RADIO ARTIKEL 27 V. A. B~ Noodraad Oude Niedorp exit VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Vermogensaanwas en oorlogsgetroffenen Nieuwe secretaris-ontvanger beëedigd Z.H. de Paus ontvangt de Nicola Buitenlandsch nieuws Gasrantsoen voorloopig ongewijzigd Heiliging van het lichaam Binnenlandsch nieuws VQORSNLEVERINGS- BONNEN VOOR FRUIT J VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1946 In verband met de onrustbarende stijging van malariageval- len in de Amerikaansche zone te Berlijn, zijn Amerikaansche officieren van gezondheid een campagne begonnen ter ver delging der malariamuskieten. De broeinesten der larven in vijvers, meren en poelen worden bespoten met een oplossing van DDT en petroleum. (Ass. Press P.) prof. Romme verdedigde Mr. Donker vond de toevoeging van zijn partijgenoot Lieftinok niet juist en bestreed deze, waarop een juridisch steekspel ontstond, dat tenslotte, door het merkwaardige duo Romme-Lieftinck gewonnen werd! Aan de belastinginspecteurs' zoo deelde minister Lieftinck nog mede, zal opdracht gegeven wor den, bij het opleggen van het hoogste tarief, met de grootste omzichtigheid te werk te gaan Een andere interessante kwestie temidden van het labyrinth van belasting-technische problemen- was die. welke de heer IJsselmui- den ter harte ging. Deze Arnhem- sche afgevaardigde weet, wa: de moeilijkheden van een geteisterd gebied zijn! Hij bepleitte nog eens, bij de menschen, die door den oorlog getroffen zijn, niet met aan slagen van Vermogensaanwas aan te komen! De Minister heeft toe- tezegd, dat met het opleggen van e aanslagen aan oorlogsgetroffe nen gewacht zal worden, tot een schaderegeling van kracht zal zijn Vandaag gaat de Kamer verder. Zij begint dan echter met de in terpellatie van den heer J-oekes over de onderwijsreorganisatie, welke interpellatie de Kamer toe stond. HET ZWAARTEPUNT van het ingewikkelde debat in de Tweede Kamer was Don derdagmiddag de kwestie van artikel 27 van het wetsont werp inzake de Vermogens- aanwasbelasting. Hier is spra ke van de heffing op den ver mogensaanwas, die op onoir- bare en onrechtvaardige wijze verkregen is, ook in verband met leveringen aan den vij and. Reeds eerder was o.a. de vrees geuit, dat onder deze omschrijving, de tuinders e.d. die voor export naar Duitsch- iand of aan de bezetting had den geleverd ten onrechte ge- t ten zouden kunnen wor den. Die vrees is nu weggenomen, terwijl minister Lieftinck ten overvloede verklaarde, dat naar zijn meening de land- en tuinbou wers er toch al niet onder vielen. Om aan alle onzekerheid een einde te me ken en ook aan bezwaren -ird tegemoet te komen, heeft Minister Lief tinck. die door een vierde nota van wijzigingen al tal van in gediende amen dementen over bodig had ge maakt, een zin snede inge- lascht, waarin die goederen levering alleen getronen wordt, indien ze ge schiedde in strijd met de zorgvul digheid ten aanzien van de natio nale zaak, welke redelijkerwijs be taamde. De kwalificatie „onoir- baar en onrechtvaardig'' zou dan gehandhaafd blijven, hetgeen ook PROGRAMMA Zaterdag 3 Augustus HILVERSUM I (301.5 M). KRO 7.00 Nieuws; g'ym. en gram.; 8.00 Nieuws en grammofoonplatenconcert; 10.45 VoordraclTt; 11.00 Radio ziekenbezoek 11.45 familieberichten uit Indië; 12.03 pianorecital; 12.30 Concert; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Ensemble Joan Lancé; 13.45 Mr. Jan Derks; 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de kinderen; 16.00 Vraaggesprek over publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie; 16.31. De schoonheid van het Gregoriaanseh; 17.00 KRO_kiosk; 17.15 jonge kunstenaars; 17.45 lezing; 18.00 The Ballroom Melodians; 18.15 Paul d'e Waart; 18.30 Ned. S'rijd- krachten; 19.00 Nieuws; 19.20 Klaas van Beeck; 19.45 Dep. uitzending'; 20.00 Nieuws; 20.08 Henri de Greeve 20.30 Orgelconcert; 20.40 Avonturen van Pa Pinkelman; 21.15 Belangrijk voetbalnieuws; 21.30 Zangkoor; 22.00 Nieuws; 22.15 Kath. nieuws; 22.20 Avondgebed; 22.40 gram; 22.45 Voor de ouders; 23.00 Ensemble Ormenda; 23.30 gram. HILVERSUM II (415.5 M) VARA 7.00 Nieuws; gym. en gram.; 8.00 Nieuws en gram.; 10.00 VPRO Mor genwijding; 10.20 VARA Voordracht 11.00 Voor de continubedrijven; 12.00 Concert; 12.35 Eddy Walls; 13.00 Nieuws; 14.14 sportpraatje; 14.30 Radio Philiharmonisch orkest; 15.15 Van boek tot boek; 15.30 Kinderkoor 16.15 Esperanto; 16.30 Men vraagt en wij draaien; 17.00 Om en nabij de twintig; 17.30 Filmland; 18.00 Nieuws 18.15 Jan Corduwener; 18.45 voor jong Nederland;* 19.30 VPRO Bijbel vertelling; 20.00 Nieuws; 20.05 En nu.. Oké; 21.30 Binn. politiek over- zcht; 21.45 The Ramblers; 22.15 Brie ven aan iedereen; 23.00 Nieuws; 23.15 Accordeonorkest; 23.40 orgel. De voorloopige president van de Italiaansche republiek, Enrico de Nicola, is Woensdag door Z H. den Paus in plechtige audiëntie ontvangen. De president, die ver gezeld was van mnister-president De Gasperi en van den Italiaan, schen ambassadeur bij d'en H. Stoel, reed tusschen twee rijen van Palatijnsche garden en pau selijke gendarmen het St. Da- mascusplein op. De Paus' ver welkomde den president aan de deur van de troonzaal. Nadat Pius XII op de .fauteuil onder den troonhemel had plaats genomen zeide Z.H. o.m. dat Ita lië, tusschen het Óósten en het Westen gelegen thans een positie inneemt met steeds grooter ver antwoordelijkheid en met geva ren die aan niemand kunnen ontgaan. Z.H. bracht hulde aan hen, de het land uit zijn tegen- woordigen toestand willen opheffen en het met nieuwe waardigheid en met ver- nieuwde kracht naar den vrede willen brengen, een vrede, die volgens den Paus er een van waarheid en ge rechtigheid diende te zijn, een vrede van eiken druk be vrijd en een gerechtigheid, die aan elk het zijne geeft. Aan de kerk, als moeder en opvoedster van het volk valt een belangrijk deel dezer taak toe, waaraan zij zich ook wijdt, doch daartoe is noodig dat de betrekkingen tusschen de twee machten de kerk vrijheid van beweging en van ontwikkeling verzekeren. Wij hebben het volste vertrou wen, zoo vervolgde de Paus, dat her Italiaansche volk en zijn re geering zich bewust zullen blij ven van d'e voordeelen voort vloeiende uit de naleving van het verdrag van Lateranen en dat zij er 'n eer in zullen stellen om op vaderlandsche bodem en ook aan d'e geheele wereld hun trouw aan gesloten overeenkomsten te too- nen. Donderdagmiddag kwam Oude .Niedorp's, noodraad voor de laat- '"ste maal in vergadering bijeen in het voormalig raadhuis. Na het openingswoord van burgemeester S H. J. Bosma en het vaststellen der 'notulen, werd medegedeeld, dat de burgemees ter blijkens een schrijven van den Commissaris der Koningin van 2'Juni jl. herbenoemd is en inmiddels de vereischte eeden Reeft afgelegd. Ged. Staten berichtten, dat zij de gemeente, geen- ontheffing konden verleènen om een zelf standigen ontvanger te benoe'- men. Het is noodzakelijk, dat dit tevens een gemeente-ambtenaar is. 'Mej. van Eek heeft haar be noeming als onderwijzeres aan vaard Ingekomen zijn processen-ver baal van de gehouden gemeente raadsverkiezingen. alsmede de geloofsbrieven van de nieuw-ge- kozenen Vervolgens wordt overgegaan tot het benoemen van den heer Stam als gemeente-ontvanger en daarna als waarnemend secre taris. De voorzitter feliciteerde hem en sprak den wensch uit op de .meest prettige wijze met hem te mogen samenwerken. In een omvangrijke rede feli citeerde ook de heer Tromp den beëedigde namens de r.k fractie Hij verwacht dat de heer Sfarri de rechte man op de rechte plaats zal zijn, alhoewel het geen gemakkelijke taak is een waar dig opvolger van den heer Jong en den heer H Bosma te zijn. Wij hopen dat de heer Stam geen loket-ambtenaar wordt, doch het joviale optreden, dat den heer Bosma kenmerkte, zal overne men en alle inwoners welwillend gehoor verleent. De nieuw-benoemde dankte voor deze hartelijke woorden en verklaarde naar beste vermogen te zullen handelen. De heeren de Bóer en Kriller werden daarop belast met het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, terwijl de vergadering geschorst werd. Na heropening verklaarden de onderzoekers alle bescheiden in orde, zoodat tot toelating beslo ten kon worden De gemeenterekening over 1944 sluit met een nadeelig*saldo van f 1858.17, hetgeen volgens voor zitter toch nogal meevalt. We zullen echter onze uiterste krach ten inspannen om de noodlij dendheid te keeren De rekening, van het Burger lijk Armbestuur sluit precies op f 6506.92. dus zonder winst of zonder verlies. Dan bracht voorzitter dank aan den noodraad voor de voortref felijke samenwerking. De tijde lijke raad aldus burg Bosma, gaat thans huiswaarts, den defi nitieven raad zien wij volgende maal terug, al zuilen enkelen uwer ook daarin weer zitting nemen. De noodraad heeft echter de gemeentebelangen waardig be hartigd, terwijl het voor mij persoonlijk een waar genoegen is geweest, zoowel met de wethou ders als raadsleden samen te werken. Wanneer het straks met d'en wérkelijken raad evenzoo gaat, mogen we tevreden zijn. De heer v, Zoonen onder schreef de woorden van voor zitter. Zijn fractie zal in haar geheel weerkeeren, l'och de r.k, fractie ondergaat veel verande ringen. In het bijzonder dankte spr. wethouder Hoebe. waarmede spr' een heel moeilijk jaar is doorgekomen. Wethouder Hoebe deed 't leed dit ambt vaarwel te» moeten zeg gen, doch zakelijke omstandig heden dwongen hem er toe zich op een niet-verkiesbare plaats te laten zetten. Ondanks de vele zorgen die het hem als jongste en oningewijde gaf, zag hij thans met voldoening op deze periode terug en dankte voorzitter, wet houder v. Zoonen en de raads leden recht hartelijk voor hun. vriendschap en medewerking Hierna sluiting. In België zal waarschijnlijk met 1 September de tabaksrant- soeneering worden opgeheven. De Paus heeft Taylor, verte genwoordigen van Truman, in audiëntie ontvangen De res ten van de Italiaansche vloot zullen door d'e Groote Drie wor den verloot. In Perzië is een nieuw kabinet met, drie leden der linksche partij gevormd. Een vloot van minstens vijf sche pen met illegale Joodsche Pales- tina-vaarders is uit het Middel- landsche Zeegebied vertrokken. Bij de scheepsramp in Brazi lië zijn 23 menschen om 't leven gekomen. Led'en van het Engelsché Parlement zullen een bezoek aan Griekenland bren gen. Scandinavië zal' een luchtvaartdienst op Noord- en Zuid-Amerika gaan onderhou den. Generaal Lister, die in Amsterdam wegens corruptie was aangeklaagd en vrijgesproj- ken. is benoemd' bij het hoofd1 kwartier van het Canadeesche leger Bij de bevrijdingsfees ten te Luik zal Generaal de Gaulle officieel worden ontvan gen. In verband met de stijging der kolenproductie der Limburgsche mijnen en de hervatting der ko- lenleveranties uit Amerika, doen er geruchten d'e ronde dat het gasrantsoen voor particulieren binnenkort over het geheele land zou worden verhoogd. Van offi- cieele zijde wijst men er echter op dat er nog steeds een tekort aan gaskolen is en en dus voor loopig geen verhooging door d'e instanties te 's-Gravenhage in 't vooruitzicht kan worden gesteld. „j^OOALS gij uw ledematen ertoe hebt geleend, om de onreinheid en dè ongerech tigheid tot uw ongerechtig heid te dienen, zoo leen uw ledematen er thans toe, de rechtvaardigheid te dienen tot uw heiliging." (Epistel van Zondag j.l.). Wij worden hier niet uitgenoodigd om het li chaam te verachten of te schuwen doch om datzelfde lichaam dat den Booze was toegewijd en daardoor ons in ongerechtigheid deed groeien, thans ons tot middel diene om ons in heiligheid te doen groeien. Weten dat de H. Geest in ons lichaam Zijn ta bernakel heeft en dat dit li chaam geroepen is om eens in onsterfelijke glorie van den dood op te staan, moeten wij het steeds meer vergeeste lijken. Door het te beheer- 'schen en dienstbaar te maken. Doch bovenal door het met het Lichaam van Christus te vereenigen en het met Zijn Bloed te doordrenken: in de H. Communie. MARCUS. Donderdagmorgen is te Assen een 32-jarige landbouwer door een onbekende in zijn woning vermoord.^ De groote schut sluis te Kornwerderzand is ge reed gekomen. Nederland heeft voorrang bij den verkoop van overtollige Amerikaansche vrachtschepen. Het Prins Bernhardfonds heeft reeds meer dan 300.000 gulden ontvangen De export van haring is op bescheiden schaal hervat De eerste zendingen gaan naar Zwe den. Ook naar België, Amerika, Palestina, Finland, Tsjecho-Slo- wakije en Zuid-Afrika zal wor den uitgevoerd Zooals bekend zal in de tweede helft van Augustus een distri butie voor appelen, peren en pruimen worden ingevoerd. In verband daarmede zijn de bon nen 473 algemeen en 973 alge meen aangewezen als voorinle- veringsbonnen, die men tot uiterlijk 8 Aug. bij een groen ten- en-of fruithandelaar kan in leveren en waarop over iSkele weken een nader te bepalen hoe veelheid' appelen, peren en-of pruimen zal worden verstrekt. Daar de aanvoer van druiven en perziken voor binnenlandsch gebruik, o.a. in verband met den export van druiven naar Enge land te gering zal zijn om een landelijke distributie mogelijk te maken, zullen deze producten buiten d'e regeling blijven. S. Tobias liep al heel in de verte bij de derde dwars straat. Jan rende die rich ting uit maar bleef plotse ling staan toen de dokter luidkeels „halt" riep. Jan zette zijn vrachtje af op de stoep van de dokterswo ning en ging in zijn eentje verder, zoo snel hij kon. Aan den kant van den weg stond een paard rustig op een peen te kauwen. Jan Trompetter was van meening dat een paard har der loopt dan' een mensch. Hij bedacht zich niet lang, slingerde zich op den rug van het beest en ging in dolle draf achter Tobias V In de straten ontstond een groote paniek. De men schen stoven naar alle kan ten uiteen. Een oud vrouw tje klom gillend tegen het raamkozijn van den krui denier en een oude heer klom in een ommezien in een lantaarnpaal. Dat alles was niet zonder reden, want he\ paard was vast- gespannen aan den groen tewagen 'die van den eenen kant van de straat naar den anderen kant werd ge slingerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3