Nieuuu De Commissie-Generaal voor Indië PROBLEMEN IN PARIJS Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: Toelichting op het wetsontwerp Heftige geschillen niet geoorloofd Groentenexport weer toegestaan 14 AUGUSTUS VICTORY DAY Vermomde Gesfopo- agenten gevonden Inönü herkozen Veelevering blijft verplicht Concentratiekamp voor Joden Aardbeving verwoest twee steden Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand, Inclusief incasso. Advertentle-prtis: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50: in alle edities 26 ct p. nun.; minimum I 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.; in alle edities 30 ct NoonUiollandscli Dagblad Buiten God is 'i nergens veilig Vondel DINSDAG 6 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10996 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (admO: 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 fK 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank Betreffende de instelling van een commissie-generaal voor de overzeesche gebiedsdeelen loopen de meeningen nogal sterk uiteen en het is daarom van belang kennis te nemen van de memo rie van toelichting die op het veelbesproken wetsontwerp is verschenen. Sinds de vrij plotselinge aapi- tulatie van Japan is met de ge allieerden een overeenkomst ge troffen betreffende het bestuur van die gebieden bekend onder den naam Ned. Indië mede in verband met de geallieerde be zetting die ook na den vrede noodig was om de orde te hand haven en vooral om de nog aan wezige vijandelijke troepen te kunnen ontwapenen en weg te kunnen voereft. De moeilijkheden die er in In dië zijn ontstaan zijn echter niet bij die van het afvoeren der Ja panners gebleven, er hebben zich vooral kwesties van pcflitieken aard voorgedaan, die van ontzag- wekkenden omvang bleken en gevolgen hadden voor het so ciaal en financieel leven die moeilijk te overzien zijn. Er zijn vraagstukken op te lossen die de sfeer van het vroe gere beleid verre te buiten gaan en moeilijk daar den minister of de ministerraad met de noodige besluitvaardigheid kunnen .wor den afgedaan. Hoewel er voortdurend con tact tusschen het bestuur, in ca- su de Lt. Goüverneur-Genegaal, en de minister van overzeesche gebiedsdeelen heeft plaats gehad, is dit ten eenenmale toch onvol doende gebleken en werd er der halve uitgezien naar een meer bevredigende oplossing die men meent gevonden te hebben ih de instelling van een commissie- generaal. De moeilijkheden van den Landvoogd kunnen min of meer verholpen worden door toevoeging van gespecialiseerde advi seurs die hulp zuuen moeten brengen bij het herstel der administra tieve diensten. Ook is er voort durend behoefte aan contact me1 het opperbestuur, meer dan vroe ger het geval was, ook al heeft men de beschikking over mo derne communicatie-middelen. Vrijwel dagelijks komt men voor moeilijkheden te slaan die een directe beslissing vragen en daarom heeft dë gedachte post gevat dat de lt.^gouverneur-ge neraal in dagelijksch contact dient te staan met personen die over voldoende volmachten be schikken om direct namens het opperbestuur de noodige beslis- De Minister van overzeesche gebiedsdeelen, mr. Jonkman. singen te kunnen nemen In het bijzonder ook de besprekingen met de verschillende groepen uit de bevolking van Indië dienen spoedig voortgang te kunnen vinden en gedogen niet een steeds, dikwijls ontijdig, afbre ken, teneinde met het gezag in Nederland ruggespraak te kun nen houden. De beraadslagingen in het moederland hadden vlug ger direct ter plaatse kunnen geschieden. De commissie-generaal ziet men als een middel om aan het verlangen naar een opperbestuur in Indië tegemoet te komen. Daarbij blijft de minister van overzeesche gebiedsdeelen ten volle verantwoordelijk voor het beleid' der commissie die van haar kant de functies van het algemeen bestuur en de zelfstan digheid van de Indische regee ring niet aan mag tasten. Het algemeen bestuur en het opper bestuur die in de grondwet en de staatsregeling zijn onderscheiden zullen dan ook zooveel mogelijk gescheiden blijven. De commissie-generaa.1 zal zich moeten beperken tot de bevoegd heden die haar door de Kroon wor'den gegeven en voor al hare beslissingen zal het kabinet in het moederland verantwoorde lijk blijven. Het nieuwe lichaam, aldus wordt in de memorie van toe lichting nadrukkelijk gezegd', zal dus niet dè normen welke de grondwet kent ten aanzien van het opperbestuur over Indië en de Indische staatsregeling en het algemeen bestuur daar te lande aantasten. De gewichtige pro blemen welke Nederland zich gesteld ziet in Indië, maken vol gens de toelichting de instelling van de .commissie-geriferaal drin_ gend noodzakelijk. Men wil het oordeel van de volksvertegen woordiging welen, opdat de Re geering zich bij verdere stappen geSragen w'ete door de instem ming van een zoo groot moge lijke meerderheid. De plannen omtrent de instel ling van de commissie-generaal, •zooals die in da toelichting naar voren komen zijn friet van 'cri- tiek ontbloot en alvorens de Sta- ten-Generaal tot teekening van dit ontwerp overgaan, hetgeen door velen niet gehoopt wordt, zal er nog wel een hartig woord je worden gesproken. Prof. ir. W. Schermerhorn, die op de eerst® plaats genoemd wordt als een der commissa rissen-generaal. VOOR HET EERST kwam gisteren in Parijs de commissie voor de reglemen- ten der vredesconferentie bij een. Het Nederlandsche voor stel dat een eenvoudige meer derheid van stemmen voor staat bij het nemen van be slissingen werd aan een lang debat onderworpen. De Braziliaansche afgevaardig de de Fontoera wees er op, dat de Vier Grooten steeds op hun eigen voorstellen zouden stem men. zoodat vier der overige stemmen voldoende zouden zijn om ieder plan te blokkeeren. Een aanvaardig van de eenvoudige meerderheid zal eerst met recht democratisch zijn. De Nederland sche afgevaardigde zeide, dat het bij een tweederde meerder heid bijna onmogelijk zou zijn voor de kleine staten om een meerderheid te krijgen. Nieuw Zeeland' schaarde zich bij monde van Jordan aan de zijde der kleine staten. Zijn hef tige uitvallen wekten herhaalde lijk hilariteit op: „Zijn wij bang voor onze eigen besluiten?'' riep hij uit. ïordan sprak de hoop uit, dat zich ernstig op het plan Byrnes om voorstellen bij tweederdie meerderheid aan te nemen, zou beraden. „Want wat is anders bet nut van deze conferentie?" De Nieuw-Zeelander ondersteunde in een uitgebreid betoog het Ne derlandsche voorstel voor een enkelvoudige meerderheid en wees er op. dat er zelfs geen voorzitter Voor de conferentie zou zijn, indien men in de com missie voor de reglementen aan de tweederde meerderheid had vastgehouden. „Wij zijn hier om de democratie te vertegenwoor digen en voor de uitwerking van een vrije democratische stem ming." Zijn redë werd door ue afgevaardigden der kleine mo gendheden warm toegejuicht Polen zal den regel van twee derde meerderheid ondersteunen, hef wil in blijvende harmonie met de groote mogendheden sa menwerken, Tsjecho-Slowakije sloot zich hierbij aan. Baron van Langenhove (België) verklaarde, dat met „heftig geschil" over de stemmings-proceaure niet ge rechtvaardigd was en stelde voor om aanbevelingen, die meer dan de helft der stemmen ter confe rentie behaalden, met een ver melding van het 'behaalde aantal stemmen aan de ministers van buitenlandsche zaken voor te leggen. Engeland verklaarde zich tegen het Nederlandsche amen dement. Byrnes ondersteunde het En- gelsche amendement en ging uit voerig in op de kwestie „Het bezwaar, dat een tweederde meerderheid 'nooit kan worden verkregen, omdat de groote mo gendheden besloten hebben de ontwerpverdragen te ondersteu nen", geldt niet voor de 26 on derwerpen, waarover de raad van ministers het niet eens is. Bovendien zijn de groote vier vrij te stemmen over nieuwe kwesties. Byrnes zeide, dat het moeilijk voor hem zou zijn dkn een aanbeveling, die enkelvou dige meerderheid behaald had en waar hij zelf tegen had gestemd, bij de daaropvolgende behande ling in den raad van ministers van buitenlandsche zaken te on dersteunen, en een vredesverdrag waarin dat voorstel vervat zou zijn, te bekrachtigen. Volgens Byrnes geeft het En- gelsche voorstel aan de Neder landsche delegatie alies wat zij wenscht. Tevens verklaarde hij zich eeps met het Vrijdag door Mackenzie King (Canada) aan de plenaire conferentie gedane voorstel, dat de groo'te vier ge durende de conferentie zullen bijeenkomen of de Aanbevelingen zullen bespreken. China zal voor het Engelsche HET STOPZETTEN van den export naar Duitschland van overtollige groenten blijkt gelukkig een storm in een glas water geweest te zijn. Onmiddellijk nadat de uitvoer wegens de uitputting van het toegestane contingent van 35.000 ton was verboden, zijn onderhandelingen ge voerd, met het resultaat, dat de Engelsche autoriteiten nieu we leveranties hebben toege staan. De regelmatige groen- tentransporten zijn slechts twee dagen onderbroken ge weest en worden vandaag hervat. De aanvoer naar de veiling kan dus weer gewoon doorgaan. President Truman heeft 14 Augustus tot Victory Day ge proclameerd om het einde van het wereldconflict aan te du>~ den, waardoor de volkeren der wereld bevrijd werden van de dreiging van slavernij naar lichaam en geest. Hij deed een beroep op het volk der Ver- eenigde Staten om Victory Day te vieren met gebed en het hooge besluit dat de zaak van het recht, de vrijheid, den vrede en den internationalen gorden wil bevorderd zal wor den met onverminderde en nimmer verflauwende inspan ning. Radio Berlijn heeft medege deeld. dat een Poolsche commis sie, die een bezoek brengt aan gevangenkampen in Duitschland, teneinde personen, die gedurende de bezetting in Polen misdaden hebben begaan, te identificeeren 26 hooge officieele personen heeft gevonden, die zich onder val- schen namen hadden verborgen in het gevangenkamp van Lud'- wigsburg. Polen heeft de noodi ge stappen voor hun uitlevering genomen. Generaal Ismet Inönü is tij dens de eerste zitting van de nieuwe nationa'le vergadering voor de derde maal tot president van de Turksche republiek ge kozen. Het gebeurde ditmaal niet met algemeene stemmen, daar <fe leden van de democrati sche partij op een anderen can- didaat stemden. amendement stemmen evenals Noorwegen en Wit-RusTand. Molotof zeide: „Er zijn negen landen die bezet zijn geweest en die het meeste belang bij de vre desverdragen hebben Door toe passing van de eenvoudige meer derheid zouden deze landen door de overige 12 kunnen worden uit geschakeld. De houding die En geland thans aanneemt staat lijn recht tegenover de tijdens de bijeenkomst van de ministers der groote vier aangenomen houding, en dat verbaast me zeer". Molotof kwam met 'een com promis-voorstel: Alle aanbevelin gen van de conferentie aan de groote vier moeten bij tweederde meerderheid worden aangeno men, terwijl bovendien de dele gaties afzonderlijk voorstellen aan de groote vier kunnen doen. Na Mólotof sprak de Fransché afgevaardigde, die eveneens het Nederlandsche amendement ver wierp. De minister van Landbouw, Visseherij en Voedselvoorziening heeft besloten de verplichte rund veelevering, zooals die in den vorm van een aanslag-regeling bestaat, ook na 1 September a.s. te hand haven. Zonder een dergelijke aan- voerregeling zou bij de tijde lijke onvoldoende aanvoeren van slachtvee, een regelmatige vleeschvoorziening van ons volk niet gewaarborgd zijn, vooral ook omdat nog steeds belangrijke hoeveelheden vleesch geïmporteerd moeten worden en stagnatie in den aanvoer moeilijkheden geeft. Wanneer de veehouders voor een regelmatiger! en voldoenden aanvoer van vee op de slachtvee- markten zorgen, zal van dezen aanslag, welke niet hooger is dan den z.g. normalen uitstoot van oen rundveestapel, practisch geen ge bruik behoeven te worden ge maakt. De gewenschte spreiding over 't jaar, welke vroeger bestond, zal worden bevorderd door de slacht- veeprijzen naar gelang van het jaargetijde te doen varieeren Mocht evenwel de' aanvoer van slachtvee desondanks beneden het voor de distributie noodzakelijke peil blijven, dan zal worden inge- 'grepen en zullen in de eerste plaats die veehouders, die nala'ig zijn geweest, worden aangeschre ven om hun verplichtingen tot le- vren van rundvee na te komen De twee jongste deelneemsters aan de kampioenschappen boogschieten van Engeland, welke te Worcester Gollege, Oxford, gehouden werden, in actie. (Topical Press P.) Naar Reuter verneemt, is te Famagusta op Cyprus een concentratiekamp voor twee duizend joden, die op 6 Aug. zouden arriveeren, in gereed heid gebracht. De Amerikaansche radio maakt bekend, dat de sleden Matanzas en Julio Moniale in de Domini- caansche republiek verwoest zijn door een aardbeving. De ramp haóveenige dagen geleden plaats. "De stad Diudad Trujillo is voor een groot deel overstroomd. Er zijn slachtoffers te betreuren en de schade is groot.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1