vlugger maar niet altijd beter Het was reeds over tienen toen allen in de kapel het kerke lijk avondgebed, de Comp eten zongen waarna men door de hel verlichte straten van Amsterdam trok om de diverse slaapplaa sen op te zoeken. De tweede dag. De Zondag werd ingezet met een plechtige Hoogmis opgedragen door' Rector Drosi geassistee' d door een tweetal aalmoezeniers. Om tien uur vereenigden Hen zich weer in de groote zaal waar onder leiding van Simon Kleir ret Bisschopslied werd gerepeteerd Onder trompetgeschal en trom geroffel trad daarop Z. H Ere. Mgr. Huibers de zaal binnen en werd verwelkomd door George de Rector Drost sprak over de „Ne- derlandsche Katholieke Jongeren Beweging" Met ontroering constateerde spreker dat er binnen de muren van het historische gebouw zoo- velen vereenigd waren. Hij her innerde er aan dat tien jaar ge leden op dezelfde plaats ook een bijeenkomst plaats had waar de Bisschop tegenwoordig was waar op de Jozephgezellen trouw aan Kerk en Vaderland beloofd had den. Uitvoerig ging Rector Drost in op de gevolgen van dien eed van trouw voor vele jongens in den bezettingstijd en schilderde in helle kleuren hoe er door de jongeren geleden en gestreden was in en buiten het land. Hulde en dank bracht spreker aan den steun die de Bisschop had gege ven waardoor het velen mogelijk is geworden den zwaren strijd tot het einde toe te strijden. Wat nu gebeurt, het vergaderen van alle standen is nog nooit ge beurd. Er is een band gevormd tus_ schen allen door Gods Geest, allen zijn door een idee bezield. De een heid te bevorderen tusschen de jon geren is het doel geweest van dit congres Vervolgens ging spreker nog nader in op de belangen der ver schillende groepen en constateerde dat er ook eontact geleg'd was met de Verkenners. Met de aansporing tot de jeugd om ijverig met de Kath. Actie mede te werken besloot de Rector zijn rede. Den scheidenden secretaris der voormalige Jozephgezellen de Heer Sluiter werden eenig'e woorden van hulde toegesproken waarna Simon Klein zijn gehoor vergastte met een gedicht van Leo. Spieghel: "Jeugd" aan de piano begeleid door aalmoe zenier Paap. George de Vos sprak vervolgens over "Het vuur dat branden moet in onze harten." Het leven is een rauwe roep om brood en spelen. Enthousias me is voor onze nieuwe denkbeelden niet voldoende er moet gehandeld worden. De Kerk heeft nerioden ge kend van groote aanvallen doch ze allen weerstaan door de hulp der standvastige katholieken. De voorzitters der KAJ, KJMV en LTJ boden daarna namens bun afdee_ lingen de besluiten op den vorigen avond genomen, den Bisschop aan. Van de vele plannen noemen wijEen duurzame belangstelling voor de po litiek, bevordering van huiselijk le ven, liefde voor arbeid en bodem, liefde tegenover de politieke delin quenten en bevordering der volks dans. Mgr. Huibers spreekt. Z.H. Exc. Mgr. Huibers nam vervolgens het woord en sprak van zijn ontroering hier alle jon geren in één organisatie te zien al betreurde Z.H. Exc. het heen gaan van de Jozephgezellen. Doch het is in dezen tijd beter allen te bereiken. De jeugdbeweging is op het oogenblik een voorbeeld. De Bisschop sprak voorts nog over het leiderschap en wees er op dat het geen willekeur mocht zijn. De leider blijft verantwoor delijk voor de Kerk en de gelei den. In den geweldigen strijd om de waarheden des geloofs voelde de bisschop het streven van de jongeren als een grooten steun. Een groot geloof moet ech ter al het werk blijven bezielen want sloot Mgr. Huibers, als de Heer het huis niet bouwt, wer ken tevergeefs zij die het bou wen. Alle aanwezigen knielden neer om den Bisschoppelijken ze^ gen te ontvangen waarna de vergadering gesloten werd. Met het zingen van het Wil helmus werd dit zeer geslaagde congres beëindigd. Er is zeer ze ker veel goeds verricht en een groote vruchtbare activiteit der Jongeren is in de komende maanden te verwachten. ALKMAAE Gisteren droeg de Weleerw. Pa ter W. Lantman, die vorige week uit de handen van ZH. Exc. Mgr. Dr. Lemmens de H. Priesterwij ding ontving in de St. Domini- cuskerk zijn eerste plechtige H. Mis op. De neomist werd bij zijn intocht in de kerk voorafgegaan door een lange stoet van witte bruidjes, terwijl de Verkenners een eerewacht vormden. Het zangkoor zong vooraf het driestemmig Veni Creator van Fr. Eppink. Het hoofdaltaar en het priesterkoor waren stemmig versierd. De neomist werd het H. Offer geassisteerd dooi den weleerw.. Pater G. H. Meijer als presbyter assistens, den wel eerw. Pater A. van Groenewoud als diaken en den weleerw. Pa ter Chr. van den Idsert uit Ma- riënhill als subdiaken. Het zangkoor voerde onder lei van den heer Joh. Kuiper de driestemmige Missa Pontifi- calis van L. Perosi uit, aan het orgel begeleid door den heer Kloeg. Ceremoniari! was de Ew. heer A. Jacobse. De weleerw. Pater A. Bakkum O.P. hield de feestpredicatie naar aanle.ding van de tekst: Looft den Heer want daarom verstrooit Hij u on der de volkeren om zijn wonder werken te doen verkondigen. Onder de H. Mis naderden de familieleden Ier H. Tafel. Na de H. Mis werd gezongen de drie stemmige Priester-cantate van Jan Nieland. Voor de kerk zorg den verkenners voor de afzetting. De receptie aan de pastorie trok een groote belangstelling. TERUG VAN DE VIERDAAG- SCHE Zaterdagmiddag om 4 uur arri veerden de 17 deelnemers van de Alkmaarsche Wandelsportveree- niging „De Kaaskoppen" die deel hebben genomen aan de Nijmeeg- sche Vierdaags'che, weer in Alk maar. Het was bij het station een groote schare met bloemen, die de kranige tippelaars opwachtte. Ter wijl op het Stationsplein de Post- harmonie stond te trappelen van ongeduld om de Kaaskoppen op hun feestelijken rondgang door de stad te geleiden, vond in de wachtkamer een kleine ontvangst plechtigheid plaats. Bedolven on der veelkleurige bouquetten wer den daar de mannen en vrouwen, die een slordige 200 kilometer in de beenen hebben zitten, verwel komd door den fleer Veen, Pen ningmeester van de vereeniging, die de Vierdaagsche-kruisen uit reikte Men kan zich voorstellen. dat de wandelaars alleszins trotsch waren op het bronzen kruis en daar hebben ze inderdaad ook reden voor. Het parcours was vooral op de warme dagen bijzon der zwaar; 't ergst was wel de derde dag, toen 63 Km. moesten worden geloopen en de schoenen in het smeltende asphalt wegzak ten. Nadat het bestuur in het bezit was gesteld van de groepsmedaille, die de Kaaskoppen als eenheid hebben ontvangen, marcheerden zij door de stad naar hun club gebouw waar onder het genot van eenige ververschingen de lotge vallen der laatste dagen druk be sproken werden. Natuurlijk kon men niet uitgepraat raken over de enorme belangstelling, die het publiek had getoond. In alle dor pen stond de Harmonie met mu ziek en het publiek met fruit en limonade gereed, terwijl in Nij megen de enthousiaste menigte zich langs den hoofdweg over een lengte van tien kilometer uit strekt, en dat aan iedere ziide zeven rijen dik! Jongens van de Kaaskoppen, jullie hebben je kruis en medaille wèl verdiend! PASSIESPELEN TEGELEN Ruim vierhonderd lezers heb ben zich opgegeven yoor deel name aan d'e reis naar Tegelen, naar de opvoering van de Passie spelen aldaar; de' reis gaat nu definitief door op Zondag 15 September Er zim nog enkele kaarten beschikbaar; men wende zich hiervoor tot den heer Schel- t.inga, Nieuwesloot 99, Alkmaar. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martha M Th., doch ter van Martinus F. Keuss en M. v d Kamer; Wilhelmïna A., dóchter va'n Hans Kluyt en K. J. Hoekman; Antoon, zoon van Hermanus Kluft en G. Schoen; Rolf, zoon van Hubertus P. Ja- cobi en A. M. Mulder; Ariën P., zoon van Ariën Dalenberg en G; Pauw; Alfred, zoon van Raphaël zoon van Willem Adriaan van Elzas en E de Jong; Marinus, Leeuwen en M. Albertsma; Ger- da E., dochter van Gerrit Kaas en N. Boschman. Overleden: Aagje C. cfe Graaf, 57 jaar: Albert Koobs, 57 jaar, geh met K. Krale: Klaas Wortel, 82 jaar, wédn. van Cornelia C. Haker; Jacobus P M Trompet, twee weken DE SPOORMANNEN WINNEN In een sportief gespeelden wedstrijd verloor Vrijdagavond het eerste Politie-elftal in dé zomeravondcompetitie met 62 van de Spoorwegen, die'een zeer sterk elftal op de heen hadden gebracht, dat de vergelijking met 2e klasse elftallen glansrijk kan doorstaan Een beslissings wedstrijd is nu deze beide ploegen gelijk zijn geëindigd noodzakelijk. Het was gisteren de dag van de jaarlijksche groote bedevaart van de Alkmaarsche katholieken naar Onze Lieve Vrouwe ter Nood te Heiloo. En wanneer men het verkiezingsbulletin eens na slaat en dan bemerkt, dat zes en een half duizend mannen en vrouwen op dé katholieke partij stemden, van wie de meesten toch wel katholiek zullen zijn en men neemt daarbij in aanmer king dat vele duizenden jeug dige katholieken nog niet kon den stemmen, dan zou men de vraag: „Hoeveel pelgrims waren er gisteren in Heiloo?'' toch wel in de vaagte willen beantwoor den met: „Nou. minstens 2000 schat ik'" Inderdaad 't mooie weer, belangrijke sportgebeurtenissen, •jubilea en verjaardagen in acht genomen had dé Broederschap toch wel op minstens een dikke duizend pelgrims mogen rekenen. Maar och arme.'t waren er in werkelijkheid slechts een kleine vierhonderd. Van heel katholiek Alkmaar slechts een kleine vier honderd. -i .#11 Dat de upber-ten deze bede vaart stilzwijgend negeerde, soit. Sat is langzamerhand een zoo gewoon verschijnsel geworden, dat het niemand meer opvalt. Maar dat zelfs middelstand en arbeiders die toch de kern van het katholieke leven zijn gaan vormen, in niet grooter getale naar Runxputte kwamen, wekt verwondering. Meer zullen we er overigens niet vag zeggen; ieder Deinze voor zichzelf? Het programma was niet over laden met kruiswegen en boete- predicaties. Om ongeveer 10 uur werd na de aankomst van de pel grims te voet, per rijwiel en per trein de plechtige Hoogmis opge dragen cfoor den Zeereerw Heer Pastoor G. Binkhorst van.de St. Josephparochie met assistentie van de Weleerw. Paters Frehe en Trooster, resp. als diaken en sub diaken. Onder de H. Mis naderde nog een aanzienlijk aantal geloo- vigen, zelfs van hen. die te voet waren gekomen, ter H Tafel. Tijdens net plechtig Lol 'dat des middags door Pastoor Bink horst, ditmaal met assistentie van de Paters B. Trooster en W. Heijnsbroek, werd opgedragen, hield de Weleerw Pater Gode- froy, Montfor.taan, de eenige pre- dicatie van den dag onder het motto Sub tuum praesidium fugimus: onder Uw bescherming vluchten wij. Niet alleen is deze bede vaart, aldus de predikant, een dankzegging voor de gunsten, die de H. Maagd ons door de be vrijding heeft toebedeeld, deze pelgrimage is tevens een vluch ten voor een gevaar. Nog meer dan in de voorafgaande jaren hebben wij de hulp van Maria noodig om uit dén chaos van dezen tijd op te staan; nu de oor log is gewonnen, dreigt d'e vrede verloren te worden! Er is een chaos van egoïsme, van uitbuiting omwille van het strikt eigenbelang; 'n chaos van haat en lage wraakgevoelens, van arbeidsschuwheid en kanker- zucht Men ziet niet het groote' ideaal van werken en opbouwen, van het winnen van den vrede. De heiligheid der verhoudingen wordt vertrapt; angstwekkende begrippen gaan heerschen over de goede zeden en zelfs over de wetten van het normale fatsoen. Ons leven is afgestemd op gemak en genot en de strijdbaarheid is verloren geraakt. Speciaal in het "kader van de in tentie van dezen bedetocht Vrede in Indië vroeg Pater Go- defroy dringend de jongens en jonge mannen, die bij duizenden naar Indonesië vertrekken, niet te vergeten Onze Lieve Vrouwe ter Nood zal voor hen een schutse zijn wanneer wij maar bidden. En 't gaat er niet alleen om te bidden, het katholieke volk moet zich in dienst stellen van leze Vrouwe. Het moet een leger in slagorde worden tegen de gevaren van den cnaos, van de goddeloos heid en van het Communisme Met een opwekking tot gods dienstigheid besloot Pater Gode- froy zijn predicatie Temidden van de prachtige na tuur van het heiligdom trok de processie met bruidjes, verken ners en mannen van de organisa ties achter hun vaandels naar het rustaltaar, waar de zegen werd gegeven, 's Avonds besloot een Plechtig Lof met Te Deum in de St. Josephkerk- de 35ste jaarlijk sche Bedevaart naar Onze Lieve Vrouwe ter Nood. EXECUTIE Zaterdagmiddag om twee uur werd een paard over het Ritsevoor geleid waarvan het linkervoorbeen was ge broken. Op tas van de politie werd het vervoer verboden. De heer Stok- zeef: dierenarts: adviseerde het dier ter plaatse te dooden; hetgeen door personeel van het slachthuis door middel van een schietmasiker ge beurde. Het cadaver is naar het slachthuis vervoerd. "P.V ALCMARIA VICTRIX" Bovengenoemde Vereen, hield Zon dag 28 Juli een course vanaf Vilvoor de (België). Duiven los'7 uur 45; aankomst als volgt: 1 N. Ypma 10.18.25; 2. 17. Ypma 10.18.56; 3. N. Ypma 10.2051; 4. H. Bouwens 10.27.22; 4. idem 10.27.35; 6. idem 10.28r 7. idem 10.28.41; 8. idem 10.29.1; 9. H. GodschalkNoome 10.24.5; 10. C de Waard 10 27; l'l N. Ypma 10.25.4; 12. H. B'ouwens 10.31.4; 13. M. G. Pronk 10.27.16; 14. C Keeman 10 33.24. RECTIFICATIE GEMEENTERAADS VERKIEZING In ons nummer van Zaterdag deelden wij bij den uitslag van de gemeenteraadsverkiezing me de, dat d'e heer A. v. d Oever als derde lid van de Prót Chr. fractie in den raad is gekozen Dit is onjuist. De Prot. Chr. heb ben twee zetels, zoodat de heer v. d. Oever niet tot lid van den raad is benoemd Bij de name* van de thans in den noodraad zittende raadsle den, die niet terugkeeren is ook vermeld de heer R. Bakker. De heer Bakker komt echter wel terug, doch de heer HolsmulJer zal ook niet terugkeeren OPENLUCHTTHEATER BERGEN ORANJE-HOTEL Het waren er velen, die zien in het Openluchttheater verzamel den, om zich eenige uren te ber inneren de droeve drama's welke zich in de voorbije jaren afspeel den in de gevangenissen. Het was dan ook een gewaagd expériment van het V.V.V.-bestuur een der gelijk stuk den ontspanning zoe kenden vacantieganger voor te zetten. Men herinnert zich dat lie ver niet meer zoo, doch vergeet liever! Edoch, de dicht bezette rijen spraken voor zich zelf. Het experiment is een succes gewor den In den beginne was het moeilijk voor den toeschouwer, om temid den van de juichende natuu; en warme zomerzon, zich te ver plaatsen in de duffe koele cel van de Scheveningsche gevangenis. Het uitstekende spel van de acteurs echter deed spoedig zon en zomer vergeten en men was zelf binnen gegaan in de cel met de personen van diverse pluimage. De inhoud van het stuk mogen wij bekend veronderstellen. Hij is simpel en eenvoudig, doch daardoor iuist zoo treffend. Er is geleden, veel geleden, lichamelijk en geestelijk en men kan zich dit niet gen neg herinneren. Aan he: doel van het stuk, een herinnering te zijn aan de dooden, zoowel als" aan de levende he'den van deze ongekende lijdenswegen wordt volkomen beantwoord Het Zuid-Nederlandsch Tooneel,-fonder regie van Pierre Balledux gaf een uitstekende vertolking Vooral in de diep aangrijpende slotscène, wanneer de ter dood veroordeelde afscheid neemt van 'n medegevangenen, schoot me nigeen een brok in de keel en was het doodstil in de duinpan Met een spontaan applaus, wat 'eenigszins uit den toon van het stuk viel, voelden de aanwezigen zich gedwongen uiting te geven aan hun dankbaarheid jegens de pelers. En toen voelde men de zon weer, en waardeerde dubbel onzen herkregen vrijheid Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lee- raar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede, den weleerw. heer C. P. van Dam, die kapelaan was te Kwadendamme NOORD_SCHARWOUDE 39 Juli 73000 kg aardajjelen 8.30; 30 kg sla. boonen 7080; 600 kg roode kool 5.50; 13000 kg witte kool 79.60; 150 ke tuinboonen 7.50. BROEK OP EAJNTGENDIJK 29 Juli. Aangevoerd: 21300 kg. roode kool 5.50—7.40; 6300 kg. gele kool 16.30— 19.60; 1950 kg. tomaten 66—70; 1000 kg. waspeen I 10; idem II 7; 27 kg. slaboonen 7894; 30 kg. snijboonen 49; 1325 kg. tuinboonen 7.50; 82300 kg. aardappelen 8.80. W ARMENHUIZEN 29 Juli '46. 40700 kg. aardappelen 8.80. AVENHORN 27 Juli. Aangevoerd 8850 kg. roode kool 5.505.70; 1600 kg. kleine bieten 5.50; 297 kg. augurken 0.060.11; 540 kg. slaboonen dubb. z. dr. 0.841.17; 442'/s kg. snijboonen 0.47—0.63; 5980 kg. peen 11; 18480 kg. tuinen 8.50; 100 kg. sjalotten 6.80; 250 kg. Yellow 0.600.67; 30 kg. idem val 0.48; 60 kg. Victoria 0.40. OBDAM. 2380 kg waspeen 710; 250 kg tuinboonen 7.50; 700 kg kro ten 5.125 kg roode kooi 5.50; 100 kg peren 33.550 kg slaboonen 69—100; 1200 kg gele kool 16.70—17.40; 16.000 kg aardappelen 8.80.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2