Winstdeeling voor arbeiders PERSONEELSUITGAVEN I Kind of knecht DE KAMER SINT DOMINICUS Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Een ideale toonvorm die meestal mislukt De Minister kon er niet uit komen 4200 Jeeps in aantocht Kloosterling met vele talenten ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 Nonnenkap en hul! Wie kent in de Streek zuster Geziena niet, van het gesticht te Lutjebroek? De beminde zuster herdacht haar veertigjarig professie-feest en onze fotograaf maakte deze karakteristieke foto, toen een paar Westfriesche oudjes de jubileerende zuster kwamen gelukwenschen! DEZER DAGEN heeft men in de pers kunnen lezen, dat de Directie van een der grootste textielfabrieken van Twente, n.l. de Kon. Stoomweverij te Nijverdal, aan haar arbeiders heeft medegedeeld, dat zij in het vervolg zullen deelen in de winst van de onderneming. Een statutenwijziging doet een deel van de overwinst ten bate van het personeel komen. Als overwinst wordt beschouwd de winst, welke ter verdeeling beschikbaar is, nadat het geïnvesteerde kapitaal vier procent dividend ontvangen heeft. Ir, den loop uet tijden zijn ver schillende loonvormen uitge dacht, die ten doel hebben de ar beiders óf een prikkel te geven tot grooteren ijver, óf hen. uit billijkheidsoverwegingen, een grooter deel te geven van het inkomen van de onderneming. Zoo onderscheid men het stuk loon, waarbij de arbeider be taald wordt naar gelang van het arbeidsresultaat door hem mede tot stand gebracht. Dit stukloon is algemeen verbreid ondanks de scherpe critiek door Marxis tische zijde op dezen loonvorm uitgeoefend. „Bij stukloon wer ken de arbeiders zich stuk", is de populaire zegswijze. Ook ken nen wij het verleenen van aller lei premies onafhankelijk van het eindresultaat van de onder neming. Vlijtpremies en spaar- premies, waakzaamheid- en nfluwkeurigheidspremies hebben tot doel de belangen van werk gever en werknemer te vereeni gen. Een andere loonvorm is de „glijdende" loonschaal, waarbij het loon op en neer gaat met het stijgen en dalen van den marktprijs d'e,r producten. In het kader van dit artikel zou het te ver voeren al deze loonvormen nader te bespreken. Winstdeeling men spreekt ook dikwijls van participa tiestelsel of „profitsharing" is een loonvorm, die zich richt naar de gemaakte winst. Niettemin is een vast loon grondslag van dezen loonvorm. Is een vast loon afwezig en is de arbeider uitsluitend, aangewezen op een aandeel in de winst, dan verliest de winstdeeling het karakter van loonvorm. Bij de winstdeeling wordt, wanneer de resultaten van het bedrijf bekend zijn boven een vast loon, al of niet een tan- tiem uitgekeerd. Het komt ook wel voor, dat de arbeiders hun aandeel in de winst niet in contanten wordt uitgekeerd, maar een certificaat in handen krij gen dat hen tot zuivere aan deelhouders maakt. In dit laat ste geval spreekt men ndet meer van „profitsharing" maar van „copartnership". 0e toonvorm van de winstdeeling heeft zich niet alleen mogen ver heugen iri een uitgebreide theoreti sche verdediging, maar men heeft ook dikwijls getracht met errjst dit stelsel in de practijk te verwezenlij ken. Om bij ons land te blijven, moge Ik wijzen op het pionierswerk op dit gebied verricht door den be kenden Delftsohen industrieel Van Marken en op de firma Stork te Hengelo. Ter verdediging van de winstdee ling heeft men gewezen op de bil lijkheid de arbeiders te doen deelen in de winst, waartoe ook zij hebben meegewerkt. Ook hoopt men door winstdeeling het aantal werkstakin gen te verminderen door versterking' van de solidariteitsgedacbte. Werk gevers en werknemers zullen dichter bij eikaar worden gebracht, wanneer de arbeider het besef heeft, dat het belang van de onderneming ook zijn belang is. Tenslotte verwacht men van dit stelsel een grootere ijver en meerdere zuinigheid bij de arbeiders. Toch heeft een algemeene invoe ring van de winstdeeling niet plaats gehad. De bezwaren kwa men zoowel van werkgevers- als van werknemerszijde. Van werk geverszijde werd ontkend, dat de billijkheid het zou vorderen, de arbeiders een deel te geven in de winst. Want zoo redeneerde men dan zou het ook billijk zijn de arbeiders te doen deelen in het eventueele verlies van de onderneming. Ook wordt van deze zijde beweerd, dat winstdeeling, vooral wanneer de winst gering is 'en eerst na een vrij lang tijds verloop wordt uitgekeerd, niet tot ijver en zuinigheid bij de ar beiders zal leiden. In het geval, dat de winst niet in contanten, maar in den vorm van een aandeel wordt uitgekeerd, dus bij „copartner ship", is het noodzakelijk, dat de arbeiders zich voor goed of althans voor geruimen tijd aan de onderneming binden. Voor dit laatste voelen vooral jonge arbeiders niet veel. Ook dienen de arbeiders bij „co- partnership" het recht te hebben, inzage te mogen doen van de boe ken der onderneming en hiervan zijn de werkgevers geen voor standers. Als economisch bezwaar tegen winstdeeling voert men wel aan, dat de kapitaalbezitters hiermede geen genoegen zullen nemen en zullen trachten elders investee- ringsmogelijkheden le zoeken. Zoo doende verwacht men, wanneer een bepaald land dezen loonvorm algemeen zou invoeren, een kapi- taalvlucht naar het buitenland en dus vermindering van kapitaal aanbod in eigen land Wanneer wij het vcor en te gen van de winstdeeling over zien en overdenken, dan moet onze conclusie zijn, dat deze loonvorm allleen dan kan sla gen, wanneer er zijn vooruit strevende ondernemers en eco nomisch en zedelijk ontwik kelde arbeiders. Winstdeeling kan alleen dan een blijvende plaats in de maat schappij veroveren, wanneer de klassenstrijd volledig heeft plaats gemaakt voor de solidariteitsge- dachte zoowel bij werkgevers als werknemers. Dit beteekent, ctot iedere groep doordrongen moet zijn van de waarheid: het belang van de onderneming is het belang van ons allen. M. P. JANSSEN Minister eieftinck beleefde een zwaren dag, toen hij de nota, inhou dende de overzichten van de personeelsuitgaven en van de sterkte van het Rijkspersoneel ter kennis van de Kamer bracht. Reeds spoedig na zijn optreden heeft de Minister periodieke personeelsoverzich- ten van de Ministeries opge vraagd, in de veronderstelling, dat zooals bij elke normale organisatie het verschaffen van deze inlichtingen mogelijk was, zonder dat speciale maat regelen hoefden te worden ge nomen. De langzamerhand binnenkomende gegevens wa ren echter zoo onvolledig en onbetrouwbaar, dat deze ver onderstelling alras ijdel bleek. Bij een daaropvolgend onder zoek is gebleken, dat in vrijwel alle departementen en diensten de administraties onbetrouwbaar en met grooten achterstand function- neerden. Derhalve heeft de Minis ter opdracht gegeven op ko-ten termijn zoo betrouwbaar mogelijke personeels- en salarisadministra ties samen te stellen. Van het bezoldigingsbesluit is een herziening aanhangig, welke verbetering moet brengen in de moeilijkheden, verbonden aan een massale administratieve uitvoe ring. Een commissie van deskun digen heeft het toezicht op de ad ministratieve uitvoerbaarheid van alle uit te vaardigen salarisbepa lingen Aantal ambtenaren moet verminderd. Een reorganisatie van het door de tijdsomstandigheden sterk uit gebreide staatsapparaat is onver mijdelijk, zoowel om de rijksuitga ven binnen nauwe perken te hou den als om aan den vraag naar arbeidskrachten in het bedrijfs leven tegemoet te komen. Het to taalbedrag aan salarissen be draagt 375 millioen, terwijl het mogelijk blijkt uit de diensten die geheel of gedeeltelijk zullen wor den geliquideerd 50.000 personen vrij te maken voor de particuliere productie De Minister behandelde ieder departement afzonderlijk en be rekende voor alle diensten als een totaal aantal werkzame arbeids krachten 124.061, tegenover 40.óo2 in 1940. De uitgaven bedragen thans f 374.200.000. tegenover Woensdagavond zijn te 's Graven- hage 75 jeeps aangekomen, het eerste deel van de 4200, die door het Ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen en de Importfirma Sieberg uit Amsterdam zijn aan gekocht uit de dump te Suipes bij Reims. Ongeveer de helft van deze jeeps is bestemd voer Ned. Pidië; van de overige komen er 455 aan overheidsinstellingen, 200 aan den landbouw als lichte tractoren, 300 aan het Ministerie van Marine, terwijl de rest voor civiel gebruik bestemd is. In de dump heeft men de keuze uit 3 soorten: goed, redelijk en slecht. Nederland heeft uit alle 3 klassen jeeps aangekocht; uit de „slechte" klasse o.m. wegens de- viesenschaarschte. De slechte jeeps worden echter zoodanig on derhanden genomen, dat men verwacht van b.v. 600 slechte 300 redelijke wagentjës te maken. De voor het moederland be stemde voertuigen zullen in Ne derland, de andere in Frankrijk gereviseerd worden. De Rijkspoli tie krijgt de beschikking over 150 jeeps van goede kwaliteit die na in Garage Centraal te Den Haag een goede beurt te hebben gehad, in politiekleur afgeleverd zullen worden voor de dagelijk- sche surveillance. De overige jeeps worden per schip naar ons land vervoerd. Om de twee dagen zul len de schepen in Rotterdam en in Amsterdam aankomen. Amerika en het inter nationale gerechtshof De Senaat der V. S. heeft gis teravond met 60 tegen 2 stem men een resolutie aangenomen waarbij de Ver. Staten op zich nemen de beslissingen van het internationale gerechtshof ten aanzien van verdragen, interna tionaal recht en herstelbetalingen te aanvaarden. f89.167.000. Justitie oeschikt over de grootste personeelssterkte, ni 32,017, terwijl Financiën op de tweede plaats komt met 19.969. Onder Justitie ressorteeren thans ook de Raad voor Rechtsherstel en Beheer, de Bijzondere Raad van Cassatie en het geheele apparaat van de Bijzondere Rechtspleging, de Politieke Recherche, de bewa- ringskampen en de bijzondere jeugdzorg, die op zichzelf al een personeel omvatten van 15 938 personen, bijna de helft van het totale bij Justitie ondergebrachte getal. En zoo is het bijna bij iede- ren dienst. Slechts Overzeesche Gebiedsdeelen boekte een kleine teruggang tot 203. De gemiddelde salarissen schommelen vrijwel bij eiken dienst tusschen 2000 en 3500. Bui- tenlandsche Zaken komt echter gemiddeld tot de f6000, terwijl de Algemeene Oorlogvoering van liet Koninkrijk zelfs een gemiddelde van f8.203 bezit. Het kan moeilijk iemand spijten, dat de omvang van het ambtena- renanparaat besnoeid wordt? Men zou echter benieuwd kunnen zijn, hoe zekere kringen in de P.v.d.A., die zoo onthutst waren over de bezuinigingsplannen van Minister Gielen, thans reageeren op iden tieke voornemens van partijgenoot Lieftinck! CCHT CHRISTENDOM is blij, vreugdevol, omdat het niet door de angst van knech ten voor hun heer, doch door de liefde van kinderen voor hun vader wordt gekenmerkt. Dat beteekent echter geens zins, dat het leven van den Christen een vroolijk speelsch vertier is geworden. Walht al leen „zij zijn kinderen Gods" (zie het Epistel van morgen), die door den geest van God handelen", d.w.z. die handelen alskinderen en niet als knechten. Het verbittert onzen Vader, wanneer wij zelf elders het knechtenjuk weer opnet men, dat Hij van onze schou ders nam. „Wanneer gij vol gens het vleesch leeft, zult gij sterven!" Wanneer wij ons aan de tyrannie van onze lage re begeerte (heerschen! heb ben! genieten!) als knechten onderwerpen, dan verliezen wij daardoor onze vrijheid van kinderen Gods en dan rest ons inderdaad: te vreezen met groote vreeze! De vrijheid is ons geschonken; aan ons „de tyrannie te verdrijven", die deze vrijheid voortdurend be dreigt! MARCUS DE MIDDELEEUWEN en voor al de 12de en 13de eeuw zijn van groot belang geweest voor de ontwikkelingsgeschiedenis van onze hedendaagsche klooster orden en hebben voor eeh groot deel dë plaats bepaald die de reguliere geestelijkheid later in de organisatie der Kerk in zou nemen. Men kan gerust zeggen, dat de stichting van nieuwe orden die in deze periode meermalen plaats vonden, voor velen, die zich tot het geestelijk leven voelden aan getrokken, een tot dusverre on gekend groot arbeidsterrein opende. Twee figuren trokken in dezen tijd bijzonder de aandacht, het waren Dominicus en Franciscus. Dominicus werd in 1170 in het hertogdom Castilie in Spanje ge boren uit een oud en adellijk geslacht Op jeugdigen leeftijd wijdde hij zich aan theologische studiën en werd na zijn priester wijding kanunnik te Osfna. Het leven beviel hem echter met; deze man met zijn actieve natuur werd aangetrokken tot grootere activiteit en hij zocht een wijder arbeidsveld dan het terrein van de kapittelkerk. Na lang beraad stichtte hij zijn wereldberoemd geworden Orde der Dominicanen, die zich spe ciaal op de prediking toelegde en daarom algemeen den naam ver kreeg van de Orde der Predik- heeren. Dominicus muntte uit in geestkracht en organisatie talent, zijn helderheid van den ken en zijn groote zielenijver zijn door zijn orde, die weldra een leidende positie in de weten schappelijke wereld kreeg, over genomen. Paus Innocentius III keurde de sta tuten van zijn orde goed en Htonorius III bevestigde het besluit van zijn voorganger. Helaas heeft Dominicus niet lang getuige moge zijn van het schoone werk dat door de nieuwe orde werd verricht, hij stierf in 1221 in de knaoht van zijn leven. Bij zijn dood liet hij een organisatie na die de storm des tijds glansrijk heeft weten te weerstaan. In 1234 werd hij reeds tot de eer der altaren veThe_ ven. Het is Dominicus geweest die de devotie van het rozenkransgebed in het leven heeft geroepen en ze onder zijn volgelingen verspreidde. Niet alleen de wetenschap, ook de zielzorg' ging Dominicus en zijne zo nen zeer ter 'harte en het is dan ook niet te verwonderen dat men; ook in ons land, naast vele kloostörêJ een zeer groot aantal kerken vindt die door de Dominicanen worden be diend. Het valt op dat in deze kerken een eenigszins andere misliturgie gebe zigd wordt dan daar waar men het in 1570 algemeen in gebruik gekomen Romemsche Missaal volgt. Deze li turgie is eigen aan de orde en vol gens speciaal privilege verleend. Er zijn slechts enkele orden in ons land die een dergelijke privilege bezit ten. Naast de Franciscanen hebben ook de Dominicanen zich? een blijvende plaats in de harten van de bewoners van ons land weten te veroveren en zij werden tot de hoogste ambten geroepen denken wij maar eens aan onze R.K. Universiteit en de radio. Zoo leeft in het werk dier zwarte witte monniken nog steeds de geest voort van Dominicus die tot het eind der tijden zijn zonen vanuit den hooge bij zal staan. LOU STEYGER Te 's-Hertogenbosch zijn aan leden van de Kon. Landmacht de Kon. Marine, de koopvaardij, van het verzet en aan eenige burgers door H.M. de Koningin, die door Z.K.H. Prins Bernhard vergezeld was, onderscheidingen uitgereikt. Tijdens de plech tigheid. (A.N.P. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3