RADIO ALCOHOLMISBRUIK EISCHT SLACHTOFFERS VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhojlandsch Dagblad 3 HET PALESTIJNSCHE PROBLEEM Bevin heden naar Parijs MOTORRACES TE RRA UIT HOORN UITGESTELD Kanunnik Kathedraal Kapittel Geldigheidsduur aard appelbonnen verlengd Twee dooden bij botsing te Zijdewind Een speciale conferentie in Ned.-lndië Postbestelling in de Wieringermeer Zwarte handelaars hebben pech Partij shag bij aanrijding in beslag genomen Byrnes' rede in de Sovjet Pers Skymaster „Edam" Origineele doopplechtigheid De uitslagen van de Flevo-race Indonesische onafhankelijkheidsdag VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1946 Een probleem wat Engeland met gropte zorg vervult is het probleem Palestina Na het einde van den oorlog, die zooveel slachtoffers onder het Oude Volk bracht, is een toenemend streven onder de Joden ontstaan om weer naar Palestina terug te keeren. Maar dit streven stuit op groot verzet van de Arabieren, die ook het Heilige Land bewonen. En Enge land. die het mandaat heeft over Palestina, wordt hier gesteld voor een uiterst moeilijk oplosbaar pro bleem. Om echter een plan te maken wat zoowel Arabieren als Joden bevredigt werd een Anglo- Amerikaansche commissie van deskundigen benoemd. Het rap port van deze commissie is op Woensdag 31 Juli aan de beide Huizen van de Britsche Volksver tegenwoordiging aangeboden. En Engeland heeft verklaard, de voorstellen van dit rapport tot basis van de onderhandelingen le nemen. Deze voorstellen houden in, dat Palestina verdeeld wordt in vier gebieden, nl. een Arabische en een Joodsche provincie, als mede de districten Jeruzalem en Negeb. Truman wil terstond 100.000 Joden uit Europa in Palestina toe laten, waartoe Engeland, uit vrees voor de Arabieren niet wil over gaan. De houding van Truman is een groote teleurstelling voor Engeland, die voor de oplossing van het Palestijnsche probleem den steun van het, machtige Ame rika niet kan' ontberen. De moeilijkheden voor Engeland worden echter nog vergroot door dat de voorstellen noch de Joden, noch de Arabieren naar den zin zijn. Beide partijen eischen Pa lestina voor zich op, terwijl de Arabieren zelfs weigeren deel te nemen aan een ronde tafel-con ferentie, indien ook de Joden daartoe zouden worden uitgenoo- cli^d. Alle Arabische landen hebben thans besloten ten aanzien y.^n Palestina een gemeenschappelijke politiek te voeren. Deze politiek houdt, behalve de weigering om naast de Joden aan een conferen tie deel te nemen, de eischen o, onafhankelijkheid van Palestina, liquidatie van het Britsche man daat en de verwerping van ieder verdeelingsplan Ahmed Sjoekeiri, directeur van het „Arab Office", verklaarde gisteren dat mocht de actie van de Arabieren tegen het Britsche ver deelingsplan falen, zij krachtdadig zullen optreden Inmiddels trachten nog steeds Joden clandestien in Palestina door te dringen. Zoo meld: Peuter, dat een wanhopg „leger' van 15.000 verplaatste Joden, die sinds het einde van den oorlog langza merhand Italië zijn binnengeko men, thans naar de havens aan de Italiaansche kust trekt als voor bereiding tot „het gevecht op leven en dood" mef de Britten om de immigratie in het Heilige Land Engeland zal tegen deze „ille galen" optreden en heeft daartoe op Cyprus een concentratiekamp voor Joden ingericht AD INTERIM Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken zal heden per vliegtuig naar Parijs vertrek ken. PROGRAMMA ZATERDAG 10 AUGUSTUS HILVERSUM I (301.5 M.): KRO: 7.00 Nieuws; oehteridg'ymn. en mor gengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Pluk den dag; 10.00 Racüo_onderwijscongres; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Familie berichten uit Indië; 12.30 Lunchcon cert en Strijdkrachtenprogramma; 13.45 De tooneelkijker; 14.00 Coleman Hawkins; 14.15 Engelsche les; 15.00 Voor de kinderen; 16.15 De Corpora tie; 17.45 De Vliegende Hollanc7- 18.15 Paul de Waart; 18.30 Ned. Stri. krachten en Nieuws; 20.08 Lichtba ken; 20.30 Pa Pinkelman; 21.00 Radio- potpourri; 22.40 Nocturne in cis kl. t.; 23.00 Klaas van Beeck met gram. tot middernacht. HILVERSUM II (415.5 M.): VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymn. en g*ram.; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.;. 10.00 VPRO Morgenwijding; 11.00 VARA Uitzen ding voor de arbeiders in de Con tinubedrijven; 12.0 Jan Corduwener; 13,00 Nieuws; 13.15 Filmmuziek; 14.15 Sportpyaatje; 14.30 Radio Philharmo- nisch Orkest; 16.30 Men vraagt wij draaien; 18.00 Nieuws; 18.15 Be nedict Silberman and his Noverfcy Serenaders; 19.00 Amsterdamsch Ka merkoor; 20.00 Nieuws; 20.15 Vacan- tie-concert; 21.15 Vacantie_cabaret; 22.15 De Ramblers; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. tot de sluiting. In verband' met de op 18 Aug. te Zandvoort te houden motor races, zijn die te Hoorn uitge steld tot Zondag 25 Augustus. Z. H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Ka nunnik van het Hoogwaardig Kapittel der Kathedrale Kerk te Haarlem, den Hoogeerw. Hoog geleerden heer H. J van Beur sen. President van het Groot- Seminarie te Warmond. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede. dat de geldig heidsduur van de aardappelbon- nen 401 en 901 verlengd is t/m 17 Augustus. De ontploffing van de atoombom onder water bij Bikini. Een enorme waterzuil met en breedte van 600 meter aan den voet en een hoogte van 1500 meter, stijgt uit de lagune omhoog. Deze foto werd gemaakt met een automatische camera. Gistermiddag omstreeks hall vier zijn aan het Koordeinde van Zijdewind twee auto's met een geweldigen slag op elkaar gereden. Met matige snelheid naderie geheel rechts van den weg uit de richting Verlaat een legervrachtwagen, geladen met 3 ton levensmid delen voor de Marine te Den Helder. Uit de tegenoverge stelde richting schoot met zeei groote snelïseia en zig-zaggend over den Provincialen weg een lichte bestelauto naderbij. De chauffeur van den leger wagen, die een ongeluk vrees de, remde nog iets af, doch kon niet verhinderen, dat de bestelauto in volle vaart op zijn vrachtauto inreed. De gevolgen waren ontzettend. Naast de ravage van de volkomen verbrijzelde bestelauto lag het ontzielde lichaam van den be stuurder, den heer Stipriaan uit Alkmaar, terwijl de andere in zittende, de heer E. J de Beurs uit St. Pancras, eenige meters was weggeslingerd en korten 'ijd later aan zijn ernstige kwetsuren overleed. De legerwagen was door het In een officieel communiqué van den regeeringsvourlick- tingsdienst te Batavia, dat Donderdag is uitgegeven, wordt verklaard, dat de Ne- derlandsche regeering zich al tijd op liet standpunt heeit ge steld, dat het noodzakelijk is om den tockcinstigcn politic ken status van Indonesië niet alleen met de groep Sjahrir te bespreken, doch eveneens met andere Indonesische groe pen, alsmede met vertegen woordigers van de Nederland - sche, Chineesche en Arabische bevolkingsgroepen. De conferentie van- Mahno is hiervan het begin geweesi, of schoon in dit geval de bedoelingen nog niet verder gingen dan het voeren van besprekingen met de Indonesische vertegenwoordigers van die gebiedsdeelen, die thans onder Nederlandsch gezag staan. De regeering heeft echter reeds uitdrukking gegeven aan haar voornemen om de verzoeken van bevolkingsgroepen van verschil - lende nationaliteiten om aan de besprekingen te mogen deelne men, in te willigen. Deze groepen hebben als hun wensch te kennen gegeven, dat zij willen samenwer ken „op associatieven grondslag". De regeering heeft het juist ge oordeeld om, op denzelfden grondslag en met dezelfde moge lijkheden als Malino, een speciale conferentie bijeen te roepen, waaraan alle groepen zullen deel nemen en waar zij zich van elkan ders wenschen op de hoogte kun nen stellen. Het ligt in de bedoeling van de regeering om deze conferentie op 1 September te doen heginnen. Een definitieve datum is echter nog niet vastgesteld geweld van de boismg opgencnt en omgekanteld in den wegberm; de bestuurder raakte bekneld in de cabine en werd bovendien door glassplinters gewond. De daast hem zittende officier kwam met den schrik vrij; twee mariniers, die in den laadbak zaten, werden licht gewond. Vooras en chassis van den vrachtwagen werden ernstig ontwricht. Medische hulp van den G.G.D. te Schagen en van het Marine hospitaal was terstond aanwezig. De gewonden werden naar het hospitaal overgebracht. De rijks politie te Heerhugowaard regelde het verkeer en liet den weg vrij maken, die door de beide wagens werd geblokkeerd. Omwonenden deelden mede, dat bijna iederen Donderdag de heer Stipriaan, een bekend r>an- denhandelaar, dezen weg met groote snelheid aflegde en daaibij blijk gaf telkens min of meer on der den invloed van alcoholis-rhen drank te verkeeren. Nog onlangs werd op het laatste moment een ongeval voorkomen, toen de lich te bestelwagen, afkomstig van de markl te Schagen, slingerend over den weg voortraasde en bijna een paar kleuters aanreed, die aan den kant van den weg waren gaan staan. In verband met een wijziging in den bestelkring van de Wierin germeer, deelt de P.T.T. mede: Met de heropening van hef, hulp postkantoor te Slootdorp ingaan de 1 Augustus jf. wordt de ge- heele Wieringermeer vanaf dien datum vanuit Slootdorp besteld. Belanghebbenden dienen dus hun correspondentie niet meer te adresseeren: post Hippolytushoef, post Wieringerwaard of post Kol- horn, doch kunnen het oude adres met verzending van Slootdorp, Wieringerwerf of Midaenmeer weer bezigen. Op den rijksweg Amsterdam Utrecht is in den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks kwart over vier onder de ge meente Breukelen een kleine luxe wagen aangereden door een groo te leger-truck van de R.A.F. De inzittende van den luxe wagen werd zeer licht gewond, de auto werd echter zwaar beschadigd. De beide inzittenden van de truck verlieten hun wagen; een van hen heeft nog even met den bestuur der van den luxe-wagen gespro ken, maar kort daarop zijn beiden in de duisternis verdwenen met achterlating van hun wagen. De inmiddels gewaarschuwdé rijkspo litie stelde een onderzoek in en het bleek, dat de wagen geladen was met 46 balen Belgische shag, welke zeer waarschijnlijk voor den zwarten handel in de hoofdstad bestemd waren. Volgens de laatste noteerin gen zou deze partij van onge veer 2300 pond in den handel een kleine 50.000 gulden op brengen. De rijkspolitie heeft de „transactie" echter onder broken en shag plus wagen in beslag genomen. Een onder zoek naar de voortvluchtige -daders is ingesteld Alle Sovjet-Russische dagbla den zullen de volledigen tekst geven van Byrnes' rede, in de vergadering der reglementen- commissie gehouden, waarin hij Molotoff beschuldigt van verkeer de voorstelling van feiten De verklaring is inmiddels reeds door de radio-omroep in Rusland ver spreid. In de Radio uitzendingen werd verklaard, dat uit Byrnes' rede een „boozen en strijdlustigen ■toon" klonk. Woensdagmiddag werd op Schiphol de vijfde D.C. 4 van de KLM op origineele wijze tot „Edam" gedoopt. Voor het neuswiel voerden een aantal vrouwen en meisjes in Volendamschen kleeder dracht een volksdans uit, ter wijl de mannen in wijde broeken vol bewondering naar den luchtreus stonden te kijken; ook het muziekcorps van Volendam was ter opluis tering aanwezig. Twee kaasdragers in witte pakken plaaisten een berrie vol kaas voor de machine, toen de burgemeester van Edam en Vo lendam met de traditioneel e champagne naderde. De heer Veenendaal verklaarde "namens de KLM de bedoeling van den naam Edam, waarna de burge meester beloofde dat de „Edam" in het vervolg altijd kaas en pa ling aan boord zal hebben om den passagiers te serveeren! Nadat ce champagne tegen het neuswiel gesneuveld was, start te de doopeling met een aantal Volendammers in costuum aan boord voor een rondvlucht bo ven Edam en Volendam. Daar er echter nogal wat deining in de lucht stond en er 'n borrel en kaas geserveerd werden, was het niet te verwonderen, dat eenige passagiers al die weelde ineens niet konden dragen en luchtziek werden Begunstigd door uitstekend zeil- weer zijn Dinsdag en Woensdag' zeil wedstrijden op liet LJsselmeer ge houden waaraan kleine kruisers, groote kruisers en schepen uit de drakenklasse deelnamen. De uitslagen van de Flevo_race zijn officieel vastgesteld als volgt: Drakenklasse eerste dag: i. W. P. van Duyl met "Thalatta" (Kon. Ned. Z. en R.V.). Tweede dag: 1. L. J. Feitz met "Van Brakel" (Kon. Ned. Z. en R-V.) Zooais verwacht werd heeft het in deze klasse aangeteekende protest de disqualificatie van v. Wijk met "Tyl Uilenspiegel" en Van der Berg met "Tromp' ten gevolge gehad; die resp. als 2e en 4e binnenkwamen. Kleine kruisers; eerste dag: 1. J. M. Heinen met "Doki" (Kon. Ned. Z. en R.V.). Tweede dag: 1. T. Duyvis E. Gzn. met 'Doffer" (Zaanl. zeilver.) De hoofdprijs en de door H. M. de Koningin uitgeloofde medaille kwa men in het bezit van Duyvis. Groote kruisers, eerste dag: 1. F. Th1, van Waveren met "Maria Hen- drika" (Kon. Ned. Z. en R.V.). Tweede dag: idem. D'e medaille van Z. K. H. Prins Bernhard en de wisselprijs gewonnen door Van Waveren. Ronde en platbodem jachten; eerste dag: 1. J. Kok met "Jan Klaassen" (Kon. Ned. R. en Z.V.). Tweede dag: eerste aangekomen Kok met "Jam Klaassen"; 2de Mr. W. H. Dudok V. Heel met ''Vrouwe Lucia". Tegen Kok is echter nog een protïest han gende, zoodat deze uitslag nog niet officieel is. De race tusschen de Tromp (RO 2) en de Kortenaer is beide dagen g»e- ■wonnen door de Kortenaer. (Stuur man Van Eesteren). De voorgestelde viering van den eersten verjaardag van de repu bliek is voor wat Batavia en de andere onder geallieerden staan de plaatsen betreft, op bevel "an de geallieerden afgelast 14. Het was jammer, dat Jan op de brug zoo'n op onthoud had gehad. Nu kon Tobias op zijn gemak de Breestraat ajloopen en zelfs nog een eindje oploopen met een oude kennis, waar mee hij een heel belangrijk gesprek voerde over merg pijpen en slecht afgekloven carbonaden. Plotseling zagen ze zich midden op het kerkplein den pas volkomen afgesne den, door een blauw en wit gestreepte boezelaar, die aan vrouw Isabel bleek te behooren. Vóór Tobias het wist, was hij zijn schoentje kwijt. Zoo snel ze konden gingen de twee vrienden aan den haal. Op de torenklok zagen ze, dat het hoog tijd werd om naar huis te gaan, want om vijf uur werden de etensschotels klaar gezet. Tobias wandelde zeer te vreden huiswaarts, hij vond dat hij een welbesteden middag had gehad. V-,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3