Nieuw PARIJSCHE CONFERENTIE SUKKELT VOORT Overtollige groenten niet meer naar Duitschland CSBSBglSnQ Voor Alkmaar en omgeving Bureaux Wetsontwerp Commissie- Generaal Paus Pius XII veroordeelt gewelddaden in Palestina Mijnwerkers naar het Ruhrgebied BE VIN VRIJWEL HERSTELD BIDAULT BIJNA VERSLAGEN TURKSCHE RECEERING AFGETREDEN Angstpsychose ter vredesconferentie Foch en Eisenhower in concurrentie - In de broeikas van Parijs EEN AANSLAG OP TRUMAN? BARTELS WEER ACHTER SLOT Nieuwe pastoor in de Schermer Dok Hongarije heeft zijn gulden Voorkoming van dubbels belasting Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand, inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 5 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10995 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: -Draafsingel 59 tel. 4243 (Kl2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bankrelatie: Noord erbank De Regeering heeft het wets ontwerp tot instelling van een commissie-generaal ingediend met als overweging, dat het wenschelijk is gebleken een commissie-generaal in te stellen welke tijdelijk belast met de uit oefening van bevsegdheden van het opperbestuur, de voorberei ding zal hebben te bevorderen van een nieuwe rechtsorde voor Nederlandsch-Incïië. De commissie-géneraal be staat uit drie leden. Bovendien heeft de luitenant-gouverneur- generaal er ambtshalve zitting De commissie-generaal heeft tot taak: a. de voorbereiding van een nieuwe staatkundige ordening voor Nederlandsch-Indië en in verband daarmed'e een Rijkscon ferentie; b. besprekingen met van ouds bestaande en met nieuw gevorm de staatkundige organisaties zoo mede met vertegenwoordigers van de verschillende volkeren en bevolkingsgroepen, betrekking hebbende op de vestiging van de toekomstige staatkundige ver houdingen binnen het konink rijk; c. aanrakingen met vertegen woordigers van volkenrechtelij ke organisaties en bevriende mo gendheden. Waar de commissie-generaal bij de uitoefening van haar op dracht rechtstreeks in aanraking komt met onderwerpen van al gemeen bestuur van Neder landsch-Indië, heeft zij het recht adviezen ter zake tot den luite nant-gouverneur-generaal te richten In een uitvoerige toelichting zet de Regeering de bedoelingen van de commissie uiteen. EEN ARABISCHE DELEGATIE is door Z. H. den Paus in zijn particuliere bibliotheek in audiën tie ontvangen en heeft een memo randum van zes bladzijden over1" den toestand in Palestina over handigd. Eén van de Christen- Arabieren der delegatie, Joseph Sahyoen, verklaarde na afloop der audiëntie: „De Paus heeft ons verzekerd, dat Hij bereid is alles wat in Zijn vermogen ligt in het werk te stellen om te bereiken, de rechtvaardigheid en vrede in Pa lestina te doen heerschen." De Paus veroordeelde ide huidige ge welddaden in Palestina. Verder gaf de H. Vader volgens Sahyoen uitdrukking aan zijn waardeering voor de solidariteit van het Ara bische volk en zijn trouw aan zijn moreele tradities. De Arabische afgevaardigde verklaarde, dai een tweede Arabische delegatie .in de naaste toekomst naar Britsch-In- dië zal vertrekken om zich den bijstand van de Mohammedaan- sche Liga te verzekeren. 12.000 mijnwerkers uit het Su- detenland zullen binnen drie maanden naar het Ruhrgebied worden overgebracht als gevolg van een overeenkomst met de Tsjechisch-Slowaaksche autori teiten. Naar men uit Londen verneemt, is Bevin nu bijna geheel van zijn ziekte hersteld en zal hij zich waarschijnlijk per auto naar Che quers begeven om Attlee te be zoeken en een verslag over de Parijsche conferentie uit de eer ste hand te ontvangen. Aan Nederlanders, die zich tijdens den oorlog hebben onder scheiden, werd te Batavia het Amerikaansche bronzen kruis uitgereikt. Op de foto zien wij Dr. van Mook, gen.-majoor Mannergh en vice-admiraal Pinke, die de gedecoreerden ge- lukwenschen. (Anefo P.) BYRNES, die over zijn goeden vriend Molotoff spreekt, is van meening, dat de conferentie schitterende vorderingen maakt. Waarop dit optimisme gebaseerd is, begrijpt niet iedereen. De werkzaamheden van de commissie voor de reglementen kruipen traag vooruit en op de volta,lige zitting is opnieuw geopponeerd tegen de machtspositie van de Groote Mogendheden. Er is dus Wel vooruitgang, maar of deze wel zoo schitterend is, moet nog wor den afgewacht De algemeen? ac tie van de kleine naties voor hun recht van medezeggenschap zal wel niet heelemaal zonder result taaf blijven. Nederland heeft zijn voorstel, om Frankrijk permanent het voorzitterschap te geven, ver vangen door een nieuw voorstel, om de conferentie haar eigen voorzitter te laten kiezen en dus niet in te gaan op het idee van de Groote Vier, dat zij om beurten het voorzitterschap zouden be- kleeden. Het steekt alle kleine landen, dat op die manier de klei ne naties van het voorzitterschap worden uitgesloten. Het nieuwe Nederlandsche voorstel is tenslotte verworpen Nu zit men nog te dokteren aan de stemmenregeling. Zal het tweederde, of eenvoudige meerderheid zijn? In de voltallige zitting heeft Spaak nog al van leer getrokken tegen de bevoorrechte positie van de Groote Vier. Hij noemde de conferentie een comedie zonder grootheidDe voltallige zit ting zal nu niet meer bijeenkomen, voordat het reglement klaar is. Dit zal nog wel wat voèten in de aarde hebben. Molotoff heeft zijn rol van reddende engel een keer verwisselt met die van boeman, toen hij vroeg, welk belang be paalde landen er bij hadden, een scheuring tusschen de groote vier De Fransche premier Bidault werd bijna door de Kamer versla gen bij de debatten over de wet op 25 pet. loonsverhooging voor burgerlijk personeel. Toen de socialisten, communis ten en radicalen voorstelden de pensioenen voor gewezen militai ren boven de in de wet bepaalde limiet te verhoogen, verzocht Bi dault stemming over een motie vanvertrouwen. Het zag er eerst naar uit, dat de meerderheid van de Kamer de motie zou verwer pen (hetgeen de vorming van een nieuwe regeering zou hebben be- teekend). Le Troquer (soc.) stel de echter voor de motie in te trek ken en de kwestie van de mili taire pensioenen naar de finan- cieele commissie terug te verwij zen Bidault ging hiermede ac- coord. te veroorzaken? Dit in verband met de vasthoudendheid van Ne derland c.s. inzake de kwesTie van het voorzitterschap. Natuurlijk sprongen Evatt en jhr. Tjarda, die minister Boetzelaer verving, op de ketting, met de boodschap, daj dergelijke uitlatingen niet erg geschikt, zijn, om de stemming op de conferentie te verbeteren De Amerikaansche pers is van oordeel, dat er meer aandacht moet worden besteed aan de stem van de kleine naties. Baron van Boetzelaer heeft in een onderhoud met de pers verklaard, dat het vredesverdrag met Duitschland voor ons het belangrükste blijft. Een economisch gezorra Duitsch- land is voor ons van vitaal be lang. Zoo men weet worden sinds eenige weken doorgedraaide tuinbouwproducten niet meer vernietigd, doch geëxporteerd naar Duitschland Daardoor wer den ook voor die producten nog bepaalde minimum-prijzen ver kregen. Jammer genoeg is nog plotse ling aan deze regeling een einde gemaakt. Het is zelfs zoo erg, datvdë reeds afgezonden wagons de grens niet mogen passeeren, doch teruggezonden zullen wor den naar de afzenders. Bij informatie bleek ons, dat een en ander te wijten is, aan uitputting van het beschikbare contingent. Onderhandelingen zijn gaande om zoo spoedig mogelijk weder tot verzending van bovenbedoel de groenten te kunnen overgaan. Het is ons niet duidelijk waar om met die onderhandelingen zoo laat is begonnen, waardoor de tuinbouwers nu weer deze strop moeten opvangen Het Reuter meldt uit Istanboel. dat het kabinet van Saradjogloe on verwacht is afgetreden. President Ineunu heeft den vroegeren mi nister van nationale verdediging en binnenïandsche zaken, Radjep Peker, de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Volgens de laatste berichten zal met, uitzon dering van Hassan Saka, minis ter van buitenlandsche zaken, geen der leden van het kabinet Sa.ad- jogloe in het nieuwe kabinet van Peker worden opgenomen. PARIJS. 1 Aug. - Boven de huizenzee van de wereldstad hangt nu al zes dagen lang een zwangere broeikast-tem- peratuur. Vaak gaat de.zon schuil achter grauwe wol ken, maar toch is het hier nu reeds zes etmalen zóó 9 drukkend, <fat zelfs de Parij- zenaars van een hittegolf spreken. En het is alsof dat zijn stempel drukt op het le ven van den Franschen Me tropool. Zelfs in die warmte, ondanks de tallooze exhaus ters in de „salie de la confe rence", doorgedrongen tot in het palais du Luxembourg. De Amerikanen trekken zich niets aan van officieele ge bruiken en zijn rustig en chemise". Ook de Engelscnen hebben zich die vrijheid veroorloofd Wat zal dat moeten worden als straks de grqote kwesties zul len worden aangesneden? Als vooral Engelschen en Amerika nen in dispuut zullen komen met Molotoff en zijn medewerkers? Want wie hier de gordijnen op zij kan schuiven, moet van alle kanten hooren. dat het dïen weg opgaat. Och, deze eerste week ter con ferentie is alles behoorlijk „ge smeerd" verloopen, kon men tegemoet komen aan de door George Bidault bij de opening uitgesproken wensch „de repon- dre a l'immense espérance des hommes simples au coeur droit" de onmetelijke hoop van den eenvoud'igen mensch met een oprecht hart te beantwoorden. Maar de groote problemen staan eerst op de helling. De voorge vechten en kleine schermutse lingen zijn nog in vollen gang. Wellicht doet het vreemd aan, ter v r e d e s conferentie over „voorgevechten" te schrijven. Het kan echter niet anders; het is het eenige woord dat past in de sfeer die de halve cirkel, waarin de gedelegeerden zijn ge zeteld, beheerscht. Vooral Molotoff zorgde op de zitting van Woensdag j 1 voor de „angstpsychose". Wel heeft hij blijkbaar in Europa aange leerd de wellevendheid het volle pond te geven, weet hij uiterst voorzichtig argumenten te kie zen en naar voren te brengen, doch desondanks op een derge lijke wijze, dat men proeft dat hij naar Parijs is gekomen met den vasten wil of opdracht, de Russische eischen onverminderd er door te krijgen. En toen Molotoff zijn laatste woord Woensdag had gezegd en zich weer had verscholen achter zijn onverzorgde, groote snor, was het de Engelsche plaatsver vangend minister van buiten landsche zaken, Hector Mac Neil, die het aandurfde, dit gevaar te concretiseeren Volgens een Associated Press- bericht uit Washington is een niet geïdentificeerde man gearresteerd op grond van het feit, dat hij pre sident Trumam naar het leven zou hebben gestaan. komt ons toch voor dat men reeds weken te voren dezen toe stand heeft kunnen zien aanko men. Intusschen hebben wij reke ning te houden met de feiten. En in verband hiermede wordt den tuinders aangeradten in de vol gende week zoo min mogelijk van de betrokkken producten aan te voeren. In hoofdzaak gaat het hier om roode kool, tuinboo- nen. waspeen. Het is te hopen dat de loopen- de onderhandelingen vlot mo gen verloopen en de export dus spoed'ig hervat kan worden De beruchte uitbreker H. L. Bartels, beter bekend als „dé zingende rot", wiens naam den laatsten tijd meermalgn in de bladen stond in verband met zijn herhaalde ontsnappingen uit ge vangenschap en in verband met de zaak-Lindemans („King Kong"), is weer achter slot en grendel. Een hoofdagent van de Haag- sche politie was te weten geko men, dat Bartels zich ophield in een perceel aan de Vaiïlantlaan. Te zamen met ëën rechercheur van de Haagsche P R.A heeft de hoofdagent daar Zaterdagavond omstreeks half zes een inval ge daan en inderdaad werd Bartels aangetroffen. Wie zich het relaas van zijn arrestatie op het Spui herinnert, begrijpt, dat hij zich niet oogenblikkelijk gewonnen gaf. Er ontstond een worsteling, waarbij het dienstpistool van dén hoofdagent, dat hij uit voorzorg getrokken had, vijf maal afging zonder echter eenig letsel te veroorzaken. „De zingende rot" werd tenslotte overmeesterd en aangehouden, waarna hij werd overgebracht naar de P-R.A. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd lot pas toor te Schermer den Weleerw. heer B. W. Kloes, die kapelaan was te Rotterdam (H. Familie). Aan den Zeereerw. heer A. Rietveld is op zijn verzoek, om gezondheidsredenen, eervol ont slag verleend'. De nieuwe pastoor, de Zeer eerw. heer Kloes is in 1900 te Haarlem geboren en priester ge wijd in 1924. Hij was sinds 1938 kapelaan in Rotterdam. In Hongarije is de Pengö de finitief verdwenen en vervangen door d'e nieuwe munteenheid, de gulden. Met ingang van 15 Aug. staat de doodstraf op zwarten handel met de nieuwe munt. Vol gens berichten kan men thans in Boedapest weer alles, wat men noodig heeft in de winkels koo- pen. De te Haarlem gehouden turnwedstrijd NederlandLu xemburg is geëindigd in een overwinning van onze landge- nooten met 525.9 punt tegen Lu xemburg 512.9 punt. In den loop van Augustus a.s, zullen tusschen Amerikaansche en Nederlandsche vertegenwoor digers besprekingen worden gg- voerd' over het sluiten van een verdrag ter voorkoming van dub bele belasting..

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1