Generaal von Frijtag Drabbe eert aevallen mariniers 2 Nieuw NoordhoIIandsch Dagblad Slad en Om bek Praagsche effectenbeurs blijft dicht Een succesvolle openlucht-uitvoering „GENESIUS" TE CASTRICUM Nederland nog slecht op de hoogte WEERBERICHT Het1 zenden van Britsche troepen naar Basra Roof van de „Reichsbank" Nationalisatie in Tsjecho-Slowctikije Society-huwefijk te Nanking MARINIERS DIE VIELEN Marktberichten DINSDAG 6 AUGUSTUS 1946 ALKMAAR DE MOTORRACES Voor de a.s. Zaterdag te houden motorraces schijnt groote belang stelling te bestaan; reeds zijn ruim duizend Tribune-kaarten in voor verkoop verkocht. De beste ren ners hebben ingeschreven. Naar wij vernemen, is ditmaal niet, zooals bij vroegere races een garantiefonds gevormd door VVV, in samenwerking met enkele Alk- maarders, doch hebben twee hier geheel onbekende personen, n.l. de heeren Duiveman uit Kampen en D. Zijp uit Den lip zich garant verklaard; eventueele verliezen komen voor hun rekening, doch van de winst ontvangen zij 60 °/o tegen VVV Alcmaria, onder wier auspiciën de races worden gehou den, 40°/o Deze heeren hebben in overleg met de renners het wed strijdprogramma samengesteld. Aan de renners wordt een be drag" van circa f 5000,aan prij zen uitbetaald tegen circa f 1000 bij vroegere races. Ook in Hoorn hadden de heeren Duiveman en Zijp een dergelijke overeenkomst met VVV aldaar getroffen. Voorts vernemen wij, dat de tweede motorrace te Alkmaar niet op 14 September wordt gehouden, doch i.v.m. de T.T. te Assen op Zaterdag 7 September. SPORTUITZENDING NAAR BATH De bij het Alkmaarsch Sport comité aangesloten vereenigingen worden herinnerd aan de heden avond om 8 uur in „Irene" te hou den vergadering, ter bespreking van de uitzending naar Bath GESLAAGD Onze stadgenoot, de heer D. de Man, slaagde te Amsterdam voor het examen Hoogduitsche taal acte L. O. GESLAAGD Voor het examen vakbekwaam heid in het schildersbedrijf, ge houden te Haarlem, slaagde onze stadgenoot de heer J. W. J. Schot ten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Henricus G., zoon van Gerardus T Aerts en F. Lagarde. Gehuwd: Jan Zwart en Maria M. Zuurbier. Overleden: Anna C. Bijl, 4 jaar; Lourens Paauwels, 75 jaar, geh. met W E. Penning; Alma E. Sa- dewasser, 61 jaar, geh. met H J. M. Kuymans; Hendrikjen Klap- meyer, 82 jaar, wed van H. v d. Pol. AANRIJDING In de Langestraat vond een aanrijding plaats tusschen een motorrijwiel en een wielrijder, die nog voor den motorrijder, die van tegengestelde zijde kwam, de Hoogstraat in reed. De motorrij der remde krachtig, maar kon niet verhinderen, dat zijn motor in aanrijding met het rijwiel kwam. Het rijwiel werd vernield, de motor bekwam eenige schram metjes. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Tegen den wiel rijder werd proces-verbaal opge maakt. TE ZOUT Tegen een vischwinkelier hier ter stede maakte de politie pro ces-verbaal op. De man had zijn zoute haringen tegen te hoogen prijs gesleten. HET BESTUUR VAN DE RAADSFRACTIE In een gisteravond gehouden vergadering van de KVP-fractie van den Alkmaarschen Gemeente raad, werd de heer C. Venneker tot fractievoorzitter gekozen. De heer Venneker was vóór den oor log reeds vele jaren voorzitter van de fractie. Tot tweede voorzitter werd benoemd de heer N. An- driesma. Secretaresse van de frac tie werd mejM. Kamphuijs, Ken- nemerpark 24 LETTER F Morgen kunnen zij, wier ge slachtsnaam met een F begint, zich aan het distributiekantoor vervoegen voor het in ontvangst nemen der nieuwe distributie bescheiden. SCHOORL KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ De afdeeling Schoorl van de K.V P vergaderde dezer dagen in het Vereenigingsgebouw te Catriip, onder voorzitterschap van den heer F. G, J. Maeijer. Allereerst memoreerde de voorzitter de gehouden verkie zingen van leden voor cTe Twee de Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Spreker uit zijn gelukwenschen aan de heeren Kaag en Kaandorp, die tot raadslid zijn gekozen en ver trouwt dat zii him beste krach ten zullen geven aan de belan gen van de gemeente in het al gemeen en van het Katholieke volksdeel in het bijzonder. Nu de verkiezingen achter den rug zijn. waarbij de Katholieken van Schoorl zich uitstekend heb ben gehouden, is reglementair de tijd aangebroken, dat de zitten de besturen in de onderschei den deelen onzer organisaties hun mandaat ter beschikking moeten stellen In dit verband werd allereerst besproken de afvaardiging naa:r de vergaderingen van den Rijks kieskring. Schoorl mag twee af gevaardigden zenden De heeren Maeijer, Lau en P. Meijer stelden zich hiervoor beschikbaar, die de zaak verder onder elkaar zul len uitmaken. Als candidaten voor het Kring- bestuur zullen door de afdeeling Schoorl worden gesteld de hee ren F. G J. Maeijer, M. J. Lau en N. Kaag, terwijl genoemde heeren eveneens zullen worden voorgedragen als candidaten voor den Partijraad, een en an der in verband met het feit, dat afgevaardigden uit de duinstreek nergens in vertegenwoordigd zijn. Verder werd nog besloten po gingen in het werk te stellen, om te komen tot organisatie van een jongeren-kader, wat tot doel zal hebben de jongeren te interesseeren voor de politieke problemen en hen op te leiden tot de politieke bestuursfuncties van latar. Betreurd werd, dat, ondanks alle gevoerde actie, nog niet alle katholieke kiesgerechtigden lid zijn van de K V P. Nog steeds staan een honderdvijftig kiezers afzijdig. De leden werden aange spoord alles in het werk te stel len om een ieder, die daartoe gerechtigd is, lid te doen worden van onze eigen politieke organi satie R.K. ONTWIKKELINGSCLTT Op 15 Augustus zal de Ont- wikfcelingsclub een excursie or- ganiseeren naar het Provinciaal Waterleidingbedrijf te Bergen De reis daarheen zal per autó worden gemaakt. De toezegging is inmiddels verkregen, dat de hoofdingenieur de rondleiding persoonlijk zal organiseeren. ter wijl het in de bedoeling ligt, dat de terugtocht te voet zal worden gemaakt door de duinen, eveneens onder leiding van een daartoe bevoegd persoon. Het belooft dus een aangename en leerzame middag te vtforden. EGMOND-BINNEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Afra, d. van W. Admiraal en P. M. Zuider vaart; Johannes J. M. z. van A. Wittebrood en C. J. Molenaar; Anna C M. d. van J. J, Straat hof en H, M, Roozen; Cathari'na Maria d van I. H. Scholten en M. C Eitjes; Petronella Wilhel- mina d. van S. Liefting en P G, J. Weijers; Josephus A M., z. v, J. P. C, A, Schuit en. E, A, Orij; Rosa M. d. van P Schotvanger en C, A, Brugman; Petrus J. J. z, van Th. G. Apeldoorn en C. M Koop man; Catharina E. M, d van P. H Kool en A. Seiitveld. KAL VERDIJK HARDDRAVERIJ VEREEN. Alhier is een harddraverijver- eeniging opgericht, welke 12 Aug. een harddraverij organiseert, waarnoor de beste paarden wor den ingeschreven. LANGEN DIJ KEK VEILING. OVERZICHT De aanvoer van aardappelen liep weer verder tetrug. Te Noord Schar. woude werden nog bijna 60 wagons gepresenteerd en in Broek op Lan gendijk 40 wagons. Dit Is dus plm. 25 wagons minder aan beide veilin gen dan vorige week. De prijs was Maandag 8-80 en liep per dag met één of twee dubbeltjes terug. Za terdag was het nog f8.20 per 100 kg. Roode kool. Dit product wordt hoofdzakelijk aangevoerd te Broek op Langendijk waar plm. 50 wagons werden aangeboden tegen slechts 3 te Noord Scharwoude. De prijs va rieerde van 5.50 tot 7.40 per 100 kg. Gele kooi Dit product wordt slechts in geringe hoeveelheden aan gevoerd te Broek op Langendijk. De totale aanvoer was 3 wagons. De prijs steeg' in 'het begin van de week wreer tot 25.a 27.per 100 kg: maar op het einde van de week no teerden we weer 1520 per 100 kg. Wittle kool Dit product is voor de veiling te Noord Scharwoude. Hier werden ongeveer 15 wagons aangevoerd tegen nog geen wagon te Broek op Langendijk. De noteerin gen waren 's Maandags hoog nl. f 7 9.60. In het midden van de week schommelde de prijs tusschen f 5 en f 6; terwijl de beide laatste dagen de noteering' weer opliep tot f 67.30 per 100 kg. Slaboonen. De aanvoer van dit product liep langzaam op deze week. In Noord Scharwoude werd plm. 1 wagon aangevoerd; Broek op Lan gendijk bleef hier beneden. Des Maandags en Dinsdags werd begon nen met een prijs van f 7590 per 100 kg'. Woensdags daalde de prijs tot 1550;; Vrijdags waren de no teeringen 3540 en Zaterdag zakte de prijs nog dieper en noteerden we 25—32 per 100 kg. Dit product is dus in één week 50—60 et. per kg goed- kooper geworden. Snijboonen worden in geringe hoe veelheden aangeboden. De noteerin gen liepen terug van 32 tot 24_28 per 100 kg. Tuinboonen worden hoofdzakelijk geëxponeerd voor den vastgestel den minimumprijs van 7.50 per 100 kg;; evenals het produet waspeen. Hiervoor was de minimumprijs deze week: waspeen I 10._; idem II f 7— per 100 kg. Kroten worden ook goeddeels ge ëxporteerd. De binnenlandsche han del nam dit product hoofdzakelijk af aan de veiling te Broek op Lan gendijk. De noteering liep van f 5 5.50 per 100 kg. Tomaten liepen ook erg terug. In het begin van de week werd nog 6670 per 100 kg gemaakt; maar op het einde van de week was dit 21 25 per 100 kg. Aan de veiling te Broek op Lan gendijk werd nog een klein partijtje druiven (40 kg) aangeboden. Dit werd verkocht voor den abnormalen prijs van f4.0I per kg. Wie kan dat betalen? Een partijtje peren en ap pelen gingien resp. voor 74 en 78 et. per kg. De Tsjecho-Slowaaksche mi- nisier van financiën heeft aan een vertegenwoordiger van Reu ter medegedeeld, cat de Praag sche effectenbeurs nooii meer ge opend zal worden. „Er is in een geleide economie geen plaats meer voor," zoo zeide hij. Verder deelde hij mede. dat de genationaliseerde banken, waar van er enkele zullen worden op geheven. worden gereorganiseerd in twee afdeelingen, een voor loopende credieten en een voor beleggingen. Beide groepen moe ten de financieele politiek con troleeren van de particuliere en de genationaliseerde industrie en controle uitoefenen op de debi teuren. De Nationale Bank is nog nog geen staatseigendom. De re geering bezit wel een deel der aandeelen, benoemt den gouver neur en oefent controle op dë bank. Castricum straalde in de volle zon en niet minder de duinpan, waar voor het eerst in Kennemerland's geschiedenis een tooneeistuk in de open lucht werd gespeeld. Een cul tureel oogenblik dus, dat even ge memoreerd mag worden. Het is een soort modeverschijnsel na den oorlog dat overal in den lande openluchtspelen in trek zijn en her_ haaldelijk treft men berichten aan die verslagen brengen en plannen opperen, de een met meer, de ander met minder succes. Over,, de plannen te Castricum is deze week reeds een en ander ge schreven ter inleiding van het spel "Genesius" van H. Ghéon. De eerste uitvoering hiervan was Zondagmiddag, Een stralende zon en een stampvol ge_improviseerd open luchttheater. Dat vergemakkelijkte de kennismaking tusschen spelers en publiek ten zeerste en daarom kan dan ook voorop gesteld worden dat "St. Pancratius" en verdere mede spelers een succesvollen middag heb ben gehad. Het doel: belangstelling te wekken voor het stichten van een openlucht, theater in Castricum's duinen is' tien volle geslaagd. Henri Ghéon heeft stukken met diepe beteekenis geschreven, die zware eischen stellen aan sprekende en stille spelers. Geen wonder dat er dan bij opvoeringen fouten gfemaakt ""oHpti Zoo ook hier b.v dat som migen de rollen te veel reciteeren en dat stille spelers geen houding heb ben. Maar over de fouten gezwegen. De inhoud van het stuk werd deze week in g'roote lijnen beschreven. Het is een spel uit den Romeinschen tajd, waar regeerders goden waren en waar menschen als beesten (en nog erger) werden gedood. Is onze tfijd er ver vanaf?? De hoofdrol-speler Genesius had het uiterst moeilijk maar hij had zeer mooie momenten, zoo ook Pop_ peia, de tegenspeelster, die bij som mige vrouwelijke karaktertrekken sterk speelde. Keizer Diocletianus had als speler goede momenten maar bracht niet altijd "keizerlijke" waar digheden mee die eerbied van zijn volk konden afdwingen. 's Keizers kamerheer deed het veel beter. Ver der noemen we graag de bedeesd charmante Romensche Albina. Verreweg de beste speler was de christen Felix; die in zijn korte maar zeer fijne rol iets aan de toeschou wers meegaf datf de oudste christe nen in zich droegen. Hem komt een groot compliment toe. Regisseur C. Bodewes heeft vele moeilijkheden moeten overwinnen en met succes deed hij dit. Jammer genoeg kon Henri de Greeve niet aanwezig zijn (deze op voering was ten bate van den Bond zonder Naam) doch, de burgemeester van Castricum nam het gesprokene voor hem waar. Op dezen weg voortgaande zal dit openluchttiheatèr vele mogelijkheden openen De commandant van bet korps mariniers, generaal- majoor H. Von Frijtag Drab be die de eerste mariniers brigade bij Soerabaja heeft bezocht, legde tijdens zijn be zoek een krans bij het tijde lijke monument, dat op een gereserveerd gedeelte van de begraafplaats Kembang Koe- ning is opgericht voor de bij Soerabaja gevallen mariniers. De generaal merkte daarbij op, hoe weinig men in Nederland van de werkelijke gebeurtenis sen in Indië op dë hoogte is. Na een verblijf van eenige maanden in Soerabaja en herhaalde be zoeken aan het front verklaarde hij niets anders te kunnen zeg gen dan dat hij de grootste be. wordering had voor dë wijze, waarop de opgedragen taak on der uiterste zware omstandighe den wordt uitgevoerd'. Dertig dagen aaneen en langer vertoe ven dë marinierscompagnieën aan het front. Deze strijd mag dan geen oorlog heeten, maar als er ooit een strijd moreel gerecht vaardigd was, dan is het wel wat hier gebeurt. Er zijn thans voor het korps mariniers twee bedevaartplaat- Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. VRIJ KOEL Bewolkt weer met plaatselijk enkele buien en meest matige wind tusschen Zuid en West. Vrij koel. Zon opk. 5.09 Onder 20.21 Maan opk. 16.39 Onder 0.07 Prins Moessafar Firouz, de Per zische minister van Arbeid en van Propaganda, heeft tijdens een onderhoud aan de pers ver klaard. dat er onder de huidige omstandigheden voor het zenden van Britsche troepen naar de Iraksche havenstad Basra niet de minste wettelijke rechtvaardi ging bestaat. Het stationneeren van troepen in Basra met het doel deze naar Khoesistan (pro vincie in Z.W Perzië) te zenden, zou inbreuk maken op onze sou- veremiteit en als strijdig met het handvest der Vereenigde na ties worden beschouwd. Tijdens het proces tegen de nazi-organisaties is onthuld in welke mate de Deutsche Reichs bank zich heeft schuldig gemaakt aan de uitplundering van bezette gebieden. Door een enkele operatie van de S.S. in de Oostelijke bezette gebieden verhuisde voor een waarde van bijna 180 millioen mark naar dë kelders van de Bank. Ook waardevolle gebruiks voorwerpen als gouden potloo- den, horloges, ringen en zelfs daspelden kwamen daar terecht Klement Gottwald. de commu nistische premier der nieuwe re- igeering van Tsjecho-Slowakije, heeft medegedeeld, dat dë natio nalisatie der productie in zijn land is voltooid. De ondernemin gen, die in particulier bezit zijn gebleven, zullen onder controle der genationaliseerde banken worden gesteld, voor zoover het plan der nationale economie dit noodzakelijk maakt. Zaterdag werd in de kathe draal te Nanking het huwelijk voltrokken tusschen mej. Jacque line Meyrier, dochter van den Franschen ambassadeur in China en jhr. Dorone van den Brande- ler, waarnemend militair atta ché van Nederland. Bij het hu welijk, dat voltrokken werd door mgr. Paul Yoe Ping aartsbis schop van Nanking, waren tal rijke vertegenwoordigers van de Chineesehe regeering en leden van het corps diplomatique aan wezig. sen Rotterdam en Soerabaja. En zooals men spreekt van dë ma riniers van Rotterdam uit 1940, zoo verklaarde de generaal over tuigd te zijn dat men eens tot in lengte vain dagen zal spreken over de mariniers van Soera baja in 1946. De Minister van Marine maakt tot zijn leedwezen be kend dat de volgende verliezen in Nederlandsch-Indië zijn gele den; 21 Juli 1946 adjudant der ma riniers Arie Pronk uit Den Hel der; 21 Juli 1946 marinier 2e klasse O. V. W. Paulus in 't Veld uit Santpoort (N.B.); 22 Juli '46 2e luitenant der mariniers J. M. Wout uit Zaandam; 22 Juli '46 sergeant der mariniers J. H. M. Boonen uit Heerlen; 23 Juli* '46 korporaal der mariniers A. A. H. van Dartel uit Deventer. BEDEVAART VAN PRIESTER STUDENTEN NAAR HEILOO Na vijf jaren van gedwongen stopliggen zal dit jaar opnieuw de jaarlijksche groote bedevaart van priesterstudenten plaats hebben naar O. L. Vrouw ter Nooo ie Heiloo. Vóór den oorlog bereikte net aantal deelnemers reeds dicht de duizend. Indien het weer mee werkt, zal dit getal dit jaar wel licht»1 overtroffen worden, daar reeds van verschillende kanten geestdriftige instemming werd be tuigd met het opnieuw genomen initiatief. De groote intentie van dezen dag is: „De Christelijke toekomst van ons vaderland en Indië". Geen priesterstudent mag op Dinsdag 8 Aug. ontbreken op deze bedevaart, waardoor hij in de vacantie-verstrooiing gesterkt wordt tegen vervlakking en ver wereldlijking. 's Morgens om half elf begmt de Plechtige Hoogmis; in den na middag trekt de groote processie door den tuin. Heiloo is per trein te bereiken. NRD.—SCHARWOUDE 6 Aug. 95000 kg aardappelen; eerste lingen 6.60; bintje 6.60; eigenhei mers 7.Koopm. blauwe 7.20; 600 kg uien 20.8500 kg slaboo nen 1721; 3000 kg kroten 4.20; 18.000 kg roode kool 5.205.90; 29000 kg witte kool 6—7.40; 3300 kg gele kool 13.5015.60; 450 kg tuinboonen 7.150 kg sjalotten 9 LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE 6 Aug 58.000 kg roode kool 5.206.70; 11.600 kg gele kool 13.70—17.60; 4600 kg witte kool 5.005.30; 2800 kg sla boonen 1719.70; 130 kg snijboo nen 16.1017.60; 780 kg tuinboo nen 7.100 kg bieten 5.70; 37% kg sjalotten 8.40; 2900 kg tomaten 7.509.90; 43.925 kg aardappelen eerstelingen 6.60; eigenheimers 7.Bevelanders en Koopmans- blaüwen 7.20. WARMENHUIZEN 6 Aug. 45300 kg' aardappelen Eigeniheimërs 7; Bintjes 6.60; 1275 kg slaboonen 19.70—20.20; 1200 leg t/uinboonén 7;; 2600 kg bieten 4.20. ZWAAG, Bangert en Omstr., 5 Aug. Postelein 11; uien 16- 23; bieten 4.205.70; savoye kool 1115; roode kool 5,205,80; sla boonen 624; snijboonen 29—40; tuinboonen 7; tomaten 717; augurken 1233; waschpeen 9; bospeen p. 100 bs. 1315; rabar ber 13; alles per 100 kg. Andijvie 3,508; sla 1,706; bloemkool 1158; komkommers 620; bosselderie A 2,3014; per ziken 463; alles per 100 stuks. Frambozen 1,561,84; blauwe pruimen 1,301,80; witte druiven 3,90; Frankenthaler 4,30; witte bessen 60; roode bessen 85-^1,08; Prolefic 1,211,51; zwarte bessen 901,03; meloenen 301,40; Kes wick Codlin 3750; Yellow 43 1,20; Clapp's Favorit 70; Kruide nierspeer 2187; Fransche suiker 1651 Alles per 100 kg. ALKMAAR, 3 en 5 A,ug. Veehiarkt 10 paarden f 400 1600; 60 vette koeien Centi'ale; 25 pinken Centrale; 4 graskalve ren Centrale; 85 nuchtere slacht- kalveren Centrale- 30 vette scha pen Centrale; 10 oude "kippen 45; 87 jonge hennen f 8 14; 60 konijnen 0.5012.00; jonge haanties f 0.253.00 peT stuk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2