DE EGMONDEN IN OPBOUW 2 Het duingebied uit zijn isolement Haarlem viert feest Doen! Nieuw Noordhollandsch Dagblad WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1946 Een klein dagbladbericht meldde, dat in Egmond aan Zee op één dag ruim tiendui zend' strandgasten waren ge teld. Deze eenvoudige regels spraken zooveel, dat het de moeite waard leek eens na der kennis te maken met deze kleine plaats aan de Noordzee, waarvan echter in het verre verleden al werd gesproken. De sporen der oudheid zijn er nog over en getuigen, dat 't dorpje sinds eeuwen al geschiedenis maakt, maar ook zijn er nieuwe sporen, die er op wij zen. dat de historie een ver der gebied heeft. Vlak bij het strand op het z.g. Pompplein zijn hondera huizen gesloopt, terwijl van de boule vard ongeveer niets meer over was De boulevard is er al weer, als eerste nieuw-gebouwd, en de plechtige opening ervan ge schiedt vandaag. Bij ons bezoek aan Egmond trof het daf burge meester M. Niele zijn laatste in spectie over den nieuwen wan delweg maakte. Het was dan ook tie juiste manier hem even in zijn Egmonasche toekomstdroo- men te storen en een en ander over zijn plannen te ontfutselen. De burgemeester als man uit het normale practische leven, kent de menschen en ook de nogal lastige wezens, die bij het vragen niet van ophouden we ten. Daarom werden de plannen in "al hun aspecten van uitge breidheid ontvouwd Zij zijn allen mooi en veelom vattend. Wat zal er van Egmond aan Zee worden? In de toekomst een badplaats waar de rust van een verdiende vacantie te vinden is, waar dus het mondaine nieh aan de orde komt. Want mondaine strand- centra zijn er genoeg. Het zal dus een rustige pension^Jaats worden met daarbij alle genoe- §ens die strand en zee kunnen ieden. Daartoe zal het Pomp plein weer worden opgebouwd met in het midden de historische pomp. Aan den zeekant zullen hotelg»verrijzen, terwijl d!e win kels om het plein heen worden geprojecteerd, met meer het land in de woningen Behalve de reeds aanwezige zal er nog een binnenboulevard wor den aangelegd, die achter de dui nen om zal loop en1. Een nieuwe verkeersweg. Een andere verbetering is het plan om den grooten weg van Hieiloo over de duinen heen te takken, zoodat die uit gaat monden op» de boulevard. Langs den zeeweg zal het villapark worden opgetrokken, zoodat het ge_ heele bouwplan een prachtige com binatie biedt van rust, maar ook van snelle verplaatsing, om bet den gas ten in de toekpmst zoo geriefelijk mogelijk te maken. Deze geriefelijkheid ligt eveneens opgesloten in het plan om een bios- coop_concertzaal te' openen, wadr de toeristen ook geestelijk voldoende ontspanning kunnen vinden. Men hoopt hiermede volgend jaar klaar te zijn. Het seizoen bracht nu al 4000 pensiongasten en de burgemees ter spreekt als zijn vaste overtuiging uit dat dit getal in de toekomst kan worden behouden, zoo niet vergroot. Wanneer ten minste de menschen met door te weinig comfort in eigen land naar buiten worden gestuurd. Bijvoorbeeld? Een toekomstige tram verbinding Wanneer van Alkmaar uit over SchoorlBergen en Eg mond! een electrische tram wordt aangelegd, om op deze manier het geheele duinge bied uit zijn isolement te halen. Dit is dringend noodig! Bovenstaande is geen uto pie van Egmonds burgerva der. Hij is druk bezig met confereeren en overleggen, want ook andere overheids instanties zullen hieraan htm volle medewerking moeten verleenen. Degenen, die de stoot gegeven nebben zullen niet rusten, voor deze plan nen werkelijkheid zijn ge worden Ook Egmond-Binnen wordt badplaats want de gemeente heeft 'n stuk strand van 4 K.M., datSclaar zal worden gemaakt y~0 -T-deze plaats. Verder wordt het1 sporwSaj»»n de duirfen, te beginnen 1 Sept:,, m orde ge- maakt. Zoo gaat <5e geschiedenis van de Ecrmonden door in steeds stijgende lijn Want behalve ditseizoenwerk; omdat de visscheiü niet noeu H, zal «r een mdus&ne worden geslicht voor plm. 200 ar®eiders, de mogelijkheid voor het oprichten van een teri'^"*-~v '»»*gesJtyhen. Binnen de paden. Het strand is nu geheel veilig, maar toch wordt voortdurend ge waakt voor eventueel aanspoelende mijnen, terwijl alles wat op munitie leeik is verzameld en centraal opge slagen. De paden in .de duinen zijn even eens veilig; heti omliggend gebied is nog niet vrij, daarom wordt er op toegezien dat men niet van het goede pad wijkt. Op het strandleven wordt in alle opzichten sciherp toezicht uitgeoefend waardoor excessen kunnen worden voorkomen. Ook wat dat betreft staat deze 'badplaats bovenaan. De Egmonden behoeven niet onder te doen voor andere vacantieplaatsen. Integendeel, hier wordt hard gewerkt zonder omwegen of ambtenarij. Dwars door de moeilijkheden heen zien de bewoners hun toekomstige gemeente als een sieraad langs Ne- derland's kusten. Een krachtige en doortastende be stuurder staat er borg voor. ALKMAAR Tuinders voor den Tuchtrechter De tuinders zijn nog steeds niet geheel vrij, hun grdnd te bewerken, zooals zij dat zelf graag willen; er is altijd nog zoo iets als een teeltplan, aan de hand waasvan zij voorge schreven krijgen, welke op pervlakte zij mogen betelen en rnet welke producten; hou den zij zich niet >aan deze voorschriften, dan komen zij met, den tuchtrechter in aan raking, zooals de volgende tuinders, die door Mr. Boer- rigter tot diverse geldboetes werden veroordeeld. V. te Zwaag, die 570 M2^ anemonen had geteeld zonder vergunning werd tot f 250.- Éoete veroordeeld (eisch f 750 boete); S.G., G.J. en P.J.W te Spanbroek moesten resp. f 200 f 15 en f 40 boete betalen (de eisch was resp. f 300, f 35 en f75); C.W. te Anna Paulowna f 25 conform den eisch; P. op den K. te Nibbixwoud f 35 (eisch f50); N.R. te Ursem f 25 (eisch f 35) en P.C.K. te Ursem f 15 (eisch f 25). De uitspraak in de zaak tegen Jac. S. te Schagen, tegen wien de ambtenaar f 1500 eischte wegens de groote winst, die hij heeft gemaakt, werd de 'uitspraak aangehouden. SPORTUITWISSELING Al kunnen de voetballers en zwemmers uit Bath in Augustus niet naar Alkmaar komen als ge volg van de te late beslissing van het Alkmaarsch Sportcomité de uitzending naar Bath in Sep tember van voetballers, zwem mers en turners, (40 in getal) gaat toch door. Teneinde deze uitzending te kunnen bekostigen, organiseert het sportcomité, dat slechts ca. f250.in kas heeft? twee voetbalwedstrijden; op Za terdag 24 Aug zal een Alk maarsch elftal uitkomen tegen H.R.C. uit den Helder, terwijl1 op Zondag 25 Augustus een ander stedelijk elftal tegen een eerste klasser zal spelen. Na deze wed strijden zal in samenwerking met enkele sportofficials het elftal worden samengesteld, dat naar Bath uitgezonden wordt. Het Sportcomité zal voorts aan Alcmaria WV verzoeken een zeker percentage af te staan van den opbrengst van de op 10 dezer en op 7 September te houden motorraces als bijdrage in de kosten van de sportuitzending Wij vertrouwen dat het VvV- bestuur het belang, zoowel voor de Sport als voor het Vreemde lingenverkeer van deze uitwisse ling zal inzien en gunstig op het verzoek zal beschikken. Het zal van de'ingekomen geldén, afhan gen of behalve voetballers en zwemmers ook turners aan de uitzending kunnen deelnemen. En aangezien de uit te zenden leden van den Turnkring Behoo- ren tot het keurcorps van het K N.G.V., zou 't jammer zijn, wanneer'deze wegens gebrek aan geld niet zouden kunnen worden uitgezonden. DE VROUWEN HEBBEN VRIJ Hedenavond om 7 uur is er in de St. Dominicuskerk aan de Laat geen vrouwencongre gatie UITSPRAKEN TRIBUNAAL C. L. Puyzer, uit Wieringer- waard, interneering voor tijd de tentie; heden vrij. H. J. Best uit Schellinkhout in tern. voor tijd detentie; heden vrij C A. v. d. Herf uit Anna-Pau- lowna, intern. 2 jaar; 15 Mei 1947 vrij. J. W. Lookman uit Den Helder; 18 mnd intern.; vrij op 10 Nov. 1946; verbeurdverklaring van 8000.en ontz. recht openb. ambt of functie bij 't onderwijs te vervullen. G J. de Haas te Den Helder; intern, tot 15 Nov. 1946 met ont zetting van 't recht op de Rijks werf te dienen. C. W van Zijll—Janghout, Wie- ringerwerf; in'tern. 1 jaar 9 mnd., dus tot 8 Februari 1947. Verbeurd verklaring van f 1000. Allen verloren voor 10 jaar de kiesrechten. MINDERWAARDIG BLEEK- WATER Het was een aantal bona fide winkeliers opgevallen, dat, ter wijl zij*" niet in voldoende mate tegemoet konden komen aan de aanvragen om bleekwater, andere winkeliers steeds genoeg voor raad hadden. Dit is voor dfen Keuringsdienst voor Waren aan leiding geweest eens hier en daar een onderzoek in te stellen naar de deugdelijkheid van het bleek water, dat minstens 4 zuivere chloor moet bevatten Daarbij bleek, dat van verschillende voorraden bleekwater het chloor- gehalte niet hooger was dan 0.7, 1, of ly„ hetgeen geconsta teerd kon worden door een proef onderzoek ter plaatse. Zoodoende konden verschillende bleekwa- terfabrikanten, buiten het keu- rmgsgebied van den Alkmaar- schen Keuringsdienst woonach tig, word'en achterhaald en kon een partij van eenige duizenden flesschen bleekwater in beslag genomen worden. Zoo waakt <ïe Keuringsdienst niet alleen over onze ijswafels, maar ook over het bleekwater. LIMONADE-SIROOP Het is gebleken, dat er ver schillende soorten limonadesiroop in den handel komen, waarvan 'de samenstelling te wenschen .overlaat. In limonadesiroop moet minstens 55. suiker verwerkt zijn en aangezien suiker nog steeds een distributie-artikel is, zou ook de goede limonadesiroop dat moeten zijn Limonadesiroop 'zonder suiker kan echter ge voeglijk als een knoeiproduct worden aangemerkt. Men zij dus gewaarschuwd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth A. d. v. Jo hannes B Veel en J. Brink; Mar- garetha S. d. v. Lubbert H. Bult- .huis en S. G de Vries; Jacobus z. v. Nieolaas Klarenbeek en A. Schong. Gehuwd: Johannes C de Goe de en Aleida C. Hassing; Dirk A. Lute en Augusta L. Gerens; Cor nells Nierop en Dientje Elings... LETTER G Donderdag is de beurt aan letter G voor het aJhalen van distributie bescheiden. JUBILEUM 12 Augustus as. hoopt de-heer J. Bentz, adj.-commies der Dir. Belastingen den dag te herden ken, dat hij voor 25 jaar in 's Rijks dienst is getreden. Het zal hem op dezen dag in de Kooi- meerlaan aan belangstelling niet ontbreken. N.V.H, - HARK In verband met de vacantie zullen de uitdeelposten van de Hark in de week van 12 tot 18 Aug. gesloten zijn. WAARLAND EERSTE PRIJS BEHAALD Zondae 4 Aug. 1946 de tweede dag van het Groot Nationaal Muziek concours heeft het R.K. Fanfare corps "S. Gregonus" dir. E. Peetoom te Alkmaar, in de tweede afdeeling Fanfare me: 419 punten een eerste prijs behaald. Het corps met hun kranigen dirigent proficiat! ST. MAARTEN VERGADERING GEMEENTE RAAD St. Maartens noodraad zal Maandag 12 Augustus voor de laatste maal bijeenkomen ten Raadhuize. In deze vergadering zullen nadere plannen tot het op richten van een Chr. Kleuter school ter sprake gebracht wor den. Aan het einde van deze ver gadering zullen de niet-terug- keerende raadsleden officieel af scheid nemen, nadat omtrent toe lating der nieuw gekozenen be- -H-+ is WEERBERICHT Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt; geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: KOEL WEER Wisselend bewolkt; eenige bui tjes; koel; meest matige Zuid- Westelijke wind. Zon opk. 5.11 Onder 20.19 Maan opk. 17.42 Onder 0.36 BERGEN DANKBAARHEID VOOR DE BEVRIJDING Steun oorlogsslachtoffers. Op initiatief van de V.V.V. B'ergen heeft een viertal kunstenaars aldaar, te weten J. van Her wijnen, Jb. Min; P. Ponstijn en J. H. Roggeveen, ieder ter grootte van 1 bij 0.75 M., een tee_ kenin# van een typisch beeld der gemeente gemaaikt. Deze teekenlngen zijn tjcr beschikking gesteld van het sub_comité ''Verkoop Rulpzegels voor Oorlogsslachtoffers"; dat ze; via de gezantschappen, ieder voorzien van een 600 zegels en handtfeekeningen, met een toepasselijk woord van dank voor de bevrijding zal zenden aan Ohurchil; Eisenhouwer; Stalin en Mevr. Roosenveld. Tot einde Augustus wordt aan een ieder in een beschikbaar gestelden winkel aan do Breelaan; die op de adreszijde een hulpzegfei plakt; gele genheid gegeven daarop tevens zijn handtieekenlng te plaatsen. Op iedere kaart kunnen 600 handteekeningen en hulpzegels geplaatst worden. Deze groote anziehtkaarten; ware kunstwerken, beantwoorden aan het tweeledig doel, de bevolking in de gelegenheid stellen aan cfe leiders van de overwinning dank te betuigen en tegelijkertijd het Fonds voor steun aan oorlogsslachtoffers te vergrooten. Op het gebied van de postzegelcu riositeit wordt tevens> iets bijzonders tot stand gebracht, want het zal wel nimmer zijn voorgekomen dat iemand een kaart ontving waarop 600 zegels en handteekeningen voorkwamen. In het artisten- en vacantlie-centrum Bergen heeft men ongetwijfeld een voorbeeld- gegeven dat navolging ver dient. HEERHUGOWAARD DE VLAGGEN WAPPEREN Ook N.S. stak trotsch en blijde Om de Prinselijke spruit Die verjaardeals gewoonte Weer de rood-wit-blauwe vlag uit. 'n Fiere mast van ruim tien meter Een verfraaiing van 't station Waaraan men als men góéd tuurde Oók een vlag ontdekken kon. 'k Vond die vlaggemast een weelde, HeerHugowaard had zeker lef! Maar die viagfc— was 't een vergissing? 't Leek de zakdoek van den chei» De Oranjeliefde bloeit weer Maar als ik wat zeggen mag: Geef N.S. wat extra punten Voor een bet're groot're vlag. WARMENHULZEN R.K. VOLKSBOND Dezer dagen hield de R.K. Volks bond' afcfr Warmenhuizen in. Cafe "De Ooijevaar" een algemeene ver gadering -waar als spreker aanwezig •was de heer G. v. Slingerland uit Alkmaar. Verder gaf van zijn be langstelling blijk Pater Dr. Rem. Quant. Na opening van de vergade ring nam de heer v. Slingerland* het woord; em\de aanwezigen te wijzen op hun groote plichten als katholieke arbeiders in een wereld, die sterk- principieele menschen dringend noo dig heeft. Hij» wees1 o.m. nog op den te houden verbondscursus te Lange- dijk, waar als eerste opzet is gekozen de arbeiders op een hooger plan t)e brengen door het geven van instruc ties, die ze door het»* volgen alleen van gewoon onderwijs hebben moeten missen. Vooral de jongeren onitlvïngen een ernstig vermaan om aan dezen cursus deel te nemen. Vervolgens voerde Pater Dr. Quant het woord om de gedachltlen van den vorigen spreker nogmaals te onder- streepen. K. DE GEUS LEVENSLANG De Bijzondere Raad van Cassatie te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen Klaas de Geus uit St. Pancras. De raad veroordeel de de Geus conform den eisch tot levenslange gevangenis* straf. Verbondsvergadering Katholieke Arbeiders beweging Op de 4 en 5 Sept. te houden Verbondsvergadering der Ned. Kath. Arbeidersbeweging zal Prof. Dr. Van dé Brink spreken over het actueele vraagstuk der loon- en prijspolitiek. De heer Stanley Wright, chef van de pers- afdeeling der Engelsche legatie in Nederland, zal een voordracht houden over toestanden en ver houdingen in Engeland en de cultureele en sociale aspecten voor dit rijk. Eerste opvoering van „De vrijheid vlagt" Op de Groote Markt te Haarlem, die tijdens de fees ten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan dezer stad in een openluchttheater is herschapen, werd gisteravond de eerste van een reeks op voeringen gegeven van het historische spel: „De vrijheid vlagt" van Dr. P. H. Schro der, onder regie van Louis Saalborn. Het spel, dat de geschiedenis van het beleg der stad van 1572- 1573 door de Spanjaarden, weer geeft, vormt met het passende décor, het middeleeuwsch stadhuis op den achtergrond, een treffende gelijkenis met den strijd van de achter ons liggende jaren Onder de vele bezoekers bevon den zich: de Minister-President, Dr. L. J. M. Beel en diens echt- genoote de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hol land, Baron Dr" J. E. de Vos van Steenwijk, de heer M. A. Reinalaa burgemeester der stad en ver schillende» leden van den ge meenteraad. Aan het slot van den avond werden verschillende medespelen den bloemen aangeboden, waarbij de Wethouder van Kunst, de heer A. Geluk, een woord van hulde en dank bracht aan allen die tot het welslagen van dit spel hebben medegewerkt De uitgestelde gemeente raadsverkiezingen De Tweede Kamer heeft gisteren het wetje inzake de voorzieningen voor bepaalde gemeenteraadsverkiezingen z. h. st. aangenomen: Zooals men weet, ging het hier om het feit, dat in een zevental plaat sen, o.a. in Deventer en Nij megen, een candidatenlijst te laaf was ingegdiend, zoodat resp. de C.P.N. en de Commu nisten niet aan de verkiezing konden deelnemen. Van de zijde der A.R. had men aan vankelijk nogal bezwaren te gen het wetsvoorstel, om de candidaatstelling te herope nen. Wet is wet, meende de heer Algra. Alle andere par tijen waren ervoor, om in den ontstanen noodtoestand te voorzien. Tenslotte was ieder een het er mee eens. DE VERLIEZEN TE SEMARANG Van officieele zijde wordt ver nomen, dat van het Nederland- sche garnizoen op het vliegveld van Semarang tijdens de botsing van Zaterdag j.l. vier man ge dood werden. £E1V LEZER schreef mij over eenige jonge menschen te Alkmaar, die naar aanleiding van mijn bijdrage „Het neon- kruis aan den avondhemel'1 ,het besluit hebben genomen om iederen avond, nadat het lichtkruis op den toren aan de Laat ontstoken is, een korten groet naar Christus' Kruis op te zenden. Het is goed, zooiets te vernemen! Immers, nog te veel menschen luisteren naar een preek of naar een radio praatje of lezen een korte me ditatie, als gold het slechts, hun eenige variatie of sensatie te bezorgen. Ze vinden het ge zegde of geschrevene „mooi", „raak", „interessant" of iets van dien aard en gaan weer over tot de orde van den dag. Het komt er echter op aan, dat ieder zich de leisen en be schouwingen persoonlijk aan trekt en nimmer verzuimt persoonlijk een practisch be sluit er aan te verbinden. Zoo als die jonge menschen dat naar aanleiding van het arti kel over het lichtkruis deden. Hopelijk blijven zij niet de eenigen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2