Nieuw Noordhollandsch Dagblad 7 Prijswinnaars op den Land bouwdag te Opmeer Buitenlandsch nieuws Binnenlandsch nieuws UITSPRAKEN BIJZON DER GERECHTSHOF Nederland koopt Amerikaansche schepen NOODWEER BOVEN LEIDSCHENDAM DE STUDIEBEURZEN VOOR INDONF-SIëRS Evatt blijft in 't geweer Joden tegen Britsch plan Pelgrimstocht ging niet door Waarschuwing voor aardappeltelers SJAHRIR VOORZITTER INDONESISCHE ARBEIDERSPARTIJ De Bilt registreerde aardschokken Postcheque- en giro- nieuws Oostenrijksche nazi's moeten boete doen Piloten van de Luftwaffe willen weer vliegen De evacuatie der Nederlanders op Java Rusf in Luxemburg teruggekeerd Wiens belang? De explosies te Amsterdom en Bergen DE L.T.M.-DAG TE HOORN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1946 De overige prijswinnars waren: Afd. geiten. Geiten geb. in 1943 of vroeger1. Greta H. 1303 P. op den Kelder te Nibbixwoud; 2. Marttia H 888 D Prinsen te Spanbroek; 3. Truus 539 F: J. Kat te Hoogwoud; eerv. verm.: K. Meurs te Hauwert met Marie H 839; J. Wittebol te Hauwert met Betsy H 1307; Jac. Stam te Op meer met Fransje H i22 en Anna 211 F; S. Groot te Spanbroek met Sientje 11 209 F en Gre 370 F. Geiten geboren in 1944: 1. Gonny 601 F; G. K. de Jong te Spanbroek; 2. Gre H 1400 C. Laan Szn. te Berk hout; 3. Louise 540 F D. Prinsen te Spanbroek; eerv. verm. V. Meurs te Hauwert met Willie ]0 546 F. Geiten geb. in 1945: 1. Luci H 1304 W. de Boer te Nibbixwoud; 2. B'etsy C 333 D. Prinsen te Spanbroek; 3. Betje B 76 M. op den Kelder te Spanbroek; eerv. verm.D. Prinsen te Spanbroek met Jacoba 11 B 62. Geitlammeren: 1. Tini 17 P. op den Kelder te Nibbixwoud; 2. Elly B 80 D. Prinsen te Spanbroek; 3. Greta 13 P. Nooij te Mid woud; 4 j. 834 T. Brouwer te Hauwert. De andere in zenders kwamen allen in aanmerking voor een eeïvolle vermelding. De beste productiegeit: i. Sientje ll 209 F S. Groot te Spanbroek; 2. Marie L K. Meurs te Hauwert. Afdeei. Schapen geregistreerd Texelsch ras. A. Viertallen fokschapen; geboren voor 1945: 1 A A. B'rak Jr. te Ben- ningbroek; 1 B J. Wagemaker te Weere; 2. Jac. Clay Gz. te Sijbekars- pel; 3. J. P. K'oopman te Langereis Hoogwoud; 4. A. C. J. Wiering te Hoogkarspel. B. Viertallen fokschapen; geboren in 1945: 1. P. Kover te Ursem; 2. J. Wagemaker te Weere Abbekerk; 3 A J. de Jonge Wz. te Jisperweg te Beemster; 3B C. Wijdenes Pz. tie Sijbekarspel;; 4 A Jac. Claij te Sij- bekarspel; 4B: Gebr. Broers te Een_ ningbroek. C. Viertallen ooilammeren: 1. D. Donker Pz tie Schagen; 2 A Wed. W. Kistemaker te Abbekerk; 2B J. de Jonge Wz. te Beemster; 3. J. Wage- maker te Weere Abbekerk; 4 AA. Brak Jr. te Benningbroek; 4 B' A. C. J. Wiering te Hoogkarspel. D. Drietallen ramlammeren (van één vaderdier): 1. J. Wagemaker tie Weere Abbekerk; 2. Wed. Kistema ker te Abbekerk; 3. J. Stapel Sz. te Sijbekarspel; 4 A P. Pijper te Twisk 4 B J. P. Koopman te Langereis Hoogwoud. E. Eenjarige rammen: 1. P. Donker Pz. te Hoogwoud; 2. A. C. J. Wiering tie Hoogkarspel; 3. J. Wagemaker te Weere Abbekerk; 4 A C. Langedijk Hz. te Weere Abbekerk; 4 B P. v. d. Oord te Aardswoud. Tweejarige en oudere rammen: 1. D Donker Pz. te Schagen; 2 A P. Korver te Ursem; 2 B P. Pijper te Twisk; 3. D. Donker Pz. te Schagen; 4. J. Stapel te Sijbekarspel. G. Schapen met hare in 1946 ge boren lammeren: 1. J. Wagemaker te Weere Abbekerk; 2. A. C. J. Wie_ rinjg te Hoogkai(spel; 3 A J. de Jonge te Beemster; 3 B D. Donker tie Schagen; 4 A J. Wagemaker te Weere Abbekerk; 4B D. Donker te Schagen. Afdeeling Varkens; geregistreerd Groot Yorkshireras. A. Zeugen; geboren na 30 Sept. 1944; met minstens 6 biggen: 1. S. Bakker Johz. te Aardswoud; 2 A N. J. Blaauw te Berkmeer; 2 B J. Pleijter te Nieuwe Niedorp; 3 A A. Baken te 't Zand; 3B Joh. Pauw te Veenhuizen. B. Zeugen geboren voor 1 Oct. 1944 met minstens 6 biggen: l. A. Brak te Benningbroek; 2. J. C. Ham tie Hem 176; 3. Jb. Blaauw te Hoog woud. C. Drachtige Zeugen; geboren voor 1 Jan. 1944: 1. Wed. C. van Langen te Heerlrugowaard Nrd.; 2. A. Broer sen te Nieuwe Niedorp; 3 A C. Borst te Heerhugowaard Nrd.; 3 B C. Kos ter te Oostwoud. D Drachtige Zeugen; geboren na 31 Dec. 1943: C. Borst te Heerhu- gowaard Nrd.; 2. J. Paauw te Veen- huizenHeerhugo waard; 3. A. Brak te Benningbroek. E. Beeren; géboren voor 1 Juni 1945: 1. C. Borst te Heerhugowaard Nrd.; 2. K. Braak te Weere Hoog- Portugal ën IJsland hebben om het lidmaatschap van de Ver- eenigde Naties verzocht Grie kenland heeft geprotesteerd te gen mogelijke toelating van Alba nië tot de Vereenigde Naties De Arabische Liga wil niet, dat ook de Joden zullen deelnemen aan de Palestina-conferentie. De Fransche regeering heeft de bemiddeling van Amerika ver zocht om Siam er toe te brengen zijn grenskwesties voor het Intern. Hof en niet voor den Veiligheids raad te brengen. De maritieme commissie der Ver. St. heeft het plan opgevat 31 scheepsroutes, waarvan 10 op Europa, te openen voor de Amerikaansihe handels vloot. Te Freiburg zal van 24 Augustus tot 5 September het twintigste internationale „Pax Ro- mana" congres worden gehouden, waaraan een achthonderd katho lieke intellectueelen zullen deel nemen. In de buurt van Milaan hebben zich ongeregeldheden voor gedaan tusschen kaholieken en communisten. De politie moest tusschenbeide komen om de orde te herstsellen. woud; 3. S. Bakker te Aardswoud. F. Beeren geboren na 31 Mei 1945 doch voor 1 Jan. 1946: 1. P. Nooi Cz. te Midwoud. G. Twee_ of drietallen fokvarkens uit een toom; geboren tusschen i Aug. 1945 en 1 April 1946: 1. P. Donker te Willemsiioeve te Hoogwoud; 2. P. Zwakman Beur weg te Bergen; 3. A. Brak te Schager- brug; oud: 1. A. Bijman te Zandwer. ven te Spanbroek; 2. W. Zwaan te Benningbroek; 3. N. Laan te Opmeer Voor de beste merrie met het daar van afkomstig in 1946 geboren veu len: le prijs: Gebr. Kuiper tie H.H. Waard met Gindia; 2e prijs P. Vlaar te Hoogwoud met Feisanna; 3e prijs Gebr. Kuiper te H.H. Waard met Tenka; 4e prijs C. Mooi te St. Maar ten met Commantine; ,5e prijs: Jb. Bierens te Westgrafdijk me Eva. Zondag is het „Noorderbad" te Zandvoort wederom voor het publiek opengesteld De Fok kerfabrieken hebben gisteren voor het eerst sinds de bevrijding een motorvliegtuig overgedragen De landarbeiders in <ïe „oudé veenkoloniën" hebben het werk neergelegd, omdat zij niet gelijk gesteld zijn met andere groepen van arbeiders. De St Vitus- kerk te Hilversum zal vijf nieuwe klokken krijgen. Door d'e eta lage in te slaan zijn Zondagnacht te Hilversum voor duizenden guldens aan sieraden gestolen Te Terneuzen wordt op 24 eri 25 Augustus een internationaal damtournooi georganiseer^, Hei bijzonder gerechtshof te Amsterdam veroordeelde giste ren de 40-jarige H. J. Joosten uit Oosthuizen die als landwach- ter bewakingsdiensten had ver richt en deel had genomen aan de rijwielvordering tot 2 jaar rijkswerkinrichting met aftrek van voorarrest De NSKK-er D. Kok uit Alk maar werd veroordeeld tot 2 jaar rijkswerkinrichting met af trek van voorarrest. Van officieele Nederlandsche zijde te New York wordt verno men, dat Nederland vermoede lijk zal overgaan tot den aankoop van 45 schepen in de V.S. De vaartuigen moeten nog geïnspec teerd worden, zoodat ook nog geen koopprijs is vastgesteld. De totale tonnage der schepen zal ten naaste bij 450.000 ton bedra gen en er zal een bedrag van on geveer 30 millioen dollar mee gemoeid zijn. Tot de schepen, die op het oogenblik geïnspec teerd worden, behooren 28 vaar tuigen van het Lyberty- en tien van het Victory-type. Gisterenavond omstreeks acht uur is boven Leidschenda men het daaraan grenzend gedeelte van Voorburg een zwaar noodv/eer losgebroken. Hagelsteenen van 'n grootte die men pleegt aan te dui den als duiveneieren, sloegen in grooten getale over het land en de huizen. Tal van ruiten werrden vernield. Het vee, dat zich op het land bevond, trachtte zich in de slooten veilig te stellen. Volgens de eerste berichten is de schade vooralin Leidsc'nendam nogal groot, speciaal in het Dams;ght kwartier en in de buurt van de Looierslaan tuinderijen waarop meer dan 250 ramen vernield werden, schijnen geen zeldzaam heid te zijn. Tot dusver zijn ongeveer 200 aanvragen voor een studiebeurs ingediend, terwijl dit aantal da gelijks met ongeveer 20 toeneemt voor-.amelijk voor de opleiding to. tuts, teennis :h mgenieur en meester in de rechten Voor d'e laatste studie hebben zich vooral Chineezen opgegeven. Nog niet veel aanvragen zijn binnengekomen voor de oplei ding tot landbouwingenieur, waaraan juist 'n groote behoefte bestaat. De aanvragen zijn af komstig van alle bevolkingsgroei pen uit geheel Indonesië, met uitzondering van Riouw, Banka en Billiton waarvan zich voor namelijk Chineezen hebben op gegeven. De Australische gedelegeerde, dr. Evatt. viel Molotoff aan op het punt, dat bepaalde mogend heden vasbesloten zouden zijn hiln stemmen gezamenlijk uit te brengen. „Het land. dat ik vertegenwoordig, alsmede alle landen, waarnaar de heer Molo. tof heeft verwezen, zijn als vrije landen naar deze conferentie ge komen om een geteekenden vre- ce te verkrijgen en niet alleen vrede, maar ook rechtvaardigheid in Europa. Dit brengt mij er toe mij tegen de twee derde meer derheid te verzetten". Evatt zei- de, dat de Groote Vier een dub bele portie hebben; zij stelden dë vredesverdragen op en leggen ze aan de conferenile voor. Zij zijn tevens leden van de confe rentie en zijn verdedigers van wat zij reeds hebben voo. bereid. Na stemming zou de zaak weder om aan de Groote Vier ter be slissing worden voorgelegd Dit is, aldus Evatt. een genoegzaam sterke positie voor de Groote Vier. Dr. Evatt verklaarde, dat hij voor het Nederlandsche en Nieuw-Zeelandsche amendement zou stemmen maar dat indien deze zouden worden verworpen hij het Britsche voorstel zou steunen. Hij besloot: „Ik eisch. dat alle landen hier niet alleen het recht zullen hebben als adviseurs te worden gehoord, doch ook om een zeer werkelijk aan deel te hebben in het tot stand brengen van den uit- eindelijken vrede. Deze me thode is democratischer dan elke andere en daarom sleun ik het Nederlandsche amen dement." De Britsche afgevaardigde her innerde er aan, dat alle beslis singen van de conferentie, door middel van welke meerderheid ook aanvaard, automatisch door de Groote Vier in overweging zouden worden genomen. Hij sprak de suggestie van Mo. lotof tegen ,dat hij ontrouw was aan de beslissingen van dë Groote Vier en verzette zich te vens tegen een verdeeling in lan den, die al dan niet door den vijand bezet zijn geweest Een woordvoerder van het Joodsch Bureau heeft ver klaard, dat het bestuur van het Bureau het Britsche plan voor de verdeeling van Pa lestina heeft verworpen, om dat het noch aan de joden noch aan de Arabieren onaf hankelijkheid biedt, en omdat het beteekent, dat zeifregee- ring in de voorgestelde afzon derlijke provincies „illusoir" zal zijn. Het bestuur van het Jewish Agency heeft in een communiqué verklaard, dat de Britsche voor stellen inzake den toekomstigen status van Palestina onaanvaard baar waren als basis voor onder handelingen. Daarentegen verklaarde Samuel Merlin, de secretaris-generaal van de joodsche commissie voor natio nale bevrijding, dat het Joodsch Bureau door het rigeureuse optre den der Engelschen in Palestina in paniekstemming zijn geraak, en bereid zou zijn elk plan tot op lossing van de Palestijnsche kwes tie te aanvaarden. Tengevolge van het uitgaans verbod voor joden, dat wegens den terroristischen aanslag op het hoofdkwartier van de Palestijn sche regeering, voor de nachtelijke uren werd opgelegd, hebben dui zenden joden, die buiten Jeruza- 'lem wonen hun pelgrimstocht naar den „klaagmuur" op den ne genden van de maand Ab (den verjaardag van de vernietiging van den tempel door Titus in het jaar 70) voor het eerst sinds men- schenheugenis niet kunnen hou den. Slechts honderd joden uit het,gebied, dat vrij is van 't uit gaansverbod hebben den tocht naar den klaagmuur gemaakt In den nacht van 's avonds 2 tot 's avonds 3 Augustus is de weersgestledheid in Noord-Hol land critiek geweest voor het op treden van aardappelziekte. Op een vergadering van de In donesische arbeiderspartij (PeF- satoean Boeroeh Indonesia) te Che»ibon is Sjahrir benoemd tot voorzitter van deze partij. De buitengewoon zware aard beving in de Caraibische zee is door de seismografen van het KNMI Zondagavond om 2 min. over zeven opgeteekend. Nog vijf uren nadat de eerste schok was geregistreerd duurden de trillingen voort. Tijdens het maximum van dë beving ging de bodem in ons land enkele mil limeters heen en weer Doordat deze bewegingen langzaam wa ren (een trillingstijd van 20 sec.) waren de trillingen echter niet voelbaar. Aardbevingen van deze groo te zijn weliswaar zeldzaam, maar worden in De Bilt ongeveer eens per jaar geregistreerd De termijn van aanbieding van postcheques is verlengd van 14 tot 21 dagen na den in den che que en advies vermelden datum. Na lange voorbereidingen heeft het Oostenrijksche Parlement een wet aangenomen, waarbij maat regelen tegen voormalige na- tionaal-socialisten van kracht worden De wet zal straffen of lasten voor één op elke veertien Oostenrijkers tot gevolg hebben, In totaal 450.000 personen zullen op de een of andere wijze ont zetting van rechten, betalen van een bijzondere belasting voor hun betrekkingen met het na- tionaal-socialisme hebben te boe ten. Het aantal aanvragen van pi loten der voormalige Duitsche luchtmacht voor een functie bij Europeesche Luchtvaartmaat schappijen is zoo groot, dat het Amerikaansche hoofdkwartier te Frankfort een communique heeft uitgegeven, waarin er op wordt gewezen dat dergelijke aanstel lingen niet in overeenstemming zijn met een totale demilitarisatie van Duitschland en derhalve niet door Duitschers kunnen word'en vervuld Het Indonesisch-Republikein- sche Persbureau Antara heeft medegedeeld dat er uil het bin nenland van Java nog slechts 2000 personen te evacueeren zijn. Na hun evacuatie, welke in den loop van één week zou kunnen plaats vinden, zou men de eva cuatie als voltooid kunnen be schouwen. Een Britsche woord voerder heeft verklaard dat het geallieerde hoofdkwartier taal noch teeken van de Indonesiërs betreffende de evacuatie had ont vangen. De officieele woordvoer der voegde er aan toe dat het cijfer 2000 vermoedelijk inhoudt het aantal Europeesche geïnter neerden die tijdens de Japansc'ne bezetting in kampen zijn gebracht en hij gaf als zijn meening te kennen dat de „overeenkomst van Djogia" eveneens een aan tal personen omvatte, die pas na den Japanschen nederlaag door de Indonesiërs zijn geïnterneerd. De regeering van het Groot Hertogdom Luxemburg heeft be halve Albert Winger alle ver dachte revolutionairen, die Vrij dag bij een plotselinge razzia gevangen genomen zijn, vrij ge laten. Pierre Dupong, premier van het Groot Hertogdom, ver klaarde, dat de samenzweerders, die behalve Winger legerofficie ren waren, plannen hadden ge smeed alle leden der regeering te ontvoeren en een eigen regee ring te vormen. De ontvoerde ministers hadden zij dan enkele dagen later weer vrij willen ia- ten. „Het was heelemaal een erg komische opera-revolutie", zei Dupong. In Luxemburg is van daag de normale rust weerge keerd. HE UITLEGGERS zijn het er wel over eens, dat de para bel van den onrechtvaardigen rentmeester (Evangelie van Zondag j.l.) mede een aan sporing tot beoefening van liefdadigheid bevat Maak u door het geld wat gij bezit een soort vrienden die na uw dood klaar zullen staan, om u in de eeuwige woontenten te ont vangen. Zoo verschijnt de vraag in wiens belang de lief dadigheid is, in een bijzonder licht. De man aan wien ik een financieele ondersteuning of aalmoes geef, kan daarvan al lerlei genoegen op deze aarde beleven, doch mij, die het gaf, wacht een geheel ander ge noegen! Indien ik tenminste geef in een geest van waarheid en eenvoud. Hiertoe nu be hoort ook, dat ik mijzelf ster ker tot dankbaarheid verplicht weet wegens het voorrecht van te mogen en te kunnen geven dan de gesteunde we gens het geld dat hem ge schonken wordt. Beoefening der liefdadigheid behoort reeds tot standing en bescha ving. Maar dat men daarbij minder dankbaarheid moet eischen dan wel zelf dankbaar zijn, dat wordt nog weinig in gezien! (Bij gebrek aan geloof aan de eeuwige woontenten). MARCUS VEROORZAAKT DOOR SABOTAGE Zondagmiddag arirveerde te Hoek van Holland, zoo meldt De Volkskrant, een auto, waarin zich een vijftal personen bevond die door hun geheimzin nig gedrag de aandacht der militaire autoriteiten trokken en van wie ver moed werd, dat zij een aanslag op het munitie depot in den zin hadden. De inzittenden werden ge arresteerd. Officieele bijzonderheden over dezen aanslag zijn nog niet bekend, daar het onder zoek, dat in handen is van den Officier van Justitie te Rotterdam, nog in volle gang is. Men neemt aan door de aanhouding van deze vijf ver dachten op het spoor te zijn gekomen van een wijdvertakt complot, dat ook de hand zou hebben gehad in de ontplof fingsrampen in den IJpolder te Amsterdam en te Bergen aan Zee. De jaarlijksche L.T.M.-dag, welke Vrijdag 13 Sept. a.s. zal worden gehouden, mag zich wederom in een groote be langstelling verheugen. Naast de afd. fokvee, schapen, var kens en geiten zal er ditmaal ook zijn een afd. konijnen, waarvoor reeds flinke deejn-" me is toegezegd, f^vens zal de Verloting wee' worden gehou den, waarvQjr de Kon. goed keuring is aangevraagd. Voor afmeldingen verwij zen wij naar de in dit num mer vosrkomende advertentie.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7