RADIO De zuivering van het Dagblad voor Noordholland VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad Bommenwerpers bestoken Indonesische troepenconcentraties Militaire actie te Bandoeng WATER OP DE BON Trygve Lie optimistisch Vrouw vermoord te Amsterdam Jalouzie de oorzaak Kabinet Huysmans stelt zich voor Geen verandering in het regeeringsbeleid DE PARIJSCHE CONFERENTIE V. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 194S III. (Slot.) "TENSLOTTE kwamen ook en- kelp journalisten van het Dagblad voor Noord-Holland voor de zuiveringscommissie; Ne bis idem, is een oud La- tijnsch spreekwoord; niemand worde tweemaal voor eenzelfde feit veroordeeld, is er de betee- kenis van. Er waren journalisten die alreeds door de vanwege het Militair Gezag ingestelde zuive ringscommissie te Alkmaar wa ren gezuiverd en ofschoon bij de langverbeide verdwijning van het M.G medegedeeld werd, dat de besluiten van het M.G. van kracht zouden blijven, werden enkele collega's toch nog eens door deze landelijke zuiverings commissie berecht. Wij hebben echter den indruk, dat die zuiveringscommissie van het M.G wat men noemt een opgezette mouw was; een come- die, gespeeld door de ex-illega len en hun vriendjes. Maakte V niet de directeur van een ex- illegaal blaadje deel uit van die zuiveringscommissie, evenals de journalist, die voor de zuive ringscommissie in Amsterdam ,^dei> President-Commissaris van c/| O het Dagblad voor Noord-Holland -f verdedigde, doch wien door den 1 voorzitter er een verwijt van ge maakt werd dat hij als journalist was aangebleven, toen zijn blad een meer dan schandelijk artikel „moest" opnemen over H.K.H. Prinses Juli'ana? Intusschen kwamen de dossiers van de Alkmaarsche Zuiverings commissie ook in dii proces ter sprake en hebben de betrokken journalisten uit de stukken ken nis kunnen nemen van de be schuldigingen, al of niet ten on rechte door hun collega's tegen hen ingebracht Kan men dus bezwaar maken tegen deze dubbele zuivering, evenzoo komt het ons vreemd voor, dat de eene journalist wèl, de ander niet ter verantwoording werd geroepen, terwijl zij toch beiden, in dezelfde positie ver- keerend, dezelfde houding had den aangenomen. Is de oplossing soms te zoeken iii het feit, dat de eene betere relaties had bij de illegalen dan de ander, of dat de een zich meer liet voorstaan op zijn illegale activiteit dan de an der? Hoe het zij, het bevredigt 't rechtsgevoel niet, dat hier niet het. systeem: gelijke monniken, gelijke kappen werd! gehuldigd. De heer Dmkelberg, die vóór de totstandkoming van de „moffen- creatie'' directeur-hoofdredacteur van De Zaanlander was, had' en kele artikelen geschreven in dat blad, die den Öuitschers zóó on aangenaam waren, dat zij hem ervoor gevangen hebben gezet. In 1942 verliet hij vrijwillig de journalistiek en hij solliciteerde ook niet naar de functie van journalist bij het Dagblad voor Noord-Holland Voor de mede werking aan de fusie hoorde hij) twee jaar uitsluiting tegen zich eiscnen. De directeur en de hoofdredac teur van den Kennemer, de hee- ren Zuijdema en Belterman, die ook na de fusie bleven medewer ken, drie jaar. Een raadselachtige figuur. Be man, die door zijn geruc!ht_ makende artikelen zichzelf nogal in opspraak heeft gebracht, was H. P. v. d. Aardweg, de romanschrijver, die PROGRAMMA DONDERDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM I (301.5 m.) KRO 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en morgenge bed; 8.00 Nieuws;; 8.20 Pluk den dag! 10.00 NCR.V BBC.Symph. orkest; 11.00 KRO De Zonnebloem; 11.45 Fa milieberichten uit Indië; 12.03 Adolf Busch; 12.30 Lunchconcert en nieuws 14.00 NCRV Stichts Salonorkest;' 15.45 Yehrudi Menuhin; 17.30 Concert voos piano en orkest; 18.00 Orgelspel; 18.30 Ned. Strijdkrachten en nieuwe; 19-45 RVD antwoordt; 20.08 Zang uit Lim burg; 20.50 Hieronymus van Alphen; 21.10 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Bach_ cyclus; 24.00 Sluiting'. HILVERSUM II (415.5 M-): AVRO: 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en gram. 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgen wijding; 9.50 Vroolijk programma; 11.10 Ensemble Jetty Cantor; Ï2.35 Orgelspel, 13.00 Nieuws; 14.00 "Alles wordt plastic"; 14.20 Omroep_Kamer_ orkest; 19:20 Orkest Arie Bruinsma; 16.00 Disco-variété; 17.30 Lichtie pianomuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Nocturne in Bruin; 18.45 Sportpraatje 19.15 UW_causerie; 19.30 Renova- septet; 20.15 Promenade_orkest; 21.15 Atoom_energie; 22.30 Reportage; 22.35 The Skymasters; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 24.00 Sluiting. door zijn uitgever Butter aan een krantenbaantje geholpen werd bij het Dagblad voor Noord-Holland. Zijn beweringen dat hij daar gekomen was in opdracht van de illegaliteit, en om menscbenlevens te redden (hij zou Klomp en Werkman uit Duitsche handen gevrijwaard hebben) werden door de Zuiveringscommissie met een korreltje zout genomen. Een lange reeks citaten uit de artikelen die hij tijdens zijn hoofdredacteurschap van het blad schreef, konden evengoed uit "Volk en Vaderland" geciteerd zijn, zóó vloeiden zij over van na- tionaal-socialistiscfcre propaganda. Zoowel v. d. Aardweg als zijn Joodsche verdediger mr. Levy be toogden dat deze artikelen slechts de bedoeling hadden de nazi's te ridicu. liseeren; maar intusschen hebben ze toch grif ingang gevonden bij tal van eenvoudige lezers, die de gave des onderscheids misten. Tot zijn verdediging kon zijn raads man ook een groot aantal citaten laten hooren uit artikelen die hij in later jaren had geschreven, die in derdaad van moed getuigden en die dan ook in geen andere krant te lezen waren. De Eereraad voor de Letter kunde had Van den Aardweg ver gunning gegeven verder te publicee- ren. De Openbare aanklager eischte tegen deze raadselachtige figuur uit de redactiestaf van het Dagblad voor Noord-Holland vijf jaren uitsluiting. De verschillende NSB-redacteuren; die door Den Haag gestuurd waren, Jonker de NSBLer, Schroder de SS_ man en Marinus de politieke vuil- spuiter uit Den Haag, werden hier wel als getuigen g'ehoord doch zullen, zich voor het Bijz. Gerechtshof heb ben te verantwoorden; dat zij heel hun leven geen kans krijgen ooit journalistieken arbeid te verrichten, staat wel vast. Tweemaal gezuiverd. Tenslotte werd ook de heer Tj. A'dema gehoord. Hij was sinds 1918 hoofdredacteur van de Alkm. Courant en werd na de fusie al dadelijk ver vangen door den NSB_er Jonker. Ont slaan wilde Butter hem niet, want tegenover de buitenwereld gaf het toch altijd* nog eenig cachet, als Adema, die door niemand van sym pathie met Duitschers en NSB_ers verdacht werd aan de krant verbon den bleef. Enkele korte perlode's, als Butter door de voordeur een NSB_èr eruit gegooid had, om er door de achterdeur weer een in te laten, moest Adema de functie van waar nemend hoofdredacteur vervullen. Artikelen, door hem :zelf geschreven in den geest van de nieuwe orde, konden hem niet ten laste worden gelegd; hij werd slechts verantwoor delijk gesteld voor de opname van de copie, die door de persdictators in Den Haag' verplichtend was voorge schreven. Zijn verdediger mr. dr. C. Berkhou- wer maakte er zeer terecht, bezwaar tegen dat de heer Adema voor de tweede maal gezuiverd werd; in Alk maar achtte de zuiveringscommissie hem met een berisping voldoende ge straft; terwijl mr. Borst in Amster dam één jaar uitsluiting vroeg, in gaande den dag' van de uitspraak. Ook tegen deze laatste bepaling maakte mr. Berkhouwer bezwaar; in alle gevallen van perszuivering ging tot dusver de uitsluiting in op 15 Mei 1945. Waarom dan voor den heer Adema, die trouwens in Juli 1944 reeds door den SS_hoofdredacteur Schroder ontslagen was weg'ens zijn onbruikbaarheid voor de nieuwe-orde journalistiek, een andere maatstaf aangelegd? Reeds twee jaar kon bij zijn beroep niet uitoefenen. Hij heeft er dus al twee.jaar opzitten. Wij vertrouwen daarom, dat de Zuiveringscommissie, alvorens tot een uitspraak te kome.n, cïeze overweging zeker in aanmerking zal nemen, zich herinnerend haar milde houding tegenover den journalist Jae. Broersen, die .eveneens eenigen tijd waarne mend hoofdredacteur was en wien het certificaat van „geen bezwaar" werd toegezegd, waar tegen geen enkele collega be zwaar zal maken. De andere journalisten van het Dagblad voor Noord-Holland kwamen er, öf omdat hen' niets bezwaarlijks ten laste kon wor den gelegd', öf omdat zij de jour nalistiek inmiddels verlaten heb ben, met een koopje af, al moet niet vergeten worden, dat zij al bijna anderhalf jaar hun beroep niet hebben uitgeoefend, met d^ financieele gevolgen van dien. Op 17 Aug. zal de^ Zuiverings commissie in besloten zitting uit spraak doen. De N ederlandsche leger- voorlichtingsdienst maakt bekend, dat middelzware bommenwerpers op 6 Aug. troepenconcentraties der extremisten in de nabij heid van Bandoeng heb ben aangevallen. De sterk te der concentraties is tot nog toe niet bekend. Auto's en een olie-opslag plaats zijn door machinege weervuur en bombardement vanaf zeer geringe hoogte in brand geraakt en twee ge vechtsvliegtuigen zijn op ver kenning gestuurd boven het vliegveld Tasikmalaja, waar 3 vliegtuigen op het vliegveld in brand zijn gevlogen. Eigen vliegtuigen zijn van den grond af beschoten. In verband hiermede ver klaart een bericht van het re- publikeinsche persbureau ^An- tara van 7 Aug., dat 9 Indo nesiërs en 6 Chineesche bur gers werden gedood, toen 2 gevechtsvliegtuigen der geal lieerden Tasikmalaja gister ochtend met machinegeweren beschoten. Een ander bericht zegt, dat Tjitjalengka door 'n eskader van vijf geallieerde bommenwerpers en twee ge vechtsvliegtuigen hevig is ge- Een 250.000 inwoners tel lende plaats in het graafschap Northumberland in Engeland wordt sinds Dinsdag iederen dag van 6 uur des avonds tot 6 uur des morgens van de wa terleiding afgesneden. Het wa ter, dat beschikbaar kan wor den gesteld, wordt gedistri bueerd. De reden hiervan is gelegei in het feit, dat er in het pompstation van Tyne- mouth nog slechts voor 40 dagen water is. bombardeerd. Onderzoekingen zijn gaande, maar zeker is het jdat er groote verliezen ver oorzaakt zijn. Tijdens de bijeenkomst van den Raad van de UNRRA in het gebouw van den vroegeren Vol kenbond te Geneve heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, verklaard, dat hij .na zijn reis door Europa de toe komst hoopvol inzag. De vijfde zitting van den-Raad werd door Laguardia, den direc teur-generaal van de UNRRA, geopend, waarbij hij Lie dankte voor zijn bemoeiingen waardoor het gebouw ter beschikking van de UNRRA is gesteld'. Over het werk van de UNRRA zeide Lie dat het een aanvulling is van hetgeen in Parijs tot stand is gebracht. In 1918 waren de verbonden mogendheden niet bereid de economische en sociale problemen aan te pakken. „Zon der de dynamische persoonlijk heid van Laguardia zou de ge schiedenis van 1946 er heel an ders hebben uitgezien", zoo be sloot Trygve Lie. Joodsche inwoners van Tel Aviv siaan in de rij voor de bakkerswinkels gedurende de twee uren, dat liet uitgaans verbod in verband met de huiszoekingen naar wagens, was opgeheven. (Ass. Kess) Te Amsterdam is gisterenmor gen omstreeks kwarf over elf op de Nassaukade ongeveer bij de Clercqstraat een 28- jarige vrouw door een man met een mes doodgestoken. De man en de vrouw hadden eenigen tijd staan praten. Plotse ling sprong de man op zijn fiets en reed snel weg in de richting van het Leidsche Plein. Op het zelfde moment riep de vrouw, dat zij gestoken was. Voorbijgangers schoten te hulp en brachten haar bij een in de buurt wonenden dokter, alwaar, zij na 5 minuten aan de bekomen verwondingen bezweek. Nader wordt vernomen, dat in de handtasch van het slachtoffer brieven zijn ge-vonden, waaruit de identiteit van den vermoedelijken dader gemakkelijk was vast te stellen. Gebleken is, dat de vrouw met den mam samen heeft geleefd, maar niets meer van hem wilde weten. Dader gegrepen De dader van den moordaan slag is door de Naardensche poli tie gearresteerd. De dader, een zeer bekend Amsterdamsch straat- 'muzikant-banjpspeler, werd door 'een Naardenscnen politieagent met een diepe borstwonde aan den kant van den weg gevonden De man, die overigens' een onbespro ken verleden heefteen bij de Am- sterdamsche politie goed aange schreven staat, heeft zich in de •vertwijfeling over de in groote opwinding begane daad, van het leven willen berooven door zich- zelfs in de borst te steken. Zijn verwonding is echter niet levens gevaarlijk. Hij heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. DAMSPELRUBRIEK Rectificatie:'In probleem no. 57 van C. de Graaf komt nog een witte schijf op veld 32 te staan. Minister - president Camille Huysmans heeft Dinsdag voor het Belgische parlement een regeeringsverklaring afgelegd, waarin hij deed uitkomen, dat het ministerie-van Acker viel zonder dat zijn politiek was afgekeurd. De huidige regee ring zal' de voornaamste doel einden van het ministerie van Acker nastreven, namelijk mo netaire en financieele sanee ring, handhaving van de waar de van den frank, evenwicht van begrooting, economisch herstel, s lands wederopbouw en maatschappelijke vooruit- gang. De regeerirng gaat de verbinte nis aan de begrootingen uiterlijk op 31 October in te dienen. Zij dringt er op aan, dat deze voor 1 Januari besproken en goedge keurd zullen worden. De rantsoeneering zal worden beperkt tot die koopwaren, waar van productie en invoer nog steeds ontoereikend zijn. De verkregen resultaten van de prijzen- en loonenpolitiek zullen bestudeerd worden op de natio nale arbeidsconferentie op de na tionale conferentie van den han del en., op de nationale conferen tie van den landbouw, welke alle drie binnenkort gehouden zullen worden. Het beginsel van stabiliseering der loonen op het vroegere peil zal gehandhaafd» blijven, doch de minister van arbeid en sociale voorzorg zal weer bevoegd zijn nm bij wijze van uitzondering en vol gens een strengere procedure, aanpassingen toe te staan. De kwestie der loonen zal op nieuw in haar geheel onderzocht kunnen 'worden, zoodra de pro ductie haar peil van 1939 bereikt zal hebben. Ook de salarissen van ambtena ren in overheidsdienst, waaronder die der ambtenaren van de rech terlijke macht zullen herzien wor gden. Ten slotte zal de regeerirng o:n- nenkort het leger op vredesvoet brengen, dientengevolge zal zij afzien van het gebruik van bui tengewone volmachten. Het bestuur van het Joodsch Bureau heeft besloten den voorzitter van de commissie voor het reglement van orde van de Parijsche conferentie, Spaak, een verzoek te zenden gehoord te wo.den door de desbetr effende commissies. Een woordvoerder van het ^bureau verklaarde, dat aan gezien de Vereenigde Naties de mogelijkheid van een der gelijke procedure hadden ge schapen voor deze organisatie, het in overeenstemming met de.- democratische beginselen zou zijn bij de Parijsche con ferentie een dergelijke poli tiek te volgen. 12. Wat was die Jan spin nijdig. Nu kon de achter volging weer opnieuw be ginnen. En ditmaal zonder paard, want dat had al lang genoeg van de renpartij en was er in zijn eentje van door gegaan. Van pure woede smeet Jan den stok in het water. Hij wilde het op een loo- pen zetten, doch werd bij zijn kraag gegrepen door den verkeersagent, die met een barsch gezicht zijn boekje voor den dag haal de en Jan begon te onder vragen. „Je naam?" „Jan Trompetter, meneer en ik ben getrouwd met Isabella" Daarschrok de agent van want hij kende Isabella heel goed en wilde met haar voor geen geld van de we reld ruzie krijgen. Daarom liet hij Jan onmiddellijk los en ging op de brug het ver keer tegenhouden, om Jan de gelegenheid te geven zoo gauw mogelijk den hond in te halen!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3