r Nog eenige Tribunaalzaken 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad yStad ew o mireU AFSCHEID OFFICIER VAN JUSTITIE Installatie Mr. J. C. V. Meischke Een vorstelijke gift J Ernstig auto-ongeluk Drie dooden en twee zwaar gewonden Het vervoer van rijwielen per trein Marktberichten De Heiligen en wij VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1946 ALKMAAR In een speciale zitting van de Arrondissementsrechtbank werd gistermorgen afscheid genomen van een Officier van Justitie Mr. G. B. C. v. d. Feen de Lille, die in gelijke functie benoemd is te Utrecht. Tal van familieleden, het per soneel van de rechtbank de leden van de Alkmaarsche balie, de vvnd burgemeesters van Alkmaar en Bergen, resp. de heeren G. van Slingerland en G. Lovink en vertegenwoordigers van Rijkspo litie en parket waren hierbij te genwoordig. De President, Mr. J. Krabbe begon met te herinneren aan de installatie, door hem verricht; van den scheidenden officier in April 1940 toen een schoone toekomst zich opende, doch enkele weken later de oorlog uitbrak; voorts herinnerde spr. aan den nood- lottigen 5e October 1940. toen Mr. v. d. Feen de Lille, met an dere vooraanstaande Alkmaar- ders als gijzelaar werd wegge voerd; eerst naar Buchenwald, daarna naar Haaren, St Michiels gestel en Ruwenberg. In 1944 was zijn beproeving ten einde en werd hij teruggegeven aan zijn gezin, doch niet aan zijn werk kring, daar hij door den bezetter op non-activiteit gesteld was. Eerst na de bevrijding werd hij in zijn ambt hersteld Van d'e zes jaren dat hij het ambt van Officier van Justitie heeft bekleed, was Mr. v. d. Feen dus slechts anderhalf jaar in functie. Van het rustigste Arrondisse ment in Nederland aldus spr., gaai gij thans naar een Arrondis sement, waar gij met een groote verscheidenheid van misdrijven kennis zal moeten maken. Namens de Rechtbank bracht Mr. Krabbe den scheidenden Officier, die sedert 1927 aan deze rechtbank verbonden was, dank voor de steeds ondervonden aan- genamen samenwerking, waaraan hij de beste wenschen verbond voor een voorspoedige ambts periode in het Sticht Nadat Mr. Holsiëin namens het Parket woorden van waardeering en afscheid had gesproken, sprak Mr C de Groot als deken van de Orde van Advocaten namens de aanwezige balie, hem dank brengend voor de wijze, waarop Mr. v. d Feen de Lille steeds in samenwerking met de balie voor de belangen van de justitiabelen was opgekomen, zich latende leiden door den wensch de recht vaardigheid te betrachten. Na mens de balie wenschte hij den officier 'geluk met diens promo tie. Mr. v d. Feen de Lille zei, zeer gehecht te zijn aan de plaats, waar hij thans voor het laatst stond; met plezier had hij altijd zijn werk gedaan, niet, om dat net hem een genoegen was boete en straf uit te deelen, doch omdat hij de wet wilde handha ven volgens de rechtsovertuiging van het volk; daarnaar is hier altijd gestreefd, den tijd van de 'bezetting buiten beschouwing gelaten. Aan den tijd in Alk maar doorgebracht, zal spr. al tijd de aangenaamste herinnering bewaren Mr. Helstein bracht spr dank voor de wijze waarop hij het parket tijdens de bezet- ting had waargenomen; zijn be noeming tot substituut-officier zal hier zeker niet vreemd aan zijn. Hij wenschte de rechtbank ook geluk met, de benoeming van Mr. Holstein, in wien de justiti abelen een eerlijk en oprecht tegenstander zullen vinden. Ver volgens dankte spr. president en deken voor de woorden van waardeering, om vervolgens zijn dank te brengen aan den bode, den heer Eemmerich, door wiens toedoen op d'e rechtbank steeds prettig gewerkt kon worden. Daarna richtte hij zich tot zijn opvolger, Mr Meischke, waarvan hij verwachtte, dat hij met par ket. parketwacht, politie en bur gemeesters prettig zou samen werken. Nadat de acte van beëediging was voorgelezen, werd1 de nieiiwbenoem- de Officier, van Justitie, Mr. J. C. V. Meischfke als zoodanig' geïnstalleerd. Met ingenomenheid, aldus Mi?. Krabbe, namen wij kennis van uw benoeming, aangezien het parket van de Rotterdamsche rechtbank 'n uitstekenden naam in den lande ge, niet. Spr. herinnerde aan de hou. diug van Mr. Meischke tijdens de bezetting, welke leidde tot diens ontzetting uit zijn ambt en zijn in. tierneering voor den tijd van vier maanden he+ concentratiekamp te Amersfoort. Door uw benoeming aldus spr. wordt de traditie voort gezet, dat de Officier van Justitie te Alkmaar een man is van krachtig nationaal gevoel. Namens de recht bank zegde spr. alle medewerking toe, daaraan den wensch verbindend dat Mr. Meischke zich spoedig in nieuwen werkkring en woonplaats thuis mocht voelen. Mr. de Groot verheugde zich over den bekwamen spoed, waarmee de benoeming van den nieuwen Officier afkwam, waarmee zeker de belan gen der justitiabelen gediend zijn. Kij hoopte, dat de prettige verstan. -houding die er steeds tfusschen de balie en den vorigen officier be. stond, gecontinueerd zou worden. Tenslotte sprak Mr. Meischke een da/nkwoord, waarna in de raadkamer gelegenheid bestond den vertrekken, den en nieuwen officier de hand te drukken. Namens de Contact-com missie Middenstand voor 't behoud van de kaasmarkt is dezer dagen door de heeren C W. Keysper, D. Davelaar en P. A. de Boer een chèque van 3500. aangeboden aan het College van B en W. te Alkmaar, die deze gift met groote dankbaarheid voor de ge meente heeft aanvaard Het is ten zeerste toe te juichen dat de middenstand op deze wijze blijk geeft het gemeentebestuur te steunen in zijn pogen om de kaas markt te behouden. K F.C.-FILMKEURING Victoria-Theater: De Gebochel de; boven 14 jaar. Harmonie: Spijkers met kop pen; alle leeftijden. Cinema Americain: Mr. Wong in China Town; 14 jaar A.B.T.; Opa gaat trouwen; alle leeftijden. HINDERWET Bij besluit van 7 Aug. 1947 is aan den heer C van Wijngaar den alhier vergunning verleend Ot het oprichten van een inrich ting voor het vernikkelen, ver chromen en vergulden van me talen en machme-onderdeelen, waarin gebezigd zullen worden 6 electromotoren resp van 12, 7'/i, 2 x 4 en 2 k 3 P K. in het perceel Ritsevoort nr. 27, ter kadaster bekend gemeente Alk maar, in sectie A nr. 2150 BUITENLANDSCH BEZOEK Een dertigtal Zwitsers' brach ten een bezoek aan Alkmaar, voor het bezichtigen van kaas markt en verdere bijzonderheden Het gezelschap maakt een vacan- tietrip door Nederland, waar verschillende steden en dorpen worden bezocht, om zoo op de hoogte te komen van de beziens waardigheden van ons land GEMEENTERAAD Maandag 26 dezer zal de Ge meenteraad voor het eerst bij eenkomen. AANVOER KAASMARKT 14 stapels fabriekskaas 59.60; 4 stapels boerenkaas 60. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN Zondagmiddag a.s. wordt om half drie in 't Gulden Vlies een vacantie-kinderfeest gehouden. Opgevoerd wordt door het be kende gezelschap Theo Vink het prachtige sprookje „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". ÓESLAAGD Voor het examen piano Lager Onderwijs slaagde de heer N. Akkerman alhier. NOODGEMEENTERAAD De noodgemeenteraad zal Maandag 26 Augustus bijeenko men, ojm. voor het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. Heit zal niet de laatste vergadering zijn, want ter gelegenheid van de of- ficiëele ontvangst van het adop tie comité uit Bath zal de Nood- raad nogmaals bijeenkomen, TENTOONSTELLING VAN EXPLOSIE VEN In een der etalages van V. en D. wordt dezer dagen een kleine expositie gehouden van de ver schillende explosieve stoffen en projectielen, teneinde het pu bliek erop te wijzen dat voor zichtigheid geboden is in duin en boseh waar deze gevaarlijke voorwerpen nog worden aange troffen Ook laat deze tentoon stelling' zien wat de gevolgen zijn van onvoorzichtigheid met dit oorlogstuig HEROPENING DAMESKAPSALON De bekende Dameskapsalon „Maison Mp""1"' 4on heer J, B. van Merwijk aan de Laat alhier' is dezer dagen heropend. Er heeft, wat 't interieur be treft, een ingrijpende verande ring plaats gevonden, waardoor deze salon tnans aan de meest moderne eischen, welke men aan hygiëne en comfort mag stellen, voldoet. Behalve aan de zeven boxen, is speciale zorg besteed aan d'e schoonheidssalon, waar de nieuwste apparaten de dames ten dienste staan De geheela salon is in een mooie kleur gehouden terwijl de moderne neon-verlichting niet ontbreekt. Het is voor de dames wel van belang te vernemen, dat de grondstoffen voor haarwerken en .haarverven, de specialiteit van den heer v. Merwijk, weer wat ruimer toevloeien, zoodat ook op het gebied van haarverven en haarwerken weer aan de hoogste eischen kan worden voldaan. MIJN OOM UIT AFRIKA Een driekwart gevulde zaal heeft kunnen genieten van bovengenoemd tooneelstuk, gebracht door de too- neelgroep "de Rotterdammers" o.l. vaai Joh. Steenbergen. Dit als vacarrtiesiuk aangekondigde werk heeft inderdaad iets van het vrije en luchtige, dat men in een paar vrije dagen wil ondervinden en ontmoeten. Er waren hier en daar van die kleine dingetjes die mis schienMaar ala, zon en buiten lucht en een onbezorgde kijk op wat vacantieuurtjes doen de oogen dicht voor kleinigheden die er altijd zul. len blijven. Het gegeven plaatst ons midden in een huiselijken oneenigheid, omwille van schoonma. Ditmaal niet van de kant van den man, maar van de vrouw. Totdat een rijke oom uit Afrika (waarom die oom niet wat enthousiaster begroet na een weer. zien, waar tien jaar tussehen lag) de moeilijkheden probeert op te lossen of zoüals hfi zegt "de knoopen uit de sad et te halen". Hij is als alle menschen op leeftijd een filosoof. Wat kan hij er daarom aan doen. dat hij door zijn inmenging teveel naar schoonma gaat kijken met alle gevol. gen van dien. Oom Jan (Louis Ver. voorn) droeg het stuk, met als part. ner een innemende oude schoonmoe. cfer, die R ek Berkhout speelde. Verder bewonderden we Oharmy Reynen als een met een kleine woordspeling' ichajmmlg bak- visehje en de huisbaas Frans H. Evrard. Man en vrouw (Btaim Boulé en Tiny Stein) decfen in het begin erg vijandig, maar dank zij den Afrikaanschen oom trokken dé wol ken weer weg. De toeschouwers waren zeer vol daan over het spel der medewerken, den en over de paar onbezorgde uur. tjes, waarin veel en hartelijk kon worden gelachen. Volgens berichten uit Parijs zou door hei observatorium tam Puy de Dome, nabij Clermont Fer- rand, een „radio-actieve wolk" zijn waargenomen, welke op een hoogte van ongeveer zeven kilo meter over midden-Frankrijk dreef Woensdagmiddag om half een heeft op den Rijksstraatweg Utrecht—Arnhem nabij Scher. penzeel onder de gemeente Rens. woude een auto.ongeluk plaats gehad; waarbij drie dooden en twee zwaar gewonden zijn te be treuren. Tengevolge van het feit dat de stuurinrichting van een personen auto, afkomstig' uit Helmond, defect raakte, vloog de wagen met een snel heid van circa 55 km tegen een boom en geraakte in brand. Inzittenden van een juist passee. renden wagen wistien den brand te blusschen. De botsing was zoo hevig dat drie slachtoffers werden gedood, terwijl er tiwee het bewustzijn verloren. De slachtoffers zijn: de Moeder-Overste van het Ziekenhuis Helmond, de Directeur-Geneesheer van het Zie kenhuis te Helmond, de heer J. Bouma en diens echtg<enoote. De zwaar gewonden zijn: de administra teur van het ziekenhuis, de heer Groos, en de chauffeur. SCHAGEN MARKTOVERZICHT Vergeleken bij vorige week is de gang van zaken op de markt prac_ tisch met gewijzigd. De aanvoeren blijven nog betrekkelijk klein, de handel vrijwel over de g'eheele linie matig. Het betrekkelijk kleine aantal lam meren varieert van 18 tot 28; geplaatstworden. De prijs voor lam meren varieeer vant 18tot 28, schapen 55 tot 65.Enkele over jarige fokrammen belandden bij de levering. De omvang van de rundvee markt mogen we zelfs uitzonderlijk klein noemen, de handel traag maar prijshoudend. Voor de beste versdhe koeien wordt 500 tot 650 betaald, voor gelde 250 tot f 400. De jong'veeaanvoer is te onbetee- kenend om%»te vermelden. Paarden waren er meer dan vol doende en van allerlei slag, doch de omzet gering en de prijs van deze dieren vrijwel onveranderd. Jonge hennen zijn nog alijd ge vraagd. Mén betaald hiervoor grif 712 al naar leeftijd en kwali teit. Oude kippen voor de slacht brengen evenwel niet meer dan 3.50 5 op Vette konijnen 68; van jonge g'een noteering. Bokken en geiten onverkoopbaar. De biggenhandelaars loopen met lange gezichten. De handel is er dan ook naar, want de prijs liep weer terug zoo zelfs dat 30 per stuk een uitzondering vormde. Noteering f 15 28. Uitzicht op verbetering is er niet, omdat de oorzaak voeder- schaarsehte voorloopig nog wel voort bestaan zal. De groote markten Pur. merend enz. bieden al hetzelfde beeld Zoolang de importen zoo laag blij. ven als thans, zal de varkensstapel niet tot ontwikkeling kunnen komen en de fokkerij voor veehouders een schip van bijleg vormen. Het is ten eene male uitgesloten dat voor deze prijs de fokkerij loonend wordt, het Alleen om een radio Kr. de Boorder te Middenweg 30 te Beemster, thans vrijgelaten, had ver zet aangeteekend tegen een opgelegde boete van f 500.In 1943 werd zij symphatiseerend lid der NSB, om, zooals zij zeide, haar radiotoestel te kunnen houden. Ook werd zij in het zelfde jaarl lid van de NSVO, omdat zij graag kleertjes wilde maken voor arme kinderen en er in de Beemster geen vrouwenvereeniging met dit doel bestond. Mr. Schenkelveld vond dat zij dan maar zulk een vrouwen vereeniging had moeten oprichten, inplaaats van naar de landverraders te loopen. Ook vond hij het onbegrij pelijk, dat men lid van een bewe ging als de NSB werd, alleen om een radio. Terwijl er zulke hoogere waarden op het spel stonden. "Het was beter dat u voor de radio in Vught had gezeten, dan bij de NSB te komen,, concludeerde0 hij scherp, dan had ik u kunnen prijzen, in- plaats van oproepen". De raadsman Mr. Leesberg hield een uitvoerig' pleidooi, om aan te toonen, dat deze vrouw in onverstand had gehandeld, bang haar kostbaar opgespaard bezit af te moeten staaan. Hij vroeg dan ook clementie voor zijn cliënte. Kampverblijf zonder resultaat P. B'innenwiizend te Akersloot Zuidervaart 407,, eveneens vrijgelaten meende dat zijn boete te hoog was. Tot April 1944 was hij symphatisee rend lid vain de NSB, daarna ge woon lid. Onbegrijpelijk, dat hij nog' lid werd, toen hij had kunnen zien, wat Duitscher en NSB'er in dien tijd beteekenden. Het Tribunaal had van hem een schrijven ontvangen, waar in hij zich beklaagde over de opge legde boete. De voorzitter was over deze brief slecht te spreken en hij verweet den beschuldigde, dat er bij al die woorden geen letter voorkwam over berouw voor zijn daden, ter wijl hij toch een man was met een goed en gezond verstand. Hij meende dan ook dat het kampverblijf nog' geen gewenChte uitwerking op hem had gehad. Mr. Dr. C. Berkhouwer 'hield een vurig pleidooi, waarin hij liet uitkomen, dat men moest waken voor den geest van "tegenstanders veroorcfeelen tegenstanders". Het is immers de bedoeling; dat er alleen recht wordt g'edaan. Daarom vroeg hij voor zijn ckënt, die al veel had geprobeerd in dit verband niets meer alleen het doen van recht. De man van het cabaret. J. Wagemaker te Alkmaar, thans, in Rochdale gedetineerd stond te recht, omdat hij vanaf Januari 1942 li-df der NSB was, in Alkmaar aan het cabaret "Vreugde en Arbeid" zijn medewerking had verleend, leider van den NAF, kring Hoorn was ge weest en een brief aan de feldgen- darmerie had geschreven, waaronder hij "Heil Hitier" had gezet. Een en ander werd door de beschuldigde toegegeven. Over zijn lidmaatschap vertelde hij, dat hij tewerkstelling in Duitsehland wilde ontloopen. Volgens getuigenverklaringen deed hij zich kennen als fanatiek NSB'er.-Over de brief aan de feldgendarmerie had verd. spijt. Hij vond het zelf onbe_ grijpeiijk zooiets te hebben gedaan en geschreven, maar hij ontkende fana tiek te zijn geweest. Zijn raadsman, Mr. H. Schuurman beschreef hem als een klein brood NSB'ertlje, die om aan zijn kost te komen - bij de be weging was gegaan, terwijl hij ju ridisch bestreed, dat de NAF een nat. soc organisatie was. Hij vroeg uiterste clementie. Om zijn zin door te drijven was H. Kistemaker te Kolhorn, thans vrijgelaten, NSB'er geworden. Zoo kan ongeveer zijn handelwijze wor den geschetst Hij was in verzet ge komen tegen een hem opgelegde boe te van 17.000. Bescth. was van '34 tot '38_ lid geweest. Bedankte omdat zijn moeder er tegen was, doch na zijn huwelijk voelde hij zich zelf standig en zette opjiieuw door. Hij was volgens de stukken ook lid van de W.A. geweest. Hij had vrijstelling van radio.inlevering, doch het bleek, dat hij de radio van een ander had willen bewaren tegen inlevering. Het tragische van dit geval was, dat zijn vrouw bekend stond als een zeer goed Nederlandsche, die alles heeft gedaan om bezetter en handlanger tegen te werken, waardoor vele on aangenaamheden waren ontstaan in het huiselijk leven. De raadsman Mr. Leesberg Jr. voerde dit dan ook in zijn verweer aan, waarbij hij wees op de moeilijkheden, die er waren g'eweest en nog zouden komen, wan neer de boete doorging. Immers, ook zou dan d'e vrouw gestraft worden, terwijl zij een uitstekende burgeres was geweest. Hij vroeg dan ook uiter ste clementie in dit moeilijk geval. De voorzitter der 2e kamer heeft voor al deze gevallen de uitspraak ■^ps+eld over veertien dagen. geeft de boer vele zorgen en kosten welke ver uitgaan boven het lever baar product "het big." Rest ons tie vermelden dat bet marktbezoek groot was, vooral ten gevolge van de vele vacantiiegangers welke er hun morgen zoek brachten. In verband mei de groote druk te zullen op 9 en 10 Augustus rij wielen, die ter vervoer worden aangeboden met rijwieikaarten van f 1.50, niet kunnen worden vervoerd met treinen naar keuze van den reiziger, doch uitsluitend met de speciale rijwieltreinen, die op die dagen zullen loopen. Het is den reizigers op die dagen dus niet mogelijk op afstanden boven 40 km hun rijwielen te doen ver voeren met den trein, waarin zij zelf reizen. Indien noodig zal ook op de volgende Vrijdagen en Za terdagen tot dezen maatregel wor den overgegaan. LANGENDIJK, 9 Aug, 158700 roode kool 5 205 70; 8100 gele kool 11 80U7.50; 8400 kf witte kool 55.40; 1500 kg slaboonen 26 3028 20; 115 kg snijboonen 11 401Ï.60; 725 kg tomaten 12;80—15.50; 650 kg bieten 4 20; 170 kg zilveruien 28.20; 190 kg andijvie 3.50; 60 kg appelen 52; 400 kg waspeen I f9, II 6.30; 240 kg druiven Frankenthalërs 300 311; 34600 kg aardappelen eerstel 6.60; eigenheimers f7; Bevelanders Koopmans blauwen 7 20 NRD.-SCHARWOUDE, 9 Aug. 36000 kg aardapp., eerstelingen 6.60, eigenheimers f7, bevelan ders 7 20, Koopmans blauwen 7.20; 850 kg uien 8.10; 5100 kg slaboonen 2529; 1000 kg kro ten 4.20; 16500 kg roode kool 5.205.80- 45000 kg witte kool 5 5.10; 45Ö0 kg gele kool 13.70 16; 100 kg tuinboonen afw. 3.50; 200 sit komkommers I A 11. I 10.70 WARMENHUIZEN 9 Aug. Aan gevoerd 67.800 kg. aardappelen Koopmans Blauwen 7.20; Bevelan ders 7.20, Eigenheimers 7.00; Been tjes 6.66. AVENHORN 8 Aug. Aangevoerd: 79750 kg. groote Sohotsoke aardappe len 6.60; 5300 kg. witite kool 55.10; 90600 roode kool 5,'0—5.70; 3900 kg. kleine bieten 4.204.40; 959 zak dubb. slaboonen z. dr. 3.354.35; 10.200 kg. Peen I en II; 2650 kg. Suikerpeer 21 44; 685 kg. Kruideniers 3599; 100 kg. Clapps 77—87; 30 kg. Victo ria 47—58: 800 kg. Yellow 38—1.08. ^ORGFIV viert de Kerk het feest van den grooten martelaar Laurentius die op het bevel om „de schatten der Kerk" voor den dag te bren gen, de armen der parochie liet aantreden. Vandaag is het zijn vigiliedag en bovendien feest van Sint Jan Vianney, den heiligen pastoor van Ars. Ons interesseert de wijze van leven en sterven van zulke menschen als Laurentius en Pastoor Vianney meer dan het verhaal hoe Ford zoo rijk en Truman van boereknecht pre sident werd. Of moet ik een vraagteeken achter dezen zin zetten? In ieder geval interes seeren de heiligen zich zeer sterk voor ons. Daar denken wij te weinig aan, ofschoon iedere heiligendag der Kerk ons daaraan moest herinneren! De heiligen hebben door hun dood de Kerk niet verlaten, zij vormen het beste deel der Kerk. Met ons zien ze verlan gend uit naar de opstanding der dooden en de voltooiing der Kerk in het eeuwige Rijk Gods van den vernieuwden hemel en aarde. Zij zijn met ons geheel solidair en zoolang deze aarde bestaat, zullen zij hun hemel doorbrengen met het streven der Kerk naar het Godsrijk voor het Aanschijn des Heeren te stemmen. Zij bidden met ons mee: „Uw Rijk komeJ" Zij zijn de voorhoede der Kerk, die het Beloofde land reeds heeft betreden en van de opstanding ten eeuwi gen leven zeker is. Zij wenken ons en trachten ons mee te trekken. Moge onze heiligen- vereering minder kleingeestig en meer van dit kerkelijk so- lidariteitsbesef doordrongen worden. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2