Nieuut EEN AMENDEMENT VAN VERRE STREKKING VERMOGENSAANWAS EN GEZINSPOLITIEK Staking dreigt in 't bankbedrijf Voor Alkmaar en omgeving nergens v(y^del) Bureaux: Triëst het groote twistpunt GEEN KINDERAFTREK Afslachting van amendementen Dienstplichtigen geboren in 1921 tot en met 1924 DE UITKEERINGEN AAN ONDERWIJZERS H.M. de Koningin naar Twenthe Moeilijkheden met de tomaten ZEEP! Geldigheidsduur periode- bonnen voste brand stoffen verlengd Werkgevers weigeren collectieve arbeidsovereenkomst Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr. Otten; binnenland P. Sigon. I Abonnementsprfls 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand, Inclusief incasso. Advertentie-prijs: per editie 13 et. p. m.m.; minimum 1 2.50; in alle edities 26 et p. man.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct p. m.m.1 in alle edities 30 ct L Noordhollandsch Dagblad mji Buiten God is 't DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1946 42e JAARGANG - NUMMER 10998 ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen DEN HELDER: West straat 80; teL K2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bankrelatie: Noorderbank heffen, doch 100. Het is onjuist, col laborateurs en zwarthandelaren tien procent te laten houden van de voor_ deelen die zij op walgelijke wijze hebben verkregen. De heer Donlker van de Partlij v. d. Arbeid verdedig de een amendement om de progressie sterker door te voeren. D'e heer Teu_ lings verdedigde 'n amendement, om een betere regeling mogelijk te ma ken voor de z.g. besloten familie- vennootschappen, aan elke regeling al verschillende malen, ook per nota van wijziging gedokterd was, doch die nog niet bevredigde. De heer Donlker bestreed de meening van den heer Hoogcarspel en betoogde dat de zwarthandelaren e.d. al verder dan 100% getroffen worden. De minister maakte zich terecht boos tegen een onhebbelijke opmerking van den heer .de Wilde, die het optreden van prof. Lieftinck bij interruptie "Duitsoh" meende te mogen noemen, een onge pastheid,, die men tegenwoordig meermalen kan aantreffen in debat ten als menscihen geen uitweg meer weten, denken zij hun tegenstanders te kunnen aftroeven met de opmer king, dat het "Duitsdh", een metlhode die hoognoodig in ons goede vader- HET IS EEN DWALING te meenen, dat gezinspolitiek alleen maar met financiën te maken heeft, maar het is ook een dwaling, te meenen, dat gezinspolitiek met financieele conse quenties slechts op haar plaats is alleen voor minderdraag-' krachtigen. In dit opzicht bestaat er een verschil tusschen een deel der Tweede Kamer en de Regeering, althans den Minis ter van Financiën, dat er ten opzichte van deze Regeering niet moest zijn. Toegegeven dient te wor den, dat het afwijzen van een bepaalde tegemoetkoming van financieelen aard voor groote gezinnen nog niet beteekent, dat de Regeering niet bereid is, om aan gezonde gezinspo litiek te doen; vooral indien uit andere daden van de Re geering blijkt, dat 'ze bereid is, ten opzichte van een doel- matige_ gezinspolitiek 'ver ge noeg te gaan. Mogen die da den niet te lang op zich laten wachten, vooral nu de hou ding van minister Lieftinck ten opzichte van een belang rijk amendement van den heer Teulings van de K.V.P. een teleurstelling inhield! De heer Teulings wilde in arti kel 28 van de wet op de Vermo- gensaanwasbelasting het beginsel van den kinderaftrek invoeren. De Minister van Financiën was er mordicus tegen. Hij ^baseerde djen tegenstand in 'hooge mate op de financieele consequenties, hoewel hij met klem verzekerde, dat "hij een groot voorstander is van ge zinspolitiek. Deze moet echter op andere wijze gevoerd worden. (Maar in het nieuwe tarief van de Inkomstenbelasting fcomt dat ook nog niet tot zijn recht, excellen tie!) Een globale berekening heeft uitgewezen, dat de plannen van den heer Teulings 450 a 200 millioen zouden 'kosten. De Ka tholieke afgevaardigde wees er echter op, dat men dit niet te zwaar moet tillen, want de minis ter heeft goede zakeq gemaakt. Hij heeft meer gekregen dan hij vroeg en kan dus wel eenige tegemoet komendheid betrachten. ^Sociale gezinspolitiek, zoo bracht de heer Teulings nog eens met klem in het midden, moet niet alleen ge voerd worden voor arbeiders, voor minder draagkrachtigen, ook voor meer-draagkrachtigen is zij op haar plaats. Het klemmende be toog van den heer Teulings mocht niet baten. De heer Donker van de Partij van den Arbeid vond, dat het gevraagde offer van 150 a 200 millioen te duur was voor Se-* zen kinderaftrek. Z.i. kon men voor zulk een bedrag wel iets an ders doen ten behoeve van de ge zinnen. Wij zullen t.z.t. met be langstelling afwachten, wat de heer Donker voor de gezinnen in petto heeft! Nadat een amendement van den heer Teulings -.inzake verminde ring van den ^aanslag wegens be sparing uit zuivere inkomsten, verkregen uit vermogen, verwor pen was met 36 tegen 29 stem men. werd het amendement in zake' het rekening houden met kinderaftrek verworpen met ge lijke stemverhouding. Ook tegen andere vrijstellingsdenkbeelden. was minister Lieftinck sterk ge kant. Het amendement van den heer Bierema tot vrijstelling voor stille reserves tot een percentage van drie over de in het beginver mogen begrepen voorraden, wor- deringen e.d. .werd verworpen met 34 tegen 32 stemmen. Dat was een dubbeltje op zijn kant! De heei de Wilde fulmineerde te» gen. de progressie, zooals die was voorgesteld in artikel 29. De com munist Hoogkarspel wilde niet 90 van den onoirbaar verkregen aanwas land moet eindigen! De minister ver dedigde zijn systeem en zijn tarief van heffing op g'oed'e gronden. Toen volgde amendementenslsühting. Dat van den heer Teulings werd ingetrok ken; dat van Hoogcarspel met sleöhts 8 stemmen voor verworpen; dat van den iheer Donker verworpen met 40 tegen 24 stemmen; dat van den heer de Wilde met 47 tegen 19 stemmen. Tenslotte is het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een tweede lezing werd noch door den Minister noch door 3e Ka mer nooclig geacht. Daarna keer de de Kamer andermaal terug tot het chapiter van den Kinderbij slag, door het wetsontwerp tot wijziging van de Kinderbijslag wet te behandelen, dat ook de ambtenaren van dezen kinder - bijsclag wil doen profiteeren. Daarbij kwam ook aan de orde een amendement van den "heer Hooy, K.V.P., om in het nieuwe artikel 24 niet op te nemen de be paling, dat de bijslag ook geldt vooor natuurlijke, wettiglijk er kende kinderen. Sommige leden vonden het, evenals de minister, onjuist, bij deze technische wets wijziging dit principieeie punt ter sprake te brengen. Bovendien geldt de bijslag ook voor '.pleeg kinderen en als zoodanig kunnen de natuurlijke 'kinderen worden beschouwd. Dit erkennende, nam de minister, blijkbaar om beide partijen te bevredigen, het amen- dement-Hooy over. Het .wetsont werp is toen z. h. st. goedgekeurd en de Kamer ging naar huis, in afwachting dat eerlang de wet in zake de Commissie-generaal voor Indië in behandeling kan komen.; k/EN KRIJGT den indruk, dat de gedelegeerden in de commissie voor de reglementen van de Parijsche Conferentie zich de critiek in de pers op hun werk wijze een beetje .zijn gaan 'aan trekken. Gisteren tenminste zijn verschillende amendementen '-in getrokken of met algemeene stem men aangenomen; het leek nu en dan „al boter tot den boom". Het beruchte artikel 6, dat de stem mingen regelt, en dat gewijzigd was door het Engelsche tusschen- voorstel, waarbij Joepaald werd, dat zoowel de aanbevelingen die met tweederde, als die welke met eenvoudige meerderheid waren aangenomen, naar de Groote Vier zouden worden gezonden, «is goed gekeurd, na een. verklaring van Molotoff. dat hij zich niet meer tegen dit nu veranderde artikel zou verzetten. Een amendement van verre strekking was dat van Joego slavië, hetwelk bepaalde, dat geallieerde landen, grenzende aan voormalig vijandelijk ge- a bied, het recht zouden hebben, den (Raad van Ministers der Groote Vier rechtstreeks aan bevelingen te doen, ook al zou den deze door de conferentie zijn afgewezen. Dit amende ment is met algemeene stem men aangenomen, hetgeen een merkwaardige beslissing ge noemd mag worden Het is ill, kennelijk bedoeld om de positie van dit 'land te ver sterken, wanneer bij de bespre kingen van de vredesverdragen de kwestie Triëst ter tafel komt. Wanneer de door Se Groote Vier voorgestelde internationalisatie vam Triëst namelijk door de con ferentie wordt aanvaard, zal Joe- go-Slavië krachtens dit amende ment no" rechtstreeks aanbeve lingen bij de Groote Vier kunnen doen. In kringen der conferentie krijgt men meer en meer het gevoel, dat de kwestie Triëst het grootste twistpunt zal worden, evenals dat op de conferentie der ministers 't geval was. Het Joego-Slavische amendement wijst er n.l. op, dat de mogendheden van Oost-Europa van plan zijn de aanbevelingen van de Westelijke staten voor een effectief internationaal bestuur van Triëst te bestrijden! De nieuwste aanwinst der K.L.M. werd op het vliegveld Schiphol gedoopt met den naam „Edam". Bij deze plechtig heid was vanzelfsprekend Edam en Volendam vertegenwoor-, digd. Een Volendamsche sciioone biedt den gezagvoerder Groebeveld een Edammer kaasje aan. (Anefo P.) Kapitein-luit. ter Zee J. J. A. Schagen van Leeuwen, de nieuwe Minister van Marine. Naar wordt vernomen, is het bericht in eenige bladen waai - uit zou moeten blijken, dat de Nederlanders, geboren in 1921, 1922, 1923 of 1924 voor den mili tairen dienst gekeurd zouden moe ten worden, voorbarig. Een des betreffend voorstel is onderwerp van ernstige overwegingen. Voor- loopig is voor de toekomst alleen te wachten een registratie van Nederlanders, geboren in een van de genoemde jaren. Thans zijn verschenen ae staats bladen G 197 en F 198, houdende de regelingen met betrekking tot de aangekondigde bijzondere uit- keering en de toekenning van het invasie-voorschot aan de onder wijzers bij het lager onderwijs. H. M. de Koningin zal Vrij dag a.s. een bezoek aan Twen- the brengen, waarbij de door den oorlog getroffen steden Hengelo en Enschede zullen worden bezocht. f\E UITPUTTING van het con- tingent, dat toegestaan was voor den export van tomaten naar 'Engeland, heeft tot gevolg dat deze uitvoer thans stop staat. Een catastrophale plijsdaling was er het gevolg van. Indien geen maatregelen worden genomen, zal dit kostelijke product weder, om aan de vernietiging moeten worden prijsgegeven, tenzij een minimumprijs wordt vastgesteld. Het is te hopen, dat d'e bevoegde instanties bijtijds zullen ingrij pen. Van bevoegde zijde wordt ver nomen. dat per 15 Augustus een. bon voor zachte zeep zal worden aangewezen. Indien d'e aanvoer van grondstoffen, welke op he1 oogenblik stagneert, maar beter wordt, kan 29 Augustus een bon voor waschpoeder en 12 Septem. ber een bon voor toiletzeep wor den verwacht. De bonnen, gemerkt met „eer ste periode" tot en met „zesde periode", voorkomende op de aan nietparticuliere huisbrandverbrui kers uitgereikte bonkaarten WA 606 en WB 606. blijven tot nadere aankondiging geldig. „Wij staan aan den voor' avond van een ernstig con flict in het bankbedrijf, een conflict dat des te ernstiger is. aangezien het 'bankbedrijf in verband met de monetai re saneering thans zulk een hoogst gewichtige "plaats in het bedrijfsleven inneemt," aldus werd ^Dinsdag namens de Bedrijfsunie der samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedien den medegedeeld. Dit conflict betreft niet alleen de ban kiers en employe's, doch 'het gehecle Nederlanasche volk. Na de bevrijding' waren in de be. sprekingen met de salariscommissie der werkgevers van iret bank. en effectenbedrijf als eisdhen geformu leerd: een salarisverhooging op grond van de algemeene vergunning van bet* College van Rijks-bemiddelaars, de erkenning van de .Bedrijfsunie' en ae principieeie bereidverklaring der commissie om te beraadslagen over een Collectieve Arbeidsovereenkomst voor deze geheele bedrijfstak. De belde laatiste eisoben werden nietH vervuld. Het personeel heeft tijdens de geld. saneering in ontstellend lange werk tijden en veel overwerk zijn plicht gedaan en meer dan dat in 's lands belang; het wensclit eöhter bezoldigd te worden volgens de vaste normen van een C.A.O. en niet door middel van gratificaties. Op 23 Juli jl. deelden de werkgevers mede dat zij niet bereid waren een salarisrege. ling vast -tie stellen, zulks in flag, ranten strijd met e®n door hen »P 12 October 1945 aan de Bedrijfsunie afgegeven verklaring. Bedrijfsunie steil ultimatum. De Bedrijfsunie meent, dat door deze weigering het streven der Regeering naar loonvorming en loonbeheerschtag ernstig wordt gesaboteerd. Het perso neel van de Amsterdamsche Bank, de Hollanüsche Bankunie, de Rotterdamsche Bankvereeni- ging en de firma Mees en Zoo- nen te Rotterdam "heeft dë Unie gemachtigd een ultimatum op te stellen, dat aan de betrokken di recties a.s. Zaterdag zal worden overhandigd, indien deze zich dan nog niet tot onderhandelen hebben bereid verklaard. Wordt op Zaterdag niet toegestemd1 tot het aangaan van een salarisrege ling als onderdeel van een CAO, dan wordt op Maandag 19 Aug. bij genoemde banken het werk neergelegd. Aan dezen toestand wordt niets afgedaan door het feit, dat de werkgevers thans om de kracht van het eenpa rig verzet te breken en aan de noodzakelijke CAO te ont komen in het wilde weg een gouden regen van sala. risverhoogingen over het personeel uitstorten. De Bedrijfsunie zou het in ihooge mate betreuren, indien men genoodzaakt werd de sta king te proclameeren, doch geen oogenblik zal word'en geaarzeld, indien d'e werkgevers halsstar rig blijven. Het gaat hier om meer dan een incidenteele sala risregeling. "Het .gaat om de toe kenning van een rechtspositie aan den werknemer, om zijn medezeggenschap bij d'e vast stelling en handhaving der ar beidsvoorwaarden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1