Op de grens van twee wereldjes De verdragen met Roemenië,Bulgarije, Hongarije en Finland 4 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Brussel heeft huisarrestwant de frankskes zijn zoo duur.... GEEN EIGEN RECHT Z.-Westelijke inpoldering moest worden stopgezet wegens gebrek aan materiaal DE VOLTOOI ING VAN HET PLAN-LELY Varieerend prijzen schema voor slachtvee PRO EN CONTRA De nieuwe spelling ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1946 De Parijsche conferentie. De Belgische gedelegeerde Paul Spaak, die met 13 tegen 7 stemmen werd gekozen tot voor zitter der commissie voor het reglement, wordt door den Amerikaanschen gedelegeerde, James Byrnes (links) geluk- gewenscht. (Ass. Press P.) (Van onzen eigen redacteur) Brussel, 29 Juli. QP WEG naar de Vredescon- rentie in Parijs, blijft er in Brussel even tijd over vóór dat de Sabena ons op het vliegveld van Parijs „Le Bour- get" zal neerplanten. Dat ver loren uurtje, doorgebracht op het terras van een brasserie in de Rue de Chamard, is echter waardevol geweest door gesprekken mèt en over de Brusselaars. De grauwe lucht is blauw ge worden en de zon maakt van de koepel van het Palais de Justice een kristallen stolp. Wij hebben het getroffen; want hier in deze brasserie zijn wij op de grens van twee wereldjes neer gestreken. Links van ons draait de „foor", de onmisbare Brusselsche kermis, die van de kilometers-lange Bou levard du Midi een permanente heksenketel heeft gemaakt Daar speelt de origineele Brusselsche jolijt de eerste viool, daar tollen de draaimolens en rupsbanen, kortom, daar cfeint het leven, on bezorgd, onbedacht, onberekend. Daór vragen de Brusselaars zich niet af, of zij zich dit festijn wel kunnen permitteeren. Zij leven hier op dezen kermis één, mis schien twee dagen boven hun stand. Morgen zullen zij het be- zuuren als de groenteman voor één pond tomaten rustig achttien frankskes vraagt. Maar allee, mor genis vandaag niet. Moeder de vrouw kan toch de touwtjes al niet aanéénknoopen. IA, PRECIES, nu merken wij waarom wij op de grens van twee wereldjes zitten. Immers, échter het Palais de Justice ligt een wereld' waar alles te koop is. Rondom de „Noorderstatie", direct al te beginnen met de Place Ro gier, puilen de winkels uit van allerlei vooroor)ogsche heerlijk heden én behoeften, zijn de eta lages op elk gebied een streeling voor het meest-critische oog. geu ren de patisserie's even zoet-ver- leidelijk als vóór den oorlog, ben gelen de horloges in de „gift shops" alsof je ze cadeau krijgt op de boter en schreeuwen de fruitventers even luid als vóór 1940: „des prunes, bien müres!" (pruimen, lekker rijp). Dat zijn de aspecten van de wereld, waarnaar de Brusselaar wél mag likkebaarden, maar die toch onbereikbaar voor hem blij ven. Dit quartier is kennelijk om gebouwd tot 'n attractie voor den vreemdeling en den Brusselschen inboorling, die niet op tienduizend francs hoeft te kijken. BRUSSEL is wel veranderd. Vóór den oorlog telde men, vooral als Hollander, met héél veel plezier vijftig, vijf en zeven tig centimes neer voor een lekker glas „export". Nu vraagt de „gar- gon" voor hetzelfde merk met een nonchalanten glimlach zeven frank, terwijl het smaakt naar slappe surrogaat-thee. Maar de handelaars en zakenlui van dit centrum weten maar veel te goed, dat de buitenlander graag „hapt", ook al ligt de prijs boven de oorspronkelijke begrooting. Maar, op ditzelfde café-terras, aan den rechtschen kant van mijn glaasje „slootwater" grauw.t de tweede wereld, vooral in de arbei derswijken, een stukje achter het „gare du Midi", de „middensta tie". Daar bijten in de aanééngerijde brasseries, de kellners op een houtje en staan in verveling tegen de post van de deur. Daar ligt het kerkhof van de vooroorlogsche Brusselsche plesanterie die toege dekt is met de heel dure frankskes, waarvoor de Belgische arbeider veel te hard moet sappelen, om er mee te kunnen knikkeren als vóór den oorlog. Dat is de reden, en de eenige, waarom het Belgische leven van uit de brasserie, waar zich voor heen a 11 e s afspeelde, is terugge drongen naar de huiskamer. De Brusselsche arbeider voelt zich gevangen in een kooitje, voelt zich als een vogel met lamgescho- ten wieken, moet, omwille van het gemis aan franskes wel thuis blijven. N u, zit hij achter de ver geelde gordijnen van zijn onge zellige vierde étage zijn zwaarste straf uit. HuisarrestEn van avond als op de „foor" de lichtjes zullen branden en het draaiorgel het op de straten dansende volk zal meesleuren in de melodie van „zet je zorgen aan den kant", zul len honderden huisvaders hun kinderen vertellen, hoe zij, vroe ger, toen alles nog mooi en goed was, óók dansten op de „foor"; vroeger, ja, toen zij met tien vrienden voor twintig frank in uitbundige kermisslemming kon den zijn. En honderden moeders zullen bitter zeggen: Doe het licht maar uit, want.... de franskes zijn zoo duur. Brussel, zooals je vroeger was, met je jolijt en je ernst, met je zon en schaduw, wanneer kom je terug? P- S. De Politierechter te Middel burg heeft in een spoedzitting 5 personen, die met nog 500 mede burgers te Stavenisse hadden deelgenomen aan relletjes bij den terugkeer van een „boerenlei der", veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De Officier van Justitie zeide, dat men zich bij de beslissingen van de overheid heeft neer te leggen en er niet op los mag trekken als een bende wilde honden „|Uj ET DE UITVOERING IVI van eerste werk zaamheden van den polder, die tegen Noord-Holland komt aan te liggen, is in het begin van den oorlog een be gin gemaakt, maar het werk moest worden stopgezet, we gens gebrek aan materialen. Nog kon niet worden be gonnen met de voltooiing van net plan van Lely, maar alles wordt er op gezet om het daarheen te leiden", aldus ir. Bazleu voor de radio in een praatje over het plan-Lely tot inpoldering van de voormalige Zuiderzee. Toen, zoo zei hij verder,^.a. in Nederland de oorlog uitbrak, was reeds een belangrijk gedeelte van de drooglegging van de voormalige Zuiderzee, waaraan men in 1923' was begonnen, gereed. Zoo strekte de afsluitdijk zich uit van Wie- ringen tot de westelijke kust van Friesland, de Wieringermeerpol- der was in cultuur gebracht en de bedijking van het nieuwe Urker- land vorderde goed. Gedurende den bezettingstijd is veel schade toegebracht aan de Zuiderzeewer ken, doch thans is men zoo ver, dat wrakken zijn geruimd, sluis deuren en heftorens hersteld en nieuwe bewegings-installaties aan gebracht. De scheepvaartverbinding van het IJsselmeer met de Noordzee is weer mogelijk en vóór de win ter zal invallen is de toestand van alle kunstwerken in den afsluit dijk weer als vroeger. Ook de tijdelijke Baileybrug, waarvan 't landverkeer gebruik moest maken is vervangen door een nieuwe De aanvoer van slachtvee is in de huidige omstandigheden onder hevig aan groote schommelingen, welke grooter zijn naarmate de voederpositie ongunstiger is. Teneinde een beter verdeelden aanvoer te verkrijgen wordt voor het aanstaande najaar met ingang van 5 Augustus een varieerend prijzenschema ingevoerd voor de runderen en graskalveren, welke op de overnamemarkten worden geleverd, waardoor het tijdstip van levering mede van invloed zal zijn op de opbrengst van de te leveren runderen. Op deze wij ze wordt het initiatief van den veehouder ingeschakeld om een betere verdeeling van den aan voer te verkrijgen. Het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch behoudt zich echter het recht voor. om indien dit noodza kelijk blijkt te zijn, ook nog ad ministratieve maatregelen te tref fen voor het regelen van den aanvoer. draaibrug. De werkzaamheden aan den Noord-Oost Polder, die in Mei 1940 tijdelijk moeten wor den stilgelegd, konden kort na dien worden hervat en het bleek mogelijk het nieuwe Urkerland in 1942 grootendeels vrij van water te krijgen. Ruim een derde gedeelte van de uitgestrekte vlakte is nu in cul tuur gebracht, waterwegen zijn gereed en het ontwateringsnet zal voor het einde van het jaar voltooid zijn. De landwegen zijn voor ruim de helft aangelegd. In 1947 kan in het Urkerland worden begonnen met de uitgifte van pachtgrond aan particulieren. De Tweede Kamer werkt on verpoosd. Thans is het de spelling diede gemoederen aldaar bezig houdt. Zeer vele leden juichten blijkens het voorloopig verslag het toe, dat de Regeering loor een wettelijke regeling wil trach ten eenheid te scheppen in den chaos op het gebied van de spel ling der Nederlandsche taal. Men verheugde zich over de overeen stemming met de Belgen en sprak de hoop uit, dat de nieuwe spel ling nog met ingang van 1 Sep tember a.s. officieel zal worden ingevoerd. Anderen waren echter minder enthousiast. Men betreurde, dat, nu in België de voorstellen der voorbereidende commissie reeds zijn bekrachtigd, Nederland voor een fait accompli is gesteld. Ook was men van meening, dat de nieuwe spelling ingrijpt in de taal zelf. Deze leden voelden het facultatief stellen van de naam- vals-n als een verarming van de Nederlandsche Taal. Het is mogelijk, dat deze leden gelijk hebben. Men zou echter kunnen betwijfelen of het ver plicht-stellen van een n, die door zeer velen nooit wordt uitgespro ken, een verrijking van de Taal zou be teekenen. Bezwaren van meer principiee- len kant hadden zij, die opmerk ten, dat in dit geval aan de Re geering de groote bevoegdheid zal worden toegekend bij eenvoudigen maatregel van bestuur, dus zonder medewerking van de Volksverte genwoordiging, de officieele spel ling vast te stellen, welke "dan door alle ambtelijke- en onder wijsinstellingen zal moeten wor den gevolgd. Het is voor de jeugd onbe kend als zij is met de gerechten, die voor haar in 's lands Kamer klaargestoofd worden niet te hopen, dat acht geslagen zal wor den op de voorstellen van Kamer leden, die meteen ook maar regels wilden vaststellen omtrent het ge bruik van hoofdletters, pumen. komma's en wat dies meer zij. GEDAANTE VERWISSELING VAN ROEMENIE. grens 19*8 grens vóór i9ie ajud tot 1918 hongaar sch. vóór 19181 m cn van p hongaar5ch. e 1940-46 i 39 tot 1918 oostcnr'jksch gtsl van 1919-1940 roemee.nsch. VAN 1918-40 ROÈMEENSCH VAN/940-4/ RUSSISCH VAN 1941-45 ROEMEENSCH, VAN 1945 vRUSSISCH BULGARUE 'S WISSELVALLIG LOT. DOBROEDSJA 1946 weder bulgaar so* GRENS VOOR (918 GRENS VOOR.19A8 3 <919 AAN Z SLAVIC - I9IS.AI Z SLAVISCH a J9AI-A6 BULGAARSCH. fTTm I9I9-AO ROEMEEN SCH i. pelt|ab7i PELT HONGAR'JE 191B-1946. KARPATENLAND GRENS VOORI9II GRENS VOOR 1910-00 TEVENS ISA6 --j gebied5 uitbreiding i9ao ten koste van roemenie ■ran gebieds uitbreiding i9ai ten koste van j slavie 1vpelt|a669 VOORWAARDEN, die Roe menië betreffen: De grenzen van het land zullen die van 1 Januari 1941 zijn met dien verstande, dat de Hengaarsch-Roemeensche grens die van 1 Jan. 1938 zal zijn. Wat de grens met de Sowjet-Unie aangaat: hier gelden de verdragen tusschen de USSR en Roemenië (194(1! en tusschen de USSR en Tsje- cho-Slowakjje (1945). Roemenië mag 120.000 man troepen hebben; verder lucht afweer en-een luchtvloot alsmede een vloot, in overeenstemming hiermee. Geen bommenwerpers. Negentig dagen na het in wer king treden van het verdrag zul len vreemde strijdkrachten Roe menië hebben verlaten, maar de Sowjet-Unie mag haar verbindin gen met het roode leger in Oos tenrijk onderhouden via Roe- meensch gebied. Roemenië moet 300 millioen dollar herstelbetalingen aan de Sowjet-Unie vergoeden wegens schade door Roemenen aan Sow- jet-gebieden toegebracht. Roemenië zal in den vorm van producten en machines betalen Bulgarije. De voorwaarden ten aanzien •van Bulgarije: grenzen van 1 Jan. 1941. Ook aan Bulgarije worden leger, vloot en luchtmacht toege staan; geen bommenwerpers De landmacht mag maximaal 55.000 man sterk zijn. Bulgarije moet herstelbetalin gen doen aan Joego-Slavië en Griekenland, maar daar het oor log gevoerd heeft tegen Duitsch- land, zal niet het volle pond ge- eischt worden Ben bedrag is nog niet vastgesteld. Hongarije. De voorwaarden ten aanzien van Hongarije: de grenzen met Oostenrijk en Joego-Slavië wor den die van 1 Jan. 1938. (De in 1940 te Weenen genomen beslis singen vervallen.) Over enkele punten zullen Hongarije en Tsje- cho-Slowakije echter nog gehoord worden. Hongarije zal eveneens strijdkrachten mogen hebben, in totaal 60.000 man; geen bommen werpers. Wat de herstelbetalingen aan gaat: deze bedragen 300.000.000 dollar, waarvan tweederde aan de Sowjet-Unie komt. De betalingen zullen in den vorm van producten en uitrustingsstukken geschieden. De regeering der Vereen. Staten behoudt zich het recht voor deze zaak ter Vredesconferentie op nieuw ter sprake te brengen. Finland. Grenzen: Die van 1 Jan. 1941, afgezien van de provincie Petsa- mo, die aan de Sowjet-Unie komt. Rusland doet afstand van het recht op het pachten van het schiereiland Hangö, maar krijgt het recht cm tegen vergoeding van 5.000.000 Fin- sche marken wateren en ter ritorium van het gebied Pork- kala te pachten ter stichting van een Marinebasis. Finland verleent voorts de Sowjet-Unie een reeks facilitei ten, opdat laatstgenoemd land de verbindingen met Porkkala kan onderhouden. De Aalandseilanden worden gedemilitariseerd Finland mag ruim 34.000 man landmachtpersoneel hebben; ver der vloot- en luchtstrijdkrachten; geen bommenwerpers. De herstel betalingen ten behoeve van de Sowjet-Unie zullen slechts ten deele gedaan behoeven te worden, daar Finland zicfi ten laatste te gen Duitschland gekeerd heeft. Finland zal over een periode van acht jaar 300.000.000 dollar heb ben te voldoen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4