Rusland krijgt een uitbrander Radio-actief water verbrandt alles wat leeft Comediespel of debatingclub? Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: a t i s ARTIKEL 27 VEELEVERINC MARINIERSBRIGADE BIJ SOERABAJA Geladen atmosfeer te Parijs TWEEDE CONTRA EERSTE KAMER Collaborateur te Ban doeng gearresteerd Atoombom-proeven vergeleken Mussolini's lijk in Zwitserland? MOLOTOFF EN BYRNES Persvrijheid in Rusland en in Amerika! Minister van Marine benoemd Minister Lieftinck blijft dictator Eerste Kamer over de geldzuivering Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand. Inclusief Incasso. Advertentle-prUs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.S0; ln alle edities 28 ct p. m.m.; minimum 4. Fam. ber 20 ct. p. m.m.; ln alle edities 30 ct Noordhollandscli Dagblad Buiten God is 'i nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10997 ALKMAARLangestraat 42A tel 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; tel. K2230 SCHA GENMolenstraat 52 tel 459 (K 2240) Bankrelatie: Noorderbank ÜD ARTIKEL 27 van de Wet op de Vermogens-aanwasbelasting heeft een zekere vermaardheid gekregen. Niet.alleen om den veelzeggënden inhoud, maar ook om de hardnekkigheid' waarmede van verschillende kanten bij den Minister op wijziging van dit ar tikel is aangedrongen. Vooral van agrarische zijde heeft men geen krimp gegeven. De Stichting van den Landbouw was sterk op haar qui vive en de agrarische Kamerleden kwamen krachtig in 't geweer. Een uitge breide redevoering wijd'de het Tweede Kamerlid van der Wey- den aan de verschillende zaken, die met dit wetsontwerp gemoeid zijn en vooral aan het beroemde artikel 27. dat in zijn omschrij ving van de onoirbare en on rechtvaardige winsten ingevolge levering aan den vijand op wille keurige wijze de bona fide export van land- en tuinbouwproducten' dreigde te treffen. In de bezettingsjaren hebben de land- en tuinbouw noodge dwongen aan de Duitschers moe ten leveren en deze leveringen geschieden behalve clandestien en „zwart" op regelmatige wijze aan de instanties van de Neder- landsche Voedselvoorziening en aan de veilingen. Natuurlijk nam de Kamer het niet op voor de clandestiene en voor de zwarte leveranties, maar alleen voor die andere, welke trouwens, anders dan men nog wel eens schijnt te meenen, niet zoo buitensporig waren. Zij ble ven ver onder den normalen uit voer in de buitenoorlogsche ja ren. Voor den krachtigen aandrang uit de Kamer is de minister ten slotte bezweken Hij heeft een uitweg gevonden door een schoone zinswending in te voegen en toch de kwalificatie „onoir- baar en onrechtvaardig" te be houden. Voor de aderlating van 90 pet. zullen nu alleen in aanmerking komen de leveringen, die ge schiedt zijn ,,ïn strijd met de zorgvuldigheid, ^velke redelijker wijs betaamde tegenover ae na tionale zaak". Hiermede zijn de leveringen van land- en tuinbouwproducten via de erkende Nederlandsche instanties buiten deze heffing komen te vallen Het was voor den georganiseer- den landbouw en voor het Par lement, dat de wenschen van den landbouw op dit punt krachtig steunde, een mooi succes. NAAR wij vernemen, heerscht in de kringen van den ge- organiseerden landbouw groote ontstemming over het besluit van het departement van Landbouw, om de verplichte veelevering met ingang van 1 September niet te beëindigen. Dit besluit is genomen, tegen de algemeene verwachting in. Uit de kringen van den Land bouw en ook door verschillende overheidsinstanties, o.a. het col. lege van Voedselcommissarissen, was geadviseerd, de verplichte levering op te heffen. Deze maat regel en de wijze van zijn toepas sing, heeft in de kringen van de veehouders al weel" kwaad blo;d' gezet en het bericht, dat hij ge handhaafd is, verwekt in vee houderskringen veel onrust. Van de zijde l-van de organisaties is een kluchtige actie te verwach ten. Hedenavond om 18.30 uur zal de commandant van het korps mariniers, generaal-majoor Von Frijlag Drabbe, in een radio-toe_" spraak over den zender Hilver sum I med'edeelingen doen over de eerste mariniersbrigade bij Soerabaja. De eerste proefvlucht naar Zuid-Amerika. Het K.L.M.-vliegtuig PH-T.C.F. (Friesland) gereed voor het vertrek voor de eerste proefvlucht naar Buenos Aires, op Schiphol. Vanaf 1 Oct. zal de K.L.M. 'n geregelden dienst op Zuid-Amerika onderhouden De commissie voor de regle menten van de Conferentie van Parijs heeft gisteren haar beraadslagingen over de kwes tie van eenvoudige of twee derde meerderheid hervat. Er zijn vijf voorstellen, waarvan het voorstel van de Groote Vier: alle beslissingen bij tweederde meerderheid en het Nederlandsche voorstel: alle beslissingen bij eenvoudige meerderheid, de belangrijk ste zijn. Byrnes leverde repliek op de door Molotof afgelegde verklaring dat hij een voorstel van Rusland om gedurende de conferentie bij eenkomsten van de ministers van eenkomsten -van de ministers der Groote Vier te beleggen, van de hand had gewezen. De atmosfeer was geladen, toen Byr nes zich herhaaldelijk tot de Sov- jerussische delegatie richtte, daar bij ®u en dan zijn wijsvinger drei gend heen en weer bewegende De leden van de Sovjetrussische de legatie keken recht voor zich uit of naar beneden; -Molotof boog"1 zoo nu en dan het hoofd naar zijn tolk, terwijl Wysjinski meermalen zijn gezicht met de hand bedekte. Toen de zitting ten einde liep, vroeg men zich met zorg af, of deze uitwisseling van verwijten tusschen de twee machtigste sta ten ter wereld geen weerslag zou hebben op de besprekingen, waar door he verloop der conferentie ingewikkelder zou kunnen wor den. DE SENAAT zat Dinsdagmid dag de Tweede Kamer dwars. Ons Lagerhuis begon met het vervolg van de behandeling van het wetsontwerp op de Ver- mogensaanwasbelasting, op den zelfden middag, dat de Eerste Kamer het ontwerp tot verlen ging van het besluit machtiging Geldzmvering op het program had staan. Dit kon echter, in verband met den datum van 8 Augustus, inderdaad niet wach ten, geen dag en geen uur. En aangezien de Minister van Fi nanciën niet tegelijk in de Twee de en tevens in de Eerste Kamer kan zijn. moest d'e Tweede Ka mer na een korte beraadslaging over enkele punten met de be handeling stoppen, om minister Lieftinck gelegenheid te geven, naar de Eerste Kamer over te slappen, waar hij met de sena toren den degen ging kruisen over de geldsaneering Tusschen deze en d'e Vermogensaanwas be staat het nauwste verband maar toch kan het niet samengaan als de twee onderaeelen van ons Parlement er over moeten be raadslagen. Het was derhalve voor d'e Kamerleden een vroe gertje. Na veel gekibbel tusschen de twee grootsten van de Groote Vier kwam er eerst in het middernach telijk uur een einde aan de de batten. Het compromisvoorstel van Engeland werd aangenomen, dat bepaalt, dat zoowel de voorstellen die met twee-der de, als die welke met eenvou dige meerderheid zijn aange nomen, aan de Groote Vier zullen worden voorgelegd. Te Bandoeng is gearresteerd onder ernstige verdenking van collaboratie met den vijand P. G. Jongejan, oud 31 jaar en geboren te IJmuiden. Hij is in het huis v.an bewaring opge sloten. Twee rapporten aan president Truman over de 2de atoom- bomproef de explosie onder water bij Bikini op 25 Juli zijn door het Witte Huis ge publiceerd. Beide rapporten wezen er op, dat de radio activiteit onmiddellijk na de ontploffing onder water ge raamd werd gelijk te zijn ge weest aan vele honderden tonnen radium. De tweede bom veroorzaakte een zondvloed van water geladen met doodelijke radio_aetie.Ve elementen over een gebied, dat 90 pCt. van ihet doelgebied omvatte. Zulke gevolgen zouden even rampzalig kunnen zijn voor een vloot als de resultaten van de eerste proef, hoewel gedeeltelijk om verschillende redenen. In het hoofdstuk over de waarne mingen en conclusies van beide proeven zegt een der rapporten o.m. Het is onmogelijk om de atomische ontploffing te (waardeeren in termen van de gebruikelijke explosieven. De eerste bom, die in de lucht onplofte bracht groote schade toe aan den bovenbouw van de groote schepen binnen een straal van een halve mijl doölr geringe schade aan de rompen. Geen sdhip binnen een mijl van ieder der twee ontploffingen kon ontsnapt zijn zonder eenige schade aan zich- Volgens te Rome ontvangen berichten heeft Antonio Pa- rozzi, die onlangs door de po litie van Milaan werd gear resteerd, bekend, dat het lijk van Mussolini op het eiland Brissago in het meer van Lu gano in Zwitserland verbor gen is. Parozzi, een vermeend lid van de bende, die het lijk in April j.l. heeft weggehaald, zeide, dat het lichaam was opgegraven en per auto naar Zwitserland was gebracht. ONDANKS de vele strijkages van Byrnes, die sprak van mijn goe den vriend Molotoff en die ook het Russische volk vleide met vrien delijkheden. bleek tiodh in de bespre king van de Parijsche reglements commissie, dat Byrnes en Molo toff twee togen, standers zijn, die de contro verse tusschen tWee werelden vertegenwoordi gen, of...:* het zijn de grootste comedianten welke de wereld op het oogenblik in Parijs ten toonstelt! De besprekingen in de re glementscommissie over de regelingen van de stemverhouding hebben aan leiding gegeven tot verhitte en lang durige debatten, waarbij men zich zoozeer op zijpaden "begaf, dat het urenlang niet anders geleek of men was verzeild in een internationale debatingclub. Zoo nu en dan kwam men plots tot de ontdekking, dat men toch eigenlijk bijeen was, om de pro cedure van een Internationale Con ferentie van 21 landen te regelen, waar over een zekere basis voor vre- desmogelijkiheden moet worden be slist. Byrnes maakte zich nu en dan boos en verweet Molotoff, dat in de Russische pers zijn woorden niet wer den weergegeven. Moet je de Ameri- kaansche pers zien! O, ja, zei Molo toff; toen weer. En wat is dit dan. En hij klopte op de tafel, waar een exemplaar lag van de New York He rald Tribune. Hier staat wel critiek op mijn rede maar mijn rede zelf is er niet in te vinden. En daarop hield Molotoff een heel betoog over de persvrijheid. In Amerika was die maar zoo_zoo, vond hij, want de meeste kranten waren in handen van een paar zeer machtige concerns en in Engeland dito dito. Dit alles nam natuurlijk niet weg, dat de Russische kranten slechts in handen zijn van de Overheid en slechts mogen schrijven, wat de poliieke macht hebbers willen. De concernmacht van de pers be perkt! de pers vrijheid zonder twijfel, maar het groote verschil met Rusland is dat de persvrij heid daar in principe niet be staat en in landen als Amerika wel. Daar komt er zoo niet alles dan toch in vele gevallen nog wel iets van terecht. Intusschen was het geen perscongres te Parijs, maar zooals men weet, een commissievergadering voor de regeling en de procedure van de Vredesconferentie. Voorloopig^ doet de vredesduif niet anders dan zich schamen zelf en ernstige schade aan de be manning. In het geval van de ex plosie onder water was de luchigolf veel minder intens' en er was geen hittegolf van eenige beteekenis. De 2de bom stortte echter groote massa's hoogst radio.actief water op de dekken en in de rompen van de schepen. Deze besmette schepen werden radio actieve kachels en zouden alle levende dingen aan boord ver brand hebben door onzichtbare en pijnlooze doch doodelijke stra len. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot Minister van Marine de Kapitein-Luitenant ter Zee der Marine-reserve J. J. A. Schagen van Leeuwen. Hij is hedenmorgen door H.M de Koningin beëedigd. De nieuwe minister is geboren te Pretoria (Zuid-Afrika) op 28 Augustus 1896, waar zijn vader lid was van het Hooggerechtshof der Zuid-Afrikaansche republiek. In 1916 werd hij adelborst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Den Helder en pp 16 Aug. 1919 Luitenant ter Zee 3e klasse. Op 1 Januari 1936 werd hem eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Tijdens de bezetting plukte het hem te ontsnappen naar Engeland. Sinds Juni 1^)45 was hij sous-chef van de hoofdafdeeling materieel van het Ministerie van Marine De nieuwe minister is van pro- testantsche huize en niet bij een politieke partij aangesloten. Bij de behandeling van net wetsontwerp lot verlenging van de machtiging met betrek king tot de geldzuivering, maakte minister Lieftinck gis teren 'in de Eerste Kamer geen slechte beurt. Van de zes af gevaardigden, die over deze materie het woord voerden, verklaarde slechts de heer Pollema bezwaar te hebben tegen verlenging van de dic tatoriale bevoegdheden van den minister. Naar zijn meening ware het, na een jaar ervaring, zeer goed moge lijk geweest de'algemeene richtlijnen van de geldzuivering bij de wet vast te legg'en. Niettemin bleef de Ghr. Historische afgevaardigde niet achter in waardeering voor hetgeen de minister tot stand had gebracht. Wel betwijfelde hij of de minister in zijn streven geslaagd ^vas en wees hierbij op de zeer ruimere geldcir culatie. In dit opzicht is er reden tot ongerustheid. De heer Pollema fdrong er op aan het geblokkeerde geld zoo spoedig mogelijk verhandelbaar te maken b.v. in den vorm van belas tingcertificaten. Ook de katih. afgevaardigde Prof. van der Brink, had groot respect voor het werk van den minister maar zag een monetair gevaar in de niet on belangrijke stijging van de geldcir culatie. De gevolgde politiek van de blokkeering is wei de voornaamste oorzaak van de huidige bedenkelijke situatie. Voor juichtoonen is het 'dan ook thans nog te vroeg. De andere sprekers van diverse pluimage waren van meening dat verlenging van de machtiging noodig is. De minister zette nog eens d£-"bp- zet der geldsaneering uiteen^én J?p-j toogde, dat de deblokk^elu* snel verloop moesjf j^tren'. wilden wij gevrijwaard «^ven voor een economisch déraillement. Zoo spoedige mo&elijk zuUefOöe geblokkeerde sat. di wordepatfmfëezet in vertanclatëare maar .--iuet_Dteieenbare, ceptificaten. Het^Zou echter leaver yoCren thans J3* te. êaan op onzc-fingncieele en monetaire 'positie.Jpït hoopt de mi nister te Qoen^bu de komende be- grootiing. /Het' wetsontwerp werd vervolgens, goedgekeurd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1