Nieuu/ Munitiedepot te Bergen a. Zee ontploft T FASCISME BESTAAT NOG Gedeputeerden-crisis opgelost Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: OVERWINNAARS EN OVERWONNENEN H.M. de Koningin te Londen Vijf doodenverschillende gewonden TWEE SLACHTOFFERS UIT DEN HELDER De militaire actie te Tel Aviv BYRNES EN ATTLEE SPRAKEN De rechten van de kleine landen Hongarije bestrijdt de inflatie Invoering van een nieuwe munteenheid K.V.P. AANVAARDT TWEE ZETELS Saaiste nieuws Hoofdredacteur: h. n. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs I 3.40 per kwartaal: f 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m-m-; minimum t 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.: in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 31 JULI 1946 41e JAARGANG - NUMMER 10992 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: -Dra af singel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank De ontwerp-vredesverdragen die nog wel eenige stof zullen doen opwaaien en waarvan te recht gezegd werd, dat zij meer het kenmerk van compromissen dan van moreele normen vertoo- nen terwijl de Russische partner met de grootste buit gaat strij ken, bevatten ook bepalingen omtrent de verlangde toepas sing van democratische rechten in de overwonnen landen. Zij zullen hun burgers gelijke lijk moeten behandelen, zonder onderscheid van ras, geslacht, taal of godsdienst en de rechten van den mensch en de fundamen- teele vrijheden moeten eerbie digen. o.a. de vrijheid van pers, eeredienst, politieke meening en openbare vergadering. Dit ziet er schoon uit. Men kan het aldus vertalen, dat Ita lië, Hongarije,-Bulgarijg, Roeme nië en Finland, gedwongen zul len worden, de democratische rechten van hun volkeren te ga randeeren. Het is echter d'e vraag of dit democratisch is Maar dat daar gelalen men kan de bepalingen ook opvatten als een aanbeveling en een wensch, die wij uiteraard1 harte lijk onderschrijven is het nog de vraag, hoe in de genoemde landen de levenskansen van een gezonde democratie zijn. En nog meer is het de vraag, hoe men in deze overwonnen lan den over een en ander zal den ken, als ze zien, hoe bepaalde overwinnende landen de democra tie, de rechten van den mensch, en de grondrechten van de vrije volkeren, opvatten en toepassen. Wat moet men in al deze landen denken van hetgeen in Joego Sla- vië en in Polen geschiedt. En hoe zal de theorie van de verdragen worden .omgezet in de practijk in Hongarije b.v., waar van een per tinente katholiekenvervoiging sprake is? Zal de theorie van de verdragen met name in de Russische in vloedssfeer werkelijk in de prac tijk worden omgezetdan zal er nog heel wat moeten verande ren. Of zullen de overwonnen landen opnieuw, als in 1919, ook op dit gebied weer de ervaring opdoen, daf het bij woorden blijft, maar de daden achterwege gelaten worden? H.M. de Koningin, die gisteren om tien minuten voor vier per vliegtuig op Croydon aankwam, arriveerde op het Buckingham Palace om ruim kwart over vier. De Engelsche Koning en Koningin alsmede Prinses Margaret ver welkomden Haar. Bij de aankomst van H.M op Croydon was de Nederlandsche Ambassadeur te Londen, Jhr. Mr; 0 F. M. J. Michiels van Verduy- nen op het vliegveld aanwezig' De Koningin werd op weg naar Buc- kingham Palace vergezeld door den Earl van Athlone. Toen de Koningin bij het Buc kingham Palace arriveerde, werd zij toegejuicht door leden van de Nederlandsche kolonie in Londen, die zich getooid hadden met oranje Zij vormden op het voorplein van het paleis een haag. Een groote menigte Londenaars had zich ver zameld rond het Victoria gedenk- teeken. Ook zij juichten de Ko ningin hartelijk toe. Een eerewacht van de Irish Guards presenteerde het geweer, terwijl een muziekkorps het Ne derlandsche volkslied speelde H.M. de Koningin, vergezeld van Koning George, inspecteerde vervolgens de eerewacht. H.M. de Koningin heeft giste renavond Koning George van Engeland de versierselen van het Grootkruis van d'e Militaire Wil lemsorde overhandigd. Gistermiddag omstreeks half drie is een munitie depot in de duinen, eenige kilometers benoorden Bergen aan Zee, in de lucht gevlogen. De explosie had den onmid- dellijken dood tengevolge van 5 personen, onder wien 3 ge detineerden uit het Kamp SchoorI en twee opzichters van den Rijkswerf te Den Helder. Zij waren belast met het bergen van de munitie- voorraden, die nog her en der in dit voor het publiek verbo den duingebied, verspreid lig gen Groote voorzichtigheid bg het bergen der munitie. Het is bekend, dat het bergen van deze voorraden met d'e grootste voorzichtigheid ge schiedde. Telkens weer waar schuwden de beide functionna- rissen van de Marinewerf, die de leiding hadden over deze gede tineerden, de kisten met projec tielen uiterst omzichtig te be handelen. Men tast dan ook voorloopig nog in het duister omtrent de oorzaak van het ge beurde. Op het oogenblik van de ramp waren in'een houten bunker in de z g. Marinestelling benoorden Bergen aan Zee 3 gedetineerden en de beide opzichters bezig de kisten met explosieven gereed te zetten voor het transport naar de Koedijker vlotbrug, waar een lichter ze opneemt en buiten gaats vervoert om 4 kilometer van de kust de gevaarlijke lading overboord te zetten. Juist was een wagen meW3 ton vertrokken; er bevonden zich nog plm. 20 ton in den omtrek. Andere bewakers, die zich in betonnen bunkers in de nabijheid ophielden, hoorden een zware ontploffing en snelden te hulp. Naar de wnd. burge meester van Bergen de heer G. J Lovink. ons mededeelde, wa ren de 5 personen in den bunker vrijwel onmiddellijk gedood; zij werden onherkenbaar verminkt. Terstond werd de Berger Brand weer gealarmeerd, terwijl ge- neesheeren e* geestelijken zich naar de Marinestelling spoedden. Ook d'e directeur van 't Centraal Ziekenhuis, dokter Looienga, was weldra ter plaatse. Terwijl de ontploffende patronen en grana ten nog knalden, werden ae ge wonden van de gevaarlijke plaats verwijderd. Later werden de lijken met ambulance-wagens naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. De namen van de overledenen zijn: B. Engelsdorp-Gastelaar en J Groen, beiden ernst-vuurwer- kers aan de Marinewerf te Den Helder en belast met het toe zicht op de bergingswerkzaam heden; H. Ponne, Berttram en Theijs, gedetineerden uit het be- waringskamp SchoorI, die dit werk vrijwillig verrichtten. Zwaar gewond werd de gedeti neerde Offerman die met een bovenbeenbreuk in het St. Eli- saS^th Ziekenhuis is opgenomen, terwijl de gedetineerden v. Oost- rom en Bogte lichte kwetsuren opliepen. De bunker, die munitie bevatte niet zwaarder dan 2 cm, is vol komen uit elkaar geslagen. Van opzettelijke sabotage is waar schijnlijk geen sprake Wellicht dat de oorzaak te vinden is in zelfontbranding door oxydatie of Naar officieel wordt medege deeld, zijn tijdens d'e operalies te Tel Aviv 143 joden, onder wie 10 vrouwen, gearresteerd. Er hebben zich geen incidenten van beteekenis voorgedaan. Xe uoemngen (Hannover; zijn 15 koffers völ diamanten ge vonden, waarschijnlijk afkomstig van Antwerpen. in een niet opgemerkte z.g. boobi-trap. Over de ware toe dracht der zaak zal wel niets definitiefs meer bekend worden; zij, die er iets van zouden kun nen vertellen, leven allen niet meer. Toch dunkt-,ons een scher per toezicht van hbogerhand wel wensdhelijk. Het kan moeilijk louter toeval zijn, dat binnen luttele dagen twee munitiedepots op een dergelijk klem gebied tot ontploffing kwamen. |>E PROCEDURE-COMMISSIE U van de Parijsche Conferentie, die tenslotte toch benoemd is, kwam gisteren reeds bijeen. In de eerste vergadering kwam het al weer tot een botsing tusschen Grooten en Kiemen, De Australi sche Minister dr. Evatt, die be roemd wil worden als de woord voerder van de kleine naties, stel de voor, den Belg-Spaak voorzit ter van de commissie te maken. Molotoff pleitte voor den verte genwoordiger van.... Joego-Sla- vië. Dat vond F.vatt heelemaal niet. goed, hij wilde, heel begnjpe- lijk, den invloed van de Grooten niet nog grooter maken, door een satelliet van de Sovjets op deze invloedrijke plaats te zetten. Evatt vond veel steun en het slot van het lied was, dat Spaak tot voorzitter gekozen werd. Een eerste succes dus voor de kleine landen, die nog wel eens meer voor hun rechten zullen moeten opkomen. Hun belangen staan »in het cen trum van de belangstelling en het is nu maar te hopen, dat het niet bij woorden blijft De 'eerste redevoering in de tweede plenaire zitting werd ge houden door Byrnes, die nogmaals verzekerde, dat het 'met het Ame- rikaansche isolationisme is ge daan. De V.S zullen aan de af spraken van de Groote Vier vast houden, maar.... wanneer de Conferentie met twee-derde meer derheid een andere aanbeveling zou voorstaan, zullen de V.S dit Zuster R. van der Roest, die in 1941 aan boord kwam van het m.s. „Oranje", dat tijdens den oorlog als hospitaalschip in ge allieerden dienst voer en als directrice van het hospitaal 41 reizen meemaakte, waarbij 32461 patiënten werden vervoerd en bijna 40.000 mijlen werden afgelegd, heeft thans afscheid genomen uit deze functie. Naast zuster v. d. Roest de kapitein van de „Oranje", Iemke Bakker. (A.N.P.) in den Raad van Vier Ministers steunen. Attlee verzekerde/dat de Vier Ministers verlangend waren, de meeningen der 17 landen te hooren. Vijf dwalende leden moeten in het Europeesche gezin worden teruggevoerd, zei de Engel sche eerste mi nister Wij moeten niet uit het oog v erliezen, dat het doel van de conferentie is, de vrees voor 'n nieuwe oorlog uit te bannen. Het fascisme bestaat nog en moet vernietigd worden. Laat ons nim mer vergeten, dat Duitschland en Japan nog bestaan en dat het ge vaar allerminst denkbeeldig is, dat ze de wereld weer last gaan be zorgen, als er een splitsing komt tusschen de geallieerde landen, aldus Attlee. Minister Spaak van België is tot voorzitter van de proce dure-commissie van de Parij sche Conferentie benoemd. Met ingang van 1 Augustus zal in Hongarije de pengo (umlaut op o) verdwijnen De belasting- pengo zal inwisselbaar zijn tegen de nieuwe munteenheid, de „fo- rint", met dien verstande, dat een forint zal worden beschikbaar ge steld tegen inlevering van 200 millioen belastingpengo. In verhouding tot de loonen zullen de prijzen niettemin hoog zijn. Men schat, dat 50 procent van het loon van een Hongaarsehen arbeider zal moeten worden besteed aan huur, gas, electriciteit en der gelijke lasten Voor de noodzakelijke levens behoeften zijn prijzen vastgesteld, die zijn aangepast aan de nieuwe munteenheid. DE K.V.P.-FR ACTIE in de Provinciale Staten van Noèrdholland heeft, nadat gis teren de heeren mr. dr. P J. Witteman en L. J P. Bouman opnieuw tot leden van Gede puteerde Staten van Noord- hollana waren gekozen, thans In deze verkiezing berust. BU monde van den fractieleider, den heer Bouman, werd te kennen gegeven, dat men vruchtdragende arbeid zonder vertegenwoordiging in het College van Gedeputeerde Staten niet mogelijk achtte. De heer Koejemans C.P.N. leg de, voordat tot stemming werd overgegaan, een verklaring af, waarin hij mededeelde, dat zijn fractie in eerste instantie op haar eigen candidaat, den. heer H. Brand, zou stemmen en in tweede instantie op dr. B. H Sajet van de P. van den A. Bij de stemming werden echter opnieuw de heeren Witteman en Bouman gekozen, die thans de benoeming zullen aanvaarden. De heer Bouman verklaarde, dat de K.V.P.-leden aanvankelijk beslo ten hadden af te zien van deelne ming aan het college van Gedepu teerde Staten, ten eerste omdat zij ernstig bezwaar hadden tegen samenwerking met een commu nist, die reeds van dit college deel uitmaakte en ten tweede omdat zij ook een zetel wenschten toe gewezen te zien aan een verte genwoordiger der Prot Christ, fractie. Dit mislukte evenwel door dat de fractie van de PvdA. hieraan niet meewerkte. Over deze houding van de PvdA. is de KVP. zeer teleurgesteld. Daar de KVP. fractie van meening is dat vruchtdragen de arbeid zonder vertegen woordiging in het college van Gedeputeerde Statén niet mo gelijk is, hebben de thans ge kozenen de benoeming aange nomen. De.heer Baas./A.R.) wilde den door cle verklarihg van den .heer Bouman gevestigaen indruk weg nemen, als zou de Prot.-Christ. fractie geen prijs stellen op een zetel in de Gedeputeerde Staten. Men wenschte wel een zetel, doch niet een welke door de KVP. zou worden afgestaan. De heer de Roos (PvdA.) ver klaarde, dat de KVP. bij de voor besprekingen nimmer het verlan gen naar de samenstelling van een vooroorlogsch college van Gede puteerde Staten tot uitdrukking had gebracht! Ware dit wel het geval geweest, dan zouden veel moeilijkheden voorkomen zijn! De zitting werd hierna gesloten In België zou een socialistische partijregeering tot stand komen. Minister de Gasperi noemde de vredesvoorwaarden hard. het Ita- liaansche volk is ontsteld. De „Oranje" zal morgen weer voor het eerst na zeven jaar als mail-« schip vertrekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1