RADIO Attlee eerste voorzitter van de conferentie MALINO EEN „KLUCHT" Het ooede moet over het kwade zegevieren VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollgndsch Dagblad 3 Naar men verwacht, Verhoogde prijzen EVACUATIE WORDT VOORTGEZET Als de geallieerden beter oppassen PRIJSAAN DUIDING Lijst G. 5 van het Roode Kruis Shawcross vervolgt zijn requisitoir MAANDAG 29 JULI 1946 Attlee (.waar- Be vin), Byrnes, zal Attlee bij de formeele opening van de Vredesconfe rentie hedenmiddag het woord voeren Spoedig na den aanvang der Conferentie om 4 uur hedenmiddag, zal Georges Bidault officieel de vertegenwoordigers van 21 landen verwelkomen. Dan zullen vermoedelijk Byrnes en Attlee namens de gasten spreken. Na de officieele opening' zullen de afgevaar digden een voorzit*e- kie zen. Men heeft voorgesteld,dat deze functie door de leiders van iedere de legatie van de Big five in al- phabetische volgorde en bij toerbeurt zal worden waar genomen. De leiders der de legatie van de Big Five zijn: nemend voor Molotof, Bidault en Wang Sjitsjie Minister van Buitenlandsche Za ken van China Gisteravond heb ben de afgevaardigden een in- formeele bijeenkomst gehouden. Er werd toen slechts in korte trekken een agenda voor de bij eenkomst van vandaag opge maakt. De 21 landen zullen moe ten beslissen over de procedure en gang van zaken voor de Vre desconferentie, De voorloopige agenda voor ziet, na de verkiezing van een voorzitter, in de benoeming van een commissie voor geloofsbrie ven, die de moeilijke taak zal krijgen, den status van Estland, Letland en Lithauen te bespre ken. Er zal ook een commissie voor de procedure worden be noemd. Naar men aanneemt, zal dit tijdens de eerste plenaire bij eenkomst geschieden. De volgende plenaire zittingen zullen waarschijnlijk gewijd zijn aan redevoeringen van de leiders Voor de akkerbouwproducten voor den oogst 1946 zijn verhoog de prijzen vastgesteld. Deze ver_ hoogde prijzen zullen mei ingang van 29 Juïi ook tot uitdrukking worden gebracht in den prijs voor den consument, mei name voor een aantal artikelen, die van akkerbouwproducten zijn afge leid en waarvoor geen toeslagen uit het Landbouw-Crisisfonds ten behoeve van den consument worden gegeven. Het hoofd bedrijfschap voor akkerbouw producten heeft mei ingang van dien datum hoogere prijzen vast gesteld voor: tarwemeel, tarwe bloem, roggebloem, zelfrijzend bakmeel banketbakkerspoeder, tarwegries, havermout, gort, gem. meel, moutwijn,' gist, aardappel meel, geoxireerd aardappelmeel, maizena glucose, dextr' r pud_ dingpoeders, zwarte stroc.j groe ne erwten en spliterwten. Voorloopig blijft de broodprijs ongewijzigd. Dinsdag óO Juli HILVERSUM 1 (301.5 KRO 7.00 Nieuws; gym. en mor; 8 uur nieuws en gram.; 9. ling Lichtbaken; 10.45 Voordracht; 11.30 Pater Th. Korstenbroek O.P.; 11.45 familieber. uit, Indië: 12.03 zang- recital; 12.30 Vaudèville_orkest; 13.GO Nieuws1; 13.45 Vraaggesprek; 15.00- Voor de vrouw; 16.00 Radio zieken bezoek; 17.00 Kamermuziek; 17.45 Ket Rijk Overzee; 18.00 Klaas van Beeck; 18 15 Kath. Arbeidersbewe ging 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Voor de jongeren; 19.45 Dep. spreken; 20.00 Nieuws; 20.08 Pater Amon Besseling; 20.15 Concert Maastrichter Staar; 21.00 Filmkwar_ tier; 21.15 Radio Philharmonisch Or kest: 22.00 Nieuws; 22.15 Kath. Nieuws: 22.20 Avongebed: 22.35 Luisterspel; 23.30 gram. HILVERSUM II (415.5 M). AVRO 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 9.15 Morgenwij ding; 11.00 Voordracht; 11.45 gram.; 12.40 piano-duo: 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble Bandi Balog'h; 14.00 Mevr. Ida de Leeuw-van Rees; 14.20 De Kwintetspelers; 15.30 Oratorium; 16.30 Kindertijd; 17.30 Musette_orkest; 10.00 Nieuws; 18.40 Concert; 19.15 Klank beeld; 20 00 Nieuws; 20.05 Metropole orkest; 20.35 Kurhaus; 21.15 Vroo_ lijke vertelling; 23.15 Ensemble Heza Kiss; 23.45 gr Mn. der delegaties van de 21 landen. Na deze redevoeringen, die ver moedelijk het grootste gedeelte van de eerste v.jeek zullen ver gen, zal de conferentie overgaan tot de gedetailleerde behandeling van procedure en agenda. Ver volgens zal de conferentie ge splitst voorden in commissies, die ieder afzonderlijk zich met een van de vijf ontwerp-verdragen voor Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland zulllen be zighouden. Indien noodig zullen deze commissies de zaak naar de plenaire vergaderingen terugver wijzen. Ofschoon er nog altijd groote verwarring heerscht over de pu blicatie van de ontwerp-vredes- verdragen, heeft men reden om aan te nemen, dat zij vóór de 'opening der conferentie aan de delegaties zullen worden over handigd en men daarna zal be sluiten in zake publicatie door de pers Een nieuwt een-motorig vliegtuig dat door den construe «eur Frits van Diepen in den bezettingstijd werd gebouwd en besiemd is voor een lucht- taxidienst; Ss op Schiphol aangekomen. Het toestel dat een maximum snelheid van 170 km kan bereiken; is uitgerust met een Ford V 8 motor. Het vliegtuig »'Karel Broese van GroenauM geheeten; had bij zijn aankomst op Schiphol veel bekijks. Zelfs de grondmecaniciens die bezig waren met het nazien van een DC 4 gaven blijk van belangstelling. Anefo-Friezer P. ry. VAN MOOK heeft een persconferentie gehouden. Hij gaf een schets van de voornaamste resultaten, die op de conferentie Ie Malino zijn bereikt en legde er den nadruk op, dat „het feit, dat dit gedeelte van Indonesië de eerste stap heeft gedaan op den weg naar daadwer kelijk herstel, invioed zou kunnen hebben op de ont wikkelingen qp Java en Su matra". Op een desbetref fende vraag antwo:ordde hij, dat, ofschoon de Nederland- sche regeering niet aan de te Malino genomen besluiten gebonden is, zij die niet licht vaardig terzijde zal stellen". Republikeinsche journalisten, die de conferentie le Malino hebben bijgewoond, bestempelen dit onder Nederlandsche aus piciën gehouden praatje intus- schen als een volslagen klucht! Zij hebben bij hun terugkomst op Java verklaard, dat dë Ne derlanders, zoowel vóór als tij dens de conferentie hun toe vlucht hebben genomen tot de tactiek van onderdrukking van elke meeninguiting ten gunste van de republiek. Men heeft te Batavia vernomen, dat luitenant-generaal Mansergh een ontmoeting heeft gehad met Sjahrir. Mansergh gaf uitdruk king aan dé inzichten der geal- Nu het economisch herstel toe laat dat geleidelijk meer artike len vrij van bon en vrij van prijs regeling komen, wordt er van overheidszijde op gewezen, da' de plicht tot prijsaanduiding onder alle omstandigheden blijft bestaan Dit beteekent, dat alle goederen welke door den kleinhandelaar zoodanig zijn uitgesteld, dat zij van den openbaren weg af zicht baar zijn, moeten worden ge prijsd. Deze maategel, zoo derlt men ons van bevoegde zijde mede, wordi juist voor de in prijs vrij-' gelaten goederen, zooals bijv groenten, van het grootste beiang geacht Hij verlevendigt de con currente en geeft aan den kooper de gelegenheid zoo goedkooD mo gelijk in te koopen. Daarom zal er van nu af aan tegen kleinhan delaren, die in het bijzonder ten aanzien van de vrije artikelen niet aan hun prijsaanduidn.gs- p'icM voldoen, strenger dan ge woonlijk worden opgetreden, waarschuwingen worden niet meer gegeven zoodat bij gebreken overtreding onmiddellijk proces verbaal wordt opgemaakt Lijst G. 5 vermeldende de namen van ge-interneerden op 'Java, die geëvacueerd zijn naar geallieerd gebied liggen qp onze bureaux voor een ieder er in zage lieerden naar aanleiding van de opschorting der evacuatie en drukte de hoop uit, dal de Indo nesiërs regelingen zullen treffen om de evacuatie zoo spoedig mogelijk "'eer voortgang te doen vinden. In een rede, die hij le Solo voor een duizendkoppige menigte hield heeft „president" Soekarno toegezegd het bevel tot hervat ting van de evacuatie van geal lieerde krijgsgevangenen en ge- interneerden te zullen geven, zoo_ dra het geallieerde commando te Djakarta schriftelijk gegaran deerd zou hebben, dal de eerder gesloten overeenkomst niet op nieuw geschonden zou worden. „Vice-president" Mohamed Hatta heeft in dezelfde vergade ring de strijdkrachten, die de geallieerden naar Indonesië heb ben gezonden gebrandmerkt als „gangsters die den vrede in ons land verstoren". Hij zeide verder „Wanneer het juiste moment ge komen is, zullen wij met al deze lieden afrekenen" In hei Zaterdag gehouden ver volg van zijn requisitoir ki-erde Shawcross zich naar de beklaag denbank om de schuld der een-en- twintig mannen een voor een vast te stellen. De rol van Goering en Schacht meet hij daarbij het breedst uit. Goering's verantwoordelijkheid kon nauwelijks worden weer sproken daar hij evenzeer als wie dan ook de architect was var. het sa'.anische drama. Het feit dat Schacht en Funk hoofdzakelijk op het gebied der economie werkten mocht het tribunaal niet blind doen zijn voor hun belangrijk aan deel in 't algemeene plan Schacht hielp mee Hitier aan de mac.it te brengen en hij bouwde de oor logseconomie op. Wel zeide hij sedert 1938 tegenstander van het regiem te zijn. doch hij leende tot 1943 zijn naam als minister zon der portefeuille aan het regiem, welks misdaden hij kende „Wat betreft Seyss Inquart, zoo vervolgde Shawcross, zult u zich herinneren welke in structies Goering op 26 Maart 1938 gaf voor de jodenvei vol ging in Oostenrijk. Wat de jo den in Nederland aangaat geeft hij toe, dat zij werden gedeporteerd Hij wist, da: ze naar Auschwitz gingen, maar zijn onderzoek stelde vast, dat zij in verhouding goed behan deld werden. Is het aanneme lijk, dat Seyss Inquart, die toe geeft kennis le hebben genad van de groote misdaden tegen de joden in Nederland, bijvoor beeld van de „poging hen te dwingen tot sterilisatie", die toegeeft, dat vele ernstige ex cessen voorkwamen in» Neder landsche concenraiiekampen en die dit „in oorlogstijd welhaast onvermijdelijk" vindt, die zei de, dat in vergelijking met de kampen in andere landen het in Nederland misschien nog niet zoo slecht was": is het mo gelijk, dat deze man werkelijk overtuigd was toen hij zeide te meenen, dat de menschen in Auschwitz naar verhouding „goed af waren"? Staat en wet zijn gemaakt voor menschen. Staten kun nen groot en krachtig worden, maar ten slotte zijn de rech ten van menschen gemaakt naar Gods beeld, fundamen teel. De menschheid zelf, die in de heele wereld vrijheid, liefde en verstandhouding wil herstellen, staat thans voor dit gerecht en reept: „Hier zijn onze wetten, laat hen voor alles gelden." VERVOLG VAN PAG. 1 DE KRUITHUISONTFLOFFING TE AMSTERDAM De slachtoffers De ontploffingen hebben ern stige gevelgen gehad'. Een der bewoonsters der afgebrande dag- loonerswoningen de 60-jarige Cath van Woerkom-Vlege.s, wordt vermist. Men vreest, dat zij in de vlammen is omgekomen. Twee vrouwen, die eveneens aan den Noorderweg wonen, v. Vuer en Stolwijk geheeten, zijn ge wond naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd. Het twaalfjarig zoontje van eén dezer vrouwen is om het leven gekomen. Het werd in een sloot op 5(T M. af stand van de afgebrande boer derij gevonden, en was blijkbaar aan het hoofd getroffen toen het trachtte te vluchten Voorts zou den verscheidene wandelaars, die zich in de buurt van het kruit huis bevonden het slachtoffer van d'e ontploffing zijn gewor den. Daarby zouden een doo'de en verscheidene gewonden zijn gevallen De vier loodsen waaruit het kruithuis bestond, zijn tot den grond toe afgebrand. Kleine hoe veelheden granaten enz, ontplof ten drie uur na het begin van de ramp nog steeds, zoodat het toen nog altijd onmogelijk was de plaats van het kruithuis te na deren. Vermoed wordt dat de ontplof fing te wijten is aan broeiing van 'st kruit. Tot op 5 KM afstand //aren alle ruiten gesprongen Van het vee is alleen een paard zoo ernstig gewond, dat het moet worden af gem aak Nadat vier uur lang telkens 'opnieuw ladingen munitie bij het kruithuis in de lucht waren gevlogen, zag het er tegen half tien gisteravond naar uit, alsof het ergste gevaar voor bij was. Van de vier loodsen, de boerderij en de vier andere woningen, die in brand waren geraakt, was niet veel anders over dan verkoolde balken. Buurtbewoners mogen zich gelukkig prijzen, dat geen der weggeslingerde grana ten en projectielen terecht is gekomen in een der twee groote loodsen, die op 1500 meter afstand van het kruit huis staan. Deze zijn n..l tot den nok toe gevuld met mu nitie. Een inslaande granaat zou gemakkelijk deze muni tie hebben kunnen opblazen. Militairen, die beweren in het kruithuis werkzaam te zijn gewest, achten de voorzorgs maatregelen, die in het kruit huis tot dusver waren getroffen niet voldoende. Naar wij van de brandweer vernemen, zijn vier weken geleden n.l. ook reeds enkele motorwagens naar het kruithuis vertrokken, nadat een daar op het dak liggende handgranaat naar men meent te mogen aanne men door oxydatie, tot ont branding was gekomen. 4 Jan wist van schrik niet beter te doen dan weer een straatje om te gaan. Maar zijn vrouw had hem al ont dekt en riep met een stem, waarvan de klokjes in de oude kerktoren begonnen te rinkelen: „Kom hier, scha vuit. Met een zoetsappig gezicht kwam Jan naderbij. Hij wilde zijn hoed afnemen, maar bedacht, dat die ja ren geleden was afgewaaid, maakte een buiging in de hoop, dat het onheilspellen de gezicht van zijn vrouw zich zou ontspannen, maar helaas Hij had niet ontdekt, dat zijn vrouw in de handach ter de rok een stevige mat tenklopper hield, waarmee ze Jan een flink pak voor z'n broek ging geven. On ze schoenlapper slaakte ijse- lijke kreten, maar zijn ge weeklaag bleef zonder re sultaat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3