HEKELGEM HET NEDERLANDSCHE BOEK NA DEN OORLOG De kern der moeilijkheden in Britsch-lndië Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 De jongste Abdij der Benedictinessen Nieuw Brabantsch blad Vakdiploma kleermakers Verwachting niet bevredigd DE WEDEROPBOUW IN DE WIERINGERMEER DINSDAG B AUGUSTUS 1946 NIEUWE GESCHIEDENIS, en toch weer oud. Een Benedicti nes, D. Gertrudis Molengraaff-Schim van der Loeff O.S.B. genaamd, werd 25 jaren geleden door de Abdis van Bourgne (Fr.) naar België gezonden, om een nieuwe stichting te be ginnen. Zij zou geen Hollandsche vrouw geweest zijn, als zij geen doortastendheid en practische zin had getoond. Zij was een bekeerlinge, en daarom misschien toegerust met meer dan gewone vurigheid voor haar ideaal. Zij was getrouwd, maar haar man en zij zochten „den Heer te behagen", en zetten hun „ja-ik-wil" om in maagdelijke bruidsliefde. God zegende haar jonge stichting, eerst in Heide, later in He- kelgem. Ongelooflijk groot waren de moeilijkheden, maar nog grooter was haar vertrouwen. Of leert de gelofte van armoede niet: Dominus providebit, de Heer zal erin voorzien. De Paters Benedictijnen van Affligem zijn de geestelijke va ders van de jonge loot aan den Benedictijnschen stam Er is nu eenmaal een traditie van eeuwen noodig om zooveel moeiijkheden ineens te kunnen opvangen. En ze zijn opgevangen, God heeit er in voorzien, en thans de stichting als een jonge boom, temidden van de rijpende akkers in het zoo vruchtbare heuvelland. Eenige maanden geleden kwam ZEm. Kardinaal van Roey per soonlijk de blijde tijding bren gen, dat de Priorij „Maria Media trix" tot Abdij was verheven Er werd een Abdis verkozen Wie anders kon dat wezen dan de krachtige priorin, die thans den staf mag voeren over 52 monia- len, novicen, postulanten, bin nen- en buitenzusters? In Sep tember zal de plechtige Abdis wijding plaats vinden onder toe loop van vele Abten en Abdis sen uit België. Frankrijk en Hol land. De reis naar Hekelgem gaat via Antwerpen, Brussel en daarna per tram tot vlak bij Aalst. Daar, op de grens tussohen de Belgische provin cies Brabant en Vlaanderen rijzen de torens van Affligem omhoog. Deze Abdij is een stichting uit overoude tijden en er is nog een klein gedeelte van de Abdijkerk van 1130 over. Het grondplan van de Abdij herinnert aan dat van Egmond. De tegenwoordige gebouwen zijn van veel jongeren datum. Architect Kropholler treeft het nieuwe gedeelte gebouwd. In de Ab dijkerk (van 1890) wordt ook zielzorg uitgeoefend voor de buurtbewoners. Zij ervaren dat het onder de krom staf van den "Heer Aht" goed le ven is. Pater Prior, de bekende Dom Dr. Franco de Wij els, mede-auteur van het Volksmissaal van Affligem, is de zielzorger van de Benedictinessen van Hekelgem, dat op 20 minuten afstand ligt. U moet niet banig zijn voor een paar modderschoenen, een Abdij ligt nu eenmaal niet aan een asfaltweg. Maar de Paters die door weer en wind, regen en sneeuw moeten bag geren, weten er wel raad op; u kunt in Affligem een keuze maken uit een heele serie overschoenen. In Hekelgem is de jonge Abdij nog maar een bescheiden gebouw. Tuinen en landerijen zijn groot en vruchtbaar maar verder is' het huis zelf heel een voudig. Toch zijn er meer Zusters in die kleine ruimte dan Paters in de groote Abdij. Maar geen nood. Er wordt gebouwd. Er wordt aan ge werkt. De machines ronken zoo hard dat de Zusters elkaar in het koor nauwelijks kunnen verstaan. Werk lieden roepen, auto's rijden af en aan, op gevaar af in den modderweg te zakken. Heipalen zijn er niet noo_ dig in dien vetten Vlaamschen klei- bodem. De Kardinaal heeft gezegd dat men den moed moest hebben om te bouwen. Dominus providebit. De giften komen steeds meer binnen De jonge stichting groeit dat het een lieve lust is. Dikwijls g'aat de kloosterpoort open voor een nieuwe postulante. Zij komen uit België en Holland. Oosterhout' is vol zegt men. Andere contemplatieve Benedictines» senkloosters kent Nederland niet. Daarom zijn er al veel Hollandsche meisjes uit Haarlem, Amsterdam; Utrecht, De Bilt, Nijmegen, Eindho ven, 's Hertogenbosch enz. naar He kelgem gegaan. Er is onder haar een echte familiegeest, een blij en gul lachen over kleine vreugden en groote dingen, een reine sfeer van onbezorgd leven. Maar er is ook een vurig zoeken van God, een oprecht streven naar con templatie van God en goddelijke dingen, een bruidsliefde, groot en sterk en mannelijk en een innig vereenigd zijn met Christus in God. De zorg voor het heilig Officie, het liturgisch koorgebed, is kenmerkend voor de Benedic tijnerorde, en Paus Pius X, die als ideaal gaf; gebed in schoon heid kan tevreden zijn over zijn zangeressen van Hekelgem. Heer Abt had gelijk, toen hij op Sacramentsdag bij een plech tige inkleeding van een meisje uit Haarlem (een bekeerlinge) zeide: God heeft u geplaatst in een lusthof, vol schoone bloe men Wat zou het schoon zijn, als er eens een perkje van die bloemen naar Egmond zou worden over geplantZulke bloemen heeft Holland zoo hard noocTig F B. Eindelijk hooren wij dan weer eens een stem uit het Zuiden. Een stem die een jong en frisoh geluid laat hooren. Brabantia Nostra het orgaan van de gelijknamige ver_ eeniging die zich eertijds slechts tot de intellectueelen van Brabant richt te; is door de redactie omgedoopt tot een neuw orgaan dat zich nu tot de breede lagen van Brabants bevol king wendt. Het is een echt gezins blad;; maar dan een van de goede soort geworden, dat hoewel speci fiek Brabantsch van opzet; de eig'ensdiap heeft niet separatistisch tie zijn en het doel nastreeft door goed Brabander te worden ook goed Nederlander te zijn. Het eerste nummer van het nieu we blad;, Edele Brabant ziet er zeer goed uit en doet wat het uiter lijk betreft; eenlgszins aan De Nieu we Eeuw denken. Mgr. B'aeten gaf het blad een inleidend woordje mee en wij zouden ons al zeer moeten vergissen als "Edele Brabant" dat vele interessante artikelen over de geschiedenis en de godsdienst van het gewest bevatJ haar weg tot het Brabantsche volk niet zou vin den. L. S. Door de Vakgroep Kleermakerij te Den Haag worden als voorheen de examens georganiseerd voor de kleermakers. Na de bevrijding zijn dit de eerste examens, welke voor het Gezel A, B en Meesterdiploma worden afge nomen. De belangstelling was zoo groot, dat niet minder dan 338 candidaten voor de examens werden ingeschre ven en de commissie vakopleiding zich genoodzaakt zag in 4 plaatsen in ons land de examens te organiseeren. Inmiddels hebben van 29 Juli t.m. 3 Aug. de examens m Groningen reeds plaats gevonden. Vanaf heden worden gedurende 3 weken te Utrecht examens waaronder die voor het leerlingstelstel, afgenomen. Van 12 tot 17 Aug. hebben de kleer makers gelegenheid in Amsterdam nog blijk van hun kunnen te geven en tenslotte worden van 26 Aug. tot 31 Aug. de jonge vakgenooten te Den B'osch getoetst. De examens werden uitgeschreven en voorbereid door de commissie voor vakopleiding van de Vakgroep Kleer makerij. QE OORZAAK van het feit dat er betrekkelijk weinig goede literatuur in onze boek handel te vinden is, hetgeen wij reeds eerder constateer den ligt grootendeels wel hiërin, dat wij tijdens den oorlog een deel van onze groote literatoren hebben moeten missen. Voorts is de papier-schaarschte, waaraan alle bedrijven mank gaan, een niet te verwaarloozen factor gebleken. Van de grooteren die ons ontvielen willen wij slechts vermelden Johan Huizinga de humanist die aan de gods dienst zoo'n voorname plaats toekende, de dichter Mars man, een fijnvoelende en ern stige denker, de felle criticus Menno ter Braak en de zoo populaire A. M. de Jong. Zij allen hebben bij het meeren- deel van het lezende publiek een groote leemte achtergela ten die, zooals het er nu voor- De president van Italië, Enrico de Nicola, en de eerste minis ter Alcide de Gasperi, werden door Z.H. den Paus in audiën tie ontvangen. (Ass. Press P.) staat, niet gemakkelijk zal zijn te vullen. Onze verwach tingen, die zeer hoog waren gespannen werden niet of slechts ten deele bevredigd. Van Arthur van Schendel heeft men meer verwacht dan zijn historische gedicht „De Nederlanden" dat ongetwij feld een grootsch werk is met zeer vele verdiensten, doch dat door de meesten niet naar waarde kan worden geschat. Hij zal met een nieuwe roman moeten komen om al zijn oude lezers weer te trekken. Van Jan Derks, voor velen een nieuwe ster aan het letterkundig fir mament, zagen wij twee tooneelstuk- ken die vol beloften voor de toekomst waren. Zijn nieuw verschenen boek "De Lindeboom"waarin de geschie denis van een Brabantsche familie wordt beschreven, zal ongetwijfeld in breeden kring met voldoening worden ontvangen. Het is een prettig vlot geschreven boekwerk, waarvan de hoofdfiguur goed is getypeerd. Van geheel anderen aard is "Vrouw en Vriend" van Anna Blaman, een werk dat literair op zeer hoog peil staat. Een knap stukje psychologie, maar geen lichte kost. Het negende en laatste deel van Frederik van Eeden's dagboek "De Vermoeide Zwerver" verscheen kort geleden in druk. Een boek vol op rechtheid en van groote bekoring; dat ondanks het tragische element, dat den boventoon voert, toch den lezer veel troost zal bezorgen. Bijzonder getroffen heeft ons de legende van den Monnik van Sibculo het hoofdthema van "De Winter kraaien" door Aar van de Werfhorst. Het leven van de turfgravers staat ons daarin duidelijk voor oogen en bladzijde na bladzijde ondergaan wij met den zwaren arbeid, het noodlot en de slagen die de hoofdfiguren van het werk treffen. Al schijnt er wei nig zon in dit werjk, toch laat het geen somberen weerklank na. Wij zijn benieuwd naar Madame Jazkowa. Theun de Vries heeft een boeiend werk geschreven; waarop wij later terug zullen komen. Niet onder de romans resorteerend doch voor den katholieken lezer zeer belangrijk en leerzaam is Anton van Duinkerken's "Hedendaagsche kette rijen", waarin de problemen en stroomingen van vóór den oorlog, die ook nü nog' actueel zijn, worden be sproken. Ook op het meesterwerk van den historicus Rogier "De geschiedenis van de Katholieke Kerk in de zes tiende eeuw" zullen wij nader terug komen, L. S. De verjaardag van Prinses Irene. Op het bordes van het pa leis kijkt de jarige prinses met haar ouders en haar zusjes naar het bloemencorso, dat te harer eere gehouden wordt. DE onafhankelijkheidsbeweging in Britsch India dateert reeds van het begin van deze eeuw. De naam, die met deze beweging on afscheidelijk verbonden is, is de naam van Gandhi. Hij is de stichter van de Congres Partij, een politieke partij, die zich tot doel stelt de vrijheid en onaf hankelijkheid van Britsch India en een ieder kan hiervan lid worden, onverschillig tot welk geloof of sociale groep hij be hoort Deze drang naar zelfbe stuur werd op verschillende tij den door het Engelsche Gouvern- ment beantwoord door machts- overdraging op Indiërs zelf Be gon het met kleinere posten, ge leidelijk werden alle ambten opengesteld en bezet door In diërs, behalve dat van Gouver neur (Een Gouverneur staat aan het 'hoofd van een provincie onderverdeeld in verschillende districten.) In-1935 was het zoo ver gekomen, dat door alge- meene verkiezingen provinciale ministeries gekozen werden, waardoor het ninnenlandsch be stuur en de wetgeving heelemaal in handen van Britsch Indiërs zelf kwamen. Het resujtaat van de verkiezingen was, dat in de meeste provincies een Congres ministerie aan de macht kwam. Dit was niet te verwonderen, daar de Congres Partij de eenige groote politieke partij is, met de Mohammedaansche Liga in op positie Verhouding 300 millioen Hindoes, 90 millioen Mohamme danen Deze provinciale ministeries (allen Indiërs) hebben de provincies be stuurd tor 1939, het begin van den wereldoorlog. Toen het Engelsche Centrale bestuur Britsch Indië in den wereldoorlog betrok, bedankten uit protest alle provinciale Congres mi nisteries en werd het provinciale bestuur weer overgenomen door den Gouverneur en zijn raadgevers. Zoo is de toestand nu nog. Gedurende den oorlog is verschillende malen volle dige onafhankelijkheid, binnen of buiten het Engelsche Gemeenebest, aan Br. Indië beloofd. Waarom wordt dat nu niet gegeven en waar zit de moeilijkheid? Bij de eerste verkiezingen in 1935 hadden de Mohammedanen nog wei nig eenheid' en politiek bewustzijn. Dit is sterk veranderd gedurende de laatste 10 jaar. Onder de energie ke leiding van Jinnah hebben zij een sterke politieke partij gevormd en ofschoon zij zich ook de onaffiianke. lijkheid van Indië tot doel stellen, willen zij dit op een speciale manier verwezenlijkt zien. Hun doel is Paki stan: Indië verdeelen in strooken en waar zij een politieke meerderheid vormen, daar hun eigen natie stich ten, onafhankelijk dus van de rest van Indië. En de rede van hun eisoh? Wij kunnen de Hindoes' of de Con gres Partij niet vertrouwen. Bewijs? Zie hoe de Mohammedanen verdrukt werden onder de Congres ministeries van 1935—1939. Het doel van de Hindoes of Con gres Partij is: Hindustan. Br. Indië één geheel, een natie, geen. versnip pering, met de grootste partij aan de macht: vertrouw ons en je zal niet teleurgesteld worden. Velen zijn overtuigd dat Engeland haar belofte van volledige onafhan kelijkheid voor Indië wil nakomen. Maar (roe kan zij het doen? Aan w'ie kan zij haar macht of bestuursappa raat overdragen? Aan de Congres' Partij? Gevolg zou zijn burgeroorlog. Toegeven aan den eisch van de Mo hammedanen? Gevolg zou zijn bur gerooriog. Gedreven door verantwoordelijkheid gevoel ten opzichte van kleine min derheden, eischt Engeland dan ook dat de twee groote politieke partijen te samen komen en een constitutie maken dat in groote trekken het be stuur zal regelen en veiligheid zal geven aan de belangen van kleinere groepen. Maar van toenadering' is geen sprake, samen confereeren wil len ze nietieder houdt zich aan z'n eisch. Pakistan—Hindustan. De Con gres Partij roept aanhoudend haar slagwoord: "Groot Indië", laten de Engelsehen Indië verlaten en wat er ook gebeure. dat is onze zaak en wij zullen dat wei opknappen terwijl de Mohammedaansche Liga onverfiolen een bloedbad beloofd als hun eisch van Pakistan niet wordt ingewilligd. Vanaf Februari is een missie van Engeland in Britsch Indië bezig om dit netelige probleem op te lossen, maar tot nu toe zonder succes. En toch moet er een oplossing gevonden worden en spoe dig, want de drang naar on afhankelijkheid, aangewak kerd door andere gebeurte nissen in het Verre Oosten (Indonesië en Siam) is zoo hoog gestegen, dat het iedter oogenblik tot uitbarsting kan komen. En dan zijn de ram pen en ellende voor land en volk en waarschijnlijk ook voor de honderden missiona rissen niet te overzien. Een verblinde volksmassa kent geen rede en ziet geen ver schil tusschen een witte sol daat en een witte missiona ris t Rev. C HOOGLAND. Lutjebroek. 30-7-46 In de laatste vergadering van den Raad van Advies inzake dein wederopbouw van de Wïeringer- meer is o.m. gesproken over de Zweedsche noodwoningen. Deze woningen zijn te klein voor groote gezinnen. Besloten is derhalve door de Commissie Wederopbouw Wieringermeer daar "°waat dit noodzakelijk is gebleken door ge brek aan slaapruim'.e voor kinde ren, aparte onderkomens bij te bouwen. Wat betreft de huisvesting der seizoenarbeiders, deze zull^j^gen onderkomen kunnen vijf.tjen ir 4e zoogenaamde DJ^T-karr^n Het arbeidersvraagstuk is blij kens een rftededeeling van het arbeidsbureau niet meer urgent. Voor het, seizoenwerk is een vol doende .'arbeidsreserve aanwezig. Met ANWB zijn onderhan delingen gaande ten einde te ko- fnen AoVde herplaatsing van ver- keëfcgbèrden in de Wieringermeer,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3